Leerlingen krijgen les in het lezen van kranten Nieuwe BB-centralepost „zweeft" onder Goese klei Vergoeding godsdienst onderwijs wordt f 360.- Man stal post van concurrent Expositie „Etcetera" in stadhuis Middelburg DOMBURG VERLIEST VAN G.S. Laat de zon zien hoe mooi u bent in zo'n kwieke tuniek Belgisch jacht in moeilijkheden op Westerschelde OP LAGERE SCHOOL OVERSLAG Ervaringen Experiment Raad Reimerswaal beslist: Benoeming kleuterschool Goes Zeeuwen volgend jaar naar Brabant MORGEN OPENING DOOR COMMISSARIS DER KONINGIN Bedrijfsvolleybal Clemavo blijft in eerste klasse Nieuw wijkgebouw in Sint Laurens zaterdag open (k 7 DE STEM VAN DONDERDAG 9 APRIL 1970 7 (Van een onzer verslaggevers) OVERSLAG Lessen in kran- tenlezen vormen sinds enkele maanden vaste onderdelen van een aantal vakken waarin de leer lingen van de lagere school in Overslag worden onderwezen. Wekelijks worden de jongelui van het mini-schooltje via edities van De Stem geconfronteerd met het internationale, het landelijke, maar ook het plaatselijke nieuws. De ervaringen die hoofdonderwij zer Van de Vijver met de lessen in krantenlezen tot nog toe heeft opgedaan, zijn zonder meer posi tief. Nageneog dagelijks wordt op het Overslagse schooltje het dagblad opengeslagen. „Toen we met het ex periment begonnen, werd het op de eerste plaats zaak om de kinderen in de pagina's wegwijs te maken", vertelt hoofdonderwijzer Van de Vij ver. de klassikale gesprekken, worden dan daarna projecten uitgewerkt. Ook bij technisch leren lezen, be wijst het dagblad goede diensten. Le ren lezen kan uit een saai boekje, maar het kan ook uit een steeds van inhoud veranderend dagblad, moet de heer Van de Vij ver gedacht heb ben, toen hij met zijn experiment be gon. Hij heeft er bij zijn leerlingen wèl succes mee geboekt. „Er staan in de krant veel moei lijke woorden", is de conclusie van het Overslagse schoolhoofd, na en kele maanden klassikaal krantenle zen. Het blijkt geen beletsel om van het experiment toch een succes te maken. „De leerlingen hebben er ge woon een woordenboekje bij", voegt de heer Van de Vijver aan zijn re laas toe. „Ze worden gedwongen om de moeilijke woorden zelf op te zoe ken". Blijkens de ervaringen heeft het kranten-experiment mede ook in het voordeel van de krantenwereld zelf bevredigende resultaten opgeleverd. „Ik heb het gevoel", verklaarde de heer Van de Vijver, „dat ze veel ge makkelijker naar de krant pakken. Er zijn verschillende leergierige jon gelui bij, die hem van de eerste tot de laatste letter spellen". Kritisch zijn ze ook, de leerlingen van de Overslagse lagere school. „Het is nog geen kritiek op niveau, maar sommige simpele zetfouten merken ze wel degelijk op". Volgens de heer Van de Vijver gaan zijn leer lingen bijzonder selectief te werk. De ervaringen hebben geleerd dat ze vooral voorkeur hebben voor artike len met foto's of tekeningen. Behou dens het feit, dat ze erg visueel zijn ingesteld, hebben ze ook belangstel ling voor reclames, die ze meestal aan kritische onderzoeken onderwer pen. „Advertenties met veel ge schreven tekst hebben hun interesse niet". De heer Van de Vijver heeft uiter aard zelf de afgelopen maanden ook een kijk op het dagblad gekregen. Wat zei hij er zelf van: „We beschou wen de krant steeds meer als lesma teriaal en als zodanig is hij zeker goed". Om dat op een zo aantrekkelijk mogelijke manier te doen, werden door hemzelf krantenpuzzels in elk aar gezet. Ze waren van dien aard, dat de leerlingen werden gedwongen om in de krant naar bepaalde arti kelen te zoeken. Op die manier zijn hun begrippen bijgebracht als „hoofdartikel", „editie" en „kop". Bovendien werden ze op deze wijze automatisch geconfronteerd met het internationale gebeuren op hoog ni veau, maar ook met het plaatselijke nieuws. In totaal nemen er aan het expe riment twintig kinderen deel, van negen, tien