fspand BB-bunker: Trieste zaak in bevrijdingsfeestjaar Zeeuws landbouwschap waarschuwt keuken als hoofdprijs automatisch telefoneren Landbouwschap biedt G.S. alternatieven EK Prestatieloop in Kapelle HEARING MILIEU HYGIËNE Chr. Mazure overleden Vraagbaak Zeeland" geeft informatie aan toeristen OP BAZAAR Veel belangstelling voor macrofotografie in Heinkenszand Voordracht bestuur waterschap Braakman Hercules Zeeland (belang-) rijkste OUDERAVOND: VOORLICHTING NIEUW WEGDEK VOOR WESTSTRAAT Heitje voor karweitje in Oostburg en omgeving Tegen modelbepalingen gemeentelijke bestemmingsplannen of te huur boden N; G jin MR- VAN AARTSEN OPENDE NIEUWE COMMANDOPOST A.V. 56 Ce! Westsingel Goes SNEL Voor fruittelers Schouwen-Duiveland 25-jarig jubileum Goes papier /oor uw pen Oranje Vrijstaat Kloosterzande Boschkapelle ingen waarvan aanvaarden d 1.500 m2, niet be- 61 bur. van dit blad. ngeving, Dongen. aarden. 4 Bureau De Stem. DE STEM VAN ZATERDAG IT APRIL 1970 I (Van onze correspondente) BORSELE De directeur van de provinciale VVV in Zeeland, de heer J. P. de Regt verklaarde op de verga dering van de VVV-Zuid-Beveland dat binnenkort Vraagbaak Zeeland zal verschijnen, een blad met belang rijke gegevens voor toeristen. Verder meldde hij dat de propagan- dacommissie erin geslaagd was een folder samen te stellen om, door vele exemplaren te verspreiden, Zuid-Be veland te verkopen. Uit gegevens der LID bleek, dat het bezoek aan campings over het af gelopen seizoen een stijging vertoon de van zestig procent en de hotel-sec tor 'n teruggang van veertig procent moest incasseren. Dat de inlichtingendienst, die in Goes is gevestigd noodzakelijk is voor de vreemdeling, bleek uit het aantal gegevens van 4500 over 1969. De voorzitter, de heer A. Schuit die periodiek aftredend was, werd met meerderheid van stemmen herkozen Voor de kascommissie 1970 werden de gemeenten Hoede- kenskerke, Kapelle en Kruiningen benoemd. Bij de rondvraag bracht de heer Van Opbergen uit Yerseke het voor stel ter tafel, Zeeland met een stand op de Vismatentoonstelling te Rot terdam te doen vertegenwoordigen. De heer De Regt merkte hierbij op, dat men dan op een bedrag van zes a zevenduizend moet rekenen, wil men goed voor de dag kunnen ko- I men. Noodzakelijk bleek de contributie der afdelingen voortaan centraal te innen. Het bestuur hoopte voor be noeming van een bestuursfunctiona- ris de contacten met de afdelingen te verstevigen. (Van onze correspondent) KAPELLE Vanmiddag - zaterdag - «m 2.30 uur organiseert de Goese atle tiekvereniging AV '56 te Kapelle een prestatieloop. Voor de jeugd beneden de dertien jaar zal een parkoers worden uitgezet van drie kilometer, dat moet worden afgelegd binnen het half uur. Voor personen van dertien jaar en ouder bestaat de mogelijkheid om mee te doen aan een prestatieloop over zes kilometer, die dan binnen de vijftig minuten moeten worden afgelegd. Tevens zullen voor de KNAU-leden wedstrijden worden ge houden. Voor de C- en B-jongens drie kilo meter en voor de A-jongens en se nioren zes kilometer. Start en finish zijn gelegen op het sportveldeneom- plex aan de Vroonlandsestraat. Kleedgelegenheid en wedstrijdse cretariaat zijn gevestigd in de bo venzaal van het clubgebouw naast de sportvelden. De inschrijving, zo wel voor de prestatieloop als voor de wedstrijden, is opengesteld tot een half uur voor de aanvang. GOES Op vrijdagavond 17 en za- 'Mdagmiaaag en -avond 18 april count het Goese Tamboers- en Trom petterkorps Excelsior een grote ba- Jaar, waarvan de netto-opbrengst ten Wede zal komen aan het instrumen- - ,en uniformfonds voor de nieuwe Jeugdband. bazaar zal op vrijdagavond om ■00 uur worden geopend door bur- i eaneester P. G. Huber. Door een l «hè onder bedrijven binnen en bui- ren Goes zijn weer veel fraaie prij- I geschonken, welke de aantrekke- l J ,eid vami de ongeveer twintig |i «aiufe zaj verhogen. De hoofdprijs t!» ï26 bazaar is een complete keu- n, die werd geschonken door Braat °°uwstoffen te Goes, en