Katholieke minderheid vreest S.G.F. - dictatuur Alain Delon roept hulp in van Pompidou Meesterwerk Franse letterkunde in Nederlandse vertaling Min. Beernink roept op tot verdraagzaamheid Ook in sparen is er verschil. Kom naar de Nederlandse Credietbank. Daar vindt u een hogere rente- tot 71/z%en een premie* tot... 25 gulden NA HERINDELING EILAND THOLEN ■fatiS oudecprerft Guatemalaanse zakenman teruggevonden Nederlandse Credietbank Verdraagzaamheid Recreatie Geen getto Angst Bezetting Krachtig V oedselprobleem in Nigeria nog ernstig (Van een onzer verslaggevers) OUD-VOSSEMEER In het prachtig gerestaureerde ambachtsherenhuis van Oud-Vosse- meer wordt geen recht meer gesproken. Achter de renaissancegevel van wat in de volksmond nog altijd het rechthuis heet, verbergen zich wat holle, ongebruikte ruimten. Eens per jaar komen de aandeelhouders van wat nu de n.v. Ambachtsheerlijkheid heet, hier dineren. Daar na kunnen de deftige deuren weer een jaar lang gesloten blijven. Op de balie valt wat stof, de beklaagdenbank blijft leeg. De katholieke minderheid van Oud-Vossemeer vreest echter dal er lieel wat te klagen en te beschuldigen zal zijn als straks de herindeling van het eiland Tholen zich over hen voltrokken zal hebben. Voormalig gemeentshuis Oud-Vossemere Bijna geen mens kan het ont houden: Nieuw-Vossemeer is een Brabants dorp, gelegen aan de Eendracht. De bevolking is gro tendeels katholiek. Oud-Vosse meer is de Zeeuwse overbuur. De Oud-Vossemeerders zijn eiland bewoners, Tholenaren. Op het eiland Tholen wonen de zware broeders. In Scherpenisse, Poortvliet, Stave- nisse en zelfs in de dorpen die naar rooms-katholieke heiligen heten Sint-Maartensdijk, Sint-Annaland vreest men nog altijd voor de paapse stoutigheden. Katholieken kent men alleen maar van horen zeggen. Alleen in het stadje Tholen woont een hand jevol. Van de elf raadsleden is er één katholiek. En dan Oud-Vossemeer. Daar wo nen al sinds mensenheugenis autoch tone rooms-katholieken. Niet veel. maar ze drukken toch hun stempel op de gemeenschap. Bij de jongste verkiezingen waren zij de enige ka tholieke gemeenschap in Zeeland, die de KVP trouw bleef. Er was zelfs sprake van een procentuele stijging. In de raad vormen die KVP'ers een tweemans-fractie tegenover één VVD' er, één PvdA'er en één CHU-man en twee van een AR-SGP-combinatie. KVP'er C. W. de Leeuw is zelfs wet houder van Oud-Vossemeer. De Tweede Kamer heeft inmiddels toegestemd in een gemeentelijke her indeling, waardoor het eiland Tholen tot één gemeente zal worden omge vormd. Weinigen op hel eiland voe len zich gelukkig met die nieuwig heid. De katholieke minderheid al helemaal niet. Als in november de verkiezingen gehouden worden voor de nieuwe gemeenteraad, dan vreest die minderheid, dat zij hooguit nog eén zetel zal kunnen bezetten. En een wethouderszetel zal er waarschijnlijk helemaal niet meer bij zijn. Dat een bepaalde bevolkingsgroep een meerderheidspositie inneemt, zou in de meeste plaatsen in ons land weinig zorgen baren. Op Tholen ligt dat anders. Niet voor niets heeft CHU-minister Beernink in de Kamer al een beroep gedaan op de nieuwe bestuurders van het eiland om straks toch vooral verdraagzaam te zijn te genover de minderheid. VVD'er Wie gel probeerde vorige week al de SGP'er Abma uit de tent te lokken. „Als de SGP een meerderheid gaat vormen, zou die dan, op zondagen bijvoorbeeld, aan de minderheid be wegingsvrijheid opleggen?" Abma gaf er