Nieuwe folders van Zeeuwse VVV voor het komend seizoen SGP-raadslid hekelt „sex op popfestijn ilevisie-cguiz ZEELAND IN EEN FLITS Dr. J. Wessel staat nu buitenspel bij bureau Audio-visueel onderwijs voor personeel van Péchiney Aantrekkelijk concert in Goes MIDDELBURGSE RAAD BEKOMMERD OVER DE VELE „NAKOMERTJES" 'RIJSVRAAG SCHIETINGEN IN 's-HEERENHOEK EN KWADENDAMME JAARVERGADERING ZANGLUST R1L1AND-BATH HERINDELING THOLEN VANDAAG IN STEMMING Griekenland Gehuwde vrouw Zuinig op tuinen it schot in de roos. V. DIJK BLIK 79 99 85 84 169 109 77 149 90 125 42 INFORMATIE DIENSTPLICHTIGEN Synode Kasporgo naar het buitenland KAMPIOENSCHAP SCHUTTERS IN WOLPHAARTSDIJK Raadsvergadering te Westkapelle RAAD MIDDELBURG KEERT DE INSPRAAK OM 55 „Provocerend'" Koopavond FEESTAVOND VAN BEJAARDENBOND YERSEKE 13, 21 en 25 april deelnamelormulier met idlge gegevens GRATIS bll verkrijgbaar. DE STEM VAN WOENSDAG 22 APRIL 1970 Jit slank atkledende corselet Voor-an ersteviging. De moderne transparante Li elastische steun. Gemakkelijke rits- B, C en D. Prijs 59.- aakte foundation de moderne vrouw. i voor de |aar bij: |9 - BERGEN OP ZOOM JtRY v. DIJK lingerie en foundations ter aan een of meer winnaars i van f 1000,-, mits de for- datumstempel zijn voorzien, ontvang Uw deelnamefor- klant) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De provinciale Zeeuwse VVV heeft voor het ko mende vakantieseizoen een aantal nieuwe informatieve folders en vouwblaadjes uitgegeven. Daaronder zijn een Zeeuwse hotel-, restau rant- en pensionlijst, een kampeerlijst en de informatieve folder „Zee land-Vakantieland" en „Zeeland in een flits". Deze laatste folder is vervaardigd in het kader van de propaganda-actie voor de zuidelijke Nederlandse provincies in België. Het nationaal bureau voor toerisme in Den Haag en de drie samenwerken de provinciale WV's van Zeeland, Brabant en Limburg voeren samen de op België gerichte propaganda-actie uit. De nieuwe folder wordt in een op lage van 45.000 exemplaren in de Franse taal verspreid. De wat ouder wets aandoende vormgeving van vroe gere Zeeuwse folders is bij deze nieu we uitgave verlaten, hetgeen kenne lijk te danken is aan de grafische in breng van het nationaal bureau voor toerisme en (uiteraard) een ruimer budget De nieuwe folder geeft op een speelse wijze, in zwart-wit en kleur een fil mische indruk van Zeeland. Een bre de en lange kolom tekst verschaft wat algemene informatie over het ka rakter vain de provincie en wijdit dan, ten dienste van de Belgen, uit over de mogelijkheden welke Zeeland op en aan het water biedt. Dé tekst is Jammer genoeg niet bijster flitsend uitgevallen. Men heeft te veel infor matie op een te beperkte ruimte wil len samenpersen waardoor aan de be doeling wordt voorbijgeschoten. Ac tueel en zeer gepast daarentegen lijkt ons de vermaning aan de Belgische sportvissers om zich bij ongunstige weersomstandigheden niet op de Zeeuwse wateren te wagen. Vorig jaar hebben deze wateren een trieste tol van onervaren en slecht uitge ruste Belgische toeristen geëist. De pensionlijst is gedrukt in een op lage van 70.000 stuks, waarvan 38.500 exemplaren zijn verzonden aan de buitenlandse kantoren van het Na tionaal Bureau voor Toerisme. De lijst is in vergelijking met voorgaan de jaren verbeterd door het opnemen van vermeldingen van horeca-bedrij- ven met een foto. De Zeeuwse kam peerlijst beeft een oplage van 50.000 waarvan er ruim 25.000 naar het bui tenland zijn verzonden. In de voor gaande edities van de Zeeuwse logies- Ujsten waren hotels, pensions en kam peerterreinen in één uitgave opgeno men. In de praktijk is echter gebleken, dat er behoefte bestaat aan een apart overzicht van de Zeeuwse kampeer- bedrijven. Een op de Westduitse