zekerheid! Een begrip voor nog maar drie mils oen Nederlanders 9.- Ouwe jongen Waar schuwing 65+ (I) 65+ II Recept de charmante koffiepot he buurman iteiten l heeft prestaties kent. Daar hebben kinderen evenveel recht op. Goed dat Liga er is! Voor alle kinderen: zolang ze in de groei zijn! JOSEPHINE O X m "O X O G= SUSKE en WISKE DE STEM VAN WOENSDAG 29 APRIL 1970 - ?ECTYL-ML protectie. tomerpantalon van Terylene ans model met 2 achterzakken sen. No-Iron kwaliteit in mo ren. 1-170. 13.-. Maat 116 t van acryl met rits, voor de kleuren rood, marine en 16-164. 14.- DE ANGLIKAANSE bisschop van Wakefield, in Engeland heeft ge zegd dat de moderne vormen van de eredienst de status van God hebben verlaagd tot die van een makker, een ouwe jongen. De moderne mens vereert, zo niet aanbidt, zijn materiële bezit tingen zoals zijn chèqueboek, zijn auto. zijn sportuitrusting en zijn televisietoestel, aldus bisschop dr. Eric Tracy. „Ik ben het er nog niet helemaal over eens of de ma nieren van verering van vandaag de dag in onze kerken niet veel hebben gedaan om het mysterie van de aanbidding en de majesteit van God te vernietigen". De bisschop, die een en ander in zijn kerkblad schrijft, had verder kritiek op „alledaagse" taal, waar in men de heilige schrift heeft ver taald, de lawaaiige informaliteit en het deelnemen van leken aan de kerdiensten en „de afwezigheid van het gevoel van het heiligste van het heilige te naderen. De 20- sle-eeuwse mens heeft het element van het bovennatuurlijke uit zijn leven verloren." „En al deze dingen", aldus de bisschop, „hebben de almachtige God volgens mij achteruit gevoerd tot de status van een makker, die men tegemoet kan treden zonder het gevoel, dat wij onze schoenen moeten uitdoen en barrevoets gaan, omdat wij op heilige grond staan." (ADVERTENTIE) HET IS niet overbodig de Neder landse jongens en meisjes die naar Frankrijk komen of Frankrijk weer verlaten op weg naar huis, nog eens uitdrukkelijk te waarschu wen voor het zeer grote risico dat zijn lopen, wanneer zij drugs bij zich hebben. Het zal goed zijn, wanneer ook de ouders in hun eigen belang hun kinderen die raad geven, want de Franse politie en douane zijn op hun qui vive. Men zal zich herinneren dat - iet Fasen veertien jongens en meisjes aan de Franse grens werden aan gehouden met drugs bij zich. Hun processen hebben inmiddels plaats gehad. Vier van hen werden vrij gesproken, de tien anderen kregen straffen variërend tussen de één en twee weken gevangenisstraf. Met al of niet duizend franc boete, die door de ouders zullen moeten worden betaald als de kinderen nog minderjarig zijn. Op het ogenblik zit nog een Ne derlandse jongen in Duinkerken opgesloten wegens smokkelen van drugs, terwijl in de gevangenis van Rijssel twee Nederlandse jongens al vier maanden zitten wegens handel in drugs. Bij Valenciennes werden op 10 april twee Nederlanders gearres teerd toen de Franse douane drugs in hun auto vond. De zaak werd nog veel erger toen uit de achter bak van de wagen een jongen van vijftien jaar tevoorschijn kwam. Het Nederlandse consultaat heeft aan deze gevallen de handen vol. Men laat vanzelfsprekend het Franse recht zijn loop, maar het consulaat moet zorgen voor een advocaat en een tolk bij het proces. ER IS een nieuw maatschappe lijk evenwicht te verwachten waar bij de invloed van bejaarden gewel dig zal toenemen. De grote aantal len bejaarden zullen de krachten daartoe bundelen en hun herstel in maatschappelijke zin op zich ne men. De tijd van de dolle opa's en dolle oma's breekt aan". Met deze woorden leidde prof dr. J.C.M. Hattinga Verschure. hoog leraar