Winst voor oppositie Leider Black Power Trinidad gearresteerd Twee miljard gulden nodig om van ons vuil af te komen lllllll breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Niet meer dan 40 leerlingen per lokaal Cafémuziek jaagt kappersechtpaar (vvinkel)kasl in EE STEM de sterke verf jpresen- akken. ift een die li en ize '/mohair. Excellente Miss Crèche andaag in Brussel wil geen Griekse feesten meer HAARWERK Ml&i editie voor weerbericht Chauffeur (30) uit Etten-Leur bij I.Parijs verongelukt Generaal Pinilla in Columbia onder huisarrest Werkgeversbonden FISCUS MOET GEHUWDE VROUW VERLEIDEN TE GAAN WERKEN Verkramptes Gematigd WEL HARD MAAR WE SLAPEN TENMINSTE BO AC-vliegers willen niet in Jumbo s vliegen Politiemannen in La Paz gegijzeld 110e jaargang no. 26410 ZEELAND I DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker j Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 telefoon 22341. Postgiro 1114111 vrijdag 24 april 1970 Opklaringen Opklaringen met plaatselijk een bui. Matige tot krachtige wind. Weinig verandering in temperatuur (KANTORENROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45, BERGEN OP ZOOM, ZU1VELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 GOES, KLOKSTRAAT 1 HULST, STEENSTRAAT 14 ZUID-AFRIKA VERWERPT ULTRA-RECHTS (Van een onzer verslaggevers) PARIJS De dertigjarige vracht wagenchauffeur A. de Weert uit Et- I ten-Leur is gisteren om het leven gekomen bij een verkeersongeluk in I Parijs. Een tweede inzittende, de heer P. Koevoets uit Oosterhout, is [licht gewond opgenomen in een Pa rijs ziekenhuis. De twee chauffeurs waren met een solotrekker op weg naar een kapotte vrachtwagencom binatie elders in Frankrijk, die ze naar Nederland moesten slepen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. Hij was in dienst van het transportbedrijf Van Ham in Oos- 5 terhout. Over de toedracht van het ongeval was gisteravond nog niets bekend. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De regering heeft besloten het maximum-aantal leer lingen per lokaal bij het basisonder wijs van 48 tot 40 terug te brengen. In ons land zijn er nog zo'n 3000 klas sen met meer dan 40 leerlingen. Deze verlaging heeft niet zonder meer tot gevolg dat de richtlijnen voor aanstelling vam „boventallige" onderwijzers wordt aangepast. Het maximum van 48 leerlingen dateert nog uit een tijd dat de leerlingen- schaal 45 bedroeg, maar die is in middels zoals bekend verlaagd tot 37. Het ligt voor de hand dat het aantal van 48 leerlingen per lokaal daaraan wordt aangepast. Door de verlaging vam de leerlingenschaal per 1 augustus aanstaande zal de ge middelde klasbezetting circa 30,5 gaan bedragen. De verlaging van 48 naar 40 per das is dan niet alleen verantwoord, maar zal ook een betere spreiding van de leerlingen over de school kunnen bevorderen. Daardoor wordt dan het ontstaan van te grote klassen tegengegaan. Eventueel met een 'doorbreking van het jaarklassensys teem is het na 1 augustus van dit jaar normaliter mogelijk de leerlin gen zo te verdelen, dat klassen met meer dan 40 leerlingen tot de uitzon deringen zullen kunnen gaan beho ren. Dit blijkt uit het antwoord, dat staatssecretaris Grosheide van On derwijs en Wetenschappen geeft op vragen van het Tweede-Kamerlid C. Laban (PvdA). BOGOTA (AFP) Generaal Rojas Pinilla heeft woensdag over de tele foon aan journalisten verteld dat fli zich onder huisarrest in zijn wo ning bevindt samen met zijn dochter Maria Eugenia en zijn schoonzoon. Vertegenwoordigers van de pers mo gen hem niet bezoeken. Het blok j woningen, waar hij woont, is omringd door politie en militairen met pantser, wagens. Ook zijn andere kinderen hebben I Seen toestemming gekregen zich