stelt op rvice.... ISO scheldt kaf van koren Behoorlijk Apollo „Fotograferen in het weekend? Kom kom, ik heb wel andere hobbies/' Nieuwe staatssecretaris RUSSEN VERSTERKEN LEGER LANGS CHINESE GRENS ENZN Instituten voor schriftelijk onderwijs vooral na de oorlog opgekomen I Voorzichtig Richtlijnen voor dodenherdenking Hogere subsidie voor schippersinternaten Volgens Instituut voor strategie in Londen: Zenuwoorlog Maak inl weekend géén foiré~ U mocht er eens plezier in krijgen. Niet stil u j T7 DE STEM VAN VRIJDAG 17 APRIL 1970 19 lein 20, Uulst, tel. OH48-413 fulcaniseer- en Coverbedrijf 1st. Tel. (01140) 2461 |tuurl?jk ook de unieke Soodrich, met ten en uitlijnen. Poenige in I in onze moderne bedrijven it gelezen collectie piano's, vleugels., netten, clavecimbelsen hi-fi vindt, i profiteert u van een groot aan- M V pluspunten: ede piano- en orgelleraren staan Beschikking. VOOR U! ben de aileen-verkoop van del» jjierken in alle prijsklassen, pntie en service worden doorons- End. ruime keuzekunnenwijuvoor® van een instrument objectieve ng en advies geven, gen laboratoria en pianower"- ijn een begrip. iatencursus voor orgel veriw Ieren. Wel kuntu nadrie maanden en dan u ooit gedacht had. deling bladmuziek, zowej klavar- normale notatie, is uniek in assor ts verkregen door inruil worden ledige garantie verkocht, len dat muziek niet erg veel ine taken heeft. Daarom hebben wij ssend eenvoudige betalingsmoge' en u altijd graag een demonstratie, onds bij u thuis, als u eerst eve meteen onze uitgebreide kie lire. Als men schriftelijk wil gaan stu deren doet men er verstandig aan zich goed te bezinnen voor het begint. Er zijn vele instituten en het aantal verlokkelijke aanbie dingen is zo groot dat men dreigt te verdwalen. Als regel zal een goed instituut zijn erkend door de „Stichting Inspectie van het Schriftelijk Onderwijs". Zulk een erkend instituut vermeldt „er kend door de ISO met medewer king van de minister van Onder wijs en Wetenschappen". Die er kenning is een grote waarborg voor ieder, die via dat instituut studeert. Wil men in zee gaan met een insti tuut dat niet erkend is, schrijf of telefoneer dan even: ISO, Achter de Dom 5, Utrecht, tel. 030-19530. Er zijn, dat moet men ook weten, zo'n 42 schriftelijke cursussen die niet zijn erkend, maar die oplei den voor examens waarop het ministerie van economische zaken toezicht houdt, de examens voor vestigingsdiploma's. Maar ISO vertelt dat beslist. Wordt meteen wantrouwig, als men cursussen aanbiedt voor opleiding tot examens waarvoor normaal een bepaalde vooropleiding nodig is zonder dat duidelijk wordt ge zegd, dat li alleen met zulk een vooropleiding wordt toegelaten. Dan zit er zonder meer een lucht je aan. Hecht niet al te veel geloof aan het gebruik van vertrouwenverwek- kende namen en statussymbolen in die advertenties. Een bank die bereid is een studiefinanciering te geven, zegt daarmee niet dat zij achter de cursus staat. Klinkende namen van mensen die optreden als curatoren van een instituut zijn indrukwekkend, maar be hoeven bepaald niet de prachtige vlaggen te zijn die een mooie la ding dekken. Slechts de ISO-erkenning dekt die lading. U kunt van dat Utrechtse bureau ook een opgave krijgen van de namen en adressen van alle erkende schriftelijke oplei dingen. UTRECHT Honderdduizenden volgen in ons land schriftelijk onderwijs. Zij proberen een diploma middelbare school te halen, bekwamen zich voor vakdiploma's, of zien aan het eind van de studie-via-de-brievenbus het midden standsdiploma binnen bereik komen. Ook zijn er tallozen die „voor hun plezier" schriftelijk iets leren, zich zo een hobby aanmeten. Ook voor hen is er letterlijk van alles te koop. Kijkt u er de advertenties maar op na. Hoe vaak vindt u tussen uw post geen verlokkende aanbiedingen op dit gebied? AI met al is dat schriftelijk on derwijs, ook in Nederland, een mil joenen affaire geworden. Deskundi gen geloven dat het een nog groter vlucht zal nemen naarmate er meer vrije tijd komt. Het is dan ook een merkwaardige