allebei natuur lijk! Spanjaard verdraagtbikini REVOLUTIONAIR PLAN PROF. DURRER: Internationale ruilbeurs van harten h tweede veroordeling Griekse kolonels eist Raad van Europa Grensgeschil tussen Rusland en China nadert oplossing le^elHd wat neemt u? De „States" in een poel van ellende Huishoud- comfort. PIPINELIS Toch snelle publicatie in zaak Kopechne Opstand in Jordanië door bezoek VS-gezant KOKA PETALO IN HOGER BEROEP SANCTIE etgif ,V er spilde tijd Chloorgas brengt 49 mensen in ziekenhuis LONDENSE BERICHTEN: Loonwet maandag in werking Ook enquêterecht voor categorale organisaties Sovjetoefeningen op wereldzeeën begonnen Binnen vijf jaar 4000 werknemers op staalfabriek in Maasvlakte Op Journalistenschool: GROSHEIDE TOCH ALS BEMIDDELAAR Vragen van mej. Kessel over „gifbrand A PvdA tegen Grieks plan Ten Gate NAAST HET POTJE PLASSEN èj^Ord DE STEM VAN DONDERDAG 16 APRIL 1970 17 AMSTERDAM (ANP) Het ueuwe cardiologische centrum van kjt Academisch Ziekenhuis van de universiteit van Amsterdam, het (Vilhehnina Gasthuis dat medio 1971 tiaar moet zijn, zal per jaar enkele onderden mensenlevens sparen. De kliniek, met de bouw waarvan men eeds is begonnen, is bestemd voor patiënten, die een acute hartaanval [rijgen. In 35 tot 30 van de 100 ■evallen is iemand, die plotseling len hartaanval krijgt, niet meer te liien. Het leven van een deel van deze mensen kan worden gered, wanneer snel wordt ingegrepen. In de nieuwe kliniek is dit mogelijk. De bouwkosten worden geschat op D tot 10 miljoen gulden. Prof. dr. D. Durrer, hoofd van de afd. cardiologie der medische fa culteit, zal, ofschoon hij daartoe reeds enige tijd in staat is, geen harttransplantaties verrichten, voor dat alles „veilig" is. De Amsterdam se hartspecialist meent, dat het on verantwoord is een hart te trans planteren als niet van tevoren vast staat, dat de patiënt het vreemde hart niet zal afstoten. Binnen vijf jaar, zo voorspelde hij, zal het ech ter in het Wilhelminaziekenhuis in Amsterdam mogelijk zijn dit soort operaties te verrichten. Het enige bezwaar is thans nog het probleem van de afstoting van het overgeplan te vitale lichaamsdeel. In het Academisch Ziekenhuis wordt reeds hard gewerkt aan een onderzoek op dit gebied. Er worden bovendien pogingen ondernomen om het hart door bevriezing langer in leven te houden. Op deze wijze zou een „hart- bank" kunnen worden opgericht om zodoende een keuze te hebben uit een aantal harten, waarvan de weefsels verschillend zijn. De man, die de harttransplanta ties verricht, kan dan het hart met het meest bij de patiënt passende weefsel gebruiken. Professor Dur rer denkt zelfs aan de instelling van een Europese organisatie, een soort „internationale ruilbeurs van har ten". TOP FOLTERINGEN' (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Voor de tweede maal heeft de ministerraad van de laad van Europa in Straatsburg een scherpe veroordeling uitge broken aan het adres van de Griekse kolonels, die op 21 april 1967 «oor een staatsgreep aan de macht zijn gekomen. (Met 15 van de 17 stemmen heeft de ministerraad aan de Griekse rege ling dr eis gesteld, dat aan alle martelingen, folteringen en kwellingen van [evangenen onmiddellijk een eind zal worden gemaakt; dat gevangenen die L administratieve redenen gearresteerd zijn terstond in vrijheid zullen lorden gesteld; dat de fundamentele vrijheden opnieuw zullen gelden en jat binnen de kortst mogelijke tijd algemene en vrije verkiezingen moeten lorden gehouden. 5? BRUSSEL (ANP) Een der de deel van het Belgische wo ningbestand dateert nog van vóór 1900. 