bij hun vader te voegen. Een woord- Artier van de opperbevelhebber van net leger heeft verklaard, dat de ex- generaal en zijn dochter zich niet sta v* van arrest bevinden. Zij aan bij wijze van voorzorgsmaatre- f en onder bescherming van de or- r, roePen. aldus deze woordvoer- (Van onze parlem. redactie) DEN HAAG De raad van Nederlandse Werkgeversverbon den meent, dat de fiscus 't toe treden tot het arbeidsproces van gehuwde vrouwen moet stimu leren. In verband hiermee moet ernstig worden nagegaan of moet worden doorgegaan met het systeem, waarbij het inko men van de man en van de vrouw bij elkaar worden opge teld voor de belasting. Ook moet worden onderzocht of het niet mogelijk is, de vrouw over haar inkomen loonbelasting te laten betalen en verder niets meer. In afwachting daarvan wil de raad, blijkens een brief aan de leden van de Tweede Kamer, instemmen met een suggestie van staatssecretaris Grapperhaus om de zogenaamde aftrekrege ling voor gehuwde werkende vrouwen te herzien. De onder minister stelde enkele maanden geleden een nota over de fiscale positie van de gehuwde wer kende vrouw samen, waarin hij verschillende mogelijkheden aangaf om die positie te verbe teren. De raad van Nederlandse werkgeversverbonden is voor stander van fiscale faciliteiten voor gehuwde werkende vrou wen omdat een verdere wel vaartstoename van de gehele be volking kan worden bereikt door vergroting van het natio naal produkt, wat inschakeling van alle beschikbare arbeids krachten gewenst maakt. De groep gehuwde vrouwen vormt een arbeidsreserve, waarvan in meerdere mate gebruik kan worden gemaakt. (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG Optimistische waarnemers zien in de (voorlopige en nog lang niet volledige) cijfers van de Zuid- afrikaanse verkiezingen een tendens naar liberalisatie. Dit optimisme is gebaseerd op een lichte achteruitgang van Vor- ster's Nationale Partij, een flinke winst van de voor „zachte apart heid" pleitende oppositie, een heel lichte winst voor de anti-apart- heidspartij van Helen Suzman en de totale verplettering van de ultra-rechtse, de super-apartheid prekende „Herstigte Nasionale Party" van Albert Hertzog. Gistermiddag, na het tellen van de stemmen vam 113 van de 166 kies districten had de Nationale Partij 70 zetels veroverd. De Herstigte Nasio nale Partij (ook wel „Verkramptes" genoemd) had toen nog geen enkele zetel. Hoewel de einduitslag nog wel even op zich laat wachten heeft men via ingewikkelde berekeningen aan de j hand van de huidige tendens een' voorlopige uitslag opgesteld. Deze geeft het volgende beeld te zien: De Nationale Partij van Vorster behaalt 118 zetels. Voorheen bezat zij 119 zetels hetgeen neerkomt op een verlies van 1 zetel. De Verenigde (oppositie-) Partij van sir De Vilüers-Graaf behaalt 47 zetels. Het oude cijfer bedroeg 37 zo dat dit op een fikse winst van 10 ze tels neerkomt. De „Verkramptes" van Albert Hertzog zal naar verwacht geen en kele zetel behalen. Voorheen bezat deze van de Nationale Partij afge scheiden groep 4 zetels. Ze moet nu dus een duidelijk verlies incasseren. Ondanks de lichte stemmenwinst zal de progressieve partij van Helen Suzman, de enige tegen apartheid, niet meer dan een zetel in het parle ment blijven bezetten. Ter verduidelijking van de cjjfers dient nog vermeld dat in het oude parlement vijf zetels vacant waren, die hu dus door de Ver. Partij bezet gaan worden. De „Verkramptes" waren de ver kiezingscampagne ingegaan met de roep om een „zuiver Afrikanerdom", één taal voor geheel Zuid-Afrika, het Afrikaans, en geen contact met zwarte Afrikaanse staten. Het is een roep gebleken die zeer weinig Zuid- afrikanen heeft aangesproken. Des ondanks zal