AA A Kies.. uwtapijt thuis jtMÉl de charmante koffiepot A Ij*. p Philip en het Europese natuurbeschermingsjaar MIJN GEBED kaas fen ?an eet. lucky luke louis de poortere JOSEPHINE^ X -O X JOSEPHINE SUSKE en WISKE 22 (01140 - 2351) 3300) DE STEM VAN VRIJDAG 10 APRIL 1970 O en m O. LU LO O irlopig kosteloos. vonnis van de Arron- lementsreehtbank te ida d.d. 3 april 1970 is in t van faillissement ver- rd Johannes Maria ianus Langen, wonende fïeteringen, Hoolstraat .et benoeming van de |A. Heer Mr. A. A. S. M. den, Lid van voormel- echtbank tot Rechter- missaris en van de on- jetekende tot curator, ■moemde Heer Rech- Commissaris heeft be- |ld: .at de schuldvorderin- ;en uiterlijk op 23 mei 1970 bij de ondergete- ende moeten worden gediend, lat de verificatieverga- lering zal worden ge- ïouden op maandag, 22 uni 1970 des namiddags e 2.30 uur in het Ge- echtsgebouw, Klooster man nr. 46 te Breda. ie curator: Mr. J. M. Houben, Ironielaan 133, Breda izierige iku ra fit brood onver- goed Ivoor ergie Hat u y-j e vuilnisbakken raken DAT PRINSEN ook nog wel eens iets anders doen dan alleen maar linten doorknippen blijkt bijvoorbeeld uit een rede van prins Philip die hij hield voor de Raad van Europa. In deze rede zegt de prins enkele zinnige dingen, reden voor Tussen Haakjes om hem integraal af te drukken. Natuurlijk zullen er mensen zijn die zeggen dat met het aan de kaak stellen van natuurvervuiling een open deur wordt ingetrapt. Het zij zo. Omdat echter de deur van de milieuverontreiniging zo wijd openstaat ruiken we de stank beter. En zolang die stank niet verdwenen is moet er tegen geageerd worden, hoe mak kelijk dat soms ook is. pNKELE JAREN geleden werd ieder die zijn bezorgd- I heid uitsprak over het natuur- I lijke milieu en het behoud daar van beschouwd als een onge vaarlijk soort gek een type om, in het beste geval, maar in 1 alles gelijk te geven of, in het slechtste geval, als onruststoker te betitelea Op het ogenblik is te bijna respectabel geworden zich bezig te houden met de be scherming van de in het wild levende dieren, zich bezorgd te maken over de vernieling van het landschap, zich ongerust te maken over het ongecontroleer de gebruik van chemische stof- *en in de landbouw of zich voor onze watervoorziening te inte- I sesseren. Het is niet langer im moreel te speculeren over de 8ev"olgen van de bevolkings explosie, de sociale problemen opgeroepen door de bouw van reuzensteden en het probleem van de vrijetijdsbesteding. Men voelt het zelfs haast als een ver plichting zijn afschuw te laten blijken van de ergste excessen van lucht- en watervervuiling. Ik geloof dat het eenvoudig zo is, dat elk mens met een redelijke hoe veelheid verstand en fantasie lang zamerhand is gaan beseffen wat er bezig is mis te gaan met ons leef klimaat. Men is tot het inzicht ge komen dat het huwelijk van de mens met de wetenschap en de technologie het stadium van de wit tebroodsweken gepasseerd is. Men is doordrongen geraakt van het feit dat de technologische explosie, die de mens in materieel opzicht zulke geweldige verbeteringen heeft ge bracht, ook enkele angstaanjagende problemen heeft opgeroepen. De „fall-out" van deze explosie heeft Europa letterlijk bezaaid met reus achtige industriecomplexen die lucht en water verontreinigen met het vuil dat ze uitbraken. Daarnaast heeft de bevolkingsexplosie, die bij na epidemische proporties heeft aan genomen, steden doen ontstaan gro ter dan de wereld ooit gekend heeft. Gezamenlijk hebben de mensheid en de technologie een probleem van vuilafvoer en vuilvernietiging ge schapen dat snel bezig is uit de hand te lopen. Tgeen deze sombere achtergrond schittert als een ster aan de donke re hemel het plan om 1970 te ma ken tot Europees Jaar van het Be houd van de Natuur. Een enkele cynicus zal de conferentie die bij de opening van het Jaar onder auspi ciën van de Raad van Europa ge houden werd misschien afdoen als alweer een van die zinloze festivi teiten. Het is echter een feit, dat het beheer van ons milieu alleen dan effectief kan zijn, als de ver schillende naties hun ideeën aan elkaar aanpassen en gezamenlijk handelen om hun plannen ten uit voer te brengen. Dit is nog maar het begin, de pro blemen moeten nog serieus worden aangevat. In de eerste plaats heb ben wij een criterium nodig om vast te stellen hoeveel land redelijker wijze voor stedelijke en industriële ontwikkeling en voor watervoorzie ning gereserveerd moet worden. Wij moeten het evenwicht zien te vin den tussen de bestrijding van on gedierte en ziekten en de vernieti ging van het dierenleven in de natuur. Wy moeten een middel vin den om de misdadige exploitatie van de visstand in de open oceanen tegen te gaan. Wij moeten