ROOLVINKDREMPEL IN LOONINDEXERING Rem op doorberekening alle siSi Sinas of prijsstijgingen Commentaar allebei natuur lijk! „Week van "t I lart moet 10 miljoen opbrengen e wat neemt u? Hoe meer CEYLON hoe fijner uw thee Amsterdamse journalisten eisen overleg NVJ-regering Tien groepen beheersen haven bedrijven Vanavond WOODHOUSEopTV Ned.2 TROS 20.20 Morgen meteen zijn nieuwe elpee W00DH0USE SPECIAAL kopen, danheeftu hem altijd inhuis. 13.90 Vrachtwagen stort van viaduct chauffeur gedood Cambodja I Cambodja II Mislukte missie Wijn-akkoord Overleg Cambodja vraagt Vb weer om wapens ..Ingrijpende fusies" NKV-BOND 13' DE STEM VAN DONDERDAG 23 APRIL 1970 17 (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De chauffeur van een l'rachtauto met oplegger, die gis terochtend van de rijksweg Utrecht- Arnhem is gestort, en naast de spoor lijn terechtkwam, is na aankomst in een Utrechts ziekenhuis overleden. De bijrijder liep een lichte hersen schudding op. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van het viaduct in de Mereveldse weg. De politie vermoedt dat de chauffeur, de 37-jarige B.W. van der Nol uit 's-Gravenzande, door slaap overmand was. Een tiental meters voor het viaduct ging de auto steeds meer naar rechts rijden. De wielen kwamen in de zachte berm terecht, de combinatie kantelde en viel op de zeven meter lager liggende weg. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Minister Roolvink van Sociale Zaken wil een drempel in de loonindexeringsclausules. „Men moet zich afvragen of de lonen en prijzen weer niet te sterk uit de hand zullen lopen wanneer via indexeringsclausules zoals deze nu luiden, de lonen voortdurend met de omvang van de prijsstij gingen extra worden opgetrokken", aldus minister Roolvink in een interview met „De Ondernemer". De bewindsman meent dat er on derscheid moet worden gemaakt tus sen de verschillende prijsstijgingen. Een prijsstijging, die zijn oorsprong heeft in hogere invoerprijzen zou bij doorberekening in de lonen waar schijnlijk inflatie oproepen. Bij prijs verhogingen, veroorzaakt door stij ging van de uitgaven van de over heid, mag de indexeringsclausule niet worden toegepast, omdat anders de uitbreiding van de collectieve voorzieningen door de overheid in gevaar komt, aldus de beer Roolvink. Hij zei dat het in het belang van de nationale economie is dat bij een loonsverhoging van vijf procent de extraverhoging van de lonen eerst mag geschieden met het deel van de De Cambodjaanse regering heeft nu voor de tweede maal de Ver enigde Staten dringend om wapen hulp gevraagd. Het is ook uit de berichten van het front duidelijk dat Cambodja er zonder een der gelijke hulp niet in zal slagen de Noordvietnamese en Vietcongtroe- pen in hun opmars door het land te stuiten. Het is even duidelijk dat Nixon en de zijnen in een uiterst moeilijk parket zijn gemanoeu vreerd. Van de ene kant zou Nixon de communisten heel graag van Cambodjaanse bodem verjagen, zo als hij ze uit Vietnam weg wil heb ben en waar al niet. Toelaten dat Noordviefnamezen en Vietcong nauwelijks gehinderd Cambodja in en uit wandelen, be tekent echter ook toelaten dat de communistische troepen vrijuit de aanvoerwegen door dit land kunnen gebruiken om vanuit Cambodja Zuid-Vietnam binnen te vallen. Van de andere kant heeft de regering Nixon het tot zijn politiek gemaakt om successievelijk de Amerikaanse troepen uit Vietnam terug te trek ken en zeker niet verder in de oor log in Indo-China te worden be trokken. Het is te hopen dat Amerika de lessen die het in de laatste jaren in Vietnam heeft geleerd juist nu niet zal vergeten. Zich opnieuw in een dergelijk oorlogsavontuur storten lost niets, maar dan ook niets op. Wel is het jammer dat langs de weg van het redelijk overleg zo weinig gebeurt, wat de Vietnamconferentie in Parijs aantoont. Een gesprek op wereldniveau maar dan een conferentie die wer kelijk resultaten wil bereiken