SLECHTS AF EN TOE TROMBOSE BIJ PILGEBRUIKSTERS Landschap wordt opgeofferd aan huisjes - met - tuintjes Als twee honden vechten...... Gedaagde kraker doet aanklacht tegen woningnood Het lied van Mao uit de ruimte Henk Hartog Expositiegebouw Prof. De Boer in Utrecht: I it Staatstoezicht volksgezondheid in brief aan artsen: Bezetters VU veroordeeld tot 200 boete Commissie wil afscheiding Aruba Grote stad Uitreisvisum voor Russische jood KORT GEDING IN DEN HAAG PSP protesteert tegen „oog van de politie SPD wint bij verkiezingen gemeenteraad T Minister Klompé Amusement en Scala niet taboe voor NOS ZO KOMT U ER 29 30 1 2 4 5 6 7 8 9 Leeghwaterstraat 71-Sliedrecht. DE STEM VAN DINSDAG 28 APRIL 1970 13 I SÉ H (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Sommige anticon ceptiepillen zijn gevaarlijk. Zij kun nen het risico op trombose verho gen. Dit staat in een brief van het staatstoezicht op de volksgezondheid, die vorige week vrijdag aan de artsen in ons land is verzonden. Trombose bij pilgebruiksters treedt slechts sporadisch op. Maar het risico op trombose blijkt nog verder terug gedrongen dus niet 100 procent voorkomen te worden, wanneer pillen worden gebruikt met een rela tief laag gehalte aan kunstmatige hor- moonstoffen, de zogenaamde oestro- genen. Meer dan 90 procent van de pilgebruiksters in ons land gebruikt preparaten, die door het staatstoe zicht op de volksgezondheid onder de veilige groep worden gerekend. In de brief wordt slechts gewaarschuwd. De artsen blijven vrij ai dan niet andere pillen voor te schrijven. Verschillen de vrouwen, aldus de brief, zullen om uiteenlopende redenen toch pil len met veel oestrogenen nodig heb ben om doeltreffend zwangerschap te voorkomen. De brief aan de artsen geeft een opsomming van de veiligheid en de samenstelling van de pillen die in Nederland gebruikt worden. Onder de veilige groep worden genoemd: Anovlar, Enavid, Eugynon, Gynovlar, Lyndiol 2,5. Orlcstrin, Planovin, Ste- diril en Volplan. De groep pillen met relatief hoog oestrogeen-gehalte en dus hoger risico op trombose zijn: Aconcen, Alfames, Enavid E, Lyn diol 5, Ortho-novum 2, Ovostat, Ovu- len en Ovulen M. Om een indruk te geven hoe groot het gevaar voor de gezondheid is van mogelijke trombose, wordt in de brief een vergelijking gemaakt tussen het risico ten gevolge van trombose en het risico dat er iets mis gaat met de zwangerschap. Tien jaar gebruik van de oestrogeenrijke pil levert evenveel risico als een zwangerschap. Het risi co van een abortus provocatus voor de gezondheid is groter dan het risico van tien jaar pilgebruik. De brief aan de artsen geeft deze vergelijking om de artsen een wel overwogen beslissing te laten nemen, wanneer zij moeten adviseren tj stoppen met het gebruik van bepaal de pillen en over te schakelen op an dere pillen. Overschakeling is het veiligst aan het begin van een mens- truatiecyclus. De omschakeling le vert echter over het algemeen een verhoogd gevaar voor zwangerschap op. Het staatstoezicht voor de volks gezondheid heeft besloten de Neder landse artsen de brief met de waar schuwingen te sturen vanwege een Engels onderzoek. Daarin werden een aantal in Engeland gebruikte prepa raten onderzocht op hun trombose risico. Over dit onderzoek heeft staatssecretaris Kruisinga (Volksge zondheid) vorige week maandag een gesprek gehad met de Engelse direc teur-generaal voor de volksgezond heid. Over het onderzoek is zaterdag een artikel verschenen in het Engel se tijdschrift British Medical Journal. Lang niet alle conceptiepillen die in Nederland worden gebruikt, zijn door de Engelse onderzoekers onder de loep genomen. Wanneer echter uit het onderzoek blijkt dat de hoeveel heid oestrogenen bepalend is voor het tromboserisico, mag worden aan genomen dat dat voor alle anticon ceptiepillen geldt. Het Engelse onder zoek naar schadelijke nevenwerkin gen van de anticonceptiepillen strek te zich uit over de jaren 1965 tot en met 1969. In het Engelse onderzoek wordt