Sfeer Tilburgse Hogeschool met het uur meer gespannen BESTEM lekker lui m Treffer Negers eisen hun rechten op Amerikaanse oorlogsschepen op weg DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Militairen met tanks „regeren Columbia Voorlopig voor drie jaar wachtlijsten Autogordels (nog) niet populair Moeders en kinderen in actie vnlikunilifj verzortjd enveezekertl bewaard Bij medische faculteiten tlantiscfc iceaan editie voor zeeland Repliek Waarschuw! VAKBONDSREL Mertens laat ballons op: einde bezetting GROTE ANTIEKMARKT GOUDA Bevolking nerveus i Naijver Varkenspest nu ook in Zeeland Kleurrijk pleidooi voor goedkopere kindercrèches Ontslagen in Nieuw-Namen "OBAGO; ■SCARBOROUGH) TRINIDAD ^AMERIKA TRINIDAD— ^PORTA :0F SPAIN5 GUANAPO ;SAN FERNANOt ks Spoorweg xrc Pijpleiding Petroleumbron Amerikaans U militair steunpunt ]0e jaargang no. 26409 DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 Telefoon 22341. Postgiro 1114111 donderdag 23 april 1970 weerbericht Veel bewolking Veel bewolking met af en toe regen of motregen. Krachtige wind. Dezelfde temperaturen alï gisteren. KANTOREN ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45, BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 TERNEUZEN, N1EUWSTRAAT 9 GOES, KLOKSTRAAT 1 HULST, STEENSTRAAT 14 (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De sfeer aan de Tilburgse Hogeschool wordt, zo kan men constateren, met het uur meer gespannen. Overal zjjn muren beplakt met manifesten van en over de alternatieve sociale faculteit, en met leuzen. Woensdagmiddag bekladden onbekenden het glas van de fraaie potloodtekeningen in de senaatszaal. De vooraanstaande figuren uit de geschiedenis van de hogeschool prijkten toen in die statige zaal met snorren, bq schriften en strepen. 's Morgens weigerden de twaelf stu' denten die door rector-magnificus, prof. dr. C. F. Scheffer, waren uit genodigd zich te verweren tegen de klacht dat zij vrijdag de werkkamer van prof. dr. R. A. de Moor hadden bezet, hun motieven uiteen te zet ten. Zij verschenen wel in de kamer van de rector, en lieten daar de stu dentenassistent, P. van Eewijk, een verklaring voorlezen. Daarin stelden zij de collectieve verantwoordelijk heid vast van alle „alternatieven" voor alles wat er de laatste dagen is gebeurd op de hogeschool. Het is een daad van willekeur daarvoor twaalf studenten individueel te ho ren. „Het zou naar onze mening juis ter zijn geweest als de rol van aan klager in dit proces, zoals dat van morgen plaatsvindt, vervuld zou wor den door degenen die nu als aange klaagden worden gedaagd", aldus een zin uit de verklaring. De verklaring spreekt voorts van onwil bij de huidige machthebbers hun medewerking te verlenen aan het democratiseren en het invoeren van medebeslissingsrecht. Een onde mocratisch bestuurscollege, het se- naatsbestuur, treedt in dit proces °P als belanghebbende, aanklager en rechter in het politieke proces van deze morgen", aldus eindigt de ver klaring. 's Middags repliceerde rector-mag nificus prof. Scheffer op een pers conferentie, dat alleen de vraag aan de orde is in de commissie van het senaatsbestuur, of het bezetten van privéwerkruimten dooi studenten aanvaardbaar is. De hoogleraar stelde dat naar zijn mening het binnen dringen in werkruimten, bestemd voor individueel gebruij; een inbreuk betekent op de persoonlijke vrijheid en „in geen enkel systeem zal kun nen worden getolereerd". Het senaatsbestuur verdiept zich in een klacht daarover en niet in de vraag of er een alternatieve sociale faculteit juist of onjuist is. Er is beslist geen tuchtraad in het leven (Van onze redactie binnenland) HAARLEM Met het oplaten van drie ballonnetjes heeft NKV- voorzitter Mertens gistermiddag een eind gemaakt aan de bezetting van de districtskantoren van het NVV en NKV in Haarlem. Ongeveer dertig leden van de Nederlandse Katholieke Bond van personeel in de agrarische, voedings- en genotmiddelenbedrijven (AVG) bezetten gistermiddag de ge bouwen. De bezetters wilden met hun actie hun misnoegen uiten over het trage tempo, waarin wordt gewerkt aan een oplossing van het vraagstuk ge- organiseerden-ongeorganiseerden. De vakcentrales stellen zich volgens de bezetters wat dit betreft niet strijd vaardig genoeg op. Aan de voorzitters van het NW en het NKV stuurden de bezetters een ultimatum, waarin ze eisten dat uiterlijk in 1971 