de ideologie van Albert Hertzog worden voortgezet. Jaap Marais, de luitenant van Hert zog, zei gisteren dat de val van zijn partü niet betekende dat het conflict nu ook voorbij was. „De tegenstan der kan ervan verzekerd zijn dat de strijd van de „Verkramptes" niet zal eindigen aleer de overwinning is be haald". De zoete smaak van de overwin ning van Vorster op Albert Hertzog is volgens vele waarnemers toch wel een beetje weggenomen door de gro te stemmenwinst die de Verenigde Partij heeft vergaard, de partij die geleid wordt door de 56-jarige sir De Villietrs-Graaf, ook wel de „gen tleman van de Zuidafrikaanse poli tici" genoemd. Zijn partij is de ver kiezingen ingegaan onder het motto: „Een meer gematigde apartheid en meer politieke rechten voor de zwij gende meerderheid van 13,7 miljoen Afrikanen die geen stemrecht bezit ten. De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft donderdag de feestzitting bijgewoond in de Wes- terkerk t.g.v. het 400-jarig bestaan van de Stichting Roomsch Catholijk Maagdenhuis. Bij aankomst werd de minister door leden van de actiegroep Dolle Mina benaderd en uitgeroepen tot „Miss Crèche 1970". (Van onze redactie buitenland) PORT OF SPAIN/LONDEN/WASH- INGTON. De rebellie op Trinidad is nog niet bedwongen, al leek de toestand gisteren minder explosief te zijn dan woensdag. De berichtgeving over het oproer blijft echter verward. Bekend werd dat gisteren de Black Power-leider Geddes Granger is ge arresteerd. Voor de kust van Trinidad ligt het Amerikaans smaldeel, onder com mando van het vliegdekschip Gua dalcanal, voor anker. Het smaldeel arriveerde gistermor gen. Port of Spain had toen opnieuw een roerige nacht achter de rug. Vol gens onbevestigende berichten zou den er zes doden gevallen zijn. De politie maakte melding van 26 aan slagen met Molotov-cocktails. Een confectiefabriek brandde af. Geddes Granger, die onder zwaai politie-escorte naar de hoofdstad is overgebracht, is het hoofd van heit nationale comité van „Black Power" Hij werd met twee andere mensen aangetroffen in een restaurant in Couva. Volgens onofficiële cijfers zijn tot dusver 44 Black-Poweraanhangers gearresteerd. Bovendien zijn nog vijf soldaten gearresteerd nadat muitende troepen die de zijde van „Black Po wer" hadden gekozen, een militair kamp in de buitenwijken van Port of Spain in brand hadden gestoken. Vol gens niet-officiële berichten bereidt de regering een amnestie voor ram een einde te maken aan de muiterij in het leger. Een woordvoerder van, de rebel lerende soldaten verklaarde dat hij geen bijzonderheden kon verstrekken over de „vredesonderhandelingen", die woensdag zouden zijn begonnen in een hotel bij het hoofdkwartier van het Trinidad-Tobago-Regiment, dat in handen van de muiters is. Aangenomen wordt dat de muiters de vrijlating van „Black-Poweraan hangers verlangen, die kort na de af kondiging van de noodtoestand zijn gearresteerd. Zij willen ook hun wa pens behouden, maar minister van justitie Karl Hudson-Phillips, die de regeringsdelegatie leidt, zou deze eis niet kunnen inwilligen, aldus welin gelichte kringen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Twee brieven aan de burgemeester, klachten bij de com missaris van politie en officier van justitie hebben allemaal niets uitge haald. Het lawaai blijft en daarom heb ik een tweepersoons bed ge maakt in een diepe kast in de winkel. Daar slapen mijn vrouw en ik nu in het weekend". Kapper J. C. Wamsteker (61) woont al 21 jaar in de Bredase St.