Heimwee naar Zweden Joop Zoetem 2e in Frankfort achter Rud Duiven hadden het bijzonder moeilijk Een hinde onder de buffels Nog een jaar bij Feijenoord Oen Hertog op vijfde plaats CUPKOORTS IN GLASGOW RUSIAND GELIJK MET ZWITSERLAND SggggÈ HEIMWEE PIJNLIJK GEEN VREES UITSLAG Finalisten voor neokader 47/2 d ft r -14- 1É3 -H Esi drcuit des Mines N.A.C.-AJAX N.A.C.-R.K.T.V.V. BUSREIZEN TREINREIZEN VLIEGREIZEN BOOTREIZEN CRUISES naar 1001 bestemmingen en voor elke gewenste reisduur en prijs T it T 25 DE STEM VAN ZATERDAG 2 MEI 1970 OVE KINDVALL: NIET BANG VOOR HARDE CELTÏC-PLOEG (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Hij lijkt meer op een eerstejaars-student dan op een voetballer die het moet opnemen tegen granieten verdedigingen, gevormd door meedogenloze professional-voetballers. Een hinde tus sen buffels. Zo kun je het wel stellen. Een smal, erg jongensachtig gezicht met twee staalblauwe ogen. Een tenger lichaam met vrij dunne benen. Hij lijkt zo kwetsbaar, Ove Kindvall en toch is hij woensdag in het San Siro-stadion van Milaan de sleutelfiguur in de finale van de Europacup. Draait Kindvall dan heeft Feijenoord tegen Celtic een kans. En in de laatste dagen voor het duel van het jaar staat de tengere Zweed met de fenomenale demarrage en het borende schot meer dan ooit in het middelpunt van de naar een kookpunt groeiende belangstel ling. vall, maar het kwam er die wed strijd nog niet uit. Dus gingen ze ook kijken naar de interland die Zweden tegen de Brazilianen speel de. En daar schitterde Ove. Hij maakte twee klassegoals. Feijenoord vond dat het tijd werd zijn handte kening te kopen. Het merkwaardige aan Kindvall was, dat hij met zijn teentjes zo enorm hard kon schieten. Kanonskogels die van grote afstand als raketten onder de lat insloegen waren geen uitzondering. Het geheim van dit voor de tegen standers vreselijke wapen schuilt in zijn explosiviteit en in zijn leer meester, de beroemde Gunnar Nor- dahl, die jarenlang met ziin landge noten Gunnar Gren en Niels Lied- holm het grote binnentrio van AC Milan vormde. Gunnar Nordahl is al zes jaar trainer van Norköping en hij heeft Ove urenlang privé-onder- richt gegeven in het afvuren van kanonskogels. Nordahl had zelf een dodelijk schot in de tenen en hij verstond ook de kunst dit anderen bij te brengen. En in Ove zag hij zijn opvolger. Ove leerde van hem hoe de stand van het lichaam ten aanzien van de bal moet zijn, hoe je met de wreef precies het leer moest raken. Want om zo'n vreselijk hard schot meester te worden hoef je geen dikke benen te hebben. Het is een kwestie van snelheid. Je kunt dat vergelijken met een bokser met dunne armen. Die kan ook verschrikkelijk hard slaan. Ove Kindvall is zo'n knock- outer. Hij schiet uit de knie in een explosie en hij heeft daarbij het merkwaardige voordeel dat hij bui ten zijn feeling als goalgetter zo weinig voetballer is, dat hij niet afgeleid wordt door allerlei andere overwegingen, maar onmiddellijk schiet als hij de bal heeft. Hij aar zelt nooit. Een Piet Keizer of een Van Hanegem zouden eerst nog eensi kijken wat ze met de bal het beste' zouden kunnen doen. Kindvall niet. Hij laat zich door niets en niemand afleiden en hij concentreert zich volledig op het schieten. En juist omdat hij zo explosief en ongecom pliceerd is hebben zijn kogels een verwoestend effect, dat van een