Zelfreinigende oven op Yisiona 2 libeïle ïÉim Natuurbescherming: om doodziek van te worden |de |stad ii (S)limmerick Handen VOOR JOU! 1 Ispook- JOSEPHINE g JOSEPHINE wielen ma-1 iuto in z'n zó conse- an staat u woon even de 1300 jsief BTW, itektenbureau eertman ijks opzichter omend opzichter -voor mij alléén de béste ROYAL CROWN COLA IF®, ™om, een vogel, een door het In „n®erend slootje eruit zien. I,- S van het boekje heeft I TOropgesteld gelijk. Maar waar in Jhj ons lastig met zijn pro- I en1, We weten immers allang, DE STEM VAN. ZATERDAG 18 APRIL 1970 O I CL m LU "O LO I O l „Wegwerp"-meubelen van karton, I los lagbare tapjjttegels, die niet krimpen, rekken of bollen, een elek- i trisch fornuis met zelfreinigende oven. Dit zijn enkele van de novi teiten die op de komende 25ste internationale huishoudbeurs in i RAI in Amsterdam te zien zijn. De beurs, die een oppervlakte van 45.000 m2 beslaat, opent zijn deu ren op 24 april. Tien dagen lang (tot en met 3 mei) zal het publiek zich weer kun nen verlustigen in wat de 325 ex posanten op het gebied van wo ninginrichting, huishoudelijke ap paratuur, doe-het-zelf-artikelen en gereedschappen hebben te bieden. Een grote verscheidenheid aan in zendingen is gewijd aan het uiter lijk schoon van de vrouw, waarbij vooral de pruiken de aandacht krij gen. De eerste huishoudbeurs werd in het najaar van 1950 gehouden in de Houtrusthallen in Den Haag. Behalve de jaarlijkse beurs in Amsterdam waren er in het begin van de jaren vijftig voorts huis houdbeurzen in Arnhem, Veendam, (ADVERTENTIE) I RUST" ouder, die tenminste leiding hebben genoten, t". Tijdens de opleiding e ontwikkeling, sport en dt veraangenaamd door het recreatie-centrum in eigen wijze verpozen, igen met elkaar om te iarkt 18 te GOES >or werk in Tholen aan bovengenoemd adres. Nijmegen en Gouda. Van een Am sterdamse consumentenbeurs met vrijwel alleen detaillisten als ex posanten ontwikkelde de huishoud beurs zich snel tot een internatio nale beurs voor het gehele Neder landse publiek met als deelnemers uitsluitend fabrikanten, groothan dels, importeurs, agenten en niet- commerciële instanties. Hierdoor kreeg de beurs een sterk voorlich tend karakter. Het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk zal op deze beurs vooral de aan dacht vragen voor de bejaarden zorg. Dit in verband met het grote tekort aan gezinsverzorgsters en helpsters voor de 1,25 miljoen be jaarden. Op de huishoudbeurs in 1968 hield het ministerie een opinie peiling om na te gaan hoeveel be zoeksters bereid waren als partti mer aan het bejaardenwerk deel te nemen. De resultaten waren der mate positief, dat CRM dit jaar met een wervingsstamid op die beurs zal staan. Het streven is in de komende vijf jaar 45.000 helpsters aan te trekken. De organisators verwachten, dait het woonlandschap Visiona 2 dat de ruimte tussen de Europa hal en de nieuwe Amslelhal zal vullen een van de grootste at tracties op de beurs zal worden. Visiona 2 wordt een verwevenheid van visioen en visie genoemd, de „realiseerbare middenweg tussen het droombeeld dat men van ont spannen wonen heeft en de daar toe beschikbare ruimte". De contactgroep exportdeskundi gen houdt op 28 april een congres middag op het thema „de verhou ding producent-consument". Een inleiding van drs. J. W. de Vet, di recteur van het instituut voor so ciale wetenschappen in Den Haag, zal worden gevolgd door een fo rumdiscussie. Op de beurs zijn 24 landen vertegenwoordigd, waaron der 15 West- en Oosteuropese en vijf Aziatische. Voorts zijn er pro- dukten uit