toerist ge richte uitgave „Seeland Küstenferiën" (70.000 exemplaren) waarvan ook een Nederlandse versie bestaat „Zeeland - Vakantieland" (30.000 exemplaren) onderscheidt zich door een frisse vormgeving van de oudere toeristi sche uitgaven.. Deze folder is tot stand gekomen met financiële medewerking van de Zeeuwse Kamers van Koop handel en Fabrieken en een aantal horecabedrijven. (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK De hand boogvereniging „Eensgezindheid" gaf bij de wed. Verhoeven een schie ting op de liggende wippen. Zeven endertig schutters van dertien ver enigingen waren aanwezig. De uitslag van de eerste wip. Hoofdvogel: C. Westdorp van Eens gezindheid uit 's-Heerenhoek. Ie zij vogel: H. Koens van Spes-Nostra uit Ovezar.de 2e zijvogel: A.A. Geense van Zorgvliet uit Ellewoutsdijk (bij loting) ie bovenkal: C. Bracke van Spes-Nostra uit Ovezande. 2e boven kal: A. v Loo van Doel naar Hoger uit Wolphaartsdijk, (beiden bij lo ting) ie onderkal: J. Rijk van Eensgezindheid uit 's-Heerenhoek. 2e onderkal: F. Koens van Spes- Nostra uit Ovezande, (beiden bij lo ting). Ie klep: C.D. Raas van Voor uitgang uit Kwadendamme. 2e klep: C. Westdorp van Eensgezindheid uit 's-Heerenhoek. 3e klep: Jac. v.d. Dries van Vios uit 's-Heerenhoek. Meeste kleine vogels: J. Rijk van Willem-Teil uit Ovezande, (6 stuks). De vliegende vogelprijs was voor A. A. Martens wan Vios uit 's-Heeren hoek. Uitslag van de tweede wip- le hoofdvogel: Jac. Doene van Victoria uit Kwadendamme. 2e hoofdvogel: C. Westdorp van Eensgezindheid uit 's-Heerenhoek. le zijvogel: Jan. Boonman van Vios uit 's-Heeren hoek. 2e zijvogel: L. Vermue van Spes-Nostra uit Ovezande. 3e zijvo gel: A.A Geense van Zorgvliet uit Ellewoutsdijk. 4e zijvogel: J. Janse van V103 uit 's-Heerenhoek. le kal: A. v. Zunderen van Spes-Nostra uit Ovezande 2e kal: A. Meeusen van Spes-Nostra uit Ovezande- 3e kal: J. Rijk van Willem-Teil uit Ovezan de, 4e kal. W. de Jonge van Concor dia uit 's-Heerenhoek, (bij loting). Meeste kleine vogels: J. v. Iwaar- den van Victoria uit Kwadendamme (6 stuks). De vliegende vogelprijs was voor C.D. Raas van Vooruit gang uit Kwadendamme. Rij de heer P. Doene gaf de hand boogvereniging Victoria een schie ting op de liggende wip. Van de 13 verenigingen waren 25 schutters aan wezig. De uitslag is als volgt: Hoofdvcgel: Adri de Jonge van ADLM uit Kwadendamme; le zijvo gel: B- Looy van Victoria uit Kwa dendamme; 2e zijvogel: F. Koens van Spes Nostra uit Ovezande (bij Jb'ing); le bovenkal: P. Vette van Concordia uit 's-Heerenhoek; 2e bo venkal: C Geys van ADLM uit Kwa- uendamme- De beide onderkallen werden verloot en waren voor C. Westdorp van Eensgezindheid uit s-Heerenhoek en B. Looy van Vic- ■°"a uit Kwadendamme. le Kiep: "dn de Jonge van ADLM uit Kwa- uenaarnme; 2e klep P. Doene van Victoria uit Kwadendamme; 3e klep: Oostdijk van Willem Teil uit Ove rride. Meeste kleine vogels: P. Pee- ®rs van Victoria uit Kwadendam- (7 stuks). De vliegende vogel- P ijs was voor F. Koens van Spes "ostra uit Ovezande. (Van een onzer verslaggevers) GOES. Als op 1 mei waar schijnlijk een begin wordt ge maakt met de werkzaamheden van het Zeeuws informatiebu reau voor dienstplichtigen en overige jongeren, zullen de ge reformeerde kerken in deze pro vincie daarbij niet formeel be trokken zijn. De initiatiefnemers tot de stichting van het informatiebureau hebben hiervan met teleurstelling kennis ge nomen. „Een beetje tragisch", zei men in deze kringen, „temeer omdat het juist een gereformeerd predi kant, ds. J. Wessel was, die zich van het begin af aan zo sterk voor de tot standkoming van het informatiebu reau heeft ingespannen." De aanvankelijke opzet was, dat de drie jeugdwerkcentra, van respectie velijk de