kil ler. Draait Kindvaal, dan heeft Feije noord een kans. Het moet voor de Zweed zelf een obsessie zijn te we ten, dat zoveel van hem afhangt. De ervaring dat de Schotten van Celtic vooral in de verdediging rauwe ke rels zijn werkt daarbij niet gerust stellend. Daarom is het opmerkelijk, dat Ove Kindvall in zijn Rotterdam se flat in de vooravond van die finale een toonbeeld van rust is. Een vriendelijke, zachtmoedige jongen, waarvan je je nauwelijks kunt voor stellen, dat hij op de grasmat af en ioe zeer opvliegend is. Zijn naam valt in Nederland voor 'iet eerst in 1966. Dat komt omdat een delegatie van Feijenoord onder aanvoering van Guus Brox op de tribune zit bij een competitiewed- trijd van Nörkoping, m welk elftal de topscorer van de Zweetise eerste divisie als spitsspeler fungeert. Ove Kindvall heet hij. Een vrij goed mderlegde jongen van 22, stammend uit een goede familie. Zijn vader doet in textiel en zit behoorlijk in de centen. Ove maakt doelpunten en s daarnaast al anderhalf jaar oalcu- ator in een verpakkingswarenindus- rie. Hij is tevreden met het leven, leeft een aardige vrouw, verdient liet slecht en koestert zicli in een nel groeiende populariteit. Hij zou 'i' dan ook nimmer aan gedacht ebben Nörkoping, de stad waarvan ij houdt, te verlaten, ware het niet lat de heren van Feijenoord, ram- nelend met de geldbuidel, zo'n aan- ikkelijk voorstel hadden gedaan, 'er slot van zaken kwam hij uit een akenmilieu en daar weet men cen- m te waarderen. Na die competitiewedstrijd waren e heren van Feijenoord niet zo vredeti. Hij had het wel, die Kind- BRIEY (ANP) De Pool Matusi- k heeft de zevende etappe van het Tcuit des Mines gewonnen. Hij leg- 'e de 159 kilometer van Verdun laar Briey af in 4 uur, 11 minuten 11 28 seconden. Tweede werd zijn mdgenoot Kazmarek, die de leiding •shield in de algemene rangschik ing. Wicher Vlot eindigde als der- Ie. De uitslag van de zevende rit is: 1 Jatusidk (Pol) de 159 km in '11.28. 2 Kazmarek (Pol) 4.11.30, 3 v Vlot (Ned) 4.13.11, 4 Maggiera 'Pol) 4.14.30, 5 Denhez (Fra) z.t., 7 lakker (Ned) z.t. Het algemeen klassement: 1 Kaz marek (Pol) 21.06.57 2 Stachura Pol) 21.10.17, 3 Matusiak (Pol) 211118, 4 Denhez (Fra) 21.12.12, 5 "an Hertog (Ned) 21-14.50, 10 Bak- (Ned) 21.20.52. (ADVERTENTIE) Een killer die moeilijk passeert. Hij bezit &een arsenaal van schijn bewegingen en trucs, hij is alleen levensgevaarlijk als hij de ruimte krijgt. Dan schiet hij de bal vooruit in het gat, schiet er pijlsnel achter aan en dan volgt dat verwoestende schot. Deze Ove Kindvall nu arri veerde vol onzekerheden en meteen al met heimwee naar Zweden in Rotterdam. Hij vond daar in het begin weinig waardering. De vedetten van Feije noord vonden dat hij zo weinig voetballer was. Als je een een-twee met hem maakte, liep hij vaak de verkeerde kant op. Ja. hij maakte goals. Maar dat zei zo weinig. Als je in een topelftal als Feijenoord in de spits staat is dat niet zo moeilijk. Ze leerden hem eerst waarderen toen bleek dat Ove ook in de moei lijkste omstandigheden wist te sco ren. Zoals het vorig jaar in het Rasunda-stadion in Stockholm waar 60.000 mensen waren opgekomen om Zweden in de beslissende match te gen Frankrijk (kwalificatie voor Mexico) aan het werk te zien. Toen hij het stadion binnenkwam riep men Ove, Ove. Men was nog niet vergeten hoe hij in 1966 het land verliet als topscorer. Uit 16 wedstrijden had hij 20 doelpunten gemaakt. De competitie draaide, ter wijl Ove al in Rotterdam zat, ge- I Zonda; N.A.C.