de betege- og van die keuken, die werd ge- TUaar (*00r ®ouwmateHalenhfl!ndel 65.400,— vrij op naai* k-ceel, e koopsom mogelijk, al Grondbezit N.V. Tilburg. - 21832 - 21754. (Van een onzer verslaggevers) o,2??S Ee apparatuur van de sin", e telefooncel aan de West- 111 Does wordt vervangen. ftOBetov 19 het voor de gebruikers iM»,i ,om zowel de lokale als de f2» gesprekken af te wikke- PTt 'i, tussenkomst van een BtT-telefoniste. (Van een onzer verslaggevers) GOES „Hoe noodzakelijk een dergelijke bunker ook is, het is en blijft een trieste aangelegenheid, dat wij in 1970, het jaar nota bene waarin wij het feit herdenken dat we 25 jaar geleden werden be vrijd, een dergelijke voorzienings maatregel tegen het oorlogsge weld moeten treffen". Aldus mr. J. van Aartsen, com missaris van de koningin in Zee land, gistermiddag bij de inge bruikstelling van de nieuwe B.B.- commandopost aan de Kloeting- seweg in Goes tijdens een bijeen komst in de kantine van de vei ling. „Ik ben dan ook van mening dat dit een noodzakelijk kwaad is, waar aan veel geld is besteed in de hoop dat hij nooit gebruikt zal behoeven te worden". De heer Van Aartsen liet de gesevhiedenis van de B.B. wan de afgelopen twintig jaar de revue passeren en merkte op dat in deze organisatie de nodige wijzigingen hebben plaatsgevonden. Was het vroeger zo, dat het korps alleen uit vrijwilligers bestond, nu echter wordt er zoveel mogelijk ge tracht om buitengewoon dienstplich tigen voor deze organisatie in te zet ten. Ook organisatorisch is er wel het een en ander gewijzigd. Oorspronke lijk bestond de B.B. in Zeeland uit twee A-kringen, een in Vlissingen en een in Terneuzen, met daarnaast nog ze» B-kringen. Momenteel hebben we echter sinds 1968 nog maar twee A-kringen, een in Zeeuwsch-Vlaan- deren en een in Zeeland ten noorden van de Westerschelde. Ook de doelstelling van de B.B. is gewijzigd. Een aantal jaren terug was het echt een organisatie, die in geval van oorlog de helpende hand moest bieden. Nu echter staat hij ook zijn mannetje bij vredesrampen. De commissaris sprak de hoop uit dat er evenals dit op Zeeuwsch- Vlaanderen het geval is ook in Zeeland spoedig een regionaal hulp centrum van de grond zal komen. De burgemeester van Kapelle, de heer H. G. van Suylekom, sprak na mens het kringbestuur van de B.B. en zei evenals mr. Van Aartsen het een nare zaak te vinden dat een dergelijke bunker nog noodzakelijk Is. De heer Van Suylekom vertelde dat het plan voor de bouw van deze, 'n klein miljoen kostende commando post, begin 1968 werd geboren. Door de goede medewerking van de desbe treffende organisaties, kon er reeds in november 1968 met het bouwen worden begonnen. De heer H. B. Pilaar (H.B.B.) gaf tenslotte een uiteenzetting van de functies van de diverse ruimten in de ondergrondse post. Na de bijeenkomst begaven de ge nodigden, waaronder vele militaire en burgerlijke autoriteiten, zich naar de bunker, waar de commissaris van de koningin de post officieel in ge bruik stelde door vanuit de comman dopost de „P.CCC." telefonisch op de hoogte te stellen dat de bunker voor geopend was verklaard. (Van onze correspondent) HEINKENSZAND De grote zaal van café-restaurant De Taveerne te Heinkenszand, was geheel gevuld met dames van de KVO, afdeling Hein kenszand, om de lezing van drs. P. J. M. van Kalmthout uit Bergen op Zoom over macrofotografie bij te wo nen. Deze begon met te verklaren wat onder macro-fotografie wordt ver staan, n.l. het fotograferen van objec ten met van verschillende speciale lenzen voorziene camera's, waarmee het object tot afstanden van 1 a 2 millimeter wordt benaderd. Op het diascherm vertoonde drs. Van Kalmthout enkele opnamen uit Duitsland en Joegoslavië, die door de doorsnee-toerist met een gewone ca mera worden gemaakt. Drs. Van Kalmthout ging dieper op dit onder werp in en toonde welke mogelijkhe den er worden bereikt met een van speciale lenzen voorziene camera, waardoor de macro-fotografie tot stand kwam. Op het diascherm