gereformeerde, de her vormde en de katholieke kerken in Zeeland, bij het exploiteren van het informatiebureau zouden samenwer ken. Ds. J. Wessel, directeur van het gereformeerd centrum voor jeuigd- en jongerenwerk in Zeeland, zou vol gens de gedachte opzet, onder meer worden belast met de instructie van de eerste medewerkers aan het bu reau. De grotere Zeeuwse kerken zouden o.a. samenwerken met het (Van een onzer verslaggevers) BREDA-MIDDELBURG De Franse aluminiumfabriek Péchiney, die een groot bedrijf in het Sloege- bied bij Vlissingen gaat vestigen, heeft onlangs contact gezocht met het in Breda gevestigde Audio- Visu eel Centrum „Ad Francken" en daar aan diverse talencursussen, voorna melijk Frans voor Nederlands perso neel en Nederlands voor Franstaii- gen toevertrouwd. Ook andere industrieën uit het Sloe- gebied interesseren zich voor het Bredase bedrijf. Mede met het oog op de Zeeuwse toeristenindustrie heeft thans de heer Francken een van de grootste panden in Middel burg: het bekende herenhuis „De Kraake", aangekocht voor de vesti ging van een filiaal. De afdeling Middelburg zal zich vooral gaan be zighouden met intensieve cursussen. Het ligt \n de bedoeling de komende zomer diverse vakantiecursussen te organiseren van ongeveer 3 en 4 we ken, die met een badvakantie zijn te combineren. Op het programma staan reeds een cursus Spaans voor Nederlanders en een cursus Neder lands voor buitenlanders. Voor het kaderpersoneel van Péchiney wordt een zeer intensieve cursus gegeven, die liefst 400 lesuren in drie maanden telt. Dit personeel is ook uit de nor male Droduktie genomen om geduren de drie maanden zes uur per dag via geluidsband en film de Franse taal te leren Humanistisch Verbond in het nieuwe bureau, dat geen andere taakom schrijving heeft, dan het verschaffen van voorlichting over de militaire dienst, de reikwijdte van de wet ge wetensbezwaarden militaire dienst plicht en de alternatieve dienstplicht in de vorm van ontwikkelingssamen werking. De particuliere synode van de ge reformeerden in Zeeland heeft even wel besloten om niet officieel aan het experiment deel te nemen. Deze keu ze werd gemaakt op een te Goes ge houden vergadering van de particu liere synode, waarin de stemmen met 11 tegen 11 staakten, hetgeen volgens het reglement betekent dat men tegen is. De Middelburgse ds. P. van Til vertegenwoordigde de groepering, die vreesde dat de kerken zich door deelname aan het bureau op de paci fistische toer zouden begeven, waar bij hij wees op de neiging om dienst weigering ook als een vorm van al ternatieve dienstplicht te beschou wen. Deze opvatting was de zijne niet.. Ds. Wessel schetste de teak van het bureau als een schakel tussen burgermaatschappij en de krijgs macht, een noodzakelijke schakel, omdat de voorlichting via gemeente huizen en recrutendaigen van de ker ken, om verschillende redenen, niet voldoende functioneert. Uit het verloop van. de discussies en d-e uitslag van de stemming trok ds. Wessel de konsekwentie, zich uit de voorbereidingscommissie terug te trekken. (Van onze correspondent) GOES De Goese volksdansgroep Kasporgo gaat in de komende maan den enkele malen naar het buiten land. Op 2 en 3 mei luistert men het meifeest in het Belgische Lokeren op. Op 4, 5 en 6 juli gaat de groep naar Kröv aan de Moezel in Duitsland. Daarna volgt nog een optreden Hervele in België en in september gaat men naar Luxemburg. De internationale feestweek van Kasporgo zelf is van augustus a.s. 24 juli tot 3 (Van onze muziekmedewerker) GOES Vrijdagavond was de Ka tholieke Kerk in Goes weer het do mein van de musicerende jeugd. Een nieuw ensemble diende zich daar aan: het Jeugd-Barokensemble van de Zeeuwse Muziekschool. Het staat onder leiding van