-STADION BREDA g a.s. Aanvang half drie Maakt ter voorkoming van wachten aan de loketten gebruik van de voorverkoopadressen. v» Plaatsbewijzen voor bejaarden verkrijgbaar bij Sigarenmagazijn Petei V. d. Merwe - Haagweg 10. Voorwedstriid REGIONALE HOOFDKLASSE Ove Kindvall: „Ik teken nog voor een jaar bij Feijenoord. Dan ga ik zeker terug naar Zweden. Dan kan geen kapitaal mij meer tegenhouden". ■woon verder. Maar Kindvall bleef topscorer. En nu dan zou hij probe ren zijn verwoestende schot voor Zweden aan te wenden. „Ove, Ove". 60.000 kelen schreeuwden het. Het stadion werd een heksenketel toen de doorgebroken Kindvall in het strafschopgebied gevloerd werd en hij de penalty zelf onhoudbaar in schoot. Na de rust nog zo'n explosie. Kindvall passeerde in een rush vier, vijf Fransen en de bal sloeg onhoud baar in de driehoek tegen het net. Zweden kon naar Mexico. Kindvall werd het shirt van het lichaam ge scheurd en hij werd een kwartier lang in triomf in het stadion rondge dragen. Het typische is, dat de doelpun- tenmachine Kindvall, die ook in Ne derland topscorer werd, na glansrij ke periodes telkens schokt. Hij kan dan wekenlang geen bal tussen de palen krijgen. Kindvall heeft daaro ver nagedacht. Maar liij vindt er geen verklaring voor, of het zou moeten zijn dat liij vermoeid raakt. Op 27 februari scoorde hij tegen GVAV in Groningen zijn 21ste doel punt en eerst zondag i.l„ iwee maanden later dus, scoorde hij tegen Ajax zijn 22ste competitiegoal. Kindvall: „In Zweden heb ik al tijd alleen tussen april en oktober gespeeld met een maand onderbre king. De competitie was daar niet zo lang. Maar hier wordt elf maanden gevoetbald en er zijn vreselijk veel wedstrijden. Ik geloof dat ik daar lichamelijk en ook geestelijk niet tegen kan". Als Kindvall geen goals meer maakt gaat hij steeds slechter spelen. Ernst Happel heeft hem daartegen weten te wapenen. Hij heeft hem bijgebracht, dat hij ook op andere wijze voor het team nut tig kon zijn. En daardoor heeft hij Ove die pijnlijke periode van im- produktiviteit beter leren overbrug gen. Hij heeft sindsdien niet meer voortdurend het gevoel dat hij faalt. Ove, vader van Niclas (3) en Ulrika (7) weegt 67 kilo, hij is 1.75 hoog en hij leeft als een asceet Vrijwel niemand in Nederland leeft zo voor het voetballen als hij. Op zijn houding buiten het veld is niets aan te merken, alleen in het veld veroorzaakt zijn impulsiviteit wel eens incidentjes. Komend uit het meer amateuristisch ingestelde Zweedse voetbal, waar kameraad schap een hoge waarde is botste Ove vaak met de bikkelharde char ges van de geldvoetballers, wier schoendoppen zijn teentjes schaaf den. Op zulke momenten verandert de zachtmoedige Ove in een dyna- mietbal. De spelers van Feijenoord bevestigen, dat als je hem op de training aanraakt hij je het liefst meteen een klap zou geven. Hij ondergaat sterk als hem onrecht wordt aangedaan en hij reageert dan met dezelfde explosiviteit die aan zijn schoten zoveel kracht geeft. Ove voelt nog altijd heimwee. Hij voert soms telefoongesprekken van een halfuur met Zweden. Toch spreekt hij niets dan goed over Ne derland. „Ik vind dat je hier veel vlugger vriendschap maakt. In Zwe den zijn de mensen zo