UPS Leren leven met plastic libelle de charmante koffiepot batterijen Lees het nieuwe nummer van 'Ouders van Nu' het maandblad voor de nieuwe generatie van ouders (S)limmerick Plastic huizen nog wensdroom ZONEN JOSEPHINE O X m ■v X O m JOSEPHINE n ;n v/ooê&lA SUSKE en WISKE DE STEM VAN ZATERDAG 2 MEI 1970 •v a. tofoon voor net- en Notehouten koffer en afneembaar deksel. Drsterker. Extra aansluiting [via 2e versterker of radio aeraansluiting. 229.- Tel. 01184 - 2175 n rijbewijs D voor i. OU Cl LU en HUIZEN helemaal van plastic. Nee, daar hoeven we de eerste tijd nog niet over te piekeren. „We hebben voorlopig nog moei lijkheden genoeg met de kleine plastic elementen; waarom zou den we dan nu al spreken over bouwen in plastic?" Dat zei een f van de inleiders op het driedaag- se symposium over het toepas- ij sen van kunststoffen bij het bou- I wen, dat de afgelopen week in Rotterdam werd gehouden; in ternationaal met 400 deelnemers. j Toch krijg je het gevoel,' dat ons hele leven zo langzamer- hand geplastificeerd wordt. Dat kan iedere leek op het gebied van PVC, PS, PMMA, PE, ABS, (dat zijn de afkortingen van de bestaande plasticsoorten) zien op de 5 maanden durende tentoon- stelling van deze kunststoffen in het Rotterdamse Bouwcen trum. Het symposium was voor j de deskundigen, die met de trou- bles zitten. Deze tentoonstelling is uiteraard (wat niet tegenwoordig?) commer cieel. Opvallend is dat de grote jon gens daarbij in dit gewest opereren (DOW, Hoechst, Curven, Shell). Op vallend was ook, wat een van de bonzen van het congres zei: „Plas tic is een prachtig produkt om een toekomst aan op te hangen. Daarbij kun je uitgaan van het zakendoen daarmee of van de realiteit" Allerlei conclusies zijn mogelijk. Plastic Festival heet de expositie. Inderdaad een feest van felle kleu ren en de meest uiteenlopende vor men. Je kunt er blijkbaar alle kan ten mee op. Dat overal nog niet de iet recreatiegebied i Arnemuiden nabij ld Midden-Zeeland. :t modern ingericht, f zijn goede promo- waarden worden - TEL. 01184 - 2175 goede kant gevonden is, wordt bij voorbeeld wel duidelijk aan een kastje van „net" hout. Dat is na tuurlijk nep en kitsch- Kunststoffen hebben al veel van de geijkte materalen vervangen, maar een eigen uitdrukkingvorms, voort komend uit het materiaal zelf, is dikwijls nog afwezig. Het blijft een vervangen van oude vormen en con structies Natuurlijk ken je de meeste ten toongestelde voorwerpen wel; ze maken je nog weer eens bewust hoe geplastificeerd ons leven raakt: be kers, dozen, kafjes, snoeren, kabels, buizen, kranen, kasten, bakken, bouwplaten, strips, tuinslangen, pro fielen. En als je er thuis op gaat let ten. de telefoon, het kinderspeel goed, de ballpoint, de keukenuitrus ting, „sloffen", isolatiemateriaal etc. Er is bij gelegenheid van deze expositie een eerste Nederlandstalig handboek over kunststoffen in de bouw verschenen van ing. E. Wul- kan („Kunststoffen en bouwtech niek" - uitg. Bouwcentrum Rotter dam - f 1.25), waarvan de inhoud je nog wijst op andere mogelijkhe den als coating, lijnen, mortels, dak bedekking, vloeren, trappen, dakgo ten, kitten, bekleding van wanden, ventilatie, bad- en doucheruimten, montagekeukens, c.v., daglichtvoor- zieningen etc. etc. Wat nog niet?, vraag je je af. Het meeste is nog kleingoed. Maar er wordt in steeds grotere vormen gedacht- Op de tentoonstelling kun je zichtbaar en via documentatie materiaal bijvoorbeeld kennis ne men van het onderzoek, dat het Stevin