Investering in containerterminal te Vlissingen riskant maar nodig OVER DE KOP IN DE SLOOT Sportnota opbouw- orgaan Zeeland: dubbelstadij sbaan Miooltentoonstellinji Sardiniër tracteert Terneusenaren instuif zeeland VEREN lit BURGEMEESTER ROEMERS: GEEN OLIFANT MAAR EEN MUG Buien SPORTNOTA: TEMPO EN INSPRAAK MAAR GEEN FINANCIËN BOEKJE OVER BEVRIJDING VAN WALCHEREN IN 1945 Oudste n Aartsen opent te Hulst Istrijden iraakman Commentaar Klap onder de gordel rtoning van enendijk nningsmiddag ;j aarden osterzande Prognose sportbehoeften UITBREIDINGEN ZWAARDEMAKER Nieuw in Albert Heijn'sPWlC Sportvoorzieningen Middelburg tot '80 Gratis folder in alle Albert Heijn winkels VAN MENSEN DINGEN EN DADEN Tijdsbeeld Waarneming DE STEM VAN DONDERDAG 9 APRIL 1970 nemen om zo snel e plaats van de ek fictieve brand buiten Zuiddorpe aan de gesneuvelde gesleuteld, spoedden agens zich over de olderwegen en ver- ïkende kinderkopjes, asd uit hun huizen mwonenden in hun latend, ok brandde: in ieder Zuiddorpe of wijde enslotte moest inen zonder resultaat azen Niet alle spuit- zich daardoor van de De middagpauze na- an hen te haat om na maar dan wel in het Ie café. gebleken dat de vermoedelijk afkom- een Belgische dame, door opzettelijk aan- .mijten. In de conster- verzuimd haar naam ran Zuiddorpe neemt er sprake is van een ze brandmelding. Er slijk geen onderzoek teld. RPE iat trouwens wat dit bet PZEM bovenaan. Daaj van de aansluitbare per- Loten. De ontsluiting van eeft de afgelopen maan- rat voeten in aarde ge- een aanvoerleiding wor- lie afgetakt werd van de Axel - Koewacht. De uit- het project is enigszins imdat men moest wach- inleg van een duiker, die ider van de ruilverkave- ;omen. lljkheden m aanmerking de ontsluiting toch nog snel gegaan. Op het okt al zeventig procent geslotenen in Zuiddorpe enlijk percentage, maar hoogste. Dat heeft Zaam- procent Dit jaar nog zal vorden gemaakt met de van Kl-josterzande, Groe- lenburg en Boschkapelle. lorp zal vermoedelijk nog /an dit jaar op het aard- [esloten worden, de an- iten in 1971. onzer verslaggevers) r- De commissaris van de Zeeland, mr. J. van Aart- 17 april a.s. de officiële •rrichten van de lagere school St.-Bernhard aan de in Hulst. De openrngs- begint om 14 uur. onzer verslaggevers) 5EN De watersport- „Vremdyck" organiseert april in de Braakman zen' I voor de klassen spanker, 6o, 420, jet. flits, zef, op»' Je' andere klassen, mits er trie boten per klasse aai rschijnen. De wedstrijd ouden onder de regiem®' IYRU en de bepalingen TWV. in onzer verslaggevers) ERZANDE De KWJ f' enendijk heeft in het p t.-Martinus een filmav Deze film werd vanA icrzien door de KWJ- land mejuffrouw Ptïj'®', j. e er gelegenheid t04."1® eIj in een gepast gebruik^, 'aarna konden de aan ansje maken. onze correspondent) ERZANDE Het bestap pen bejaardenwerk f. Groenendijk ft voor de bejaarden gsmiddag gehouden. ■ester A. van ,de tger dia's over Veilig V- .ell ze brachten de be]I ,eS .rdrachten en zangs DE Rotterdamse Kamer van Koop handel vindt eensgezind, dat er een kosten-batenvergelijking moet worden gemaakt op het ge bied van container-terminals in Ne derland. De plannen voor bouw van 'zo'n terminal in Vlissingen-Oost kun nen er anders toe leiden aldus de Rotterdamse Kamer van Koophandel - dat de overheid, die aandelen in de N.V. Haven van Vlissingen I heeft, goed geld tegen kwaad geld aangooit. Voor Vlissingen, zo heeft de Rotterdamse Kamer alvast hulp vaardig berekend, wordt op elke be handelde container straks honderd gulden toegelegd. Tegen deze zienswijze valt feite lijk