Kees Koeken de sterkste in de eindsprint ADRI VAN HEST: MOEITE BELOOND 99. Terhole 2 tegen leider De Kikkers Motta niet in Tour en de Giro UEFA wil bij Europa Cup van loten af Hontenisse gelijk tegen Breskens Nog steeds Ned. overmacht Derby De Meeuwen- Arnemuideii Pijnen nog steeds op kop Fruitronde op ander parkoers EMBREGTS LEKKE BAND In eerste klas dames Achtste plaats voor Theo Middelkamp het gezondste moederdag-geschenk: een nieuwe fiets! Den Hertog in Kloosterzande aan de start UITSLAGEN RONDE VAN SPANJE UITSLAGEN RONDE VAN BELGIë Zoutelancle te sterg voor dames van Arnemuiden Krabbendijke: toernooizege zaalvoetbal 19 DE STEM VAN VRIJDAG 1 MEI 1970 19 (Van onze wielersportmedewerker) BREDA De wind was ongenadig en de regen gutste op de renners ruggen neer; de weersomstandigheden waren bizar maar de slaven der weg moesten verder. Het talrijke publiek zocht beschutting en twee jongens uit het weidse polderland, die zich in hun element voelden, gingen op avontuur. Het waren Cees van Dongen uit Oud- Gastel, die opvallend goed op dreef is, en Leo Emhregts uit Stampers gat. Zjj zouden het grootste gedeelte van de negende Oranjeronde te Breda beheersen. In de finale werd Leo Emhregts voor de zoveelste keer door pech teruggewezen: de sterke temporijder werd door een lekker band uitgeschakeld. Zijn ploeggenoot Kees Koeken, die tot dan de koers gecontroleerd had, sloeg toen toe. Hjj hield ondanks zijn enorme krachtsinspanningen nog de meeste reserves over voor de eindsprint, waarin hij zijn zes medevluchters kansloos liet. De negende Oramjeronde is er een geworden, waarin boeiende momen ten nog al eens vaak afgewisseld werden door wedstrijdfasen, waarin van werkelijke strijd geen sprake was. De reeds genoemde vlucht van Cees van Dongen en Leo Embregts was meteen het eerste leven in de brouwerij. Eendrachtig samenwer kend joegen zij voort langs de dui zenden, die enigszins angstvallig hun plaatsje op het Chasseeparcours weer innamen. De meute wilde in eerste instan tie de polderjongens niet van repliek dienen en daarom kon het gebeuren dat de voorsprong groeide tot een hal ve minuut. De eerste tegenacties, van Bert Broere, Ton Damen en Kees Koeken, werden in de kiem gesmoord. Een groep van twaalf renners vorm de zich achter het leidende tweetal, dat zijn voorsprong consolideerde on danks de druk van de concurrentie, die steeds groter werd. De groep van twaalf, die uit Kees Koeken, Bert Broere, Wim Dielemans, Jan Coremans, Hubert van Hooij- donk, Cees Frijters, Tan Damen, Peer Maas, Wim Smeekens, Toon Konings, Piet Franken en Wim de Waal be stond, had voldoende klasse om de twee vluchters te achterhalen, maar dat wapenfeit bleef vooralsnog uit. MILAAN (AP) De vermaarde Italiaanse renner Gianni Motta zal niet aan de ronden van Italië en Frankrijk meedoen dit seizoen, om dat hij aan een been moet worden geopereerd. In een ader bevindt zich een fragmentje gestold bloed, dat hem veel pijn bezorgt. Gianni Motta was als gevolg van de pijn in het been in de laatste gro te ritten al tamelijk slecht voor de dag gekomen. Nu hij niet aan de Tour en Giro kan meedoen blijft er in Italië maar een grote „tegenspeler" over, die het Eddie Merckx nog