en elf jaar. Acht leerlin gen vallen erbuiten omdat ze toch te jpng zijn. Het Overslagse lagere schooltje telt namelijk niet meer dan 28 jongens en meisjes, want meer kinderen van die leeftijd zijn eT in het dorpje, dat tot voor kort de kleinste Nederlandse gemeente was, niet te vinden. De krant komt er bij verschillen de vakken aan te pas. „Er is nage noeg geen enkel vak op de lagere school of je kunt er de krant wel bij halen", motiveert de heer Van de Vijver. Op vrijdag maakt krantenle zen deel uit van de zogenaamde „oriëntatie", waarbij de jongelui wordt gewezen op tal van zaken, voornamelijk in hun belangstellings sfeer. Aan de hand van versehillen- i.'t (Van een onzer verslaggevers) GOES De Goese gemeentepolitie heeft een tweeëndertigjarige be drijfsleider uit Goes aangehouden, die zich naar n ugebleken is in de loop van ongeveer een jaar een groot aantal malen schuldig heeft gemaakt aan diefstal van brieven uit het cen trale postkantoor aan de Kievitlaan in Goes. Alle door hem ontvreemde post was afkomstig van één afzender, een bedrijf diat zich op hetzelfde terrein begeeft als dat van de aangehouden bedrijfsleider en dat er een gewoonte van had gemaakt de te verzenden post in de hal van het postkantoor achter te laten. De verdachte die dat had opge merkt, maakte er op zijn beurt een gewoonte van om direct na 't bezor gen van de post door de concurrent, ook het postkantoor te bezoeken en de brieven mee te nemen. Toen hij dit maandagavond weer deed werd hij op heterdaad betrapt. Hij is daarop ingesloten. De man dacht door het ontvreemden van de brieven van het concurrerende bedrijf de belangen van zijn eigen zaak te kunnen be hartigen HANSWEERT (ANP) Op de Westerschelde in de omgeving van Hansweert is dinsdagmiddag een Belgische zeiljacht in moeilijkheden geraakt doordat de motor defect raakte. Het jacht, de „Sunshine", ei gendom van de heer P.A. van Rooij uit Wieze. dat stuurloos was gewor den, liep vast op een zandbank in de Biezelingse Ham. Toen het laag wa ter werd sloeg het jacht om. Behal ve de heer Van Rooij bevonden zich nog aan boord de heer Eilenbos uit Wieze en diens zevenjarig zoontje. Men wist de aandacht van een pas serend schip te trekken, waarna de politie in Hansweert werd gewaar schuwd. Van daaruit voer het ber gingsschip „Zeetijger" van het ber gingsbedrijf Leen Polderman uit en werden de schipbreukelingen van boord gehaald. Woensdagmorgen werd het zeiljacht door de „Zeetij ger" vlot getrokken en de haven van Hansweert binnengebracht, waar de motor zal worden gerepareerd. (Van onze correspondent) YERSEKE Zowel b. en w. als de raadsleden der gemeente Rei merswaal achten het van het grootste belang dat godsdienston derwijs aan de openbare lagere scholen blijft gehandhaafd. Het college had een voorstel inge diend om vergoeding voor dit onder wijs aan de openbare lagere scholen binnen de oude gemeente Kruinin- gen binnen een tijdvak van drie jaar van f. 700,- per lesuur per jaar te brengen naar f. 225,- per lesuur per jaar en daarna voor dit onderwijs geen gelden meer te voteren. Hiertegen werd geprotesteerd door de C.H.U., de Anti-Revolutionaire Partij de K.V.P., de Staatkundig Ge reformeerde Pariij en de Partij van de Arbeid. Uiteindelijk kwam een voorstel uit de bus. Om die kerken die om vergoeding vragen voor het geven van „godsdienstonderwijsaan bedoelde xcholen ingaande 1 januari 1970 op. een vergoeding van f. 360,- per lesuur per jaar kunnen rekenen. Ook werd een fel discussiepunt de benoeming van twee directeuren van gemeentewerken. Zowel mevrouw Kamps-Visser (V.V.D.) als de heren C. Koremans (K.V.P.) en J. Lako (C.H.U.) vonden de top te zwaar be last. De heer C. Slabbekoom, wethou der van Openbare Werken deelde me de dat beide heren elkaar op techni sche kennis volledig aanvullen. Be noemt men een van hen dan zal de andere directeur op