Middelburgse politie had een zeer crimineel 1969 Indrukwekkende begrafenis van deken Nieveen in Goes MAATSCHAPPELIJK WERK LIT DE DIOCESANE STRUCTUUR Raadslid wil MEAO- vestiging in Goes MEESTE MISDRIJVEN OPGELOST! NOODKREET BIOLOOG: VOORJAARSCONCERT ZEEUWS ORKEST Motie vanj van Ooijen (CHU) Vergadering-ruilbeurs Pliilatelica Alternatieve Vrouwenbond in Vlissingen In Middelburg Hoogste punt bereikt bij bouw overdekt zwembad Afsplitsing van NVV „Natuurgebied in Nederland direct vergroten 9 Voortzetting studie negatieve belasting Zwart traject Grote ravage na aanrijding bij Rilland-Bath Goed jaar voor Bank voor Zeeland n.v. Prijsschieting K'wa dendamme Volksdansen Pla ttelands vrouwen Bedrijf papier oor uw pen Griekenland Vakantietoeslag OAW De Kriekeputte speelt in Goes (Van onze correspondent) MIDDELBURG Bij de bouw van het overdekte zwembad te Mid delburg is het hoogste punt bereikt. Het bereiken van dit bouwstadium werd gistermiddag gevierd tijdens een korte bijeenkomst op de bouw plaats. Daar reikte de directeur van ge meentewerken, ir. C. J. M. van U- nen de zogenaamde „kapfooi" een enveloppe met inhoud aan al le bij de bouw van het zwembad be trokken bouwvakkers uit. De bijeenkomst werd bijgewoond door de heer W. van Groesen, hoofd van het gemeentelijk bureau voor sport- en jeugdzaken, de architect ir. Van Voorst en aannemer J. Stegink. Naar verwacht wordt zal het o- verdekte zwembad medio juli gereed zijn. Het overdekte bad zal dan vrij wel direct daarna in gebruik kun nen worden genomen. Intussen begint er al aardig teke ning te komen in de bouw van het zwembadcomplex. Aan de zijde van de Blauwe Dijk is met gereedge komen met het instructiebad, ter wijl de werkzaamheden aan het grote bad, dat 12,5 bij 25 meter zal meten, in volle gang zijn. Aan de buitenzijde van het com plex is men aan de zijde van de Vest gereedgekomen met de door de Haagse kunstenaar Jan Goeting ont worpen baksteenversiering, voorstel lende de dierenriem. Het bestuur van de NVV Vrouwen- band trad op 6 april j.l, na een be zoek van drie hoofdbesturusleden aan de voorzitster van de NW Vrou wenbond, afd. Vlissingen, mevrouw C. E. Cappon-Roos, en bloc af. Reden hiervan is, volgens me vrouw Cappon, de unfaire behande ling van dit bestuur door het hoofd bestuur. Dit verwijt mevrouw Cap pon namelijk laksheid, terwijl haar op de jaarvergadering van 26 febru ari nog werd verweten dat ze te ac tief was. Door ziekte en huishoudelijke om standigheden had de toenmalige se cretaresse, mevrouw De Ruyter, de gehele administratie laten verslof fen. Ze had geen uitnodigingen ver stuurd voor het twintigjarig bestaan, zodat hier niemand op af kwam. De datum van de jaarvergadering moest dit jaar verzet worden omdat haar jaarverslag niet klaar was. „Nu heeft deze zelfde secretaresse zich achter de ruggen van de rest van het bestuur om tot het hoofdbestuur gewend", aldus mevrouw Cappon. „Nu wordt ons verweten dat de kas niet zou kloppen", zegt de eerste penningmeesteresse, mevrouw P. J. Mouthaan-Wolse, ..maar die heeft altijd geklopt. Maar neen, met deze NVV willen we niet verder gaan, heeft het Vlissingse bestuur gezegd, en met hen vele leden". UTRECHT (ANP) „Het is abso luut noodzakelijk, dat het areaal na tuurgebied in Nederland wordt uitge breid, anders treden onvermijdelijk Plagen en ziekten op". Deze alarmerende waarschuwing is afkomstig van drs, J. T. de Smidt van net Instituut voor Systematische Plantkunde van de Rijksuniversiteit in Utrecht. Het instituut luidt de alarmklok der milieuverontreiniging. Urs. De Smidt tracht ook een oplos sing te geven. Die is: onmiddellijk ophouden met verdere aantasting van welk natuur gebied dan ook. Daarentegen juist de natuurgebieden uitbreiden door om zetting van cultuurgronden in na