geen antwoord op. Dat deed ring reikt echter verder dan die ker mis. Hoewel: mogen we asjeblieft die anderhalve dag in het jaar kermis vieren! En natuurlijk hebben we dat hier nooit op zondag gedaan." „Wat wij vragen is: respect voor onze levenswijze. Zoals wij het ook respecteren, dat zij drie keer op een zondag naar hun kerk wensen te gaan. Ik ga 's zondags maar één keer en 's middags ga ik graag naar het voetballen. Mag ik asjeblieft!" Wethouder De Leeuw: „Een van de redenen voor de herindeling was: de gemeenschappelijke aanpak van de recreatie. Rond de boorden van het nodig had, weigerde die meerderheid de opbrengst ten goede te laten ko men aan de voetballers." Oud-Vossemeqr is de enige plaats op Tholen waar zondags gevoetbald wordt. Dat mag van de Nederlandse wet. Het terrein echter is van de ge meente. Zal die nieuwe gemeente Tholen dat terrein straks nog verhu ren voor dit zondige zondagsver- maak? Die opmerking horen we niet uit de mond van wethouder De Leeuw. Dat hoeft hij ook niet te zeg gen. Je kunt het van bijna wille keurig wie in Oud-Vossemeer horen. de Tholense wethouder Boender wel. Ook een SGP'er. Hij gaf openlijk toe, dat hij het dansen zou verbieden als hij het voor het zeggen kreeg. In Oud-Vossemeer vrezen ze dat er nog wel meer verboden zal wor den dan alleen het dansen. Maar wie het voorstelt alsof het de Oud-Vosse- meerse katholieken alleen maar om het dansen en om de jaarlijkse ker mis gaat, die geeft een valse voor lichting van zaken. Wethouder C. W. de Leeuw is graag bereid het nog eens heel duide lijk te zeggen: „Ik heb steeds als mijn angst uitgesproken," zegt hij, „dat de SGP straks met behulp van een deel van CH en AR het eiland Tholen zal gaan regeren. Maar onze motive- Schelde-Rijnkanaal ontstaat het re creatiegebied De Eendracht. De hoge heren in Den Haag verwachten er wonderwat van. Die menen dat Tho len een uitstekend recreatiegebied kan worden als die mogelijkheid door die ene grote gemeente Tholen zal worden aangepakt. Ik ben er echter van overtuigd, dat die hele recreatie de grond zal worden ingeboord als de SGP hier gaat regeren," „De SGP is immers tegen alles wat sport en recreatie is. Neem zo'n dorp als Stavenisse. Daar is een SGP- meerderheid en die weigert elke sub sidie voor de sportclub. Het terrein van de club ligt ver buiten het dorp en natuurlijk wordt daar alleen op zaterdag gevoetbald. Maar zelfs toen de barakken (voor sportdoeleinden aan Stavenisse geschonken) werden verkocht omdat de club ze niet meer De katholieken in het oude Zeeuw se plaatsje vormen allerminst een getto. Protestanten en katholieken verstaan eikaar hier uitstekend. De protestanten voelen zich wat meer Zeeuw en de katholieken zijn duide lijker op Brabant georiënteerd, maar beide groepen voelen zich verbonden met hun dorpsgemeenschap. De ka tholieke trouwlustigen halen hun bruid van Nieuw-Vossemeer of van elders in Brabant, maar verder ver tonen ze hetzelfde leefpatroon als de protestantse meerderheid. Het zijn in hoofdzaak kinderen van voormalige armé 'landarbeiders, die katholieken. Maar nu gaan ook zij naar de fabriek of proberen zich een bestaan te veroveren als winkelier. De mensen aan wie we het vragen, beginnen een beetje te lachen als we zeggen: „Hebt u er als protestant be zwaar tegen om bij een katholiek iets te kopen?" Ze schudden ontkennend het hoofd. „Die tijd is voorbij," zeg gen ze. (ADVERTENTIE) Bij elke Boldoot deodorant nu een aantrekkelijke