vertoonde hij het plantenleven, maar ook de insekten, die de grootste hobby voor hem vor men. De kleinste insekten kwamen zo geweldig vergroot op het scherm, dat het soms griezelig was om aan te zien. Voorts zag men foto's van het paren van diverse nauwelijks met het blote oog waarneembare insekten. Na de pauze ging drs. Van Kalmt hout dieper in op het ontstaan en de ontwikkeling van het lieveheer beestje. Ook zag men opnamen van libellen, vlinders, nachtvlinders en spinnen. Ter afwiseling werden ook nog prachtige opnamen van de heide in diverse kleurencombinaties van bloemen vertoond. Al met al was dit een schitterende avond, waardoor men een geheel an dere kijk op de natuur kreeg. Na af loop dankte presidente, mevrouw Van den Dries drs. Van Kalmthout voor zijn uiteenzetting. (Van een onzer verslaggevers) GOES In een brief aan Ge deputeerde Staten van Zeeland heeft het Landbouwschap dit col lege nadere gegevens verstrekt over de problemen waarmee de fruittelers in de westhoek van Schouwen-Duiveland te kampen hebben. Het Landbouwschap deed dit met de opzet dat de nodige maatregelen in dit gebied getrof fen kunnen worden. Het consulentschap voor de tuin bouw en de desbetreffende organisa ties hebben een rapport opgesteld over de produktiemogelijkheden van de fruitteelt in de gemeente Wester- schouwen, dat in deze brief is afge drukt. Dit onderzoek heeft aangewe zen dat van de 61 bedrijven er slechts 10 zijn met een redelijke opstand. De overige bedrijven moeten in feite worden afgeschreven voor het uit oefenen van de fruitteelt, afgezien van de vraag of het prijsniveau zich in de toekomst zal herstellen. Voor 56 hectaren (ongeveer 1/3 gedeelte van de totale oppervlakte) hard fruit, is reeds een rooipremie aangevraagd. Hiervan zijn inmiddels plusminus 30 hectaren gerooid. Ver wacht wordt dat meerdere aanvragen zullen volgen. Het hoeft geen nader betoog, aldus dit rapport, dat indien in het aanstaande najaar tot massaal rooien wordt besloten, het landschap pelijk beeld van de westhoek van Schouwen-Duiveland een totale wij ziging zal ondergaan in ongunstige zin. Het Landbouwschap meent dan ook dat het om verschillende rede nen noodzakelijk is dat de mogelijk heden die er zijn om in dezen tot 'n aanvaardbare oplossing te komen, volledig worden benut. In de eerste plaats ten behoeve van de betrokken (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het bestuur van het waterschap De Verenigde Braak manpolders heeft de volgende voor drachten opgesteld ter benoeming van de nieuwe dijkgraaf en gezwore nen van het waterschap. In de va cature van dijkgraaf H. P. Wolfert: 1. H. P. Wolfert, 2. J. Dieleman Koster, 3. Joh. Kindt. In de vakature P. de Jonge als gezorene: 1. P. de Jonge, 2. D. J. Tollenaar, 3. P. Dees. In de va kature van gezworene P. W. Jansen: I. P. W. Jansen, 2. L. M. de Zwart, 3. J. de Kraker. In de vakature J. Dreg- mans als gezworene: 1. J. Dregmans, 2. Drs. R. Barbé, 3. J. Dieleman Kos ter. In de vakature M. van Driel: als gezworene: 1. M. van Drie], 2. J. Kindt, 3. A. van Driessen. In de va kature van F. Ramondt als gezwo rene: 1. F. Ramondt, 2. H. P. Th. Korst, 3. R. Verhelst. In de vakature R. A. J den Boer als gezworene: 1. R. A. J. den Boer, 2. H. H. de Caluwé, 3. M. van der Bilt. fruittelers en daarnaast in het be lang van de totale ontwikkelingen in dit gebied. De mogelijkheden die het Land bouwschap ziet om tot het gewenste resultaat te komen zijn: Ten eerste, teneinde op korte ter mijn enig soelaas te bieden: het ver lenen van vergunningen voor het plaatsen van caravans in de boom gaarden tot een maximum van 5 per hectare. Het gemeentebestuur van Westerschouwen verleent thans toe stemming voor twee caravans per hectare. Hoewel men dankbaar is voor het destijds door het gemeente bestuur genomen initiatief biedt een dergelijk aantal in de gegeven om standigheden uiteraard te weinig perspectief. Ten tweede: het geven van de be stemming „verblijvingsvoorzieningen voor recreatie". Een dergelijke be stemming biedt betrokkenen moge lijkheden voor de toekomst hetzij door eigen exploitatie dan wel door erfpacht of verkoop. Met betrekking tot de eerstge noemde mogelijkheid is intussen een enquête ingesteld om te kunnen na gaan welke telers in aanmerking willen komen voor een eventueel te verstrekken vergunning voor het plaatsen van vijf caravans per hec tare. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/DEN HAAG De nieuwe fabriek voor de vervaardi ging van DMT (demethyl-terephta- laat) van Hercules Inc. te Middel burg blijkt de belangrijkste bijdrage te hebben geleverd aan de sterk ge stegen omzet van het concern in Eu ropa. Naar verwachting zal de verkoop van Hercules-produkten, waaraan de Middelburgse fabriek bijdraagt door de vervaardiging van grondstoffen voor de fabrikage van polyesterve zels, ook in dit en het volgend jaar verder toenemen. De omzet over 1969 in Europa van de dochtermaatschappijen van Her cules Inc. in Europa beliep 95 mil joen dollar. De geconsolideerde net to-omzet van het gehele concern be droeg vorig jaar 746 miljoen dollar. GOES Op dinsdag 14 april houdt de schoolvereniging van de r.-k. Ba sisscholen te Goes een ouderavond in de Prins van Oranje te beginnen om 19.30 uur. Mevrouw Slot uit Breda zal een in leiding houden over het onderwerp: „De seksuele voorlichting op de scho len". Tijdens de pauze bestaat er gelegenheid met betrekking tot dit onderwerp passende lectuur aan te schaffen. Na de pauze is er gele genheid voor het stellen van vragen en discussie. (Van een onzer verslaggevers) PHILIPPINE De Weststraat in Philippine zal voor ongeveer een maand voor alle verkeer zijn geslo ten. De firma De Ruijsscher uit Bier vliet is druk bezig de Weststraat van een nieuw wegdek te voorzien. De „kinderhoofdjes" worden vervan gen door een iets gladdere steen soort. Op de foto zijn de straten makers bezig de aansluiting met de markt te herstellen. (Van onze correspondent) GOES Op dinsdag 23 april houdt de Vereniging voor Milieuhygiëne Zeeland in het Goese Lyceum een hearing, die om kwart voor acht begint. Voor deze hearing zijn een drietal sprekers uitgenodigd: drs. C. Bakkei van het Delta Instituut voor Hydro- biologisch onderzoek in Yerseke, drs. C. A. Velds van het KNMI te De Bilt en drs W. Siddre van de Eco nomische Hogeschool in Rotterdam. Na deze inleidingen zal een forum gevormd worden dat vragen zal be antwoorden en de discussie over dit onderwerp zal begeleiden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op 89-jarige leeftijd is in de verpleeginrichting „Ter Valcke" de heer Chr. J. Mazu re overleden. Vandaag zal zijn stof felijk overschot in het crematorium ',te Rotterdam-Zuid worden gecre meerd. De heer Mazure behoorde als in dustrieel en als stimulator van tal van activiteiten tot de bekende Mid delburgers uit de periode 1935 tot de zestiger jaren. Hij was directeur van de NV Focus-Veilig te Middel burg, een onderneming die van een betrekkelijk kleine opticiens-firma uitgroeide tot een onderneming wel ke op het gebied van veiligheidsarti kelen voor het bedrijfsleven een in ternationale reputatie heeft gekre gen. In het openbare leven was de heer Mazure bekend en geliefd door het vele dat hij heeft gedaan voor onder meer de Middelburgse volksdans groep „Medioburgum", voor het Mid delburgs muziekkorps en voor de vereniging „Uit het volk voor het volk", welke vooral op nationale en plaatselijke feestdagen voor de orga nisatie van talrijke feestelijkheden zorgde. De heer Mazure werd wegens zijn vele verdiensten in 1957 benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. 