tuurgebieden uitbreiden door omzet- ™g van cultuurgronden in natuur grond. Verder ondermeer: ophouden wet de verontreiniging van het mi- u do°r de vervuHing van water, lucht en bodem. nr?.onze Parlementaire redactie) - HAAG Hoewel staatssec- "raPPerhaus (financiën) enke- weken geleden tijdens een KVP- W» s.'n Brabant zijn twijfels »p»VvBeu''. over bel systeem van de gatieve inkomstenbelasting, wordt sLÏÏ11 "P'Pisterie nog steeds gestu nt op dit onderwerp. Afgewezen heeft hij het dus nog Wn„' 20 bleek gisteren uit zijn ant- «uorct op vragen in de Tweede Ka- van het CHU-kamerlid Scholten (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De gemeentepolitie Middelburg noemt in het zo juist verschenen jaarverslag het jaar 1969 bijzonder „crimineel". Zo wel de aard van de gepleegde misdrijven als hun aantal namen schrik barend toe, terwijl het aantal rechercheurs dat met deze situatie te maken kreeg, nauwelijks is toegenomen. De recherchetaak wordt in Middelburg door 5 man verricht. „Een te zware wissel op deze amb tenaren" merkt het jaarverslag op. Middelburg kreeg na lange jaren van betrekkelijke rust aan het front van de wetsovertreders, in 1969 op eens te maken met: Een inbraak bij de antiquair Flip- se, waar voor 70.000,aan Zeeuwse sieraden werd gestolen. Een gewapende overval op een bankkantoor (buit 5.650, Een overval op een benzinestation (buit 700,— De brand in het gerechtsgebouw (schade minstens zeven ton). Een poging tot beroving van een oude vrouw. Een hele serie inbraken over een betrekkelijk kort tijdsbestek. Het frappante is niet zozeer de ernst van de delicten als wel het feit, dat de Middelburgse recherche alle za ken, behalve die betreffende de in braak bij Flipse, heeft opgelost. Wat betreft de overval op het benzinesta tion heeft de politie twee mannen aangehouden die onder sterke ver denking staan en intussen ook al zijn voorgeleid zonder echter te hebben bekend. Het aantal misdrijven is ook toegenomen. In 1960 was het aantal 154. In 1969 turfde men er niet min der dan 304. Het aantal verkeersongevallen daal de met één (443 in 1969), terwijl het aantal doden in het verkeer gelijk bleef (5) en het aantal gewonden daalde van 86 tot 75. Aan deze rela tief gunstige situatie heeft de zo genaamde pragmatische verkeerscon trole in Middelburg stellig bijgedra gen. Deze controle houdt in, dat niet alleen wordt gelet op tijdstippen en plaatsen waarop de meeste ongeval len plaatsvinden, maar vooral op de overtredingen die aan de wortel van de meeste verkeersongelukken lig gen: te hoge snelheid, geen voorrang verlenen, onjuist voorsorteren e.d. De Nieuwe Vlissingseweg waarvoor binnenkort een maximumsnelheids beperking tot 80 km per uur zal wor den ingevoerd, staat bij de verkeers politie bekend als een „zwart tra ject". Hier gebeurde circa 10 procent van alle verkeersongevallen op Mid delburgs grondgebied, waarbij negen gewonden (12%) en 4 doden (90%) vielen. Voor een stukje weg van slechts 2 kilometer, zijnde circa een honderdste deel van het totale Mid delburgse wegennet is dat een gru welijk iets. Het extra werk dat door het Mid delburgse korps wordt verricht wordt (Van onze correspondent) RILLAND-BATH Donderdag morgen ontstond op Rijksweg 58 ter hoogte van café Zeeland een grote ravage toen ten gevolge van een aan rijding een groot aantal zakken zeep poeder opengebarsten her en der over de weg verspreid kwamen te liggen. Het ongeluk gebeurde toen J. van de B. uit Steenbergen bij een inhaal manoeuvre op de linkerweghelft kwam, terwijl uit de tegenoverge stelde richting een vrachtauto nader de, bestuurd door C. de N. uit 's-Gra- venpolder en geladen met twintig ton onbewerkte zeeppoeder. Om een frontale botsing te voor komen stuurde de vrachtautochauf- feur zijn combinatie de