oude prent (25 35 cm) uit de twintiger jaren. Helemaal gratis! Er zijn 5 ver schillende prenten. Stuur het gou den zegel (op elke deodorant) jhet uw naam en adres op een briefkaart aan Boldoot, Postbus 8068, Amsterdam. U ontvangt de prent van uw keuze per omgaan de thuis. <ds> B O L_ O O OT Vraag inlichtingen bij drogist of parfumerie. (Van een onzer redacteuren) BREDA „Op zoek naar de ver loren tijd" is de verzameltitel van een romancyclus van de in 1922 over leden Franse schrijver Marcel Proust. Vier jaar geleden verscheen, curieus genoeg, van het tweede deel van het eerste boek een Nederlandse verta ling, Een liefde van Swann. Nu is het eerste deel uitgegeven, vertaald door C. N. Lijsen, onder de titel Combray. Combray heet in werkelijkheid llliers. zo'n typisch Frans stadje met een paar duizend inwoners, dat weg droomt aan de oevers van de Loir niet te verwarren inet de Loire, waarvan liet een zijriviertje is. In llliers ligt een groot stuk van de jeugd van Marcel Proust, een be gaafde maar astmatische en overge voelige jongen. Combray is het jeugd land van de hoofdpersoon van het verhaal, die zeven delen lang niet slechts het spoor van zijn herinne ringen terug volgt, maar deze tevens gebruikt om zijn medemensen te le ren kennen en zichzelf te herkennen. Een vergelijking met Balzac's Men selijke comedie dan wel Vestdijks Anton-Wachterromans ligt voor de hand. Uit een oogpunt van eruditie en verbeeldingskracht laat Proust zijn negentiende-eeuwse voorbeeld in de schaduw en Vestdijk mag de Fransman wel in ontleedkunde eve naren, hij legt het af in dichterschap, zelfs in prozawerk. „Op zoek naar de verloren tijd" lieeft lang als een ontoegankelijk werk gegolden, ook voor kenners (Van onze redactie buitenland) GU A f AMALA De Guatamalaanse zakenman Rudy Weissemberg Marti nez, een van de grootste koffieexporteurs van zijn land, is gezond en wel aangetroffen in een plaatsje ergens in de provincie. Men nam aan dat hij door een guerffia-orgaDisatie ontvoerd was. Volgens het Britse persbureau Reuter werd Weissemberg zondag vrijgela ten nadat zijn familie een losprijs van rond de 350.000 gulden had betaald. Zijn familie had de berichten over zijn ontvoering tegengesproken en gisteren verklaarde de zakenman op een persconferentie „Sedert enkele dagen was is op een inspectie-reis op een van mijn plantages. Daar vernam ik tot mijn verbazing van mijn familie het nieuws van mijn zogenaamde ontvoering. Maar ik ben helemaal piet ontvoerd". De politie vond wél het lijk van Francisco Barrero, leider van de vakbond voor buschauffeurs. Men neemt aan dat deze aanslag het werk is van een anti-communistische groepering, die de steun heeft van bepaalde elementen in leger en politie. Volgens de politie is Barrero gemarteld voor hij werd ver moord. Beernink tot verdraagzaamheid hele maal niet ter zake te vinden. Waarop hij onmiddellijk liet volgen dat de nieuwe bestuurders beslist wel zou den waken over de zondagsrust. En in het oude dorp Tholen kon de KVP'er Ooms beslist geen wethouder worden, alhoewel alle partijen hem als de meest geschikte beschouwden en zelfs tevoren al keurig hadden af gesproken, dat hij zou worden geko zen. Ze hielden zich al even keurig helemaal niet aan die afspraak. De nieuwe wethouder werd een SGP'er. „Het is een besluit van de Oud- Vossemeerse raad geweest," zegt de heer De Leeuw, „om flink feest te gaan vieren op de vijfde mei. Maar jongeren vooral hebben het