74 Procent van de Belgi sche woningen heeft geen bad kamer of douche en 86 procent heeft geen centrale verwarming. In 21 procent van de Belgische gezinnen beschikt men over geen enkel elektrisch huishoudelijk- apnaraat. Deze gegevens heeft de Bel gische minister van volkshuis vesting. Breyne. gisteren ver strekt tijdens de opening van de 43e Internationale Jaarbeurs van Brussel, onder het motto „huishoudelijk comfort". DEN HAAG (ANP) De 27- jarige zigeunerkoning Koka Petaio heeft hoger beroep aangetekend te gen het vonnis in kort geding, waar bij de president van de Haagse Rechtbank mr. J. H. C. Slotemaker dinsdag beval dat juwelen ter waar de van f 172.000.moeten worden teruggegeven aan het juweliersbe- drijf N.V. Simons in Den Haag. iTcvens heeft de ministerraad be kten, dat een rapport van 1400 pa- ka's van de commissie voor de Jchten van de mens over martelin- |n in Griekenland in zijn geheel zal (órden gepubliceerd. Met grote juwkeurigheid zijn alle bekende (vallen van marteling in dit rapport schreven, vaak met de naam van 1 mishandelde en met de naam van I beulen. Naar al deze gevallen heeft de feëkse regering nimmer een onder- lek willen instellen. Zij heeft de larheid van het rapport steeds ont- kd. jfan stemming onthielden zich de leringen van Cyprus en van rijk. Volgens Cyprus is de |ad van Europa volkomen onbe- 1 om zich over deze zaak uit te jsken. De Franse staatssecretaris i buitenlandse zaken, Lipkowski, ii dat Frankrijk de Conventie voor (Rechten van de Mens nog steeds "t bekrachtigd, lipkowski betwijfelde, of een twee- (veroordeling van Griekenland wel e methode was. Op een persconferentie verklaarde lorn, voorzitter van de minister- lad en minister van buitenlandse - 1' Commentaar gifbrand bij de ENCK/Delta 1 Chemie in Vlaardingen heeft [nieuw pennen en tongen in be ging gebracht. De bevolking van J „gouden" Delta werd voor de peelste maal in in slechts enkele |en geconfronteerd met de gigan- 6e chemische tijdbom, waarmee overigens welvarende, delta I te zijn ondermijnd. [ommige autoriteiten zijn er weer F de kippen bij geweest om het |»aar van de ENCK-brand achter- bagatelliseren. Wat de ENCK [If betreft: „die heeft er weer wat i geleerd dat nuttig kan zijn bij eventuele volgende brand"( pe opheenhoping van vergif, ex- pieven en hoogst brandbare stof- f in het Delta-gebied is niet te ptelliseren. Hoe dichter de con- Itratie, hoe groter statistisch de ps dat er op een kwade dag wer- fpt een ramp plaats vindt. biologen hebben tijdens hun Ptirbeschermingscongres al dui- ('i hst sein op rood gezet. Als Tdoor gaat, waarschuwen zij, [Nederland (en bedoeld wordt vooral het Delta-gebied) spoe- |M meer leefbaar zijn. Is industrie-captains zowel als de pheid moeten ophouden voort- |e"t' te suggereren dat het alle- wel losloopt. De overheid r in snel tempo iets aan doen. J *n van de ENCK is daarbij f e oplossing, hoewel dat nut- rou bunnen blijken te zijn. Met T 'Dcidentele, opportunistische L|,. 's Net euvel van de milieu- P' '9'ng niet te bestrijden, [^gegeven, dat voor een wer- 9r°°'scheepse aanpak inter- 1 3®, overeenstemming en sa- L'u 'n9 nodig zijn en dat juist L i voorwaarden lang niet 1 aal aanwezig zijn. Van de an- A echter ligt er in de Delta i. oie mogelijkheden te over i3k°ur 6en ^fectieve nationale e' mes zou aan twee kan- I aan iwtft; pschln"\de Del,a-bevolking PI [tot er door kunnen wor tr» weer met de ramen nen s'apen en de nog niet samenwerking bereidwillige ga'nspireerd en aangespoord. zaken van Luxemburg, dat de reso lutie beschouwd moet worden als een sanctie tegen Griekenland we gens schending van twaalf artikelen van de Europese Conventie voor de Rechten van de Mens. Bij de Raad van Europa zijn over martelingen en mishandelingen zo veel klachten binnengekomen, dat men onmogelijk meer kan spreken van uitzonderlijke gevallen. Grie kenland kon op korte termijn in de Raad van Europa terugkeren, als de regering doet wat haar door de Raad van Europa wordt gevraagd. Servan-Schreiber, die Theodorakis naar Parijs