ziekenhuiswetenschappen in Utrecht, het onderwerp in van een internationaal gerontologisch sym posium „De toekomst van het ou der worden" dat het afgelopen weekend in Amsterdam werd ge organiseerd. Volgens de Utrechtse hoogleraar staat men nog aan het begin van het scheppen van goede materiële verpleegkundige en medische voorzieningen ten behoeve van de bejaarden. „Door de bouw van de zeer vele mooie verpleeg- en be jaardentehuizen worden zij uit de maatschappij verdreven. In deze keurige getto's worden de bejaar den en gehandicapten schandelijk gediscrimineerd door hen niet „se rieus" te nemen", aldus prof. Hat tinga Verschure". Wij vinden ze te langzaam, hun normen zijn ouder wets en ze nemen de plaatsen in die jongeren zouden moeten bezet ten. De taboes die voor hen gelden zijn talrijk". Prf. Hattinga Verschure meende dat het met name de bejaarden zijn die bij uitstek geschikt zijn te experimenteren met het grootste maatschappelijk probleem: de vrijetijdsbesteding. FELICITAS, een felioitatiedienst van Leiderdorp, ziet een nieuwe golf aan consumenten aankomen: de bejaarden. „Langzamerhand ver dwijnt de jeugdgoflf in de kabbe lende zee van het Nederlandse con sumentenbestand." De jeugdgolf is namelijk aanzienlijk minder ge worden, sinds de chemie ook in Ne derland het geboortencijfer danig beïnvloedt. Zo stelt Felicita® vast. Gelukkig ziet de dienst perspec tieven in de 1,2 miljoen bejaarden die Nederland ongeveer rijk is. „Er komt een veel grotere en in zeker opzicht ook veel belangrijker golf aanrollen, die niet alleen veel hoger zal stijgen dan de hoogste jeugd golf, maar die zeker tot het jaar 2000 voortdurend zal blijven stij gen." Met andere woorden: de be- jaardenigolf. t/1 Cl lu CO m JOSEPHINE Jetje van Radio-Oranje: een begrip voor nog maar drie miljoen van de dertien miljoen Nederlanders. Het zijn de over levenden van de generatie die vijf jaar lang drie keer per dag in het eigen huis stiekum naar de radio luisterde. En die daar mee gevangenis of concentratie kamp en verbeurdverklaring van het dierbare meubilair ris keerde. Van 1940-1945 peurden vele Nederlanders hun moed uit de bijbel, allemaal uit de BBC. Een kwartiertje per dag had de BBC afgestaan aan Radio-Oranje, een soort staatsomroep in de balling schap. En één kwartiertje per week van Radio-Oranje, naar goed vaderlands omroepgebruik op zaterdag, was gereserveerd voor het cabaret De Watergeus. De meeste clandestiene luisteraars noemden het kortweg Jetty, n-aar de enige vrouw in het programma. Jet ty was toen een meisje van zeven tien, achttien jaar. Ze zong teksten die haar vader Jules Paerl, een naam in de Nederlandse publici- teits- en showwereld, schreef op be kende wijsjes. Het gezin Paerl be hoorde zelf tot de Nederlandse uit-, wijkelingen van de meidagen, die zich in den vreemde een nieuw be staan moesten scheppen. Daaraan danken zij het dat zij het lot van de honderdvierduizend joodse Neder landers niet hebben gedeeld. Men moet de durf bewonderen, waarmee de thans bijna dertig jaar oudere vrouw, die bedjes uit de eerste oorlogsjaren ten gerieve van die drie miljoen die er zelf bij wa ren nog eens in de groeven heeft gezet. Niet omdat zij zich behoeft te schamen voor haar stem of haar voordracht. Maar nu we weten, wat we weten, staan we wel versteld over onze politieke en strategische onnozelheid van destijds, over de illusies die wij koesterden en waar van het optimisme slechts werd ge ëvenaard door de eerlijke sentimen taliteit om alles wat wij toen nog slechts tijdelijk verloren waanden. Toen De Watergeus er in 1942 mee stopte, moesten er nog drie bit tere jaren volgen voor