55 55 (Van onze correspondent) OOSTBTJRG De vier „Scouting Oostburg samenwerkende groepen nl. Stanley Groep, Eenhoorn Groep, St. Eloy Groep en Cathaline Groep hielden vrijdag de actie „een heitje voor een karweitje" in Oostburg, Groede, Zuidzande en Waterland kerkje. De opbrengst overtrof alle verwachtingen. De totale opbrengst waa f 680,16 waarvan door de kabouters (meisjes van acht tot elf jaar) werd verdiend f 210,-; door de welpen (jongens van acht tot elf jaar) f 315,16 en door de verkenners (11 tot 15 jaar) 120, Een bedrag vam f 25,- of meer werd verdiend door Bram de Nood (Stan ley Groep) Ise Oosterbaan (Eenhoorn Groep) en Hein Kupfer (St. Eloy Groep). De zaterdagmiddag 4 april gehouden verkoopactie vam stroopwa fels en ballpoints bracht bruto 950,- op. De opbrengst van de heitjes was bestemd voor de individuele groepen De opbrengst van de verkoopakties voor het nieuwe gezamenlijke club gebouw dat met medewerking van 't nieuwe gemeentebestuur over enige tijd hopenlijk zal kunnen worden be trokken. (Van onze correspondent) AXEL De heer L. de Blaay, le raar aan de Christelijke Technische school te Axel, viert vandaag zijn 25-jarig jubileum Dat wordt door de gehele school gevierd. De jubilaris recipieert vanmiddag in restaurant C. van Poelje. Raiffeisenbank Op dinsdag 23 april houdt de coöperatieve Raiffei- senbaiik Goes haar jaarlijkse leden vergadering. De agenda en de jaarstukken vooi deze vergadering liggen voor de le den op het kantoor aan de Vlasmarkt ter inzage. De vergadering begint 'a middags om twee urn. Gaarne zou ik enig commentaar willen leveren over de kabouterac tie in Breda van vrijdag j.l. Deze groep kabouters, „vecht" voor een paar goede dingen, zoals woning nood en luchtverontreiniging. Daar ben ik het echt wel mee eens, maar de manier waarop dit gebeurt, vind ik waardeloos. Om enige voorbeel den te noemen. De kabouters hadden hun mtrek genomen in een leeg staand pand. Toen ze daar door de politie verwijderd werden, werden de petten van de politie afgepakt en in de lucht gegooid, onder het geroep van „de politie is lief, de politie is lief" enz Ik vind dit wel zo kinder achtig en wat heeft dat nou met de actie te maken. Het lijken wel kinde ren van 12. En dan nog zoiets. Toen burgemeester Merkx een toespraak hield werd er gezongen: „Wat een sprekert is die man" En dat zijn nou dingen, waar ik me aan erger. Dat ze een actie willen voeren, ak koord, maar laten ze het dan wel op een andere manier doen. Op de ma nier zoals ze het in Breda gedaan hebben, bereiken ze niet veel. en het zal bij veel mensen een rot indruk wekken. BREDA N. v.LAN GERAK Underground Sociëteit The Un derground organiseert vanavond om 20.00 uur in het soosgebouw in Groe nendijk een dansavond. Bij uitzon dering zal de muziek worden ver zorgd door een popgroep. Balavond De KWJ houdt van daag een balavond in het Walhalla te Boschkapelle. Voor de muzikale opluistering zorgt de groep „Sunday Cosy". De avond begint om acht uur. (Van een onzer verslaggevers) GOES In een brief aan alle Zeeuwse gemeenteraden zegt de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap, er mee bekend te zijn dat vele gemeentebesturen reeds nu of binnenkort bezig zijn met het tot stand brengen van een be stemmingsplan voor het buitenge bied of gedeelten daarvan. In zijn brief vertelt het schap welke kri tiek het heeft op de werkwijze te dien aangaande. Het Landbouwschap zegt in zijn schrijven, dat het bestuur van het Landbouwschap in maart van dit jaar een uitvoerige open brief heeft ge stuurd aan de minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening, waarin een aantal bezwaren naar vo ren werden gebracht tegen de gang van zaken bij de gemeentelijke be stemmingsplannen voor het buiten gebied. In het bijzonder waar deze de meldingsgebieden betreffen. In een circulaire van 25 april 1969 aan alle gemeentebesturen heeft de minister gestel-d, dat alle meldingsge bieden voor 1 augustus 1970 in een bestemmingsplan (eventueel in een partieel bestemmingsplan) moeten worden opgenomen. Tevens schreef hij, dat een door hem ingestelde „Be- raadsgroep '70" bezig was met het maken van modelbepalingen voor de ze gebieden, omdat juist het maken van goede en passende voorschriften een moeilijke zaak is. Toen-deze modelbepalingen gereed waren, is dat aan alle gemeentebestu ren bekendgemaakt. Het Landbouwschap heeft