zaak, om het voor zichtig te zeggen, dat dat schrifte lijk onderwijs officieel ongecontro leerd zijn gang kan gaan. De over heid bemoeit er zich niet mee. Iedereen kan zonder meer zo'n schriftelijke cursus gaan beginnen. Geen wonder, dat er heel wat kaf is onder het koren. Geen wonder, dat er heel wat mensen in ons land rondlopen die er zeer trieste erva ringen mee hebben opgedaan. Het schrifteüjïr .onderwijs begon in Ne derland omvtreeks de eeuwwisse ling. Met een, later beroemd gewor den. voortreffelijke hoofdakte-op leiding. Die stopte pas in 1963. Dui zenden hebben er van geprofiteerd. Zeer oud en eerbiedwaardig is ook de cursusserie vain het instituut dat voor ambtelijke diploma's op leidt, begonnen i-n 1908 en nog steeds in leven. Zeer bekend is ook het instituut in Arnhem dat nog niet zo heel lang geleden de eretitel „koninklijk" miocht gaan voeren. Tienduizenden kregen er' hun schriftelijke opleiding. Vast staalt lat zij geboft hebben. Zij kregen mar voor hun geld. Vooral na de oorlog werd de vraag naar schriftelijk onderwijs steeds groter. Jongere mensen, veelal tussen de 20 en 30 jaar, gin gen in steeds groter getalen schrif telijk studeren. De instituten rezen als paddestoelen uit de grond, rijp en heel veel groen. Er was immers goed, soms zelfs grof, geld mee te verdienen. Voor die duizenden con sumenten was bijna niet meer uit te maken wat goed was en wat niet. De toenmalige voorzitter van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, professor Kohnstam, heeft geprobeerd een rijksinspectie voor het schriftelijk onderwijs te krijgen. Hij ging er met de minister over praten. Het bleek dat hij naar het oordeel vam juristen een van de heiligste koeien vam ons staatsbestel om zeep wilde helpen, de grondwettelijk ge waarborgde vrijheid van onderwijs. En dus kwaim er geen rijksinspectie. En dus tierde het kaf onder 'het koren welig voort. En dus maakt dat kaf dagelijks heel wat slacht offers. Want die „vrijheid van onder wijs" moet het gewoon iedereen mogelijk blijven maken onderwijs te geven. En dat die bepaling des tijds op grond van heel andere oor zaken in onze grondwet is gekomen, een kniesoor die daarop let. Van schriftelijk onderwijs was toen geen sprake. Er is toch een inspectie gekomen. Omdat enkele goede instituten, ver tegenwoordigers van vakbonden en jeugdorganisaties, de koppen bij elkaar staken. Zij stichtten, in 1947, de Inspectie van het Schriftelijk Onderwijs, een particuliere instel ling. Ook de overheid is, met een waarnemer, in het stichtingsbestuur vertegenwoordigd. De stichting heeft normen opgesteld voor het schriftelijk onderwijs. In 1951 kreeg de stichting het recht de instituten voor schriftelijk onderwijs die zich bij haar melden, als zij aan de normen voldoen, te erkennen. Instituten die door ISO zijn erkend mogen gebruik maken van de mededeling „erkend door de ISO met medewerking van de mi nister van Onderwijs en Weten schappen". Maar dwingende normen opleg gen kan de stichting natuurlijk niet. Er zijn op het ogenblik 42 schrifte- lijk-onderwijsinstituten door de ISO erkend. Er werken in ons land ech ter zo'n 200 van zulke instituten! De erkenning geeft de cursist de zekerheid dat hij geen kat in de zak koopt. De inspectie licht elk jaar de door de stichting erkende instituten grondig door. De studie programma's worden door deskun digen uitgeplozen. De advertenties worden kritisch bekeken. Er wordt gewaakt tegen het wekken van on vervulbare verwachtingen bij as pirant-cursisten. De erkennings- oommissie bekijkt voor de ISO alle aanvragen voor erkenning. Leden van die commissie zijn, onder ande ren, een inspecteur VHMO en een inspecteur NO. Vele aanvragen worden afgewezen. Ook komt het voor dat een er kenning wordt ingetrokken. Dat is nog niet zo lang geleden gebeurd, toen een heel groot instituut een economisch aantrekkelijk balletje opgegooid en in een universiteits stad een zuster-,.academie" op richtte. Er werden in de adverten ties koeien met gouden horens be loofd. Er werden pertinent