Zeeuwse jaarbeurs belooft weer een succes te worden Redelijke oogst kasaardbeien is te verwachten „Fotograferen in het weekend? I kzou n ietweten wat Inbraken Sint-Jansteen en Hulst zijn berecht SLA IS (TE) GOEDKOOP is het zo. WITTE EREEDSCHAP - hobby Middelburg irg RS uit Goes papier uw pen E.E.C. Rel bij Baronie Kordaat optreden Visitekaartje PEREN STOOFPEREN Ledental IJVV- Middelburg gestegen 's-Gravenpolder De BTW Attracties Maak in't weekend géén foto's U mocht er eens plezier in krijgen. POLITIERECHTER MIDDELBURG Amsterdam 7 DE STEM VAN VRIJDAG 10 APRIL 1970 7 eeuwse Jaarbeurs ij maken gaarne voor de man or de vrouw Nederland lijkt steeds beter opge nomen in de EEG, zo volkomen dat het op den duur wel niet meer met name genoemd behoeft te worden Alleen Philips en nog een paar grote concerns zullen er nog aan herinne ren dat er vroeger een staatje was dat Nederland genoemd werd, waar de landbouw op hoog peil stond, waar op elke drie werkers er één werkte voor de sociale lasten, met een van ouds gegroeide textiel- en schoenin dustrie, welke naar het buitenland moest vluchten. Een enkeling zal er zich dan nog over verbazen, dat niemand op het idee kwam eens na te gaan met wel ke factoren die landbouw en indus trie geconfronteerd werden dank zij het optreden van de Nederlandse on derhandelaars in de EEG. Dezen wa ren zo bezield door de gedachte dat Nederland er is voor de EEG dat ze vergaten dat de EEG er is zowel voor Nederland als voor de andere landen. WASPIK P. SMITS Naar aanleiding van het artikel over „Kabouters" etc. wilde ik me dedelen het volledig eens te zijn met 't kOTdate optreden van de politie in Breda. Stelt u zich voor dat een ieder te pas of te onpas zich een leeg staand pand toeëigent, zonder over leg en toestemming. Men had eerst moeten praten én als hun actie ge motiveerd was, zou dit geheel wel licht anders zijn uitgevallen. Ik ben beslist niet tegen jeugd, maar wel te gen dergelijke manoeuvres. Nogmaals mijn respect voor de Bredase politie, die dit geheel be slist niet met lachende gezichten kon aanzien. Denkt men wel eens aan het ge zin van een politieagent Zou u ook graag een gewonde vader op deze manier in huis krijgen In De Stem van 28 maart werd ge meld dat er bij Baronie een rel was ontstaan rond 11 jeugdleiders. Na mens het jeugdbestuur van Baronie zou ik daar graag de volgende punten bij aantekenen: 1. De heren H. Kuipers en S. Nie- mans hebben zichzelf tot woordvoer ders gemaakt. Zij hebben de leiders benaderd met verkeerde voorlich ting. Na kennis genomen te hebben van de juiste feiten, zijn een aantal jeugdleiders inmiddels op hun beslis sing teruggekomen. 2. Wat de juiste feiten betreft: de heer J. Niemans werd niet uit zijn functie ontheven. Door zijn ziekte is hem gevraagd het werk neer te leg gen tot hij weer genezen zou zijn. De heer Van Kooten bereikte een vol ledige overeenstemming met het hoofdbestuur over een nieuwe functie. Er was een aanwijsbare kritiek op de werkzaamheden van de heer Van Kooten als vice-voorzitter. Toen de verandering per brief bekend werd, meenden de heren Kuipers en S. Niemans een aanval te moeten ope nen op het hoofdbestuur. Ze gaven verkeerde voorlichting aan de jeugd leiders en schreven brieven in nega tieve zin naar spelertjes van 10 jaar. Wij menen dat om deze redenen, hun gedrag sterk af te keuren is. BREDA C. VAN AARD Namens het jeugdbestuur BREDA MEJ. W. GIES In uw commentaar over visite kaartjes-uitdelende politie schrijft u: „Om van die vervreemding tot een goede verstandhouding te komen, is echter wel meer nodig dan een visitekaartje. Daarvoor is vaak een andere mentaliteit nodig bij hen, die op wat voor wijze dan ook, de overheid vertegenwoordigen". Mag ik u deze vraag stellen: „Getuigt het optreden van een deel der burgerij altijd wel van een goede mentaliteit? Als dat eens een keer niet het geval zou zijn, mogen we van u dan een soort gelijk commentaar verwachten?" BREDA B.H. Naschrift redactie: vanzelfsprekend. (Van onze correspondent) KAPELLE Hoewel de planten op het ogenblik in het algemeen iets lichter zijn dan gewenst is, kan toch een redelijke oogst van kasaardbeien worden verwacht. Dit schrijft de heer J. Ruissen van het consulentschap voor de Tuinbouw te Goes in het dezer dagen verschenen nummer van de kleinfruitadviezen van dit consu- ientschap. In dit nummer worden vele aanwij zingen gegeven voor het werk op de kleinfruitbedrijven in de komende tijd. Ook de kasaardbeientelers krij gen daarbij vee] voorlichting om te komen tot een zo groot mogelijke produktie van kwaliteitsprodukten. Het aanbod van sla op de Neder landse groenteveilingen is de laatste weken belangrijk toegenomen en de vraag is kleiner geworden, in de eer ste -laats door het zeer koude weer en verder door het grote aanbod van natuursla uit Zuid-Frankrijk en Ita lië Vooral op de buitenlandse markten is er een grote concurrentie van deze sla. Als gevolg hiervan zijn de prij zen van het Nederlandse kaspro- dukt teruggelopen en liggen deze op een betrekkelijk laag niveau. Goede kwaliteiten zware sla wer den midden deze week verkocht te gen prijzen van 15-20 cent per krop Mindere kwaliteiten konden met moeite de ophoudprijs van 14 cent per krop opbrengen Verwacht wordt dat in de komende weken het aanbod verder zal toenemen. Bij stijgende temDeraturen mag gerekend worden op een toenemende vraag. Voor de telers in dit koude voorjaar een dubbele schadepost want niet al leen krijgen ze een lagere prijs voor hun pro lukt maar bovendien zijn de stookkosten ook aanzienlijs hoger dan normaal. Het Nederlandse perenseizoen 1969- 1970 loopt ten einde. Bij sommige fruitveilingen is men door de voor raad heen, bij andere zijn de voor raden kiein geworden- Gemiddeld is het bewaarseizoen voor de perentelers redelijk geweest, hoe wel de prijzen toch niet zijn gewor den wat op grond van de betrekkelijk kleine perenopbrengst werd ver wacht. Alleen de afgelopen week is er een sterke prijsstijging opgetreden voor al voor het ras Conference dat bij de aanvoer de eerste plaats inneemt op dit moment. Deze handpeer is ge waagd voor de binnenlandse markt maar ook voor export naar verschil lende landen en vooral naar Engeland en West-Duitsland en in mindere ma te naar Frankrijk en België. De vraag werd versterkt door het koude weer en het achterblijven van het aanbod van peren van de nieuwe oogst op het zuidelijk halfrond. De prijzen van de goede kwalitei ten lagen begin deze week op de Zeeuwse veilingen ongeveer 20 cent per kg. boven het niveau van de maand maart. Het is voor de telers wel jammer dat zo weinigen er van kunnen profiteren. De prij* van de Conference ligt nu tussen 0,85 en 0,95 voor de grote en middelmaten en tussen f 0,75 en 0,80 per kg voor de kleine maat. Beurré Alexandre Lucas werd ook belangrijk duurder. In Temeuzen werd woensdag voor de grote maten van dit ras tussen 60 en 70 cent per kilo betaald. Zeer groot is eveneens de vraag naar stooipere waarvan het aanbod ook zeei klein is geworden. Saint Re- my is het enige stoofperenras dat er nog te koop is De kwaliteit van de goed- kwaliteiten van dit ras is op gelopen tot f 1,25 per kg. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het aantal me dewerksters van de stichting Unie van Vrouwelijke Vrijwilligsters in Middelburg is in de loop van 1969 gestegen van 131 tot 190 Het aan tal begunstigers steeg in diezelfde periode van 17 tot 27. Dit blijkt uit het jaarverslag van de stichting. De koopavond voor in validen en beiaarden in Middelburg bh Vroom en Dreesmann op 14 no- vembei werd in totaal door 200 deelnemers bezocht. Op het ogen blik maken ongeveer 25 belangstel lenden gebruik van „Tafeltje-dek-je". De opbrengst van de postzegel- verkoop bedroeg ƒ3.632,50 (ƒ4.634,45 in 1968) De kaartenverkoop bracht vorig jaar 235,20 op tegenovet 301,90 in 1968. Collecte De Emmabloemco! he te heeft in de gemeente 's-Graven- polder opgebracht f 225,88. Kwekerij Dekker uit Middelburg brengt een deel van zijn permanente expositie, een vijver met flamingo's, omzoomd door planten en bloemen, naar de Zeeuwse jaarbeurs over. Een typisch beeld van de Zeeuwse jaarbeurs, volgens een opname die vorig jaar werd gemaakt. Twee vrouwen in de dracht van het land, bij een stand waarin de techniek zegeviert. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Van 13 tot en met 18 april wordt in Middelburg voor de vierde achtereenvolgen de keer de Zeeuwse jaarbeurs ge houden. De hof van Tange, ach ter de onlangs gerestaureerde Klo veniersdoelen zal ruimte gaan bieden aan een constructiehal met een vloeroppervlakte van 3300 m2 waar vijftig standhouders uit Zee land en overig Nederland hun produkten aan het publiek zullen tonen. Vorig jaar trok de Zeeuwse jaarbeurs circa zestienduizend be zoekers. Dit jaar zullen het er waarschijnlijk belangrijk meer worden, omdat men een gunstiger tijdstip heeft gekozen. Organisator van de beurs, de heer M.J. Malestein uit Hoek van Holland, werkzaam in de uitgeverswereld, be schouwt de Zeeuwse jaarbeurs, naar hij ons vertelde, als een hobby. Hij is geen beurs-organisator van zijn vak, maar het gebeurt zo af en toe dat er op hem een beroep wordt ge- daar om ook in andere plaatsen dan Middelburg beurzen te organiseren. In de Zeeuwse hoofdstad heeft de organisator zich verzekerd van de di recte steun van de heer Overkleeft, een horeca-exploitant, die zelf tot de beursdeelnemers behoort, nademaal hij de bezoekers van de beurs met dranken laaft. Een Middelburgse commissie van toezicht, onder leiding van wethouder W. Baars, waarborgt de bonafide opzet van de beurs. „Het is geen ge heim", geeft de heer Malestein graag toe, „dat er op het gebied van beur zen in Nederland nog wel eens wat geavonturierd wordt". De Zeeuwse jaarbeurs heeft daar in de aanloopperiode iets van ge merkt, doch sinds de organisatie in andere handen is gekomen, is deze beurs voor het eerst gehouden tij dens de viering van „750 jaar stad" zowel voor de standhouders als voor de bezoekers een uiterst serieuze zaak geworden. „Dit jaar", zo vertelt de heer Ma lestein, „heeft men bij de inschrij ving van deelnemers enig effect ge noteerd van de invoering van de BT- W. Het aantal standhouders is daar door minder groot dan vorig jaar het geval was, maar de, variëteit in het geen de bezoeker wordt aangeboden er bepaald niet minder door géwor den. Een bijzondere attractie is, dat de bezoekers en de exposanten tijdens de beursdagen meteen tot zaken kun nen komen. „Het is geen expositie zonder meer", vertelt de heer Male stein, „en ik wil dan ook graag voor komen dat de stands eruit komen te zien als etalages. Je moet als be zoeker, door de opstelling en door de vormgeving van de stands, als het ware worden uitgenodigd om de stand binnen te gaan om over de tentoongestelde produkten te praten en zo mogelijk zaken te doen". Het is de stellige verwachting van de organisator van de Zeeuwse jaar beurs, dat volgend jaar een hoogte punt in de nog bescheiden traditie van de beurs zal brengen. Het staat nu al vast, dat er aan de lustrum- De heer M. J. Malestein. organisator Ook is er een stand van de Neder landse vereniging voor seksule her vorming, waar allerlei voorlichtings- lectuur kan worden gekocht. Bijzonder