I )e>re|y< Verzachting van staat van beleg (3iP Israëli's doden zes burgers in Jordaans dorp „AMSTERDAM": LOKROEP VOOR EEN ZONDVLOED Eresaluut aan de voorgangers rrico ïVft' fÏD Concilie voorbij Samenhang POPULARITEIT NIXON DAALT Papadopoulos kondigt herstel burgerlijke vrijheden aan Gratis reizen twee dagen in mei op uw 65kaart fill Kom^zwartkijker voordelig uit met NS Redactie Volkskrant verontwaardigd Labour wint bij miniverkiezingen Beatles uit elkaar; leve John, Paul, George en Ringo! nietvergeUn*. Mcoeten DEN HAAG Initiatief tei beveiliging van diplomaten Volgens woordvoerder in Amman: ga naar het postkantoor en geef uw TV aan 17 DE STEM VAN ZATERDAG 11 APRIL 1970 17 (ADVERTENTIE) Wanneer? Kies uit 12 dagen In mei 2, 5, 9.12,13,20,21,23,26,27, 28 of 30 mei. Hoe? Door uw Kaart aan het loket te laten afstempelen. Ie Klasse tegen hijbetaling. Strooibiljet aan het loket. NEDERLANDS meest bekende ooie vaar, nl. die in Oudewater, is giste ren omstreeks vier uur op zijn nest teruggekeerd. Over het algemeen komt het mannetje het eerst. Sinds 1964 is hij niet meer zo vroeg geko men. OP DE voorgevel van de ambtswo ning van de Griekse ambassadeur in Brussel is in de nacht van donderdag op vrijdag een rood hakenkruis ge schilderd. (Van onze redactie buitenland) ATHENE Griekenland is nog niet rijp voor de parle mentaire democratie. Dit heeft de Griekse premier George Papadopoulos gisteren in een toespraak voor radio en televisie meegedeeld. Hij maakte wel enige maatregelen bekend, die neerkomen op een verzachting van de staat van beleg. Papadopoulos kondigde in de toespraak het herstel van de volgen de burgerlijke vrijheden aan: staking van willekeurige arres taties. beperking van de bevoegdheden van de militaire tribunalen tot militaire zaken en „gevallen be trekking hebbend op de open bare orde en de veiligheid" of „misdrijven tegen het bewind" herstel van de vrijheid van spre ken en vergaderen. de vrijlating van bijna 400 poli tieke gevangenen, die sinds de staatsgreep op 21 april 1967 plaats vond. de instelling van een „klein par lement van waardigen" een soort raadgevend orgaan van 50 leden, die worden gekozen uit de plaatselijke besturen en de be roepscategorieën. Papadopoulos legde zijn verklaring af in de senaatszaal van het voor malige parlementsgebouw. De ver /achtende maatregelen zullen op ver schillende wijzen ten uitvoer worden gebracht. Voor sommige wordt een dekreet uitgevaardigd, andere krijgen geldigheid door het van kracht wor den van opgeschorte voorzieningen In de grondwet, die in september 1968 in een referendum werd goedgekeurd. HET pastoraal concilie is voorbij. Men kan en zal ook wel over de zes zittingsperiodes boeken vol schrijven, want dit concilie viel samen met een turbulente periode in de Nederlandse r.-k. kerkge schiedenis. Méér, het heeft duidelijk meegefunctioneerd in de ontwikke lingen, waarbij men alleen maar hoeft te denken aan de resoluties over het celibaat begin dit jaar en nu weer de aanbeveling betreffen de de open communie. Het pasto raal concilie heeft zijn onschatbare waarde voor een kerkprovincie-in- wandering en voor de wereld kerk overduidelijk bewezen. „Noordwijkerhout" heeft vooral zo vruchtbaar gewerkt, omdat hier voor het eerst de gelovigen kansen op inspraak en meedenken kregen èn aangrepen. Waarmee we niet zouden willen zeggen dat alle kan sen zo optimaal zijn benut. Met het oog op de voortzetting van een en ander in een landelijk pastoraal beraad menen wij dat de kritiek die kardinaal Alfrink in zijn slotrede met name richtte op het (te lage) theologische niveau van de de batten in het pastoraal concilie het zicht op een ander minstens zo groot probleem zou kunnen be nemen. Er is kritiek geweest, en nog, op de representativiteit van dit concilie en daar zal men inder daad ernstiger over moeten denken. Waarbij men overigens niet in neu- zentellerij zal mogen vervallen, maar veel meer het probleem van de z.g. participatie moet gaan door denken. Hoe kan de gemiddelde ge lovige meer betrokken worden bij, resp. geïnteresseerd worden in het gebeuren van die kerk zelf, en ei- genlijk haar aloude pastorale taak. het gevaar