Kaland vecht stellingen ETI-deskundigen aan Begroting Nieuw- Goes aangeboden SL 19 (23 [30 [52 [85 ARTIKELEN IN ZEEUWS TIJDSCHRIFT' POLITIEK EN EMOTIONEEL GELADEN Volhardingin RAAD GOES VERSTREKT SUBSIDIES ER L AND Zware schade bij botsing op rijksweg 58 Ook in sparen is er verschil. Kom naar de Nederlandse Credietbank. Daar vindt u een hogere rente- tot 71/2%en een premie* tot... 25 gulden v ll ies Nederlandse Credietbank D T fis Joszef liatus draait in Middelburg Loterij van Sport Steunt Zonneveld bitvoering DAW s-Gravenpolder Brand in brievenbus te Middelburg Kapelle Reacties Viswedstrijd Leeglopers Nieuwe hobbyhal voor hobbyisten 's-Heerenhoek Bustocht voor Goese bejaarden Concert ten hate van orgelfonds Bloesemtocht uitgestelc papier roor uw pert Gebedsgenezing Zielzorger Goes Aanbestedingen Verbreden van water leidingen Krabben- dijke DE STEM VAN DONDERDAG 16 APRIL 1970 8 tuctie ?5 (Van onze correspondent) MIDDELBURG Vrijdagavond 24 april om half negen 's avonds zal in de schouwburg te Middelburg Jeugd en Muziek - Filmliga de film van Wim Verstappen „De minder geluk kige terugkeer van Joszef Katus naar hrt land van Rembrandt" vertonen. Vóór en na de film is er gelegen heid tot ontmoeting, gesprek en dan sen in de foyer. MIDDELBURG De vereniging Sport Steunt Zonneveld, welke reeds vele jaren een groot aantal activitei ten op touw zet, om de verpleeghui zen te helpen bij de zorg voor hun pupillen, is sinds 9 maart weer bezig met de verkoop van loten. Drie maal per week trekken 20 verkoopsters er op uit om in diverse plaatsen de loten aan de man te krijgen. Door middel van een geluidswagen wordt de aandacht van de bevolking ge trokken en de komst aangekondigd. De oude vertrouwde autobus rijdt weer mee. Hier kan men zijn gewon nen prijs afhalen. De netto opbrengst zal dit iaar groter moeten zijn om dat de kosten lager liggen. De actie duurt nog tot vrijdag 24 april. (Van een onzer verslaggevers) GOES De gemeenteraad van Goes heeft gisteravond in de raads vergadering haar fiat gegeven aan het verzoek van het schoolbestuur van de stichting Zeeuws technisch instituut om een subsidie van 10.000 als bijdrage in de exploitatiekosten van deze schoei. Voorts werd aan de organisatie van de in 1969 in Goes gehouden tentoonstelling van de Apollo-8-cabine een subsidie van in totaal 472,24 verleend. Een subsidie van 3217,30 werd ge voteerd voor de viering van konin ginnedag, verdeeld over alle Goese woonkernen. Een aanvullend krediet van ƒ97.797,72 werd verleend voor de aanleg van de rioolpersleiding naar de Westerschelde, evenals er een aanvullend krediet van ƒ51.000,- verleend werd voor de aanleg van de chloreringsinstallatie aan de Zuid- vlietstraat in Goes. Een bedrag van ƒ815,— werd uitgetrokken voor het aanbrengen van een stalen brandlad der bij de v.m. conciërgewoning van het Schuttershof. Het verzoek van de GMC (Goese Middenstands Centra le) om in verband met de komende feestdagen op 8 mei een koopavond te mogen houden en de winkels op 4 mei na een uur niet te hoeven slui ten. werd door de raad ingewilligd. Bij de rondvraag diende de heer J. P. G. van Ooijen een motie in, waarin hij namens de onderwijscom missie het college van b. en w. ver zocht alle mogelijke middelen aan te wenden aan in Goes een opleiding voor middelbaar economisch en ad- mbdstratief onderwijs, op basis van samenwerking tussen openbaar, pro testants en rooms-kathotiek onder wijs, van de grond te krijgen. (Van onze correspondent) 's-GRAVENPOLDER Onder Srote belangstelling gaf de gymnas