onware mededelingen gedaan. De ISO trok de erkenning van het moederinsti- tuut in. Maar de curatoren van dat insti tuut bleven rustig zitten. Mannen met een grote naam in ons land dek ten daardoor de aktie van dat insti tuut en incasseerden rustig hun jaarlijkse toelage. Zij dekken dat instituut nog steeds met hun namen. Maar hoevel'en hebben door die kwalijke manipulatie voorgoed ge noeg van alle studie? Heel kwalijk is, op het ogenblik, dat de schriftelijke cursussen in de computer-technieken als paddestoe len uit de grond verrijzen. Meestal hele dure cursussen, meestal niet- erkend. Tallozen lopen erin. Een schandaal op dit gebied was het faillissement, enkele jaren ge leden, van het Rotterdamse „Com puter Programming College". Het had ruim 4000 cursisten. Die waren jaren studie en al hun geld kwijt. Het heeft nog veel moeite gekost gedaan te krijgen dat de slachtof fers niet gedwongen werden het volledige cursusgeld te betalen. Ze hadden immers voor de hele cursus getekend! Elke dag weer verbaast men zich bij de ISO over de goed gelovigheid van vele mensen. Ze geloven allerlei fraaie beloften in advertenties op slag. „Een psychotechnische test? Dan moet het toch wel goed zijn!" Maar als nu zo'n testbureau met gouden banden gebonden is aan zo'n insti tuut? Grote banken lenen zich er toe voor het betalen van cursusgel den een fioamoieritnigsregeling te treffen. Dat staat fraai als mede deling in een advertentie. De ban ken vragen niet of die cursus erkend is. Ze lenen alleen geld en willen dat, met rente, terug hebben, ook als de cursus stopt. Er zijn schriftelijke cursussen die dapper gebruik maken van de me dedeling, vaak zijn ze in het buiten land gevestigd, dat „de regering van X de cursus subsidieert". Ver geet het als regel maar. Maar dui zenden tippelen erin! Er zijn ook cursussen die met verouderd materiaal werken. Bij een erkend instituut ontdekt de ISO dat snel. Maar bij de niet-erken- denEn hun studenten zak ken voor hun examens. Natuurlijk voelt iedereen die in tensief met onderwijszaken bezig is, dat er iets zou moeten gebeuren. In 1962 is een staatscommissie zich gaan buigen over het probleem. In 1964 kwam haar rapport. Conclusie: erkenningenstelsel door de staat. Dat betekent gewoon dat er aan de niet-erkende instituten niets in de weg zal worden gelegd. Vanwege die „vrijheid-van-onderwijs"! Ster ker nog: de erkende instituten zou den daardoor gewoon in een ongun stiger positie komen te verkeren dan de niet-erkende. Die hoeven immers aan geen enkele, vaak in uitvoering dure, norm te voldoen. Enfin, het is allemaal voor de ju risten. Er is tweestrijd over de vraag of dat erkenningenstelsel via een algemene maatregel van be stuur of via een wet moet. En maar wachten. Op het ministerie is men nu bezig een wetsontwerp voor te bereiden, regelend het toezicht op het schriftelijk onderwijs. In de troonrede is reeds twee keer aan gekondigd dat die wet er gaat ko men. Men stare er zich niet blind op. Want ook een rijksinspectie zal vrij wel machteloos staan als zij niet dwingend kan optreden tegen in stituten die geen erkenning komen vragen, de grote meerderheid dus. En daarom zal het nog wel ge ruime tijd goud blijven dat er blinkt voor de handige jongens die zich met een glans in hun ogen op het schriftelijk onderwijs in ons land hebben geworpen of gaan wer pen. Zij hebben een mdljoenenbron aangeboord. En daarom zal bij de ISO nog wel dragelijks het aantal telefoontjes om inlichtingen op peil blijven. Gelukkig maar, want de mensen die die weg weten te vin den, zijn er zeker van dat zij ob jectief en eerlijk worden voorge licht. Dat zij weg-wijs worden ge maakt in het bos van de schrifte lijke cursussen in ons land, een bos dat zo ontstellend veel onkruid her bergt. En waarin ook zo zoveel wer kende jongeren verdwalen of om komen. JACQUES LEVIJ. (Van onze redactie buitenland) HOUSTON De drie astronauten van de Apollo 13, moe en bang en meer dan 160.000 kilometer van huis, leiden een „behoorlijk ongemakke lijk" leven aan