van een élitekerk is al "jet denkbeeldig meer, als het al n|et realiteit is. De informatiestroom "Haar beneden" zal groter en bre- er m°eten worden evenals de in formatie vanuit het dagelijkse le ven „naar boven". Een belangrijk element bij dit al les wordt de vraag in hoeverre een pastoraal beraad, resp. de Neder landse kerkprovincie kans ziet de vele woorden over binnenkerkelijke problematiek om te zetten in daden in de wereld, waar de taak van de christen uiteindelijk ligt. Het pastoraal concilie is voorbij, maar het werk begint pas. HET is nu wel zeker, dat DS '70 In de Tweede Kamer komt. Dr. Tans, de vorige voorzitter van de P.v.d.A., gaat in Limburg de achtste medische faculteit van de grond ha len. Zijn plaats in de Kamer wordt ingenomen door mevr. Van Vee- nendaal, een van de Eindhovense rebellen, die van de P.v.d.A. is overgegaan naar DS '70. Het ontstaan van deze nieuwe splinterpartij is het gevolg van het verzet in de socialistische rijen te gen de wilde ideeën van Nieuw Links. Vervult deze afsplitsing de P.v.d.A. met zorg de werknemers zijn over het algemeen veel behou dender dan de eliteclub van Nieuw Links het is duidelijk dat de re geringspartijen het geruzie in de so cialistische gelederen met nauwe lijks verholen vreugde gadeslaan. KVP-fractieleider Schmelzer prees deze week D '66 als een partij, die idealisme aan realisme paart. „Haar presentatie is tot nu toe vol élan en gloed geweest", aldus Schmelzer. Maar terwijl men op het Binnen hof vrolijk voortgaat met partijpoli tieke spelletjes, wordt de vervreem ding tussen politici en kiezers steeds groter. Er is een samenhang tussen de afbrokkeling van partijen en de ongeïnteresseerdheid van éénderde van het kiezerskorps. Zoals er een samenhang is tussen malaise in een parlementaire democratie en de op komst van extremistische groeperin gen. Zo wordt voor herstel van het recht tegen willekeurige hechtenis artikel 10 van de grondwet van kracht. De vrijheid van spreken en vergaderen komt door een dekreet, waardoor het een minder formele bevestiging van deze rechten wordt dan bekrachti ging van artikel 14 van de grondwet zou zijn. De vrijlating van politieke gevan genen tussen de 355 en 365 zal voor 21 april worden voltooid. Er zul len van de ruim 6000 personen die na het aan de macht komen van de kolonels gevangen werden gezet, nog ongeveer 1270 overblijven in de ge vangeniskampen en op de speciale detentie-eilanden. Wat betreft de nauwere omschrij ving van de arrestatieprocedure, werd duidelijk gemaakt dat de mi litaire districtscommandanten nog steeds bevoegd zijn om inzake van de nationale veiligheid mensen te ar resteren zonder hechtenisbevel. Tot nu toe hadden de militaire gerechts hoven zeer uitgebreide jurisdictie, ook in de zaak tegen de vijf direc teuren en redacteuren van het oppo sitiedagblad „Ethos", die tot zware gevangenisstraffen werden veroor deeld. Papadopoulos heeft in zijn verkla ring de militaire rechters in het pro ces tegen 34 Grieken, beschuldigd van poging tot ondermijning van de staat, aangeraden „niet sentimenteal' te zijn en hen gewaarschuwd dat in dit geval „soepelheid of menselijk heid" misdadig zou zijn. Het is de taak van de rechter in het voordeel van de gemeenschap en niet van het individu, te oordelen, aldus de Griek se premier. PRINCETON (AFP) Het aantal Amerikanen dat tevreden is met het beleid van president Nixon, neemt af, volgens een onderzoek van het instituut voor publieke opinie, Gal lup. Eind maart was 53 procent van de Amerikanen tevreden over Nixon's beleid, 3 pet. minder dan een maand daarvoor en 13 procent minder dan begin februari. Het aantal ontevredenen bedraagt 30 procent, vergeleken met 27 pro cent begin maart en 23 procent begin februari. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De redactie van de Volkskrant heeft in een vergade ring haar verontwaardiging uitge sproken dat over het herzien van de interne structuur van de Perscom binatie de redactie niet is geraed- pleegd. De directie heeft de redactie onverwijld overleg toegezegd. De ver gadering had betrekking op de mu taties binnen de Perscombinatie (Parool en Volkskrant). Zo zal de heer J. H. J. Grundmeijer uit de di rectie van de Volkskrant treden. LONDEN (A.P.) De Labour Par ty heeft donderdag belangrijke win sten geboekt bij de gemeenteraads verkiezingen in Londen. De conser vatieven hehben echter hun meer derheid in de hoofdstad behouden. In „miniverkiezingen" buiten Lon den, in graafschappen in Engeland en Wales, deed Labour het echter niet goed. Toen gistermorgen de uitslagen uit 29 graafschappen waren ontvangen, bleek dat Labour in slechts drie van die graafschappen op een meerder heid kon rekenen. De partij had 28 zetels gewonnen tegen de Tories 42. (ADVERTENTIE) COPYRIGHT HET PAROOL/DE STEM FRICO, KAAS MET EEN GROTE K DEN HAAG De Nederlandse re gering zal de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties voorstellen om aan het Internationale Hof te vragen een overzicht te geven van mogelijke maatregelen om meer veiligheid te garanderen aan diplomaten, dit naar aanleiding van de moord op de Duitse ambasadeur von Spreti in Guatemala. Minister-president De Jong heeft dit gisteren na afloop van de minister raad meegedeeld. De regering constateert dat de communicatie tusen de landen in ge vaar dreigt te komen. Het Neder landse initiatief is besproken met het Internationale Hof, dat in Den Haag zetelt, en met enkele andere landen. Ondertussen kijkt de regering uit naar mogelijke maatregelen om de Nederlandse diplomaten in Zuid- Amerika betere bescherming te ge ven. Aan bevriezing van de betrek kingen met Guatemala, waar de Duitse Bondsrepubliek toe is over gegaan, wordt echter niet gedacht. (Van onze redactie buitenland) AMMAN/TEL AVIV/CAIRO/DAMASCUS Bij een aanval van twee Israëlische vliegtuigen op een Jordaans dorp zijn gisteren zes burgers gedood en tien gewond. De aanval duurde twintig minuten. Aldus heeft een militaire woordvoerder in Amman meegedeeld. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv heeft verklaard dat de aanval op het Jordaanse dorp het antwoord was op de beschieting van Israëlische landbouwnederzettingen bij de stad Beit Sjean. Israëlische vliegtuigen hebben gisteren ook aanvallen ge daan op Egyptische stellingen bij het Suezkanaal. Syrië heeft Israël er inmiddels van beschuldigd „monsterlijke terreur" toe te passen bij de gedwongen eva cuatie van 95.000 Syrische burgers uit het gebied van de Golan-heuvels. In een r.ota aan de VN-commissie die beweerde Israëlische wandaden te gen Arabieren in de bezette gebieden onderzoekt, heeft de Syrische rege ring gezegd dat Israël sinds het eind van de juni-oorlog Syrische dorpen in de Golanheuvels afbreekt 'en elf nieuwe Israëlische nederzettingen heeft opgericht. Donderdag heeft Israël Egypte er van beschuldigd „een onbeholpen po ging te doen de feiten te verbergen" door te beweren dat Israëlische bom menwerpers 31 schoolkinderen heb ben gedood en 36 anderen hebben ge wond tijdens een aanval op een school ten noorden van Cairo. Het Vaticaan heeft gezegd, in een com mentaar, dat de aanval een „reden tot overweging" is voor alle strij denden en een aansporing moet vor men om tot vrede te komen of op zijn minst tot het staken van de een maoïstisch blad leidt. (ADVERTENTIE) (dan kijkt u véél prettiger) Zonder Beatles, zo verneem ik, zul len we nu verder moeten. Maar troost u, er zit nog genoeg muziek in deze tijd. Waarmee ik mag constateren nu eens zonder weerpraatje en met de deur by u in huis gevallen te zijn. De spitsvondige lezer zal hier op merken dat ondergetekende met zijn schrijfsels ook reeds dóór de deur") in huis valt. Om nog even op die Beatles, al thans een ervan, terug te komen: John hennon heeft gezegd: „In En geland ts het fascisme misschien wat milder dan in Griekenland, maar het is in ieder geval een fascistische staat." Eigenaardig, hoe iemand die zi naar vrede hunkert, ruzie kan zoe ken. Maar hij heeft in zoverre gelijk dat je met fascisten geen vrede kuni hebben. Het is natuurlijk makkelijker om over de grenzen heen te schelden dan dat binnenlands te doen. Hier Jcorot- ie dan, uit de mond van Juan Eche- varria (Teleacs Pancho Ibanez): Ne derlanders zouden aardige mensen zijn, als zij niet zo materialistisch, zr praktisch waren ingesteld." Dus