is de collectie van siera den, vervaardigd uit echte (edel)ste- nen, welke wordt ingericht door een deelnemer uit Kampen. Op de betreffende stand kunnen ook mineralen, zowel ruw als bewerkt worden gekocht. Een handelsonderne ming van Zeeuwse bodem zal stel lig veel belangstelling trekken met een bouwsysteem voor kleinere of grotere huisjes, die zowel aan het strand, in de tuin, aan de jachtha ven, in de bergen of op bedrijven kunnen worden gebouwd. Het gaat hier om een vorm van ele- mentenbouw. Met behulp van een voudige eenheden kunnen gebouwtjes van sterk uiteenlopend model, tot een patio-bungalow toe, in elkaar worden gezet. De Zeeuwse jaarbeurs zal maan dag om 4 uur door burgemeester P. A. Wolters worden geopend. De ope ningstijden zijn: maandag van 19 tot 23 uur en verder de gehele week van 13.30 uur tot 17.30 uur en van 19 tot 23 uur. jaarbeurs allerlei festiviteiten zullen worden gekoppeld, waarvoor waar schijnlijk de opbouw van een aparte hal nodig zal zijn. Er zijn verschillende bijzondere attracties aan de beurs verbonden. In een speciaal ingerichte modehal zal het modehuis Berco uit Goes drie maal daags een modeshow verzor gen. Dat gebeurt 's middags om half vier en 's avonds om 8 uur en kwart voor negen. Ervaren mannequins showen op die tijdstippen de mode voor de komende lente en zomer. Een aantrekkelijk onderdeel van de beurs is ieder jaar opnieuw, de stand welke de Middelburgse kweke rij Dekker pleegt in te richten. Deze stand, die wat lijkt op de permanen te expositie welke dit bedrijf aan de Langevielesingel heeft, vormt 'n na tuurlijk rustpunt voor het oog, dat op de beurs door allerlei technische zaken, maar gelukkig ook door meer artistieke artikelen wordt getroffen. Er zijn keukens in diverse uit voeringen te zien. Radio, t.v. en elek tronische orgels ontbreken uiteraard ook niet. Verder zijn de drankenautomaten rijkelijk vertegenwoordigd, evenals recreatietoestellen, brandblusappara- ten, verfprodukten, zonweringen, boe ken, kasregisters, bromfietsen, meu belen, etc. etc. Het is een bont wa renhuis onder één groot linnen dak. Een bijzondere stand is dit jaar die van een bierbrouwerij. Bij aankoop van een pilsje krijgt men het glas ca deau. Op deze maier propageert de brouwerij ook bij de bezoekers thuis haar bier, maar tegelijkertijd houdt men de consumptie van het gerste nat een beetje binnen de perken en onder controle. Een voor Zeeland vrij nieuwe inzending komt van een firma uit Rotterdam, die kunstnij- verheidsartikelen uit India (de grote rage, vooral onder de jeugd) expo seert. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) MIDDELBLRG De twee Belgen L. van de M. en W. van de K. stonden gisteren in Middelburg terecht. Van de K. had eenmaal en Van de M. vier maal ingebroken en zij hadden vernielingen aangebracht in Hulst en St.-Jansteen. Op 9 maart had Van de M. de la gere school te Hulst met een bezoek vereerd. Hij had 18,en een da- mesvest meegenomen. Op 10 maart was het stadhuis aan de beurt. Hier werd geen geld gevonden maar wel voor 500,schade aangebracht, on der andere door telefoondraden door te snijden, meubilair te beschadigen en ruiten in te slaan. Op 11 maart vond hij in het verenigingsgebouw van St.