VS-aanval op hoofdkwartier communisten Nixon vraagt begrip Explosie in Alpben eist een dode Met kinderen wordt gesold 1 NIEUWE PUBLICITEIT KAN LEIDEN TOT: Revisie van doodvonnis gevluchte sergeant AAD, tAAD Goodyear trekt bod in op Vredestein OLIEKACHEL ONTPLOFT: Uitslaande brand in hart van Utrecht NASSER DOET BEROEP OP NIXON GEEN EXTRA VOORSCHOT AMBTENAREN m mC Landbouw in moeilijkheden Kom, zwartkijker raren, onze Escalatie Subsidie voor politieke studiebureaus Deze weeR in Eva: een open blad Bye, bye Vietnam - hello Cambodja Nieuwe curatoren Journalistenschool ga naar het postkantoor en geef uwTV aan Examenfraude Haagse HBS'ers Overhaast DE STEM VAN ZATERDAG 2 MEI 1970 1-7 )er- 175 BOMMEN OP CAMBODJA (Van onze redactie buitenland) SAIGON-WASHINGTON Ruim 5.000 Amerikaanse ge vechtstroepen en tientallen B52 bommenwerpers en kanon- neer-helicopters zijn gisteren Cambodja binnengetrokken voor een massale aanval op het gebied waarin het communistische opperbevel is gevestigd voor de operaties in Zuid-Vietnam. Het offensief verwikkelt de V.S. nog dieper in de strijd in Indochina en heeft al geleid tot een storm van kritiek op president Nixon. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Het besluit van president Nixon om aktief in te grijpen in het Cambodjaanse conflict, is ook in Amerika met gemengde gevoelens ontvangen. Ook Nixon zelf is ervan over tuigd, dat deze maatregel zijn populariteit niet ten goede zal komen. Ondanks dat meende hij echter, dat hij niet anders kon handelen. Nixon stelde in zijn radio- en t.v.-rede dat hij keuze had uit drie mogelijkheden: niet ingrij pen, uitgebreide militaire hulp verschaffen aan Cambodja, of in grijpen in de kern van de moei lijkheden. President Nixon ver klaarde gekozen te hebben voor de laatste mogelijkheid. „Wij gaan tot deze aktie over niet om de oorlog uit te breiden tot Cambodja, maar om een ein de te maken aan de oorlog in Vietnam en de rechtvaardige vrede te winnen die wij verlan gen", aldus Nixon. Hij vervolg de: „Ik zal liever president zijn voor één ambtstermijn, dan één die twee termiinen dient ten koste van een Amerika, dat hij een tweede-rangs mogendheid ziet worden". De president vervolgde zijn rede, met steun te vragen voor „de dappere jongens, die een halve aardbol verder moeten vechten, niet om grondgebied te veroveren, maar om er voor te zorgen dat onze kinderen in vrij heid kunnen leven. Onze stap is een waarschuwing aan de Iei- dêrs van Noord-Vietnam. Wij zullen blijven streven naar vre de, maar wij zullen onder geen voorwaarde langer toestaan, dat Amerikaanse mannen bij duizen den worden gedood vanuit be voorrechte „vrijplaatsen", aldus prsident Nixon in zijn rede. Aan een ander front is een Zuid- vietnamese strijdmacht met slechts Amerikaanse adviseurs, 50 km langs de nationale weg no. 1 Cambodja binnengetrokken. Er werd contact gemaakt met de Cambodjaanse troe pen die de provinciale hoofdstad van Svay Rieng verdedigen. Vijf Amerikaans-Zuidvietnamese kolonnes van in totaal meer dan 25.000 militairen en honderden tanks en pantservoertuigen trekken nu over een front van 320 km in het oos ten van Cambodja op. Vier van de colonnes, welke twee dagen geleden tot actie zijn overgegaan, hebben slechts Amerikaanse adviseurs bij zich, maar worden ondersteund door Amerikaanse bommenwerpers, ka- nonneer-helicopters en artillerie. De colonnes stuiten slechts op lichte te genstand. De operaties worden ge voerd in een boog met een straal van 100 tot 150 km ten noordwesten van Saigon. Amerikaanse B-52 bommenwerpers hebben gisteren bombardementen uitgevoerd op het hoofdkwartier van de communistische strijdkrachten, 30 km op Cambodjaans grondgebied. Hierna zijn duizenden Amerikaanse en Zuid-Vietnamese militairen opge trokken naar dit hoofdkwartier. De actie betekent een duidelijke escalatie in de oorlog in Indochina; het is voor het eerst dat geregelde Amerikaanse eenheden en B-52 bom menwerpers van de luchtmacht ope reren in Cambodja. Volgens het Zuidvietnamese hoofd kwartier zijn de afgelopen twee da gen 462 Noordvietnamezen en Viet- congs gesneuveld. 