WEG voor akkoord MET ANDERE KERKEN Eddy P. G. met „De Stem" naar Parijs LINTJESREGEN IN OUDE STIJL Geweldige vraag naar ontslagenen haardenfabriek DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Nixon denkt aan sturen vliegtuigen vanwege Russische piloten aan Egyptische zijde mJluiidaag in DE STEM lekker int Treffer Juliana vandaag 61 fftnip LEVENSLANG wat een makkelijke verf editie voor zeeland Paulus VI blijft gemengd huwelijk ontradenmaar - zegt mgr. prol. Groot: gmam-iianmr^ |XS£';iSSSSSSi. 8 t/m II mei 98- 4 DAGEN Boeking sluit maandag 4 mei a.s. 12.00 uur Zeeuwse Volksuniversiteit wil lintje niet meereen fout Uitkeringen Faciliteiten 10e jaargang no. 26415 Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 Telefoon 22341. Postgiro 111411' donderdag 30 april 197C weerbericht Koude blijft Wisselend bewolkt, met regen- en hagelbuien. Matige tot krachtige wind, aan de kust stormachtig uit het noord-westen. KANTOREN ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45, BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 GOES, KLOKSTRAAT 1 HULST, STEENSTRAAT 14 ROME (KNP - Reuter - ANP) Na jarenlang intensief overleg tus sen paus en bisschoppen, maar ook tussen het secretariaat en de We reldraad van Kerken, blijft de ka tholieke kerk het gemengde huwe lijk ontraden, ook al is zij onder druk van de nieuw gegroeide om standigheden bereid haar belemme ringen ten aanzien van het gemeng de huwelijk te verzachten. Dit standpunt heeft paus Paulus VI gis teren bekendgemaakt tegelijk met een serie nieuwe bepalingen voor het gemengde huwelijk. De paus motiveert zijn afwijzend standpunt met te zeggen dat het gemengde huwelijk talrijke moei lijkheden met zich brengt. Hij vindt zelfs dat het gemengde huweliik een soort splijting veroorzaakt in de levende cel der kerk, zoals het ge zin terecht genoemd wordt. Hij ver zet zich hiermee tegen de groeien de opvatting, dat het gemengde hu welijk de oecumene juist dient. Dit is niet waar, zegt hij, op misschien een enkele uitzondering na. De paus geeft echter toe dat de moderne leefomstandigheden het gemengde huwelijk in de hand wer ken. Ook erkent de paus het na tuurrecht van de mens om te trou wen met wie hij wil en kinderen voort te brengen. In 17 bepalingen wordt dan de nieuwe regeling van het gemengde huwelijk vastgelegd, welke per 1 oktober in werking treedt. Van kracht blijft voor de geoor loofdheid respectievelijk de geldig heid van het gemengde huwelijk de dispensatie door de bisschop. Aan de dispensatie blijft ook de voor waarde verbonden, dat de katholie ke partij belooft alle gevaren voor het geloof te vermijden en alle kin deren katholiek te laten dopen en op te voeden. Verplicht blijft ook de katholieke huwelijkssluiting, zelfs op straffe van ongeldigheid, maar niet altijd. Uitdrukkelijk wordt verboden: a. de z.g. oecumenische huwelijksslui ting, waarbij priester en dominee samen voorgaan in de voltrekking van de ritus; b. dat het echtpaar voor of na de katholieke huwelijks sluiting nog in de andere kerk zijn huwelijk laat inzegenen. De voornaamste elementen in de ze herziene kerkelijke wetgeving over het huwelijk zijn voor wat be treft de bisschoppen de volgende: de bisschop kan dispensatie ver lenen van de katholieke huwelijks sluiting (voor priester en twee ge tuigen) wanneer deze op grote moeilijkheden mocht stuiten. Voor heen kon dit slechts de H. Stoel. De priester is verplicht overleg te plegen met andere kerken voor de pastorale zorg onder de gemengd gehuwden en hun kinderen. Ten aanzien van de niet-katholie- ke partij