Peter Jense, be langrijk initiatiefnemer bij de tot standkoming van deze groep, welke overigens tevens de kern vormt van de strijkers uit het eveneens onder leiding van Jense staande Zeeuws Jeugdorkest. Het oou-staan van dit barokensemble kan men zien als een resultaat van het bewuste streven bij de Zeeuwse Muziekschool naar het scheppen van mogelijkheden tot gezamenlijke crea tieve werkzaamheid. De muziek uit de Baroktijd opent daartoe vele mo gelijkheden, daar ze voor een belang rijk deel was bestemd voor beoefe ning door wat wij thans „amateurs" noemen, ter uitvoering in de huise lijke kring. Bij dit laatste moet men dan wel eerder denken aan de palei zen van grote en kleine „vorsten en prelaten", dan aan de nederige stul pen van de toenmalige „gewone man". Met veel plezier en groot elan heeft het Jeugd-Barokensemble vrijdag avond gemusiceerd, zowel in Joh. Sob. Bach's tweede Brandemburgse concert als in het concert voor blok fluit en orkest van Antonio Vivaldi. Als soliste excelleerde Renske Sim pelaar, de 14-jarige winnares van het Deltaj eugdfestival 1970 van de Ver eniging „Jeugd en Muziek"- In het Brandenburgs concert solieerden en kele leden van het ensemble met veel verve naast blokfluitiste Maria (Van onze correspondent) RILLAND-BATH In de foyer van dorpshuis Luctor et Emergo hield vogelvereniging Zanglust haar jaarvergadering. Veel leden waren aanwezig, vergezeld van hun dames. Voorzitter J. Moerland verwel komde de aanwezigen en was bijzon der verheugd, dat zovelen aan de uitnodiging gehoor hadden gegeven, Hij sprak tvens een woord van welkom tot de districtscommissaris, de heer J. v.d. Walle en tot oud burgemeester, tevens erelid, de heer J.C.W. Jobse. Hoogtepunten van 1969 liet hij de revue passeren en hij stipte enkele plannen voor 1970 aan, waaronder een reis. Het jaarver slag van secretaris D. Jeremiasse vertelde dat het ledental in 1969 met veertien was gestegen. De penning meester deed verslag van de finan ciële positie van de vereniging. Uit dit verslag bleek, dat de vereniging f 1.980,- in kas heeft. Na het officiële gedeelte was het woord aan Rein de Jonge, die de aanwezigen vermaak te met komische Zeeuwse schetsjes. Vroom, Marinus Hillebrand op clari- no (ter vervanging van de hoge Bach- trompet) en ensembleleider-violist Peter Jense. Dit concert vond overigens plaats in eendrachtige samenwerking met het bekende jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool onder leiding van Evert Heyblok. De knapen zon gen een aantal geestelijke motetten uit de 16e en 17e eeuw van Da Pa- lestrina, Sweelinck, Clemens non Pa pa en Arcandelt en, samen met het barokensemble, „Stabat Mater" van Pergol-esi- Dit werk maakte zoveel indruk o-p het talrijke publiek, dat een herhaling moest volgen van het „Amen". Dinsdagavond 21 apirl wordt dit programma opnieuw uitgevoerd in de Middelburgse Concertzaal. Hartelijk aanbevolen. dR (Van onze correspondent) WOLPHAARTSDIJK Nadat in de afgelopen winter reeds drie voor- wedstrijden waren gehouden, vond zaterdag in het Dorpshuis te Wol phaartsdijk de finale plaats van het kampioenschap winter 1969/70 van district 9 van de Koninklijke Ned. Schutters Associatie. Na spannende wedstrijden kon voorzitter N. van der Waa te Kloetinge de volgende resultaten bekend maken Individueel knielend1. H. de Dreu te Goes; 2. N. Fierloos te Goes; 3. C. v. Rossen te Goes. Korpsen knielend 1. Goes II; 2. Goes I; 3. 's-Heer Hendrikskinderen. Indivi dueel liggend: klasse A: 1. P. Sinke te Goes; 2. P. v. d. Putte te Middel burg; 3. M. Paardekooper te Middel burg. Klasse B: 1. J. Rouw te 's-H. Hendr.kinderen; 2. Nieuwdorp te Goes; 3. C. Overbeeke te Tholen Klasse C: 1. H. Hoefkens te Middel burg; 2. F. Tramper te Wolphaarts dijk; 3. R. Moerman te Wolphaarts dijk. Korpsen liggend: Klasse A: I. Goes I; 2. Middelburg II; 3. 