Marokko, Egypte, Per- zië en de Verenigde Staten. ra] 'Offc- =Jtf3l4jN Een experimenteel model van een polyester mandbed, een opvallende noviteit van Europa Meubel op de Huishoudbeurs in Amsterdam. Het geheel is gestof- zt feerd met schuimrubber en kussens en volledig elek trisch geïntegreerd met TV, radio, stereo afspeelappa ratuur, telefoon en verlichting. De koper zal er 16,5 mille voor moeten neertellen. EEN BEDROEVEND aantal inzen dingen was deze week ons deel. Misschien komt het, doordat Essen net even over de grens ligt en dat dan de interessesfeer van de lezer in Zuidwest-Nederland ophoudt. O ja, er ligt ook nog een Essen in het Roergebied in West-Duitsland en dat is helemaal zo'n eind weg. Toch kregen we een limmerick met een Duitse inslag en gebaseerd op het Duitse gezegde „Erst kommt das Fressen, dann die Moral". Het vers je komt van onze trouwe inzender L. J. Kleijn uit Parijs Een hoogovenwerker uit Essen wou zich niet door zijn baas laten flessen. Hij sprak in zijn taal: „Es lebe die Moral her für mich ist das Fressen". Bijzonder sportief is de vondst van E. P. Jansen uit Oosterhout Een hoogovenwerker uit Essen speelde als midvoor in Vitesse. Doch op zekere keer trok hij zo van leer. Zelfs NAC kreeg voor hem interesse. Enige tijd geleden werd een lim merick van mjj bekroond, schrijft C. Wick-Thijssen uit Ulvenhout. Ik heb echter nog steeds geen prijs ge kregen. Daarom de volgende lim merick Een hoogovenwerker uit Essen kan zijn dorst bij ons niet lessen. Want naar de beloofde duiten zit ik nog steeds te fluiten. Het gevolg daarvan, lege flessen. Mevrouw H. Meijer uit Breda zag degelijk romantische gebeurtenissen voor onze hoogovenwerker Een hoogovenwerker uit Essen had voor vrouwen heel veel interesse. Al was hij getrouwd Hij maakte het boud Dat leidde tot vele excessen. Wederom nu weer een drankzuch tige Essenaar, deze keer van H. ,f Stol^er-Booy ^uit ËjtenpLeur Een hoogovempeiker. uit Essen kon door de hitte zijn dorst niet meer lessen. Hij veranderde gauw, werd ober in 't RAI-gebouw en drinkt daar stiekum 't restant uit de flessen. Ook deze week weer een prijswin naar. Hij lijkt ons een jongen want hij noemt zichzelf Nol in zijn brief. Eén van de zes limmericks, die hij instuurde, bekronen we bij deze Een hoogovenwerker uit Essen werkte soms tot lang na zessen. Hij kreeg ontslag toen de baas zag, dat hij ook 's avonds werkte met zijn secretaresse. Geluk ermee, Nol Luybregts in Raamsdonksveer. De nieuwe regel: De snor van een bode in Bavel WAAR WIJ, gewone mensen, eigen lijk het meest last van hebben zijn onze handen. U moet voor de aar digheid eens opletten hoe de ver schillende mensen in uw omgeving hun handen houden. Vaak komt het voor dat ze er geen raad mee we ten. Daaruit zou je een grove con clusie kunnen trekken ten aanzien van het karakter van de betreffen de persoon. Deze lijkt ons een vragende per soon, die niet erg zeker is van zich zelf. GOED EN prettig nieuws voor de stripliefhebbers: Margriet is begon nen met een nieuwe strip op de achterpagina. De vervelende Nestor maakt plaats voor de Smurfjes: Margriet besmurft een nieuwe tijd, zouden we willen zeggen. In Margriet-idee, een voortreffelij ke rubriek, adviezen voor de vrou wen om uit haar winterhuid te kruipen. Met een speciale kuur kan de lezeres, zo belooft Margriet, tien jaar jonger worden. Kijkt uw kind met beide ogen?, luidt de kop van een informatief verhaal over „de scheeltjes", de ve le kinderen die ons niet helemaal „recht" aankijken. Daarom advi seert Margriet deze kinderen zo vroeg mogelijk te laten behande