bepaalt het motu proprio van de paus, dat zij geen toezeg gingen meer behoeft te doen, maar dat zij in de plaats daarvan goed op de hoogte wordt gesteld van het geen de katholieke partner dient te beloven ten aanzien van zij neigen geloof en de opvoeding der kinde ren. De nieuwe kerkelijke regeling houdt ook in, dat de zware straf van excommunicatie bij deze op geheven is voor degenen, die een ongeoorloofd of ongeldig gemengd huwelijk hadden gesloten voor niet- katholieke bedienaar. Het motu proprio van Paulus VI over het gemengde huwelijk stelt de bisschoppen in staat op hun beurt de consensus met de kerken der reformatie te ondertekenen. Dit is de mening van mgr. prof. dr. J. Groot, bisschoppelijk gedelegeerde voor de oecumene en voorzitter van de Willibrordvereniging. In een commentaar verklaarde hij, dat de bisschoppen zakelijk nu uit de voe ten kunnen. Mgr. Groot was voorzitter van de interkerkelijke commissie, die de consensus over het gemengde huwelijk met de hervormde kerk, de gereformeerde en andere ker ken voorbereidde. De overeenkomst is reeds bevestigd door de leidin gen der betrokken reformatorische kerken. Het wachten is nog op de handtekening der bisschoppen. De ze zullen hun beslissing nemen op hun eerstvolgende bisschoppenver gadering op 12 mei a.s. Zij hebben gewacht op dit motu proprio. Als grote winstpunten van het motu proprio ziet mgr. Groot voor al de ruimte, die Rome thans laat voor de pluriformiteit en in het bij zonder de dispensatiebevoegdheid der bisschoppen inzake de op straf fe van ongeldigheid voorgeschreven canonieke vorm van huwelijksslui ting voor pastoor en twee getuigen. Dit betekent, aldus mgr. Groot, dat het burgerlijk huwelijk als geldig kan worden beschouwd en dus ook, dat men van katholieke zijde kan meegaan met de reformatorische vi sie op het burgerlijk huwelijk als de feitelijke huwelijkssluiting. Minder gelukkig is mgr. Groot met de toon van het motu proprio en met name met de formulering van „het gevaar het geloof te ver liezen" in een kerkelijk gemengd huwelijk. In 1968 bleken van de 1.200.000 huwelijken er 175.000 te zijn van een katholiek met een niet-katho- liek, ofwel 14,4 procent. In 1915 was dit cijfer 14,7 procent. De laat ste jaren is er een sterke stijging in het aantal gemengde huwelijken opgetreden en het Kaski, dat deze cijfers heeft gegeven, voorziet in de komende jaren nog een verdere stijging. Op het ogenblik schat men het aantal gemengd huwenden reeds op 25 procent. In het zuiden ligt het percentage laag (ongeveer 5 procent), maar in Groningen en de Randstad Holland overschrijdt dit percentage het gemiddelde. Bijna de hele Duitse pers uit scherpe kritiek op het zojuist ver schenen motu proprio. In uiteenlopende bewoordingen stellen de Duitse bladen, dat de wij zigingen, welke de paus wenst in te voeren bij de kerkelijke wetgeving omtrent het gemengde huwelijk, minimaal zijn en ver achterblijven bij de wensen, die bij het kerkvolk leven. De voornaamste kritiek bestaat hierin, dat het document een vol slagen gebrek aan liefde ademt en een volslagen gebrek aan inzicht in het huwelijk. INTENSE SPANNING NIXON MOND MIDDEN-OOSTEN ■A Veere zelf heeft bezwaar tegen het besluit de binnenstad „be schermd stadsschoon" te ver klaren. Pagina 3 Kruisinga: ik blijf bij mijn eer der gedane uitspraak dat ik rustig in zee ga zwemmen. Pagina 11 Vanavond zal Nixon een be langrijke radio- en t.v.