koel. Hier leeft men gemakkelijker". Het zal echter nog hoogstens een jaar duren dat Kindvall in Nederland blijft. Zijn contract met Feijenoord loopt in juni af, maar hij heeft besloten nog een jaar bij te tekenen. Dan zal het voorgoed voorbij zijn. Dan weerhoudt geen kapitaal hem ervan naar Zweden terug te keren. Kindvall vertelt: „Ik heb nu aan biedingen van 15 Zweedse clubs. Zij betalen wel niet zoveel als Feije noord, maar de bedragen zijn toch behoorlijk. En in Zweden wil ik meteen ween- gaan werken, een toe komst opbouwen. Ik zou niet langer kunnen wegblijven". Tenslotte de cupfinale van woens dag. Boezemt de granieten verdedi ging van Celtic hem geen vrees in? Kindvall: „Dat is het eigenaardige van mij. Ik speel beter tegen voet ballers die veel groter en sterker zijn dan ik, want ik vind het gewel dig zulke sterke mannen te ver slaan". Aldus leeft en denkt Ove Kindvall in die laatste dagen voor de grote finale. Een hinde tussen de buffels. BERN, (ANP) Het Russische voetbalelftal, op weg naar Mexico, heeft in Bern. niet kunnen winnen van een Zwitserse B-ploeg: 00. De wedstrijd werd gespeeld onder bij zonder ongunstige weersomstandig heden. Het regende voortdurend en het was winterachtig koud. Het Russische elftal demonstreer de meer kwaliteit dan de jonge Zwitsers, maar weigerde zich over matig in te spannen in de ontmoe ting die van Russische kant duide lijk werd gezien als een trainings- wedstrijd. FRANKFORT „Ik heb me einde lijk eens kunnen laten zien. Het is de eerste keer dit seizoen dat ik echt goed heb gefietst". Joop Zoete melk was na afloop van de negende editie van de profkoers Rund um den Henniger Turm uiterst content met zijn tweede piaals (achter de West- diiitse oud-wereldkampioen Rudi Al tig), zijn meest sprekende prestatie sinds hij eind vorig jaar naar de rijen der beroepsrenners overstapte. De coureur uit Rijpwetering, die van Mars-Flandria-ploegleider Brik Schotte blanche had gekregen, was naast Rudi Altig de man. die de koers maakte. Hij reageerde bijzonder at tent, toen Altig na 65 kilometer samen met de Italiaan Crepaldi uit het pe loton wegvluchtte, De Tour de l'Ave- nir-winnaar sprong dadelijk aan hun wiel en steunde Altig verder uitste kend bij het verkrijgen van een steeds comfortabeler voorsprong, die op een gegeven ogenblik zelfs bijna 8min. bedroeg. Dat het verschil met de meute tenslotte slonk tot minder dan een minuut, kwam doordat zich ach ter de drie koplopers een jachtgroep van acht man, onder wie Zoetemelks zeer actieve ploeggenoot Eddy Beu- GLASGOW (ANP) In Glas gow woedt op het ogenblik een wa re Europacupkoorts. De 15.000 kaar ten, die Celtic ter beschikking had gekregen, zijn eenvoudig weggevlo gen. De supporters, die geen kaart jes konden bemachtigen, zijn on danks waarschuwingen, vast van plan toch naar Milaan te gaan en koste wat het kost bet San Siro- stadion binnen te komen. De Schotse kolenmijnen hebben een 'ander ploegensysteem ingevoerd om zoveel mogelijk mijnwerkers in staat te stellen de wedstrijd op de t.v. te volgen. Meer dan 400 pubs zullen donderdagavond 6 mei open blijven (de Groot-Brittannië-ken- ners zullen ongetwijfeld beseffen dat dit niets minder dan een mira kel is) om hun cliëntele de beschik king te geven over de bierpomp, whiskyfles en t.v.