boord van hun ruim teschip, dat 95 miljoen dollar heeft gekost. Zij leven in een van de meest gecompliceerde voertuigen ooit door de mens gebouwd, maar de ontplof fing van maandag heeft alle comfort weggenomen. De „tweede verdieping" is voor Ja mes Loveil, Frefl Haise en John Swi- gert het moederschip. Om er te ko men vanuit de maanlander Aquarius, moeten zij door een tunnel zweven. Als zij in het moederschip aanko men, moeten zij alles op de tast doen, omdat de lichten ziin uitgeschakeld om elektriciteit uit te sparen. Meestal gebruiken zij zaklantaarns om iets te kunnen zien en soms sch'üit de zon door een va,n de ra men. Het moederschip Odyssey is niet langer de kern van de derde poging van de mens Op de maan te landen. Het fungeert nu slechts als slaapka mer. De astronauten kunnen er rus ten, en nemen af en toe foto's door de ramen. Het belangrijkste onder deel van de Apollo is de maanlander geworden. Daar brandt het licht, be wegen de instrumenten en wordt het contact met de aarde onderhouden. Aquarius is ontworpen om twee personen te vervoeren. Er is geen plaats om te liggen of te slapen. De drie astronauten kwamen daar dins dag samen om voor de tweede maai de motor van de maanlander te ont steken. „Ik ben waarschijnlijk de eni ge piloot van het moederschip die ooit de motor van de maanlander heeft zien branden vanuit de maan lander zelf", aldus Swigert. De lucht in het ruimteschip is al Ianff niet vers meer, maar er kan weinig aan gedaan worden. De zuur- stofvoorraad is klein en de astronau ten kunnen niet zo vaak de zuurstof vervangen zoals voor het ongeluk met de ontplofte tank. In plaats daar van proberen zij met behulp van che mische buizen de lucht schoon te „vegen". Als een buis op is, dan moet deze worden vervangen. Spoedig zul len meerdere buizen moeten worden gebruikt om de lucht schoon genoeg te houden om te kunnen ademen. „Hoe zou je het vinden om een week op een vliegdekschip te zitten om naar huis te gaan", vroeg de vluchtleiding over de plannen voor na de landing. „Als ik maar een vliegdekschip haal, dan kan het mij niets schelen hoelang ik erop moet zitten", aldus Haise. Zij moeten voorzichtig zijn met het water, dat het schaarst is van alle levensbelangrijke middelen. Loveil heeft voorgesteld: „Misschien kunnen jullie beginnen ons te rantsoeneren. Ik bedoel, alleen om er zeker van te zijn dat we genoeg hebben. Ik zou niet graag op de laatste dag geen water meer hebben." Hij denkt ineens aan het voedsel in Apollo, dat met water moet wor den vermengd: „We kunnen het beste nu snoep en broodbeleg eten. Het ge droogde spul zal een beetje moeilijk gaan". Nu de elektriciteit niet meer func tioneert in het moederschip is het er koud, waardoor het slapen nog meer wordt bemoeilijkt. En voor alles heb ben de astronauten nog altijd in hun achterhoofd het feit dat hun ruimte reis is mislukt en hun maanlanding is afgelast. LEIDEN Prof. jmr. K. Wiersma, die op voorstel van de minister van Justitie, mr. C. H. F. Polak, door de minister-president aan de koningin is voorgedragen voor de benoeming tot staatssecretaris van Justitie. (Van onze rqdactie buitenland) DEN HAAG De commissie natio nale herdenking heeft enkele richt lijnen opgesteld voor de dodenher denking, op 4 mei. Zo zullen op die avond van kwart voor acht tot acht uur alle klokken luiden. Van acht uur af zullen twee minuten stilte in acht worden genomen. Aan de horecabedrijven verzoekt de commissie hun zaken weliswaar niet te sluiten, maar er tussen zes en negen uur zong voor te dragen dat de exploitatie zo is, dat hieraan elk vermakelijkheidsaspect ontbreekt. Tijdens die uren moet de buiten verlichting gedoofd zijn en mag geen andere muziek ten gehore worden gebracht dan die van de officiële Ne derlandse radioprogramma's. De burgemeesters hebben het ver zoet 'gekregen er voor te zorgen dat op de avond van 4 mei geen open bare vermakelijkheden worden gebo den. De bioscopen is verzocht op pas sende wijze met de dodenherdenking rekening te houden. Dat houdt in dat deze