iuijts Honderd jaar na ia J Dickens' dood feurs BIJ DE FOTO'S: opzichter :racht e POSTMA sdekking ERLANDSE KER m HAPPIJ W SCH Kende Kent goed Bobbelig ENGELAND HERDENKT ZIJN GROTE ZOON Vermoeiende reis ITECTENBUREAU jot bouwproject te lekwame j in het houden van van beton- en staal- <eur. se taal in woord en ogelijk te richten aan ken van ons bureau 189, telefoon (010) vanaf ^eren I 25.— ek 9 mm f 29,—— |n 22 mm f 42,— per m 2 ok 's zaterdags geopend. Haren Nil. Breda <IHH» 37168» DE STEM '.975) 345r TELEX 14225. tn ons tankautovervoer geplaatst enige gerouti- BREDA en BERGEN in het besturen van grote oodzakeiijk. nen worden gericht aan aken NWM, postbus 14 foon (02975) 3451. IRAMENFABRIEK liaan 301, Den Haag - 834503 ensttreding etalen rameh. mondeling aan bo- I 's avonds na 7 uur 85. JW :retariaat 'ij voorkeur mid- worden gaarne in woningtextiel el 01650-35034 lel 01184-4077 rv it jaar herdenkt Engeland het feit dat Charles Dickens honderd jaar geleden overleed. Er is veel gebeurd in die eeuw sinds zijn dood in Kent op 9 juni 1870. De auto heeft de koets verdreven, grote gebouwen beheer sen nu het straatbeeld, de mode is veranderd, technologie is een belangrijk begrip geworden en er zijn twee grote oorlogen geweest. Toch is het mogelijk terwijl je rondreist in Engeland de sfeer aan te treffen, die de beroemde Victoriaanse romanschrijver zo briljant heeft vastgelegd. Als verslag gever, romanschrijver en pleiter voor sociale verbete ringen trok hij geregeld door het hele land. Een aantal van de talloze steden, die hij bezocht en de herbergen, waarin hij verbleef, zien er nog precies zo uit als in ziji» tijd. Veel van de plaatsen waar hij rondkeek, luisterde en praatte zijn opmerkelijk weinig veranderd sinds hij ze onder hun eigen of gefingeerde naam in zijn romans ver werkte. De meeste herinneringen zijn te vinden in Kent, het vriendelijke, over het algemeen landelijke graafschap, zuid-oost van Londen. Dickens en zijn familie brachten veel tijd door in Broadstairs, een klein kustplaats- je, dat op 122 kilometer van Londen ligt. Ze woonden in een huis dat op de haven uit zag; Bleak House heet het nu. Dickens schreef er de gelijk namige reman en David Copperfield. Het huis is voor het publiek toegan kelijk. Bezoekers kunnen zijn stu deerkamer en de eetkamer bekijken, wear Dickens, die "een bijzonder energiek man was, schreef over „het naar binnen werken van een stevige lunch na een wandeling van rond de tien kilometer". Broadstairs was zijn favoriete kustplaatsje. In het stadje wordt ieder jaar een Dickens-festival gehouden. Dit jaar wordt het gehouden van 13 tot 20 ju ni. Op het programma staan: een to neelbewerking van Great Expecta tions, concertavonden met Victori aanse muziek, modeshows, toverlan taarnvoorstellingen en een tuinfeest in Bleak House met een défilé van personen uit Dickens' boeken. Dickens kende Kent goed en vrij wel geen van de vele plaatsen die hij er bezocht zal meer veranderd zijn dan Pegwell Bay bij Ramsgate. De rustige baai die hij kende, doet nu dienst als de eerste, speciaal voor luchtkussenvoertuigen bestemde ha ven ter wereld. In Folkestone, een andere haven stadje aan het Kanaal, schreef Dic kens een deel van Little Dorit, ter wijl hij over het strand uit keek. De laatste tien jaar van zijn leven woon de hij in Gad's Hill Place in Higham, Dij de oude stad Rochester met zijn kathedraal, Normandisch kasteel en vele Dickens-associaties. Een van de ze associaties is de herberg The Buil, die hij vaak bezocht en waar de Pickwick's op de eerste dag van hun reis stopten. De herberg stond ook model voor De Blue Boar in „Great Expectations" en voor Winglebury Arms in „Sketches by Boz". Dickens had te kennen gegeven, dat hij in de schaduw van Rochester Castle begraven wilde worden, maar uiteindelijk bevindt zijn graf zich in de Londense Westminster Abbey, waar op 9 juni een speciale dienst zal worden gehouden. De mooie, his torische stad Canterbury (waar dit jaar herdacht wordt dat Thomas Becket 800 jaar geleden de martel dood stierf) werd vaak door Dickens bezocht. David