tegen de ze modelbepalingen op zich en de toepassing ervan ernstige bezwaren. In de eerste plaats wordt er op gewe zen dat een regeling volgens deze be palingen nogal wat verder gaat dan wat volgens de oude wetgeving voor de meldingsgebieden mogelijk is. Be halve de werken vallen er nu ook werkzaamheden onder. Bovendien worden, in tegenstelling tot vroeger, bepaalde vormen van grondverbruik verboden. Terwijl vroeger ieder ge meld werk op zich werd bekeken en na afwijzing beroep op de Kroon mo gelijk was, zijn volgens de modelbe palingen een aantal werken en werk zaamheden al bij voorbaat verboden en is voor een aantal andere een aan- legvergunning nodig, waarbij na wei gering slechts beroep op de gemeen teraad mogelijk is. In de tweede plaats is het Land-, bouwschap van mening, dat de rege ling volgens de modelbepalingen te uitvoerig en te gedetailleerd is. Op deze wijze is er geen behoefte meer aan toepassing van de natuurbescher mingswet. Toen deze wet in de Tweede Ka mer werd behandeld en sommige Kamerleden meenden dat ze over bodig was, heeft de regering gesteld dat deze wet juist hard nodig is, om dat men bij de bescherming van na tuurterreinen grote behoefte heeft aan gedetailleerde verboden en ge boden, waartoe de wet op de ruimte lijke ordening (en dus 't bestemmings plan) niet de mogelijkheid biedt, van wege het globale en algemene karak ter van die wet. Dit pleit dus sterk aldus de brief van het Landbouwschap voor een globale regeling in het bestem mingsplan en een uitgewerkte rege ling overeenkomstig de natuurbe schermingswet. Daar komt nog bij. dat op basis van deze wet de werke lijke schade kan worden vergoed, omdat bij het beheersplan een uitke ring kan worden overeengekomen ter compensatie van de eveneens over eengekomen beperkingen in de agra rische bedrijfsexploitatie (bewerking, gebruik van meststoffen en bestrij dingsmiddelen e.d.); de wet op de ruimtelijke ordening biedt voor een dergelijke overeenkomst geen grond slag. In de derde plaats is het Land bouwschap van mening dat de model bepalingen in strijd zijn met de wet op de ruimtelijke ordening. Bepaalde artikelen in die wet bevatten ver schillende duidelijke eisen, waaraan moet worden voldaan by het stellen van beperkende bepalingen in de vorm van gebruiksregels en het eisen van aanlegvergunningen. Gelet op de wettekst en uitgaande van de terzake gevormde jurispru dentie worden de in de modelbepa lingen opgenomen gebruiksvoor schriften voor opstallen te vaag en te algemeen en die voor de bebouwde grond te gedetailleerd geacht en daardoor in strijd met de wet. Het zonder meer verbieden van werken en werkzaamheden, acht het Landbouwschap in strijd met de wet op de ruimtelijke ordening, omdat deze wet slechts de mogelijkheid opent om bepaalde handelingen te binden aan een aanlegvergunning. Het Landbouwschap komt dan ook tot de volgende conclusies. De model bepalingen van de Beroepsraad '70 zijn op verschillende punten in strijd met de wet op de ruimtelijke orde ning en bovendien bewegen zij zich door hun verregaande gedetailleerd heid op het terrein dat is voorbehou den aan de natuurbeschermingswet. Het voorhanden zyn van een stel sel modelbepalingen inzake pe nog weinig ingeburgerde materie van ge bruiksvoorschriften en aanlegvergun ningen houdt een zeer reële kans in van toepassing buiten de meldings gebieden, met de zeer beperkende De- palingen. Dit kan een gezonde exploi tatie en ontwikkeling van agrarische bedrijven ernstig benadelen. De prak tijk heeft inmiddels geleerd dat deze vrees gegrond is. De modelbepalingen zijn dus mede bezwaarlijk wegens het gevaar van onvoldoend» overwogen analoge toe passing buiten de meldingsgebieden. De gewestelijke raad heeft gemeend, zo besluit zij haar brief, er goed aan te doen de gemeenteraden van haar standpunt op de hoogte te brengen, omwille van het bijzonder grote be lang van een soepele ontwikkeling van de structuur van de agrarische bedrijven in Zeeland.

de Stem | 1970 | | pagina 7