- Janstraat. Zijn kapperswinkel en wo ning grenzen aan café „Nico", waar veel jonge mensen vooral in het weekend vertier zoeken. In die week ends, te beginnen op vrijdagavond verhuizen zijn 65-jarige vrouw en hij met matrassen en ander beddegoed voortaan naar de kast in de winkel. „Het is een tijdje goed gegaan", vertelt kapper Wamsteker. „Ik had me over de herrie beklaagd bij de vorige commissaris. Die heeft toen kennelijk ingegrepen en we hebben een halfjaar geen last gehad. Daarna begon het weer opnieuw. Het lawaai duurt soms tot half drie, maar we hebben ook wakker gelegen tot half zeven in de ochtend. Als het al te gortig werd sleepten we ons bedde- materiaal naar de huiskamer, maar zelfs daar drong de muziek nog door." Enkele weken geleden heeft kapper Wamsteker de knoop doorgehakt. Hij timmerde planken in de kast en leg de er een miniem klein lampje aan. Een ideale toestand is het niet. De ruimte is klein en bedompt en de kast bevindt zich in de kapsalon. „Het is verrekes hard", zegt de heer Wamsteker, maar we slapen ten minste". Caféhouder Nico: „We hebben re gelmatig na klachten van mijn buur man controle gehad. De officier van justitie en een politieman van Bij zondere Wetten zijn hier geweest. Ze hebben geconstateerd dat de muziek niet storend hard stond en daarna heb ik er nooit meer iets van ge hoord". „Ik heb de ramen achter in de zaak met geluiddempend materiaal afge schermd. Het bestaat niet dat de man Last van ons heeft tot diep in de nacht. Alleen op zaterdag sluit ik om één uur en dan is het om twaalf uur met de muziek afgelopen. Op andere avonden sluit ik om twaalf uur de tent. Een café is natuurlijk geen pa tronaat". Bij de afdeling Bijzondere Wetten van de Bredase gemeentepolitie be vestigde men ons dat er regelmatig controle is uitgeoefend: „De klachten lijken ons een tikkeltje overdreven. We hebben de heer (Nico) Mertens nog nooit betrapt op overtreding van de sluitingstijd. Bovendien is de heer Wamsteker de enige in de buurt die zich over het lawaai beklaagt". „Zeeuwse Landschap" tegen in poldering Land van Saeftinge. Pagina 3 Filmliga Terneuzen nagenoeg uitgepraat. Pagina 5 Hoe gevaarlijk is asbest Na tionaal onderzoek moet ant woord opleveren. Pagina 5 Wilson staat achter cricket- rebellen in hun actie tegen Zuidafrikanen. Pagina 17 „Er wordt met ons gesold", kla gen de alternatieven van de sociale faculteit Tilburg. Pagina 19 Dantons dood eindelijk op het televisie-scherm. Pagina 25 Ook Koninginnedag „feestelijk" bijgezet in de groeven van een elpee. Pagina 27 (Van onze correspondent) UTRECHT Tot het jaar 2000 zal de bouw van inrichtingen voor de verwerking van vast afval en vuil ongeveer twee miljard gulden ver gen. De verwerkingskosten zelf zul len, als algemeen wordt overgegaan op verbranding in regionale inrich tingen, stijgen met dertig cent per week voor een gezin van vier per sonen. Dat z-ou dan uitkomen op een totaal, dat iets lager ligt dan de hui dige kosten voor drinkwatervoorzie ning en als de wet waterveront reiniging in werking treedt voor de rioolbelasting. Dr. N. J. A. Groen, hoofdinspecteur van de volksgezondheid voor de hy giëne van het milieu, becijferde dit gisteren in Utrecht op de kadercur sus milieuverontreiniging. Hij stelde, dat de totale hoeveelheid huisvuil die per jaar in Nederland wordt ge produceerd in een strook van een meter hoog en met een meter breed de aarde ruimschoots zou kunnen omspannen. De hoeveelheid huisvuil groeit per jaar met 3,5 procent. Het industriële afval, op het ogenblik een hoeveel heid die overeenkomt met zestig pro cent van het huisvuil, neemt jaar lijks met tien procent toe. Daar ko men dan nog zo'n 200.000 ton tuin- vuil, 450.000 ton overmatige mest stoffen en 150.000 afgedankte auto's bij. Het afvalprobleem neemt propor ties aan, die volgens dr. Groen een andere aanpak vergen dan de tot nu toe gebruikelijke. De ongeveer duizend vuilstort plaatsen