wachtgeld moe ten worden gezet, terwijl dit tevens impliceert dat van buiten de ge meente een nieuwe adjunct directeur zal moeten worden gezocht. Beide heren hebben zich bereid verklaard een vastomlijnde taak te gaan uit voeren. De heer D. Huissoon uit Kruinin- gen zal worden belast met alle za ken, de dienst Gemeentewerken be treffende, met uitzondering van za ken Bouw- en Woningtoezicht en Planologie. De heer P. Stoms uit Yerseke zal zich met deze zaken gaan belasten Beide heren werden benoemd. Het voorstel tot het vaststellen van een verordening Straat- en Rioolbelas ting en een verordening Rioolafvoer- recht werd met de stem van E. Suy (K.V.P.) tegen, aangenomen. De heer Suy achtte de verhoging van de lasten te groot. De heer J. B. Korstanje (P.v.d.A vond dat de kleine man door deze lasten zwaar werd aangeslagen Hij meende dat de meesten zullen wor den aangeslagen voor f. 35,- per jaar De voorzitter zegde toe indien dit inderdaad het geval is, dit opnieuw te zullen bezien. Indien de huidige culturele ontwik keling zich voortzet, zal, aldus de voorzitter, belastingverhoging de eerste vier jaren niet meer nodig zijn. Het verzoek van de kerkeraad der Gereformeerde Gemeente Kruinin- gen tot het stichten van een kleuter- school werd goedgekeurd Wel werd aan b. en w in overwe ging gegeven na te gaan in hoeverre de thans te bouwen openbare kleu terschool in uitbreidingsplan De Knol te Kruiningen nog noodzakelijk is. Mocht blijken dat door het voorne men tot de bouw van een gerefor meerde kleuterschool het aantal leerlingen op de openbare kleuter school dusdanig zou verminderen dat de bouw overbodig is geworden dan werd het college verzocht om met de kerkeraad der gereformeerde kerk besprekingen aan te knopen over de eventuele overdracht van de in aan bouw zijnde kleuterschool. De tarieven voor het nieuwe sei zoen voor het zwembad Den Inkel werden vastgesteld Tegen het ge bruik van dit zwembad op zondag werd door de S.G.P.-fractie tegen stemd. De heer J. B. Korstanje (P.v.d.A.) stelde voor de vervoers kosten van kinderen van en naar het zwembad om te slaan over alle kin deren die aan het schoolzwemmen deelnemen zodat de kinderen die toevalligerwijs verder van het zwem bad af wonen, niet hiervan de dupe behoeven te worden, zodat de ouders dan een extra bijdrage zouden moe ten geven in de vervoerskosten. Gevonden voorwerpen In de maand maart 1970 zijn aan het bu reau van politie in Goes onderstaan de vooi werpen als gevonden aange geven en nog niet afgehaald. Inlich tingen hierover zijn te verkrijgen van maandag tot en met vrijdag tussen 09.00 en 18.00 uur. Gevonden werden: vulpen, diverse wanten, diverse handschoenen, diver se sleutels, fietstassen, diverse porte monnees, plastic deksel, diverse sjaals, diverse kindermutsjes, bloed koralen, wieldop, div. armbandjes, vrachtautodekzeil, gymschoen, beest poppetjes, dirièwlelig kinderfietsje, rode step kinderriem, hond (jacht hond) zwarte poedel. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De stichting „Etcetera" te Bergen op Zoom richt op 24 april een tentoonstelling met werken van 13 a 14 Brabantse kun stenaars in. Deze expositie zal te be zichtigen zijn in de vleeshal van het Middelburgse stadhuis en zij vormt het eerste evenement in wat een reeks van uitwisselingstentoonstel lingen tussen Zeeuwse en Brabantse kunstenaars zal gaan worden. Vol gend jaar zullen Zeeuwse kunste naars in Bergen op Zoom hun werk exposeren. De expositie in de vleeshal zal wor den geopend door de Middelburgse wethouder van culturele zaken, mr. J. van der Weel. Zijn collega uit Bergen op Zoom, drs. P. van Heyst, zal de tenoonstelling inleiden. Een kamermuziekensemble luistert de bijeenkomst op. Naar het stichtingsbestuur ons me dedeelt, zullen er zowel schilderijen als aquarellen, etsen e.d., als beeld houwwerken van Bergse kunstenaars te