sow 1970 Broederdienst in Luik-Bastenaken-Luik MERCKXERIC DE VLAEMINCK REED ONS IN DE GRASKANT GROTE INTERESSE In Hoenshroek nog vier kanshebbers WEST-DUITSLAND FA VORIET IN RUSSUM Nederland sterk met zwemsters trek alle registers maar's open... DE BARONIE VERVLIEGT EEN KLEURENTELEVISIE Sporttoto Leerplan Geesink in 1 buitenland AKGB houdt algemene vergadering Krekels de beste (11e) Nederlander Kindvall laat naar Mexico SAS-MACHINES GECHARTERD VOOR MILAAN Uitslag en Sensatie APEÜT(E) sche ig Maatschappij hollandsche Uitslag BENDER C.C.Bender's Piano-enOrgclhandel N.Vi,VanCootbptón 12,Breda.Td.01600-30164. feme bedrijf maakt hporganisatie nood- rtiment vleeswaren i/er een goede ver- middelbare school- p nodigen wij uit interessante functie waardering. te richten aan de Deventer. van ons verpleegtehuis van patiënten uit het a poliklinische patiënten, aag In contact komen met ast een uitstekende belo- nder een welvaartsvaste n bieden. worden Ingewacht door teur Dr. KJ. Nanninga. waliteitswagen bij uitstek gewicht polyester caravan l'abrikaat. CAMPER en de Franse speciale korting verkocht. iNCIERING aterdag van 10.00 - 17.00 3-4-5-6.8 en 9 mei. 25 DE STEM VAN ZATERDAG 18 APRIL 1970 27 Leeuwarden/Amsterdam r de functie van [REDA - OOSTERHOUT - an uit het incasseren van schade en het sluiten van tie door inspecteurs en uitstekende toekomst der opzicht. larmec gelijk te stellen nbeveling. iig werken, ijver en door- verzocht hun brieven m®' den aan AGO verzekeringen aniahuis, Nieuwestad 9 »raf inlichtingen Inwinnen >er J. A. M. Leijten, Hobo lefoon 01600 - 39339. (Van onze speciale verslaggever) LUIK In het van sympathie voor Eddy Merckx gonzende Luik kwam een „Flandriaan" als eerste over de meet. De 22-jarige Roger de Vlaeminck stapte dan ook fier op het ereschavot. Niet iedereen immers kan Merckx in het gezicht van de aankomst schaakmat zet ten. Hij had het in ieder geval gepresteerd. Met een vlijmscherpe de marrage vlak voor de betonnen baan van Rocourt, het eindpunt van de klassieker LuikBastenaken—Luik, in zicht kwam schoot hij weg uit een groepje van zes, waarin de Belgische azen Van Springel en Merckx. Uiteraard kreeg hij hierbij de steun en goedkeuring van zijn broer Eric, die als truc special „het veilige sein" gaf door hard te spuwen! Roger volgde de aanwijzing van de wereldkampioen cyclo-cross prompt op en wipte uit 't zadel. De enkele seconden voorsprong, die hij bij elkaar trapte, bleken genoeg om ais eerste in Rocourt de wielerbaan op te stevenen en onbedreigd over de streep te gaan. Tot aan die beslissende demarrage heeft het er lang naar uitgezien dat' Merckx weer een zegepalm zou be halen. Of hij bewust een nederlaag heeft geleden is niet bekend, maar wel moet1 hem tijdens de koers door het hoofd zijn geschoten dat de een- MILAAN (AP) Orvar Bergmakr, de coach van het Zweedse voetbalelf tal, heeft op een persconferentie ge zegd dat Ove Kindzall, die hij eén van zijn beste spelers noemde, als ge volg van zijn verplichtingen bij Feijenoord, zich niet voor 25 mei bij de Zweedse voetbalselectie in Mexico zal kunnen voegen. Bergmark zei te verwachten dat Zweden in zijn groep achter Italië zal eindigen. DEN HAAG (A.N.P.) De cijfers van de sporttoto van de afgelopen week luidlen: Aantal deelnemers: 756.405. Bruto-inleg: 1.639.254. Prijzenbedrag: 727.664,30. Eerste prijs, beschikbaar f221.299,29. Zeven meldingen van dertien goed. Per persoon