een gehalte van 100 microgram oes- trogene stoffen per pil als onveilig aangeduid. Minder dan 59 microgram levert een veilige pil, aldus het on derzoek. In de Verenigde Staten wordt de artsen geadviseerd alleen pil len voor te schrijven met een lager gehalte oestrogenen dan 50 micro gram. Dit soort pillen is in ons land nog nauwelijks te krijgen. In ons land wordt het preparaat Lyndiol 2,5 door de brief aan de artsen onder de veilige groep gerang schikt, het meest gebruikt. Een pil van dit middel bevat 75 microgram oestrogenen. Naar schatting gebrui ken bijna 350.000 Nederlandse vrou wen anticonceptieve pillen. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT In ons land groeien dorpjes en stadjes in de buurt van grote steden gemakkelijk uit. Daardoor gaat het landschap ten gronde aan grote verspilling door de huisjes- met-tuintjes. De aanzetten zijn overal te zien en de bekoring van heel wat stadjes en dorpen is al opgeofferd aan plaatse lijke groeiambities. Deze woorden komen van prof. ir. N. A. de Boer, directeur van de provinciale planologische dienst Zuid-Holland en buitengewoon hoogleraar aan de TH in Delft. Hij sprak gisteren op een studiedag in de studium generale Mens en Ruimte in Utrecht. De bewoner van de grote stad, die zich een liuisje-met-een-tuintje wenst in een naburig dorp, gaat vooral ver huizen. omdat de stad in woning- en milieuverschillen te kort schiet. Hij vlucht uit de stad. maar blijft stede ling in het dorp, aldus prof. De Boer. Een ware volksverhuizing zal vol- AMSTERDAM (ANP) Het ge rechtshof in Amsterdam heeft de eerste vier van een zestigtal studen ten, die vorig jaar het administra tieve gedeelte van de vrije universi teit hadden bezel in hoger beroep veroordeeld tot een geldboete van 200 gulden. De politierechter had de jongens vorig jaar november veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een week en een geldboete van 200 gulden. De procureur-generaal, mr. J. H. Kempen, eiste twee weken geleden dezelfde staf als de politie rechter had opgelegd. ORANJESTAD (ANP) De com missie voor afscheiding heeft een brief aan koningin Juliana gezonden, waarin in herinnering wordt gebracht dat de commissie op 2 oktober een petitie inzake de wensen van Aruba voor afscheiding heeft gezonden. De commissie verzocht m deze pe titie de koningin te bewerkstelligen dat op de in het vooruitzicht gestelde rijksconferentie de wensen en ver langens van de Arubaanse bevolking om afscheiding en een zelfstandige status voor Aruba, buiten Ar.tilliaans verband maar met behoud van de banden met Nederland, ter sprake wordt gebracht. gens de Delftse hoogleraar gaan op treden, als de geprefabriceerde bun galow binnen bereik van grot.e groepen van de bevolking komt. „Dat zal veel eerder het geval zijn dan men denkt", waarschuwde de spre ker. Steun van de zijde der agrariërs verwachtte hij niet. Als het exploite ren van bungalowterreintjes voorde liger wordt dan het telen van kom kommers, dan zal de verstedelijking van het platteland van harte worden gesteund door de agrariërs, aldus prof. De Boer. De enige oplossing om de „bungalowvloed" te keren is vol gens hem het scheppen van een ge varieerd pakket aan woonmogelijkhe- den, dat afgestemd is op de maat schappelijke behoeften. Prof. De Boer constateerde vervol gens met zorg dat de stadsreconstruc tie en stadssanering moeizaam op gang komen. Er is geen frequent openbaar vervoer. Het stadscentrum kan onvoldoende de nieuwe ontwik kelingen opvangen, mensen trekken weg uit verouderde wijken en de be reikbaarheid wordt relatief slechter. Een ernstig gevolg van deze ont wikkeling is, dat de centrumfunctie wordt aangevreten. Het centrum als geheel rechtvaardigt steeds minder de enorme investeringen die nodig zijn om het weer toegankelijk te ma ken en te behouden. Dit disintegratie proces is volgens hem in tal van ste den vrij ver voortgeschreden. Als de vlucht uit de stad dan ook nog door zet, brengt dat devaluatie van de ste delijke