Naast Moerdijkproject nog 1800 ha industrieterrein STRUCTUURSCHETS RIJNMONDRAAD ITERIUM :retaresse Politieke discussie over 1 mei-viering in Goes A. Prince uit Hulst 40 jaar bij N.C.B. Dekenaten in Zeeland weerden zich zen metc.v. pkamers. -k.k. 25 Tilburgse studenten voorwaardelijk geschorst Commentaar ÏALOWS Structuurschets ïinium produkten Expositie in [Goes over „vrijheid' I 'm »De ^este maandag vanaf drie I w tot en met dinsdagmorgen. EBANKWERKERS LDEN /TYPISTE I Weinig schade bij branc 11,1 bejaardentehuis ile W aterlandkerkje Kritiek CANADESE OUDSTRIJDERS OP BEZOEK Voorkeur Zeeschepen Bijeenkomst damesbond NKV J. v. d. Boomgaard PTT Riüand-Bath onderscheiden Yerseke Tentoonstelling van postzegels in Vlissingen Gemeente Goes SCHIETING IN WOLPHAARTSDIJK Behendigheidswedstrijd autoclub Zevac GEWONDEN EN SCHADE RIJ ONGEVALLEN OP RIJKSWEG 58 Actie bijbelwagen groot succes Bevrijdingsbal voor ontwikkelingshulp in Rilland-Ratli Directeur boeklioudbureau van bijkantoor Bouiven met Afrika Veel belangstelling voor cursus gezinshelpster PROGRAMMA BEVRIJDINGSFEEST IN OOSTBURG DS. SIDERIUS LEGERPREDIKANT Mercury DE STEM VAN ZATERDAG 2 MEI 19/o 7 a.f59.000.-k.k. .200- (incl. alle kosten) gkrant voor Nederland" -delijke informatie over ji die Stok te koop heeft tijn er nogal wat. Een rtje of telefoontje en u tem gratis iit de hu r dak ;en en toezending brochure: .traat 3, Tilburg 1)0-31300-31302 —pruren tel.:04160 - 4573. 04250-25227,01600 - 35632. ■n zijn geopend van maandag Rn 8.30 -12.30 en van 14.00 -1 I vens geopend op dinsdag- en I >nd van 7 - 9 uur. I >ven, 's-Hertogenbosch,. I Utrecht, Vlissingen. 3 lüi, «naasmarKi. mi: v.IIden nagegaan of «gebied ten zuic 01100-8891 fierswaal i.o. aard, Luxeuze gitvoering, toes. 55.250,- incl.B.T.W. I amateurs) IT Tit de ruimtelijke structuur- I U schets die in opdracht van de Rijnmondraad is gemaakt en die vrijdag officieel in publikatie is ge bracht, blijkt dat de 3.000 ha in dustrieterrein die de raad op de noordwestelijke oever van Brabant uiterlijk 1990 wenselijk acht, ge rekend moeten worden met inbe grip van het huidige industrieter rein Moerdijk. Dat betekent dus „slechts" nog 1.800 ha bruto erbij. Dat is weliswaar een groot ver schil met waf de eerste berichten vermeldden, maar uitsluitend kwan titatief. Die 1.800 ha in het gebied van Tonnekreek zijn natuurlijk even strijdig met het streekplan West- Brabant als de eerste genoemde 3.000 ha. Uit de structuurschets blijkt - zo als wij al eerder schreven - dat dte Rijnmondraad een nadere studie-op dracht wil verstrekken aan het Zee havenoverlegorgaan Zuid-West-Ne derland, met name t.a.v. het fysiek milieu de mogelijkheden voor zee- havenindustrie en de beschikbare arbeidsmarkt. Als die studie ne- uitvallen, zo zegt de dan kan nog wor- T er wellicht in het gebied ten zuiden van het Hol landsch Diep een andere, wel vol doende oplossing mogelijk is. We moeten aannemen, dat hiermee [gedoeld wordt - zie ook ons com mentaar van 11 april - op Reimers- waal. Ook gedeputeerde Van Lien- den heeft daar in zijn eerste ver weer naar verwezen. Als alles volgens planning ver loopt kan Reimerswaal binnen de door de Rijnmond gewenst geachte tijd aan de verlangens tegemoet ko men. Maar dat betekent wel, dat die planning gehandhaafd moet blijven. De voorkeur die zowel minister Schut ais de Rijksplanologische Dienst blijkbaar voor het door de Rijnmondraad gekozen model