Wetswijziging enige oplossing probleem koppelbazen A Omvangrijk, 1 I steimfraiide ektèn ^eiastlag- ontdekt K: N W.-Brabai e%en üik 41» A U-PAIRS KENNEN NU RECHTEN EN PLICHTEN ALLE BOUWMATERIALEN Verlegh helpt u Bouwen! WEINIG INSPRAAK BIJ BENOEMEN BURGEMEESTERS Prins heropent oorlogsmuseum Overloon e""A ei t m w Aantal „zwart" werkenden nergens zo groot als in St. Willebrord Risico Verkapte bedrijfsvorm Concurrentie Inhoud „voor mij alléén de béste! ROYAL CROWN COLA door Greet Buchner Afschrift Er varing Onderzoek PvdA-ers: Wapenen" Jon (Van een onzer verslaggevers) ST.-WILLEBRORD „Alleen een wetswijziging zal het kwaad van de Willebrordse koppelbazen kunnen uitroeien. Er moet een andere, straffere regeling voor de afdracht van sociale lasten en belastinggelden komen. De koppelbazen moeten niet langer het geld van de bruto-lonen in handen krijgen. Het bedrijf dat werknemers bij een koppelbaas leent, de inlener, moet afdrachtplichtig worden gemaakt". Dit zegt een rijkspolitieman die al maanden achtereen het ar beidsintensieve napluizen van (al dan niet vermeende) malver saties door koppelbazen uit St.-Willebrord leidt. In het laatste half jaar is een zevental koppelbazen op de bon gegaan. Velen worden van fraude op grote schaal verdacht. In minder dan een jaar tijd zouden enkelen voor meer dan een ton in eigen zak heb ben gestoken. „Weinig geletterde mensen, die in het seizoen honderden werkne mers hebben, moeten tienduizen den guldens van anderen gaan be heren. Dat kunnen ze niet. Een omzet van een miljoen gulden per jaar is voor een koppelbaas uit Willebrord niet bijzonder, maar een administratie heeft hij niet. De meeste koppelbazen kunnen niet eens het verschil tussen bruto- en nettoloon berekenen", aldus een rechercheur van de rijkspolietie. De koppelbazen hebben met hun werknemers weinig last. Zij „ver kopen" zich voor zoveel gulden netto in het handje. De werkne mers van deze koppelbazen vor men een hoofdstuk apart. Rijkspo litie en Gemeenschappelijk Admi nistratiekantoor (GAK) zijn er van overtuigd dat jaarlijks honderden mannen, vrouwen, jongens en meisjes uit St. Willebrord en om geving .zwart" werken bij een plaatselijke koppelbaas. Veel man nen en jongens genieten een of an dere sociale uitkering (werkloos heidswet inclusief wachtgeldre geling bijstandswet, ziektewet en arbeidsongeschiktheidswet maar werken overdag of 's nachts al dan niet onder een valse naam bij een koppelbaas. Heel opmerkelijk is, dat lande lijk controlerende instanties als GAK, politie, bedrijfsverenigingen, enz., tot de conclusie zijn gekomen dat het probleem van de malverse rende koppelbaas en de „zwart" werkende arbeiders nergens zo groot is als in Willebrord. GAK en politie spreken vain „een probleem gebied". Officieel zijn er bij het GAK in Breda (werkgebied in heel west en midden-Brabant tot even voor bij Tilburg) 67 uitleenbedrijven, waaronder vier uitzendbureau's, ge registreerd. Van die 67 koppelbazen zitten er 22 in Willebrord. „Dat aantal is flexibel. Momenteel is er door de krappe arbeidsmarkt een stijgende tendens", aldus de heer J. J. A. Vayssier, directeur GAK Breda. Volgens de rijkspolitie is het Willebrordse aantal hoger. ,,Vele koppelbazen geven zich niet op bij het GAK; die proberen op naam en met het lidnummer van de be drijfsvereniging van een ander te werken". Zij houdt liet huidige to taal op veertig. Ter