PERSVRIJHEID OP ZIJN FRANS_ iteur Vloerbedekking kopen volgens het boekje. de charmante koffiepot «237 irs is oma in de zorg óBalamundi vloerbedekkingen man: Kabouters Doe-het-zelf Kiezen Fall out Jh kn dokter... ten ruwe man met vuile schoenen overviel mij i Hij nom mijn jas en mijn stetoscoop JOSEPHINE X X JOSEPHINE woordelijk voor >or de veiligheid vat er in de trein De spoorwegen naar'75. Dat be- inen gaan rijden, ;ngen komen met [dienstverlening. Icteursnodigzijn, innen dragen. Ibentenalsvoor- MAVO hebt, kunt een ongeveer 5 lot hoofdconduc- jvangt u het volle- |tle voorzieningen lires te Nijmegen, lelijk werk bij de feteur, vul dan on- [gterlijnin^ Straat verkoop linkse bladen systematisch verhinderd LUCKY LUKE SUSKE en WISKE DE STEM VAN DONDERDAG 23 APRIL 1970 O GO m O. LU TJ uo O idse Spoorwegen, So, Utrecht. kjn toekomstmoge- I NS. vorpen voor kleinere li- wordt. ider hak- en ;omputergarantie op i,— tot 6000,—. ensen werkelijkheid iefkaartje aan el even naar welk litgaat. DE PERSVRIJHEID in de Vere nigde Staten wordt bedreigd door de plaatselijke politie en door rech terlijke instanties die bepaalde pro cessen aan de openbaarheid willen onttrekken. Dit staat in het slot- rapport van de conferentie van de mtcr-Amerikaanse persvereni ging, die op Jamaica is gehouden- De conferentie veroordeelt de ge heimzinnigheid waarmee het proces over de dood van Mary Jo Ko- pechne was omgeven en wijst voorts op de campagne die vice- president Spiro Agnew tegen enke le persorganen heeft ontketend. Het rapport behandelt de pers vrijheid in alle landen van het Amerikaanse continent. Die vrij heid ontbreekt in Haiti, Paraguay, Brazilië, Panama en Cuba. Slechts gedeeltelijke vrijheid bestaat in Bo- livië en in Peru, aldus het rap port. Een ander genoemd land is Chi li, waar een campagne is ontke tend om het gezag van de onaf hankelijke dagbladen te breken. In de Dominicaanse republiek is de pers aan zekere beperkingen ge bonden, evenals in Uruguay en in Nicaragua. Over Argentinië spreek de conferentie zich niet duidelijk uit, maar zij signaleert dat enkele periodieken zijn opgeheven en merkt ook op dat de pers geen grondwettelijk gewaarborgde vrij heid geniet zolang de staat van be leg in het land voortduurt. Volledige persvrijheid bestaat in de Nederlandse Antillen, Suriname, Venezuela, Guatemala, Salvador, Equator, Costa Rica, Guyana, Hon duras, Porto Rico, Columbia, de Franse Antillen, de Caraibische eilanden van het Britse Gemene best en het Triniteitseiland, aldus het rapport. BR ZIJN mensen die zeggen dat het een erg goedkope manier van ge- engageerd-zijn is, wanneer je scheldt op de Griekse Junta. Maar juist om dat het zo goedkoop is vragen wij ons af waarom er niet veel meer mensen een keel opzetten tegen het fascisme dat nog steeds niet uitgeroeid is. Leerlingen van het instituut voor Neerlandistiek in Amsterdam hebben m ieder geval weer een poging gedaan om tiet Griekse bewind in ongun stige zin onder de aandacht van de mensen te brengen. In de hal van hun i mstituut onthulden zij een monument „voor" de kolonels die nu drie jaar aan de macht zijn. Tevens werd een collecte gehouden voor de illegale pers in Griekenland. DELINQUENTEN IN Britse gevan genissen helpen zelf hun bestaan wat meer kleur en fleur te geven. Zij hebben reeds een nieuwe vleu gel van de Lewes-gevangenis in Sussex kleurig ingericht, waardoor bovendien de staat meer dan 30.000 pond wist te bezuinigen. De gevangenen in Lewes hebben het schilder- en loodgieterswerk gedaan, de stenen vloeren met li noleum bedekt en de lichtinstalla tie verzorgd. In de cellen zijn elek triciteitsschakelaars door de gevan genen aangebracht en de gevange nen kunnen voortaan zelf hun raam openen, ofschoon de tralies geble ven zijn. William Pile, de directeur-generaal van het gevangeniswezen, wil uit eindelijk 5000 gevangenen aan het werk zetten in 85 van de 120 Britse gevangenissen. Hij wijst erop dat slechts 7000 van de 37.000 Britse ge vangenen een behoorlijke accom modatie hebben. 