tiekvereniging DAW te 's-Gravenpol der haar jaarlijkse uitvoering in het ve7enigingsgebouw. De uitvoering werd door de kleu ters geopend op een uitstekende wij ze, waarvoor ze een hartelijk ap plaus ontvingen, Verder werden door de leden en adspirant-leden afwisse lend oefeningen gehouden. Een jon- Sensploeg voerde een vrije oefening Pu m komische kleding. Vooral de vnje oefeningen van de dames en ®eisjes met hun zelf gemaakte kle ding naar een ontwerp van mejuf frouw De Vroe, werden uitstekend ""gevoerd. Middelburg in een in het omburg Schuitvlot staande brieven (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In het Zeeuws Tijdschrift is een op merkelijke polemiek begonnen tussen de heer A. J. Kaland, lid van G.S. van Zeeland en twee medewerkers van het ETI voor Zeeland, de heren drs. Van der Zee en drs. De Schipper, als mede de heer J. van Malde. Het opmerkelijke van de polemiek schuilt onder meer hierin, dat de heer Kaland, die lid van het dagelijks bestuur van het ETI is, een aantal stellingen van twee wetenschappelijke medewerkers van dit instituut aanvalt. Overigens krijgt hij in hetzelf de nummer van hetZ eeuws Tijd schrift van de ETI-medewerkers zakelijk commentaar. De heer Van Malde van wie een bezorgd artikel over de leefbaarheid in Zeeland in het Z.T. was versche nen, onttrekt zich aan de discus sie door de heer Kaland te laten weten, dat hij niet gewoon is „op een dergelijk peil te debatteren". De heer Kaland geeft in het zo juist verschenen tweede nummer van jaargang 1970 van het Zeeuws Tijd schrift de' zakelijke argumentatie, die hem tijdens een verkiezingsvergade ring tot de conclusie voerde, dat de ETI-medewerkers Van der Zee en De Schipper zich in enkele artikelen over de industrialisatie emotioneel en politiek geladen zouden hebben op gesteld. Nu schrijft de heer Kaland, dat de twee ETI-medewerkers in hun artikelen stellingen, citaten en ge dachten hebben neergelegd die aan toonbaar flout, dan wel aanvechtbaar zijn. Hij zegt daarvan: „Van een in- gezonden-stukkenschrijver kan ik al les hebben. Niet van een wetenschap pelijk gevormd medewerker van een Economisch Technologisch Instituut. Wat zij publiceren behoort niveau te hebben, verantwoord te zijn en zeker foutloos. Omdat de bewuste artikelen daaraan naar mijn opvatting niet Vol doen, moest ik wel concluderen dat ze politiek en emotioneel geladen wa ren". Aan het adres van de heer Van Malde, die gewaarschuwd had tegen ongebreidelde industrialisatie in Zee land, zegt de heer Kaland: „Het valt mij altijd weer op, dat juist mondiaal denkende mensen zo benepen en con servatief zijn als het om „buitenland se" investeringen gaat. Protectionis me viert dan hoogtij". inzicht nodig en mogelijk is voor het fungeren van het beleid". De heer Van der Zee herhaalt, dat hetnaar zijn mening onjuist is, in dien „wij onze economische inspan ningen zodanig zouden opvoeren, dat het breoep op de buitenlandse ar beidsmarkt belangrijk moet worden uitgebreid". Verder zegt hij, dat nog niet is aangetoond, dat de milieu-aan tasting in het Westerscheldegebied bij realisering van alle plannen voor dit gebied, ook in de toekomst binnen aanvaardbare grenzen zal blijven. Drs. Van der Zee wijst er in dit ver band op, dat volgens de huidige plan hen, die de basis voor zijn beschou wing vormden de omvang van het haven-industrie-areaal in het Wester- scheldebekken vele malen groter zal worden dan in de huidige Rijnmond. Men moet mede daarom, op de mil- lieu-hygiënische aspecten zeer veel nadruk leggen. Opening sportcentrum