Vijf personen tot ridder benoemd „De Nonnen" in Zuidlandtheater IN ZEEUWSCH- VLAANDERE Geen bonnenstelsel voor horecabedrijven in Sas van Gent Tentoonstelling van „Leeuwtjes" weer succes ZAAMSLAG Hoogwater TERNEUZEN SAS VAN GENT Inschrijvingen in handelsregister Geslaagden agrarische school in Schoondijke Herdenking bevrijding Schoondijke R.I.A. WESTDORPE WIL UITBREIDEN Examens ARKA hield j aarvergadering in Goes Wapens in gemeenteliuir van Axel OOSTBURG IN TERNEUZEN RAADSLID PLEIT VOOR DESKUNDIG ZWEMONDERWIJS IN KOEWACHT Stijlsel en glucose Sas Europeaan in top van Amerikaans concern RAADSLID WIL MEER CONTACT TUSSEN GEMEENTE EN BEDRIJFSLEVEN Wat eh waai VANDAAG Tentoonstellingen DE STEM VAN DONDERDAG 30 APRIL 1970 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In Zeeuwsch- Vlaanderen zijn bij de lintjesregen enkele hoge onderscheidingen uitge reikt. De commissaris der Koningin, mr. Van Aartsen en verschillende burgemeesters hadden het druk om de betrokkenen de versierselen op de borst te spelden. Eén burgemees ter deelde mee in de feestvreugde. De heer R. A. J. den Boer, burge meester van Sas van Gent werd benoemd tot Ridder in de orde van Oranje Nassau. Mr. Van Aartsen kwam daarvoor naar Sas van Gent. Burgemeester Aschoff van Ter- neuzen, zelf geen „slachtoffer" had het druk om naar de diverse kernen van zijn gemeente te rijden. Hij begon woensdagmorgen in het raad huis van Terneuzen. Twee perso neelsleden van de uitgeverij en drukkerij van de firma P. J. van de Sande in Terneuzen werden konink lijk onderscheiden, de heer L. C. Wielaind, drukker-binder, 40 jaar bij de firma in dienst, kreeg de ereme daille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Zijn colle ga de heer J. E. Lioen, voorman- handzetter met 50-dienstjarem kreeg de ere-medaille in zilver op de borst gespeld. De heer H. Ribbens, direc teur van de verfhandel Ribbens NV te Terneuzen werd onderscheiden met de ere-medaille in goud verbon den aan de Orde van Oranje - Nassau. Hij heeft zich ondermeer verdienstelijk gemaakt als voorzitter van de vereniging christelijk onder wijs en van het Groene Kruis, als mede op andere maatschappelijke terreinen. De heer F. Ch. A. Clemminck uit Terneuzen, stationsbeambte bij de Nederlandse spoorwegen, kreeg zijn ere-medaille in brons in Roosendaal. Burgemeester Aschoff deelt de lintjes uit aan de heren Rib bens, Lyon en Wieland. In Zaamslag kreeg oud-wethouder F. de Koeijer uit handen van burge meester Aschoff de versierselen be horende bij het Ridderschap in de Orde van Oranje Nassau. De heer Frangois de Koeijer is 74 jaar. Sinds 1945 is hij bestuurslid van de AR-kieskring, waarvan de laatste jaren als voorzitter, voorts ia de heer De Koeijer vanaf 1955 voor zitter van het betsuur van de Coöp. Raiffeisenbank in Terneuzen. Daar naast is de onderscheidene vele ja ren raadslid en wethouder geweest. De heer B. M. Kole kreeg wegens zijn verdiensten als leider van de zondagsschool in Zaamslag de ere medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Ook in Biervliet waren enkele linten te recht gekomen. Op het voormalige gemeentehuis ontving de heer P. J. Pielaat, voorzitter van de afdeling Biervliet van het NKV de ereme daille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Verder reikte burgemeester Aschoff de heer J. F. Dekker uit Biervliet de andere medaille uit. De heer Dekker is voorzitter van de Coöperatieve Poot- aardappel Bewaarplaats „Biervliet". De