een oplossing voor dit vraagstuk zou worden gevonden. Door het oplaten van een ballon zouden de voorzitters van de vakver enigingen hun instemming met de eisen van de bezetters betuigen. NKV-voorzitter Mertens maakte een eind aan de bezetting door drie bal lons (voor elk verbond één) los te laten. geroepen aan de Tilburgse Hoge school, aldus prof. Scheffer. Toen de twaalf studenten hun verklaring lie ten afleggen (ze vertrokken daarna gezamenlijk), circuleerde de volgen de verklaring door de hogeschool: „De alternatieve sociale faculteit Til burg geeft aan de rector-magnificus de volgende waarschuwing: iedere vorm van politieke terreur in de vorm van schorsingen, ontslag of be dreiging, zal van onze kant worden beantwoord met harde tegenmaatre gelen. Alle macht aan het volk". Oude technische school in Hulst staat er onttakeld bij, maar de daders liggen op het kerkhof. Pagina 2 Samenwerking tussen twee Goese ziekenhuizen. Pagina 3 Zeeuwse havens slaan pover figuur op expositie in Brugge. Pagina 5 Oud-verzetstrijders niet in tel bij Bevrijdingsfeesten. Pagina 7 EEG op de drempel der vol wassenheid. Pagina 9 De Zangeres-zonder-naam vindt smartlap een gemeen woord, uitgevonden door een kliekje pessimisten. Pagina 15 Sterke rijders in Biervliets eerste motorrace. Pagina 19 Nederlandse bijdrage verfriste Westduits filmfestival. Pagina 21 Wie in Parijs een links krantje wil kopen, wordt door de po litie gemolesteerd. Pagina 23 (ADVERTENTIES) SOC. DE KUNSTMIN Boelekade 25 en 26 april van 11 tot 19 uur. rancier s'na i htmt Grote markt 25, Breda.Tel. 01600-3 0095 lakens en slopen (Van onze redactie buitenland) PORT OF SPAIN. De onrust in Trinidad en Tobago manifesteert zich al twee maanden lang in de vorm van demonstraties, waarbij Black Power de voorhoede vormt. Achtergrond zijn de slechte sociale omstandigheden waarin de meerder heid van de bevolking (negers) ver keert. Volgens de negers heeft de blanke minderheid in de voormalige Britse kolonies nog alle touwtjes in handen en de regering ?ou te weinig doen om daarin verandering te bren gen. Een van de belangrijkste stenen des aanstoots is de toeristenindustrie op het eiland. „Die dwingt," aldus Black Power, „de negers om nede rige baantjes aan te nemen ten dien ste van toeristen die vrijwel uitslui tend blank zijn." Trinidad en Tobago werden in 1962 onafhankelijk. De eilandstaat heeft bijna een miljoen inwoners. De land bouw (suiker, koffie, cacao) vormt een belangrijk middel van bestaan maar de welvaart voor zover die er is is gebouwd op de olie. Trini dad is in het Britse Gemenebest de tweede olieproducent en verreweg het grootste deel van de export komt op naam van de olie. Nederland was in 1962 na Enge land en de Verenigde Staten de be langrijkste afnemer van produkten uit Trinidad. 2.1 spanning semi :ha or- of ten ooi OPSTAND OP TMMDAD (Van onze redactie buitenland) PORT OF SPAIN - WASHINGTON - LONDEN De hoofdstad Port of Spain van de eilandstaat Trinidad verkeert in chaos. Rebellerende demonstranten trekken sporen van vernieling door de straten. Muitende soldaten gijzelen hun officieren en bezetten depots. De politiemacht van Trinidad beschikt niet over voldoende mankracht en wapens om het oproer in te dammen. (Van onze redactie buitenland) BOGOTA De Columbiaanse re gering die achtereenvolgens de nood toestand en de staat van beleg heeft afgekondigd na gewelddadige verkie- zingsrellen, heeft de aanhouding ge last van generaal Rojas Pinilla. De generaal schijnt echter te zijn ver dwenen. Hoewel de stemmen nog niet geheel zijn geteld staat wel vast dat Kojas zij het met een koplengte is verslagen. Daarop ontketenden Rojas-aanhan- gers maandag en dinsdag een opstan dige beweging. De aanhangers van de voormalige dictator richtten dins dagavond vernielingen aan in Bogota en dreigden de stad „indien nodig met geweld" te verlammen. Sindsdien handhaven militairen met tanks en overvalwagens het ge zag. President Carlos Lleras Restrepo sprak van een „poging het wettige gezag omver te werpen". Oproerpoli tie voerde charges uit tegen Rojas- aanhangers en toen de spanning bleef hijgen werden legereenheden te hulp geroepen. De provinciale autoriteiten werd bevoegdheid verleend de verkoop van alcoholische dranken te verbieden, Eet verkeer te beperken en toezicht uit te oefenen op zeehaven en vlieg velden. In de verlaten straten van Bogota