Laboratorium van de th Delft doet met plastic dakconstruc ties. Het blijkt al mogelijk te zijn om overspanningen van 14 meter in dit materiaal uit te voeren. Architect Van Embden was de man, die in ons land het verst ge vorderd was met de mogelijkheid van kant- en klaar plastic huizen. Toen hij in '64 stierf, lag er van hem een plan klaar om deze in se rie in samenwerking met Fok ker te maken. Maar met zijn dood nam hij de wetenschap daar omtrent mee en bij de directie van Fokker nam het enthousiasme af. Een van de plastic-functionarissen van het congres vertelde, dat hij nu nieuwe bereidheid bij Fokker aangetroffen had. „Maar we moeten nu, in 1970, op hetzelfde punt starten, waar Van Embden in '64 is opgehouden." Op dit moment wordt er op de eerste plaats nog gezocht naar huizen, die opgebouwd worden met een meng- constructie van beton en plastic. In België zijn 250 huizen aldus in ont wikkeling gebracht. Problemen zijn o.a.: de isolatie (geluidshinder) en het bevestigen aan elkaar van on derdelen als plafonds, muren en vloeren. Een andere deelnemer weer erop, dat het probleem van de toekomst niet is: bouwen we plastic huizen of niet, maar het bij elkaar bren gen van sociale- en technische ont wikkelingen, die te ongelijk en te los van elkaar plaatsvinden. Minister Schut wees bij dit sym posium nog op andere probleben, die de kunststoffen oproepen- De architecten zullen zich technisch en architectonisch volledig nieuwe arbeidsinethoden en -opvattingen eigen moeten maken. De konsekwenties, die het zal hebben voor de mensen op de bouw, die gewend zijn met tra ditionele materialen te werken. De sociale gevolgen, omdat ontwerp, levering, transport en montage an dere wegen volgen dan de gewen de. De eigenschappen in verband met brandbaarheid. Het inpassen van „de bouw" in een industriële produktie etc. We kunnen daar nog aan toevoegen: het afvalprobleem, omdat plastic een stof is, die niet het normale verteringsproces volgt, dat onze vuilnisbelten in het ver leden kende. Maar economisch draait ons land je wel mee in de nieuwe kunststof- fenindustrie. Nederland is het land met de grootste olieraffineringsca- paciteit (kunststoffen ontwikkelen zich uit de petrochemie) en behoort bovendien tot de grootste grond- stoffenleveranciers der kunststof- femndustrie. Nu nog mensjes van kunststof, dan zijn we helemaal een kunstmatig landje. HENK EGBERS. (ADVERTENTIE) LSZOT& Verkrijgbaar in alle tijdschriftenzaken. Voor abonnement: bel 08370-6222 of stuur een briefkaart aan: 'Ouders van Nu', Antwoordnummer 11 l.Wageningen. Vermeld: abonnement halfjaar f8,50 of per jaar f 16,-. EEN nieuwe aflevering van de (S) limmerickrubriek bieden wij hierbij aan ons zeer geachte publiek. De clou was dit keer op Baarland te rijmen zonder de woorden te zot aan elkander te lijmen. De Stem hoopt dat u van de volgende regelen geniet. Dit, lieve vriendinnen en vrienden van de siimmerick in Zuidwest- Nederland en ver daarbuiten (Pa rijs en Deurne), is het begin van een zeer lange brief geheel in iim- merick-rijm van de heer Meijer uit Vlissingen. Bravo! Het zou echter te veel ruimte in beslag nemen, wanneer we de brief helemaal af drukten. Straks meer. E. P. Jansen uit Oosterhout maakt zich kwaad op de vieze praat die af en toe in deze rubriek wordt geschreven: Een uien-inlegger in Baarland had gelezen de bedoeling in deze krant. Als ze iets ordinairs zeggen van mijn uien inleggen dan steek ik Reigerstraat 16 in brand. Met plezier gedaan schrijft D. C. Sprangers