heer Kole 10315, F.L. Ferket, Kerkstraat 21, Clinige, aannemer van tuiinibeplantinig en onderhoudswerken in de land bouwsector; 10316, De Putter, Ter- neuzensestraat 54, Terneuzen, taxi bedrijf en autorijschool; 10317, Bar ,,'t Chalet", Weststraat 4, Axel, café bedrijf; 10318, M. d'Haens-Pluijm, Burg. Fr. van Waesberghstraat 4, Terneuzen, kleinhandel in lederwa ren en parapluus; 10319, Sexshop Venus, Dorpsstraat 30, Breskens, kleinhandel in sexliteratuur en sexartikelen; 10320, W.H.E. Hen- örikse, Nassaustraat 10, IJzendijke, vertegenwoordiger n.v. Centrale Sui ker Maatschappij; 10322, Rema, Ou de Kerkstraat 11, Sluis, kruideniers- bedrijf; 10323, G. Uil, Damstraat ija, IJzendijke, verhuur van draglines. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT Tijdens de dins dagavond gehouden raadsvergade ring van Sas van Gent werd na een langdurige discussie, het bonnenstel- sci voor de horecabedrijven niet goedgekeurd. De heer Rijnders (Gemeente Be langen) had geen bezwaar tegen het normensysteem: „Als de grens tot 12 ?Pen.is> i? die drang er niet meer om tot diep in de nacht geopend te Wyven. Dit regelt zich net als in de andere gemeenten vanzelf", aldus '- heer Rijnders. Besloten werd om de sluitingstijd van de café's op 1 uur te stellen. De burgemeester kan eventueel ont heffing verlenen. Tevens werd goed gekeurd, dat tijdens de weekenden tot 1 uur muziek mag worden ge maakt. Het verzoek van het feestcomité te Westdorpe betreffende een subsidie van f 1000.voor de bevrijdingslees ten werd ingewilligd. Opgemerkt werd dat men met de f 500.sub sidie voor Philippine niet toekwam. Besloten werd Philippine f 1000. met inbegrip van de reeds eerder toegezegde f 500.— ,te verstrekken. In Axel heeft het hoofd van de lagere school in Koe wacht, J. A. Geerards, uit hainden van burgemeester M. K. van Dijke de ere-medaille ontvangen, verbon den aan de onderscheiding ridder in de Orde van Oranje Nassau. De onderscheiding werd uitgereikt in het stadhuis in aanwezigheid van einder meer de drie Axelse wethou ders. De heer Geerards heeft de onderscheiding gekregen voor zijn verdiensten op onderwijsgebied. Vijf enveertig jaar is hij als onderwijzer verbonden geweest aan de lagere school in Koewacht, waarvan sinds 1955 als hoofd. Ook in het vereni gingsleven heeft hij tal van functies bekleed. Momenteel is hij nog voor zitter van de katholieke onderwij zersbond, afdeling Hulst, directeur van de Raiffeisenbank in Koewacht e.n voorzitter van de plaatselijke voetbalvereniging, die binnenkort 25 jaar bestaat. De heer Geerards werd op 30 maart 1906 in Koewacht gebo ren, kreeg zijn opleiding in Ouden bosch en volgde vijfenveertig jaar geleden zijn vader in diens functie op. De heer den Boer Argeloos trad burgemeester Den Boer woensdagmorgen een met raadsleden, familie en secretarieper- soneel gevulde raadszaal binnen. Daar werd hem door de Commissa ris der Koningin, mr. Van Aartsen vertelt dat de heer Den Boer zich Ridder in de Orde van Oranje Nas sau mocht noemen. De onderscheide ne, 40 jaar in ambtelijke dienst, en sinds 1947 burgemeester van Sas van Gent, gaat over drie jaar met pensioen en hoopt over twee jaar zijn 25-jarig jubileum als burge meester te vieren. Zijn loopbaan be gon hij op het gemeentehuis van Zierikzee. De heer Geraerds. (Van een onzer verslaggevers) SCHOONDIJKE Voor het ein dexamen aan de lagere agrarische schooi in Schoondijke zijn zestien leerlingen geslaagd. Het