mij van de week al een paar keer gevraagd: zou het niet beter zijn om op die dag de vlag halfstok te hangen? Ik vrees dat ze gelijk hebben. Ik hoop dat de Oud-Vossemeerders nog eens even flink kabaal gaan maken tegen de herindeling. De zaak moet nog in de Eerste Kamer komen, alles .is nog niet verloren. Maar als ook de Eerste Kamer ja zegt, dan kunnen we op 5 mei beter gaan treuren over de be zetting. En de bezetter van Tholen heet dit keer: SGP." JAN HÜSKEN. PARIJS (RTR/AFP) De bekende Franse film-acteur Alain Delon heeft president Pompidou een open brief gestuurd, waarin hij niet met name genoemde autoriteiten ervan beschuldigt, een samenzwe ring tegen hem te beraden. De samenzwering zou verband houden met de geruchtmakende affaire Markovic, de vroegere lijfwacht van Delon die begin vorig jaar op geheimzinnige wijze werd vermoord en waar voor ook Delon door de Franse politie aan vele verhoren werd onder worpen. Hoewel Delon in zijn brief niet di rect de hulp van de Franse president inroept zegt hij zich op deze wijze wel onder zijn hoede te willen stellen. De brief die door het blad „France Soir" is gepubliceerd zegt onder meer: „Drie mannen die gezaghebbende functies bekleden hebben zich aan eengesloten om mijn persoon te laten vallen. Zij hebben 't plan opgevat om mij door de politie ergens in het bui tenland te laten arresteren op be schuldiging van het bezitten van ver dovende middelen die in mijn bagage moeten worden gevonden". Vervolgens grijpt Delon terug naar de verhoren die hij naar aanleiding van de affaire Markovic heeft moeten ondergaan en zegt hij dat de mannen die het onderzoek leidden steeds meer verbitterd raakten en hem tevergeefs poogden de reputatie van andere mensen te doen bezoedelen. „Ik moest op de een of andere manier worden gestraft zei een woedende onderzoe ker en een ander schreef me dat ik de een of andere dag voor dit of iets an-derss zou worden gestraft. Ik moest mij vaak aan agressieve verhoren on derwerpen. Bijna 18 maanden lang heb ik een moeilijke tijd gehad (ja loezie, later weerspannige mensen) en niemand hielp mij", voegt Delon er aan toe. samenzwering of een plan tot arresta tie van Delon. Inmiddels is politie-commissaris Gustave Jobart, hoofd criminele za ken, naar Alain Delon gegaan om meer inlichtingen over enkele passa ges uit zijn brief. Het zou daarbij met name gaan over de bedreigingen die Delon heeft ontvangen. Delon heeft hem echter te kennen gegeven dat hii de tekst van zijn brief volledig hand haaft. Over het doel van zijn handelwijze schrijft hij dait „door de publiciteit die aan de brief wordt gegeven het Fran se volk zal weten dat ik mij onder uw (Pompidou) hoede heb gesteld". Bené Patard, die het onderzoek in de Markovic-affaire heeft geleid zei tegenover verslaggevers: „Ik sta ver baasd van de krachtige termen die Alain Delon ten aanzien van het on derzoek in de moord op Stefan Mar kovic gebruikt. Het juridisch onder zoek en de verhoren zijn op zeer re gelmatige manier verlopen". Patard zei bovendien niets te weten van een NEW YORK (RTR) Een hoge VN-functionaris heeft in New York verklaard, dat de toestand in Nige ria's door de burgeroorlog geteisterde gebieden tegen eind augustus gestabi liseerd moet zijn, zij het niet volledig normaal. Paul Larsen, hoofd van Unicef in Nigeria, voegde eraan toe dat het voedselprobleem in het voormalige Biafra nog zeker maanden zeer ern stig zal blijven. Er kon niet meer wor den