Bewust leren bouwen Florence Nightingale zou niet erg tevreden zijn 1970 begon 25 jaar geleden rrico HET VERLOOP VAN DE WERELDOORLOG PRUIK SPECIAAL 69.95 PRUIK SPECIAAL 69.95 de elitepruik voor modieus Nederland! NEDERLAND VIERT UITBUNDIG BEVRIJDINGSFEEST door Greet Buchner 19 DE STEM VAN ZATERDAG 2 MEI 1970 19 VERSCHRIKKELIJKE CUFERS TOTAAL VIELEN IN DE WERELDOORLOG 55 MILJOEN DODEN waarvan: Sovjet-Unie 20, 3 mi Ij. (wv. 13,6milj militairen) Duitsland 7;1 miijdwv. 3,2milj.militairen) Polen 5;9 milj. Joegoslavië 2milj. Engeland 1,2milj. Italië 620.000 Frankrijk 600.000 VerStaten 229.C00 (wv. 174.000 «n Europa/Afrika) ?derlgnd 205.000 30 'aar geTeefen: MederTand owe wolfen. 26 aar aeleden: Einde van deoorloq in FuroDa. ho.v. DUITSLAND BREDA De huidige politieke verhoudingen ontstonden vijfen twintig jaar geleden toen het laat ste schot van de oorlog in Europa viel. Op dat moment werd Europa gespleten in de blokken oost - west; Berlijn werd gedeeld; er waren 18 miljoen vluchtelingen op pad en er iverd 15.000 km nieuwe grens ge trokken. Grenzen die ook nu nog niet voor alle landen aanvaardbaar zijn als de macht van de wapens ze niet in mei 1945 aanvaardbaar had gedwongen. De huidige machtsverhoudingen in Europa, alsmede de opkomst van Rusland als wereldmacht, zijn een regelrecht gevolg van een geschie denis die in 1933 in snel tempo naar een oorlogssituatie wentelde. Mede doordat velen in Duitsland de foutieve conclusie trokken dat uit het „ongelijk" van de toenmali ge sociale nood in Duitsland auto matisch het „gelijk" van Hitier volg de, kon deze in 1933 de macht over nemen. Al datgene wat nu volgde was een voorspel tot de tweede we reldoorlog. Dat Duitsland later de sterkste macht in Europa werd blijkt dui delijk uit de lijn in de tekening. In 1941 en 1942 drukte de Duitse laars hard en meedogenloos op het groot ste deel van Europa (zie kaart). Het Duitse rijk zelf was wanstaltig toe genomen. Maar Rusland en Amerika raren bij de oorlog betrokken ge raakt. Maar de li.in van de Duitse macht werd omlaag getrokken en de ver houdingen waarin wij nu leven wer den bepaald. Verhoudingen die hun geboorte kregen toen 25 jaar ge leden Duitsland capituleerde onder de mokerslagen van een historie, waarin de overwinnaars snel be seften dat er in feite geen „over winning" was. Zodat de overwin- jinesposities van 1945 tegelijk de stellingposities van 1970 werden. Ons „morgen" is en blijft bepaald door het „gisteren" van vijfentwin- lg jaar geleden. ROTTERDAM „Ik moet er een kachel bij hebben. Waarop moet ik dan letten?" Het advies is niet duurder dan de kachel. Wie meent dat het Bouwcentrum in Rotterdam er alleen maar is voor de ge wichtige mannen, die aan de hand van technische onbegrijpelijk heden uitmaken hoe wlij moeten wonen, vergist zich. En deze ver gissing is begrijpelijk, want de drempel van dit centrum was voor de doodgewone huurder of huiseigenaar in het verleden tamelijk hoog. Ook het geweldige nieuwe complex (ze zitten op de 16e verdie ping), dat op 5 mei, tegelijk met de manifestatie Communicatie 'TO, opengaat heeft uiterlijk weinig van een open huis. Maar de inhoud van deze bunker (400 mensen) is duidelijk aan mentaliteitsverande ring toe en is bezig om zijn taak rond te bouwen en wonen breder op te gaan vatten. Architecten met gefronste wenkbrauwen ten spijt. Wie het overstelpende expositie- ai congresprogramma van het nieu we Bouwcentrum bekijkt, merkt dat w ook voor de niet technische ge- sehoolde bewoner interessante zaken lan de orde komen. Er blijft dan genoeg ruimte over (het vloer oppervlak nam toe van 17.000 tot rond 38.000 vierkante meter) voor activiteiten op zuiver technisch we tenschappelijk terrein, waarbij het ministerie van volkshuisvesting de S'ootste opdrachtgever is- Je kunt in het bouwcentrum prak tisch alles zien, wat met bouwen en wonen te maken heeft. In afwisse lde en vaste exposities vind je er baksteen en de dakpan en alle materialen die in een afgewerkt buis daartussen zitten: leidingen, ta