heb ben uitgesproken rechtvaardigt de verwachting dat zij dan ook hun volle medewerking zullen geven aan het Reimerswaalplan, waarop de Brabantse staten bij herhaling hebben aangedrongen, dlijderr Fedor den Hertog, Gebr. d. Bunder, C. Bal, T. v. toyota ploeg, Victoria ploeg RING „ZUID-BEVELAND", felijkwaardig diploma nodiploma: neld gebied. Id werk; bruikelijke gegevens inzake Irden gaarne ingewacht bij de (Van een onzer verslaggevers) GOES Op 4 en 5 mei wordt in de Veste een expositie gehouden over het thema vrijheid voor de ander. Op de tentoonstelling zijn toto's bij- i! tengebracht uit 1940-'45 van het In- stituut voor Oorlogsdocumentatie, •j terwijl ook actuele onderwerpen aan j de orde kojnen, zoals de situatie in I Mozambique. Behalve aandacht voor het verle den wordt ook het accent gelegd op |1W0, naast de herinnering aan de eigen vrijheid wordt het noodzakelijk tocht om zich ook te bezinnen op vrijheid voor de ander. IVoordat de dodenherdenking op I mei begint wordt van 7 tot 8 uur in |De Veste een manifestatie gehouden I ha beeld en geluid onder het motto I «Ter wille van de lieve Vrede". Aandacht wordt daarbij gegeven j™ onze gevallenen, maar ook aan I «i, die de gevallenen worden in de I romende tijden, vanwege rasdicta- I bur, luchtverontreiniging of vlucht I bt eigen land. Iedereen, jong en oud wordt uit- SModigd om de expositie te bezoe- fïen en aan de manifestatie deel te lianen. F Actie wordt onder andere gevoerd l'oor vrijlating van politieke gevan- 1 in de DDR, Mexico, Egypte j" ynekenland. Dit in aansluiting op I «ndelijke actie van de groep Am I i®tie Internationaal. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het dagelijks bestuur van de Rijnmondraad komt in zijn planologische structuurschets tot de conclusie, dat in West-Brabant naast het huidige geplande Moerdijkpro ject nog eens 1800 ha. bruto industrieterrein moet worden aan gelegd. De terreinbehoefte is geprojecteerd tussen Willem stad en Klundert op de zuidwal van het Hollandsch Diep (Ton nekreek). Voorts is voorzien in een uitbreiding van industrieterrein in de Maasvlakte met 1500 ha. bruto. roningen beschikbaar. (gem. Veere) (Van onze correspondent) I ATERLANDKERKJE In een (t si van llet bejaardentehuis aan I k ymerboutstraat in Waterland- iIm-m 's brand uitgebroken, vermoe- I Vn .('0or(lat de bewoner, de heer una' eerGer op de dag kennelijk Zr!i' invloet' in zijn auto was ge- hoj tn' een brandende sigaret in het a heeft laten vallen. Op de mo ent van de brand was V. niet aan rezig, I kS? bewoner van een huis aan die etelaarstraat zag een sterke rook „™ikkeling boven het huis ei I ^buwde meteen de brandweer- winniandant. Doordat de brandweer I v 'er Plaatse was kon de schade f /Parkt blijven tot het meubilair I wanden. Hiermee zou volgens het dagelijks bestuur van de Rijnmondraad zijn voorzien in de economische behoef te, die tot 1990 een uitbreiding van industrieterrein tot 4500 ha. noodza kelijk maakt. In de structuurschets, die zo werd gisteren in Schiedam door het Rijnmondbestuur benadrukt niets meer pretendeert te zijn dan een discussiestuk, zijn nog twee alterna tieven genoemd. Volgens plan 1 zou 4500 ha. grond gevonden kunnen worden in een grote uitbreiding van de Maasvlakte. Volgens plan 2 wordt de Maasvlakte uitgebreid met 1500 ha en wordt de resterende 3.000 ha. gesitueerd in de zuidwest hoek van de Hoeksche Waard met een zeevaartkanaal