vergelijking: De stad Breda heeft er officieel negen. Het koppelbSEenwezen in St. Willebrord is zo onoverzichtelijk dat niemand exacte gegevens en getallen kan (of durft) te verstrek ken. Gevraagd naar veronderstel de aantallen „zwartwerkers" zegt de directeur van het GAK: „We weten dat ze er zijn, maar niet in welke verhoudingen". Het is een feit dat wanneer de politie en in specteurs van het GAK of Sociaal Fonds Bouwnijverheid enige tijd achtereen koppelbazen controle ren, het Willebrordse werkloos heidscijfer daalt. De combinatie koppelbaas - zwartwerker heeft in St. Wille brord ongekende vormen aangeno men. een rijkspolitieman zegt: „Er zijn bonafide werkers en diie zullen er daar ook blijven, maar het is toch logisch dat ze proberen te profiteren. Mensen die naast, elk aar wonen en hetzelfde werk doen, willen ook wel hetzelfde ver dienen. Dan ben je er al snel. Het kan ook gemakkelijk; iemand die in Willebrord in de WW loopt valt niet op. In andere plaatsen loopt het sneller in de gaten dat iemand probeert „zwart" te werken. In Willebrord gaan hele groepen in" busjes tegelijk weg. Durven ze overdag niet, dan gaan ze 's a«- vonds en 's nachts naar de havens in Rotterdam en Antwerpen. Een Willebrorder wil wel werken, maar niet in vaste dienst en bovendien wil hij véél verdienen". De „zwartwerkers" duperen overigens zichzelf en elkaar, want de Nieuwe Algemene Bedrijfsver eniging, waarbij de koppelbazen van rechtswege zijn aangesloten, heft hoge WW-premies. En hoe meer er zwart werken, hoe hoger die premie. Dit jaar moeten de kop pelbazen 22,6 procent van het bru toloon als premie afdragen. In to taal wordt bijna de helft van het bruto-loon ingehouden als loonbel lasting en AOW-premie worden meegerekend. Die hoge WW-premie is afge stemd op het grote risico van werkloosheid en ziekte bij „kop pelarbeiders". Het blijkt alleszins de moeite te lonen om iets van dat grote percentage achter te houden. Malverserende koppelba zen proberen dan ook alle mogelij ke voorschriften te ontduiken. De aard van hun bedrijf en de onder linge conrurrentie werken dat sterk in de hand. „We hebben ontdekt dat er werknemers bij koppelbazen zijn dié per jaar dertig tot veertig ba zen hebben gehad. Er zijn elke dag enorme verschuivingen. We kennen arbeiders dien niet eens weten bij welke koppelbaas ze wer ken. Werkelijk waar", zegt een po litieman. De koppelbazen zelf hebben vaak werk aangenomen op zeven of acht plekken tegelijk. Twee dagen bij inlener A. en dan weer vier bij B. Inleners als seizoenbedrijven (con- servenfabrieken, chocolade- en biscuitsindustrie, frisdrankenbe- drijven) hebben de „koppelarbei ders nodig in de drukst bezette pe riode. Ze kunnen dat extra werk administratief niet aan en de meeste bedrijven weten dan ook niet wie ze als tijdelijke werkne- OOM ü»ne WP - "a r X'iat l' Pa; ,7Msp mers in dienst hebben. De inleners zijn alleen verplicht het GAK te melden dat ze gebruik maken van de diensten van een koppelbaas. ..Maar wat helpt het dat er met valse namen en nummers wordt gewerkt?", vraagt een politieman „Zoek het maar uit als een koppel baas dan op 40 plaatsen in Rotter dam, Zeeuwsch-Vlaanderen. Ant werpen, Breda, Vlissingen, noem maar op, heeft gewerkt". De koppelbazen moeten weke lijks de namen van werknemers, hun verdiende lonen en de namen van bedrijven, waaraan is uitgeleend opgeven. De ervaring van de ingewijden