pijten, verwarmingen, keukens, te- en gordijnen. Er wordt voor lichting gegeven over het „consume ren" van deze produkten en advies over het gebruik ervan; door voor- iicht'iigsposten ter plaatse of schrif telijk en telefonisch. Er is een. stu die-afdeling, 'die de adviezen fun deert. Ook als niet-lid kun je deze adviezen krijgen, al geeft een lid maatschap voordelen gratis toe- Sang tot tentoonstellingen, biblio theek en studiedagen). Een rondgang door de gebouwen maakt meer duidelijk. Er is een torengebouw op de hoek van het Weena en het Kruisplein, dat de bestaande gebouwen verbindt'; bo vendien zijn andere bestaande ge bouwen verlengd in zuidelijke rich ting, aangevuld met een parkeerga rage voor 475 auto's. In het torenge bouw de kaïntoren van het Bouwcen trum, van het secretariaat van de Conseil International du Batiment en het Adviesbureau voor Kwali teitsbeleid en Besliskunde n.v. De gebouwen aan het Kruisplein zijn voor de opleidingsactiviteiten en instellingen als Open Boek, Stichting Kwaliteitsdienst voor de Industrie, Stichting Interacademiale Opleiding Organisatiekunde, De In ternational University Contact for Management Education, de Rijkspla nologische Dienst (Ruimtelijke Or dening), de Stichting Adviesbureau Onroerende Zaken, het Staalbouw- kundig Genootschap en de Stichting Bouwen in Staal. In de onderbouw van het torenge bouw zijn ruimten voor tijdelijke en permanente exposities, een biblio theek en een studio voor radio- en tv-programma's. Het hoogste punt ervan ligt 68 meter boven het straatniveau. De stichtingskosten van het torengebouw en onderbouw bedragen 20.500.000,Met het verlengen van het gebouw aan het K; uisplein ƒ4.500.000 gemoeid en met de parkeergarage 4.000.000. Het onderwerp van Eijkelenboom en Middelhoek heet te moeten aan sluiten bij de reeds bestaande ge houwen en het Groothandelsgebouw aan de overkant. De resultaten zijn navenant en getuigen weinig van het begrip: bouwen in deze tijd en voor de toekomst. De wijze van exposeren en de mogelijkheden tot informeren zijn gewijzigd op een wijze dat het de bezoeker gemak kelijker gemaakt wordt toegang te krijgen tot de zaken, die hem inte resseren. Het expositieprogramma, dat het Bouwcentrum dit jaar nog uitbrengt is omvangrijker dan ooit. De drie hoofdmotieven, die daarbij meespe len zijn: Wereld nu; Bouwen en Bewoonbare toekomst. Dezer dagen gingen open de exposities „Volk on derdak" en „Kunststoffen in de bouw" In de eerste tentoonstelling wordt een terugblik geworpen op 25 jaar woningbouw in ons land en wordt in de toekomst gekeken o.in door middel van drie-door het Cen trum ontwikkelde-modellen op ware grootte van nieuwe eengezinswonin gen. Het' bouwcentrum heeft wereld vermaardheid en is in deze uitge breide en geïnteresseerde vorm ook uniek in deze wereld. Het is1 behulp zaam bij het ontwikkelen van deze centra elders. In Zuid-Amerika met name wordt er veel assistentie ver leend bij het tot stand brengen -van deze bouwcentra. De eerste contac ten ontstaan veelal bij de post'-doe- torale cursussen aan buitenlanders, die uit 50 verschillende landen kwa men. Een ander probleem is de door stroming van informatie naar der den. Toegegeven wordt dat er op het Bouwcentrum waardevolle rap porten in de bureauladen onder het stof liggen. Onvertaald kumien ze alleen in de vakpers een plaatsje vinden, zodat het werk van het Cen trum toch bestemd blijft voor een te select publiek. Het Bouwcentrum is toch wel ge schrokken van zijn geïsoleerde posi tie. Uitgaande van de na-oorlogse woningnood lag het accent wel erg zwaar op de technische kant van het bouwen. Het accent wordt nu meer verlegd naar de ideële kant. Het verloren contact met vooral de jonge architecten ziet men graag hersteld. Bovendien zullen zoveel mogelijk jongeren, die betrokken zijn bij de vorming van het woon- en leefkli maat betrokken worden bij tentoon stellingen en wederzijdse activitei ten. De afdeling „Functionele vraag stukken" zal steeds meer werken op