Op vrij dag 1 mei om half drie 's middags hoopt de gemeente Kapelle in de kern Wemeldinge het nieuwe Burge meester Van Sas sportcentrum offi cieel in gebruik te nemen. De offi ciële opening zal gebeuren door ge deputeerde M. J. van Poelje. De bij eenkomst begint om half drie in het dorpshuis te Wemeldinge. De reactie van drs. De Schipper op de bijdrage van de heer Kaland: „Mijn pleidooi voor een selectief uit- giftebeleid (uit sociaal-economische rendementsoverwegingen) en voor het denken in alternatieven blijft staande, omdat een verfijning van (Van onze correspondent) 'S-HEEBENHOEK De visvereni ging ,.De Leeglopers" uit 's-Heeren- hoek houdt a.s. zondag haar eerste viswedstrijd. Er zal gevist worden met één werphengel. De hengels zul len worden uitgeworpen vanaf de zeedijk Duinkerken bij Borssele. De wedstrijd zal 's morgens om elf uur aanvangen en 's middags om twee uur eindigen. Ook met-leden kunnen aan deze wedstrijd deelnemen. Alle deelnemers kunnen zich om half elf melden bij het bestuur op de plaats waar gevist wordt. bus van de P.T.T. is om 17.15 uur ontstaan. Een surveillerende 9 Mieauto. heef* met een brandblus- pparaat de brand geblust. Toen door eerJ '"r?ensen de brievenbus werd Penei, bleken een aantal brieven V»-iJjnver'3raud. Oorzaak van dit hïZfnbJusbrandie w het werpen van de brievenbUC^erS ^°0r hinderen in (Van een onzer verslaggevers) GOES „Het thans aan u voor gelegde ontwerp mist lust kenmerk van iedere gangbare normale begro ting", aldus de ontwerp-begroting die b. en w. van Nieuw Goes gisteravond aan de Goese gemeenteraad aanbe den. De begroting staat geheel in het teken van de dit jaar tot stand ge komen herindeling. De cijfers en toe lichtingen vertonen alle een vrijblij vend karakter, dat volgens de ver klaring van het gemeentebestuur voortvloeit uit de haast om de begro ting samen te stellen en uit onzeker heid t.a.v.' de nieuwe Goese kernen. In zijn streven om snel na de da tum van invoering van de herinde ling met de begroting te komen, is het gemeentebestuur feitelijk ge slaagd. B. en w. hebben behoefte om de raad op de kortst mogelijke ter mijn mede inzichit te verschaffen in die waarschijnlijke stamd vam zaken van de gemeente en om tevens een einde te maken aan het „kredietloze" tijdperk, waarin het college sinds 1 januari zijn werk verricht. „De haast die dezerzijds is betracht om met voorhanden en voor de betrokken ambtenaren vaak nieuwe en dus onbekende gegevens dit werkstuk samen te stellen, heeft ui teraard betekenis voor de wijze van waardering van deszelfs inhoud." De voor het jaar 1970 verwachte lasten die voortvloeien uit de in het verleden door de oude gemeentebe- turen genomen beslissingen, zijn zo nauwkeurig mogelijk berekend. Wat betreft de uitgaven heeft aldus een mededeling van b. en w. niet veel meer kunnen plaatsvinden dan een zo verantwoord mogelijke sa menvoeging en rubricering van be dragen die door de besturen van nu opgeheven gemeenten voor 1969 noodzakelijk wei-den geoordeeld. Ook de in het concept vermelde inkom sten vormen in het algemeen slechts de optelsom van in de opgeheven ge meenten gangbare bedragen. Voorts verkeert het gemeentebestuur nog in het onzekere of, en in hoeverre, de verfijningen van de algemene uitke ringen uit het gemeentefonds van kracht zullen blijven op de nieuwe gemeente Goes. Het ministerie van Financiën heeft desgevraagd meegedeeld dat de ge meente Goes ernstig rekening moet houden met de mogelijkheid, dat Goes, dat op 1 januari een twaalf maal grotere oppervlakte kreeg