vanuit de Oude Maas voor schepen tot 60.000 ton dwt. Vanwege de grote bezwaren voor een goed leefmilieu en eerdere uit latingen van de regering geeft de Rijnmondraad de voorkeur aan het plan om in Tonnekreek basisiidus- trieën te vestigen. Het bestuur is er daarbij wel van doordrongen, dat op dit plan reeds veel kritie^ is gele verd van de zijde van Brabant. De gedeputeerde Van Lienden heeft dit plan tijdens de onlangs gehouden Statenvergadering „onuit voerbaar" genoemd. Juist omdat het volkomen in strijd is met het streekplan West-Brabant, dat in die zelfde vergadering door P.S. werd goedgekeurd. Ook van andere zijden zijn kriti sche kanttekeningen geplaatst. De gemeente Klundert, die volgens de structuurschets geen mogelijkheden zou hebben tot verdere uitbouw, heeft reeds bezwaren aangetekend bij het provinciaal bestuur. Op een vraag van onize kant, merkte plaatsvervangend voorzitter Engelsman op, dat het bestuur van de Rijnmondraad de mogelijkheid tot uitbouw in het Reimerswaalpro- ject (met weglating van industriali satie in Tonnekreek) niet bij voor baat uitsluit. Deze mogelijkheid zal ondermeer nader onderzocht worden door het Zeeha-venoverleg, dat de onderhavi ge structuurschets zal bestuderen. Zou bij nader onderzoek blijken, dat het plan niet voldoet, dan ban aldus het bestuur worden nage gaan of er in het gebied ten zuiden van het Hollandsch Diep een andere oplossing mogelijk is. Men denkt daarbij met name aan Reimerswaal. Het bestuur blijft echter ook na heit contact met ambtelijke en bestuurlijke instanties in Brabant de voorkeur geven aan uitbouw van Tonnekreek. Temeer, omdat recente onderzoekingen hebben uitgewezen, dat verdere industrialisatie in het gebied in ©n rond de Rijnmond zou moeten geschieden binnen een straal van dertig kilometer van Rotterdam. In het voorkeurpla-n is een tweede nationale luchthaven gesitueerd op Tienigemeten en zuid-west Hoekse Waard. Als woongebieden worden genoemd Oud-Beierland-Klaaswaal, Oud Gastel, Steenbergen en in mindere mate Oost Flaikkee en Hellevcefsluis. GENERAAL G. SIMANDS (Van een onzer verslaggevers) BREDA In het kader van de 25e bevrijdingsfeesten brengt een Canadese delegatie van oudstrijders een bezoek aan ons land. Onder hen ook oudgeneraal Guy Granville Sim- monds, de man die In juli 1945 het commando kreeg over de hier te lande gelegerde Canadese militairen In 1944 voerde hij de Canadese troe pen aan, in de strijd om de Schelde, teneinde Antwerpen open te kunnen stellen. De groep arriveerde gisteravond op Schiphol en logeert gedurende haar verblijf in Nederland in enkele Haagse hotels. Op het program, dat door hen afgewerkt moet worden, staat onder meer vaindaag een ont vangst door de koningin op Huis Ten Bosch. Herdenkingsdiensten worden bijgewoond in Groesbeek, Rotterdam en Den Haag. Op 4 mei wordt door de Canadese minister voor oudstrijders een be vrijdingsvuur ontstoken in Wagenin- gen. Aan dit vuur ontsteekt generaal Simmonds een fakkel, die op haar beurt door diverse estafettelopers uit geheel het land als „aansteker" wordt gebruikt om dit vuur door het land te dragen. De delegatie wordt op 6 mei ont vangen door minister van Defensie Den Toom. Op 7 mei keert men weer na-ar Canada terug. Een van de bezwaren van het bestuur tegen het huidige ontwerp is d-e bereikbaarheid van dit terrein voor zeeschepen tot een beperkt tonnage van 18.000 ton. De aanslui ting van