is dat de kop pelbazen maar een deel opgeven of zeggen: „deze week niet gewerkt". Hun werknemers geven te pas en te onpas valse namen op, bijvoor beeld die van de huisdokter, de burgemeester, een schoolmeester of die van Luns. Als er nog een werknemersverklEtring wordt inge vuld, is dat meestal een grapje. De koppelbazen en hun knech ten zijn voor nog geen honderd gaten te vangen als ze „verkeerd" willen. Vandaag is iemand koppel baas en morgen presenteert hij zich als werknemer. Dan neemt zijn vrouw de zaak weer een poos je over. In Willebrord is één gezin waarin zeven zonen aHemaal kop pelbaas zijn; samen met enkele van hun vrouwen telt men daar tien koppelbazen. „Ga daar maar eens zoeken", zegt een inspecteur van het GAK. Weer andere koppelbazen heb ben een verkapte bedrijfsvorm gekozen in de hoop minder WW- premie te hoeven af te dragen. Zo zijn verschillende ex-koppelbazen weer opgedoken als onderaanne mer, of met grondwerk- en straat- maltersbedrijven, die in wezen weinig verschillen van het bedrijf van' een normale koppelbaas, al dus de rijkspolitie. In St. Willebrord is de jongste koppelbaas 21 jaar en de oudste in de zeventig. Ze werken ook graag met wouwen en meisjes, die in conservenibedrijven tijdens het seizoen voor tamelijk lage uurlo nen willen werken. Het kan zelfs gebeuren dat koppelbazen niet eeng zelf hun mensen aanne men. Tegen krachten die al in dienst zijn, wordt gevraagd: „Kijk eens uit naar wat mannen. Maandag moet er een busje naai' (bijvoorbeeld Zandvliet. Als dat busje dan vol zit, zal het de kop pelbaas verder een zorg zijn wie er in zit. „En een werklloze weet dat hij niet verplicht kan worden te allen tijde thuis te zijn," aldus de directeur van het GAK. „Men wil per se ongrijpbaar zijn", zeggen politie en GAK. Dat zij soms toch een vinger achter een zaak krijgen is wel eens te danken aan het toeval. Zoals on langs toen er bij Breda een busje met werkvolk uit de bocht vloog. Onder de inzittenden bleken WW- ers te zijn. Zo nu en dan zijn er hechte on derlinge contacten tussen de kop pelbazen, maar lang niet altijd. De concurrentie onderling is enorm zwaar. Aan die omstandigheid dankt het GAK het dat er anonie me brieven en telefoontjes binnen komen, waaruit grote jaloezie spreekt, maar waarin ook een do sis gegevens over strafbare feiten vermeld zijn. „Vooral als een kop pelbaas zijn „putje" kwijt raakt, zoals dat heet (werk afsnoepen voor een lagere uurloon-prijs), krijgen we wel een wat te horen" aldus een GAK-inspecteur. „Wij ontdekken bij de inlener trouwens ook soms wat. wanneer aan volwassen mannen zeven gul den per uur wordt gegeven, is er iets mis. Dan gaat er een lichtje branden". Die concurrentie is één van de grote verwekkers van de malver saties. Tal van koppelbazen gaan om een belangrijke klant niet te hoeven verliezen, onder de prijs werken. Het tekort aan loon en ei gen inkomsten zuiveren ze dan aan uit achtergehouden bedragen voor sociale lasten en belasting, „ze schieten zwaar onder eikaars duiven," zegt de politie. „Het ge beurt dat ze maar 6 of 7 gulden rekenen voor een volwassen man nelijke werkkracht. Pas hij 10 gul den per uur maakt hij een kleine winst.'' „Zijn ze er met die mal versaties zoveel op vooruit ge gaan? Ik weet het niet", zegt een GAK-inspecteur. De onderzoekers bij de rijkspoli tie stellen: „Het bedrijfsleven heeft de diensten van de uitleners no