nogal wat in te brengen en dat doet o.a. drs. D. Roemers, de bur gemeester van Vlissingen, elders in dit blad. Voor ons is de vraag belangwek kend welk motief een belangrijk Rotterdams instituut als de Kamer 1 van Koophandel kan hebben om zich plotseling in te zetten voor het dee van een kosten-batenverge- ijking, die men bijvoorbeeld ten aanzien van de overheidsinvesterin gen voor de Rotterdamse haven plannen in hun geheel, met apert heid afwijst. Het wil ons voorkomen, dat de Rotterdamse Kamer feitelijk niet an ders wil, dan de werkgroep-Ver- durg die ten dienste van de partners in het zeehaven-overlegorgaan heeft mogen aantonen dat overheidsin vesteringen in de zuidelijke delta méér opbrengen dan die in de noor delijke delta, een koekje van eigen deeg bakken. De nijdige minder heidsnota der Rotterdamse partner, die aan 't rapport-Verburg was toe gevoegd, liet namelijk al iets dlijken van de Rotterdamse wrevel omtrent de vraag naar een kosten- batenanalyse voor zeehavenplannen e" wat daarmee samenhangt. De verklaring van de Kamer van Koop handel zet daar nog eens een uit roepteken achter en betekent voorts gezien de verhoudingen dat men met een voorhamer een vlieg W'l doodslaan. Het is niet helemaal sportief wat e Rotterdamse Kamer van Koop- nendel doet. Zou men op dit ni veau doorgaan, dan verliest straks le ereen het zicht op het algemene osien-batenprobleem, om zich ver- er alleen nog op te winden over e rentabiliteit van een loskade jer, een hijskraan of een lichter ers Maar misschien is dat juist de bedoeling (Van een onzer verslaggevers) STOPPELDIJK Mej. P. P. M. (63) uit Ekere in België moest in de nacht van dinsdag op woensdag met een gecompliceerde beenbreuk naar het ziekenhuis in Hulst worden overge bracht, nadat de auto waarin zij zat onder het gehucht Stoppeldijk Veer op de weg van Terneuzen naar Ter hole in een sloot was beland. De wa gen werd bestuurd door H. F. A. (62) eveneens afkomstig uit Ekere. Het ongeluk gebeurde, doordat de bestuurder in een bocht werd ver blind door een tegemoetkomende vrachtwagen. Hij kwam daardoor op de verkeerde weghelft en verloor de macht over het stuur. De auto slipte via de berm, het fietspad en na een boom geraakt te hebben in een ver scheidene meters diepe sloot. Zowel de bestuurder als de passagiere wer den naar het ziekenhuis in Hulst overgebracht. Na onderzoek bleek mej. P. M. een verbrijzeld been en een aantal inwendige kneuzingen te hebben opgelopen. De bestuurder kon na onderzoek weer naar huis gaan. Jy-S? eer> onzer verslaggevers) knim,.T,7" fh de huishoudschool Mo- 14 ,in Axel, wordt dinsdag st»ii;„ taaiffikse schooltentoon- is o mS ^houden. Aan de expositie de tent6" mocieshow verbonden. Op day st,elUng zelf- Hie 's mid- enis van 14 tot 16.30 uur o.m a!Vonds, van 19 tot 21 uur z«n - en hi,, res,ultaten van handenarbeid l°cmschikken te zien. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gistermiddag heeft het provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland aan het gemeente bestuur van Middelburg een sport nota aangeboden. Daarin wordt een prognose gegeven van de behoefte aan accommodaties, zowel voor de zaal- als voor de buitensport, die tot de jaren 1975, respectievelijk 1980 in Middelburg nodig zullen zijn. De no ta vermeldt ook de wenselijkheid van de bouw van een kunstijsbaan, doch stelt daarbij duidelijk vast, dat dit project voor Middelburg alléén een te grote opgave zou zijn. De eerste Zeeuwse kunstijsbaan zou dan ook in het kader van de „dubbelstadssa- memverking" moeten worden gereali seerd. Als