bruto 31.614,—. Tweede prijs: beschikbaar f 147.532,86. Aantal meldingen van twaalf goed: 96. Per kolom bruto ƒ1536, Derde prijs: beschikbaar f221.299,29. Aantal meldingen met 11 goed 1031. Per kolom f214,—. Extraprijs: beschikbaar f 147.532,86. Aantal meldingen met de eerste acht goed 334. Per kolom 441,70. (Van onze medewerker) BREDA In hotel Royal in Den Bosch wordt zaterdag aanstaande de algemene vergadering 1970 van ie Nederlandse Katholieke Gymnas tiek Bond gehouden. De vergadering begint om een uur. Uit het jaarverslag over 1969 blijkt dat, ondanks alle anderslui dende berichten, het ledenbestand raet slechts 500 is teruggelopen. Het aangesloten leden bedraagt al.556, verdeeld over 356 verenigin- f®- Van dit aantal zijn er bijna "1000 jonger dan 13 jaar. Hierdoor zal de deelname pan de leiders- en leidsters-cursussen nog groter moe- I t gorden. opdat voldoende kader «schikbaar komt om deze grote stoep jeugdigen op te vangen. Aan toderskorps konden het afgelo- T® ,aar 47 geslaagden worden toe- bptf j' terwi31 °P vele plaatsen in th» j- cursussen aan de gang peJJ' 1 5aar ten einde zullen lo- afleSgen van de vaardig- TOnai>rr?ven is n°S steeds een stij- sS j n te Bespeuren. Het aantal geslaagden over 1969 bedroeg 6.117. S6S ??„meisies 5-277: heren en De a§enda voor de al- eemene vergadering 1970 telt slechts fels ?n,punten. waarvan ongetwij- d„ Aet weest belangrijke zal zijn leid v ln® van het algemeen be- aa. Verwacht mag worden dat hier i contacten met het KNGV, - - aandp^y.6n de n0§ eens ruime tevens a Zul-Ien kriiëen, waarin dan tuilen l°ugste ontwikkelingen y Yfcrden betrokken, beur» hoofdbestuur zijn aan de van rv"? te treden de heren A. vel ne .Voorzitter; P van den Heu- J ScWf1ïlgmeester; J- Sanders en delMp lmeyer' ZiS evenals Coitita Van de 2°n<is Technische "fflnussie mejuffrouw A van Ges- hiesbaar r lusters, allen her- het tonigheid, die zijn suprematie in de wielerwereld teweeg brengt niet be paald stimulerend is voor het enthou siasme en de spanning in zijn sport. Over de 253 kiometer lange rit staalde Merckx echter een grote kracht en forme uit. In de laatste kilometers trok hij er zelfs met de latere winnaar alleen op uit en schroomde niet met deze een sprint duel - toch niet Merckx' grootste kracht - aan te gaan. Zover zou het echter niet komen. Aan de voet van de d'Hier - de twaalfde en laatste van de hellingen in de wedstrijd - op vijf kilometer van de finish werden zij ingehaald door Verbeeck, Pintens, Van Sprin gel en Eric de Vlaeminck, een viertal dat op 25 kilometer van de eind streep had moeten lossen. Op het krachtenslopend parkoers waarop een felle zon scheen, zijn er nooit meer dan dertien renners in de strijd geweest. De Spanjaard Oca- na en de Franse wegkampioen De lisle hadden 160 kilometer samen aan de leiding gereden. Hun grootste voorsprong bedroeg 6.10. Bij de be klimming van de slopende Grande Leve (km 165) waren zij echter aan het einde van hun Latijn. Hun rol werd overgenomen door Monty, Ro ger en Erie de Vlaeminck, Verbeeck, Poulidor, Merckx, Zilioli, Pintens, Van Springel, Willy in 't Ven en Van Impe. Op 50 seconden volgden Bracke, op 1.10 Vandenberghe, Vanneste, Bellone, Schappe, Zoetemelk, Monse- ré, Van Rijckeghem en Opdebeeck. Van de overigen was al lang geen sprake meer. Tien renners - Ocana, Delisle, en Monti vielen dadelijk in de achtergrond terug) - streden een tachtig kilometer lange afmattings