uit Rijen onderaan zijn vier versjes: Een uien-inlegger in Baarland was van de „verkeerde kant". Hij deed onder zijn trui links en rechts een ui en traverseert zo door Nederland. De trouwe inzender in Wouw, P. Meeusen, schrijft het volgende: Een uien-inlegger in Baarland ging uit met vakantie naar Saarland. Doch kreeg er de kriebel ook hier niets dan Zwiebel. Nog uitjes in het uitje, dat is navrant. Nol Luybregts uit Raamsdonks- veer heeft nog steeds het tientje niet van ons ontvangen. Daarom van hem het volgende vers: Een uien-inlegger in Baarland had aan werken vreselijk 't land om geld zat hij toch niet verlegen dat had hij eens gekregen toen hij een slimmerick opgestuurd had naar de krant. De winnaar van de week is, hoe kan het eigenlijk anders, de heer Meijer uit Vlissingen. Voor zijn prestatie hebben we zeer veel be wondering. Het winnende versje staat op velletje Hl van zijn hrief: Een uien-inlegger in Baarland Dit verhaal is beslist waar, want alle buren tezamen zullen het beamen viel in de beerput, toen-ie struikelde over een haarband. Wij gaven ons oordeel deez week zonder rem. De volgende opgaaf, wij zeggen 't met klem Zonder veel vijven of zessen 't Is niet om de redactie te flessen: Een redacteur van het dagblad De Stem. Niet zo'n goed voorstel, wamt de eerste lettergreep bevat tien in plaats van negen lettergrepen. Hier anize suggestie: Een palingbroodbakker in Veere. Trouwens, wie ideeën heeft over nieuwe regels, sehaime zich niet en schrijve een briefje naar Tus sen Haakjes. De groeten allemaal, vooral aan Trinet de Jonge in Ovezanide. DE MENSEN zijn als kippen in een kot. Vroeger werden ze door de vos opgegeten. Tegenwoordig is de vos zo slim, dat hij ze laat leven, maar dagelijks hun eieren kaapt. VAN USSEL EVA WIJDT een hoofdartikel aan de feestdag moederdag. Eva: „Liefde, respect, waardering voor moeder kan altijd ook op die tweede zondag in mei en heel goed zonder (duur gekochte) ge schenken tot uitdrukking komen. Maar liever niet uitgerekend één dag in het jaar." Met kinderen wordt gesold, zegt' prof. dr. D. J. de Levita kinder psychiater in Rotterdam. De ouders sturen hun kinderen of n.iet of te laat naar de psychiater. Dikwijls is het kwaad dan al. geschied, aldus de Rotterdamse psychiater. Nel Noordzij buigt zich in Eva over de vraag of de vrouw wel zin heeft in de politiek. Na een lang betoog komt zij tot de conclusie dat ae natuurlijke afkomst de voor naamste oorzaak is van het zwijgen van de vrouw op politiek terrein. Verder in Eva veel mode, verha len en een reportage over de En gelse meren als vakantieland. Op de achterkant nog steeds de on overtroffen Charlie Brown- interviewde vijf galeriehoudsters! mevrouw M. Sothmann in Amster dam, Fenna de Vries in Rotterdam, Debby Wolf in Amsterdam, me vrouw E Bendien in Amsterdam en mevrouw J. P. van der Meyden in Utrecht. Omdat het volgens Ele gance steeds meer „in" raakt kunst te kopen, stelt het blad de lezeres gerust dat het allemaal niet zo duur is en dat de kunstverkopers heus niet zo kwaad zijn. Verder in Elegance een bewer king van het boek van een Zwit sers boek Zur Psyche der moder nen Frau over de problematiek van het ongetrouwd-zijn. In veel ge vallen moet het niet trouwen van vrouwen worden toegeschreven aan een heimelijke angst voor de twee eenheid van het huwelijk. MARGRIET BEGROET de Club '70, een speciale rubriek, die eens inde drie weken zal verschijnen, voor de vrouwen die hun „lijn" aan de slanke kant willen houden. In