gesproken van hongersnood, maar er heerste nog steeds ondervoeding Wanneer de hulpactie van het Nige- riaanse Rode Kruis deze maand tot stilstand komt, zal er „een zeer ern stig voedselprobleem" ontstaan voor ongeveer anderhalf miljoen menser in het gebied rond Owerri tot de vol gende oogst in augustus. (ADVERTENTIE) In Oud-Vossemeer zelf zit het wel goed. Dat bevestigt ook wethouder De Leeuw nog eens: „De verhoudin gen liggen hier bijzonder plezierig," zegt hij. Maar Oud-Vossemeer is geen nieuw-Tholen. In de Kamer zei Abma. de aansporing van minister van de Franse taal. Men moest wel enig geduld oefenen om de soms pa gina-lange zinnen, „waarin niets ge beurde", in zich op te nemen, tot zich te nemen. Het is niet zonder be tekenis dat een toen nog speelse geest als Greshoff in zijn „Mengel stoffen" en „Latijnse lente" over Proust zwijgt, hoewel deze essays toch werden geschreven in een pe riode dat de delen van Proust pos tuum verschenen. Wie er ech ter de tjjd voor neemt zal ontdek ken dat er in die op het eerste ge zicht uitvoerige beschrijvingen geen woord te veel staat. Hij hanteert de taal echter om het wezen van zwak ke, onoprechte, ijdele of ronduit ge mene mensen trefzeker bloot te leg gen. Voor Proust geldt het woord van Taine: „Het waarnemingsvermo gen is een ware zinsbegoocheling". In het eerste deel van zijn reeks valt die eigenschap weliswaar als perma nente kracht duidelijk te onderken nen, maar het blijven voorlopig nog de indrukken die een opgroeiende jongen geleidelijk aan over zijn om geving verzamelt. Pas in de latere delen zal hij zijn vlijmscherpe ont leedmes gebruiken om dat deel van de samenleving waartoe hij behoort de welgestelde burgerij met haar ambitieuze vertakkingen naar arties- tendom en vervallen adel voor een weergaloze anatomische les mo del te laten staan. „Combray" vormt daartoe het onmisbare voorspel. La ten we hopen dat de uitgevers be loond worden voor hun moed en ook de overige delen van „Op zoek naar de verloren tijd" zullen laten verta len. Als 't kan weer door C. N. Lijsen die. naar dit deel te oordelen, de ge- voels- en gedaehtenwereSd van Pronst doeltreffend in het Neder lands weet over te brengen. JOOP HARTMAN. (Marcel Proust: Combray. De Be zige Bij/Meulcnhoff, Amsterdam, f 14,M.) "Geldig tot Premies van 5,10 of 25 gulden bij het openen van een spaarrekening! Daarvoor moet U bij de Nederlandse Credietbank zijn. En natuurlijk ook ai voorde hoge rente, die hoger wordt naarmate U een langere spaarover- eenkomst aangaat. Laat U eens deskundig voorrekenen bij de Nederlandse Credietbank hoe gunstig het sparen voor U kan zijn. Als U de premie meerekent, kunt U heteeiste jaar over Uw eerste duizend gulden al 10% maken! De waardebon die U hieronder ziet afgebeeld, ligt ook voor U klaar bij een van onze 85 vestigingen. Bij de Nederlandse Credietbank zult U graag sparen omdat Uw geld daar opeen veilige manier het meest voor U oplevert JERGEN OP ZOOM BREDA GOES Aritwerpsestraat 37 Nieuwe Ginnekenstraat 3 Wijngaardstraat 41 Tel. 01640-37650 PUTTE Antwerpsestraat 22 Tel. 01645-467 Tel. 01600-30250 ROOSENDAAL Nieuwe Markt 79 Tel. 01650-36960 Tel. 01100-5205 HULST OOSTERHOUT Grote Markt 18 Heuvel 14 Tel. 01140-3351 Tel. 01620-5558 OUDENBOSCH Markt 50 Tel. 01652-2118 SLUISKIL Louisastraat 62 Tel. 01157-401 STEENBERGEN Markt 16 Tel. 01670-3463 TERNEUZEN Nieuwstraat 54 Tel. 01150-3851 IJZENOIJKE Markt 11 Tel. 01176-455

de Stem | 1970 | | pagina 9