Juan vindt ons nu niet aard Of dat wèl aardig is. Het nieuws, waar kerken en chris tenen tegenwoordig voor zorgen, is zelden meer aardig. Ze zijn zo ern stig. Dat komt waarschijnlijk omdat de folklore eruit gaat. Maar bollen- kweker Gerritsen uit Voorschoten heeft gevoel voor de vriendelijke, hippe éne kerk. Hij heeft een door hem gewonnen nieuwe narcis „Oecu mene" genoemd. En dat klinkt goed je mag echter de mensen, die je niet zo goed kent, nooit onderschat ten, en daarom vermoed Ik achter de ze bloemige gestie een diepere bedoe ling. Narcissus was immers een scho ne, zij het mythologische jongeling, die in uiteraard stilstaand wa ter zo in zijn eigen spiegelbeeld op ging, dat hij wegkwijnde van genoe gen en tevredenheid. De harde moraal: de naar oecume nisch samengaan zoekende kerken lo pen hetzelfde gevaar. Zo'n bollen- kwekers toch. Papadopoulos: Dopoulos sr. Een collega van me kwam gisteren nogal geshockeerd op de krant. Zijn zoontje van vier had hem de ver pletterende vraag gesteld: Papa, bent u al eens dood geweest? Nee, jongen, zei de vader. Ook niet in de oorlog? Ook niet, antwoordde pa met klop pend hart. Maar gelukkig, zoonlief was tevreden. Gisteren hoorde ïk ook iemand op merken dat je eerst de onderkant van de hiërarchie moet hebben ge zien, wil je er bovenop komen. Hij zit dan ook goed. Voor het overige hoop ik dat u al of niet Brits cupfinalevoetbal smul lend voor de beeldbuis, een prettige zaterdag en zondag zult hebben. MERIJN. bedoelt de brievenbus. AMSTERDAM Een zwaluw maakt nog geen lente maar onder tussen heeft een handjevol aposto lisch uitgedoste hippies bij het Na tionaal Monument op de Dam al wel voor een voorbode gezorgd van wat de hoofdstad de komende zo mer verwachten mag. Zij werden, enkele tientallen sterk, door de po- itie afgevoerd wegens verboden musiceren op de openbare weg, uetgeen in ondergrondse kringen ue wanhopige vraag heeft opgeroe- ueu. of burgemeester Samkalden net nou nooit leert. Zal dat dan eer het overheersende beeld wor- Jnn 'n Amsterdam, dat zich de 6 toeristenstad van Europa v.J noemen? De hippies zonne- K gitaar tokkelend, liefheb- en hasjiesj puffend aan de p)lL. de politie patrouillerend, nargevena, arresterend aan de an- uwe kant? Een voorspelling valt moeilijk hinn^6"' echter, dat de PPies in kleine, maar intematio- stsat+ gezelschappen de roerige "e Si Van maart en de eigenzinni- 1 u van april hebben getrotseerd teneinde zich bij het magische we reldcentrum de voet van Bae dekers pyloon te verbroederen, is een niet te negeren aanwijzing. Zo zijn er meer. San Francisco, is als hippie-town nummer 1 ver leden tijd. Burgemeester Alioto kreeg er de welgedane spaghetti- buik van vol en nam krasse maat regelen. En India, waar de hip pies hun mekka zochten? In onder grondse kringen kan men beluis teren, dat het staren naar de na vel onder de onverstaanbare fluis tering van een palm niet iedereen even goed bevallen is, al kon je de hasjiesj in de regeringswinkel om de hoek bij blokjes tegelijk legaal en goedkoop betrekken. Het is dan ook heel goed moge lijk, diat de onberekenbare hippie- trek zich nog veel massaler dan vorig jaar via Amsterdam zal be wegen. Waarbij een magneet-wer king kan uitgaan van de pop-con certen, die met name manager Sid Bernstein ondanks tegenwerking van de lokale autoriteiten met gro te koppigheid naar de Veluwe wil halen. En de mond-reclame doet een boel.Tot groot verdriet van de Amsterdamse politie, die vorige zomer het tegendeel bewees door bij elkaar 945 damslapers te arres teren, blijft in de internationale on dergrondse het hardnekkige ge rucht circuleren, dat van Samkal den vooral op het gebied van verdovende middelen alles mag. En dan is er tenslotte de magische lokroep van de meditatie-centra Paradiso en Kosmos, die de he mel mag weten via welk misteri- eus fluidum tot in de uithoeken van de wereld wordt gehoord. Helaas is Amsterdam minder vriendelijk, dan men geneigd schijnt te zijn aan te nemen. De enkele vreedzaam musicerende hip pies, die de Amsterdamse druil- lente geprobeerd hebben op te fleu ren, wekten meteen de autoritaire hartstochten op van de manschap pen van bureau