slag. De zes, die elkaar geen duim breed toegaven, bleven over. De overwinning van Roger de Vlae- mirick ontlokte bij de verslagenen bitterheid aan het adres van broer Eric. Merckx, maar nog meer Ver beeck noemden hem gemeen. „Hij heeft ons 'in de graskant gereden, daardoor kon Roger ontkomen. Ik ga een klacht indienen", jammerde Frans Verbeeck. De opwelling ging spoedig voorbij, want later bedacht de gewezen melkventer zich. De Nederlanders zijn weinig of nliet in de wedstrijdigebeurtenissen kunnen tussenkomen. Half koers gin gen Wagtmans, Jan Harings en Ver beeck wel in de tegenaanval achter de vluchters Ocana en Delisle, maar het bleef bij deze loffelijke poging. Al bij al bleef Joop Zoetemelk nog het langst in de kijker. Drie band breuken waren hem echter te veel. Uiteindelijk eigende Jan Krekels zich als eerste Nederlander een elfde plaats toe. Zijn achterstand bedroeg 7.45. Roger de Vlaeminck werd na zijn zege in de klassieke w egwedstrijd Luik-Bastenaken-Luik in de bloemen gezet. Anton Geesink: demonstraties UTRECHT (A.N.P.) Het judoleerplan van Anton Geesink, dat een vereenvoudigde en daarom snellere methode is om de judosport te onderwijzen en dat in Nederland nogal wat weerstanden opgewekt heeft Geesink raakte zelfs in een ernstige controverse met de Nederlandse jiujitsu- en judobond vindt in het buitenland heel wat aftrek. Zo wordt er bijvoorbeeld in Karlsruhe in de maand september een judostudieweek gehouden, waar een groot aantal judogrootheden, onder wie Geesink, colleges zullen geven. Opmerkelijk is vooral dat de colle- geduur van de andere judoprofessoren, onder andere Matsumoto (chef trainer van de Japanse judobond) en Hanoson (trainer van de Wes- duitse judobond), beperkt werd tot twee uur. Alleen Geesink heeft toe stemming om gedurende vier uur aan zijn vakgenoten uit te leggen wat zijn leerplan, dat op 31 mei door een commissie van de NJJB „gekeurd" wordt, behelst. Ook België, Frankrijk, Schotland en Canada hebben belangstelling voor de methode-Geesink. De Utrechtse oud-wereldkampioen zal in de komende zomer deze landen bezoeken om demonstraties te verzorgen. IIOENSBROEK (ANP) Flip Boekman griste zijn krijtje van de rand van het biljart en liep nijdig te rug naar zijn stoel. De Amsterdamse caféhouder beheerste zich, maar van zijn gezicht kon men zo ongeveer af lezen hoe hij zich graag had willen uitdrukken. Limburg intussen hera demde. Het gevaar voor troetelkind Jean Bessems was voorlopig bezwo ren. Toch moesten de toeschouwers nog vijf beurten wachten eer Bessems de- De uitslag: 1 Roger de Vlaeminck (Belg.) de 253 km in 7 uur 2 min. 2 Verbeeck (Belg.) op 12 sec. 3 Merkx (Belg.) 4 Eric de Vlaeminck (Belg.) 5 Pintens (B.) 6 Van Sprin gel (Belg.) allen op 12 sec. 7 In 't Ven (Belg.) op 4.10 8 Poulidor (Fr.) 9 Zilioli (It.) 10 Van Impe (Belg) al len op 4.10 11 Krekels (Ned.) op 7.45 12 Den Hartog (Ned.) op 8.15 17 Van der Vleuten (Ned.) op 11.13 23 Rent meester (Ned.) 12.10 33 Pepels (N.) op 18.30 34 Benjamins (Ned.) z.t. )am9,ed4 Roger van Hamburg: afwezig. DEN HAAG (ANP) De belang stelling voor de finale om de Euro pacup I tussen Feijenoord en Celtic Glasgow op 6 mei in Milaan, is zo overweldigend, dat de reisbureaus zich genoodzaakt zagen ook een be roep te doen op de Scandinavian Air lines System (SAS), die drie machi nes van Schiphol naar Milaan zal la ten vertrekken (twee keer een DC-8- 63 met elke keer 184 passagiers) en een maal een DC-8-33 met 166 pas sagiers) en drie vliegtuigen zal inzet ten tussen. Zestienhoven en Milaan, drie keer een Boeing-727 telkenmale met 126 passagiers. Drie van deze zes SAS-vliegtuigen vertrekken op 5 mei, de andere drie op de dag van de wedstrijd zelf. De zes charters keren na middernacht, na afloop van de wedstrijd, uit Milaan naar Zestienho ven en Schiphol terug. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) Het jonge Nederlandse zwemtalent, dat vorig weekeinde naar voren kwam bij de nationale winterkampioenschappen in Den Haag, staat de komende zater dag en zondag voor een zware taak bij de zeslandenwedstrijd in Bussum. Bij deze negende en naar het zich laat aanzien allerlaatste Eurovisie zwemwedstrijd komen de sterkste zwemsters en zwemmers aan de start uit West-Duitsland, Frankrijk, Italië Groot-Brittannie, Zweden en Neder land. Slechts eenmaal eindigde ons land vooraan: in 1962 in Rotterdam, toen de eerste plaats werd gedeeld met West-Duitsland met \ior elk land 97 punten. Veruit de meeste overwinningen be haalde Groot-Brittannië, dat zowel bij de dames als de heren steeds een sterke afvaardiging op de been bracht. Nederland heeft steeds moe ten vertrouwen op de kracht van de dames. Dat zal bij de komende strijd in het nieuwe overdekte vijftigmeter- bad van Bussum niet anders zijn. Bij de winterkampioenschappen in Mor genstond doorbraken naast de twee heren (Bob Schouten en Frangois van Kruysdijk) niet minder dan zeven meisjes (Gerda Lassooy, Mia Plan- tinga, Anke Rijnders, Els Droog, As- trid Verver Linda de Boer en Cora Schouten) de limiet. Van die geselec" teerden voor Barcelona komen er drie dit weekeinde niet in actie: Lin da de Boer, die vrij ernstig gebles seerd raakte bij een veldloop en Astrid Verver en Els Droog, voor wie in het beperkte programa geen plaats is. Voor de anderen zal het bijzonder moeilijk zijn om zo kort na de wedstrijden in Den Haag opnieuw te „pieken", terwijl verder de plotselinge overgang van de 25- meter- naar de 50 meterbaan het ge voel van onwennigheid nog zal ver groten. Groot Brittannië, dat het vorig jaar in Blackpool met ruim verschil won, vertrouwt voor het komende officieuze Westeuropese landenkam- pioenschap voornamelijk op de zwem ster Alexandra Jackson (100 meter vi-ije slag), Shelagh Ratcliffe (400 r(ieter wisselslag), Diana Harris (200 meter schoolslag) en Wendy Burrell (100 meter rugsJag). De heren ont breken de bekende namen met uit zondering van de vrije slagsprinter Tony Jarvis. De veelzijdige Euro pese vlinderslagrecordhouder Martin Woodroffe zal niet starten. Hetzelf de geldt voor de Westduitser Hans Fassnacht de Fransen Alain Mosconi en Michel Rousseau en de Nederlan der Roger van Hamburg, die respec tievelijk in Amerika en Australië ver blijven. Het ziet er naar uit, dat West-Duitsland de beste vervangers op de been kan brengen.. Frankrijk heeft sterke troeven maar is niet op alle nummers even sterk vertegenwoordigd. Datzelfde geldt ook voor Zweden. Nederland en Italië. finitief toesloeg. De Limburger speel de. zonder inspiratie. „Het interesseert me ooi-, weinig", zei hij wanhopig na een nieuwe misser. Maar toen, in de dertiende beurt, kwam de interesse weer terug en in één klap stootte Bessems met een serie van 100 door naar de volle winst: 231-300. De andere kandidaten voor de ti tel lieten minder twijfel bestaan om trent hun aspiraties. Vultink, die te