haalde, staat op het zon derlinge standpunt, dat niet de Griekse regering, maar de Amerika nen in hoofdzaak schuldig zijn aan wat er in Griekenland gebeurt. De Zweedse minister van buiten landse zaken, die in Parijs op bezoek is geweest, gaf hierop het commen taar: „Laat ons voorlopig alleen maar over de Griekse kolonels pra ten, want die zijn al erg genoeg". (ADVERTENTIE) Want ze zijn allebei even goed. Allebei zo fris als fruit I Lekker! (Copyright De Stem/Het Parool) (Van onze redactie binnenland) ATHENE De Griekse minis ter van buitenlandse zaken, Pi- pinelis, heeft gisteren te Athene een verklaring uitgegeven, waar in wordt gezegd dat de Raad van Europa zijn tijd in Straatsburg verspilt „door tevergeefs moeite te doen om het Griekse volk te dwingen terug te keren tot de politieke chaos van vóór de re volutie van april 1967". (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN In het Academisch Zie kenhuis zijn dinsdag 49 mensen eni ge tijd in observatie genomen; ze kre gen zuurstof toegediend wegens klachten bij de ademhaling door ir ritatie van de luchtwegen door chloor gassen. Oorzaak hiervan was een lekke chloorcylinder in de stedelijke licht fabrieken. Bij het verwisselen van een lege voor een volle tank bleek een cylindernippel lek te zijn, waar door in totaal 700 1. chloor kon weg stromen. (Van onze redactie buitenland) BOSTON Het stenografisch ver slag van het onderzoek in de zaak Mary-Jo Kopechne zal toch zeer bin nenkort worden vrijgegeven. Rechter Andrew JCaffrey heeft de eis van stenograaf S. Lipman afge wezen om met publicatie van het 764 \gina's tellende verslag te wachten. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Uit Londen wordt vernomen, dat de Sovjet-Unie een Chinees voorstel heelt aangenomen voor een gezamenlijk terugtrek ken van troepen uit die gebieden, waarvan de grenzen worden betwist. Het is echter ook duidelijk, dat de Sovjet-Unie zich verzet tegen twee voorstellen van Peking. Eén ervan is, dat men de toestand bij die grenzen moet „bevriezen" in afwachting van het bereiken van een uiteindelijke op lossing. Het andere zou zijn, dat er een Sovjet-Chinese commissie moet wor den gevormd om nu, en dan voor goed, precies vast te stellen hoe de ruim 6400 kilometer lange grens tus sen de twee landen loopt. Het nieuws over de bereidheid van de Sovjet-Unie om, met de Chinezen, haar troepen ongeveer 45 kilometer terug te trekken van het bestreden grensgebied, bereikte Londen op de vooravond van de Salt-bespreking tussen de Sovjet-Unie en de V.S. te Wenen. De ontwikkeling in de besprekin gen tussen de Sovjets en de Chine zen, aldus is in Londen in welinge lichte kringen vernomen, dateert van ongeveer een week geleden. Bepaal de berichten over dat akkoord waren al naar het westen doorgesijpeld, on der meer via Moskou en Peking. DEN HAAG (A.N.P.) Morgen is een koninklijk besluit te verwach ten, waarbij wordt bepaald dat de wet op de loonvorming (de loonwet) maandag a.s. in werking treedt. DEN HAAG Categorale organi saties krijgen evenals de vakcentra les het recht om bij de onderne mingskamer van het Amsterdamse Gerechtshof een enquête naar ver meend wanbeleid in een onderne ming aan te vragen. De Tweede Kamer nam hiertoe gis termiddag met 58 tegen 5 stemmen een voorstel van de liberaal Riet kerk aan. Tegen stemden alleen de KVP, CHU, AR en SGP. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU De Sovjetrussische marine is begonnen met de manoeu vres onder de codenaam „Ocean", zo heeft radio-Moskou gistermorgen ge meld. Het is de eerste keer dat de Rus sische marine oefeningen houdt in een zo uitgestrekt gebied. De sche pen bevinden zich in de Atlantische en de Stille Oceaan in de Middel landse Zee, Zwarte Zee en Oostzee. (Van onze redactie buitenland) AMMAN Bij anti-Amerikaanse betogingen in de Jordaanse hoofd stad Amman hebben demonstranten gisteren het gebouw waar het Ame rikaanse Culturele Centrum is ge vestigd met brandbommen aangeval len en in brand gestoken, terwijl an deren trachtten door te dringen tot in de Amerikaanse ambassade. Bij de tienduizend betogers die op de been waren, bevonden zich man nen met vuurwapens. De politie heeft in de lucht moeten schieten om de demonstranten te verspreiden. Er zijn drie mensen gewond. De demonstranten betoogden tegen de komst van de Amerikaanse on derminister van uuiteniandse zaken, Joseph Sisco, die als speciale gezant van president Nixon zich van de ont wikkelingen op de hoogte komt stel len. Uit protest heeft het „Verenigde Opperbevel van het Palestijnse Ver zet" voor morgen een algemene sta king in heel Jordanië uitgeroepen, omdat dan Joseph Siscox arriveert. Gisteren heeft Siscox in Jeruzalem besprekingen gevoerd met de Isra ëlische minister van defensie, Mosje Dajan, en de minister van buiten landse zaken, Abba Eban. Israël zou wederom om meer vliegtuigen en economische hulp hebben gevraagd. ROOSENDAAL (ANP) Dr. M. Albrecht, directeur van het project Hoogovens Maasvlakte, heeft tijdens de gisteren in Roosendaal gehouden discussiebijeenkomst voor leden van het NVV-contactorgaan Zuid-West- Nederland gezegd, dat de nieuwe staalfabriek van Hoogovens Hoesch op de Maasvlakte binnen vier jaar 4.000 man personeel zal tellen. In eerste instantie zal de fabriek, die in 1974 de produktie start, 2500 werknemers nodig hebben en later zullen er nog eens 1500 bij moeten komen. Het aantrekken van dit personeel zal niet gemakkelijk zijn, aldus dr. Albrecht. Men denkt, da t500 tot 1000 arbeiders uit IJmuiden en uit Dortmund naar de Maasvlakte zul len meegaan. De overige werknemers zal men van buiten de Rijnmond moe ten aantrekken. Eventueel zal ook worden overgegaan tot. de werving van buitenlandse arbeiders. Men denkt hierbij aan Spanjaarden en Joegoslaven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Grosheide (Onderwijs) zal het de missionaire curatorium van de School voor de Journalistiek vra gen zich weer aan te sluiten bij het overleg over een nieuw leerplan. Dit overleg was lam gelegd door de eenzijdige beslissing van het cura torium om voor het komende studie jaar geen nieuwe leerlingen aan te nemen. Staatssecretaris Grosheide heeft de kamercommissie meegedeeld, dat hij stappen zal nemen om de bestuurs crisis aan de school tot een spoedig einde te brengen. 9? (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Mej. A. Kessel (fractie Aarden) heeft de staatssecre taris van Volksgezondheid naar aan leiding van de gifbrand in Vlaardin gen enkele vragen gesteld. Zij infor meert ernaar, of het hem bekend is, of er mengmest op meerdere plaatsen in ons land is opgeslagen en vraagt hem eventueel die plaatsen bekend te maken. Ook vraagt ze, of hij er van op de hoogte is, dat deze mengmest meest al amonium-nytraat naast calcium chloride en nog andere bestanddelen bevat en dat bij brand gevaarlijke gassen, zoals stikstof, dioxyde of an dere stikstofverbindingen zich ont wikkelen. Ze wijst de staatssecretaris er ver der op, dat zelfontbranding van mengmest bijna nooit optreedt, doch dat ontbranding meestal veroorzaakt wordt door onzorgvuldigheid bij de brandpreventie. Tenslotte vraagt ze hem, of het mo gelijk is mengmest te maken op ba sis van onontbrandbare grondstoffen J. J. F. STOKVIS, directeur en hoofd redacteur van „De Telegraaf" en „Het Nieuws van de Dag", zal per 1 juni zijn functie neerleggen wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. MADRID (AP) Het Spaanse opperste gerechts hof heeft gisteren bepaald dat bikini's de moraal niet aantasten. Een boete, die was geëist tegen de direc teur van een Spaans tijd schrift, is ingetrokken. Dit