zijn S. van de Bliek, Aarden burg, Th. A. M. Buyck, Biervliet,, E- A. J. Claeys, Biervliet, J. A. Dek ker, Retranchement, A. P. M- de Dobbelaere, Biervliet, A. H. E. Giel- liet, Biervliet, N. O. C- Gielliet, Biervliet, L. M. A. de Paepe, Eede, J. P. Risseeuw, Retranchement, T. M. Z. Salomé, IJzendijke, P. Tho- maes, Hoofdplaat, S. ToTllenaar, Terneuzen, A. Uitdewilligen, St. Kruis, P. D- Visser, Biervliet, A. J. Voogdt, Retranchement, Jos A. M. van de Voorde, Philippine. Twee. kandidaten werden afgewezen. Burgemeester A. Schipper van Oostburg reikte de diploma's uit. Directeur P. J- L. de Rijk zag de toekomst voor het landbouwon derwijs niet somber in. Op het ogen blik studeren jaarlijks 50 leerlingen aan de Zeeuwsch-Vlaamse landbouw scholen af, ofschoon ze niet allen een agrarisch beroep kiezen. Het diploma van de lagere agrarische school is volgens de heer De Rijk een goede basis voor verdere studie. Namens de schoolvereniging richtte de heer G. A. Claeys een dankwoord tot de leerkrachten. Jan Arie Dekker vertolkte de dank van de geslaagden. (Van een onzer verslaggevers) SCHOONDIJKE Ook in Schoondijke zal de bevrijding ge vierd worden. Op maandag 4 mei wordt er eerit een interkerkelijke dodenherdenking en bidstond voor de vrede gehouden en wel van 7.30- 8.15 uur namiddag in de Ned. her vormde kerk. Voorgangers zijn de heer A. Arendje (vice-praeses van de Kerkeraad en ouderling van de geref. kerk), ds. P.A.L. Brinkman (herv.) en pastoor F. Kil (r-k.). Organist is de heer K. van Hoek in zijn kwaliteit van organist van de geref. kerk. De sobere dienst, waar in geen toespraak gehouden wordt, bestaat uit liederen, gebeden, Schriftlezingen, orgelspel, klokgelui, stille dodenherdenking enz. Na de dienst collecte voor de Stichting 1940-1945. Een dienst als deze wordt al van 1958 af zonder onderbreking door de drie Schoondijkse kerken georganiseerd. Op dinsdag 5 mei wordt, eveneens in de Ned. herv. kerk, de interker kelijke dienst gehouden, waarin 25 jaar bevrijding herdacht en gevierd wordt. In verband met het rijk ge varieerde programma van dorpsfes tiviteiten begint deze dienst al om 9 uur voormiddag en duurt een uur. Voorgangers en organist; dezelfde als van de 4 mei-dienst. Medewer king wordt verder verleend door de meisjes van klassen 4, 5 en 6 van de drie Schoondijkse lagere scholen, o.l.v. de heer A. J. de Kles-ck (hoofd openbare lagere school) en op het kerkorgel begeleid door de heer K. van Hoek (hoofd chr. la'gere school). Er wordt één toespraak gehouden over het thema: ..Bevrijd, waarvan, waardoor (door wie), waartoe?" Na de dienst collecte voor „Vrijheid, ook voor de ander". De beide herdenkingssamenkom- sten zijn voor heel Schoondijke be stemd, voor ouderen, maar niet in het minst voor jongeren. Vóór de diensten worden gestencilde litur gieën uitgereikt. (Van een onzer verslaggevers) WESTDORPE De voetbalvere niging RIA uit Westdorpe, waarvan het eerste elftal vorige week kampi oen werd in de tweede klasse van de afdeling Zeeland, wil voor het volgend seizoen uitbreiden. Men wil dan uitkomen met een derde senio- renploeg en een eerste elftal A- junioren. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden tot 10 mei, aange zien de lijst van spelers reeds op 15 mei bij de KNVB bekend moet zijn. (Van onze correspondent) GOES In zaal Ockenburg te Goes heeft de Algemene Rooms Ka tholieke Ambtenaren Vereniging Zee land Noord haar jaarlijkse vergade ring gehouden. Voor deze vergade ring bestond weinig belangstelling. Uit het verslag van de secretaris bleek dat er 163 leden zijn verdeeld over verschillende afdelingen: 74 rijksambtenaren, 47 pro vineieambte naren, 23 gemeenteambtenaren, 10 overige ambtenaren en 9 gepensio neerden. Door de heer Louws, hoofd- betsuurslid werd een toelichting ge geven op het Structuurrapport van de ARKA en het rappoort democra tisering. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De wapens van de voor malige zelfstandige gemeenten Koe wacht, Overslag en Zuiddorpe zullen vermoedelijk een plaatsje krijgen op het gemeentehuis van Axel. Dit op speciaal verzoek van het -gemeenteraadslid, de heer Dierick, die daarop tijdens de jongste raads vergadering heeft aamgedrongen. Te vens is besloten om het gemeente wapen van de voormalige gemeente Axel ook voo,r de nieuw ontstane gemeente te handhaven. AMSTERDAM Aan het Nutsse- minarium slaagde voor de mo - akte pedagogiek B: A- Kappenburg uit Middelburg. GOES Aan de Lagere Agrari- sche School te Goes slaagden de vol gende leerlingen voor hun examen: C. Boone, Borssele; L. Klap, Wissen- kerke; M.J. Nijsse, Ellewoutsdijk; C. Rijk, Ovezande; C. Schrijver, 's-Heer Arendskerke; P. Wattel, Wissenker- ke allen voor akkerbouw en veeteelt. L. Kaboord, Wolphaartsdijk, H. de Leeuw, Rilland-Bath; P.C. van Oeve- ren. Kortgene voor groententeelt en fruitteelt. J. A. Rijk, Hednkenszand, J. M. Rijk, Óvezande; A.L. Vermue, Hein- kenszand; M.A. van 't Westeinde, Ovezande voor akkerbouw, veeteelt, groenteteelt en fruitteelt. L Paauwe, Yerseke voor akker bouw, veeteelt, groenteteelt en bol lenteelt. Er werden geen leerlingen afge wezen. De heer Becu Dijkgraaf J. Becu uit Groede werd benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De daarbij behorende versierselen kreeg hij van burgemeester Schipper, die daarvoor naar het kantoor van het waterschap het Vrije van Sluis in Oostburg was gekomen. De heer Be cu is lid van het dagelijks bestuur van de ZLM, lid van het hoofdbe stuur en sinds 1966 vioe-voorzitter Sinds 1955 is hij dijkgraaf. Burge meester Schipper reikte verder een onderscheiding uit aan mevrouw S. M. Keijmel-Suwijn, oud-ondorwijze- reg in Breskens. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Toneelgroep Stu dio brengt vrijdagavond De Nonnen, een parabel van Eduardo Manet, in het Terneuzense Zuidlandtheater. De regie en decor zijn van Kees van Iers el. Zaterdag 2 mei is dezelfde voorstelling in de schouwburg van Middelburg te zien. De drie belangrijkste rollen in De Nonnen worden op voorschrift van de auteur door mannen vertolkt. Het stuk speelt in Haiti, een ideaal oord om bepaalde aspecten van een op stand, van een maatschappelijke re volutie aan te tomen, hetgeen de be doeling van de schrijver blijkt te zijn. Wanneer geweld door de straten raast, woelt dit bij veel mensen pri mitieve angsten en reacties los. Voor beeld-en daarvan zijn er te over. In stinct en magie zijn de waarden waarop dam wordt teruggevallen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De jaarlijkse tentoonstelling van de landbouwhuis- houdschool „De Leeuwtjes" in Terneuzen is wederom een groot succes gebleken. Ongeveer duizend bezoekers heb ben in het gebouw aan de Leeuwen laan kennis kunnen nemen van de prestaties van de rond tweehonderd leerlingen in tal van leervakken. De expositie, die over zeven lokalen is verspreid, maakt een bijzondere fleurige en verzorgde