Tonnenkreek, spoorlijn, pijp leidingstraat en afvalwater noemt het bestuur daarentegen wèl gun stig. Vooral omdat deze infrastruc tuur bijna volledig aanwezig is of vrij eenvoudig tot uitvoering kan worden gebracht. Volgens het bestuur is die nota zowel bij minister Schut als bij dé Rijksplanologische dienst met e*1" thousiasme ontvangen. Van de ande re bant benadrukte het Rijnmondbe stuur gisteren, dat het geen enkele claim heeft op Brabants gebied. In ieder geval zal de nota behandeld worden in de Rijnmondraad, terwijl de schets de komende jaren van vele kante-n op vele niveaus nader bestudeerd en uitgewerkt zal wor den. (Van onze correspondente) 's-HEERENHOEK In de Jeugd- hoeve te 's-Heerenhoek heeft een maandelijkse bijeenkomst plaatsge vonden van de damesbond van het NKV. De heer Faberij-de Jonge gaf met behulp van dia's uitleg over de her komst, die winning en verdere be werking van de diamant. Verder had de heer Fa-berdj-de Jonge nog diverse steensoorten bij zich waar van hij uitleg gaf, omtrent herkomst en. behandeling van deze kostbare stenen. Ook sprak hij over de bloed koralen en granaten, ook wel gitte- kralen genoemd. Verder had hij een mooie sortering ringen bij zich die de dames van dichtbij konden be wonderen en passen, hetgeen met veel enthousiasme werd gedaan. De presidente, mevrouw M. Hazen- S-aanian maakte bekend dat de laat- ste avond van dit seizoen gehouden wordt op 27 mei, waarop de Zeeuw se Com-edie komt met een toneel stuk. (Van onze correspondent) RILLAND-BATH Aan de heer J. van de Boomgaard, kantoorhou der der PTT te Rilland-Bath, heeft de heer J. P. van Laar, adjunct-di recteur van het postdistrict te Mid delburg, de eremedaille in zilver be horende bjj de orde van Oranje- Nassau uitgereikt. Toen deze on derscheiding werd uitgereikt, wa ren verder aanwezig de heren J. C. W. Jobse, oud-burgemeester van Ril land-Bath, P. A. Dansen, directeur van het postkantoor te Goes, C. van Schuttershoef, adjunct-directeur van het postdistrict te Middelburg, enke le raadsleden en vele belangstellen den. De heer Van Laar sprak van de grote verdiensten van de heer Boom gaard, zowel in, als buiten het be drijf. Vanaf 3 mei 1929 trad de heer Van de Boomgaard in dienst van de PTT. Na verloop van een lange tijd werd hij benoemd tot kantoorhouder te Rilland-Bath. Verjaardagfonds. Het verjaar dagfonds van de Ned. herv. kerk te Yerseke bracht over het le kwar taal van 1970 het bedrag op van ƒ1000.- precies. (Van een onzer verslaggevers! VLISSINGEN De grote postzegel tentoonstelling, die ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de afde ling Vlissingen van de internationale postzegelvereniging Philatelica in het Scheldekwartier wordt gehouden, is van donderdag 7 tot en met zaterdag 9 mei voor het publiek toegankelijk van 10.09 tot 22.00 uur. Op zondag 10 mei is de tentoonstelling geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Tijdens de tentoonstellingsdagen zullen vijf bekende postzegelhande laren met een uitgebreide stand aan wezig zijn. Aan een stand van Phila telica zijn speciale enveloppen ver krijgbaar, voorzien van een bijzon dere stempelafdruk. Verschillende gangbare postzegels zijn aan deze stand verkrijgbaar, evenals plaats- kaarten voor de boottocht op zater dag 9 mei. Een PTT-brievenbus is in de zaal aanwezig, waar alle poststukken in geworpen kunnen worden, die ver zonden moeten worden. Een jury zal op vrijdag 8 