het „Vrij is het volk van Nederland, oranje bo ven!" kon worden gezongen. Die vrijheid kwam niet zo ongecompli ceerd terug, al dachten we in 1942 reeds „Van de fabriek van Krupp staat alleen nog maar de stoep". Dat bleek zelfs drie jaar later nog niet waar, evenmin als de zonnige ver standhouding tussen de gealbeerden „die gingen vissen op de oceaan". Vader en dochter Paerl konden er ook niets aan doen dat woorden als oorlog, bezetting, verraad, ge vang enschap, deportatie, honger, ge brek, sterven en dood voor drie mil joen nu nog levende Nederlanders betekenis hebben gekregen. Lied jes die nog helemaal de sfeer van Avro's voor-oorlogse bonite-dinsdag- avondtrein ademen, hebben daar achteraf weinig verwantschap mee. Alleen de uitverkoren drie miljoen kunnen dat aanvaarden. Daarom zullen ze deze plaat kopen en niet te vaak draaien. Hun eigen her inneringen zijn er te kwetsbaar voor. En de werkelijkheid van der tig jaar later verschilt te veel van wat ze hebben gedroomd. JOOP BARTMAN EEN NIEUWE (althans voor Nederlandmanier om een modeshow te geven vond de Amsterdamse mode-ontwerper Lex Danield. Woensdagmiddag trok hij met paard en magen door de hoofdstad en om twee uur gaf hij op de Dam eén drive-in modeshow. Op de foto een deel van de optocht. GUNTHER GRASS: De pü zal de wereld sterker veranderen dan de literatuur en de politiek. GEHOORD: „Het kan me niet schelen of de lucht vervuilt, als de temperatuur ervan nu maar eens eindelijk zomers wilde worden". CHINEES SPREEKWOORD: De diepe ademhaling reinigt het ver stand en verlengt het léven. BIJ EEN wedstrijd in Leeds voor koks ging het erom wie het beste een schotel van het vermaarde Bi'itse gerecht, roast beef and yorkshire pudding, kon maken. Toen de uitslag bekend werd ge maakt moesten, velen het even verwerken. Want de kampioen was Tin Sjant Tsjan, de kok van een Chinees restaurant. „Ik heb er een geheim ingredi ent in gedaan," zei de prijswinnaar. „Een Chinees kruid genaamd Tai Loek. De leden van de jury kenden het niet, wisten niet wat het was, maar vonden het resultaat goed." SCHOON, helder water wordt in de Verenigde Staten veel in super markten verkocht. Dit jaar ver wacht men een omzet van twee honderd miljoen gulden. Nog even tjes en er wordt ook schone lucht, schone aarde verkocht. Of er wordt natuurlijk helemaal niets meer verkocht. MET KWARK valt nogal wat te variëren. Behalve zoete kwarktoet- jes is er ook de mogelijkheid van fonduesauzen samengesteld uit kaas en kwark, rozijnenkwark, kwark- mayonaise en dit laatste als basis voor dipsausjes. Om te beginnen met een zoete kwark Rozijnenkwark Ingrediënten: 1 doosje magere kwark, 1/4 liter melk, 100 gram ro zijnen, 1 eetlepel rum, 60 gram bas terdsuiker, gehakte noten. Roer de melk, rozijnen en rum door de kwark, giet het in coupeglazen en versier het met wat gehakte noten. Klaar! Dankwarkmayonaise. Ingrediënten: 1 eidooier, 1 thee lepel mosterd, I eetlepel koffiemelk, 1 eetlepel citroensap, zout, 1 dl sla olie, 250 gram magere kwark, Vt. dl melk. Eidooier en mosterd in een kom kloppen en tussendoor koffie melk en citroensap plus wat zout toevoegen. Al kloppende de olie druppelsgewijs toevoegen. Als de olie is opgenomen, dan de kwark toevoegen en doorkloppen. Op smaak afmaken met 1 eetlepel azijn, zout en peper. Zonodig verdunnen met wat melk. Inplaats van kwark kan ook magere yoghurt worden gebruikt. Voor dipsausjes met kwarkmayo naise zijn de volgende toevoegingen mogelijk: tomatenpuree, paprika poeder, kerriepoeder, fijngesneden kruiden (bieslook, petersebe, selde- rijgroen) met zure uitjes en augurk jes.

de Stem | 1970 | | pagina 21