alternatieven in .het wonen- „Je komt er niet met de mensen te vragen: Wat wil je dan?" zegt men op het Centrum. „Je moet ze alter natieven voorleggen, waaruit ze kunnen kiezen". „We moeten wat af van studeerkamer-wijsheid en ko men tot menselijke wijsheid" is een andere uitspraak. Er zal meer gewerkt moeten wor den o peen mentaliteitsbeïnvloeding bij instituten, die onderzoek plegen op dit terrein. De afstand tussen de groepen met ideeën en de groepen met het noodzakelijkelijke geld zal meer overbrugd moeten worden. De onrust o-ver het wonen begint lang zamerhand in de onderlagen van ons volk door te dringen. Bemoei je eens met de woonomgeving is nu een opdracht van het ministerie van volkshuisvesting, die het Centrum ligt Dat zijn allemaal uitspra ken, die binnen het Bouwcentrum gedaan worden en die ervan getui gen, dat het idee, dat alleen goed sluitende dakpannen en honderden variaties in vloerbedekking het wo nen alleen niet bepalen- Dat zijn zaken, waar iedere Ne derlandse burger zo langzamerhand wel achter gekomen is. De vraag is alleen: hoe kan er een directe reële invloed uitgaan die leiden tot veran dering, tot een bewoonbaarder land. Niet alleen met schone toekomstper spectieven, voor een volgende gene ratie maar ook met concrete moge lijkheden voor de bestaande toe stand; van de huidige generatie; om nog te redden wat er te redden valt. HENK EGBERS (ADVERTENTIE) J V. 'X' - i i MARINA* lig - 'MARINA' PS (Pruik Speciaal) is de kwaliteitspruik van 100% écht haar. Keus uit vele modellen, ook gemêleerd, in maar liefst 24 kleuren Audrey 49,95 Gina 89,95 Tara 59,95 Sophia 99,95 Lolita 119,95 Uw altijd-klare tweede kapsel Om 'pst' tegen te zeggen Uitsluitend verkrijgbaar bij on derstaande, deskundige PS- agentes. Bel voor 'n afspraak; óók 's avonds en in 't weekend. BREDA: Mevr. Veger, Doenrade- straait 370, tel. 01600-46872 (IJpe- laar). BREDA: Mevr. Anamerant, Anderleohtstraat 32, tel. 01600- 48082 (Hoge Vucht). KLUN- DERT: Mevr. De Vos, Hilsepoort 9, tel. 01682-356. DINTELOORD: Mevr. Wessels, De Ruyterstraat 31, tel. 01672-599. De directie en commissarissen van F. Kloos en Zonen's Werkplaatsen N.V. zal voorstellen, over 1969 een dividend uit te keren van 13 procent (onv.). (ADVERTENTIE) Het informatiecentrum van het Bouwcentrum. niet vergeten.. Fricoeten J FRICO, KAAS MET EEN GROTE K ,°P 12 mei van dit jaar wordt feil herdacht dat Florence 'ïlitingale honderdvijftig jaar ge- te'n in Londen werd geboren. Nu 5 Florence Nightingale een heel (langrijke vrouw. Aan haar initia- '-hïn. aan haar werklust en haar J!icht hebben we de huidige van de verpleging te danken, '"fence is dan ook de vrouw die ;™eies honderd en tien jaar gele- de éérste opleiding voor ver- 'jtegsters in het leven riep. ,Dnt was het begin van onze hui verpleegkunde en de statu: ®i verpleegkundige die tot ver in - vorige eeuw niet meer of min was dan die van een slonzige die onderbetaald werk ver- Vjtte omdat ze niets beters kon fan. Slonzige meiden zijn onze tedige verpleegkundigen zeer ze- "iet. Integendeel. Maar zijn ze Wel zo tevreden met hun plaats hot ziekenhuisbestel, honderd hen jaar na het begin van de (■fste "pleiding? Gesprekken met 'Varen en deskundige verpleeg sters wijzen uit, dat er momenteel grote onvrede heerst in de wereld van degenen die de zieken moeten verplegen. Die onvrede heeft drie grote oorzaken te weten: de oplei ding, de hiërarchie in het zieken huis en de arbeidsvoorwaarden. Op alle drie de punten is kritiek en niet zo een klein beetje. Daarom dan hier geen jubelverhaal bij de herdenking van „Floortjes dood" maar een opsomming van de wen sen die leven onder de verpleeg kundigen Wat de opleiding betreft: over het algemeen wil men ervan af, dat verpleegsters op alle niveaus beginnen als leerling in een zie kenhuis. Dat wordt in onze tijd niet meer als zinvol en passend ervaren. De meeste verpleegkundigen (er is een toenemend aantal mannen dat in de verpleging gaat werken vandaar dit woord in plaats van verpleegster) voelen