's-H.- Hendrikskinderen II. Klasse B: 1 Scherpenisse; 2. Goes; 3. Tholen. Klasse C: 1. Poortvliet; 2. Scherpe nisse; 3. Tholen. Attractiebaan: 1. P. Sinke te Goes; 2. Nieuwdorp te Goes 3. J. Francois te Middelburg. Aan het slot van de wedstrijden werd aangekondigd dat de open -wed strijd te Middelburg van 30 mei tot 6 juni plaatsvindt. (Van onze correspondent) WESTKAPELLE De gemeente raad van Westkapelle komt vrijdag 1 mei in openbare vergadering bij een. De agenda, die afgewerkt moet worden, telt zeventien punten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Minister Beerndink heeft gisteren bij d-e behandeling van de samenvoeging van zeven gemeen ten op Tholen tot één gemeente de toekomstige gemeentebestuurders tot wijsheid en verdraagzaamheid opge roepen. Hierbij had hij vooral de ka tholieke minderheid vaun Oud-Vosse- meer op het oog. Ondertussen staat wel vast dat de samenvoeging doorgaat. Vanmiddag vindt de stemming plaats. Een amen dement van de P.S.P.'er Wiebenga werd door de minister overgenomen. Hierin wordt gevraagd na twee in plaats vam één jaar verslag uit te brengen over de ervaringen met de binnengemeentelijke decentralisatie. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Het volk gaat aan de sex ten gronde; het is godonterend en mensonterend wat zich hier allemaal afspeelt", aldus het SGP-raadslid A. J. Schot, tijdens de vergadering van de Middelburgse gemeenteraad. Hij zei, teleurgesteld te zijn over de „verregaande onzedelijkheid" waarmee de stad te maken krijgt, over sex-boetieks, waar („naar ik heb gehoord") voorbehoedsmid delen te koop zijn en over het college van b. en w., dat had ver klaard geen voorwaarden te wil len verbinden aan de subsidiëring van de stichting Jeugd en Mu ziek. „Hier ligt een sanctioneren in van het kwaad", zei de heer Schot. De heer Schot zei een en ander naar aanleiding van de schriftelijke beantwoording van eerder door hem gestelde vragen over de onlangs ge houden popmanifestatie van Jeugd en Muziek in de Middelburgse schouwburg waar drie naakt-beschil- derde meisjes op de achtergrond heb ben staan dansen. Ook had Jeugd en Muziek een film gedraaid, die „zo laag was, dat zelfs niet geschroomd werd, allerlei onzedelijke handelin gen, zoals homofilie te plegen". B. en w. hadden op de schriftelijke vragen vam de SGP geantwoord, dat voor de pop manifestatie geen voor waarden waren gesteld en ook niet gesteld-zouden worden, behalve wan neer „dergelijke manifestaties o-p het terrein vam de pormo-grafie komen". Het college stelt, dat de waardering over het al dan niet toelaatbare smel evolueert. Zolang manifestaties in de thans gegeven vorm plaatshebben, ziet de burgemeester als hoofd van de politie geen aanleidümig voorwaar den te stellen. „Het is uiterst moei lijk de grens van het toelaatbare en ontoelaatbare te bepalen". Hierom en om de waarde die het college aam de totaliteit van het door Jeugd en Mu ziek gebrachte programma toekent, ziet het geen aanleiding om aan de subsidie voor 1971 voorwaarden te verbinden. De vraag of het bestuur van de schouwburg voorwaarden moet verbinden aam het verhuren vam zijn ruimte, heeft het college doorgegeven aan dit bestuur zelf, omdat een en ander tot diens be voegdheid behoort. Drs. G. M. Kerkhof (AR) uitte na mens zijn fractie zijn bezorgdheid en veroordeelde het „op provocerende wijze brengen van programma's in deze stad", vooral omdat in het (door de raad aanvankelijk met instem ming tegemoetgezien-e) winterpno- gnamma van Jeugd en Muziek in de loop van het seizoen een paar maal (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Verschillende woordvoerders in