dig. De koppelbazen zijn een nood zakelijk kwaad. Maar het is een farce om al die verplichtingen van geldafdracht en dergelijke in handen te leggen van zulke men sen. Het probleem kan worden op gelost als de inlener geheel mede verantwoordelijk zou worden ge steld. Dat de werknemers van de koppelbazen geacht worden in dienst te zijn van de inlener. De koppelbaas krijgt alleen zijn eigen winstmarge en de netto-lonen in zijn bezit". Het schijnt werkelijk noodzake lijk te zijn dat de wet wordt ge wijzigd. Dat is ook op te maken uit de woorden van de directeur van het GAK: „Wij staan machte loos. We kunnen achter iedere werkloze geen controleur zetten. We doen het redelijke, maar dat is niet voldoende". PIM GAANDERSE JN vroeger jaren, pak weg vóór de laatste wereldoorlog, was het wer ken au-pair het voorrecht van enkele meisjes uit welgestelde gezinnen. Via bevriende relaties van haar ouders vonden deze meisjes een veilig en beschut plekje in het „boze" buiten land, waar ze de taal en de gewoon ten van het land konden Ieren ken nen. Na de oorlog heeft zich de situ atie sterk gewijzigd. Een toenemend aantai meisjes en zelfs een enkele jongen, uit alle lagen van de bevol- king, proberen een onderdak te vin den in een buitenlands gastgezin, dat kost en inwoning verstrekt. De gast stelt daar dan enige hulp bij huis houdelijk werk tegenover. Lang niet alle au-pair werkers van de laatste jaren, komen regelrecht van de schoolbanken af. Eén op de drie heeft al gewerkt na school, maar is tot de ontdekking gekomen, dat het gebrek aan talenkennis een bar rière is, bij de geplande carrière. De eenvoudigste en in veel geval len ook de goedkoopste oplossing is dan: een jaar naar het buitenland op au-pair basis. In vele gevallen gaat het allemaal gesmeerd tussen gast gezin en gast. Maar er zijn ook de nodige teleurstellingen genoteerd in de loop van de jaren. Er zijn gast gezinnen waar men „enig huishoude lijk werk" vertaalt met „vervanging van een dure huishoudelijke kracht". Er zijn au-pair gasten, die zich er wat al te gemakkelijk van af maken, die lui zijn en slordig en brengen voor het gastgezin alleen narigheid met zich mee. Om nu definitief een einde te maken aan deze zaak heeft de Raad van Europa een „Overeen komst inzake de plaatsing au-pair", opgesteld. Hiermee is men al in 1964 begon nen (ook de Europese ambtelijke mo lens malen traag). In december 1969 was het dan eindelijk zover. Er werd overeenstemming bereikt over de de finitieve tekst van de overeenkomst en deze staat thans ter tekening open voor allé lidstaten van de Raad van Europa. Wat houdt deze gloednieuwe over eenkomst nu in? Het lijkt heel zin vol voor elk meisje dat, na beëindi ging van haar school naar het bui tenland wil op au-pair basis, om de inhoud van de overeenkomst te ken nen. Ten eerste is daarin bepaald, dat au-paii'-werk alleen bestemd is voor jongeren tussen 17 en 30 jaar. Verder dat de au-pair-g'ast recht heeft op kost en inwoning en een eigen kamer. Het gezin moet haar/ hem in de gelegenheid stellen om een talencursus te volgen of zich op beroeps- of Cultureel gebied te be kwamen. Tenslotte moet hij (meestal is het een zij) in de gelegenheid zijn om eventuele godsdienstige verplich tingen na te komen. Het uit te keren zakgeld, moet vooraf duidelijk afge sproken worden, zowel wat betreft de hoogte ervan als de datum van uitbetaling. Omdat in de