indruk. Op de kookafdeling wordt de bezoeker op zelfgemaakte lekkere hapjes getrac- teerd. Ook de eigengebakken taarten vonden gretig aftrek. Vele vormen van handenarbeid werden op over zichtelijke wijze getoond. Een bij zondere aantekening verdient de fleurige boetiek van eigentijdse kle ding en sieraden. Het was alles „hip" wat daar de klok sloeg en het was duidelijk dat de meisjes met hun lerares veel plezier aan de in richting van dit deel van de ten toonstelling hebben beleefd. Ook de demonstratie van de studielessen was erg leerzaam. Al met al mogen de directie, leerkrachten en de leer lingen weer met veel voldoening terugzien op dit jaarlijkse met veel animo voorbereide schoolevenement. De landbouwhuishoudschool start half augustus van dit jaar met het individueel huishoudelijk nijver heidsonderwijs (IHNO). Deze cursus is vooral bestemd voor meisjes met zes jaar bijzonder lager onderwijs of vijf a zes jaar gewoon lager onder wijs. De landbouwhuishoudschool in Terneuzen is daarmee de eerste school die met deze nieuwe centrale opleiding voor Zeeuwsch-Vlaanderen begint. Het wordt hoog tijd dat de school aan de Leeuwenlaan de be schikking krijgt over een nieuw en vooral runner gebouw, In het uit breidingsplan Serlippenspolder is een nieuwe landbouwhuishoudschool geprojecteerd. De realisering van dit nieuwe schoolcomplex zal nog wel enkele jaren op zich laten wachten. (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT Het gemeente raadslid P. Apers uit Koewacht heeft er in de gemeenteraadsverga deringen van Axel op aangedrongen, dat voor Koewacht dezelfde moge lijkheden voor het geven van zwem- onderricht moeten komen als voor Axel. Momenteel wordt op de lagere school van Koewacht wel zwemon derwijs gegeven, maar door krach ten, die daarvoor geen speciale op leiding hebben genoten. De heer Apers pleitte tevens voor een spoe dige oplossing van de ruimtelijke nood, waarmee de basisschool in Koewacht heeft te kampen en de problemen, die daarmee samenhan gen. Mornet heeft zijn nonnen het ba rokke meegegeven, hetgeen wordt geweten aan de invloed van de Spaanse cultuur, die in Cuba zeer sterk is. Deze invloed komt tot uiting in de humor, soms wrang, zelfs in de meest dramatische omstandighe den weet een Cubaan zijn angst door la-dhen te overwinnen. Maar daarom is De Nonnen ook een Cubaans stuk. Het verhaal. Drie nonnen wachten in een kelder op een vluchtmogelijk- heid. Een rijke jonge weduwe komt binnen met juwelen om samen met de nonnen te vluchten. De vrouw (de echte) wordt omgebracht. Bij dit alles gaat het niet om nonnen, maar om wezens van de gevestigde orde, die omver geworpen gaat worden. Voor ons Nederlanders is het moei te vinden. De voorstelling in Terneuzen be gint om acht uur. (Van eenonzer verslaggevers) SAS VAN GENT De heer Wal- ther Kniep, president van „C.P.C. Europa", hoofdkantoor te Brussel, is benoemd tot lid van de raad van bestuur van „C.P.C. International", de Amerikaanse moedermaatschap pij. De heer Kniep, 55 jaar en Duit ser van geboorte, is door deze be noeming de eerste niet-Amerikaan die in de top-directie van het con cern is opgenomen. C.P.C. Europa is de grootste doch termaatschappij van C.P.C. Interna tional (voorheen Corn Products Company). Zij heeft 55 fabrieken en acht onderzoek-centra in 17 Europe se landen, met in totaal 19.000 werknemers. De omzet van C.P.C. Europa bedroeg in 1969 1,563 mil jard gulden. Hiermede is C.P.C. een van de grootste producenten van voedingsmiddelen in Europa. In Nederland heeft het concern twee ondernemingen t.w. de N V. Stijfsel en Glucosefabriek „Sas van Gent" en Cosmonda Voedingsmidde len N.V. te Loosdrecht, met in totaal 800 werknemers. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het raadslid M. 't Gilde heeft in de raad van Axel gepleit voor de instelling van een speciale commissie midden- en kleinbedrijf. De commissie zou vooral moeten zorgen voor een goed onderling con tact tussen het bedrijfsleven en de gemeente. NAGEKOMEN MARKTEN TERNEUZEN, 29 april Appelen: Golden Delicious I 80 42, 70 46, 65 34, II 80 36—41, 75 39—44, 70 36—40,50, 65 30—33, 60 20—21, III grof 18—28, Winston I 75 6673, 70 7274, 65 56 —57, 60 38—41, II 75 60—62, 70 61— 63, 65 50—52, 60 21—36, 55 16—18, III grof 2232, Goudrenetten II 75 51— 57 65 50—52, 60 30, III fijn 19, Jona than II 80 39, 75 38, 70 33—39, 65 31— 32, 60 23—24, 55 15, III grof 18—20, en: Conference II 65 93, 60 84 100, 55 71—87, 50 48, III fijn 17—53. Films MIDDELBURG City 20 uur De terugkeer van Dnacula 18 jaar VLISSINGEN Alhambra 20 uur Met jouw tanden in mijn wek 18 j. ANTWERPEN Astrid: Hoera, de school staat in brand a.l. Forum: Bambi a.L Metro. Maxiroof in mini-Morris a.l. Rex: Ons landhuisje a.l. Ambassades: De beste jaren van miss Brodie 18 jaar Astra- Het ba] der vervloekten 18 j. Capitole: De vervloekte brigade 18 jaar Centra: Justine 14 jaar Monty: Winnetou en de zucht naar het goud Odeon: Bob en Carol en Ted en Auce 18 jaar Pathè: Mister Jericho 18 jaar Qaellin: E: Che Guevara 18 jaar Rubens: Aifred de Grote 18 jaar Savoy: De geheimzinnige passagier 18 iaar Vendome: Monsieur Hawarden 18 j. GENT Majestic: Op drift in de ruimte 14 j. Scala. Kuifje en de zonnetempel .14 'aar Caoitole: Paint your wagon 18 jaar Century: Het commando der vijf 18 iaar Plaza: Cactusbloem 18 jaar Rex: Adalen 31 18 jaar Savoy: Satyricon 18 jaar ST.-NIKLAAS Select: De dolle kever a.L Century: De stuntman 18 jaar Renova: Vampiers op het bal 18 j Scala: Seraftno 18 jaar Toneel - Muziek - Dans ROTTERDAM De Doelen (Grote zaal) 20.15 uur Orgelconcert Arie Keijzer Schouwburg 20.15 uur Het Nationale Ballet met „Romeo en Julia" ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uur „Cavalerie Rusticama" en „Paljas" GENT Kon. Ned. Schouwburg 20 uur „De Rosenbergs mogen niet ster ven" van Alain Decaux. Schietingen CLINGE J. de Vilder 15 uur LAMSWAARDE R. Heijens 15 uur ZUIDDORPE M. de Cock 15 uur A. de Block 15 uur Diversen BRESKENS Goedertijt 16 uur Tentoonstelling MIDDELBURG City-tbeater 14.30 uur Feestmiddaig voor bejaarden Opg voor deze rubriek tel. 01180- 7438 ol Postbus 116 in Middelburg MIDDELBURG vm Vleeshal. Expositie „Kunste naars van de Scheldezoom" uitwis- senngsexpositie Bergen op Zoom— Middelburg (t.m 10 mei) Dag. van 1418 Zat 1018, zon. 1317 u. RO l'TEKDAM Museum Boymans: Expositie teke ningen en prenten van Dick Cassée (tm 3 mei) Rutt Kunstkring, Witte de With- straat 3b Expositie Jaak Frencken en Carla Kaper, lithos (t.m. 16 mej) Werkd 11)17, zon. 1116 u ZIERIKZEE Gravensteen: Tentoonstelling „25 jaar Zeeland" (t.m. 6 mei). Dag van 10—12 en 1417 uur. Niet op zondag. GENT Floraliënpaleis Internationale bloe mententoonstellmg (t.m 3 mei). Morgen, vrijdag 1 mei: Bergen op Zoom 12.13, Hansweert 11.37, Made- Drimmelen 2.15 en 15.12, Terneuzen 11.09 en 23.38. Vlissingen 10.37 en 23.10, Wemeldinge 12.03.

de Stem | 1970 | | pagina 5