mei om vijf uur haar bevindingen over het tentoongestelde mededelen en tevens de bekroonde inzendingen bekend maken. (ADVERTENTIE) 1970 20.00 MAKING Nationale Herdenkingsavond wethouders der Goes brengen hierbij ter die Nationale aandag 4 mei 19.45 tot 30 seconden vóór sklokken zul- Te Goes wordt een ieder uitgeno digd zich tijdens diit klokluiden naar de Grote Markt te begeven en zich aldaar op te stellen rond het monu ment op de Grote Markt. Na het luiden der klok wordt 2 mi nuten volkomen stilte in acht geno men. Het begin en einde zal worden aangegeven door een trompetstoot van de stadhuist-oren. Daarna bestaat er gelegenheid bloemen neer te leg gen, waarna passende muziek ten ge hore zal worden gebracht door het muziekgezelschap „Hosanna". Te Kloetipge wordt een ieder uit genodigd dee-1 te nemen aan de „Stille Tocht" naar de begraafplaats. Deze tocht begint om 19.45 uur vanaf het vroegere gemeentehuis aan het Geer- tesplein. Te W'Olphaartsdijk wordt een ieder verzocht zich te begeven naar de be graafplaats, alwaar door het gemeen tebestuur te 20.00 uur een krans zal worden neergelegd bij de graven van de twee zich daar bevindende oor logsslachtoffers. Vanaf 18.00 uur tot zonsondergang zal van alle openbare gebouwen de vlag halfstok worden gehangen. Particu lieren worden verzocht de vlag even eens halfstok te hangen. Burgemeester en wethouders ver zoeken voorts vanaf 19.00 uur geen openbare vermakelijkheden te doen plaatshebben en de verkooplokalitei ten te sluiten. Gedurende de periode van 18.00 tot 21.00 uur ware de bui tenverlichting, zoals neons en licht bakken, te doven en geen andere muziek ten gehore te brengen dan die van de officiële Nederlandse ra dioprogramma's. Goes, 27 april 1970. Burgemeester en wethouders voornoemd, F. G. A. Huber, burgemeester M. J. Taillie, secretaris. (Van onze correspondent) GOES In het kader van de 1 mei viering organiseerde de Goese socië teit een politieke discussie-avond. Daarop hielden enkele afgevaardig den van verschillende politieke poli tieke partijen een korte inleiding. Dr. Prins van de P.v.d.A. zei dat voor hem als socialist de eerste mei geen feest dag was, maar een dag van aanspo ring tot het zoeken naar een eer lijke maatschappij. Vele ouderen stellen dat er al veel bereikt is in vergelijking met vroeger, maar dr. Prins vroeg zich af: „Wat is er dan bereikt? In deze wereld zijn drie grote sociale kwestie betreffende arme en rijke landen en de derde is de nationale kwestie in de arme lan den". Volgens dr. Prins zal de P.v.d. A. grote moeite hebben om het huidi ge egoïsme te vervangen door solari- teit. De heer Roose van de K.V.P. haakte daarop in: Na twintig eeuwen chris tendom is het egoïsme nog niet over wonnen. Wij als ouderen zullen met de jeugd moeten praten. Vroeger kre gen wij de opdracht om he volwaar dige leden van de maatschappij te ma ken maar het voornaamste wat wij moeten doen is het luisteren naar de rkitiek van de jongeren op onze maat schappij, Hierdoor zal het begrip be- WOLPHAARTSDIJK Bij gele genheid van koninginnedag gaf de handboogvereniging Doel naar hoger een schieting op de liggende wip bij de heer J. F. Ossewaarde, van 11 verenigingen waren 33 schutters aanwezig- De uitslag is: hoofdvogel: A. v. Zunderen van Spes-Nostra uit Ove- zande. 1ste zijvogel: Henk Koens van Spes-Nostra uit Ovezande. 2 de zijvogel: was voor dezelfde schutter H. Koens voornoemd, lste bovenkal: F. J. Ossenwaarde van Doel naar hoger uit Wolphaartsdijk. 