HET KRUIS VAN FEISTER Vloerbedekking kopen volgens het boekje. de charmante koffiepot weg wezen naar Delft Hogerhuis wil hokkende studenten niet steunen 0 Balamundi vloerbedekkingen Voorbij gangers Tot 16 mei in Hapert JOSEPHINE O X m X O m JOSEPHINE LUCKY LUKE SUSKE en WISKE >ij, ik probe-] ren hem een vemulnQ te Morgen! t1i55chien viné ik hier een oude {redw die hii hen mhen! EEN RECHTER in Londen heeft de Amerikaanse eigenaar van de Lon don Art Gallery. Eugene Schuster, vrijgesproken van de beschuldiging dat de in zijn zaak gehouden ten toonstelling van Litho's van John Lennon in strijd met de goede ze den was. De litho's over Johns liefdeleven met zijn vrouw Yoko Ono waren op 16 januari van dit jaar in beslag ge nomen door rechercheurs, kort na opening van de tentoonstelling. Te gen Schuster was de beschuldiging ingebracht dat hij „voorbijgangers had geërgerd", door het tonen van onbehoorlijke prenten. Rechter St. John Harmsworth kwam echter tot de conclusie dat een voorbijganger iemand is die in beweging is, terwijl mensen die de galerie bezoeken, zich niet als voor galerij bezoeken, zich niet als voor- zich niet uit over de vraag of de litho's wel of niet aanstootgevend waren, omdat daar in de aanklacht niet om was gevraagd. oo CL LIJ -o l/l im®@i ©PIB DE kruisen van Alain Teister alias Jacques Boersma (1933) Of moet je zeggen: van de Ge- teisterde? Of is het juist: teister- r- aar? In elk geval: tot en met 16 I mei nog, behalve 's zondags, zijn ze te zien, in de Galerie van Bellfires Schouwzaal bij Hapert. Voor het eerst het is des schrijver Teisters debuut als beeldend kunstenaar en mis schien ook wel voor het laatst, Want hij zal er geen meer ma- Iken. De drang is over. Zijn woe de is bekoeld, zijn laaiende haat, na reeds eerder te zijn overge gaan in vertederde plagerij en I dan melancholieke tooierdgheid, I tenslotte geslonken tot een I smeulende stronk. Tot het per- I petuum mobile van een wat kit- I scherig aandoend maar even- I goed peperduur elektrisch I haardvuur. Maar zover was het nog lang niet, I toen hij de crucifixen maakte waar I je nu toch wat bedremmeld vóór I staat. Te kijken. De expediteurs- I knecht bijvoorbeeld, die bij Teister I de stukken kwam inpakken. Die I zei: ,Is dat schennis, of is 't antiek?' I En toen Teister zich haastte te ver- I klaren dat het antiek was, toen zei I die man: ,Dan is het heel mooi.' I En zo is dat. Ze zien er bij eerste I aanblik uit als eerbiedwaardige By- I zantijnse eeuwig-heden, ze hebben I de serene geur van boven elke ver- I denking staande volkskunst uit ge- I arriveerde epoques; het oude hout I en de verf en het verguldsel zijn I zo integer als relikwieën. Maar wat er staat, wat er mee I gedaan is, blijkt een definitieve I afrekening. Uit wraak, afweer, I weerzin voortgekomen vernietigen- I de spot met de opgedrongen leer- I stelligheid die een hele roomse in- I ternaat-jeugd en nog flink wat hu- I welijksleven (daarna, daardoor) I vergald heeft. Het blijkt een dwang- I bevel, gepresenteerd voor de voort- I durende hallucinerende in elke ve- I zei doorgedrongen werkelijkheid I van die nachtmerrie. Resultaat van I de liefdeloze Alles-is-slechts-opvoe- I ding die nog tot in een recent ver- I leden voor juist gehouden werd. I Onvoorstelbare schade, die het rijke I roomse leven niet alleen hem be- rokkend heeft, stellig ook heel wat I anderen. Dat moet het wel zijn. Het is immers ondanks alles zo herken- baar, en er zijn niet ééns protest- Jj betogingen op ontstaan na de zon dagsmis in de toch zo katholieke Acht Zaligheden. i Een kerstboomkaboutertje gespij kerd aan een overmaatse ruwhou ten kruis, met er bij een rozenkrans van Hema-kralen. Een dikke Her- maphrodiet met sik, op een kruis, versierd met Hindeloopen-bloeme- tjes, twee elkaar omarmende Chris- I tussen, of een sexy meermin met I een blom voor d'r nou-ja en d'r ar- men wijd, beschilderde struikwor- tels met koppen en voeten van n speelgoed. I Teksten (bijschriften) als ,Ik ben 1 de Heer Uw Jacques. Gij zult geen Afjacquen aanbidden', „...een don kere middag in het jaar 33 na Chris tus.... een laffe moord.... maar er is |j hulp op komst.... ZOU LEMMY CAUTION OP TIJD KOMEN?' En: .Matinée 3 heures', zij zes Frères- j Jacques-achtige