die Nederland nu nog steeds rijk is, geven hoe langer hoe meer aanleiding tot klachten over stank- hinder, vliegenplagen, het aantrek ken van ratten, rook, vervuiling en ontsiering van de omgeving. Dr. Groen meent, dat vooral met het oog op het rattengevaar een eind moet worden gemaakt aan het bestaan van dit soort vuilstortplaatsen. De meest geschikte methode van vuilvernietiging is verbranding. Dr. Groen noemde kleine verbrandings oventjes (bijvoorbeeld voor woon complexen of inrichtingen) evenwel uit den boze, omdat ze altijd stank, rook en roet veroorzaken. Hetzelfde geldt volgens hem voor de eenvou dige ovens die voor kleine gemeen schappen worden gepropageerd. Verbrandingsinrichtingen die goed functioneren zijn, zo zei hij, zo kostbaar, dat ze het vuil pas tegen redelijke kosten kunnen verwerken als het gaat om grote hoeveelheden, bijvoorbeeld van enige honderddui zenden inwoners. Voor de kleinere gemeenten kan dan ook alleen een streeksgewijze aanpak een goede op lossing bieden. Gebeurt dat niet, al dus dr Groen, dan komt er niets van een algehele sanering van de huidige ongewenste toestand en dan zal het aantal open stortplaatsen nog wor den uitgebreid. Enkele provincies hebben al plannen of bereiden die voor voor een geco ördineerde aanpak. Dat gebeurt in samenwerking met de Stichting Vaste Afvalstoffen, een instituut, dat res sorteert onder het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid LONDEN (AFP) De Britse luchtvaartmaatschappij BOAC heeft het in dienst stellen van de „Jumbo jet Boeing 747" voor onbepaalde tijd uitgesteld. Het zou oorspronkelijk eind mei gebeuren, maar de BOAC- piloten willen er niet mee vliegen als zij niet een behoorlijke salaris verhoging ontvangen. De BOAC heeft woensdag in Seat tle de eerste Jumbojet in ontvangst genomen, in de loop van mei zullen er nog twee volgen. „Als deze toe stellen niet vliegen, dan kost ons dat ongeveer 425.000 gulden per dag", al dus de BOAC-directie. Hij zag als oplossing de toestellen aan andere luchtvaartmaatschappijen te verhu ren of te verkopen. LA PAZ (Rtr) Studenten in de Boliviaanse hoofdstad La Paz heb ben vier politiemannen gegijzeld, die zij pas willen vrijlaten in ruil voor 82 studenten die dinsdag werden ge arresteerd tijdens een botsing met de politie bij het gebouw van de Amerikaanse voorlichtingsdienst. De regering heeft de vrijlating van de studenten gelast, maar de gijzelaars werden woensdagavond nog vastge houden. BRUSSEL (DPA) De Belgische regering heeft de Griekse ambassade in Brussel gevraagd alle festiviteiten, die voor de komende dagen zijn ge organiseerd, af te gelasten. Tegelij kertijd heeft minister van buiten landse zaken Pierre Harmei tegen over de Griekse ambassadeur ver klaard te betreuren dat de Griekse ambassade ondanks de Belgische be zwaren toch een receptie heeft ge. houden ter gelegenheid van de derde verjaardag van de militaire staats greep in Griekenland. Deze receptie heeft geleid tot tal rijke demonstraties, voornamelijk van studenten, waarbij het herhaaldelijk tot vechtpartijen kwam tussen beto gers en politie. In een communiqué zegt de ambas sade deze voorvallen te betreuren, maar zii wijst iedere verantwoorde lijkheid voor de ongeregeldheden af. Het was een particuliere en vreed zame bijeenkomst, die tegen niemand was gericht, aldus het communiqué. De president-curator van de uni versiteit van Brussel heeft geëist dat de Griekse ambassadeur in Brussel tot persona non grata wordt ver klaard. (ADVERTENTIES) De grootste kollektie dames- en herenhaarwerk vindt U in de showrooms van 'ELATTÏ Ginnekenweg 43, telefoon 01600-32288 Verkoop ook via Uw kapper, vraag hem een introduktie.

de Stem | 1970 | | pagina 1