vluchtstrook en het aangrenzende rijwielpad op. Hierbij sloeg de aanhanger, geladen met vijf ton zeeppoeder om. Van de B. werd per ambulance naar het ziekenhuis Lievensberg In Bergen op Zoom vervoerd. Zijn auto werd totaal vernield. De aanhanger van de vrachtwagen combinatie, die zwaar werd bescha digd, werd door een takelwagen weer op zijn wielen gezet. (Van onze correspondent) GOES - De resultaten van de Bank voor Zeeland N.V. te Goes waren in het jaar 1969 wederom bevredigend. De inkomsten uit renten en provisiën dit jaar hoger waren, was het netto resultaat beter dan het voorgaande jaar. Er zal dit jaar 'n dividend van 18 pet. worden uitgekeerd. De laatste 3 namen toe en hoewel de onkosten ook jaar was dit telkens 17 procent. Uit het jaarverslag over het 50e boekjaar, dat gisteren verscheen en dat op de aandeelhoudersvergadering van 27 april zal worden behandeld, blijkt tevens, dat de bank de verlies- en winstrekening over 1969 kon af sluiten met een saldo-winst van f 126.795,93. De omzet bedroeg f 12.000.163,75 tegen f 10.645.436,65 in het voorgaande jaar. De Bank voor Zeeland had ter waarde van f 5.704.962,17 opvorder- bare bedragen bij banken en kassiers tegen f 4.0X4.472,62 in 1968. De vorderingen op rekeninghou ders, gedekt door persoonlijke en za kelijke zekerheid, bedroegen f 3.644.182,63 tegen f 3.775.025,00. Het totaal tegoed van de inleggers bij de spaarbank bedroeg 1.885.358,03 gulden, tegen f 1.884.848,93. Het tegoed van de rekenmg- courant-houders, de overige schulden en voorzieningen bedroegen f 4.370.568,65. onder meer uitgedrukt in overuren. De recherche maakte ruim duizend overuren en de surveillancedienst 730. Interessante gegevens levert het jaarverslag over het werk van de vreemdelingenpolitie, die 320 vreem delingen in de registers heeft staan, waaronder 101 Indonesiërs en 63 Bel gen de grootste groepen. Er kwa men in het verslagjaar 17 Franse staatsburgers in Middelburg wonen als gevolg van de bouw van de fa briek van Péchiney in het Sloe. Ne gen vreemdelingen waren niet wel kom in Middelburg, waaronder twee Grieken. Er kwamen twee gevallen van zelf moord voor in Middelburg, er wa ren 35 branden waarmee de politie bemoeienis had en er deden zich vijf bedrijfsongevallen voor. De „zwarte lijst" vermeldt in Middelburg 20 na men. Eén persoon is in dubbelstads- verband drooggelegd. (Van onze correspondent) KWADENDAMME De hand boogvereniging „Victoria" hield een prijsschieting op de liggende wippen bij de heer P. Doene. Voor de 60 aanwezige schutters was voor elk een prijs aangekocht. De uitslag van de eerste wip. Hoofdvogel: P. Oostidijk van Willem- Teil uit Ovezande. Ie zijvogel: P. Vette van Concordia uit 's-Heeren hoek. 2e zijvogel: C. Westdijk van Vios uit 's-Heerenhoek. Ie bovenkal: C. Rentmeester van Willem-Teil uit Ovezaindie. 2e bovenkal: A. v. d. Dries van Concordia uit 's-Heeren hoek. Ie onderkal: J. Rijk van Jaco- ba van Beieren uit Goes. 2e onder- kal: M. G Verbeek van Victoria uit Kwadendamme. Ie klep: A. Clarys van ADLM uit Kwadendamme. 2e klep: Jae. Doene van Victoria uit Kwadendamme. 3e klep: W. Bou- dens van Willem-Teil uit Ovezande. Meeste kleine vogels: A. v. Zunde- ren van Spes-Nostra uit Ovezande, (8 stuks). Uitslag van de tweede wip. Eerste en tweede hoofdvogel werden gescho ten door W. de Jonge van ADLM uit Kwadendamme. Ie zij vogel: Jac. Doene van Victoria uit Kwadendam me. 2e zijvogel: B. Looy van Victo ria uit Kwadendamme. 3e zijvogel: Jac. Doene voornoemd. 4e zijvogel: A. de Jonge jr. van Soranus uit Heinkenszand. Ie kal: P. Vermuë van Jacoba van Beieren uit Goes. 2e kal: P. Vette van Concordia uit 's-Heerenhoek. 3e kal: J. F. de Rijke van Edele-Handboog uit Ouidelande. 