-Jansteen weer geen geld en wederom bracht hij enorme schade aan. Op 12 maart trok hij na een café bezoek samen met Van de K. naar het Hol en zij vonden een sigaren kistje met geld. Door hun overmoe dig gedrag, ze hadden namelijk de lampen ontstoken, werden ze door de politie ontdekt, maar konden er tijdig tussenuit knijpen. Niet voor lange duur, want vanaf 16 maart zit ten zij al in voorarrest. Mr. T. Lebret, de officier van justitie, vond dat de beide heren als boze kleuters te keer waren gegaan. Hij eiste zes maanden gevangenis met aftrek tegen de eer ste verdachte en tegen Van de K. eiste hij zes weken met aftrek. De verdediger, mr. E. van de Rechter, schetste het levensbeeld van Van de M. Hoe zijn .vader na het overlijden van zijn vrouw opnieuw gehuwd was. Voor hem was er eigen lijk geen plaats meer. In zijn kost huis in Bergen op Zoom beschikt h;i over een klein kamertje. „U kunt deze jongen nu wel in de gevangenis zetten, maar hij kan nu niet bege leid worden door een of andere in stantie, zodat hij na die tijd niet weer zo eenzaam is. Dan kan er van deze jongen wel iets goeds terechtkomen". Van de K. was een heel andere zaak. Deze kon zo weer naar huis en de baan als ploegbaas kon hij zo weer opnemen. Mr. W. F. Solingen, de politierechter, veroordeelde Van de K. tot vier weken met aftrek en D. v. d. M. tot vier maanden gevan genisstraf met aftrek. De heer P. P. en mevrouw S. P.- N. uit IJzendijke stonden voor de po litierechter, omdat zij op 28 mei op de laatste kermisdag in IJzendijke twee politieagenten hadden beledigd, nadat dezen op minder vriendelijke manier zouden hebben gezegd dat het sluitingstijd was. Mevrouw P. was zelfs met enkele cafégasten naar buiten gelopen, ter wijl ze zei: „Mannen, zullen we eens doen zoals in Amsterdam? We kie pen de auto om, steken hem in brand en halen die schoften eruit". Toen de menigte die bedreiging ten uitvoer leek te gaan brengen en de politie bus aan een kant werd opgetild, werd het de beide politiemannen, J. de R. en J. K., te bar en trokken zij er tussenuit. Mr. Tichelman, de verdediger van het echtpaar, meende dat er van zul ke zaken in Amsterdam geen werk werd gemaakt. De eis voor mevrouw was 200, boete en voor meneer 100,De politierechter maakte er 125,res pectievelijk 75,van. O. N. uit St.-Jansteen werd vrij gesproken van rijden onder invloed. Op 21 februari was hij geslipt te St.- Jansteen, dwars over de weg gescho ten en een café binnengereden. Er was voor duizenden guldens schade aangericht. Een lichtpuntje in deze zaak was nog de afgelasting van het Juist op deze avond geplande dans avondje. J. H. G. uit Breskens had drie jeeps en gebruikte daarvoor hetzelf de kentekenbewijs. De douane had de overtreding ontdekt. Hij werd veroordeeld tot ƒ500,boete. De broers J. en K. van S. uit Brouwershaven hadden driehonderd meter struiken en bomen langs de Zuider Nieuwlandseweg gekapt, om dat dit gewas hun het uitzicht op de landerijen zou ontnemen. Zij kregen beiden 300,boete, waarvan 200,- ▼oorwaardeljjk. de flits klaar is. En dan is 't verder een kwestie van knopje drukken. Simpel? Gelijk heeft u. En dan te bedenken dat uw fotoalbums voortaan wél een compleet beeld van uw leven geven. En niet alleen van uw zomervakanties. Haal dus een filmpje in huis. Zorg voor een geladen fototoestel. Want filmen is eigenlijk uw enige excuus om in 't weekend geen foto's te nemen. Bent u ook zo, meneer? Sloft u ook slaapwandelend door het weekend Oogjes dicht voor alle malle en mooie gebeur tenissen vlak voor uw neus? Wel nee - roept u zeer monter - ik ben totaal anders. Mij ontgaat zo goed als niets. Ik lach wat af in zo'n weekend. Of, en dat mag u gerust weten, soms kijk ik vertederd naar wat de kinderen nu weer bedacht hebben. Laatst nog zeg ik tegen m'n vrouw: Je zou er eigenlijk een foto van moeten maken Juist meneer, héél goed. Maar eh... waarom maakte u dan geen foto? Tuurlijk, u maakt foto's in uw zomer vakantie. Trouw, ieder jaar weer. Albums vol. Waarom dan niet in uw mini-vakan- tietjes, de weekends? U zei 't net zelf al: die zitten toch ookboordevol kostelijke momenten. Tja, u moet natuurlijk zorgen dat uw fototoestel bij de hand is. En dat er een filmpje in zit. En-eventueel-dat

de Stem | 1970 | | pagina 7