dan voorheen, niet meer zal worden aan gemerkt als kleinere stedelijke cen trumgemeente. Dit zou betekenen dat de betreffende verfijningsregeling van de Algemene Uitkering uit het gemeentefonds van Goes zal verval len. Het begrotkugsomitwerp vertoont 'n tekort van 545.000,dat wordt gedekt door die nog aanwezige reser- ve-saldi(ruim 600 duizend gulden). Hierim is de mogelijke verminderiing van de uitkering 49.100,uit het gemeentefonds reeds verwerkt. Een groot aandeel in het tekort neemt ook het uitvallen van die fondsuitke ringen voor de opgeheven gemeenten in. Ook de personeelslasten spelen een grote rol in het- negatieve saldo van Goes: door de algemene loonsverho gingen en door de toepassing van de bezoldigingsschalen voor gemeenten van 24.000 tot 30.000 inwoners. Goes telt op het ogenblik 25.800 inwoners, aldius een recente telling van het Centraal Bureau voor de Statistiek. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Konden voor heen de hobbyisten onder het PZEM- personeel terecht in de oude cen trale thans is men druk bezig aan de inrichting van een nieuwe hal van 80 m2 bij de nieuwe centrale. Er kan al worden gewerkt omdat er tij delijke stroomvoorzieningen zijn ge troffen. Er zijn in deze hal een boormachi ne instrumentendraaibank, een cir kelzaag, een vlakbank, een slijpsteen en een installatie om zowel electrisch alg autogeen te lassen. Een autobrug is in bestelling. Over 5 maanden hoopt men deze in gebruik te kunnen ngmen. De ruimte is ontstaan door het sa menvoegen van enkele bestaande autoboxen. Veel wordt door eigen personeel en vrijwilligers gedaan. De directie van de PZEM heeft sub sidie voor deze hobbyhal gegeven. Kaartavond NKV De NKV-afde- ling 's-Hterenhoek houdt morgen haar laatste kaartavond van het sei zoen in het gebouw „de Jeugdhoe- ve". Aanvang half acht. (Van een onzer verslaggevers) GOES De federatie voor vrou welijke vrijwillige hulpverlening in Goes organiseert op dinsdag 21 mei een bustocht voor bejaarden door „Groot-Goes". Vertrek om 2 uur pre cies van de Grote Markt. (Van onze correspondent) RILLAND Op Rijksweg 58 heeft om 9.45 uur op de Kreekrakdam na bij de stoplichten een kop-staart-bot- sing plaatsgevonden waarbij twee personenauto's zwaar werden bescha digd. Beide auto's reden achter elkaar in de richting Goes. Bij nadering van de stoplichten remde de personenauto bestuurd door C. A. J. M. van de W. uit Roosendaal af, toen het licht op geel sprong, en wist nog juist voor de stopstreep tot stilstand te komen. De bestuurder van de achter hem komende personenauto M. J. van H. uit Scherpenisse kwam tijd en ruim te tekort omdat hij met zijn voet tus sen koppeling en rem kwam. Dit had tot gevolg dat beide auto's zeer zwaar werden beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) GOES De turnclub Volhar ding uit Goes treedt zaterdagavond aan in de finale van de KRO-televi- siesportwedstrijd „Kopduel". De Goe- senaren Tonny Ilarmssen, Ben Westraten en Jan Zonderland zijn overgebleven van de totaal 54 deel nemers uit het hele land. Een prijs hebben ze in ieder geval al wel: de finalisten gaan allen met de KRO drie dagen naar Milaan, waar voor hen een plaats is gereserveerd bij de eindstrijd van de Europacup voor landskampioenen. Met hen gaan ook twee deelne mers van de Kopduel-prijsvraag naar Italië. Uit de bijna 19.000 inzendingen van deze aparte wedstrijd zullen twee gelukkigen worden geloot, die de juiste cupfinalisten hebben gera den. Zij zullen tijdens het Kopduel van zaterdag worden bekendge maakt. De zes