4e kal: P. Doene van Victoria uit Kwadendamme. Meeste kleine vo gels: P. Vermuë van Jacoba van Beieren uit Goes (5 stuks). De vlie gende vogelprijs was voor P. Pee- ters van Victoria uit Kwadendamme. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Het Zeeuws or kest, waarin opgenomen de Vereni ging voor Instrumentale Muziek en de Stichting Het Zeeuws Kameror kest, geeft het voorjaarsconcert 1970 op woensdagavond 6 mei, onder lei ding van Jan Out. De aanvang ia om 20 uur in de Concertzaal te Middelburg. Solist is Herman Krebbers, concertmeester van het Concertgebouworkest te Am sterdam, in het vioolconcert no. 1 in A kl. t. van Bach en Introduction et Rondo Capricioco van Saint Saiens, Verder zullen worden uitgevoerd werken van Mozart en Tsjaiikowsky (Notenkraker-suite) ;- z -- x,, mm&S Iom/M (Van een onzer verslaggevers) GOES „Gaat u nu rustig sla pen, want er gebeurt hier van nacht niets",moet deken Nieveen van Dijkum zijn parochianen tij dens de bange oorlogsdagen iedere avond na het bidden hebben toe gevoegd, aldus memoreerde pas toor P. J. N. M. Riep, oud-kape laan van Goes, gisterochtend in zijn preek tijdens de uitvaartmis van de zondag op 79-jarige leef tijd overleden ex-deken van Mid delburg en emeritus-pastoor van Goes in de Maria Magdalenakerk. Ruim 200 mensen waren aanwezig bij de plechtige mis. die vrijwel ge heel in het Latijn werd gesproken en gezongen. Concelebranten waren behalve pastoor Riep, pastoor C. P. M. Holtkamp van Goes, pastoor C. van Teijlingen uit Limmen, pastoor M. van Stee uit Ginneken, rector L. van der Boog uit Leiden en kape laan T. van Lange uit Bergen (N.H) Vooirts waren aanwezig monseig neur J. Stiger, vicaris van het bis dom Haarlem, pastoor C. Kroon van 's-Heerenhoek, kapelaan Th. Roosen- berg van Vlissingen, oud pastoor Witkamp van Heinkenszand, pater M. Buyssen, directeur van het Sint- (Van een onzer verslaggevers) GOES Het CHU-raadslid, de heer J. P. G. van Ooijen heeft tij dens de gemeenteraadsvergade ring van Goes een motie inge diend waarin hij er namens de onderwijscommissie bij het col lege van b. en w. op aandrong alle mogelijke middelen aan te wenden om een opleiding voor middelbaar economisch en admi nistratief onderwijs, op basis van samenwerking tussen openbaar, protestants- christelijke en rooms- katholiek onderwijs, in Goes mo gelijk te maken. De heer van Ooijen betoogde met grote teleurstelling kennis te hebben genomen van het voornemen van de staatssecretaris van onderwijs en we tenschappen om een opleiding voor middelbaar economisch en admini stratief onderwijs te verbinden aan de scholengemeenschap voor christelijke lager- en middelbaar middenstands- onderwijs in Middelburg. De heer van Ooijen zei te weten dat de stichting van een school voor middelbaar economisch en admini stratief onderwijs, met voldoende kansen op levensvatbaarheid, vol gens de onderwijsdeskundigen slechts mogelijk is in een schoolgebied met 400.000 inwoners. Als gevolg hiervan, rekening houdend met het inwonertel van Zeeland per 1 januari 1970, zal er in Zeeland slechts een opleiding voor middelbaar economisch en ad ministratief onderwijs gevestigd kun nen worden. De heer van Ooijen zei van mening te zijn dat de Zeeuwse onderwijsbe- langen het beste gediend zouden zijn met een M.E.A.O.