hing gisteren een onheilspel lende stilte, die alleen verbroken werd door het geratel van de rups banden van tanks en de dreunende voetstappen van de militairen, ter wijl de bevolking nerveus wachtte °P de einduitslag van de verkiezin gen. Met 96 procent van de stemmen geteld heeft de regeringskandidaat Misael Pastrana Borrero van het na tionale front 1.493.630 stemmen, te gen Rojas 1.471.000. De Venezolaanse regering heeft extra-bewaking aan de grenzen in gesteld, vooral sinds bekend is dat m Venezuela wonende Columbianen zfch opmaken om deel te nemen aan een mars op Bogota ten gunste van «-dictator Rojas. De regering van Trinidad heeft gisteren daarom de Verenigde Staten en Groot-Brittannië om hulp ge vraagd. Amerikaanse oorlogsschepen stomen op naar het Caraïbische ei land, naar het heet om bij de hand te zijn als Amerikaanse burgers be. schermd moeten worden. Volgens in Londen tegengesproken berichten reppen ook twee Britse fregatten zich naar het toneel van de opstand. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bevestigde gis termiddag dat zes oorlogsschepen op weg zijn naar het eiland waar 1000 Amerikanen wonen. De schepen zijn afkomstig van San Juan op Porto Rico. Het Pentagon dat dit meedeel de, wilde niet bevestigen dat op een van de schepen 2000 mariniers en 15 helikopters worden meegevoerd. Het persbureau Reuter meldde ech ter in San Juan vernomen te hebben dat het vliegdekschip „Guadalcanal'" dat op weg is naar Trinidad, deze 2000 mariniers en helikopters aan boord heeft. Behalve de „Guadalca nal" varen ook het tanklandingsvaar tuig „Speigel", de „Suffolk County", een schip voor landingsvoertuigen en het troepenlandingsvaartuig „Ver milion" in de richting van het eiland. Het is niet bekend hoeveel man de „Vermilion" aan boord heeft. Het Witte Huis zowel als de mi nisteries van buitenlandse zaken en defensie verklaren dat de schepen enkel in de buurt willen zijn om eventueel Amerikaanse burgers te evacueren. Berichten uit Washington maken melding van Amerikaanse zendingen lichte wapens naar Trinidad. Dit zou geschieden op verzoek van de rege ring van Trinidad. In Londen werd gisteravond offi. cieel bevestigd dat Trinidad, dat deel uitmaakt van het Britse Gemenebest, om hulp heeft gevraagd. Ontkend werd echter dat om troepenzendin gen was verzocht. Ook sprak de re geringswoordvoerder met klem be richten tegen als zouden twee Britse fregatten reeds troepen in Trinidad aan land hebben gebracht. Nadat dinsdag de noodtoestand was afgekondigd in Trinidad en het „sa telliet-eiland" Tobago, trokken aan hangers van de Black Power-bewe- ging toch de stad in. Er ontstonden tal van vuurgevechten. Twee mensen werden gedood en velen gewond. Op verschillende plaatsen werd brand gesticht. Volgens berichten die het Londen- se scheepskantoor van Lloyds ontving werd er ook gisteravond geschoten. Een van de brandende gebouwen in Port of Spain was het regeringsge bouw. De Amerikaanse ambassade in Tri nidad meldde via de radio dat mui tende soldaten een wapendepot heb ben bezet en volgens andere berich ten zouden officieren ontwapend en gegijzeld zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De wachtlijsten voor tweedejaarsstudenten aan me dische faculteiten zullen voorlopig voor drie jaar ingesteld worden, het lopende studiejaar meegerekend. Oorspronkelijk zouden de wachtlijs ten voor vijf jaar gelden, maar giste ren heeft minister Veringa onder aandrang uit de kamer tijdens het debat over het wetsontwerp tot in stelling van de lijsten toegezegd, dat de termijn zal worden teruggebracht tot drie jaar. Op verzoek van vooral de heer Masman (PvdA) zal minister Ve ringa volgend jaar eerst met de ka mer overleggen over de situatie aan de medische faculteiten, alvorens voor een nieuw jaar van de wacht lijst-regeling gebruik te gaan maken. Volgens de regeling zullen de me dische faculteiten de bevoegdheid 'krijgen studenten die wel geslaagd zijn voor het propaedeutische exa men (eerste jaar), maar waarvoor geen plaats is in het tweede jaar, op een wachtlijst te plaatsen. De se lectie voor wachten of direct door studeren zal gebeuren op basis van de examencijfers. Mochten er meer kandidaten met hetzelfde cijfer zijn voor één plaats, dan wordt onder hen geloot. Minister Veringa heeft 0IEe parlementaire redaktie) '»I N HAAG Nog geen tien pet. an de automobilisten gebruikt