bezichtigen zijn. De bloeiende stichting ..Etcetera" beoogt door het organiseren van tentoonstellingen van allerlei aard, de kunst dichter bij het publiek te brengen en bij te dragen aan verbroedering tussen maatschappelijke groeperingen en gewesten. Zo bestaat er al gedurende vijf jaar een systeem van uitwisse ling van tentoonstellingen met Bel gië. Van de tentoonstelling in Mid delburg, die waarschijnlijk wat de belangstelling betreft, sterk zal pro fiteren van de vroege toeristengolf tussen 30 april en 10 mei, wil „Etce tera" volgens haar voorzitter iets groots maken. Men is er dit eerste jaar nog niet tn geslaagd om een rechtstreeks con tact te leggen met „de" Zeeuwse kunstenaars, omdat die elkaar nog niet in één allesomvattende organisa tie hebben gevonden. Als de Zeeu wen naar Bergen op Zoom trekken, hetgeen in het voorjaar van 1971 zal gebeuren zal er op dit punt wellicht wat meer gestructureerd zijn. De telefooncentrale maakt een zeer professionele indruk. (Van een onzer verslaggevers) DOMBURG De gemeente Dom- Durg heeft het loodje moeten leggen tegen Gedeputeerde Staten van Zee land. Enige tijd geleden had zij bij de Kroon beroep aangetekend tegen een besluit van het provinciebestuur, vol gens welke de gemeente Domburg niet werd toegestaan uit de gemeen schappelijke regeling voor het bouw en woningtoezicht op Walcheren te treden. Het gemeentebestuur van Domburg had hiertoe een verzoek ingediend. De Walcherse gemeente had een en ander gemotiveerd op gronden van „afwijking van de bepalingen van de gemeenschappelijke regeling voor het bouw- en woningtoezicht op Walche ren". De Kroon hoeft het verzoek nu niet ontvankelijk verklaard. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Zaterdagmiddag om drie uur zal de burgemeester vam Middelburg, drs. P. A. Wolters, het vernieuwde wijkgebouw te Sint-Lau- rens openen. Bij dezelfde gelegenheid wordt dr nieuws openbare speel plaats, welke bij het wijkgebouw ge legen is, In gebruik gesteld. Van 's morgens tien uur tot laat in de middag worden er door en voor de bewoners van Sint-Laurens ver schillende feestelijkheden georgani seerd. (Van onze correspondent) HULST Door een ruime over winning tegen Clitex A zijn de Cle mavo heren er op het nippertje in geslaagd hun plaats in de eerste klasse van het bedrijfsvolleybal te- behouden. KPJ A kon het niet bolwerken te gen kampioen Ambulo A in een zeer spannende wedstrijd. Onder aan de rangschikking is het nu wel erg spannend. Dit hangt af van de laatste wedstrijd van KPJ A dat één punt achterstaat op het uit gespeelde Clitex A. De wedstrijduitslagen Clitex A- Clemavo 04; KPJ A-Ambulo A 0—3. Rangschikking: 1. Ambulo A 19 14 3 2 31; 2. PMC 19 8 6 5 21; 3. BOL 17 8 3 6 17; 4. Clemavo 18 5 5 8 14; 5. Clitex A 20 3 7 10 13: 6. KPJ A 19 2 8 9 12. Tweede klasse. CVC C zorgde voor een grote verrassing door te winnen van CVC A. Het werd een zeer span nende en goed gespeelde wedstrijd tussen twee volkomen gelijkwaardi ge teams, die uiteindelijk in een ver diende overwinning van CVC C ein digde. Het duel tussen CVC A en Clitex B zag een uitstekend CVC A dat twee kostbare punten in de wacht sleepte. Beide teams staan nu samen op kop maar Clitex B heeft een wed strijd meer gespeeld. MLS was veel te sterk voor een zwak Hema dat zich slechts moedig zeer eenzijdige wedstrijd. Ambulo B kon verdedigen. KPJ B won zoals werd verwacht van CVC B na een leed opnieuw een verrassende ne derlaag, ditmaal tegen MLS. Voor MLS dat tweemaal de volle winst bemachtigde werd het een goede week. De uitslagen CVC A-CVC C 12; CVC A-Clitex B 3—1; MLS-Hema 40; CVC B-KPJ B 04; Ambulo B-MLS 04. Rangschikking1. CVC A 18 15 1 2 30; 2. Clitex B 19 14 2 3 30; 3. KPJ B 20 11 3 6 25; 4. Morres 20 10 4 6 24; 5. CVC C 16 9 3 4 19; 6. Ambulo B 22 6 7 9 19; 7. MLS 21 8 3 10 18; 8. Lybeert 17 7 - 9 15; 9. CVC B 19 3 3 13 7; 10. Hema 22 0 1 21 1. (ADVERTENTIE) Het interieur van de commandokamer van de nieuwe B.B.