clubs, die tot de finale zijn doorgedrongen, gaan drie geldprijzen verdelen voor hun clubkas. Tussen 19.04 en 19.55 uur worden twee voor ronden gespeeld. Volharding is door loting terechtgekomen in de twee' de poule, samen met de voetbalclubs Be Quick uit Groningen en HFC uit Haarlem. De nummers één uit de poules en de beste nummer twee gaan om 22.40 uur duelleren om de geldprijzen. Theo Koomen zal het programma presenteren. De Goese finalist Weststraten is vorig weekend geslaagd voor het dit jaar voor het eerst afgenomen lan delijke keurturntrainers-exampn van het KNGV. Van de 27 kandidaten uit het gehele land kregen 25 het trainersdiploma uitgereikt. (Van- een onzer verslaggevers) GOES Op vrijdagavond 17 april a.s. zullen bet Barokansemble van de Zeeuwse Muziekschool en het jon genskoor van de Zeeuwse koorschool een concert geven iin de r.-k. kerk in Goes. Dg opbrengst van dit con cert is ten bate viam het orgelfonds van de r.-k. kerk. Uitgevoerd zullen worden motetten van 16e etr 17e eeuwse meesters, een blokfluitcon cert van Vivaldi, het Brandenburg concert van Bach en Stabat Mater Pergolesi. (Van een onzer verslaggevers) GOES De bloesemtocht voor be jaarden in Goes-Zuid, die op zater dag 18 april zou worden gehouden, gaat niet door. De wijkvereniging, die deze tocht organiseert, heeft als nieuwe diatum 9 mei vastgesteld. (ADVERTENTIE) •Geldig tot1-6-'70 Premies van 5,10 of 25 gulden bij het openen van een spaarrekening! Daarvoor moet l) bij de Nederlandse Credietbank zijn. Ep natuurlijk ook al voor de hoge rente, die hoger wordt naarmate U een langere spaarover- eenkomst aangaat. Laat U eens deskundig voorrekenen bij de Nederlandse Credietbank hoe gunstig het sparen voor U kan zijn. Als U de premie meerekent, kunt U het eerste jaar over Uw eerste duizend gulden al 10% maken! De waardebon die U hieronder ziet afgebeeld, ligt ook voor U klaar bij een van onze 85 vestigingen. Bij de Nederlandse Credietbank zult U graag sparen omdat Uw geld daar op een veilige manier het meest voor U oplevert Ijlal ffi UI VJ,,, J JERGENOPZOOM BREDA GOES HULST OOSTERHOUT OUDENBOSCH Antwerpsestraat 37 Nieuwe Ginnekenstraat 3 Wijngaardstraat 41 Grote Markt 18 Heuvel 14 Markt 50 Tel, 01640-37650 Tel. 01600-30250 Tel. 01100-5205 Tel. 01140-3351 Tel. 01620-5558 Tel. 01652-2116 oo ROOSENDAAL SLUISKIL STEENBERGEN TERNEUZEN IJZENDIJKE Triiffwr Markt79 Louisastraat 62 Markt 16 Nieuwstraat 54 Markt 1t Tel. 01645-467 Tel. 01650-36960 Tel. 01157-401 Tel. 01670-3463 Tel. 01150-3851 Tel. 01176-455 GEBEDSGENEZING Met verbazing las ik dat bij de be spreking van het boek „Magnetiseurs, somnambules en gebedsgenezers" (de Stem van 8 april j.l.) uw recensent de gebedsgenezing op een lijn stelt met al het andere. Ik mag veronderstellen dat de heer Egbers weet, dat genezing op het ge bed toch iets anders is dan die van magnetiseurs, wonderdokters e.a. Ge bedsgenezing mag dan ook niet in één adem genoemd worden met de ande re groepen. De laatsten worden er ruimschoots voor betaald, terwijl ge bedsgenezing plaats vindt enkel in opdracht van onze Heiland. Zij doen dit ook in de naam en in de autoriteit van Jezus Christus. Gelovigen kennen de wil van God, want Deze wil het herstel van de mens naar geest, ziel en lichaam. SOUBURG S. VISSER Of het zo gepland was of niet maar het artikel over zielzorgers die „nog lang niet uitgeboerd zijn", kwam zaterdag j.l. (11 april) uiterst gelegen. Zondag was het roepingen-zondag. Doch de tekst van het (veranderde) misformulier leende zich er niet voor. Bovendien is