praktijk gebleken is, dat de au-pair bij ziekte of ongeval nogal eens in grote financiële moei- (ADVERTENTIES) DAMESOLIFANT. Naast de wilde olifanten, de dierentuinolifanten en de circusolifanten komt de damesolifant steeds meer „in". Zij ziet er als volgt uit: hoog glas, ferme scheut Jonge Olifant jenever, blokje ijs, schijlje citroen, opvullen met Tonic -of Cola. Als Long-drink behoudt Olifant volledig zijn sympathieke karakter. leggen, vóór hij zijn plaats ih het gastgezin inneemtr Natuurlijk is met het sluiten van een dergelijke overeenkomst niet alle kans op 'teleurstelling uitgesloten. Maar de kans is wel veel geringer dan wanneer men zomaar op wat los- vaste mondelinge afspraken afgaat. Het is dan ook wenselijk, dat allen die een dezer dagen naar het buiten land willen op au-pair basis, dit doen via één van de twee grote bemidde lingsbureaus die we daarvoor in ons land kennen. Daar is zowel de R.-K. Vereniging voor Meisjes belangen ais de Nederlandse Vereniging voor Jongeren-Union. lijkheden komt, is tevens bepaald, dat het gastgezin voor een deugde lijke verzekering moet zorgen, liefst een nationale verzekering, zo dit niet mogelijk is een particuliere. De plichten van de au-pair zijn simpel. Hij of zij verklaart bereid te zijn, om als tegenprestatie voor dit aH.es, enige huishoudelijke taken te verrichten, met dien verstande, dat dit nooit langer mag duren dan vijf uur per dag. Een afschrift van het contract, waarin dit alles nauwkeurig geregeld is, zowel ten aanzien van het ont vangende gezin als van de gast, moet gedeponeerd worden bij een bevoeg de instantie van het ontvangende land. Volgens de overeenkomst inzake de plaatsing au-pair van de Raad van Europa, mag dit contract door beide partijen met een opzegtermijn van veertien dagen worden beëindigd en in gevallen van grove nalatigheid of in noodsituaties onmiddellijk. Ook stelt de Raad van Europa, dat zo een overeenkomst hooguit voor een jaar mag worden gesloten. Slechts in uitzonderingsgevallen is er een verlengingsmogelijkheid tot maximaal twee jaar. Verder wordt de au-pair gast geacht een gezondheids verklaring mee te brengen en te over- Beide instituten hebben een grote ervaring met dit soort werk en een verfijnd inlichtingennet dat teleur stellingen gering, en risico's vrijwel nihil maakt. Vorig jaar hebben deze instituten voor ruim 1100 aanvragers met succes bemiddeld. Een kleine 500 van hen werden in Engeland ge plaatst en ruim 300 in Frankrijk. Desondanks wijzen de cijfers uit, dat een groot aantal jongeren (en hun ouders) nog op eigen houtje adressen zoeken. Veel van deze zelf georganiseerde au-pair plaatsingen, blijken in de praktijk op tegenvallers uit te lopen. Enerzijds omdat de au- pair gast niet goed geïnformeerd is over het gezin, en de eisen die het gezin stelt. Anderzijds omdat het gastgezin niet weet wat deze jonge gast, die door gaans voor alles behalve het verrich ten van huishoudelijk werk is op geleid, in feite als tegenprestatie kan leveren. Duidelijke formulering van de wederzijdse wensen is dan ook ze ker op zijn plaats. Daarom is het te hopen, dat een toenemend aantal gastgezinnen èn au-pair gasten zich houdt aan de regels opgesteld door de Raad van Europa. Tenslotte werkt een geslaagd au- pair-jaar de integratie van de Grote Zes, die toch al zo moeizaam ver loopt, alleen iin de hand, zij het op kleine schaal. (ADVERTENTIE) GINNEKENWEG 