gen Rijvers wel een serie van 173 maakte maar toch nog niet overtui gend vast speelde, won in elf beur ten (74/300) en bleef leider met een algemeen gemiddelde van 33,33. Hij werd na de derde ronde op zeer korte afstand gevolgd door Lambert van Leur, die via series van 82, 100 en 56 gemakkelijk in acht beurten Van der Wal klopte en in totaal slechts een beurt op Vultink achterstond: al gemeen gemiddelde van Leur 32,14. Bij het leidende kwartet bleef ook Bert van Nijnatten, die tegen Sund- quest pas in de tweede helft van de partij op dreef kwam en zijn zege bewerkstelligde met een goede serie van 125:300-194 in dertien beurten. Van Nijnatten Sunquest Beekman Bessems Rijvers Vultink Van der Wal Van Leur 300 194 231 300 74 300 93 300 13 125 13 49 13 91 13 100 11 22 11 173 8 42 8 100 23,07 14,92 17,76 23.07 6,72 27,27 11,62 37,50 Stand na drie ronden: (achtereen volgens: matchpunten hoogste serie, algemeen gemiddelde). 1 Vultink 6 248 33,33 2 Van Leur 6 160 32,14 3 Bessems 4 139 21,50 4 Van Nijnatten 4 125 13,04 5 Sundquest 2 107 14,60 6 Rijvers 2 47 9,08 7 Beekman 0 91 17,03 8 Van der Wal 0 42 6,44 Een electronisch orgel brengt, op z'n paar vierkan te decimetertjes, een ge weldige verrijking in uw leven. Laat Bender alle registers maar 's voor u opentrekken van de 5 bekende merken die in wel 20 modellen in de aparte toonzaal voor electronische orgels staan. Bender heeft trouwens alle (belangrijke) merken, zoals: Riha, Eminent, Philips, Hammond, Solina. En, er zijn nog veel méér redenen om naar Bender te gaan: de eigen, snelle service, de soepele betalingsregeling en de mogelijkheid tot een maand gjj proef-huur. Waar vind je dat anders dan bij Bender? deskundig in klank BREDA De fond-Union „De Ba ronie" wil een kleuren-t.v. vervliegen. Bij eventuele niet voltekening gaat de pot leeg in een prijs van duizend, een van tweehonderdvijftig en het restant in prijzen van vijftig. Ingeval van overtekening restanten van vijf tig. Het apparaat zal worden vervlo gen op de concoursen Moulins, Cha- teauroux en Ruffec. Winnaar wordt de duif, die op deze drie vluchten de meeste meters maakt. De inleg per duif geschiedt voor de drie vluchten te zamen. De eerlijkheid gebiedt te vermel den dat dit een idee is van Harrie Gijzen. Deze heeft voorgesteld een prijs van duizend gulden te vervlie gen op de vluchten St. Quentin, No- yon en St. Denis met de jonge dui ven, respectievelijk van 26 juli, 2 au gustus en 9 augustus. En wel tegen geringe inleg per duif voor deze drie vluchten. De winnende formule (de meeste meters) werd door het bestuur van de Bredase Bond aanvaard, op voorstel van de heer Jacobs. Onver hoopte niet voltekening vormt geen probleem omdat Harrie Gijzen de prijs van duizend gulden garandeert. Hij legt bij wat er eventueel tekort is. De inleg kan geschieden op spe ciaal daarvoor gemaakte formulieren; deze moeten ingeleverd zijn voor de vlucht St. Quentin met de jonge dui ven begint. De juiste datum en ver dere gegevens zullen op tijd en stond worden bekend gemaakt. Omdat te verwachten is dat dit systeem in heel Nederland zal worden nagevolgd, heeft de Bredase Bond deze prijs officieel genoemd de „Gro te Prijs Harrie Gij zen". Ere wie ere toekomt. En dan heb ik hier de uitslag van Vilvoorde in de C.C. Breda met 2706 duiven. U ziet het: de animo zit er nog niet in. Nog te guur en te koud. Hier zijn de eerste vijfentwin tig: 1. P. Hojka, 2 en 3 