woonwijken met zich mee en „daarmee is de stad aan de rand van de ondergang gebracht". Men zal dus bij de stedelijke agglo meraties, die veelal uit meerdere ge meenten bestaan, bijvoorbeeld be langrijke manifestaties op gebied van kunst- en cultuur, de verkoop van verfijnde, specialistische artikelen, de belangrijkste kantoren functies moe ten concentreren in één kern, in één centrum. „Het is in intergemeentelijk samenwerkingsverband waarschijn lijk heel moeilijk te verteren, als de meeste interessante instellingen en winkels op een kluitje in een van de centra terecht komen", aldus prof. De Boer. MOSKOU (Reuter) Julius Te- lesin, een van de 39 ondertekenaars van een protest van Russische joden tegen de officiële anti-Israëlcampag- ne in de Sovjet-Unie, heeft een uit reisvisum gekregen voor Israël. Dit hebben vrienden van hem verklaard. 55 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG „Hoe is het mogelijk dat eigenaars straffeloos wo ningen kunnen afbreken, omdat ze denken met een kantoorpand meer winst te maken? Hoe komt het dat nog geen enkele na-oorlogse regering anders dan met de mond heeft beleden, dat woningnood volksvijand nummer één is? Waarom noemt men een natie christe lijk, die toelaat dat de zwakste schouders de zwaarste lasten dragen? Waarom mogen woonhuizen maanden lang leegstaan omdat de eige naar ze niet wil verhuren, maar voor zoveel mogelijk geld wil ver kopen?" Deze vragen stelde J. Janson in een brief aan de president van de Haagse rechtbank. J. Janson die op 13 april een leeg staande woning van huiseigenaar H. Slotemaker kraakte werd gisteren voor de rechtbank gedaagd. Tegen hem had H. Slotemaker een kort ge ding ingespannen. Janson is niet voor de rechtbank verschenen. Per brief liet hij weten de woning ontruimd en veriaten te hebben. De heer Zanoli, die optrad voor de eiser, meende dat het geding toch door kon gaan omdat de „kraker" wel de woning heeft ontruimd, maar niet de sleutels ter beschikking van de huiseigenaar stelde. Wegens de grote belangstelling diende de zaak in een grotere zit tingszaal. Leden vain de jongeren- actiegroep Schilderswijk en kabou ters van Orianje Vrijstaat deelden pamfletten uit, waarin zij stelden ge- ede salariëring even vergoeding van reis- en 5-daagse werk- 5 prettige vakantie- ling met vakantiegeld rlijks enige aantrekke- mogelijkheden voor enlandse reizen. „Het oosten is rood, De zon komt op, Mao Tse-Toeng rijst op in het land van China. Hij werkt voor het geluk van het volk, hij is de grote bevrijder van het volk" Dit zijn de ietwat bombastisch aandoende woorden die horen bij j'ct piepende wijsje dat China's wwstmaan jubelend uitzendt. Met en 173 kii0 ZWare kunstmaan heeft Lmna zich geschaard in de rij van ruimtemogendheden. Het feit dat y"'r n®t in een baan brengen om -ow van z0'n gewicht een forse ranet nodig is, heeft natuurlijk vooral grote belangstelling getrok ken. In drie jaar schat men kan China beschikken over inter continentale aanvalsraketten met kernkoppen. Het lanceren van de Chinese kunstmaan heeft twee kanten. Over de eerste kan men slechts verheugd zijn. Een gigantisch land dat eeuwenlang heeft geslapen, dat problemen had en nog heeft die met geen superlatieven te beschrij ven zijn, een land dat naar onze maatstaven onderontwikkeld is, dit land China heeft bewezen de dynamiek te kunnen opbrengen die een groot land nodig heeft om een werkelijke zelfstandige, onafhanke lijke rol te kunnen spelen. De Chinese kunstmaan zal de volkeren van de ontwikkelingslan den nóg meer aanspreken dan des tijds de Spoetnik. En voor China zelf opent de kunstmaan nieuwe perspectieven op het gebied van de technologie, want de sporen die kunstmanen in de aardse laborato ria en werkplaatsen achterlaten zijn breed en rijk. De tweede kant is wat zorgwek kender. China, sinds enige tijd reeds een kernmogendheid, zal bin nenkort in theorie zowel de V.S. als de Sovjet-Unie met raketten kun nen bereiken. De Chinezen hebben destijds bij het