-toestel. Als voor bereiding op de grote strijd oefende Celtic gisteravond tegen een plaatse lijk elftal. gels, had gevormd, die later weer doe. het peloton werd ingelopen. Twee kilometer voor de meet moes Zoetemelk de tol betalen voor zijn niet geringe inspanningen. Toen bleef hij het antwoord schuldig op een de marrage van 'Altig, die de Ned., en Crepaldi geen kans bood in de slot fase nog bij te komen. „Ik was aan het eind van mijn krachten", was de eerlijke bekentenis van Zoetemelk, die er nog wel in slaagde enkele tien tallen meters „los" te komen van Cre paldi, die verreweg het minste werl van de drie leiders had verzet. Drieënveertig seconden na de win naar finishte het grote peloton, waar van de in dit seizoen zo succesvolu Belg Frans Verbeek met miniem ver schil de finishfoto moest geraad pleegd worden voor de bezetting var. de vierde plaats voor Wim Schc pers de eindsprint won. Het opvallen rijden van de Nederlanders dit i tegenstelling tot de Amstel Gold Rac werd nog onderstreept met eer zesde plaats van Jan Krekels en eei tiende plaats van Harrie Jansen. 1. Altig (W.-Dld.) 227 km in 6 uu 1 minuut en 20 seconden. 2. Zoete melk (Ned.) op 10 sec. 3. Crepald (It.) op 15 seconden. 4. Frans Ver beeck (Belg.) op 45 sec. 5. Wim Sche pers (Ned.). 6. Jan Krekels (Ned.) 7. (Belg.) 9. Godefroot (Belg.). 10 Har- Van Rijckegem (Belg.). 8. Merckx rie Jansen (Ned.). 11. Leman (Belg.) 12. Huijsmans (Belg.). 13. Colombo (It.). 14. Vandenbossche (Belg.), 15. Van Sweevelt (Belg.). 30. Den Har- tog (Ned.). 35. Huub Harings (Ned.) 37. Vianen (Ned.). AMSTERDAM (ANP) Aan hel eerste Nederlandse kampioenschap neokader 47-2, dat van 21 tot en met 24 mei in Waalwijk wordt gehou den. zullen de volgende biljarters deelnemen: Hans Vultink (Groenlo), Louis Rijvers ('s-Gravenzande), Ti- ni Wijnen (Oss), Jean Bessems (Ca- dier en Keer), Joop Roodenburg (Voorhout), Hans Sundquest (Schie dam), Janus Jacobs (Amsterdam), Jan Haans (Valkenberg). (ADVERTENTIE) (Van onze duivensportinedewer- ker) BREDA De duif is een onge schoren schaap en kan veel beter kou verdragen dan, hitte. Tien dagen vorst doen haar niets, 30 gr warmte echter maken dat zij naar adem zit te snakken. Vliegen doet zij het best bij fris weer; er zijn betrekke lijk weinig duiven die de hitte kun nen hebben. Het voorjaar 1970 is het slechtste ooit gekend, ook voor de duiven. Want dat was niet fris maar guur en vooral de vogels op niet te best geïsoleerde hokken, hebben er veei van te lijden gehad. Vocht is de gevaarlijkste vijand van de duif. In vochtige omgeving gedijen allerlei ziektekiemen. Voch tige koude vermindert de weerstand van de duif, maakt haar vatbaar voor infecties van de ademhalingsor ganen (vochtige ogen, grauwe neu zen) en remt doordat de bloed- verzarging van de huid minder goed is de geregelde val van het dons. In koude, vochtige omgeving zit ten de duiven vol oud, vuil, goor dons, hun poten zijn koud, hun neus is niet wit, hun oogranden zijn niet droog, hun (spier)vlees op de borst is aan de blauwe kant en de huid zit vol schilfers. Hoe wilt u straks met zulke duiven prijzen winnen? Veldvergiftiging is een andere vij and die nu dagelijks op de loer ligt. In maart en april beginnen de boe ren intensief met kunstmest te wer ken; in een laat voorjaar als dit is de gevaarlijkste periode navenant opgeschoven. Verder zijn gemeen al lerlei verbindingen behorende tot de groep van de kleurstoffen. Minister