enigszins lastig kan maken: Felice Gimondi. Motta was dit seizoen juist in de ploeg van Gimondi, Salvarani opge nomen om tegen Merckx een „co alitie" te kunnen vormen. GIANNA MOTTA .operatie. Een tweede groep, waarin Wim Prin sen, Jan Kemps, Piet Dubbeldam en Henk Prinsen hemel en aarde bewo gen om de achterstand te verkleinen werd in deze fase van de wedstrijd definitief naar de achtergrond ge fietst. Dertig kilometer voor het einde sloeg het noodlot voor de twee kop lopers toe. Van Dongen en Embregts streken op het tweede gedeelte van het peloton neer en moesten deze meute op sleeptouw nemen. De groep van twaalf, die even later door een tussensprint van Kees Frij ters en Kees Koeken in twee gedeel ten gesplitst werd, kwam dichterbij en rook ziin kans, toen Leo Embregts door een lekke band zijn kansen op de prestatieprijs en de overwinning zag vervliegen. Cees van Dongen ver loor hierdoor ook zijn ritme en moest capituleren. Zeven renners kwamen met een twintigtal gedubbelden voorop en dat kon een gecompliceerde slotfase op leveren. De jury sloot alle moeilijk heden uit door de gedubbelden twee ronden voor het einde te laten af- spinten. De zeven koplopers konden hierdoor hun kansen op de ereplaat sen op eigen kracht verdedigen. Kees Koeken had nog de meeste kracht in zijn gespierde benen. Alleen Cees Frijters kon hem nog enigszins be dreigen op de laatste meters. Frijters kwam precies een lengte te kort om Koeken van de bloemen te kunnen afhouden. Voor de eerste keer in de geschie denis van de Oranjeronde, georgani seerd door de wielervereniging Bre da, reden er ook adspiranten. A. Erin- sen uit Raamsdonksveer bleek de sterkste van de KNWU-benjamins. Amateurs: 1. C. Koeken (Achtmaal), 105 km in 2.37.05; 2. C. Frijters (Zeg. ge), 3. P. Maas (Heerle), 4. T. Damen (Ulvenhout); 5. W. de Waal (Axel) 6. C. van Dongen (Oud-Gastel), 7. V/. Smeekens (Gilze), 8. A. Konings (Sprundel), 9. H. van Hooijdonk (Zundert), 10. W. Dielemans (Prin senbeek), 11. P. Franken (Ooster hout), 12. J. Kemps (Sprundel), 13. W. Prinsen (Hank), 14. J. de Bruyn (Sprundel), 15. K. van de Bergh (St. Maartensdijk), 16. L. Bogers (Ossen- drecht), 17. W. van Campen (Hulst), 18, R. Leyten (Rijen), 19. L. Em. bregts (Stampersgat), 20. J. van Hoek (Hoogerheide). Adspiranten: 1. A. Prinsen (Raams donksveer), 25 km in 40.32 min.; 2. J. Damen (Ulvenhout), 3. T. Franken (Moerdijk), 4. H. Goeijers (Ulven hout), 5. J. Martens (Hoeven), 6. M. Melsen (Roosendaal), 7. A. van Trey- en (Lepelstraat), 8. M. van Nispen (Breda), 9. J. Gommers (Roosendaal), 10. J. Sacharias (Roosendaal). WENEN (ANP) In de toer nooien om de Europese bekers voor landskampioenen en beker winnaars zal het zeer onpopulai re loten na een gelijke stand over de twee wedstrijden vermoede lijk spoedig van de baan zijn. De voorzitter van de UEFA, Gustav Wiederkehr, verklaarde in We nen na de wedstrijd Manchester CityGornik Zabzre, dat de UEFA zich zal aansluiten bij de gedachte in de wereldvoetbalor- ganisatie. De FIFA acht een be slissing door strafschoppen min der strijding met de geest van het spel dan loten. Met dit duidelijke verschil won Kees Koeken de Oranje-ronde van Breda. Cees Frijters (rechts) eindigde