ontploffen van hun eerste kernbom gezworen nimmer als eersten een dergelijk wapen te zullen inzetten. Ondanks de zeer agressieve geluiden uit Peking, zijn er eigenlijk geen reële aanwijzin gen dat China agressiever bedoelin gen heeft dan bijvoorbeeld de Ver enigde Staten, de Sovjet-Unie of Luxemburg. Niettemin heerst zowel in Wash ington als in Moskou de angst voor het „gele gevaar". Die angst zou wel eens oorzaak kunnen worden van onberaden acties tegen China. MacArthur pleitte er ooit voor en sommige militante Russen doen volgens de Amerikaanse journa list Harrison Salisbury hetzelfde. De Chinese intercontinentale raket kan een waarschuwing zijn, gericht tot degenen die menen dat het (misschien slechts imaginaire) Chi nese gevaar het best te bestrijden is door China bij voorbaat uit te roeien. Voor de meer gematigden in het westen (Moskou daarbij inbegre pen) kan het tsjilpende lied uit de ruimte slechts een aansporing" zijn om eindelijk te erkennen dat er een communistisch China bestaat, dat recht heeft op een plaats in de Ver enigde Naties. Een volstrekt ge ïsoleerd China met een groeiende kernbewapening, maakt op den duur alle kernstop-, niet-versprei dings- en eventueel nog volgende (SALT-akkoorden) waardeloos Een beklemmend vooruitzicht. W. KOCK heel achter de „krakers" te staan. Zij deelden ook mee dat de familie Janson het pand had verlaten, maar dat de woning door een ander gezin was „bezet". Via borden lieten de belangstellenden in het rechtsgebouw weten welke hun wensen waren: „Een betaalbare woning voor ieder een" en „Niet verkopen maar ver huren". Ook werd een brief van gedaagde Janson verspreid. Daarin stond te le zen dat het voornaamste bezwaar van de huiseigenaar tegen Janson was, dat deze „onvoldoende geld heeft om de eigenaar de winst te be talen op het door hem in het halve portiek geïnvesteerde bedrag van 14.000,—. De heer Zanoli verzocht de rech ter het geding toch te laten doorgaan en zo snel mogelijk vonnis te wfjzen. De president van de rechtbank ging niet op het verzoek in. De uitspraak werd bepaald op 1 mei. -95 AMSTERDAM (ANP) Het afdelingsbestuur van de PSP Amsterdam heeft met verbazing kennisgenomen van de maatre gel van de Amsterdamse politie op 30 april en 5 mei een t.v.-ca- mera te plaatsen op het dak van Peek en Cloppenburg om de ge beurtenissen op de Dam gade te slaan, aldus een verklaring van deze partij. Het bestuur vraagt zich af, of Amsterdam wellicht een voor proefje krijgt op George Orwells boek 1984, waarin grote broer al les en iedereen bespiedt. Het be stuur spreekt zich met klem uit voor verwijdering van de camera omdat een dergelijke kijkpost niet alleen een provocerend ka rakter heeft, maar ook omdat 25 jaar na de bevrijding op de Dam het vrijheidsbeginsel daardoor op indringende wijze wordt aange vreten. Copyright Het Parool/De Stem KIEL (DPA) Bij gemeenteraads verkiezingen die zondag in de West- duitse deelstaat Sieeswijk-Holstein zijn gehouden, hebben de sociaal-de mocraten (SPD) aanzienlijke winst geboekt. Zij kregen 43,5 procent der stemmen, tegen 39,8 in 1966. De Christen-Democratische partij (CDU) bleef de grootste in de deel staat met 45,4 procent (45,1 in 1966) De liberale vrije democraten (FDP) behoorden tot de verliezers. Zij ver enigden 5,7 procent der stemmen op zich (1966: 9,8). CDU en FDP vormen in Sieeswijk-Holstein een regeringsco alitie. De uiterst rechtse Nationaal-Demo- cratische Partij (NDP), die in 1967 bij de verkiezingen voor de landdag (parlement) van de staat nog 5,8 pro cent der stemmen had gekregen, moest zich met 2,4 procent tevreden stellen. Soms vraag ik me wel eens ai vrienden hoe de Marsianen (de be woners van Mars) en de Venusianen (idem van Venus) zich de aarde voor stellen. Gesteld tenminste dat er Mar sianen en Venusianen zijn, wat zeggen de geleerden zeer onwaar schijnlijk is. Maar goed, we stellen ons dat voor. We fantaseren er bij dat ze de aarde niet kunnen zien, slechts de geluiden die van dit ondermaanse