geschikt terrein wordt de groenzone tussen Middelburg en Vlis singen, die slechts enkele kilometers van de stadskernen van beide steden verwijderd ligt, aangeduid. De bestaande landijsbanen in Mid delburg en Zierikzee, zo zegt de sport nota, zijn de enige in Zeeland die wedstrijdmaten hebben. Daar komt bij, dat het weer in Zeeland over het algemeen zachter is dan in de rest van Nederland, waardoor er maar zelden geschaatst kan worden. Niet temin zijn er in Middelburg 812 schaatsers in een vereniging georgani seerd. Uitgaande van het huidige en te verwachten belangstellingspatroon voor diverse vormen van sport, re creatie. instructie en lichamelijke op voeding, geelt de sportnota aan dat tot 1975 in Middelburg behoefte zal bestaan aan 7 nieuwe gymnastiek lokalen. één voetbalveld, vijf tennis banen. tien trapveldjes, drie speel tuinen. 35 ligplaatsen voor scheepjes en één buitenmanege voor pony's. Vóór het jaar 1975 zijn nog meer voorzieningen nodig, waaronder een tweede sporthal naast de bestaande. De nieuwe sporthal kan volgens de snortnota het beste in Middelburg- Zuid worden gebouwd. Het in Middelburg vergaarde stu diemateriaal is vergeleken met lan delijke gegevens, waarbij er reke ning mee is gehouden, dat het ont breken van belangstelling voor een bepaalde tak van sport in Middelburg nog niet hoeft te betekenen, dat men er dan ook geen accommodaties voor hoeft te scheppen. Vaak wekt de vestiging van een accommodatie een latente behoefte daaraan op. Voor diverse takken van sport heb ben de onderzoekers van de Stichting Zeeland de beoefeningspercentages berekend, welke voor enkele sporten, waaronder tafeltennis, in Middelburg bijzonder hoog liggen. Voor de voet balsport kan men in Middelburg een relatief grote achterstand in belang stelling constateren. De sportnota veronderstelt echter een verdubbe ling van de belangstelling, zodat Mid delburg vergelijkenderwijs aan het Nederlandse gemiddelde gaat beant woorden, hetgeen betekent dat er in 1975 circa 1100 actieve voetballers in Middelburg zullen zijn. Bij de raming van de behoefte aan zwembaden gaat de nota uit van de aanwezigheid van mooie stranden in de directe omtrek. Voor 1980 zal er echter desondanks een groot open- luchtbad moeten worden aangelegd met een royale zon- en ligweide. Aan een instructiebad is, ook in 1980, geen behoefte omdat Middelburg reeds een overdekt zwembad in aanbouw heeft dat spoedig in de lacune op het ge bied van instructiezwemmen kan gaan voorzien. De sportnota geeft verder nog een groot aantal wensen en wenken voor de aanleg of bouw van accommoda ties ten behoeve van spel en sport in de stadswijken. Daartoe behoren buurtspeelplaatsen. speelweiden, stukken ruig speelterrein, een kin derboerderij en andere weinig kost bare voorzieningen. B. en w. van Middelburg zullen de nota als een instrument voor hun beleid hanteren. Er zijn al enkele tekenen die wijzen op nieuwe kansen op het gebied van containerbehandeling in Vlissingen- Oost. Naar burgemeester Roemers ons mededeelde, overwegen de Scandina vische lijnen en de Nieuwzeelandse wolexporteurs om ook tot containeri- satie van hun wolvervoer over te gaan. „Ik vind het wat overtrokken, als men in Rotterdam doet voorkomen alsof wij een concurrent van hun Rijnpoorthaven zouden zijn", meent drs. Roemers. „Als dat werkelijk het geval.