-rede houden over de gespannen si tuatie in Cambodja. Pagina 13 Black Power wil op Trinidad een doorbreking van de nog bestaande semi-koloniale struc turen. Pagina 15 Das ist Kamusik (Franz Léhar). Pagina 19 Hameln weet zijn illusie (de Rattenvanger) goed te verko pen. Tussen Haakjes. Pagina 21 (ADVERTENTIES) Bezoek deze beurs boordevol meubelen en fijne woon-ideeën. Dagelijks t.m. zaterdag 9 mei k°°Pend van 's morgens 10 uur tot s avonds 9 uur. TOEGANG GRATIS. Zondag 3 Mei gesloten. uangsdewegGorinchem-R'dam flëXa (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON-JERUZALEM De spanning in het Mid- den-Oosten is gisteren plotseling ernstig toegenomen. Volgens politieke waarnemers is zelfs de verhouding tussen Oost en West belangrijk verslechterd door de eerste reactie van Nixon op het Israëlische bericht, dat Russische piloten opdrachten uitvoeren ter verdediging van Egypte. De Amerikaanse president heeft na de bekendmaking van de Israëli sche regering gistermorgen dat „Russische piloten al met gevechts opdrachten boven Egypte vliegen", een „onmiddellijke algehele waardering" gelast van de situatie in het Midden-Oosten. De resul taten van deze herwaardering zullen, zo liet de woordvoerder van Nixon weten, bepalend zijn voor een besluit om nu toch meer Ameri kaanse Phantom- en Skyhawk-gevechtsvliegtuigen naar Israël te sturen. Zoals bekend heeft Israël om levering van 125 van deze toe stellen gevraagd. Dit besluit van president Nixon is volgens waarnemers mede daarom zo ernstig voor de internationale situatie, omdat hij enige uren eerder ook al had besloten Amerikaanse adviseurs mee te sturen met de Zuidvietnamese troepen die Cambodja binnentrekken. (Zie hierover elders in dit blad). Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dat men nu over het bewijs beschikt dat er op het ogenblik Sovjet-piloten oorlogsvlieg- tuigen boven Egypte besturen, en dat men Moskou wil gaan vragen te vragen wat hiervan de bedoeling is. Het ministerie beschouwt de ont wikkeling als „ernstig en in wezen gevaarlijk". De woordvoerder zei dat de Israëlische berichten van gisteren een bevestiging vormden van eerdere gegevens. Een woordvoerder van het Russi sche ministerie van buitenlandse za ken zei gisteren in Moskou niets af te weten vain een Israëlische rege ringsverklaring, volgens welke Rus sische piloten militaire opdrachten uitvoeren in Egypte. Volgens de Israëlische regerings verklaring komen de Sovjet-vliegers vanaf Russische basis die op Egyp tisch grondgebied zijn gebouwd. Het Israëlische communiqué zegt wel dat de Russische piloten nog niet in het gebied van de bestandslijn (Suez-kanaal) vliegen en dat ze ook nog niet hebben deelgenomen aan luchtgevechten over die bestandslijn heen. Premier Golda Meir van Israël heeft volgens Israëlische bladen een boodschap gezonden aan president Nixon van de V.S. met het verzoek, de situatie in het Midden-Oosten nu opnieuw in ogenschouw te nemen. \-4Vf 1.A y SJdvIV! AMSTERDAM (ANP) Levi (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Niet Eddy Treytel, maar waarschijnlijk Eddy Pieters Graafland zal het doel verdedigen in de belangrijke Europa-cupfinale vol gende week woensdag in Milaan te gen het Schotse Celtic. Feijenoord- trainer Ernst Happel heeft voor de komende competitiewedstrijd tegen DOS Treytel die uit de gratie ge raakte van Happel na zijn slechte op treden in het duel tegen Ajax ver vangen door Eddy P. G., die dit sei zoen steeds in het tweede team van Feijenoord heeft gespeeld. Het ligt voor de hand dat Treytel, die een spreekverbod is opgelegd, ook tegen Celtic niet van de partij zal zijn. AMSTERDAM (ANP) - Levens lange gevangenisstraf heeft de offi