de gemeenteraad van Middelburg hebben zich gisteren boos gemaakt over een absoluut re cord dat bij de voorbereiding van de vergadering van gisteren is ge maakt. Van eenentwintig voorstellen aan de raad, behoorden er twintig tot de categorie, die op de agenda de toe voeging „wordt nagezonden" droeg. De heer W. Don (PvdA) zei kla gelijk dat hij als voorzitter van een der raadscommissies een voorstel moest helpen analyseren dat hem officiel nog niet eens had bereikt. Volgens het reglement van orde voor de raadsvergaderingen, moet er een periode van minstens tien dagen tussen rondzending en behandeling van de stukken liggen. De gemeente raad hield zich gisteren bezig met voorstellen die nauwelijks twee da gen tevoren op de voordeurmat van de raadsleden lagen. Burgemeester P. A. Wolters, pas sinds kort in Middelburg, had het probleem van de supersnelle voorbe reiding nog niet ondertekend. Hij dacht dat het in Middelburg de ge woonte was om een flink deel van de raadsvoorstellen na te zenden. „We zullen u dit niet meer aan doen", beloofde hö. was gewijzigd. Zijn suggestie om de commissie voor Jeugd en Sport over deze punten te laten praten met Jeugd en Muziek, in aanwezigheid van de burgemeester (verantwoorde lijk voor de openbare orde) en de heer Schot, kreeg algemene instem ming. De commissie zal spoedig bij een worden geroepen. „Het bestuur za-1 zeker openstaan voor bepaalde gedachten. Er is goed mee te praten" aldus burgemeester Woltens, die de suggesties vam de raad overnam. „Het is goed, de inspraak ook eens om te keren". Over de leeftijdsgrenzen had hij zelf laatst een gesprek gehad met Jeugd en Muziek. Het was bevredi gend verlopen, aldus de burgemees ter, omdat de jongeren gaarne bereid waren hun programma's, die niet voor dertien- a veertien jarigen ge schikt waren, ontoegankelijk te ma ken voor die leeftijdscategorie. Vrijdag 8 mei zal in Middelburg evenals in Vlissingen het geval is, een koopavond worden gehouden. De raad willigde op voorstel van b. en w. een desbetreffend verzoek van de raad in. De wens tot het houden van de extra koopavond vloeit voort uit het feit, dat in dezelfde week het merendeel van de winkels op twee dagen gesloten zal zijn: op 5 mei en op Hemelvaartsdag. De raad ging ook akkoord met een extra-subsidie vam 950,voor het spoedig opleiden vam door een recen te lootactie verworven nieuwe leden vam het Middelburgs muziekkorps. De raad verklaarde bereid te zijn ook andere korpsen dergelijke kansen te bieden. Aam de stichting Kunstmarkt Vischmarkt zal een garantiesubsidie worden verleend tot de helft van het voor 1970 geraamde exploitatietekort, met een maximum van 500,De raad hechtte ook haar goedkeuring aam een krediet vam 24.500,voor de eerste fase vam de verbetering voor de openbare verlichting in Nieuw en Sint Joosland. De gemeente Middelburg zal, zo besloot, de raad unaniem, bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten een le ning aangaan vam 200.000,om een protestants christelijke school te kunnen stichten in Dauwendaele. De looptijd en aflossing zijn bepaald op 25 jaar. De rente is 8,5 procent per jaar. De heer H. M. v. d. Kleij te Schoondijke (zie deze rubriek van 17 april j.l.) wil een Nederlands ul timatum aan de Verenigde Staten: - De Griekse kolonels eruit, of wijzelf trekken ons terug uit de NAVO. Wel een radikale manier om een vrij in gewikkeld probleem op te lossen; ge steld, dat men voor deze gelegen heid onze parlementaire democratie een poosje buiten werking kon stel len. Het lijkt niet erg consequent hieraan te tornen, ten gunste van het herstel der democratie in Grie kenland. Overigens wordt hier en daar al ernstig betwijfeld of Neder land nu wel de aangewezen mo gendheid is om van dag tot dag