-school waarin alle richtingen van het onderwijs samen werken. Voorts meende hij dat het opnemen van een opleiding voor M.E.A.O. in de scholengemeenschap voor christelijk lager en midden- standsonderwijs in Middelburg in fei te betekent dat de opleiding voor M.E.A.O. in Zeeland een protestants christelijke signatuur krijgt. Dit zou indien het voornemen van de minister ten uitvoer wordt gebracht tot gevolg hebben dat belangrijke bevolkingsgroepen in Zeeland ernstig geschaad worden in de vrije school keuze voor hun kinderen. De heer van Ooijen zei voorts dat het bezwaar van het ernstig schaden van de belangen van belangrijke be volkingsgroepen niet aanwezig is, in dien bewust wordt gekozen voor een samenwerkingsschool, naar voorbeeld vasi de scholen, uitgaande van de Stichting Samenwerkingsscholen voor kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden in de provincie Zeeland. „De mogelijkheid tot samenwerking moet reëel aanwezig worden geacht" aldus het C. H. raadslid, „omdat ge bleken is dat bij grote groepen van de bevolking de gedachte aan samen werking leeft en dat voorts nergens uit blijkt dat deze vorm van samen- opleiding voor M.E.A.O. niet mogelijk zou zijn. Van diverse zijden zijn pogingen in het werk gesteld om een dergelijke oplossing te bewerkstelligen, die ech ter wel de steun van de overheid be horen te hebben. Gezien de terzake geldende normen dat de hele provin cie Zeeland „vqedingsgebied" voor een MEAO opleiding moet vormen is het bezwaarlijk een dergelijke op- Willibrorduscollege, leden van het kerkbestuur, wethouder J. H. Roose en andere kerkelijke en gemeentelij ke autoriteiten. Het jongenskoor van de katholieke Zeeuwse Koorschool, onder leiding van directeur E. Heyblok, zong het Gregoriaanse requiem. Ook rond de groeve werden op indrukwekkende wijze door de concelebranten Grego riaanse liederen gezongen. „Deken Nieveen had een vorst bisschop kunnen zijn naar middel eeuwse trant", aldus pastoor Riep. die de imponerende persoonlijkheid van de overledene schetste. „Hij was niet gemoedelijk. Hij spreidde een plechtigheid o m zich heen als een rookgordijn". Pastoor Riep vertelde verder hoe deken Nieveen zijn priesterschap om hulde met een kinderlijke trots, die verraadde, dat hij zeer goed wist, dat hij priester was. Dit vloeide voort uit zijn ontstuimige zielsvreug- de. In de oorlog manifesteerde zich vooral zijn vooruitziende blik, zijn moed, zekerheid en godsvertrouwen. Zijn felheid leidlde er ook toe, dat hij in Leiden de eerste gemotori seerde priester was en dat hij eens lanigs de singel een jongen narende, met zijn hoed op zijn rug, tot hij de ze in de kraag had gepaikt. Aldus pastoor Riep, die tot slot deken Nie- veens menslievendheid in herinnering bracht. Tientallen begeleidden na de ab soute Reins Marinus Albertus Nie veen van Dijkum naar zijn laatste rustplaats op het rooms-katholieke kerkhof van Goes. (Van onze correspondent) NIEUW- en SINT-JOOSLAND Een dezer dagen in de „Brasserie" te Middelburg is door de leden van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen afdeling Middelburg en Omstreken met veel plezier onder leiding van mejuffrouw A. van der Leeden gevolkdanst. Er werden zes eenvoudige dansjes geleerd. Hieraan werd door jong en oud enthousiast meegedaan. Me vrouw Kiviet begeleidde het dansen op de accordeon. Het winkeltje, dat door het bestuur georganiseerd werd en waar de leden hun eigen gemaak te of gebakken dingen in brachten, was een succes. De presidente, me vrouw Bokhorst waarschuwde de le den voor dubieuze verkoopmethoden aan de deur, per telefoon of demon straties, die op verschillende plaat sen in Zeeland momenteel voorko men. Amsterdam, met een bezoek aan de diamantslijperij en een rondvaart door de grachten wordt dit jaar het doel van het zomerreisie. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Samen gaan met andere soorten van maatschap pelijk werk, een niet langer diosecane maar provinciale or ganisatie en wel interconfes sioneel dat zijn de drie belang rijkste eisen, waar ook de ge zinszorg zich voor gesteld ziet. De Zeeuwse en Brabantse be sturen van de diocesane stich ting katholieke maatschappe lijke gezinszorg hebben er gis teren op Bouvigne een infor matiedag aan gewijd. Te verwachten valt, dat bin nen nu en twee jaar de nieuwe werkwijze gerealiseerd zal worden.