als tweede (Van een onzer wielermedewerkers) TILBURG Drie jaar nadat hij door een zwaar ongeluk uit de ama teurwielersport sukkelde, heeft Adri van Hest zich weer „gepresenteerd". Hij won in zijn woonplaats Tilburg de Oranje-ronde en vierde daarmee een opvallende come back waarmee een groot doorzettingsvermogen was gemoeid. Na een ernstige valpartij (winter 1967) in Zurich, kwam de talentvolle Adrie van Hest onder een langdurige medische behandeling die eindigde met een rugoperatie. Aan wielersport leek Van Hest niet meer te hoeven denken, maar de drang naar de koer sen werd zo groot, dat hij langzaam de training hervatte en zich begin dit jaar door de Tilburgse specialist dr. De Groot liet keuren. Hij kreeg toe stemming voor een rustig koerspro- gramma, reed met redelijk succes en kele Belgische voorjaarswedstrijden TARRAGONA (ANP) In de ronde van Spanje is de 7e etappe een vrije rustige en overzichtelijke rit gewor den. Er waren wel uitlooppogingen, maar ze duurden nooit erg lang. Hooguit enkele kilometers. Op die manier draaide de race in Tarragona uit op een massa-sprint die Guido Reybroeck won. In het algemeen klassement veranderde er door die massale aankomst niets. René Pijnen behield dus zijn eerste plaats. René Pijnen: nog steeds leider. SiSi Sinas 3 bekertjes of driekantjes voor tot hij na een trainingsrit onverwacht door zijn rug „ging". Weer moest Van Hest rusten, weer leken zijn wielerdagen geteld want het doktersadvies luidde negatief. En toch begon Adri van Hest opnieuw. Hij werkte weer datzelfde rijtje af: rusten, licht trainen en een medische keuring waarvan de uitslag gunstig uitviel in die zin dat Van Hest mocht koersen mits hij zich enigszins rustig zou, houden. Wel, in de ronde van Tilburg kwam daar gisteren weinig van terecht. Adri van Hest raakte betrokken bij een ontsnapping, die werd ingeluid door Van Heivoort, Vermaire en Kuys. Hij sloot aan, Van Beurden kwam 'erbij en de slag in de Oranje ronde was gevallen. Het vijftal dub belde het peloton en in de sprint bleek Adri van Hest de snelste van dat stel. De inspanningen om terug te komen in de sport, waren niet voor niets geweest. Amateurs: 1 A. van Hest (Tilburg), 100 kilometer in 2.15.46, 2 W. van Heivoort (Tilburg), 3 J, van Beurden (Diessen), 4 C. Vermaire (Oister- wijk), 5 op 35 seconden C. Kuys (Vlij men, 6 op 55 seconden J. Smulders (Tilburg), 7 Fr. Koot (Eindhoven), 8 op 1.48 P. de Jong (Tilburg), 9 C. Swinkels (Goirle), 10 H. Peels (Eind hoven), 18 J. van Riel (Dongen). Nieuwelingen: 1 A. van Houweling (Heesselt) 50 kilometer in 1.12.17, 5 P. Jaspers (St.-Willebrord), 6 J. van Baal (Breda), 7 J. Leyten (Chaam), 14 R. Buurstede (St.-Willebrord), 15 P. Voermans (Terheijden). (Van een onzer voetbal medewerkers) HONTENISSE Over het geheel genomen heeft Hontenisse in de span. nende wedstrijd (11) tegen Bres kens wel een kleine zege verdiend. Breskens moest In deze te elfder ure ingelaste wedstrijd in de derde klas D noodgedwongen met enkele inval lers verschijnen, zowel Fenijn als Scherbijn waren op visvangst en der halve niet beschikbaar. Hontenisse had vooral in de eerste helft met het voordeel van de wind, een overwicht, maar diankzij uitste kend