290 - BREDA - TEL. 01600-47850 Ook 's zaterdags de gehele dag geopend. DEN HAAG (ANP) De initiatiefnemers tot liet voorstel van wet tot herziening van de gemeente- en de provinciewet, de socialistische Tweede-Kamerleden drs. E. van Thijn en drs. H. M. Franssen, heb ben de afgelopen maanden een onderzoek ingesteld naar de ervarin gen met de inspraakprocedure bij burgemeestersbenoemingen. Zij deden dit in 132 gemeenten, waar vertegenwoordigers van dc Par tij van de Arbeid zitting in de ge meenteraad hebben en waar in de periode van april 1967 tot maart 1970 burgemeestersbenoemingen plaats vonden. Van 99 gemeenten is inmiddels een rapport binnengekomen. In de me morie van antwoord aan de Tweede Kamer hebben de heren Van Thijn en Franssen meegedeeld, dat daarbij is gebleken dat in 38 gemeenten geen gebruik van de inspraakprocedure is gemaakt. In 23 van deze gemeenten is dat ook niet overwogen. In 10 ge meenten heeft een minderheid op gebruikmaking aangedrongen, maar het hoofd gestoten bij de meerder heid. In 61 gemeenten werd we) van (tan een onzer verslaggevers) OVERLOON Vanmiddag om aalf drie zal prins Bernhard bet uit- Seoreide en vernieuwde nationaal uorlogs, en Verzetsmuseum in het oostbrabantse Peeldorp Overloon cieel openen. De afgelopen tien jaar werd het museum, dat ge- j'ee' d°or particulieren wordt ge- iinancierd, uitgebreid met een groot doeumentatiegebouw. Daar aan werkten mee de sectie krijgs- ia j nis van de koninklijke 5ht e" het Rijksinstituut or Oorlogsdocumentatie. et deze nieuwe aanwinst hoopt i„i 'llus.eilm speciaal de oudere nief,de 001'logsjaren niet of iiisHi beleefd heeft, een leer- nk V 'e bieden waar men ken- nL ï11 ,°Pdoen van de geschiede- der jaren 1940-1945. Helaas, al dus het museumbestuur, ontmoet men in de expositie-afdelingen the ma's welke heden nog actueel zijn. Alle hoofden van scholen in Ne derland, alsook de docenten in het geschiedenisonderwijs, hebben een extra nummer van het blad „Over loon" ontvangen, dat wordt uitge geven door de Nationale Federa tieve Raad van het Voormalig Ver zet. Staatssecretaris mr. J. H. Gros heide van Onderwijs en Weten schappen stelt in een begeleidenda rtikel de vraag of het wei of niet zinvol is, dat docenten met hun leerlingen tijdens de cursus of on der de vakanties een bezoek bren gen aan het nationale oorlogsmu seum in Overloon. De staatssecre taris beantwoordt die vraag beves tigend met de verklaring, dat het museum de leerlingen dichter bij de werkelijkheid plaatst van hetle ven in ons land tijdens de oor logsjaren en de strijd om de be vrijding, dan woord en boek ooit vermogen te doen. Minder gemakkelijk dan liet over dragen van feitenkennis is de over dracht aan dejeugd van de lering die d ouderen uit dc vreselijke oorlog zeggen te hebben getrok ken. Meerdere medewerkers aan het extra nummer van „Overloon" doen een pathetisch beroep op de jeugd te willen beseffen hoe zinvol de herdenking van oorlog en ver zet wel is. Schuilt hierin het angstig ver moeden, dat de jeugd, die nog- da gelijks geconfronteerd wordt met nog afschuwelijker oorlogstafere len, nief veel geloof hecht aan de lessen van een verbitterde tank slag in 1944 op Brabants westelij ke Maasoever? Schrijft medewerker Henri Knap: „In mijn boek „Vreemdeling, be richt de Spartanen" heb ik de hou ding van ons volk in de jaren 1940- 1945 onderzocht. Ik ben tot de con clusie