blad, El Plto uit Bar celona had in 1968 een aantal foto's gepubliceerd van dames in bikini. De plaatselijke directeur voor voorlichting en toerisme had toen geklaagd, dat die foto's immoreel waren en de directeur van het blad, Alejandro Grau, was een boete opgelegd van 17.500 peseta's. Grau had hiertegen ge protesteerd en In hoogste instantie is dan nu be paald dat de boete niet doorgaat, omdat bikini's algemeen worden ge bruikt op stranden en ge toond in films en kranten. Een paar jaar geleden waren bikini's nog taboe in Spanje en liep de draagster kans op last met "*•9 nnlifio Na een uiterst spannende nacht in de buurt van de maan en een min stens zo spannende avond in de sta dions van onze twee grootste steden, had ik (vannacht) een zo mogelijk nog spannender droom. Ja, op een gegeven moment moest ik kiezen: of invaller bij de NASA worden of in valler bij Ajax. Nou, wat zou kie zen? Ik ben met een rooi hondje l*nks van me door de stad gaan lopen en toen wilde ze me geen van beiden. Gisteravond in de een of andere pauze belde me een trouwe lezer op met de opmerking: vanavond zijn alle mannen voor de kast gekropen, en de vrouwen zitten erop. Ik maak me sterk dat uitvaller Kei Mattingly voortaan iedere rode hond die hij op straat tegenkomt een lek kere worst geeft. Partijleider Brezjnev heeft, zoals u ongetwijfeld niet zal zijn ontgaan, de Russische arbeiders uitgemaakt voor dronkelappen. Nu zijn daar de lie den van de partij (op Kroestjev na misschien) altijd echte geheelonthou ders geweest. Wat je ook gedaan hebt, de partij onthoudt alles. Russen: het Wodkalied zingen. Gisternacht heb ik beroepshalve aan de Hilversumse radio gekluis terd gezeten. Doorlopend kwam er nieuws over de Apollo binnen en daartussen door muziek. Die muziek sprak boekdelen, je kon er precies de stemming in Houston of Hilversum aan afmeten. Toen bijvoorbeeld de Apollo tussen één en twee uur achter de maan verdwenen was, klonk er ingehouden, nogal serieuze, gespan nen afwachtende, nog -net-geen-treur- muziek. Toen ie achter de maan van daan kwam, werd het direct beter. Men vatte duidelijk weer moed en de bekende flauwe Amerikaanse NASA-grollen tuimelden al dra de ether in. Tegen het kritieke moment van de versnellende vuurstoot, hoor den we zelfs een oppeppend foxtrotje. Hoewel, Hilversum bleef voorzich tig, want daartussendoor kreunde een wat versleten zanger: This is where our story ends! De dingen veranderen nu eenmaal. Vroeger bijvoorbeeld was het op woensdagavond, althans in het Bra bantse waar ik weet van heb, vrij en geblazen. „Reepavond" heette dat. Kun je tegenwoordig wel vergeten. Des woensdagsavonds zijn er andere genoegens. De „slippertjes" van toen hebben plaats moeten maken voor de „sli dings" van vandaag. En hier zing ik mijn lied: This where my story ends. MERIJN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De P.v.d.A.-kamer- leden Dankert en Wieldraaijer heb ben de ministers Luns en Nelissen (Economische Zaken) gevraagd te voorkomen, dat Nijverdal-ten Cate textiel een spinnerij gaat mede-op richten te Thessalonika in Grieken land. onder de naam Dios-Ten Cate. (ADVERTENTIE) rïKjw Handig als dan Chif-O-Net, de nieuwe huishoudhulp van Johnson Johnson, bij de hand is. Om het snel even op te deppen. U kunt dit Duizend Dingen Doekje van absor berend textielvlies onder de kraan uitspoelen, 't Is in een mum weer droog en bruikbaar voor talloze andere huiselijke klusjes. U kunt het ook in de was machine meewassen. En wordt het al te vuil, dan neemt u gewoon een nieuwe. Er zitten er toch 6 in zo'n zeskantig pak. Let er eens op in de winkel- Eentje grati9 proberen? Schrijf dan even naar Johnson Johnson, Antwoordnummer 28, Amersfoort. Plak geen postzegel, die betalen wij. 't Duizend Dingen Doekje

de Stem | 1970 | | pagina 21