werk van doelman Manneke slaagden de bezoekers erin om de stand tot aan de sust blank te hou den. Na de hervatting wogen de partijen goed tegen elkaar op. Na twee minu ten werk'e een der Breskense verde digers de bal onvoldoende weg en Van Kruijssen kon op beheerste wijze de bal hierna tussen paal en doelman door schuiven: 10. Breskens gaf zich niet gewonnen en toen een kwartier voor het einde de overigens goed spelende Van Kerkchoven ver keerd terugspeelde drong Hoefnagels zich ertussen en onhoudbaar voor doelman Hasselman verdween de ge lijkmaker in de touwen: 11. Bij het laatste fluitsignaal van de goed leidende scheidsrechter Ma- chielsen was de balans nog in even wicht. MATHIJS DE KONING BERLAERE (ANP) De vijfde etappe van de ronde van België voor amateurs is gewonnen door de Belg Willy van Maderghem, die in de eindsprint zijn landgenoten Verstrae- ten en Van der Linden versloeg. De beste Nederlander in deze etap. pe, een rit over 130 kilometer van Ledegem naar Berlaere, was Frits Schür, die tiende werd met een ach terstand van 1 minuut en 6 seconden op de winnaar. De uitslag van de etappe was: 1. Van Melderghem (Bel) 130 kilometer in 2 uur 51 minuten en 50 seconden (met tijdsvergoeding 2.51.20), 2. Ver. straeten (Bel) 2.51.50 (2.51.35), 3. Van der Linden (Bel) 2.51.50, 4. Van Sta- yen (Bel) 2.51.50, 5. Herijgers (Bel) 2.51.50, 10. Schür (Ned) 2.52.56, 15. Van de Ruit 2.53.11, 21. Aling 22, Duyker, 44. Bravenboer, 51. Oos terhof, 54. Van der Kruys, 57. Kui per, allen dezelfde tijd als Van de Ruit, 64. Van den Donck 2.53.47, 65. Van den Burg 2.53.47. Het algemeen klassement na de vijfde etappe ziet er als volgt uit: 1. De Koning (Ned) 16 uur 55 minu ten 26 seconden, 2. op 2 seconden Bravenboer (Ned), 3. op 10 sec., Duy ker (Ned), 4. op 1 minuut 6 sec L. van der Linden (Belg), 5. op 1.55 Aling (Ned), 7. op 2.07 Oosterhof, 11. op 5.16 Van de Ruit, 21. op 10.41 Van der Burg, 33. op 19.03 Schür, 40. op 25.47 Van der Kruijs, 51. op 32.04 Van der Donk, 60. op 38.26 Vonck, 65. op 44.18 Kuiper. Het puntenklassement wordt aan gevoerd door Van der Linden (49) voor Bravenboer (40), Verstraeten (33) en De Koning (31). In het ploegenkiassement bezetten de twee Nederlandse ploegen de eer ste en de tweede plaats. (Van onze medewerker) TERNEUZEN Morgenmiddag zullen de wedstrijden plaatsvinden, waarin wordt vastgesteld welk team de meest regelmatige en daannee ook wel de beste volleybalploeg van Zeeuwsch-Vlaanderen is. Dit geldt zowel voor de heren als voor de da mes. Bij de dames heeft het team van De Kikkers 26 punten uit 13 wed strijden. Het is daarmee nog onge slagen. Terhole 2, dat de naaste con- curente is, heeft 12 wedstrijden ge speeld, waarvan een verloren werd, zodat het momenteel 22 punten heeft. Dit team moet deze week nog spelen tegen Scheldesport en De Kikkers. Als -de dames van Terhole beide wedstrijden weten te winnen, komen ze in aantal punten op gelijke hoog- (Van onze sportcorrespondent) ARNEMUIDEN Gisteren werd in Arnemuiden een voetbalwedstrijd gespeeld tussen damesploegen van Arnemuiden en Zoutelande. Voor rust werd er niet gescoord. Daarna nam Zoutelande door Saskia Melis de leiding (01). Door Corrie Stiereveld en Serena Schroevers (2x) wonnen de Arnemuidense dames echter verdiend met 31. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN De Zeeuwse wie lervereniging Theo Middelkamp reik te in de eerste wedstrijd van het na tionale Skoll-klassement, die woens dagavond in Eindhoven werd verre den, naar een zevende plaats. Dit, dank zij een negende plaats van Toine van de Bunder uit IJzendijke en een negentiende plaats van Wim de Waal uit Axel. Deze twee renners verzamelden 14 punten voor Theo Middelkamp. Ad Clayssen de derde man, die Theo Middelkamp naar Eindhoven had af gevaardigd, mocht niet starten, om dat hij niet van tevoren was inge schreven. De eerste rit werd gewon nen door Klaas Balk, die voor de 80 kilometer 2 uur, 1 minuut en 35 sec. nodig had. De uitslag: 1 Hoekse renners 46 punten, 2 NWV 23 punten; 3 De Bol lenstreek 23 pnt; 4 Groene Woud 21 pnt; 5 De Bataaf 20 pnt; 6 Meteoor 19 pnt; 7 Theo Middelkamp 14 pnt; 8 De Zwaluwen 13 pnt; 9 Feijenoord 11 pnt; 10 West Frisia 10 pnt; 11 Het Zuiden 7 pnt; 12 Breda 3 pnt. In to taal kwamen 33 ploegen aan de start. Slechts 12 clubs wisten zich in deze eerste rit dus te klasseren. (Van onze medewerker) KAPELLE In Kapelle wordt zaterdag de jaarlijkse fruitronde ge houden, dit maal voor amateurs en aspiranten. Het plaatselijk wieier- comité heeft op verzoek van de po litie, die verkeersmoeilijkheden wil de voorkomen, een ander parcours gekozen dan voorheen. De start en finish liggen nu niet in de Van der Biltlaan, maar voor de veilinggebouwen in de Stationsstraat Vervolgens rijden de renners door de Van der Biltlaan, Vijverstraat, en Dijkwelsestraat een rondje van ruim een kilometer. Het startschot klinkt het eerst voor de adspiranten om twee uur. Deze categorie moet vijfentwintig kilome ter afleggen. Deelnemers zijn onder andere de sterke Zeeuwen Scheers, Baans en Biddelo. Maar ook de Bra banders Konings en Damen zuilen een serieuze gooi naar de zege doen. Bij de wedstrijd van de amateurs, die om drie uur begint, wordt felle strijd verwacht tussen de Zeeuwse favorieten Van Poecke, De Waal en Bal, en de Brabanders Barten, Van Overveld, Kemps en Fiktorie. De amateurs rijden negentig kilometer. Hun koers telt mee voor het Breda Bier-klassement. te, zodat een beslissingswedstrijd no dig zal zijn. Vooral tegen de dames van Scheldesport hebben de dames van Terhole een zeer goede kans om te winnen. Moeilijker zal het zijn om tegen het fanatiek, en steeds door een grote supportersschare vergezeld gaande, De Kikkers tot winst te ko men. Toch zijn De Kikkers allerarmst de overtuiging toegedaan dat zij zul len zegevieren. Terhole 2 heeft zijn enige nederlaag geleden te Aarden burg en is nu zeef belust op een re vanche. Aan spanning zal het dus wel niet ontbreken. Bij de heren heeft Scheldesport momenteel de leiding met 28 punten uit 15 wedstrijden met nog een wed strijd voor de boeg. Terhole 1 moet nog twee wedstrijden spelen en heeft 24 punten. Gespeeld moeten nog wor den Terhole 1OVC en Terhole 1— Scheldesport, welke laatste wedstrijd morgenmiddag in de sporthal plaats vindt. OVC moet Terhole wel kun nen verslaan. De strijd tegen de Ter- neuzenaren zal moeilijker worden. Indien Terhole tot winst kan