J. Hane- graaf met twee duiven van hetzelf de nest, wie doet hem dit na?, 4. C. Vergouwen, 5 A. van eter Linden, 6 A. Derks, 7 P. van Althuis, 8 P. Coe- nen, 9 A. Schuurmans, 10 D. Ver hulst, 11 H. Krijnen, 12 P. Mouwen, 13 L. J. Helmer, 14 M. Dekkers, 15 G. Koevoets, 16 G. van Alphen, 17 en 20 C. Kwisthout, 18 M. Valentójn, 19 Jos Duffer, 21 W. Henze, 22. M. Aarts, 23 Jos Maas, 24 J. Fens. 25 G. Ste vens enzovoorts. Serie 2 is voor A. van Boxtel met 31 en 38, serie 3 plus lokaalprijs voor dezelfde watervlugge sjarel met 31, 38 en 71. De Oosterhoutse Bond zat op Vil voorde met 1795 duiven: 1. C. Mar tens, 2 Hub Bakx, 3 Jac. Van Gils, 4 Gebr. Stoop, 5 M. van Seeters, 6 en 16 A. van de Kruyssen, 7. C. Dek kers, 8 T. Teske, 9 C. Krijnen, 10 J. C. Oomen, 11 P. Stroop, 12 W. Smits, 13 J. Akkermans, 14 Gebr. Stultjeras, 15 Adr. van Dongen, 17 Ant. Willaert, 18 en 24 J. van Tilburg, 19. C. Kops, 20 A. Vermeulen, 21 Ant. van Halteren, 22 C. Soeters, 23 J. Krijnen, 25 P. Hofkens enzovoort. Dongense Bond op Vilvoorde met 626 duiven: 1 J. Ooms, 2 Leen Suiker, 3. C. van Gerven, 4 10 en 18 enz. A. Verharen, 5 A. Coremans, 6 N. van Rijen, 7 B. Raassen, 8 A. Bakkers, 9. 13 Vebro, 11 L. Michielsen, 12 C. van Dongen, 14 C. Smans 15 J. Ac- kermans enz. Dongen maakt bekend dat de C.C. Kaatsheuvel is opgehe ven. Er is nu opgericht een Midden- fond-Union op basis van vrijwillig heid. Aanmelding tot 30 april aan staande by P. de Kok te St. Wille. brond is opgericht een fondclub, ge naamde de „Blauwe Doffer" (an dere kleuren mogen trouwens ook meedoen, heb ik persoonlijk van Piet vernomen). Er wordt in het seizoen 1970 voor vijftienhonderd gulden aan gratis ereprijzen vervlogen; niet voor de poes. In de C.C. Ginneken en Ulvenhout heeft ene J. Verheijen heel het zaak je kort en klein geslagen. Op Vilvoor de tegen 522 duiven pakt hij 1, 2, 3, 5, 9, 11 enzovoort met negen prijzen van de twaalf, die hij in de strijd geworpen had. Volgens zeggen is hij duiven aan het kweken met een dubbel gebit (om de tegenstrevers nog harder in het zand te doen bijten), 4. gebr. Graumans, 6 W. Graumans, 7, 17 F. Heyblom, tien van de twaalf, vlakt deze persoon ook niet uit, 8 H. van der Aa, 10, 16 H. van der Velden, 12, 18 B. Paulissen, 12, 20 J. van den Broek, 14 Chr. van der Velden, 15 Sooi van Gils, 20 A van Rijckevorsel. In het weekblad „De Post" staat een verhaal over het gebruik van do ping bij duiven. Hierin worden de namen genoemd van twee Nederland se dierenartsen, die overtuigd zou den zijn van het succes, een uit Heemstede en een uit Utrecht. De aangehaalde „feiten" berusten echter geheel op fantasie. Vast staat dat het in de loop van honderd jaar menigmaal geprobeerd is, onder andere met arseen (ratte- kruit) en strychnine. Maar dat het resultaat altijd een mis lukking is geweest. Dit is een groot geluk voor liefhebber en duif. Moest er met doping wél iets te bereiken zijn, dan zouden onmiddellijk dezelf de maatregelen dienen te worden ge nomen als in de wereld van de paar- desport. De tweede sensatie is het zogenaam de gebruik van postduiven als ge vederde koeriers door overvallers van kassen, waar bankbiljetten liggen op gestapeld. In principe zou dit kunnen. Niet echter op de manier als dezer dagen in de krant stond, door middel van briefjes, waarbij het er al te dik bo venop ligt dat het Mer om je rein ste fantasie gaat. Allemaal goeie. Den Bruinen

de Stem | 1970 | | pagina 27