acrobaten met snor- I ren en streephemden in pyramide- j kruis-stand. Da's toch niet mis te verstaan zou je zeggen (en dan moet je de hardere nog maar zelf gaan zien), j 1 En toch. En toch zijn ze duidelijk niet bedoeld als spot, als: om be- spottelijk te maken, ze zijn niet eens agressief geschiderd. Daarvoor j zijn ze weer veel te lief. Teister zegt ook in een interview •Het Kruis is het centrale gegeven van het Christendom, en toen ik mijn eerste kruis schilderde, was dat meteen NIET het traditionele kruis 1 met de traditionele betekenis. Het i was MIJN kruis. "Wel ontléénd aan het Christendom, maar wat het daar was, is het niet bij mij.' I Het is gewoon het kruis van Teis- ter. En van anderen.... JAN ASSELBERGS IN HET Armentarium in Delft wordt een speciale expositie gehouden, die een indruk wil geven van de vele mensentypen die deel uitmaakten van de strij dende partijen in de tweede wereldoorlog. Opvallend is de grote verscheidenheid in uniformen, uitrustingen en bewapening. De nadruk van het tentoonge stelde valt op Nederland tussen de mobilisatie in 19 39 en de bevrijding in 1944/45. Het Armentarium staat in Delft aan de Korte Geer 1. De tentoonstelling duurt van 4 mei tot en met 30 juni. Op werkdagen van 10 tot 5 uur en op zaterdagen en zondagen van 1 uur tot 5 uur. Misschien leuk voor bevrijdingsdag of hemelvaartsdag. (ADVERTENTIE) Ja, waarom zou u 't uzelf moeilijk maken door winkel-in winkel-uit Ie rennen als je thuis op je gemak de juiste vloerbedekking kunt uitkiezen met de gratis Balamundi Omnibus. In dat handige boek vindt u alles wat er zo'n beelje aan woonplezier te koop is. Van stoei-proof Balatred vinyl tot leefgraag Mundiana tapijt. Uitgekiend gerangschikt, kleur bij kleur. En reuze schappelijk geprijsd. Weet u tenminste waarover u praat als u straks voor de Grote Beslissing stafet. Dus handel één keertje gewoon volgens het boekje en vul even de bon in. Voor't gemak. Stuur ons maar zo'n gratis kijkboek. Je weet nooit waar het goed voor is. Naam: Adres: Plaats: Uitknippen. Opsturen, (maar alsjeblieft geen postzegel plakken) naar: Balamundi Nederland N.V., Huizen Nh. Antwoordnummer 21 MOET DE Britse regering de vrien dinnen van de studenten onder houden? Waarachtig niet, zegt het Hoger huis met een meerderheid van 119 tegen 72 stemmen. In een nieuw regeringsvoorstel was opgenomen dat de overheid financiële steun gaat geven aan on getrouwde studenten, die samen wonen. In het Hogerhuis was de grootste tegenstander hiervan baro nes Summerskill of Kenwood, die er grote bezwaren tegen had dat voor de hokkerij der studenten de be lastingbetaler het (financiële) kind zou gaan worden. „In mijn tijd," aldus de 69-jarige barones, „klaagden de studenten er heus niet over dat de regering hun vriendinnetjes of vriendjes niet de kost gaf." Het afkeuren van het regerings voorstel door het Hogerhuis heeft geen onrust doen ontstaan onder de studerende jeugd, omdat het voor stel nog door het Lagerhuis moet worden behandeld en daar vermoe delijk wel zal worden goedgekeurd, waarmee het dan is aangenomen. In het nieuwe voorstel staat dat, als een vrouw samenwoont met een mannelijke student of andersom en deze vrouw (of man) helemaal van de ander afhankelijk was, de student(e) een toelage kon krijgen of men nu getrouwd was of niet. Studenten konden ook om onder steuning vragen als er kinderen wa ren, al dan niet wettig. Het Hogerhuis had bezwaar tegen dat niet-getrouwd-zijn, maar niet tegen wat er in het ontwerp over die kinderen voorgesteld was. Volgens de regering had de nieu we wet niets met geslachtsleven of moraal te maken, maar alleen met het steunen van degenen die van de studenten afhankelijk waren. „Het gaat hier misschien om tien gevallen," zei lord Beaumont of Whitley, die wel voor het voorstel was. „Wij praten helemaal niet over hele hopen majtresses of horden gigolo's". „U kijkt niet ver genoeg," vond lady Summerskill, die voorzag dat „kwalijke jongelui" meisjes zover konden krijgen dat die bij hen in trokken alleen al, opdat die paartjes dan voor een toelage in aanmerking kwamen. MELOEP op de dag van de arbeid 1 mei: Proletariërs aller landen, verenigt u! Zoek het dictatoriale en zonnige zuiden op.

de Stem | 1970 | | pagina 23