32 Zuidvietnamese militairen zouden gesneuveld zijn. Amerikaanse strategen rekenen er op, dat als het offensief slaagt Hanoi maandenlang geen grote- aanvallen in Zuid-Vietnam zullen kunnen on dernemen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Beernink (Binnenlandse Zaken) zal op zijn begroting voor dit jaar een half mil joen gulden vrijmaken om de weten schappelijke studiebureaus van de politieke partijen te steunen. Op het departement van Binnen landse Zaken wordt de laatste hand gelegd aan een wetsontwerp dat de subsidiëring vap de studiebureaus definitief moet regelen. (Van onze verslaggevers) ALPHEN a/d RIJN Bij de ex plosie van gistermorgen in het win kelcentrum te Alphen a/d Rijn, werd de 47-jarige supermarkteige naar F. A. Zwetsloot onder het puin van zijn winkel bedolven. Zijn ver koolde lichaam is geborgen. De 47- jarige timmerman T. Verduijn is met zeer ernstige brandwonden in het Rode-Kruisziekenhuis te Bever wijk opgenomen. Ook een politieman en een uit. voerder werden voor behandeling naar het ziekenhuis overgebracht. De schade aan het winkelcentrum, dat vorig jaar september werd ge opend, loopt in de tonnen. Alleen al de bouwkosten bedroegen 4 ton. De juiste oorzaak is nog in on derzoek. Vaststaat, dat reeds don derdagavond een scherpe gaslueht werd waargenomen: gisterochtend was deze nog verhevigd. Juist toen technici van de water- en lichtbe- drijven poolshoogte wilden komen nemen, kwam het alarm, dat er een brand woedde. Of deze veroorzaakt is door de explosies, of dat deze de ontploffingen is voorafgegaan, wordt nog onderzocht. Hierbij is on der meer het Nederlands Gasinsti- tuut ingeschakeld. De ravage (foto) was enorm. BEIROET, LIBANON (AP) Pre sident Nasser van Egypte heeft gis teren een beroep gedaan op presi dent Nixon, de vrede in het Midden- Oosten te redden door Israël „te be velen" zich uit de bezette Arabische gebieden terug te trekken. Nasser zei bereid te zijn het be stand te aanvaarden, op voorwaarde dat Israël voor de Veiligheidsraad bekend maakt op welke datum het zijn troepen uit alle bezette Arabi sche gebieden zal terugtrekken, niet alleen uit de Sinaï, maar ook uit Gaza, de hoogvlakte van Golan, de westelijke Jordaanoever en Jeruza lem. „Ik doe hier een beroep op president Nixon en verklaar dat, on danks alles wat er gebeurd is, wij de deur voor de V.S. niet definitief heb ben gesloten." DE RECHTBANK in Rome heeft een man veroordeeld tot 14 jaar ge vangenisstraf. Hij doodde on ier in vloed van slaapmiddelen zijn vrien din. (ADVERTENTIE) zegt kinderpsychiater Prof. Dr. DJ. de Levita in een interview dat er niet om liegt. Intussen vraagt Nel Noordzij zich af: heeft de vrouw wel zin in politiek? fn Eva-Praktisch o.a.: de lange, moderne zomerblouses, jong Ieren zwemmen, alles over een eigen huis kopen en ideeën voor een mini-flat. En wéér nieuwe prijzen in „Een ton voor Eva'sziekenzon"! Overal te koop! Copyright De Stem/Het Parool (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Landbouwschap heeft een gesprek met het voltallige kabinet aangevraagd in verband met de grote moeilijkheden waarin de landbouw zich bevindt. Ir. C. Knottnerus, voorzitter van het Landbouwschap, verklaarde gis teren, dat de landbouw in de afgelo pen vijf jaar 20 procent bij de ont wikkeling van de welvaart is achter gebleven. Tegenover de sterk_ geste gen kosten staan onvoldoende inkom stenstijgingen, aldus de heer Knott nerus. Volgens hem is voor de land bouw een geheel nieuwe beleidsaati- pak nodig. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het overheidsper soneel krijgt geen tussentijdse ver hoging van het voorschot op de to tale loonsverhoging van 1970. De algemene loonontwikkeling in ons land zou daartoe geen aanleiding geven. Maandag zal worden beslist, of de zogenaamde nacalculatie dit jaar wat kan worden vervroegd. Het jaarlijkse voorschot (per 1 jan.) be droeg dit jaar 4,5 pet. Vastgesteld is thans, dat de „vrije" lonen, die bepalend zijn, met iets minder dan 5 pet. (4,99 pet.) zijn verhoogd. AMSTERDAM (ANP) Het be stuur van de Nederlandse Vereniging van Journalisten heeft gisteren beslo ten twee van de drie vacatures in het curatorium van de school voor de journalistiek, waarin door de NVJ moest worden voorzien, te vervul len door de benoeming van de heren J. van Roon en J. Th. M. Bank, on- derwijzes-redacteuren van Het Vrije Volk, respectievelijk