25.000 zijn onder gebracht in ouderwetse gevange nissen, waarvan de meeste nog uit de vorige eeuw dateren en 5000 verblijven in barakken. De gevangenen zullen worden op geleid om verbeteringen in de ge vangenissen aan te brengen, waar mee een bedrag van 15 miljoen pond gemoeid zal zijn. EEN DAME in Daytona Beach, in de staat Florida, hoorde laatst niet zo hard maar onmiskenbaar duidelijk, de muziek van twee lied jes: „Rambling rose" en „A long way tot Tipperary". De plaats waar die muziek van daan kwam, was wat ongewoon. De liedjes kwamen uit haar kiezen. Nu waren die kortgeleden ge vuld, en zo spoedde de dame zich naar haar arts en die constateerde, na de hulp van een electronisciie deskundige te hebben ingeroepen, dat de nieuwe vullingen samen met het speeksel op de een of andere manier de rol hadden vervuld van een radio-ontvanger. „Zet er dan maar nieuwe vullin gen in", zei de dame en zulks ge schiedde. Drie dagen was het rustig in haar mond en toen kwam er weer muziek uit, heel wat zachter, wel iswaar, maar hoorbaa'r. „Ik heb toen een advertentie in de krant gezet om na te gaan wie die muziek uitzond, zodat we op die manier misschien iets verder kwa men", aldus de dame die haar naam liever niet bekend maakt. „Ik kreeg een hoop telefoontjes maar er zat niets bij waar ik iets aan had". Als hef mysterie niet wordt opge lost zal haar hoofd, helaas, naar muziek blijven staan. KONING FAISAL van Saoedi Ara- bië heeft verordonneerd dat er in zijn land geen minirokken in het openbaar mogen worden gedragen, „ter bescherming van de gemeen schap, die zich nog leeft bij de voorschriften en de tradities van de Islam". In de koninklijke bekendmaking, gepubliceerd in de pers, wordt ge wag gemaakt van „indecente kle ding". Vermoedelijk vallen daar zulke moderniteiten onder als kor te broeken, lange broeken en „door- ktikbloeses" voor vrouwen. ELK ZICH democratisch noe mend land heeft de persvrijheid in zijn grondwet verankerd. Op zichzelf biedt dat geen garantie dat de burgers hun opvattingen ook via het gedrukte woord vrijelijk bekend kunnen maken. Door middel van ogenschijnlijk voor andere doeleinden gemaak te wetten en verordeningen kan immers wordeng epoogd bepaal de stromingen van hun uitings mogelijkheden te beroven. Waar moet worden bedacht dat 't gestencilde of in offset ge drukte vlugschrift uit economi sche overwegingen meestal het enige middel is om zijn ideeën aan de man te brengen. Wie de Franse pers volgt, zal het zijn opgevallen dat een toenemend aantal berichten betrekking heeft op aanhoudingen van verkopers en verspreiders van quasi-clandestiene blaadjes. Volgens een artikel in Le Monde is het aantal arrestaties we gens ongeoorloofde straatverkoop van gedrukte stukken in vier maan den tijd (22 november-22 maart) meer dan verdubbeld, van ongeveer vierhonderd een jaar geleden tot bijna negenhonderd nu en dat al leen al in Parijs. Als men de lijst van verbods bepalingen doorneemt, krijgt men de indruk dat iemand wel van heel goede huize moet komen wil hij niet in overtreding zijn. In de eerste plaats mag er niet in groepjes ge colporteerd worden; individueel mag het ook niet „op punten waar het verkeer er door wordt gehinderd" en verder mag er geen drukwerk „van de openbare orde verstorende aard" worden gevent in de buurt van instellingen, kazernes, godshui zen, werkplaatsen en fabrieken". Dat was al in 1929 zo, maar twintig jaar later vond men het nodig de openbare markten aan deze uitzon deringen toe te voegen. En tien jaar geleden werd de bescherming der voorbijgangers ter hand genomen die