besluiten of onze meren en binnenzeeën leven in stand zullen blijven houden, of dat wij ze langzamerhand in vuil stortplaatsen late nveranderen. Wij dienen te besluiten waarvoor wij onze rivieren en meren willen gebruiken, hetzij voor drinkwater voorziening, hetzij voor sport en recreatie, hetzij als transportwegen voor herwonnen industriewater, of wel dat wij ze laten verworden tot van leven verstoken riolen. Zij kun nen niet voor al deze doeleinden tegelijk gebruikt worden. Voor alles dienen we te leren hoe we moeten omgaan met de steeds hoger wor dende berg van onze eigen afval- produkten. Wij moeten besluiten hoeveel vervuiling van lucht, land en water wij bereid zijn te accepte ren. Wij moeten een redelijke ver deling maken van land en water voor landbouwdoeleinden en voor verschillende soorten vrijetijdsbe steding en recreatie, en wij moeten andere methoden van watervoorzie ning ontwikkelen. Al deze dingen hangen met elk aar samen. Zij hebben alle een be paalde invloed op het leefklimaat van de gehele mensheid en men kan ze niet één voor één uit hun ver band gelicht tot een oplossing bren gen. Dit alles gaat een enorme hoe veelheid geld kosten en naarmate de bevollring toeneemt, zullen de kosten steeds hoger worden. Van nu af aan zal ons probleem zijn een administratief systeem op te bouwen dat speciaal gericht zal zijn op het behoud van ons milieu, zodat het voortbestaan der levende wezens, de mensheid inbegrepen, verzekerd is. In de meeste gevallen weten we wel wat er mis is en zijn we uitstekend in staat de zaken weer in goede banen te leiden. Er zijn al een aantal spectaculaire suc cessen geboekt. Dank zij maatrege len tegen luchtverontreiniging is de beruchte Londense „erwtensoep" mist overwonnen. Wij moeten ech ter wel bedenken dat als er maatre gelen voor milieuhygiëne genomen worden, deze niet overal even po pulair zullen zijn, en dat zij zeker geen rekening zullen houden met landsgrenzen. Men zal ze veroorde len als ongevraagde inmenging of „Hier ligt uw fosfor, heer, dit is uw werk. 'k Loop zo maar binnen, heer, recht uit de kerk. Niet voor mijzielf, heer, of politiek ik kom alleen maar, heer, voor de fabriek! Is het bezwaarlijk, heer, dat ik hier zit? Ik ben toch ook maar gewoon Kamerlid? Dit hoort nu eenmaal tot mijn methodiek. Ik kom alleen maar, heer, voor de fabriek! Ik kom hier vaker, heer, haast elite week. Echter, de stank maakt mij hevig van streek. Is het wel veilig, heer, word ik niet ziek? Ik kom alleen maar, heer, voor. de fabriek! Ik had een rotdag, heer, overal stank! Dat is in 't Statenwerk meestal je dank. Toch heb ik nimmer mijn bakens verzet; Dit is het einde, heer, van mijn gebed". J. v. BENNEKOM. (ADVERTENTIE) men zal zeggen dat ze een voor het nationaal belang vitale ontwikke ling in de weg staan. Sommige maatregelen zullen politiek delicaat en administratief lastig blijken en het zal altijd moeilijk zijn een com promis te vinden tussen behoud en ontwikkeling. De meeste Europese landen noe men zich democratieën, waarin mannen en vrouwen zich verkies baar stellen als vertegenwoordigers van het volk. Aan deze vertegen woordigers drage nwij politiek ge zag over en daardoor komt de ver antwoordelijkheid voor de bescher ming van het toekomstige milieu op hun schouders te rusten. Nu zal moeten blijken of zij tijdig de nodi ge maatregelen kunnen invoeren. Wij staan tegenover enorme pro blemen, maar ik koester de hoop dat 1970, het Europese Jaar van het Behoud van de Natuur, de geschie denis in zal gaan als het jaar waar in de mens besloot zich niet langer bij de gang van zaken neer te leg gen, maar het beheer van zijn om geving op weloverwogen en effec tieve wijze ter hand te nemen. Een jaar waarin de mens eens en voor al tot de overtuiging kwam dat zijn klaarblijkelijke ambitie de wereld met een zo groot mogelijk aantal mensen te bevolken, niet alleen dom maar ook gevaarlijk is. Ik hoop, dat dit inderdaad zal gebeuren, zodat het de komende generaties gegeven mag zijn te leven in de best moge lijke omstandigheden die wij voor ze kunnen scheppen. Ik meen dat het nog niet te laat is om deze keu ze te doen. Laten wij dit echter na, dan veroordelen we de mensheid tot zelfvernietiging door haar in haar eigen afval te laten verstik ken. NIEUW! Haal bij uw woninginrichter de 2 boe ken met tapijt-stalen van Louis de Poorters en kies thuis uw tapijt. Keuze uit 18 kwaliteiten (wol en synthetisch) in 84 kleuren. Oe mooiste tapijt-col lectie van heel Europa ligt voor klaar. Ga 'm halen. de grootste tapijtfabrikant van het Europese vasteland Dsr KUNT O NIET DOEM!,..OW 700 ONMENSEL'JK WEEED ZIJNGEEP M'J DE KA.9 TEEUG EN IK ZM- IN DE ONSCHULD VÊ.N IEDEEEEN GELOVEN

de Stem | 1970 | | pagina 23