wordt steeds harder nodig. In Cambodja is van officiële zijde kritiek geleverd op de buitenlandse journalisten, die de oorlogshande lingen in dat land verslaan. Hun wordt verweten dat zij teveel schrij ven over de massamoord op hon derden Vietnamezen, die in een ri vier zijn aangetroffen, en te weinig melding maken van terreurdaden, die door de Vietcong worden be dreven. De Cambodjaanse strijdmethode °m Vietnamese mannen, vrouwen en kinderen als schild te gebruiken oij aanvallen tegen de Vietcong wordt door de bevelvoerend gene raal verklaard met de opmerking: "Als de Vietcong op haar landge noten schiet is dat onze schuld niet. Ze verraden er in ieder geval hun Posities mee en dat is erg interes sant voor ons". De chef-staf van het Cambod- laanse leger heeft over het aanrich ten van bloedbaden door zijn mili tairen gezegd: „Men moet niet ver geten dat de troepen van de Viet- con9 en de Noordviefnamezen bij ons 5.000 burgers en militairen hebben gedood en meer dan 700 gebouwen hebben verwoest". in elke oorlog worden, hoe on aanvaardbaar dat op zich ook is, schanddaden verricht waarvan weer loze burgers het slachtoffer worden. De laconieke wijze waarop deze schanddaden door Cambodjaanse autoriteiten worden goedgepraat is ronduit ontstellend. De Amerikaanse onder-staatsse cretaris Joseph Sisco komt met een vreemd reisverslag uit het Midden- Oosten thuis. Toen hij in Caïro aan kwam had president Nasser juist een anti-Amerikaans nummertje weggegeven, in Libanon werd het gesprek met het staatshoofd Helou onverstaanbaar door het lawaai van Palestijnse demonstranten, die in de Jordaanse hoofdstad Amman ten slotte zo'n rel schopten dat hij maar van zijn komst afzag. Alleen in Is raël is hij correct, zoals het bij een gast van zijn kwaliteit past, ontvan gen. Dat kan echter moeilijk als een succes worden uitgelegd. De Ara bische landen zullen de door Jeru zalem getoonde welwillendheid eerder verklaren uit de „Ameri kaans-Israëlische verstandhouding". Veel zal afhangen van de maan dag in Teheran begonnen jaarlijkse conferentie van Amerikaanse am bassadeurs in het nabije Oosten. Het is niet onmogelijk dat dezen zullen aandringen op een gewijzigde di plomatieke koers omdat zij een ver lies aan Amerikaanse invloed in de Arabische landen vrezen. Daarmee zou eens te meer worden bewezen, dat degenen die op de kaart van „Alles of niets" spelen op den duur de beste troeven in handen houden. Met het tot stand komen van een EEG-akkoord over een gemeen schappelijke markt voor wijn is voor Engeland de deur naar de Europese markt fors opengezwaaid. Wat Engeland en wijn met elkaar te maken hebben? Niets, al zijn er ook Britse wijndrinkers. Het wijnakkoord vormt echter een onderdeel en sluit stuk van het gehele landbouw akkoord en totdat dat rond was, wilden enkele partners niet praten over de Britse toetreding tot de Euromarkt. Met name de Italianen trokken heel zwaar aan een voor hen gunstige regeling rond het voor dat land zo belangrijke artikel wijn Voor een groot feest zien wij nog geen aanleiding. Er zal nog heel wat gegeven en genomen moeten wor den voordat de Britten (plus Ierland en de Skandinavische landen) tot de EEG zullen toetreden. Maar het bereiken van deze mijlpaal vinden wij, na het eindeloze touwtrekken in Brussel, wel een reden om een flink glas wijn te heffen op de Euro pese eenwording die toch dichterbij is gekomen. prijsstijging dat boven de 314 pro cent uitgaat. NVV-voorzitter Kloos zei over de uitlatingen van de heer Roolvink, dat de minister kennelijk nog niet heeft begrepen dat de vakbeweging op loonpoiitiekgebied geen gedetailleer de voorschriften wenst: „De lieer Roolvink schijnt op dit punt bijzon der hardleers te zijn". De NVV-voorzitter vindt wel, dat discussie mogelijk moet zijn over de vraag of alle onderdelen van de to tale prijsstijging voor doorbereke ning in de lonen in aanmerking moe ten komen. Hij meent