len. Het kind moet dan leren weer met beide ogen te kijken en het „luie" oog niet te laten verslappen. Terug van 35 jaar weggeweest is het verhaal van een man, die Ne derland in 1935 verliet en nu weer is teruggekeerd naar ons land. Na tuurlijk is het lage land bij de zee veranderd, maar groot is de teleur stelling over het medium televisie: het over de invloed van de televisie op het kind: Wat nemen ze mee van de televisie? Eigenlijk weet de on derzoeker het niet. Hij kan de ou ders alleen maar het advies geven de kinderen selectief te laten kijken, iets wat de ouders zelf ook nog moeten leren. Echter „Voor de meeste kinderen, onder de meeste omstandigheden, is de meeste televisie waarschijnlijk ncch bijzonder schadelijk, noch bijzonder nuttig." Met deze conclusie van een Amerikaans onderzoeker moeten we het dan wel doen. OOK LIBELLE kan er niet om heen: de wintervakantie van het koninklijk huis in Lech is aanlei ding geweest tot een uitvoerige re portage in de sneeuw. Met vooral de prinsjes. „Een tintelende repor tage" neemt Libelle het. Een veelbelovende reportage is Ge trouwd of vrijgezel. Hierin gaat Li- belle na wie er nu eigenlijk meer te benijden is: de getrouwde of de vrijgezel. Het blad komt niet ver der dan wat uitspraken van ge- Deze persoon lijkt ons heel wat overtuigder van zichzelf. Hij lijkt zelfs zelfverzekerd voor zich uit te kijken. „Tv is erger dan opium en onbe nulliger dan het telefoonboek. Mijn geestelijk voedsel bestaat nu uit witte reuzen en pindakaas. Het ding staat elke avond aan, wat jammer dat ik het gekocht heb!" Deze vrouw lijkt ons vol hoop en verwachting. EEen deze legt haar hand het liefst op een warme plaats. DE REIS naar de maan laat Mimosa door kinderen afbeelden, wat enke le pagina's illustratie 'Oplevert. Ver dere kinderonderwekjcen -zijn - de eindeloze brieven aan God, waar Tussen Haakjes al maanden geleden over schreef. De maxischutter van St.-Truiden gaat over het leven van de beste voorhoedespeler van de Belgische voetbalclub St.-Truiden. Mimosa ging met mevrouw en meneer Koens praten, omdat „Eddie een veelzijdig talent is". „Gek eigenlijk, dat er zo weinig vrouwen naar voetbal gaan kijken". Eddie: „Bij ons komen er veel vrouwen, hoor!Wat mij betreft zouden het allemaal vrouwen mo gen zijn, best leuk." Ellis: „Ach, mannen gaan nu een maal ook niet naar een modeshow. Maar goed ook; kunnen ze thuis fijn op de kinderen passen". Verder in Mimosa veel mode, pa tronen, recepten en verhalen. Spe ciaal uitneembaar een detective- bijlager Schietschijf voor 2 schurken door Max Stern. Geen bijzonder verhaal. trouwden en vrijgezellen. Het ant woord gaf misschien mevrouw Jen ny de Jong-Gierveld, die op deze kwestie promoveerde en in Ajnster- dam 300 vrijgezellen en 300 gehuw den interviewde voor haar proef schrift. Uit haar onderzoek blijkt diat het huwelijk te prefereren is boven de vrijgezellenstaat, althans volgens de geïnterviewden. Maar het is de mens eigen om ontevreden te zijn. Over geluk hebben we het dan niet eens. Verder in Libelle recepten, dieren, patronen, ppttenkijken bij een ke ramist en planten. In de mpqlesector een verslag over de trenÜ van mini naar midi. In "de verHSIèiisectör twee vervolgverhalen, een van Pearl S. Buck (De drie dochters) en van Paul Martin (Hartstocht) en een kort verhaal van Maria Oomens (Heb ik het goed gedaan?). VOOR ONS ligt het zoveelste pro- liukt. dat naar aanleiding van het Inatuurbeschermingsjaar '70 is ver- raenen: Natuurbescherming in de nederlanden. Dit werk spruit uit li ?.rein van een Basische natuur- beschermer. Ook