- Vanuit verschillende kaders in het gehele land wordt gestreefd naar een provinciaal, interconfes sioneel en verschillende wrekvel- den omvattend begeleidingsor gaan. Naast een aantal effieien- cy-overwegingen spelen daarbij vooral een rol overwegingen van methodische gelijkenis van de verschillende werkvelden (alge meen maatschappelijk werk en gezinszorg bijvoorbeeld) elkaar wel aan. De eigensoortigheid van ieders werk dient immers gega randeerd te worden. In het bisdom Breda bestaan naar verhouding veel kleine instellingen Daarbij is het opvallend dat hier (in vergelijking met andere bisdommen) nog weinig gericht en concreet ge- dacht wordit over schaalvergroting. Toch zijn er duidelijke voordelen aan te wijzen, zoals de mogelijkheid om een leidinggevende kracht aan te trekken; de mogelijkheid om een teamverband tot stand te brengen, waardoor bij ziekte e.d. het werk toch door kan gaan; bij schaalvergro- ding zou het bovendien mogelijk zijn 'n full-time administrateur aan te trekken en 'n sterker beleid te voe ren vanuit het particulier initiatief. Het resultaat van diverse bespre kingen met verschillende organisa ties is neergelegd in een informatie nota, die gisteren aan de Gezinszorg- besturen werd voorgelegd. De nota constateert dat het wenselijk is om te komen tot een Gemeenschappelijk Instituut voor Dienstverlening in Noord-Brabant. Dit zogenaamde G.I.D. zou ten eerste provinciaal zijn opgezet, ten tweede tussen levensbeschouwelijk zijn en 't zou in 'n organisatie het to taal van de sociale dienstverlening moeten omvatten. In een eerste fase zou men dan algemeen maatschappe lijk werk, gezinszorg, maatschappe lijk werk in de revalidatie en in het bejaardenwerk en de bijstandswet willen samenvoegen- Voorzitter H. J. Kemerink legde er de nadruk op, dat ook de gezins zorg een bedrijf is geworden met in totaal in Nederland 40.000 krachten en een „bedrijfsomzet" van vijftig miljoen. „Dit bedrijf", aldus de voor zitter, „moet een produkt leveren van zo hoog mogelijke kwaliteit en zo groot mogelijke kwantiteit. Daar zal een volledig aangepast apparaat voor nodig zijn". Drs. W. Timmerman, directeur van de stichting samenwerking algemene gezinsverzorging, wees van zijn kant op de noodzaak om tot grote instel lingen te komen. Temeer omdat een sterke uitbreiding van de geboden hulp noodzakelijk is. Tot nu toe helpt men slechts "het gezin als de moeder ziek is. Men kan weduwnaars en ge handicapten nog niet in de zorg op nemen. Er is trouwens behoefte aan een pluriforme dienstverlening. De voorzitter verwachtte, dat Gezins zorg binnen twee jaar zal uitgroeien tot een bedrijf met 60.000 werk krachten en 'n exploitatiebedrijf van 150 miljoen op tafel zal komen. Ook in Zeeland is er sprake van een groeiende samenwerking tussen vanuit verschillende levensbeschou wingen werkende organisaties. De toekomstige samenwerking op pro vinciaal niveau zal immers ook voor Zeeland de nodige consequenties met zich meebrengen. In alle landen met een militaire dictatuur wordien politieke tegen standers met hun gezinnen vervolgd, gevangen gehouden en gemarteld. De dictatuur van „links" en „rechts" met hun misdadig rechts apparaat is een ergernis zonder meer. In Grieken land wordt de dictatuur „rechts" ge heten. Laat dit geen verband oproe pen met bijvoorbeeld de „rechtse" partijen in Nederland, want dan zou- dien wij heel wat goede democraten in onze huidige regering met het ko lonels-bewind in Griekenland moet- ten identificeren. „Rechts" het woord behoort in een verklarend woordenboek van vóór 1933. In Nederland zijn er democrati sche partijen, tot de CPN toe. De ene is conservatief, de andere rood of liberaal gekleurd. In Griekenland be staat een on-democratisch bewind en het parlement is er