aller lei internationale kwesties uit de we reld te helpen, desnoods, of beter ge zegd: bij voorkeur door onze eigen schepen achter ons te verbranden. Op heden schijnt voor sommigen geen risico te groot, als het ertoe kan bijdragen dat de Westerse defensie de mist ingaat. En in zulk geval is het ook voor de Grieken wel defini tief verkeken. BREDA L. PISON Naar aanleiding van uw artikelen in De Stem van j.l. zaterdag, betr. arbeid door de gehuwde vrouw, deel ik u het volgende mede. Als huisvrouw boven de 59 jaar, heb ik enige keren tijdelijk gewerkt als part-timer voor type- en of adm. werk. Ben thans enige maanden als zodanis ingeschreven bij het Gew. Arbeidsbureau te Breda, heb echter van dit bureau nog niet één reactie gehad. Ook heb ik enige keren geschre ven op adv. onder nummer, geplaatst in uw blad, doch heb hierop taal noch teken gehoord; over beleefd heid gesproken. Ben laatst met een instelling in contact gekomen, welke mij f 2,- per uur netto bood! N.b. wat verdient vandaag de dag een werkster? En wat wordt daarvan aangegeven bij de belastingen? Mijn glazenwasser heeft een kwartier werk en vraagt daar f 5,- voor. Wanneer u de adv. eens doorleest, zult u zien dat er overwegend jonge meisjes worden gevraagd of 65-plus, volgens het Arb. bureau zijn deze 65-plus echter ook niet zo gek om praktisch voor niets te gaan werken. De zgn. tweeling-baan voor de ge huwde vrouw heeft ook geen zin, want de werkgevers willen allemaal voor een dubbeltje op de eerste rang zitten. Mevr. W. B. Nederland gaat de strijd aanbin den voor bet verbeteren van de leef baarheid van ons land. Dat betekent het zuiver maken en houden van ri vieren, kanalen, grachten en lucht. Hierbij moet men vooral niet uit het oog verliezen dat de groenbeplanting die wij nog in ons land bezitten erg belangrijk is. Voor zover ik dat kan nagaan wordt er een grote activi teit aan de dag gelegd om het na tuurschoon dat wij nog hebben te be houden en te verbeteren. Aangezien ik zelf hovenier ben kan ik dat ten zeerste toejuichen. Omdat ik in dat soort werk zit weet ik helaas maar al te goed dat het hier bovenstaande niet makkelijk te realiseren is. Dat zou het wel zijn ais iedereen er van doordrongen zou zijn dat groenbeplanting de leefbaarheid ten goede komt. Ik ondervind dagelijks hoe tuinen en plantsoenen misbruikt worden (ik ben hovenier van school tuinen) en wel om er in te voetbal len door jongeren en vuilnis in te gooien, wellicht door ouderen. (Blijkbaar weet de man van de wet die bij eer schooltuin woont het ook niet. Indertijd nam li ij tegenover mij nog al 'n agressieve houding aan. omdat ik enige kinderen uit die schooltuin verwijderde. Waarschijnlijk interesseert het hem niet dat schooltuinen vernield worden ten koste van extra-werk en onnodige financiële kosten). In tegenstelling met vroeger ja ren worden de schoolgebouwen bui ten het centrum geplaatst, omringd door 'n flinke tuin, om het biologisch evenwicht in de lokalen te behou den. Geachte redactie, nu hoop ik dat het bij iedereen door zal dringen wat tuinen en plantsoenen te bete kenen hebben en dat ze er niet zijn om vernield te worden. BERGEN OP ZOOM J. TALBOOM (Van onze correspondent) YERSEKE In De Haven werd door de afdelingen Yerseke van de Algemene Bond van Bejaarden een ontspanningsavond voor de leden gehouden. Medewerking verleende het plaatselijk muziekensemble „To- vido". Na opening door voorzitter B. J. Kole trad het ensemble, onder lei ding van mevr. Beenhakker, op met populaire muzieknummers. Ook en kele toneelsketches werden opge voerd. In de pauze was er koffie en werd een verloting gehouden. In zijn slotwoord dankte de voorzitter voor de medewerking aan deze zeer ge. slaagde avond.

de Stem | 1970 | | pagina 7