dan ook wel iets voor het Eindhovense „plan van Lieshout. Dat houdt in, dat ieder die in de verpleging wil werken, eerst een opleiding huiten het ziekenhuis volgt gedurende twee jaar, aangepast aan de voor opleiding voor hen. In de praktijk zal dat worden: een opleiding voor ziekenverzorgsters voor degenen die een lagere opleiding genoten hebben, een opleiding voor ver pleegkundigen die minstens MA VO hebben en een opleiding voor hoger kader, op semi-aeademisch niveau, voor degenen die VMO hebben. Daarmee krijgt niet alleen ieder meteen een opleiding die aange past is aan het niveau van ontwik keling, men is ook af van die ellendige halve toestand van leer ling en werknemer. Bovendien kunnen degenen die nog geen 18 zijn, nu meteen met een theoreti sche vorming beginnen en hoeven ze niet te sukkelen met één of twee jaar wachten na de MAVO. De hiërarchie in het ziekenhuis is een verhaal op zich. Na de medische staf komt éérst heel lang niets en dan pas de verplegende staf. Daar zijn natuurlijk wel oor zaken voor aan te voeren- De al lervoornaamste is, dat de verpleeg kundige van dit moment stukken lager geschoold is dan de arts. Maar een hetere opleiding voor het hoogste kader kan daar op de duur een eind aan maken. Verdei heeft de arts al net de zelfde hebbelijkheid als elke ande re Nederlandse academicus: hij voelt zich èen eind verheven bo ven de niet academische massa. In het ziekenhuis mag de allerjongste pas afgestudeerde arts meteen col lega en jij zeggen tegen de hoogst geplaatste arts. In het bedrijfsleven zien we hetzelfde in de vorm van voornamen en jij van jonge inge- nieurtjes in gesprek met een direc teur die toevallig ook een titel heeft. (In andere gevallen gaat liet namelijk niet op). Dat werkt de ware hiërarchie ook niet in de hand. De gevolgen van deze feite lijke en ook kunstmatige in stand gehouden afstand tussen verple gend personeel en arts gaan vaak ten koste van de patiënt, waar toch alles om begonnen is. Er zijn moeilijkheden met het werken in teamverhand, geen en kele verpleegster durft intelligent tegenspel te geven als ze meent dat de arts het aan het verkeerde eind heeft en tot slot geven veel artsen hun instructies zó summier door aan verplegend personeel, dat daardoor alleen al de kans op fou ten groter wordt. Tja en dan de arbeidsvoorwaar den waaronder verpleegsters anno 1970 moeten werken. Ze zijn welis waar aanmerkelijk verbéterd de laatste jaren. Er geldt nu ook voor verplegend personeel een werkdag van hooguit 8,5 uur en een werk week van hooguit 5 dagen. Maar die uren en dagen liggen wel siecht verdeeld en wat erger is, ze worden vaak op het laatste nip pertje gewijzigd. Elk bedrijf dat in ploegendienst werkt of tijdens de weekends doorwerkt, deelt zijn werknemers tijdig mee wanneer zij buitengewone diensten moeten ma ken. Zo niet de ziekenhuizen- Die nemen hun beslissingen vaak pas op het laatste nippertje met gevolg dat een verpleegkundige veel te laat hoort dat er weekenddienst gedaan moet worden. Dat wekt wrevel. De geringe verschillen van de ft salarisschalen trouwens ook. In de praktijk maakt het vaak niet eens zoveel verschil of men ziekenver- zorgster is, met een veel lagere opleiding en een geringere verant woordelijkheid, of verpleegkundige met allerlei aantekeningen. Boven dien liggen de schalen in hun tota liteit aan de lage kant. De wens van verplegend personeel is dan ook: „trek de salarissen om te beginnen gelijk met die van onder wijzend personeel op de lagere school of, nog beter, bij het nijver heidsonderwijs. Dan zijn we al te vreden. Tot zover dan een aantal klach ten over de huidige gang van za ken. Wil men op de duur over voldoende goed geschoolde krach ten voor de verpleging kunnen be schikken dan zal men wel degelijk naar die klachten moeten luisteren. Anders is er kans dat degenen die zich tot de verpleging voelen aan getrokken, om bovengenoemde re denen een ander beroep kiezen. En dal kan nimmer de bedoeling zijn. <4 -

de Stem | 1970 | | pagina 19