het priesterschap tegen woordig zo in discussie en het kloos terleven zo in diskrediet, dat propa ganda voor roepingen momenteel toch niet aanslaat. Door zo'n schets van een echte pastor te geven, leverde uvy blad een positieve bijdrage tegenover de lawi ne van negatieve geluiden die de laatste jaren links en rechts verkon digd worden. Door zo'n verderfelijke beïnvloeding moet dan wel het (waan)idee ontstaan dat zielzorgers „de meest gefrustreerde leden van on ze samenleving (zouden) zijn, zonder uitzicht en zonder toekomst'. Het werk en de visie van de team leider van de St.-Michaëlkerk toont juist het tegenovergestelde beeld: iemand die waarlijk gelukkig is in zijn werk en als priester nog echt ge waardeerd wordt. Redactie, oprechte dank voor dit artikel. Zulke mogen er bij gele genheid meer volgen. Naar aanleiding van hetgeen pastor Kortmann vertelt over zijn contact- bezoek, beken ik graag dezelfde er varingen te hebben opgedaan, nl. dat de bezoeken die 's avonds worden af gelegd de vruchtbaarste zijn. Maar ook evenals bij hem dat ze de afwerking van de lijst remmen. Doch met zo'n gesprek, waar beide ouders en soms ook de grote kinderen bij aanwezig zijn, zullen de parochianen beter gediend zijn, dan met een vluchtig middagbezoekje waar geen enkel serieus onderwerp wordt aan geraakt en moeder de enige is die men thuis treft. In verschillende parochies beginf men hoe langer hoe meer in te zier dat we niet moeten kijken wannee het ons meer gelegen komt, maa wanneer het voor de parochianen he beste uitkomt. Op de formulierei (van te voren rondgebracht) worder bij de ophaling dan ook vrij veel dt avonduren aangegeven. Dikwijls krijg ik dan te horen wanneer ik opsta, om nog een ander bezoek af te leggen: „Och blijf toch nog wat, het is stik- gezellig". Of: „Komt u nog eens terug?" Wel een bewijs, dat deze methode aanslaat. „Maar daar gaan de gezellige avondjes mee naar de knoppen!" Als men het aanlegt zoals pastor K„ dan zal dat nogal meeval len. Maar om met zijn woorden te eindigen: „We zijn nu eenmaal celi batair en daar moeten we dan ook maar loyaal voor uitkomen". OUDENBOSCH E. BUYS, o.c. Overweg dicht De overweg Ockenburg in Goes zal wegens her stelwerkzaamheden aan de bevloe ring drie nachten voor alle verkeer gesloten zijn van 23.00 tot 06.00 uur en wel in de nacht van 19 op 20, 20 op 21 en 21 op 22 apriL Sportcentrum Gedeputeerde M. J. van Poelje zal vrijdag 1 mei om half drie het nieuwe sportcentrum „Burgemeester Van Sas" te Wemel dinge officieel openen. Gezelligheidsrit De Goes mid denstands-vrouwenorganisatie orga niseerde een dezer dagen een gezel ligheidsrit, waaraan een groot aantal leden van de organisatie met echtge noten en gasten meededen. De start en finish waren in hotel „De Patrijs" in Colijnsplaat. Er namen 23 auto's aan de rit deel, die uitgezet was door de dames Verburg-Gast en Pouwer- Brevet, beiden leden van de organi satie. Na binnenkomst van alle auto's was er nog een gezellig samenzijn nog diverse dia's vertoond, waaraan tevens een wedstrijd verbonden was. (Van een onzer verslaggevers) GOES Door het dagelijks be stuur van het waterschap „De bre de watering van Zuid-Bevel and" is aanbesteed het verbreden en verdie pen van waterleidingen in het afwa- teringsgebied Krabbendijke. De laag ste inschrijver was Firma Aarts Uytdewilligen te Steenbergen met een bedrag van f 89.000,-. Het hoogst werd ingeschreven door Aannemers bedrijf J. Hoogestegep te Wemeldin ge voor f 188.500,-. De gunning werd aangehouden.

de Stem | 1970 | | pagina 7