mogen niet meer door de kran teverkopers worden aangesproken, tenminste niet om daarmee een cliënt te werven. Dat alles heeft betrekking op de verkoop. De (gratis) verspreiding is nog meer aan banden gelegd, het gaat daarbij natuurlijk vooral om commerciële oogmerken. Versprei ders mogen het abattoir en de ar beidsbeurs niet binnen, mogen geen drukwerk op de openbare weg gooien bij sportgebeurtenissen, ook niet uit een luchtschip mogen onder geen beding bedrukt papier ronddelen in bepaalde Parijse wij ken (in 't kort; nergens waar toe risten komen), verder niet in de stations en niet in de Bossen van Boulogne en Vincennes; evenmin mag van voertuigen worden gebruik gemaakt om daaruit pamfletten te werpen. Voor zover er dan nog versprei dingsmogelijkheden overblijven, dient elk gedrukt stuk naam en adres van de drukker te vermelden. Zo niet; verboden. De strafbepalin gen lopen uiteen van boeten tot een half jaar gevangenis. Nu zijn vele van deze artikelen altijd dode letter geweest. Ze wer- den slechts gehanteerd als 't om dui delijke gevallen van kwade wil of trouw ging'. Maar sinds de mei gebeurtenissen zijn er onmiskenbaar instructies naar justitie en politie uitgegaan om de stroom van contes terende lectuur langs formele hin dernissen te leiden. Dat zich niet alleen de adepten der kleine blaad jes maar ook hun aspirant-kopers belemmerd gevoelen in hun per soonlijke vrijheid blijkt wel uit een brief in Le Monde, waarin de sa mensteller van een persoverzicht voor een documentatiecentrum zich beklaagt. Schoppen, vastgrijpen van de polsen, omdraaien van de vingers ter inleiding van de arrestatie en vervolgens, samen met anderen, mee naar het bureau om de boeten te betalen wegens „weigering om. door te lopen" wat de koper betreft en „kranteverkoop op de openbare weg waardoor het verkeer gehin derd werd" door de colporteur. De briefschrijver tekent daarbij aan dat dit argument niet opging, want het was zondagochtend en dan is 't op de onderhavige piek heei rustig. De repressie valt nogal hard uit. Meestal een paar dagen voorlopige hechtenis. Vervolgens berechting, dikwijls met vrijheidsstraffen, al of niet voorwaardelijk. Dat zit 'm dan in de omstandigheid dat de delin quenten „wederspannig" zijn ge weest. Het roepen wan de gebruike lijke scheldwoorden naar de politie is daartoe al voldoende. Erger is dat die scheldwoorden door de omstan ders worden gebruikt en niet door DELEN VAN de grote oceaan op het zuidelijke halfrond zijn veront reinigd door radio-actieve neerslag van een Amerikaanse militaire sa telliet, die in april 1964 niet in zijn baan om de aarde is gekomen, aldus heeft Isao Sugimura van het staats- meteorologische instituut te Tokio verklaard. Volgens Sugimura zou deze neer slag van invloed op de gezondheid van üe mensen kunnen zijn indien een grote concentratie ontstaat. De theorie over de radio-actieve neerslag was gebaseerd op een on derzoek aan boord van het oceano- logische researchschip „Hakuho Ma- ra" dat zich van november 1968 tot maart 1969 in het Zuidpoolge bied heeft bevonden. In Japan geanalyseerde water monsters toonden aan dat in het zuidelijke halfrond 2 tot 5 maal zo veel plutonium 238 als plutonium 239 in het water voorkwam. Nor maal is, dat het plutonium 238 ge halte 3 tot 5 procent van het plu tonium 239 gehalte bedraagt. DE ORANJE VRIJSTAAT Utrecht heeft dinsdag, op de laatste dag waarop kandidaten voor de ge meenteraadsverkiezingen konden worden ingediend, een lijst ingele verd met gefingeerde kabouterna- men. Er zijn 27 „kandidaten" die allemaal een zodanige naam heb ben gekregen dat de kritiek op de zittende raadsleden overduidelijk kan worden geproefd. Enkele be namingen: kabouter zwamneus", kabouter „ik-zit-hier-iekker", ka- bouter „gewone-man-vernagge- laar", kabouter „hou-ik-ze-dom-hou- j ij-ze-arm", en kabouter „dien het kapitaal". De kabouters hebben dit gedaan omdat men een vrije zetel in de raad wil krijgen, waar op elk mo ment iemand kan gaan zitten die zich voor een bepaalde zaak in teresseert of inzet. Vandaag moet het stembureau beslissen over de geldigheid van de dinsdag inge diende lijsten. de colporteurs. Een kniesoor die daarop kijkt. De verkopers van de groepsblaadjes worden vaak gemo lesteerd door rechtse commando's daarin is Frankrijk ook altijd sterk geweest of door „echte" commu nisten, die de concurrentie van lie den die zo links zijn dat ze weer rechts zijn maar moeilijk kunnen verkroppen. Toch blijven de linkse blaadjes in grote verscheidenheid hardnekkig verschijnen. In Le Monde van 3 april worden in een uitstekend over zicht ruim veertig titels genoemd, verdeeld over anarchistische, trots kistische, mao-istische en niet nader te definiëren stromingen. De opla gen zijn meestal zeer bescheiden, met uitzondering van L'idiot inter national, dat sinds vorig jaar bestaat en honderdduizend exemplaren van de pers laat rollen. Bovendien ver schijnt in Londen een Engelse editie van dit maandblad, dat een beetje het forum van diverse linkse groe pen vormt en door de kwaliteit van zijn artikelen en studies met kop en schouder boven de anderen uit steekt. De titels van deze quasi-clandes tiene pers zijn zie L'idiot interna tional even programmatisch als schilderachtig. Het blad voor de gastarbeiders heet Le Paria, dat van (sommige) Mao-vereerders Vive la Révolution, de trotskisten hebben naast het vertrouwd klinkende La Vérité ook Rouge, niet te verwarren met La Ligne Rouge (dat zijn weer Mao-isten) of Noir et Rouge van de anarchisten. Daniel Cohn-Bendit be hoorde tot de medewerkers van het eerste uur van dit orgaan. De linkse stromingen in de PSU (de Franse PSP, die overigens van al dat sectarisme niet veel wil weten) lijken hun twijfels in de kop van hun blad te hebben gelegd: Que faire? Dat de Franse justitie niet uit sluitend het aantasten van de veilig heid van het verkeer maar ook van die van de staat als aanleiding aan grijpt om deze oppositiepers mond dood te maken blijkt uit de lotge vallen van de heer Jean-Pierre le Dantec, hoofdredacteur van La Cause du Peuple, een van de talrijke Mao-discipelen. Hij wordt vastge houden omdat hij in zijn blad heeft opgeroepen tot diefstal en misdrij ven tegen de veiligheid van de staat en (politieke) moord heeft goedge praat. Het valt niet te ontkennen dat de 27-jarige Le Dantec, in het dagelijks leven leraar aan een schooi voor beeldende kunst,, uit naam van „het volksverzet" de strijd heeft uit geroepen tegen de politie, de werk gevers, de bourgeoisie, de Franse communistische partij en het com munistische vakverbond. Dat de laatste twee zich met de andere in dezelfde mand bevinden, behoeft niet te verwonderen. Een goed op merker kan het niet ontgaan dat de Franse politie de venters met de Humanité ongemoeid laten. J. H. HARTMAN (ADVERTENTIE) Ja, waarom jou u 'i uzelf moeilijk maken door winkel-in winkel-uit te rennen als je thuis op je gemak de juiste vloerbedekking kunt uitkiezen met de gratis Balamundi Omnibus ln dat handige boek vindt u alles wat er zo'n beetje aan woonplezier te koop is.Van stoei-proof Balatred vinyl tot leefgraag Mundiana tapijt. Uitgekiend gerangschikt, kleur bij kleur. En reuze schappelijk geprijsd. Weet u tenminste waarover u praat als u straks voorde Grote Beslissing staat. Dus handel éên keertje gewoon volgens het boekje en vul even de bon in.Voort gemak. Stuur ons maarzo ngratis kijkboek. Je weet nooit waar het goed voor is. Naam: Adres: Plaats: Uitknippen. Opsturen, (maar alsjeblieft geen postzegel plakken) naar: Balamundi Nederland N.V., Huizen Nh. Antwoordnummer 21

de Stem | 1970 | | pagina 23