De Volkskrant. (ADVERTENTIE) (dan kijkt u véél prettiger) DEN HAAG (ANP) De raad van bestuur van Vredestein deelt mede, dat na het overleg van gisteren met Goodyear, deze onderneming ter op lossing van de gerezen moeilijkheden bereid is gevonden haar eerder ge dane bieding van 380 procent in te trekken en deel te nemen in het aan delenkapitaal van Vredestein Rubber tot een bedrag van nominaal 18,3 miljoen, delende in de resultaten vanaf 1 januari 1970, en wel tegen de koers van 450%, op voorwaarde dat tegelijkertijd door de N.V. Conoreum (een 100% dochter van Vredestein) een bod zal worden uitgebracht van 450% in contanten (ex-dividend 1969) op de thans uitstaande aandelen/ certificaten. De B. F. Goodrich heeft gisteren gevorderd, dat Vredestein al haar aandeien in de Nederlands-Ameri kaanse Autobandenfabriek Vrede stein tegen een redelijke prijs aan Goodrich zal aanbieden. UTRECHT (ANP) De brand in de Utrechtse binnenstad, die gister middag twee laat-middeleeuwse win kelhuizen aan de Lijnmarkt in de as (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Twee leerlingen van het Haagse Maerlaintlyeeum heb ben fraude gepleegd bij het schrifte lijke examen vain de HBS-b. Na het maker, en inleveren van de opgaven voor ainalistische meetkunde kwamen zij tot de ontdekking verschillende fouten te hebben gemaakt, 's Avonds braken de scholieren iin bij hun wis kundeleraar en verwisselden de werkstukken voor betere, die zij ook op examenpapier had-den gemaakt. legde, is volgens de Utrechtse politie en brandweer vrijwel zeker ontstaan door een ontploffing in een olieka chel in het pand van de patronen- en hobby bladenuitgeverij ESKA. De schade wordt geraamd op en kele tonnen. Alle personeelsleden en bewoners van de getroffen panden konden tij dig worden gered. Eén brandweer man moest met ademhalingsmoeilijk heden naar het ziekenhuis worden gebracht. Zes meisjes, die in een wol. winkel tegenover de brandende hui. zen werken, raakten op de eerste ver dieping opgesloten. Zij durfden door de vuurzee niet meer naar bulten, maar konden door een brandmeester worden gered. De eigenaar van een der uitgebran de zaken, de 78-jarige heer C. van Oostrom moest worden belet nog maals zijn woning in te gaan om nog iets te halen. \Z> Laat ik maar eens ineens en wel zo direct mogelijk met de deur in huis vallen. Naast een zeer groot aantal uiterst nurkse figuren die een totaal gebrek aan humor demonstreren, daarenboven de fictie niet van de werkelijkheid kunnen onderscheiden, bevat deze wereld ook een leger sen die zéér hardnekkig diverse za ken zo fout mogelijk oplossen. Daarom gaat onze prijs „doordra- ver-van de week" naar Richard Nixon, president van de Verenigde Staten. Maar inmidda's is het wel een zeer trieste zaak. En helemaal niets om te lachen. „Ik heb er geen spijt van dat ik bevel heb gegeven dat het doodvon nis tegen sergeant Meijer onmiddel lijk moest worden voltrokken. Ik was mij ervan bewust dat ik de wettelijke voorschriften overtrad, die de ver oordeelden uitstel van minstens twee dagen gunnen. Ik had een veroor deelde nodig, een executie, want de gevangenisstraf kon ik niet gebrui ken" (generaal b.d. Harberts, com mandant tweede legerkorps in 1940). Overigens heb ik met zeer veel genoegen de maand mei begroet, want de zon brak door, de terrassen waren bevolkt en de winterjassen zo goed als verdwenen. En: nu de dagen boyendien lengen, worden de rokken ook weer korter. Nix-onbenul. De tijd 5s niet ver meer dat men sen olifanten en giraffen als huis dier kunnen houden, zo heeft het hoofd van het Britse veterinaire ge nootschap in Eastbourne verklaard. Volgens hem zal men binnen afzien bare tijd olifanten en giraffen ter grootte van een flinke hond kunnen fokken. Het is maa even dat u het weet. Voor de bestelling. Het Britse leger krijgt als eerste in de wereld gevechtswagens met alu- minium-bepantsering. Da's licht ma teriaal. Makkelijk bij het omduwen! 