2 de bo venkal: A. A. Geense van Zorgvliet uit Ellewoutsdijk. lste onderkal: H. Driedijk van Soranus uit Heinkens- zand. 2de onderkal: Leo de Jonge van ADLM uit Kwadendamme- lste klap: Leo de Jonge voornoemd. 2de klep: C. D. Raas van Vooruitgang uit Kwadendamme. 3de klep: Jac. Vermuë van Jacoba van Beieren uit Goes. Meeste kleine vogels: F. Koens van Spes-Nostra uit Ovezan de, 9 stuks. De vliegende vogelprij- zen waren voor F. Koens van Spes- Nostra en P. de Koster van Soranus uit Heinkenszand. (Van onze onderwijsredacteur) TILBURG Het bestuur van de senaat van de Tilburgse Hogeschool heeft 25 studenten voorwaardelijk geschorst. De studenten zijn maan dag 20 april de werkkamers binnen gedrongen van de hoogleraren dr. J. A. Stalpers en dr. Ph. C. Stouthard. Als deze studenten voor 1 januari 1971 opnieuw deelnemen aan bezet tingsacties in de Hogeschool, wordt hen voor twee maanden de toegang tot de hogeschool ontzegd. Vorige week legde het senaatsbe- stuur dezelfde voorwaardelijke straf op aan dertien studenten die de werkkamer van Prof. dr R. A. de Moor bezet hadden. vrijding en vrijheid meer gestalte kunnen krijgen. De heer Schilleman van D' 66 stel de dat zijn partij reeds veel had ge daan voor de belangen van de wer kende jeugd. Daarbij noemde hij de eis voor een partiële leer- en vor- mingsplicht voor 14 en 15-jarigen, het loskoppelen van leer- en arbeids overeenkomsten en verlaging van het curusgeld. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op het parkeer terrein voor het Scheldezwembad houdt de automobielclub Zevac van daag een behendigheidswedstrijd, waaraan alle automobilisten kunnen deelnemen, die daarvoor belangstel ling hebben. De inschrijving staat open vanaf 10.00 uur en de start is om 10.30 uur. Om de twee minuten kan een auto starten. Hoogtepunt van de behen digheidswedstrijd is de prijsuitrei king, die vanavond om zeven uur zal plaatshebben iin calé De Vriend schap bij de voormalige Axelse brug. (Van onze correspondent) GOES Op rijksweg 58, even voorbij de afrit naar Wolph-aartsdijk zijn door nog onbekende oorzaak een bestuurder van een fiets, de heer J. A. van de D. uit Ovezande en de be stuurster van een bromfiets, mejuf frouw C. N. uit 's Heer Hendrikskin- deren met elkaar in botsing gekomen. Beide personen liepen daarbij dus danig hoofdletsel op, dat zij per am bulance moesten worden overge bracht naar het Bergzichtziekenhuis. Op de driesprong Voorstad-Spie gelstraat en Kloetingseweg vond een kettingbotsing plaats, veroorzaakt door een bestuurder van een perso nenauto, de heer F. S. uit Keulen. De auto van nog twee andere be stuurders, F. A. van den D. uit Breda en W. N. M. uit Bergen op Zoom wer den beschadigd. NIEUW- en ST.-JOOSLAND De aktie van de bijbelwagen heeft een goed resultaat geboekt. Er is voor een kleine 800,- verkochx aan lectuur, terwijl er voor 38,- aan giften werd ontvangen. In het najaar van 1969 is in de Ned. Herv- Kerk in Nieuw- en Sint-Joos- land aan de boekentafel reeds onge veer 1.000- omgezet. Deze aktie heeft dus totaal een bedrag van (Van onze correspondent) RILLAND-BATH Dinsdag om 8 uur 's avonds is er een bevrijdings bal ten bate van de ontwikkelings hulp. Hiervoor komen de uit Brabant zeer( bekende Valentino's naar Rilland om het bevrijdingsfeest in het dorps huis op te luisteren. De opbrengst komt geheel ten goede