-zou zijn, dan heb ik de betekenis van Rot terdam in het verleden altijd sterk overschat. De vice-voorzitter van de Kamer vam Koophandel maakt een gebaar alsof hij op een olifant richt, terwijl wij in feite een grote mug zijn. Men realiseert zich in Rotterdam mis schien niet voldoende, dat als Vlis singen werkelijk de wolimport zou afschrijven, hetgeen gebeurt als wij geen containerminal bouwen deze wolimport niet over Rotterdam zal gaan lopen, maar over Zeebrugge. Ik had Rotterdam werkelijk wat groter geschat dan men het nu laat voor komen". Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI. Af en toe buien ook perioden met zon en minder koud. Weersvooruitzich ten in cijfers gemiddeld over Neder land. Voor vrijdag Aantal uren zon 1 tot 6. Min. temp.0 tot 5 graden onder normaal. Max. temp. 1 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal30 procent. Voor zaterdagAantal uren zon 1 tot 7. Min. temp.: 0 tot 4 graden on der normaal. Max. temp. 1 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal30 procent. (ADVERTENTIE) TIJDELIJK 1.25 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De verklaring van de vice-voorzitter van de Rot terdamse Kanier van Koophandel, dr. J. Brantenaar, over de plannen om in Vlissingen-Oost een containerterminal te vestigen, heeft de ver wondering van de burgemeester van Vlissingen, drs. D. Roemers, opgewekt. „De N.V. Haven van Vlissingen, waarvan de gemeente één der aandeelhouders is, blijft zich natuurlijk bewust van het feit dat de investeringen in de bouw van een containerterminal een zeker risico meebrengen. Maar staande voor de keuze: ofwel de gehele Australische wolimport uit Nederland te zien verdwijnen, ofwel mee doen aan de containerisatie, heeft de N.V. Haven van Vlissingen wel bewust en na een hard gevecht om de gunst, voor het laatste gekozen". In een vergadering van de Rotter damse Kamer van Koophandel was door dr. Brantenaar meegedeeld, dat de overheid in feite op elke container die in de toekomst in Vlissingen- Oost wordt behandeld, honderd gul den toelegt. De gehele Rotterdamse Kamer van Koophandel stelde zich achter de eis, dat er voor een overslagbedrijf voor containers, dat in Vlissingen-Oost zal worden gebouwd, berekeningen moe ten worden gemaakt betreffende de hoogte van de investeringen en de te verwachten opbrengsten. Drs. Roemers zegt hierover: „De N.V. Haven van Vlissingen is een particuliere onderneming, waarin de overheid rijk, provincie en ge meente aandelen hebben. Zoals el ke N.V. dat van tijd tot tijd moet doen, getroost de N.V. Haven van Vlissingen zich nu omwille van het behoud van de wolimport en om het scheppen van kansen voor de haven op het gebied van de containerisatie, een periode van aanloopverliezen. In concreto betekent dit, dat er enkele jaren lang geen dividend zal worden uitgekeerd, omdat de winst en de re serveringen in de container-terminal verdwijnen. Maar ik heb goede hoop", aldus burgemeester Roemers, „dat het bij aanloopverliezen zal blijven". NEEMT VAKER zonder kleurstof en conserveermiddel (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Tempo en in spraak, twee modebegrippen van deze tijd, zullen gelden voor de pro cedure welke met de Middelburgse sportnota zal worden gevolgd, die gisteren door de directeur van de Stichting Zeeland, dr. G. Smalle- gange en de rapporteur, drs. Jansen aan b. en w. van Middelburg werd aangeboden. Burgemeeste'- drs. P. A. Wolters zei te hopen, dat de nota nog voor sep tember, als de raad van Middelburg in nieuwe samenstelling aantreedt, al tot een pre-advies aan deze raad kan zijn verwerkt. Voordien zullen de sportadviesraad en de Middelburgse sportstichting alsmede de daarbij be trakken organisaties via hoorzittingen hun mening over de nota hebben ge geven. Dr. Smallegange