cier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank gistermiddag geëist tegen de 33-jarige Surinaamse scheeps- werktuigkundige Ronald M. O. S. uit de hoofdstad. Hij kwam tot deze eis wegens dood slag gepaard gaande met een misdrijf (diefstal van een beurs met 50 gul den) op de 78-jarige melkhandelaar- kruidenier Reyer Royé op 21 okto ber 1968 in diens winkeltje in Am sterdam. Toen de eis viel, klonk ap plaus van de publieke tribune. In verband met de viering van Koninginnedag zijn onze kanto ren vandaag gesloten. De Directie (ADVERTENTIES) Nadere informatie via de kantoren van De Stem en voor Breda tevens via Reisbureau „De Magneet", Passage 2 pyjama s en nachfmode (Van onze redactie binnenland) BREDA/MIDDELBURG Bui tengewone editie nr. 82a van de Nederlandse Staatscourant van woensdag 29 april is geheel en al (16 paginas) gewijd aan de konink lijke onderscheidingen die ter gele genheid van koninginnedag zijn verleend. De aangekondigde socialisering van de „lintjesregen" is ook dit jaar nog niet doorgevoerd. Nauwkeurig is vastgehouden aan het principe, dat de hoogte van de toegekende on derscheiding parallel loopt met de maatschappelijke status die de on derscheidene inneemt. Het meest ludieke hoofdstukje van dit nummer van de Staatscourant is jaar verkerende ZVU is, zouden het lijstje van de ridders O.N., val lend onder het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk werk. Daar staan, naast een aantal kunstenaars, ook twee sportfiguren bij: Jan Janssen, wielrenner te Put te, en Coen Moulijn, voetballer te Rotterdam. Mét de mensen in het culturele vlak hebben zij gemeen, dat ze officieel met de voornaam worden aangesproken. Zoiets doet alleen C.R.M. Want de Nederlandse operazanger John van Kesteren, die in München woont en daarom zijn onderscheiding via Bui tenlandse Zaken krijgt toegediend, heet in de lijst G. J. van Kesteren. In de lijst van gisteren toegekende onderscheidingen komt de naam voor van mevrouw H. A. de Vink- Olthof te Middelburg. Burgemeester P. A. Wolters heeft mevrouw De Vink evenwel op zijn eerste lintjes tournee door de Zeeuwse hoofdstad geen bezoek gebracht. De instelling die mevrouw De Vink voor een ko ninklijke onderscheiding had voor gedragen, de stichting Zeeuwse Volksuniversiteit, heeft nadat bekend werd dat de verdiensten van mevrouw De Vink, die vlce- voorzitster van de in zijn jubileum- worden gehonoreerd met de ere medaille Oranje Nassau in goud besloten de aanvrage ongedaan te maken. Namens het bestuur van de stich ting Zeeuwse Volksuniversiteit ver klaarde ds. H. J. Strating, dat de uitreiking van het lintje inderdaad op verzoek van de Z.V.U. niet zou doorgaan. Gevraagd naar de rede nen zei ds Strating: „Geen commen taar". Naar verluid was bij de aanvrage voor een koninklijke onderschei ding terdege overwogen, dat de Zeeuwse Volksuniversiteit 25 jaar bestaat en bij de voordracht was dit feit dan ook betrokken. Men had in de persoon van de vice-voorzit- ster ook graag de ZVU en zijn be tekenis voor de Zeeuwse gemeen schap naar waarde geschat willen zien. Het gemeentebestuur, dat de voordrachter „naar boven door speelt", voelt zich door deze gang van zaken enigszins in verlegen heid gebracht. Toegegeven is, dat er een beoordelingsfout is gemaakt, welke geweten wordt aan het feit dat de voordracht van'de ZVU juist in de periode dat Middelburg geen burgemeester bezat, werd behan deld. De letterkundige Hella Haasse uit Den Haag, die in het kader van de lintjesregen was benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nas sau, heeft deze koninklijke onder scheiding geweigerd. Ook de heer W. Grijsen te Eiber gen heeft bedankt voor de hem toe gekende onderscheiding, te weten de bronzen ere-medaille, verbonden aan de orde van O.N. Ook de heer C. Kriek te Huizen, aan wie was toegekend de ere-medaille in brons, verbonden aan de orde van O.N., heeft deze onderscheiding gewei gerd. Meer over de lintjesregen el ders in dit blad. Koningin Juliana viert vandaag haar 61ste verjaardag. Bij gelegen heid hiervan maakte Max Koot deze foto. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM/ULFT Een groot aantal Nederlandse bedrijvei heeft naar aanleiding van de ontslagen bij Beckers, Becking en Bongers bi. het Gewestelijk Arbeidsbureau in Bergen op Zoom aanvragen ingediend vooi personeel. De totale vraag bedraagt ongeveer 2000 werknemers. Daar zijn 600 aanvragen bij van bedrijven uit het arbeidsgewest Bergen op Zoom. Directeur J. Spronk van het Bergse GAB verwacht, dat op basis van deze ontwikkeling ongeveer tweederde van de 500 ontslagen werknemers bij het Bergse bedrijf op korte termijn geplaatst kan worden. Hij denkt daarbij aan een periode van een maand. De plaatsing van de rest, voornamelijk oudere werknemers en lager kader, zal meer problemen op gaan leveren. Doordat diverse werk gevers dezelfde beroepsmensen vra gen zal er een ruime keuzemogelijk- neid zijn. Voor de 193 ontslagen werknemers bij het bedrijf in Ulft zijn de voor uitzichten eveneens gunstig. Ook daar is een grote vraag naar perso neel. Voor Zowel Bergen op Zoom als Ulft geldt, dat de aanvragen niet alleen uit de metaalsector komen, maar ook van bedrijven uit andere sectoren. De Tweede Kamer heeft drs. G. Nederhorst (P.v.d.A.) toestemming verleend de ministers Nelissen en Roolvink op 6 mei over de kwestie te interpelleren. Woensdagmiddag werd een beperkte interpellatie gehouden. Daarbij deed minister B. Roolvink van Sociale Zaken de Kamer de toe zegging, dat bij de behartiging van de belangen der werknemers bij de haardenfabriek alles zal worden ge daan wat redelijkerwijs van de rege ring mag worden verwacht. Hij wees in dit verband op de werkloosheids wet, die juist voor dergelijke geval len is gewijzigd. Indien een werkgever, zoals in dit geval, niet in staat is aan zijn ver plichtingen te voldoen, kan de werk nemer aanspraken doen gelden op een loonuitkering gedurende de laat ste 13 weken en een opzegtermijn van maximaal 6 weken; voor oudere werknemers kan deze laatste termijn worden verlengd tot maximaal 19 weken. Over maximaal I jaar wordt vakantiegeld uitgekeerd; voor de pensioenpremie geldt dezelfde perio de. Minister Roolvink zei dat tot nu toe maar weinig van de wet gebruik is gemaakt Burgemeester drs. L. van de Laar, die zelf nog op Economische Zaken is gaan pleiten voor regeringssteun, zei het argument, dat er geen midde len zijn, niet goed te begrijpen. Hij vond de sluiting, waardoor tien pro cent van de werknemers in de Berg se industrie werkloos werd, een bitte re pil. „Wat je als gemeentebestuur door hard werken aan industrie naar je toe haalt, wordt door factoren, waar je geen invloed op hebt, weer afgebroken", zei hij. De burgemeester zal het probleem van de werkgelegenheid in een spoedeisende vergadering, die vrij dag a.s. wordt gehouden, aan de orde stellen. De burgemeester is van me ning, dat om het gat, dat door dit debacle is ontstaan, in de toekomst op positieve wijze te stoppen er extra faciliteiten aan de regering zullen moeten worden gevraagd. Hij denkt aan herstructureringsmaatregelen zo als in Tilburg en de mijnstreek. I?'

de Stem | 1970 | | pagina 1