Lardinois wil de gifstigste rommel gaan verbieden; mens en dier zullen hem er dankbaar voor zijn. De duiven pikken op de akkers het tiefst zoutachtige stoffen en met een of ander vergif ontsmette zaai zaden. Spoel de krop uit met lauw water- Herhaal dit enkele keren en druk de krop goed leeg. Zijn ze vergeven door parathion of andere organische fosfaten, dan kunt u dit constateren aan de vernauwing van de pupil en de kramptrekkingen in de spieren. Verder benauwdheid, braken, natte ogen enz. In dit geval zeker geen melk op spuiten. Zet vooral in deze tijd van '1 jaar een petje keukenzout op het hok! VOOR INLICHTINGEN EN BOEKINGEN JvEEkgTCrS Reis- en passagebureau N.V. Willemstraat 13, Breda, Tel. 01600- 22121*. Bijkantoor: V.V.V.-kantoor. Grote Markt, Bergen op Zoom, Tel. 01640-33716. - ONS KANTOOR IS OOK ZATERDAGSMORGENS GEOPEND I Ook voor aan- en verkoop van buitenlands geld. Ziellier de uitslag van St.-Quentin in de Bredase Bond met 1868 dui ven; bij normaal aprilweer zouden het er vier duizend zijn geweest: 1 bakker Pol van den Bogaert, 2 C. van der Wulp, 3 L. Remie, 4 J. Adriaansen, 5 H. Krijnen, 6 A. van clen Beemt. 7 F. Verboven, 8 Bos- Wennekers, 9 Ko de Graaf, 10 C.M. de Rooij 11, 16 en 17 W- Henze, 12 P. Malfail. 13 Pet Netten (met een duif van de oude crack Jan Sloe- kers, niet aan te kluiven), 14 A.W. Noorden, 15 en 22 J. Kraayeveld, 18 F. Verboven, 19 F. Blommers, 20 en 30 Jan van der Horst, 21 W. van der Heijden, 23 D. van Osch, 24 B.J. Vrins, 25 Rinus Pellenaars, die er negen in draaide, 26 de gevreesde Harrie Gij zen, die het een slopende krachtmeting vond, hij had die van zijn kameraad Van Osch zien vallen en spoedde zich daarop per race fiets naar huis, alwaar zijn klepper reeds binnen zat (twee knaken), 27 en 23 Chr Meeuwissen, 29 B. Buyn- sters, 31 C. de Jong, 32 A. Crul, 33 Fr- Damen, 34 A.J. Roovers, 35 A. Blewanub, 36 W. van Wanrooij, zeer sterke duif (twee knaken), 37 J. Kuilaars, 38 C. van Loon, 39 P. Mouwen 40 J. Mouwen enz. De mannen die met de centen gingen lopen draaiden de nummers 3, 6, 10, 19, 26, 33, 36, 37 enz. Goed gepakt, zo vroeg in het jaar. Zondag 3 mei a.s. bestuursverkie zing in het Bondslokaal, van negen uur 's morgens af. Bij vlot verloop van de concoursen St.-Ghislain en Noyon kan men tot twee uur te recht. Dongense Bond op St.-Quentin met 438 duiven: 1 J- Selders, 2 Leo Maas, 3 H. van Wanrooij, 4 A. Trommelen, 5 P. Sprangers, 6 Ve- bro, 7 J. van Wanrooij, 3 F. IJpe- laar, 9 J, van Gooi, 10 C. van Gerven, 11 W. Stubbe, 12 W. de Bont, 13 C, van Dongen, 14 C. Ver eggen, 15 Jac. Verhoeven enz. Combinatie Klundert, Stampersgat enz. op St-Quentin met 464 duiven: 1 Ant. Haverkamp, 2 J. Reinders, 3 S. van Meerendonk, 4 en 8 J. Dane, 5 J. Polak, 6 Ant. Reinders, 7 P. Haverkamp, 9 P. de Jong, 10 en 12 M. Gommeren, 11 H. Kanters, 13, 16, 18, 22 enz. toe maar jongens A. Roks Mzn (van den Ouwe Meulen), 14 A- Willemse, 15 H. Frijters enz. Oranje Boven op Moeskroen: 1, 12 A. Geerts, 2 C. Frijters, 3, 4, 20 enz. A. Ardonnè, 5 J. Klaassen, 6 A. van Geel, 7 C Dalemans, 8 B. Ploeg, 9, 10, 15 enz W. Bol enz. Bredase zaterdagvliegers op Moes kroen: 1 en 20 J. Dirven, 2, 3, 4, 12. en 17 P. van Steen, 5 P. Voermans, 6 en 9 J- Feskens, 7 A. de Peijper, 8, 14 en 16 J.A. Mol, 10, 13 en 19 A Spapen enz. Allemaal goeie. DEN BRUINEN

de Stem | 1970 | | pagina 25