echter, dat dat een zaak is die de bonden en de werkgevers per bedrijfstak zelf moe ten uitmaken. Als overheidsmaatre gelen, waar wij bezwaar tegen heb ben, tot een prijsstijging leiden, hoe ven we het echt niet te slikken dat die prijsstijging van de indexering wordt afgetrokken, aldus de heer Kloos. Een woordvoerder van het NKV verklaarde dat het NKV geen prin cipiële voor- of tegenstander is van een drempel in de loonindexering, maar dat het wel op het standpunt staat, dat er geen strikte richtlijn voor mag worden gegeven. Ook hel NKV meent, dat de vorm van loon indexering per bedrijfstak in onder ling overleg tussen werkgevers en werknemers moet worden uitge maakt. De voorzitter van het CNV, de heer J. Lamser, wilde nog geen uit spraak doen over het al of niet aan brengen van een drempel in de in dexeringen. Het CNV is bereid mee te werken aan het SER-advies. Dat advies, aldus de heer Lanser, 'heeft betrekking op de toekomst en het mag beslist geen invloed hebben op de indexeringsclausule in nog lo pende cao's. De heer Danser zei, dat de mede werking van het CNV aan het opstel len van het SER-advies niet bete kent, dat het CNV van plan is om mee te werken aan het formuleren van nieuwe loonpolitieke normen. In het kader van de vrije loonpolitiek zou het advies hoogstens als een richtlijn kunnen worden gehanteerd. (Van onze redactie buitenland) PNOM PENH De Cambodjaanse regering heeft de V.S. een nieuw en dringend verzoek om wapens en an der materieel gestuurd. Het is het tweede verzoek van generaal Lon Nol binnen twee weken. In zijn bood schap aan president Nixon heeft ge neraal Nol de militaire toestand m zijn land „zorgelijk" genoemd. Cambodja heeft zich eveneeng tot de Verenigde Naties gewend met een dringend verzoek om hulp voor de strijd tegen de Noordvietnamese en Vietcongtroepen op Cambodjaans ge bied. In een brief aan de Veiligheids raad klaagde de Cambodjaanse gede- legeerde Khim Tit over ontelbare aanvallen van communistische troe pen op Cambodjaanse strijdkrachten tussen 2 en 15 april. Het vliegveld van de Cambodjaan se hoofdstad Phom Penh is gister avond om niet nader verklaarde re denen gesloten. Reizigers die naar Singapore wilden, moesten naar hun hotels terug. Volgens een vliegveld employé zou de luchthaven vanoch tend weer opengaan. Inmiddels zijn de Cambodjaanse regeringstroepen er ondanks felle ge vechten niet in geslaagd het dorp Saang te heroveren op de Vietcong. Bij hun poging gebruikten de Cam- bodjanen Vietnamese gijzelaars als kogelscherm. De generaal, dle de burgers de vuurlinie instuurde, heeft gezegd dat het plan afkomstig was van regeringsleider Lon Nol. De „vrij willigers" moesten volgens de gene raal de Vietcong „in hun eigen taal uitleggen dat zij daar niets te maken hadden en dat Cambodja wenste met rust gelaten te worden. Er was niets slinks of cynisch aan dat plan". Goed ingelichte zegslieden in Sai gon hebben beweerd dat twee Ame rikanen in burger vermoedelijk van de CIA vorige week naar de Cambodjaanse provinciehoofdstad Svay Rieng zijn gevlogen en daar met Cambodjaanse functionarissen overleg hebben gepleegd. AMSTERDAM (ANP) Amster damse journalisten, die op een spoed vergadering van de Amsterdamse pers over de samenwerking van kranten en overplaatsingen van re dacties bijeen waren, hebben een te legram gestuurd aan de minister-pre sident, de minister van CRM en de voorzitter van de Tweede Kamer. Daarin spreken zij, gelet op de in grijpende fusies in.de laatste weken, hun verontwaardiging uit over het feit, dat die fusies zich hebben kun nen voordoen zonder vroegtijdige in formatie van de betrokken journa listen en zonder dat die journalis ten gelegenheid tot democratisch overleg hebben gehad. Zij wijzen op de grote bestaansonze- kerheid, die bij vele journalisten is ontstaan. Voorts opnieuw op de ver schraling van de informatie aan het publiek. Verder wordt in het tele gram gewezen