hierin worden we I gewaar, dat onze generatie nauwe lijks meer weet hoe een grasspriet, diat in België bijna onder elke boom een huis is gebouwd. We we ten hoe onze zuiderburen gebrand zijn op een huis in „het" land. En hoe dit streven heeft geleid tot enorme lintbebouwingen, die het achter de huizen liggende land af schermen voor de buiten rondlo pende mensheid. We lezen: Een boek over natuur bescherming kan dit niet zijn, om dat men zich achtereenvolgens ge plaatst ziet tegenover teveel op zijn zachtst gezegd onprettige zaken als onbegrip, onmacht, onwil onfatsoen en nog veel meer erge on-dingen, waar onkruid en onge dierte zo bij in het niet verzinken. Zo gaat het Belgische boekje van voor naar achter verder. Hier en daar gelardeerd met cijferreeksen, die de graad van ergernis moeten aantonen. Dit wordt dan geannon ceerd als zijnde een wetenschappe lijk werkje. Daar zetten we een vraagteken bij. We zetten eveneens een vraagte ken bij de noodzaak om ons on- schuldigen op te schepen met een schuldvraag, die eigenlijk be stemd is voor bijvoorbeeld de fa brikant, de boompjes rooier, de ge wetenloze huizenbouwer. Indien er behoefte is om te schoppen, trap die gasten dan tegen de schenen. Wij argelozen zijn wel gebaat bij oplossingen, alternatieven. Of bij een werkelijk wetenschappelijke aanpak van de materie. Wij hebeen nu eenmaal behoefte aan een wa pen om de aangewezen stommelin gen op hun bol te slaan. Om de we reld te beginnen bij onszelf te verbeteren. Met exaltatie raakt de vervuilde lucht niet zuiver. De actie N'70 heeft vanzelfspre kend zin. Maar als we meer van on derhavige, goedbedoelde natuurbe- sehermings-gedachten onder ogen krijgen, zijn we bereid vrijwillig naar de eeuwige jachtvelden te verhuizen. Daar is het gras altijd groen. Daar springen de forellen van plezier hoog boven het reine wateroppervlak uit. Daar loopt al tijd voldoende wild om niet van honger te hoeven omkomen. Daar regeert tenminste de wijze Manitou J. VAN DE VEN IN EVA een tweede reportage over het vrouwelijke verschijnsel Dolle Mina. Dolle Mina is heel wat mans, zo stelt het blad. Eva plaatst in het „hoofdartikel" enkele kritische no ten bij dit tijdsverschijnsel: „En of openbare wc's voor vrou wen zo aantrekkelijk zijn, is maar de vraag, gegeven de weerzinwek kende geur waarmee die voor man nen vaak zijn omgeven". Een paar bladzijden verder het laatste artikel in de serie over het kind en de televisie. Deze keer gaat NATUURLIJK HEEFT ook Prin ses de vertederende foto's van de prinsjes in de sneeuw van Lech ontvangen. Misschien is er wel een speciale fotograaf naar toe gegaan. In ieder geval enkele foto's kleurenfoto's als volgt geïntrodu ceerd: „En daarom, nu ze nog in de ver tederende fase en dus een centrum van belangstelling zijn: Hoogheid Maurits en Koninklijke Hoogheid Willem-Alexander, een voorspoedig jaar!" Van magie tot computer heet het artikel van Alfred A. Rau over de geschiedenis van de geneeskunde, die uitmondt b(j de chirurgie. Over een Dolle Opa schrijft Prinses en kele pagina's verder: 82+ Maurice Chevallier. Voor de doe-het-zelfsters brengt het christelijke weekblad uitvoe rige informatie hoe de lezeressen haar eigen kapsters kunnen zijn. Met verduidelijkende foto's. Raad geefster Florence beantwoordt een vraag van een bezorgde moeder: Bestaat er platonische liefde zonder bijbedoelingen? Het antwoord laat nauwelijks naar zich raden. Neen. Zoals gebruikelijk presenteert Prinses weer een uitgebreide hoe veelheid patronen om zelf te ma ken of te hrpien

de Stem | 1970 | | pagina 19