noemde de nota beleids-voorbereidend en drs. Jansen lichtte toe, dat typerend voor de Middelburgse situatie is, dat er voor de jongste bewoners relatief de min ste voorzieningen op sport- en spel gebied aanwezig zijn. Burgemeester Wolters liet uitkomen dat het hoofdstuk sport een hoge plaats op het gemeentelijk prioriteits lijstje heeft, maar hij waarschuwde voor overdreven optimisme. „De fi nanciën zijn beperkt". Overigens meende hij dat van de sportbeoefenaren verwacht mocht worden dat zij zelf daadwerkelijk zouden bijdragen aan het tot stand komen van hun accommodaties, het zij financieel, hetzij in de vorm van arbeid terwille van deze accommo daties. De nota is in een grote op lage onder belanghebbenden ver spreid. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De stichting Zeeland heeft berekend dat er tot het jaar 1975, respectievelijk tot 1980, in Middelburg de volgende voor zieningen voor de sport moeten worden geschapen: Type accommodatie Thans tot 1975 1975 tot 1980 totaal in 1980 Gymnastiekzalen 18 7 2 27 Sporthallen 1 1 0 2 Voetbalvelden 7 1 1 9 Aroda-terrem 1 1 0 2 Grasoef envelden 1 0 1 2 Tennisbanen 6 5 2 13 Trapveldjes 4 10 4 18 Speeltuinen 1 3 3 7 Zwembad (openj 1 0 1 2 Zwembad (overd.) 1 0 0 1 Kunstijsbaan 0 (samen met Vlissingen) 1 waarvan f 52.- in PMC-cheques Besteinr. Ml 8 - v vW--;v. -"v.- '=u.' Als men Elias Franceschi (28) wiens wieg in Lanusei op Sardinië stond, mag geloven, dan heeft hij het van de Italianen die in ons land werken het best getroffen. Hij zegt in vrij goed Nederlands: „Een Sardijns spreekwoord zegt: waar een Italiaan is is het best, waar drie Italianen bij elkaar zijn is het minder goed en waar veel Italianen zijn, gaat het slecht". Elias Franceschi, getrouwd met de Rotterdamse Henny Akeleien en vader van een zoontje van veer tien maanden, is bedrijfsleider van de snackbar Panaché aan de Ter- neuzense Nieuwstraat. Zijn vrouw staat hem terzijde bij het klaar maken van de lekkere hapjes. „Ik heb in de heer Faas een bo venste beste baas. Hij begrijpt ons uitstekend en heeft ons fijn gehol pen aan een woning. Vooral een buitenlander waardeert dit erg", vertelt de heer Franceschi. Voor dat hij in Terneuzen neerstreek, heeft hij in bijna vijf jaar zo wal heel Europa doorkruist als schil derende gastarbeider. Ook echt genote Henny heeft 't in Terneu zen prima naar haar zin. „Ik wil niet eens meer terug naar Rotter dam", zegt ze en dat wil toch wel wat zeggen voor een rasechte Rot terdamse. Haar man voegt er aan toe: „We hebben hier in Terneuzen gemak kelijk veel vrienden kunnen ma ken. Ze weten ook wel wat lek ker eten is. De spaghetti-Italia, waar ik zes of zeven verschillende sauzen bij kan maken, is een groot succes. Ik ben ook van plan de echte Italiaanse pizza's te maken". Sinds kort wordt Elias bij zijn cu linaire prestaties geassisteerd door zijn jongere broer Paolo (22). „Ik heb hem zelf uit Lanusei opge haald. Hij heeft zich al axirdig aangepast". De gebraden haantjes, de patates frites met of zonder en de saté en de hamburgers roepen Fran ceschi weer aan de hongerstillen- de arbeid, de vriendelijke Sardi niër tratkeert er zijn opgewekte glimlach gratis bij. Elias Franceschi en zijn vrouw bij Panaché Terneuzen. „Bij het Betje Wolffplein doen de Duitsers een vertwij felde tegenaanval, gesteund door vlammenwerpers. Twee compagnieën proberen in het geallieerde gebied door te drin gen. Na een verwoed gevecht trekken ze zich terug, zonder dat ze hun gevaarlijke wapens hebben kunnen gebruiken. De grootste mobiele vlam menwerper blijft met