komen, kunnen opvangen: Hoe zouden ze deze bol dan „erva ren"? Als een voetbal, hoor ik hier zeggen, en dat is in deze spannende tijden niet eens zo'n dwaze veronder stelling. Ik zelf houd het meer op een ro kerige, stinkende, vervuilde kloot die in de oneindige ruimte vuur spuwt. De Mars- en Venus-mannen vragen zich verbaasd af hoe daar leven op mogelijk is en waarom de bewoners het elkaar zo moeilijk maken. (Ze hebben nog gelijk ook.) Hans van Z.: Koepel-op! Maar ook op Mars is het niet alle maal koek en ei maar wel véél scho ner). Op Venus daarentegen schijnt het ideaal te zijn. De heer A. R. Beens, directeur van de gevangenis in Breda beantwoordde een vraag of hij op koninginnedag nog een opstand verwachtte met „nee". „Het is ook beter van niet," sprak hij. Koninginnedag of die op stand? De oorlog: jeugdsentiment van óók een generatie! De lente rangschik ik momenteel wel ender de zeer onuitstaanbare sei zoenen. Was-ie maar om te sei zoenen. „Zonder Nederland, dat in verge lijking met België een vrij en demo cratisch land is, valt hier niet aan een succesvolle actie te denken." (Herman J. Claeys, Belgisch uitgever en regelmatig gedwongen cel bezoeker). Hoort u het ook eens van een ander. Zes studenten van de universiteit van Natal (Zuid-Afrika) maken mo menteel aanspraak op het wereld record vleugelvernielen. Zij hebben zo'n instrument in 9 minuten en 3 se conden volkomen in puin geslagen. De duur van het oude record en de houder(s) daarvan zijn de twee grote onbekenden. Ook wij feliciteren voorzitter Mao en zijn geleerden van harte met het China-ardige kunstmaansuccesje. Ter geruststelling mensen, er is nog liefde op deze aarde. De twee „kemp- hanende" dominees uit Rheden, waar ik u vorige week over berichtte, heb ben ieder voor zich zondag tijdens hun prediking gesproken over de grote verzoendag. Goed zo. Sterkte in ieder geval. Ik zal aan u denken (of dat wat helpt!). MERIJN (ADVERTENTIE) (Van onze radio- en t.v.-redacteur) HILVERSUM In een brief aan het NOS-bestuur zegt minister Klom pé dat zij ontspannende program ma's in de NOS-zendtijd beslist niet afwijst. De Omroepwet biedt haars inziens zeker geen grond om een uitzending als Scala daarin te weigeren. De bewindsvrouwe verklaart dit in een antwoord op het haar toegezon den rapport Uitgangspunten voor een gezamenlijk programma in radio en televisie. Dr. Klompé zegt over het voorstel der NOS-rapporteurs om de 40 pro cent NOS-zendtijd voorlopig te b«- vriezen dat zij het een interessant advies vindt en bereid is dit in haar overwegingen te betrekken. Ter gelegenheid van de opening van de sterk vergrote Henk Hartog (van 2000 tot 6000 in2) start op: 29 april a.s.eenlO-daagse CONSUMENTEN MEU BELBEURS voor parti culieren in Sliedrecht. Vele belangrijke bin nen- en buitenlandse fa brikanten tonen in hun stands hun nieuwste kollekties meubelen, vloerbedekking en in terieur-accessoires. De meeste van de geëxpo seerde artikelen werden nog niet eerder op par ticuliere beurzen ge bracht. C .ROTTERDAM M. V-y suEDRicHr-rx WAT WORDT ER GEËXPOSEERD? Naast een grootse kol- lektie moderne- en klas sieke meubelen en alle tussenliggende meubel stijlen,vindtUer'nruime sortering slaapkamers en vloerbedekking in vele soorten,kwaliteiten en dessins èn natuurli jk ookdiè artikelen die Uw Interieur "af" maken, zoals verlichtingsorna menten e.d. in vele va riëteiten. Dit is voor U een goede gelegenheid om in één keer bijna alles te zien wat er op meubelgebied zoal te koop is. Kom gezellig samen kij ken en.... fijne interieur- ideeën voor thuis op doen. OPENINGSTIJDEN: van 10 - 21 uur (op 29 april van 16-21 uur) april april mei mei mei mei mei mei mei mei KONTANTKORTING Aile geëxposeerde arti kelen kunnen tijdens de beurs worden gekocht met als speciale beurs- attraetie 5% kou tautkor- ting. TOEGANG GRATIS O na de afslag Sliedrecht op de rijksweg Gorin- chem-Rotterdam volgt U de richtingsborden naar de beurs. VOLOP PARKEERGELEGENHEID

de Stem | 1970 | | pagina 7