liever geen lichtreclame voeren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Staatssecretaris Grosheide (onderwijs) heeft besloten de maximum-subsidie per kind per week voor internaten van scholen voor schipperskinderen te verhogen van 18 tot 23 gulden. De verhoging gaat in met terugwerkende kracht vanaf 1 januari 1969. De schippersinternaten zitten fi nancieel in een moeilijke positie. Met spoed wordt gewerkt aan een nieuwe subsidieregeling voor de internaten. Vandaag vindt daarover weer een ge sprek plaats tussen de schippersorga- nisatdes en het onderwijsmindsterie. (ADVERTENTIE) Bent u óók zo, meneer? Gaat u ook breiend het weekend door? Wel nee - roept u zeer mannelijk - ik roei. Of: ik mag graag klaverjassen, ik wijd me aan mijn gezin, ik ben kleiduif schieter. Mogelijkheden zat. Fotograferen? Nee, dat doe ik alleen in de vakantie. Kijk maar! En u toont ons al uw vakantie kiekjes van de afgelopen jaren. Keurig ineenalbumgeplakt.Voorzien tan typerende onderschriften. Geweldig! Alleen, waarom kiekt u alleen in uw gróte vakanties? Waarom vergeet u die 50 mini-vakanties, de weekends? Want ook die zitten tjokvol kostelijke gebeurtenissen. Tja, u zult natuurlijk even op 't knopje moeten drukken op die momenten dat u nu alleen nog vertederd, verbaasd of schaterend toekijkt. ^Toegegeven, u zult wat vaker naar uw fotohandelaar moeten lopen. Ook een hele tippel. Maar daar staat veel tegenover. Een onbetaalbaar overzicht van alle koddige en ontroerende wederwaardigheden van uw hele gezin. Voor eeuwig vastgelegd. Haal 'n filmpje in huis. Zorg voor "n geladen fototoestel. Want filmen is eigen lijk uw enige excuus om in'tweekendgeen foto's te nemen. (Van onze correspondent) L°NDEN. In het afgelopen !aar heeft het Russische leger aar sterkte langs de Chinees ussische grens fors opgevoerd, eze gegevens zijn ontleend uit n ®hlangs verschenen rapport n. het Instituut voor Strategie m Londen. te"h? totale Russ'sche troepensterk- aitL„ss de Russisch-Chinese grens is tot 62 divisies <658.000 voo7b, "ndigen van het Instituut tie ri-„„ e.sJe z'in van mening, dat CViL, n"(,enten tussen Russen en 4e (ven <Ie Ussurie rivier door Chinezen zijn uitgelokt. dthntcl6™0^' c*ain nn'h dat deze in- fnüeMn, VO0I- de Russische leiders I tr°eDens+LiJyn. geweest om haar Wed ^.,m h©t omstreden ge- We om?» 1J te vergroten. De to- WMotiJ?" van de Russische legers Mangohe en het Verre OosteS is thans opgelopen tot 28 divisies, on geveer het zelfde aantal dat de Rus sen in Europa hebben gelegerd, al dus vermeldt het rapport. Men vermoedt in Londen dat de door de Chinezen uitgelokte grens incidenten zijn bedoeld om een soort zenuwoorlog uit te lokken. Men is namelijk van mening, dat de Chinese leiders een gewapend conflict op gro te schaal met de Russen op dit mo ment niet wensen. Want wel is het zo dat de Chinese troepensterkte numeriek groter is dan dat van de Russen (814.000 658.000), maar dat hun bewapening en geoefendheid kwalitatief minder zijn. Volgens gegevens van het Insti tuut voor Strategie hebben beide lan den de beschikking over een om vangrijk nucleair wapenarsenaal. Men schat het aantal met atoom koppen uitgeruste raketten op 6115. De Verenigde Staten beschikken over De RussischChinese grens 4235 met atoomkoppen uitgeruste ra ketten. Een vergelijking im deze gaat echter niet op, daair het bekend is dat de Amerikaanse atoomraketten sneller en zwaarder zijn. Bovendien is het bekend dat de Amerikanen hun produktie van raketten met atoomkoppen opvoeren. In 1975 ver wacht men 11.000 van deze raketten beschikbaar te hebben. Ook de Russen zitten niet stil. Zij zijn van plan in de eerstkomende ja ren hun produktie van raketten eveneens opvoeren. Op dit moment heeft Rusland reeds de beschikking over 270 SS9S raketten. De explosie ve kracht van zo'n raket is 2025 megaton en is vergelijkbaar met de Amerikaanse Minuteman, aldus de gegevens die het rapport van het In stituut voor Strategie zijn verleend. Copyright The Guardian/ De Stem.

de Stem | 1970 | | pagina 17