niet. Omdat Grie kenland toch wel weer tot de demo cratieën kan gaan behoren door een voudigweg het kolonels-bewind om ver te schoppen en vrije verkiezingen toe te laten, OMDAT deze mogelijk heid bestaat, moeten alle Nederlan ders, rood, liberaal of conservatief van politieke keuze, zich extra inzet ten om Griekenland vrij te maken. De Verenigde Staten, onze bondge noot, steunt Griekenlands huidig be wind om militaire redenen. Indien Nederland op een flinke en moedige manier de Amerikanen er op wijst dat het kolonels-bewind verdwijnen moet of anders zijn wij geen bond genoot meer, dan is Papadopoulos weer een pion kwijt. Momenteel is zelfs onze minister van Buitenlandse Zaken ongewild een belangrijk stuk op het Griekse schaakbord. Daarom moet eenieder van zijn vertegenwoordiger in het parlement eisen dat men de Nederlandse re gering onder druk zet om GEHEEL met het Griekse kolonels-bewind te breken, militair, economisch, politiek en diplomatiek! Laat het parlement van Nederland ook weten aan de se natoren en afgevaardigden in het Huis van Afgevaardigden in Wash ington dat wij Nederlanders met het Griekse kolonels-bewind hoege naamd niets uitstaande willen heb ben en dat wij Griekenland willen helpen bevrijden van dit schrikbe wind. Onze militairen mogen er niet meer op oefening gaan, wel^ op jacht naar kolonels. De dwaling in Wash ington is dat de NAVO de koer3 _van de kolonels moet volgen, terwijl juist de kolonels onze koers moeten vol gen, onder escorte van NAVO-strijd krachten naar een verbanningsoord!" SCHOONDIJKE. H. M. van dier Kleij. Gelukkig zijn de A.O.W.-uitkeringen verhoogd met een z.g. trendverhoging van 3,69 procent en een z.g. structu rele verhoging van 3 procent. De re gering heeft nog meer structurele verhogingen in petto, om zodoende de A.O.W. geleidelijk op te trekken tot het z.g minimumloon. Dat is echt een zeer goede zaak, omdat dan de A.O.W.'ers een redelijk bestaan zou den hebben en geen beroep meer op de bijstandwet zouden behoeven te doen. Ook is er een vakantietoeslag voor de A.O.W.'ers van 3 procent; maar deze uitkering zal pas in sep tember plaatshebben. Dit is voor mij een onbegrijpelijke zaak, daar nu de A.O.W.'ers pas in september met va kantie kunnen gaan. En daar 90 pro cent voor september met vakantie wil en de meeste bejaarden als ze met vakantie gaan op familieleden of kennissen zijn aangewezen, is het te hopen dat de vakantietoeslag ver vroegd zal worden uitbetaald. LEO GABRIELS, MARIJKESTRAAT 20 ST.- WILLEBRORD. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De afdeling Mid delburg van Philatelica houdt haar vergadering tevens ruilavond op donderdagavond 23 april om 19.30 uur in hel gebouw „De Schakel". De jeugdbij eenkomsten, onder lei ding van de heer J. van Dalsum zullen worden gehouden 11 en 25 april a.s. en 9 en 23 mei a.s. in één der lokalen van de Technische School op het Molenwater alhier; de aan vang is om 16 uur. (Van een onzer verslaggevers) GOES Op de laatste avondbij eenkomst van dit seizoen van het R.K. Vrouwengilde, afdeling Goes, zal het Hulster poppentheater „De Kriekeputte" een voorstelling geven. Opgevoerd zullen worden „Peerke Kustermans" en „De prinses en de varkenshoeder". De avond is vastge steld op donderdag 23 april, aanvang 8 uur, in het „£>lot van Ostende" in Goes. Het traditionele reisje van het Goe- se vrouwengilde is op donderdag 28 april. Via het Dolfinarium in Harder wijk zullen de Goese vrouwen naar Amsterdam gaan (rondvaart, winke len en museumbezoek) of naar Volen- dam en Marken. Tijdens de pauze van de feestavond van volgende week donderdag zullen de aanwezigen hun voorkeur kunnen uitspreken. In sep tember zal het R.K. Vrouwengilde van Goes van start gaan met een nieuw programma.

de Stem | 1970 | | pagina 7