aan het missie- en zendingswerk in Borneo en Ivoor kust De jubilaris A. Prince (rechts) (Van een onzer verslaggevers) HULST „Vroeger de man met de supervisie over een potkachel met daarachter een stapel nat hout en enkele mensen die „boek zaten te houden" en vandaag de dag direc teur van een goed geoutilleerd hij kantoor van het NCB boekhoud- bureau". Op deze manier werd vrij dag de heer A. J. C. Prince getypeerd op een huldigingsbijeenkomst in de Koning van Engeland in Hulst, ge organiseerd ter gelegenheid van het feit, dat hij deze week veertig jaar in dienst is van de NCB. Van die veertig jaar NCB heeft de heer Prince er twintig op het hoofdkantoor doorgebracht en twintig op het bijkantoor Hulst, waarover mij de leiding heeft. In de afggelopen twintig jaar is het aantal leden van het bureau viermaal zo groot ge worden. Daarvoor sta-k NCB-voorzitter prof. dr. F. W. Kriellaars vrijdag zijn be wondering niet onder stoelen of ban ken. „U hebt de gehele geschiede nis van het bureau en -de simpele boekhouding, de crisisperiode en de ontwikkelingen binnen de landbouw meegemaakt", aldus professor Kriel laars. Ook de echtgenote van de juibile- (Van een onzer verslaggevers BREDA-MIDDELBURG De ac tie „Bouwen met Afrika" is ook in de Zeeuwse dekenaten goed aange slagen, al is de opbrengst vergele ken met de Brabantse dekenaten van het bisdom relatief lager dan men wellicht gehoopt had. De ver wachte stijging in opbrengst van circa tien procent werd niet o-veral bereikt. Vooral het dekenaat Middelburg bleef wat in de achterhoede, on danks de vaak originele manieren onder waarop de actie de aandacht van d-e g-el-ovigen werd gebracht. sniaat Aardenburg tekende Het del voor een bedrag van f 12.705,65 (vorig jaar f 11.415,81). Hulst bracht niet minder dan f 29.112,66 bijeen (vorig jaar f 25.078,43), Middelburg kwam tot f 27.313,59 (vorig jaar f 27.297,58) en Terneuzen sloeg alle records met een totaalopbremgst van f 15.334,30 (vorig j-aar f 10.991,30). de nagestreefde meer- méér dan De ervaring heeft geleer-d dat de acties, voorzover rij zich buiten de kerkgebouwen en de scholen af speelden, het meeste succes hadden. Initiatieven zoals de rijstverkoop, de verspreiding van sterk aan die soli dariteit appelerende krantjes e.d. re sulteerden in een hoge opbrengst. In het „hoofdkwartier" van de diocesa ne actie wordt dam ook geconclu deerd, dat een algemene actie pas goed tot zijn recht komt dank zij plaatselijke .acties. „In de vastenac tie in haar totaliteit is een authen tiek stuk christendom ontdekt, met een duidelijke pastorale werking" zo constateert het bisdomblad Over weg, „met een duidelijke pastorale werking naar de gelovigen toe. Ve len herkenden hier de kerk zoals zij die graag zien". (Van onze correspondent) GOES De stichting Opleiding Verzorgende en Dienstverlenende Be roepen is twee jaar geleden begonnen met een cursus gezinshelpster in ze ven plaatsen van ons land, waaronder Goes. Dat de cursus in een behoefte voorziet, blijkt uit het feit, dat deze half augustus in 17 plaatsen zal wor den gehouden. Meisjes vanaf 15 jaar, kunnen deze cursus volgen, vertelde mejuffrouw A. Waalwijk, directrice van de vak school voor meisjes in Goes. „De leer lingen (twintig mag het aantal zijn) komen uit verschillende plaatsen van Zeeland. Drie en een halve dag wer ken de meisjes in een leergezin en anderhalve dag kunnen ze op school. Aantrekkelijk is, dat