-post. Indien de P.Z.E.M., door welke oorzaak dan ook, geen elektriciteit kan leveren, kan er overgeschakeld worden op een eigen stroomagregaat. Indien het eigen net onklaar is ge raakt, staan er nog een aantal trap fietsen, zodat er te allen tijde elek triciteit door eigen energie kan wor den opgewekt. Naast een luchtverversingsappara tuur is er ook een vuilwaterappara- tuur in de bunker aanwezig, omdat de bunker beneden het peil ligt van de rioolleidingen. Met de reorganisatie is ook de ma gazijndienst veranderd. Er staan nu magazijnen, waar alle denkbare ap paratuur, die in geval van oorlog of grote rampen van nut kunnen zijn, liggen opgeslagen in Wemeldinge, Tholen, Zierikzee, terwijl er een dubbel magazijn in het Sloegebied staat. De B.B. heeft naast voornoemde apparatuur ook nog de beschikking over een drietal commandowagens, die bestemd zijn voor de belangrijk ste sectorcommandanten. Ook het Rode Kruis kan, indien noodzakelijk, over deze wagens beschikken. En reken maar dat de zon zal komen kijken! Ze moet wel, als u zo charmant elegant rondstapt in deze blije vrijetijdsmode voor de moderne vrouw. Zomers wit, met opengewerkte crèmekleurige strepen, ook langs de wijd uitlopende pijpen van de pantalon. Een paar knoopjes open,voor dat onweerstaanbare contrast met uw gebruinde huid. Dit pak heeft letterlijk alles wat u maar kunt wensen, óók een vriendelijke vrijs (f 139.50). Breda Grote Markt 25, tel. 01600-30650. De bunker, waarvan de betonnen muren 60 a 70 centimeter dik zijn, oestrijkt een totale oppervlakte van 400 m2. Bij de bouw is geen gebruik gemaakt van heipalen, zodat de bun ker als het ware onder de grond zweeft. Dit is gedaan om eventuele trillingen, die door ontploffingen zouden kunnen ontstaan, beter op te kunnen vangen. De B.B.-bunker is ingedeeld in vier hoofdlokaliteiten Een grote comman dokamer, waar plaats is voor de com mandanten met him assistenten van de B.B„ de brandweer, reddings dienst, A.B.C.-dienst, geneeskundige dienst, operatie- en inlichtingen dienst en de verbindingsdienst. Ver volgens een verbindingskamer en de A.B.C.-kamer. Deze laatste is het zo genaamde hart van de commando post. Alle meldingen over ongevallen en rampen komen hier binnen en van hieruit worden dan alle noodza kelijke maatregelen genomen. Tenslotte de radiokamer. Deze ka mer heeft een enorm groot aantal directe verbindingen met ziekenhui zen, overheidsinstellingen en loods- posten. Bovendien heeft men een di recte lijn met een zestiental statio naire en vierentwintig verplaatsbare meetposten. In de radiokamer is nog een installatie aangebracht, waar mee alle 81 sirenes in werking kun nen worden gesteld. Voorts heeft men de beschikking over een foto zender. In de bunker is een ruime kantine aanwezig. Twee slaapunits kunnen een slaapplaats bieden aan respec tievelijk zestien en twaalf mensen. In geval van nood kunnen in totaal 70 mensen de post bemannen. Indien de watervoorziening uit mocht val len kan er gebruik worden gemaakt van een water reservoir met een in houd van 3300 liter. (Van een onzer verslaggevers) GOES De centrale B.B.-com- mandopost aan de Kloetingseweg in Goes zal morgen, vrijdag 10 april, officieel door de commissa ris van de koningin in Zeeland, mr- J. van Aartsen, worden ge opend. Deze nieuwe ondergrondse commandopost, zal het ten noor den van de Westerschelde gele gen gedeelte van Zeeland gaan bestrijken, zodat de posten in Vlissingen en Zierikzee zullen worden opgedoekt. Wat er gaat gebeuren met de voormalige B.B.-post, die onder het land bouwcentrum in Goes ligt, is nog een open vraag. Met de bouw van de nieuwe bun ker werd ongeveer anderhalf jaar geleden begonnen. De kosten die hiermee zijn gemoeid, bedragen om streeks 900.000. «w - c T"

de Stem | 1970 | | pagina 7