op de aantasting van de journalistieke onafhankelijkheid door de toenemende commerciële druk. Zij eisen opnieuw maatregelen om deze fatale ontwikkelingen te stuiten. De journalisten eisen tot slot in hun telegram overleg van regering en parlement met de Ne derlandse vereniging van journalis ten. In een tweede telegram aan de commissarissen, curatoren en direc tie v.d. Arbeiderspers in Rotterdam veklaren de journalisten zich soli dair met de redactie van Het Vrije Volk in haar streven naar medebe slissingsrecht. Tenslotte besloten de journalisten ook een brief aan het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Jour nalisten (NVJ) te sturen. Daarin vragen zij, gezien de onrust en be weging aan alle kranten: a. op de kortst mogelijke termijn een bijeen komst van alle Nederlandse jour nalisten bijeen te roepen, b. intus sen er scherp op te letten dat bij be noeming en ontslag van hoofdredac teuren de redacties medebeslissings recht krijgen en zich voluit solidair te gedragen met de redacties, die op dit ogenblik voor medebeslissings recht opkomen De journalisten ach ten de thans in de cao bestaande af vloeiingsregeling volstrekt onaan vaardbaar. ZEVEN MENSEN zijn gedood en een aantal gewond, toen dinsdag een or kaan het ürugueese stadje Fray Mar cos trof. De meeste gebouwen zijn verwoest. 'Os de fijnste thee ter wereld! AMSTERDAM Ongeveer tachtig studenten in de politie ke wetenschappen aan de uni versiteit van Amsterdam heb ben het Politicologisch Instituut aan de Oude Zijds Voorburgwal bezet uit protest tegen de afwij zing van een democratiserings plan voor hun studie. Op de fo to het bezette gebouw. Want ze zijn allebei even goed. Allebei zo fris als fruit! Lekker! Het moet u, als trouwe lezer van deze kolom, ongetwijfeld zijn opge vallen dat dat deel van de jeugd dat zich roert en dat zijn sinds kren- tenuitdelende Provo-Koosje bijvoor beeld de kabouters en de Dolle Mi- na's een stevige dosis humor in de rebellensaus doet. Dat is gewoon een goed ding, en een van de redenen waarom ik in tegenstelling tot een groeiend aantal landgenoten opti mistisch ben over deze en de toeko mende tijd. Gaat u zelf in uw eigen omgeving maar na: er lopen ontstellend veel nurkse, pessimistische oude zakken in dit land rond. Maar misschien komt dat ook om dat het maar geen mooi weer wordt. Er is evenwel ook een ander deel jeugd, volgens mij een minderheid. Enkele jongeren uit dat bevolkings deel hebben deze week een nieuwe politieke partij, die zich „Jong Rechts" noemt. Jaja, moet u horen. Hier volgt punt acht uit de partij belijdenis: „Rechts Jong Nederland EIST on middellijke vervanging van de hui dige minister van CRM, mejuffrouw Klompe en drastische reorganisatie van dit departement. Het geld dat voor subsidie gebruikt wordt, dient niet weggegooid te worden aan mo- reel-ondermijnende, arbeidsschuwe, quasi-artistieke figuren en dito in stellingen." Met opzet zeggen deze jongeren minister Klompe zonder accent, want zeggen ze, ze heeft gewoon klompe. Jongens, die dergelijke lompheden verkopen, zou je alleen daarom al moeten wantrouwen. De voorzitter, E. H. van Vliet (20), kan er ook wat van: „Ze is de Ras- poetin van het kabinet-De Jong." Jong Rechts is overigens ongeveer de 32e of 33e partij! Er zijn dus al ternatieven. \vaar moet dat heen? In de Betuw- se gemeente Echteld met ruim 5000 inwoners zullen niet minder dan 8 partijen of groeperingen met in to taal 93 kandidaten aan de gemeente raadsverkiezingen deelnemen. Waar dat heen gaat? Naar Kabou- terland. Nou èn? lit blijf vandaag op de politieke toer. En daarvoor citeren we nie mand minder dan Norbert Schmel- zer van de KVP. Hij zei dezer dagen: (Van een onzer verslaggevers) BREDA/DEN HAAG Van maan dag 27 april tot en met zondag 3 mei houdt de Hartstichting in Nederland een grote voorjaarscampagne, die de naam draagt „Week van het Hart". Men hoopt in deze ene week min stens tien