voor het prak tische werk f 85,- uitgekeerd wordt en de meisjes na een jaar een diplo ma krijgen, dat voor het aansluitende beroep van gezinsverzorgster, een voorsprong betekend". rende NCB-medewerker betrok de heer Kriellaars in de hulde. Aan het slot van zijn btoog ovrhamdigde de proffor de heer Prince een cadeau onder couvert. Rector A. J. Merkx bleek als geestelijk adviseur van de NCB goed o de hoogte te zijn van de verdien sten van de ubilaris. „Arbeid heeft een functie voor het welzijn van de mens", aldus de rector. „Voor u is arbeid steeds geweest: zin geven aan uw leven". Ir. G. W. Logtestijn sprak namens de directie van het boeklioudbureau een woodr van dank. In laatste in stantie feliciteerde de heer J. de Jong de pubilaris namens het per soneel van het boekhoudbureau in Tilburg. Aan het slot van zijn toe spraak overhandigde hij de heer Prince namens het personeel een boekhoudbureau. Voor de receptie, die op dit offi ciële gedeelte volgde bestond veel belangstelling. (Van onze correspondent) OOSTBURG Onder supervisie van de plaatselijke commissie Oost- burgse verenigingen is een program ma opgesteld met festiviteiten voor bevrijdingsdag. Daar dit programma in de eerste plaats bestemd is voor jonge mensen, is aan een vijftiental jongeren van 14 tot 18 jaar medewer king gevraagd voor de opstelling en de praktische uitvoering. Het programma bestaat uit de vol gende punten: 10.00 uur: vlag hijsen bij het gemeentehuis; 10.30 uur; ge kostumeerde optocht met versierde fietsen, vertrek Ledelplein; 14.00 uur: kinderspelen op het Ledelplein voor kinderen 5 t.e.m. 12 jaar, voor de vierjarigen wordt om dezelfde tijd binnenshuis iets georganiseerd. Acht uur: lampionoptocht met ver trek Ledelplein. Lampions kunnen tussen 19.30 uur en 20.00 uur worden afgehaald. Aanmeldingen voor alle activiteiten op het Ledelplein. Bij slecht weer zaj als vervangend programma een film gedraaid wor den van Stan Laurel en Oliver Har dy. Aanvang twee uur in het Ledel- theater. NIEUW- en ST.-JOOSLAND Ds. P. Siderius te Nieuw- en Sint- Joosland heeft het beroep, uitge bracht door de Generale Synode als legerpredikant, aangenomen. Het is een beroeping tot predikant voor buitengewone werkzaamheden ten behoeve van de geestelijke ver zorging onder de militairen. Dit legerpredikantschap zal ingaan op 15 augustus 1970 en dominee Siderius zal tegen die tijd Nieuw- land voor goed verlaten Dit bete kent een gevoelig verlies voor deze gemeenten Niet alleen in het ker kelijk maar ook in het maatschap pelijk leven van deze wijk van Mid delburg. De toekomstige woonplaats wordt Bergen in West-Duitsland, terwijl de werkplaats het Neder landse legerkamp .Hohne wordt, 60 km van Hannover en 3 km van Bergen. Dat betekent voor hem een hele omschakeling, maar de dominee heeft reeds een jaar praktijkervaring als legerpredikant opgedaan. Ds. P. Siderius is sedert 19 september 1965 predikant te Nieuwland met één jaar onderbreking als legerpredi kant. Hij werd geboren op 3 december 1937 te Baarn, bezocht het Baarns lyceum en studeerde aan de rijksu niversiteit te Utrecht. Van 15 juli 1963 tot 15 september 1963 was hjj vicaris te Laren (N.HDe kerke- raad van Nieuw- en Sint-Joosland moet nu noodgedwongen uitzien naar een opvolger van de vertrek kende predikant. (ADVERTENTIE) Buitenboord motoren EIGEN SERVICE- DIENST BEEKMAN Kloetingse weg 5 GOES Tel.: 01100- 7388

de Stem | 1970 | | pagina 7