bui- n de bebouwde kom een veilig- gordel. Wel zijn in ruim een- tJ j van Personenauto's die bui- n <le bebouwde kom rijden, gordels .lanwez'g, maar ,lechts 39 pct van de den van deze auto's gespt de «ei-del werkelijk om. j. A ^'ukt uit een onderzoek door <i«- ns Wetenschappelijk On rzoek Verk—rsveiligheid o-W.O.V. concludeert uit het onderzoek dat de overheid het ge bruik van de gordel wel kan ver plichten, maar dat tegelijkertijd het gebruik ervan aantrekkelijker ge maakt moet worden. Uit het onderzoek bleek ook dat de diagonaalgordel het meest aan wezig is, maar het minst wordt ge bruikt De driepuntsgordel wordt re latief veel gebruikt. Mannen maken meer gebruik van de autogordel dan vrouwen. Ook gespen de mannen de gordels str-kker dicht, wat meer vei ligheid geeft. Oudere automobilisten hebben va ker gordels in hun auto dan jonge re. In oudere auto's komen minder gordels voor dan in nieuwere. De SWOV onderzoekt nog welke gordel het meest geschikt is en even tueel voor welk type auto. De SWOV verzamelt hiertoe statistische gege vens over ongelukken. Het staat wel al vast dat het gebruik van auto gordels, van welk type dan ook, een gunstig effect heeft op de gevolgen van verkeersongevallen. goede hoop dat dit studiejaar nog niet zoveel studenten voor hun pro- paedeuse zullen slagen dat de wacht lijsten gehanteerd moeten worden. Een deel van de kamer wil echter de selectie op examencijfers afschaf fen en alle beschikbare plaatsen ver loten onder degenen, die voor het propaedeutisch examen geslaagd zijn. De heer Schuring (CHU) diende daartoe een amendement in, waar een deel van de KVP-fractie zich achter stelde. Schuring vreest dat de selectie op cijfers zal leiden tot ongewenste na ijver en competitie tussen de eerste jaars, die dan als gladiatoren tegen over elkaar komen te staan en mo gelijk zelfs elkaar gaan tegenwerken bij laboratoriumproeven. De kamer zal woensdag 29 april, over wetsontwerp, motie en amende menten beslissen. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De inspecteur voor de gezondheidsdienst voor die ren in Zeeland heeft ontdekt, dat er op het fokbedrijf van de heer Won- derghem in 's-Heer Arendskerke var kenspest heerst. 45 varkens zijn naar een destruc tiebedrijf in Eindhoven gebracht en daar afgemaakt. Hiermee heeft de varkenspest zich na Overrijssel en Noord-Brabant ook in Zeeland gemanifesteerd. Er is in een straal van tien km rond het bedrijf van de heer Wonderghem een handels- en vervoerverbod afgekon digd voor alle varkens. De oorzaak van de besmetting kon nog niet met zekerheid worden vast gesteld. Wel is bekend, dat veel Bra bantse varkensfokkers hun dieren via Zeeland exporteren. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De fractie kamer van de P. v. d. A. in het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag was gistermiddag voor enkele uren het domein van (Amsterdamse) moeders en kinderen. Zij eisten dat kamerleden zich in de strijd zouden storten ter verbetering en het betaalbaar maken van de huidige crèches. De vrouwen in de fractieka mer schreeuwden door elkaar, hun kinderen gingen met delen van geluidsinstallaties aan de haal of lieten kleine ballons ont ploffen om nog meer leven in de brouwerij te krijgen. Na enige tijd hadden enkele PvdA-kamerleden oor voor hun grieven de veel te dure crèches. Terwijl het grootste deel van de demonstranten zich al dan niet serieus ophield in de fractie kamer, onderhandelden een ze vental vrouwen van bepaalde organisaties met de kamercom missie van CRM. Zij boden daar voor vijfduizend handtekeningen aan van sympathiserende lot genoten. Intussen leek de frac tie-kamer bezet te worden. En kele moeders lagen bijna langnit op de tafels om middels een mi crofoon enkele kamerleden toe te spreken. Ondanks de kleurige janboel zegde de PvdA toe voor een wet telijke subsidie-regeling voor crèches te zullen pleiten. NIEUW-NAMEN Achtenveertig personeelsleden van de breigoederen- fabriek P. L. de Schutter N.V. te Nieuw-Namen lebben naar eerst nu bekend is geworden per 9 april officieel ontslag gekregen. Twintig ontslagenen zijn afkom stig uit Kieldrecht (België). Van een afvloeiingsregeling is niets bekend. Wel gaf het gewestelijk arbeidsbu reau in Terneuzen toe dat men al ge ruime tjjd op de hoogte was van moeilijkheden in dit bedrijf ZIE VERDER PAGINA 5 N

de Stem | 1970 | | pagina 1