miljoen gmlden bijeen te brengen ter bestrijding van de hart en vaatziekten. (Van onze correspondent) UTRECHT De katholieke bond van vervoerspersoneel (NKV) is op grond van een uitgebreid onderzoek aan de hand van jaarverslagen, of ficiële publikaties bij de uitgifte van aandelen of aandelenruil en betrouw bare perspublikaties tot de conclu sie gekomen, dat de Nederlandse ha venbedrijven door tien groepen wor den geleid of beheerd. In een overzicht heeft de KBTTer negen gepubliceerd, te weten Mul ler en Co, Pakhoed Holding, Bolland- Amerika Lijn, Phs. van Ommeren, Fumess, KNSM, Nederlandse scheep vaart Unie, Steenkolen Handelsvere niging en de Bank voor Handel en Scheepvaart. In de lijst van directieleden en die van de raden van commissarissen herkent de NKV-bond een groot aan tal namen, die ook in andere sec tors van het bedrijfsleven voorkomen. Ook is er een beperkt aantal com missarissen, dat in twee havencon cerns een rol speelt. Uit allerlei uitlatingeii heeft de KBV afgeleid, dat er nog meer fusies komen of dat tot reorganisaties zal worden besloten. Naar aanleiding van de bij Pakhoed opgedane erva ringen meent de KBV dat duidelijke afspraken noodzakelijk zijn met be trekking tot de gevolgen van fusies, reorganisaties of bedrijfssluitingen. De Hartstichting noemt deze ziek ten een „nationale ramp". Volgens een schatting van het Centraal Bu reau voor de Statistiek en van hart specialisten lijden in Nederland 500.000 tot 1.000.000 mensen aan dui delijke afwijkingen aan de kransva- ten van het hart. In 1968 stierven in Nederland bijna 47.000 mensen aan hart- en vaatziekten. Dit is evenveel als het aantal overlijdens ten gevol ge van alle andere ziekten te zamen. De Nederlandse Hartstichting wil daarom op korte termijn de volgen de maatregelen verwezenlijken: De volksopvoeding en voorlichting ter voorkoming van hart- en vaat ziekten; snelle hulpverlening aan slachtoffers van een hartinfarct; die stichting en inrichting van revalida tiecentra voor hartpatiënten; het ver richten'van wetenschappelijk speur werk en hulp voor kindéren met aan geboren hartafwijkingen. De hart- en vaatziekten zouden on der meer kunnen worden voorkomen door betere voedingsgewoonten. Met name door een verminderd gebruik van verzadigde vetten, die de aan maak van het schadelijke cholesterol in het lichaam bevorderen. Deze ver zadigde vetzuren komen voorname lijk voor in boter, margarine, room, roomijs, vette kaas en melk met een hoog vetgehalte. Ook aan lichaamsbeweging moet meer aandacht worden besteed, aan gezien de tegenwoordige mens een te grote calorieën-opname heeft. Daar komt bij, dat in 1850 nog 13 procent van de energie, die noodzakelijk was voor de arbei,d door menselijke spierkracht werd geleverd, terwijl dit percentage in 1950 ten gevolge van de mechanisatie, automatisering en motorisering nog slechts 0,9 was. Wandelen en fietsen zijn de aange wezen remedies. Volgens Amerikaanse onderzoekin gen zou het roken van sigaretten ook kunnen bijdragen tot het ontstaan van hart- en vaatziekten. GASPARE MAGADDINO, een be kend lid van de Cosa Nostra, de Ame rikaanse Maffia, is dinsdag in Brook lyn (New York) op straat neerge schoten. TWEE GUATEMALAANSE guerril- [astrijders zijn dinsdag gedood tijdens een schietpartij met veiligheidsagen ten in de buurt van de Braziliaanse ambassade in Guatemala-Stad. MEER DAN 60 mensen in Puebla in Mexico zijn door uitdroging om het leven gekomen als gevolg van een hittegolf, die sinds enige dagen Mexi co teistert. „Ik doe geen uitspraak op een on gewenst moment. Als ik zeg: radio Veronica moet weg, huilt half Neder land. Als ik zeg: blijven, zeggen ze, hij tolereert iets onwettigs. U kunt zeggen: die slimme Schmelzer houdt zich weer op de vlakte. Nou, dat doe ik dan al acht jaar en ik zit nog steeds hier." Ru hoort u het eens van de man zelf. Gegroet. MERIJN. (ADVERTENTIE) ,.T-V -

de Stem | 1970 | | pagina 13