Warmoesstraat en voor zover ze onvoldoende middelen van bestaan hadden gingen ze fLoep met een geroutineerde trap de grens over. En de politie-verordening is ook niet meer wat ze wasBurgemees ter en wethouders kregen vorig jaar net niet hun zin, toen ze het slapen in de openlucht en het ver blijf in de onmiddellijke omgeving van het Nationaal Monument radi caal wilden verbieden, maar wel wisten zij er bij de gemeenteraad de volgende twee bepalingen door te drukken: „Dat burgemeester en wethouders 't slapen onder de blote hemel op bepaalde momenten en plaatsen kunnen verbieden, wan neer daartoe aanleiding bestaat (bij voorbeeld te veel overlast voor de omgeving); Dat het verboden is zich te be vinden Op of tegen een gedenkte ken aan de openbare weg. Men mag er met uitzondering van bloe men of kransen ook niets op of te genaan zetten". Met deze maatregelen werd enigszins tegemoet gekomen aam de eisen van de gegoede burgerij, die in sjieke etablissementen rond om de Dam zichzelf, zijn relaties "of zijn vrouw pleegt uit te laten en die het verdomt, daarbij een hor deloop te moeten nemen over krol se slaapzakken. Met deze maatre gelen werden ook de gemoederen gesust van gemeenteraden en ver enigingen her en der in het land, die het verguisde Nationaal Monu ment wilden overplaatsen naar een zindelijk plekje vaderlandse bodem, waar het niet met anti-autoritaire smetten kon worden bezoedeld. Maar of de hippies zich aan de po litieverordening zullen houden, valt te bezien en wat de politie zal doen wanneer het antwoord negatief blijkt; mag u drie maal raden. Voor de rest heeft Amsterdam even stom als traditioneel geen biet gedaan. O ja, er is gepraat, toen de herfstregens vorig jaar ein delijk de lange hete zomer kwamen blussen. Het pijpesteelde voorstel len hij de verantwoordelijke ge meentelijke instanties en in de ge meenteraad. Er moesten bordjes in vier talen komen, om de internationale jeugd eerbied bij te brengen voor hetgeen het Nationaal Monument staat te verzinnebeelden misschien zou den ze er dan met hun klauwen afblijven en zou de extra post on derhoud (eerste helft vorig jaar 8400 zure guldens) kunnen worden teruggeschroefd. Er zouden meer goedkope logies- plaatsen moeten komen dan de 1850, waarover de hoofdstad mo menteel in jeugdherbergen en stu dentenhotelletjes beschikt. Leeg staande scholen zouden moeten worden omgetoverd tot slaapzalen en als dat nog niet genoeg was, zouden er tenten moeten worden op gericht aan de rand van de stad. Er -ouden goedkope eetgelegenhe- den moeten worden geschapen. De studentenmensae zouden ook voor jonge toeristen moeten worden opengesteld en in een speciaal voor de hippies uit te geven krant zou den de adressen moeten staan van goedkope eethuisjes. Er zou gesanctioneerde toleran tie moeten komen tegenover het muziek maken op de openbare weg, het beschilderen van het straatdek en het venten met zelf vervaardigde sieraden. Bij de Dam zouden een toiletwagen moeten ko men, papierbakken en drinkfon- teintjes. Onder dit wensen-pakket en nog veel meer staat de tafel van b. en w. kreunend door te buigen, maar er is nog geen enkel besluit geno men. „Na ons de hippie-zondvloed" schijnt Samkalden te denken. Het zou best eens kunnen, dat die deze zomer al voor de deur staat. Er is een plannetje van het ge meentelijk bureau jeugdzaken voor een soort „generale staf', die tij dens het hoog-seizoen in Amster dam zou kunnen opereren een paar mensen, die permanent be schikbaar zijn om te kunnen bij springen of hulpverlenen als er er gens moeilijkheden dreigen, of om onbemiddelde, toevallig niet werk schuwe hippies aan een tijdelijk baantje te helpen. Het klinkt de ondergrondse krin gen In de hoofdstad zacht gezegd padvinderig in de oren. Wie naar het magische centrum op de Dam komt, behoort niet tot de categorie die bijgesprongen wii worden en die dank-je.we! zegt tegen hulp of een baan. Hij wil het zelf rooien. Hij wil doen en laten wat hem zint en voor de rest basta. Is hij in het rebelse hoofdkwartier van Provo, Dolle Mina, panden-krakers, Maagdenhuisbezetters en kabouters of niet? Nou dan. PIET SNOEREN.

de Stem | 1970 | | pagina 13