gekomen, dat meer dan al les dit ene ons volk ontbrak: men had ons opgevoed en opgeleid voor een samenleving van veiligheid en recht en op geen enkele wijze voorbereid op een maatschappij, gebaseerd op oprecht en terreur, op mensenhaat en geweld. Wat ge weest is kan terugkomen. Dat leert ons de geschiedenis, die nooit ongelijk krijgt, helaas". Knap schrijft verder: „Wij moe ten onze kindejren geestelijk wape nen tegen de infectie van de angst in zware tijden, en met kennis van de diepe waarde en hoge be tekenis van een moedige beginsel vastheid. Overloon is daarom een zinrijk, bruikbaar, zelfs onmisbaar instituut. Ik vrees, dat het dit zal blijven tot in lengten van jaren Waarom staat er een oorlogsmu seum in Overloon? Evenals grootse gebeurtenissen vragen catastrofen om monumen ten. overloons museum bevindt zich op historische grond, waarop een van de gruwelijkste slagen van de tweede wereldoorlog werd uiige.-, vochten tussen Engels-Amerikaan- se en Duitse tankdivisies, alsook door inf anteristen, die vochten om iedere meter grond en om ie- van „het tweede Ca dere puinhoop. Overloon, dat de bijnaam kreeg van „het tweede Daen" werd op 17 september 1944 betrokken bij een geallieerde luchtlandingsope ratie bh Eindhoven (en Arnhem), die de code-naam droeg „Market- Garden". De slag bij Overloon. be gon in de nacht van 25 op 26 sep tember 19.44 en eindigde op 16 ok tober. Honderden Amerikanen en 1300 Engelsen sneuvelden tegen Duitse troepen en fanatieke SS-ers, die van geen overgave wisten. Sluip schutters van de S.S. lieten zich zelfs in de bomen vastbinden om er hli eventuele verwinding niet uit te vallen en zo lang mogelijk door te kunnen vechten. de inspraakprocedure gebruik ge maakt. De wijze waarop in deze 61 ge meenten de procedure werd gehan teerd, loopt sterk uiteen, in 19 ge meenten is de raad voltallig bij de inspraak betrokken geweest, terwijl in 8 gemeenten de commissaris der koningin de raad bijeenriep, met na me in Zuid-Holland. Van de 47 gemeenten die er in slaagden een gemeenschappelijk wen senpakket op tafel te brengen, zijn er 6 geweest die, ondanks de beper kende bepalingen, toch iemand heb ben aanbevolen. Deze is in vier van de zes gevallen ook benoemd. In de 41 overige gemeenten is het wensen pakket beperkt gebleven tot het noe men van vereisten, kwaliteiten enz. Daarbij is het opvallend, aldus de he ren Van Thijn en Franssen, dat men in de meeste aanbevelingen de nadruk heeft gelegd op bestuurlijke kwalitei ten en dat factoren als politieke kleur, kerkelijke gezindte en plaatse lijke bekendheid nauwelijks aandacht kriigen. Opvallend is liet hoe zwaar het leeftijdsargument in de wensenpak ketten blijkt te wegen: dc meest ge noemde hoedanigheid is een „jonge burgemeester". Samenvattend,- kan, aldus de beide socialisten, worden ge zegd dat uit deze opgaven o.m. is gebieken: j dat toch nog te weinig gemeenten bij de inspraakprocedure zijn be trokken: dat in een aantal gemeenten een minderheid, die wel wil, zijn hoofd stoot bij de meerderheid; dat de wijze waarop de inspraak gehanteerd wordt sterk uiteen loopt; dat slechts in een minderheid der gemeenten, die wel aan de in spraakprocedure meedoen, de raad als geheel er aan te pas komt. Uit een en ander leiden de twee ka merleden af, dat bij de heersende bepahngen de rechtsgelijkheid voor alle betrokkenen ver te zoeken is.

de Stem | 1970 | | pagina 19