deze eerste aflevering een artikel van prof. dr. J. J. Groen: Waarom eten we zoveel? „Vetzucht", zo stelt hij, „houdt vaak verband met een onbevredig- HET GROTE verhaal van Avenue gaat deze maand over de beide Duitslanden. Aad van der Mijn, L. Th. Lehmann, CJees Nooteboom en Harry Mulisch, reisden door de Bondsrepubliek en de DDR. Leh mann: „In het café zum Munster naast de kerk vertoont de juke-box Hein tje, maar ook Creedence Clearwater Revival. Ik ga me ook haast schuldig voelen aan mijn voor- of na-oordeel tegen alles wat Duits is. Iedereen is zo vriendelijk en aardig geweest". Harry Mulisch, die van Oberhau- sen naar Weimar reisde: „Daar stond het nachtelijk mon strum met gevleugelde helm in de ijzige oostenwind, 26 meter hoog van de voeten tot de punt van het opgeheven zwaard het angstaam- de behoefte aan verzorging, aan dacht, hartelijkheid en genegen heid. Vetzucht kan dus door liefde worden bestreden." Verder in Margriet Club Lijn '70 een bemoedigend woord van Swie- bertje alias Joop Doderer, die zijn buikje dankzij grote inspanningen ook minder heeft zien worden. „Wat ik kan kunt u ook", roept hij de Margriet-lezeressen toe. Recepten en lichaamsoefeningen moeten de lste aanzet zijn voor Margriet-leze ressen (en lezers) normaal van af metingen door het leven te kunnen gaan. In de rest van Margriet een voor treffelijke fotoreportage van een Duitse fotograaf over Nederland. Het aardige is dat de foto's geno men zijn op punten, waar enkele eeuwen geleden de „oude mees ters" hun schilderijen maakten. Voor horoscoop-doe-het-zelvers biedt het weekblad een spel met de sterren. Langs een ingewikkelde weg kan men zijn eigen karakterbe schrijving samenstellen- jagende symbool van de reactie, de kristallisatie van het contra-revolu tionaire denken. Onder deze reus achtige stenen konden de pissebed den en kakkerlakken zich nestelen die in 1933 aan de macht kwamen". Verder in Avenue veel mooie foto's, veel ihooie advertenties, een reportage over de kermis, informa tie over belastingen, over tuinieren, mode, kunst, antiek en interieur. i HET MAANDBLAD Elegance geeft de lezeres enige tips hoe zij het huis beter en sneller kunnen ver kopen. Zo moet men zorgen dat de tuin er netjes uitziet. De tuin is immers het visitekaartje van het huis (en van de mensen die erin wonen). Verder maakt het een goede indruk ais men een platte grond van het huis ter beschikking heeft. Kunst kopen is geen griezelig avontuur stelt Elegance even ver derop. Een redactrice van het blad REEDS BEGINNEN de damesbla den de vaders en kinderen op te roepen vooral moeder niet te ver geten op de tweede zondag in mei. Libelle bij voorbeeld suggereert de zwoegende en slovende huisvrouw een eigen stoel te geven. Verschil lende foto's en adviezen van een „zitdeskundige" moeten de lezers wegwijs maken. Een mooie fotoserie van het blad gaat over hem, over de „hij, die er altijd is". Jammer, dat de tekst overloopt van flauwe sentimentali- teit: „Terwijl zij onafwendbaar ouder' wordt, is er steeds een man in haar leven, die op momenten van droef- heid en blijdschap, bij het zomaar- gelukkig of zomaar sip zijn, bij haar j en naast haar is. Tot ze tenslotte, alleen gebleven, de geduldige toe gewijde speelkameraad is van weer een nieuwe man; die die hele verre"' weg van het leven nog moet afleg gen. Hier raken de zij en de hij" elkaar in de uitersten van het be-! staan: een kleine, warme knuist,- veilig in een gerimpelde, wijze hand".

de Stem | 1970 | | pagina 31