de gesneu velden op het slagveld achter. De artillerie beschiet de gehele nacht de vijandelijke toevoerwegen in het westen en noorden van de stad. Een bombardement waaron der ook de burgers te lijden heb ben. Na een uur van onbeschrij felijk geweld was de omgeving één grote ravage. De rijks-HBS, de gereformeerde kerk en de hui zen in de Verkuil Quakkelaar- straat, Paul Krugerstraat en de ganse omgeving waren doorzeefd. Getracht wordt op het Sint Jo- seph-ziekenhuis telefonisch con tact te krijgen met de geallieer den. De verbinding is nog intact. Aan de commandant van de 155e infanteriebrigade, generaal McLa ren hij is in de loop van de avond geland wordt gevraagd het vuur te verleggen. De nieuwe wijk gaat anders geheel in puin en er zitten toch geen Duitsers. De Brit wil echter geen risico's nemen. De Nederlanders dringen aan, Er zijn nog burgers in de beschoten wijk! De eerste slacht- offers_ zijn al gevallen en een deel van het Sint Josephziekenhuis staat in brana dat de titel „De bevrijding van Walcheren" draagt. Het is ge schreven door H.A. van Lith, die het op zich heeft genomen om een veelbewogen stuk historie van Walcheren zo gedetailleerd als hem maar mogelijk was, te boekstaven. Het is bijna ongelooflijk en in ieder geval lijkt het onwezenlijk wat er met de vriendelijke dor pen en steden op Walcheren in die tijd van de strijd om de Scheldemonding is gebeurd. Dood gewone burgers van wie je vóór die dagen nooit hoorde en van wie niemand nu ook niets meer verneemt, kwamen voor beslis singen en verantwoordelijkheden te staan waarmee talloze mensen levens gemoeid waren. Mensen van grote -reputatie in normale tijden, bleken in die dagen van beproeving en tegenspoed te klein van formaat te zijn. Van Lith heeft het allemaal be schreven, want het zijn juist de mensen die in zijn boekje, dat met veel interessante foto's ig ge ïllustreerd, voor het voetlicht wor den gezet. Wie op een zonnige dag door Middelburg of Vlissingen of één van de lieflijke Walcherse dorpen wandelt, moet zich eens enkele passages uit het boekje van Van Lith voor de geest halen en trach ten in het vredige decor de rauwe en bloedige werkelijkheid van de laatste oorlogsdagen op Walche ren te plaatsen. Wie dat met ge noeg verbeeldingskracht kan doen vindt als vanzelf woorden van verwondering en dankbaarheid over het fenomeen vrede. Men hoeft slechts 25 jaar in de historie terug te gaan om dit tijds beeld te vinden Het ig gesitueerd in Vlissingen, in de laatste dagen van de slag om de Scheldemon ding^ Wij vonden het in een boekje dat dezer dagen is verschenen Bij het korps rijkspolitie te Middelburg vernemen wij de vol gende opmerking, die duidt op een grote scherpte in waarne ming: „Zeg, weet jij waarom wij opperwachtmeesters hebben ge kregen en de Arabieren kamelen? Wel, dat komt omdat de Arabie ren de eerste keus hadden Gisteren vierde mevrouw K van Langeraad-Delst uit Middel burg een gedenkwaardig feest Zij werd 104 en dat betekende dat de burgemeester op bezoek kwam om haar toe te spreken Burgemeester Wolters, die nog pas kort in Middelburg is, kreeg gisteren voor het eerst met het merkwaardig verschijnsel van de ze~r °ude Zeeuwen te maken. Er wonen opvallend vee] men sen in Zeeland wier leeftijd met drie rijfers kan worden geschre ven. Het staat zelfs niet vast of mevrouw Van Langeraad de oud ste nog levende Zeeuwse is. Zij is nog kerngezond en de dokter heeft van haar bijdragen aan zijn inkomen zelfs nog geen zoute ha ring kunnen kopen. Het feest vier de zij rustig. Dat wel. I

de Stem | 1970 | | pagina 3