komen, hetgeen niet zal meevallen tegen het momenteel zeer sterk spelende Schel desport, dan ligt ook hier een be slissingswedstrijd in het verschiet. ARNEMUIDEN In Arnemuiden speelde het Zeeuws jeugdelftal als laatste voorbereiding voor het toer nooi op Hemelvaartsdag in Nijmegen een oefenwedstrijd tegen een sterke jeugdploeg van Arnemuiden. Er werd aan beide zijden aardig gecombineerd. De thuisclub toonde overigens wat meer inzet. Tot aan de rust bleef de stand blank. Doelman Kosters (Rillandia) had voor de rust enkele fraaie red dingen verricht, ook zijn overbuur man Pouwer moest wat werk verzet ten. Na de hervatting werden aan beide zijden enkele wisselspelers in gezet- Over het algemeen bleek dat geen verbetering. Nadat Polderman (Terneuzen) de score had geopend (01) slaagde Bram Wondergem erin gelijk te ma ken (11). Jan de Nooyer schoot Ar nemuiden hierna via de vuisten van doelman Hruben (Biervliet) zelfs naar' een 21 voorsprong. Tenslotte werd het nog gelijk, toen Polderman vanuit een hoekschop zijn tweede doelpunt maakte 22. (Van onze correspondent) GOES Krabbendijke is gisteren winnaar geworden van het zaalvoet baltoernooi in de Goese sporthal, dat werd georganiseerd door de Goese vereniging SSV '65 ter gelegenheid van liet eerste lustrum. Yerseke ein digde door een beter doelgemiddelde dan Kapelle als tweede. Yerseke had reeds in de openingswedstrijd tegen SSV '65, die met 21 werd verloren, de kans op de eerste plaats verspeeld. De uitslagen waren: YersekeSSV '65 12; KrabbendijkeKapelle 2-1; SSV '65Veere 22; Yerseke Krabbendijke 22; KapelleVeere 33; KrabbendijkeSSV '65 20; YersekeKapelle 0-0; VeereKrab bendijke 2—5; SSV '65—Kapelle 1-3; YersekeVeere 20. De eindstand was; 1. Krabbendijke 7 pnt.; 2. Yerseke 4 pnt.; 3. Kapelle 4 pnt.; 4. SSV '65 3 pnt.; 5. Veere 2 pnit. (ADVERTENTIE) Wilt u een tiets winnen? Kijk dan naar de advertentie in uw damesblad of vraag uw fietsenhandelaar een deelname-biljet. (Van onze sportredactie) KLOOSTERZANDE Voor de amateurkoers, die zondag in Kloos. terzande wordt verreden bestaat van de zijde van de renners veel belang stelling. Er schreven niet minder dan 80 coureurs in, onder wie Fedor den Hertog, die door het organise rende comité als grote trekpleister werd gecontracteerd. Den Hertog, ondanks zijn mindere prestaties in het begin van dit wegseizoen, tocli nog de onbetwistte kopman van de Amstel-ploeg, wordt bijgestaan door zijn ploegmakkers Wicher en Jans Vlot en Ad Hassink. Verder schreven alle Zeeuwse top- amateurs in, zoals de zeer goed rij dende Theo van Poecke, Toin van de Bunder Peter Remijn. Frans Kis- ner. Kees Bal en Rinus Remijn. Hennv Gijzel en Peter Vonck zullen ontbreken, omdat zij zondag in hef buitenland koersen.' Van buiten Zeeland komt het vol tallige Toyota-team met. Leo Bogers als kopman. Ook Bob Kroonen van Cabellero schreef in. De amateurs starten om drie uur op het Marijkeplein Het parkoers loopt verder door. d- Beatrixstraat, de Julianastraat. de Emmastraat. de Margritstraat, de Tulpstraat, de Ken- nedvstraat. de Pastoor Smuldersstraat en de Irenestraat om zo weer op het MaeiiVo-Uo.v ,,;t te kom«n Het „rond je" is twee kilometer lang.

de Stem | 1970 | | pagina 19