't Is goed dat het geen zomer is, want anders waren de Damslapers opgeschrikt uit hun dromen! Trouwens, met dat goede weer zijn ook de humeuren stukken beter en dat is het plezierigste dat er is. Een Dam-per op de feestvreugde. Een prettig bericht ten afscheid van deze week vrienden: een West duits paartje eist het wereldrecord zoenen voor zich op. In Hannover hielden zij gedurende 105 minuten en 40 seconden de lippen op elkaar, waarmee het in maart gevestigde re cord van een Brits paar met tien mi nuten verbeterd werd. Hartelijk gefeliciteerd. En voor u allen: tot dinsdag. Maak er maar wat moois van. MERIJN. VANDAAG WORDT in Londen de verzetsstrijders-reünie voortgezel. Gisteren vertrokken van Schiphol 80 Nederlanders, samen met 20 Deense verzetsstrijders die eerder op Schip hol waren aangekomen. DE BRAZILIAANSE president Garrastazu Medici heeft meegedeeld, dat het minimumloon vanaf 1 mei m zijn land met 20 procent zal stijgen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het onlangs verschenen derde deel van dr. L. de Jong's oorlogsgeschiedenis van het koninkrijk heeft de terdoodveroordeling wegens desertie van een sergeant in de meidag envan 1940 opnieuw actueel gemaakt. Deze zaak was overigens niet onbekend. Zowel de Parlementaire En quêtecommissie als de militaire gescheidschrijver V. E. Nierstrasz en twee jaar geleden nog het Nederlands Juristenblad hebben zich met het tragische lot van sergeant Chris Meyer bezig gehouden. Deze week is een boek uitgekomen Van de - nog voor de voltooiing over leden - Parool-journalist J. F. A. Boer, die een groot aantal gesprek ken heeft gevoerd met direct betrok kenen bij en ooggetuigen van de vor ming en behandeling door de krijgs raad en de executie van het dood vonnis. Dr. De Jong onthoudt zich van een oordeel over de gedragingen van de sergeant, maar schildert des te meer de sfeer van verwarring en paniek, waaraan niet alleen delen van het de Grebbeline verdedigende Nederland se leger, maar vooral ook de com manderende officieren en hogere le. gerleiding ten prooi waren. Een hoofdrol daarin speelde de thans van de televisie bekende generaal-majoor J. Herberts, die zich als een buiten gewoon onevenwichtige man liet kennen, die op de laatste dag van de oorlog dan ook van zijn taak werd ontheven. Het is deze generaal-ma joor Harberts die het nodig vond „dat er een voorbeeld moest worden gesteld", waarvoor het geval van de op eigen boutje op de waterlinie te ruggetrokken sergeant Meijer moest dienen. Uit het boek van de heer Boer blijkt echter dat deze zaak veel meer naar de letter dan naar de geest van het militaire recht is behandeld. De MEUER ij. ar., wc*.,. in m m* De grafsteen vau de geëxecuteer de sergeant Chris Meijer. overhaasting waartoe de krijgsraad werd gedwongen bij het vormen van zijn oordeel is hiervan de belang rijkste oorzaak. Bovendien verkreeg de verdachte op een aantal punten - alweer als gevolg van de omstandig heden - niet die rechtsbescherming waarop hij had mogen rekenen. Vrienden, kennissen maar vooral ook ondergeschikten e'n collega's uit de militaire dienst hebben zich lo vend uitgelaten over karakter en persoonlijkheid van de ongelukkige sergeant, die veeleer als moedig dan als bang of zelfs laf bekend stond. Daarvan getuigt ook zijn koel bloedig einde voor het vuurpeloton: „Hij had de houding van: schiet maar, hier sta ik!", herinnert de ma rechaussee Van Oordt zich. Het jongste lid van de krijgsraad was de huidige burgemeester van Eindhoven, de toen 30-jarige reserve luitenant bij de infanterie ir. Herman Beranrd Jan Witte, in het burgerle ven directeur van de dienst Gemeen tewerken te Bergen op Zoom. De heer Witte heeft het niet wen selijk geoordeeld onze vraag te be. antwoorden naar zijn standpunt van nu, dertig jaar na de fatale gebeur tenissen rond de Grebbeberg. Hij acht de kans niet uitgesloten dat de hernieuwde publiciteit tot een ad viesaanvraag omtrent een mogelijke revisie van het vonnis zal leiden. „Daarmee is de zaak voor mij al sub judice („bij de rechter") en' dan is Sergeant Chris Meijer, die voor een vuurpeloton aan zijn einde kwam. hef niet juist nu al een beïnvloe dende uitspraak te doen". Ook de sectie krijgsgeschiedenis van het^ ministerie van Defensie houdt zich weer met deze affaire bezig. Intussen blijkt de terdoodveroor deling van sergeant Meijer niet de enige te zijn geweest, zoals men uit het boek van De Jong zou kunnen afleiden. Op de voorpagina maken wij immers melding van een dubbele executie in de meidagen te Breda.

de Stem | 1970 | | pagina 17