Copperfield ging er naar school en de Micawbers verble ven er, waarschijnlijk in de Sun Inn. Dickens werd geboren in Ports mouth, in een klein huis dat geres taureerd is en op 12 juni geopend zal worden als het Dickens Birthplace Museum. Deze opening zal het hoog tepunt vormen van een feestweek in de stad Toen de schrijver nog klein was verhuisden zijn ouders naar Chatham. Dickens en zijn vrouw Catharina gingen na hun huwelijk in 1836 (twee dagen na het verschijnen van het eerste nummer van PicK- wick Papers) in het huis aan de Lon dense Doughty Street 48 wonen. Dit huis is nu voor het publiek toegan kelijk. Hier is ook het Dickens Ge nootschap gevestigd, dat van 1 juni tot 12 september een speciale ten toonstelling zal houden. Twee van de grootste Lcndense musea, de Victoria and Albert en het British Museum gaan ook belangrijke tentoonstellin gen inrichten. Zijn liefde voor Lon den bewees Dickens door de passa ges over Londen in vele van zijn ro mans. Men kan nog steeds een be zoek brengen aan de Old Curiosity Shop bij Lincoln's Inn Fields en aan de George at Southwark, een van Dickens' meest favoriete plaatsen voor een verversing. Dickens kende de Theems en zijn omgeving erg goed. Een van de plaatsen, vanwaar hij de komende en gaande schepen gadesloeg, was de Prospect of Whit by, een oude herberg, waarvan ver ondersteld wordt dat hij model heeft gestaan voor de Six Jolly Fellowship Porters in „Our Mutual Friend". De ze zelfde roman noemt de Trafalgar Tavern in Greenwich, waar Dickens de terugkeer van zijn eerste reis naar Amerika vierde. Buiten Londen bezocht Dickens zoveel plaatsen, dat het moeilijk is te weten waar je moet beginnen en hoewel dit jammer is wat je moet weglaten. De graafschappen ten noorden en ten oosten van Londen worden het meest in zijn boeken behandeld. In 1835 lo geerde hij in de Great White Horse te Ipswich in Suffolk, waar hij verkie zingstoespraken versloeg. Hij vergat de herberg niet: een jaar later al was het een van de plaatsen waar Pickwick het vaakst stopte. Dickens kwam op zijn reizen in heel wat door hun historie of archi tectuur interessante Britse steden. Bill Sikes nam zijn toevlucht tot het kleme en goed bewaard gebleven ;;,:i Eight Bells in Hatfield, dat 29 kilo meter ten noorden van Londen ligt. Dickens bracht een bezoek aan Shrewsbury dat aan de rivier Se vern ligt, niet ver van de grens met Wales en logeerde er in het Lion Ho tel. Over dit hotel schreef Dickens aan zijn dochter: „De ruiten zijn zo bobbelig als een patrijspoort van een schip". Verder naar het zuiden ging hij net als Pickwick naar Tew kesbury, een klein stadje dat dicht bij de mooie Cotswold heuvels ligt. Dickens kwam ook vaak in het oude Bath. Er wordt gezegd dat Dickens hier het idee kreeg voor The Old Cu riosity Shop toen hij met W.S. Lan- dor in St. James's Square logeerde. En in de Turk's Head in de bisschops stad Exeter zou hij aan Pickwick Papers begonnen zijn. In 1838 kocht hij een huisje voor zijn ouders in de buitenwijken van Exeter. In 1838 ging Dickens naar het noord-oosten van Engeland. Het was een vermoeiende reis van ongeveer 360 kilometer per postkoets, die tot een van zijn beste romans leidde: Nicholas Nickleby. Op deze reis on derzocht Dickens de toestanden op kostscholen en sloeg zijn hoofdkwar tier op in King's Head Hotel in Bar nard Castle aan de voet van de Pen- nice heuvels. Zes kilometer verderop in Bowes, is een stenen huis te zien, dat nu een café is. In Dickens' da gen was dit een school, waarop de schrijver het beroemde Dotheboys Hall baseerde. De school stond onder leiding van William Shaw, die in de roman Wackford Squeers werd. Tij dens zijn onderzoek maakte Dickens vaak een praatje met de waard van de Unicorn Inn, die hem het kerkhof liet zien met de zerken van jongens die „plotseling waren gestorven". Ook de Unicorn Inn is vandaag de dag nog te bezoeken. Voor iedereen, die Dickens' boeken met plezier gelezen heeft, zal het bezoeken van de plaatsen waar de schrijver leefde en werk te, een welbestede vakantie zijn. De Old Curiosity Shop in Londen, waar Dickens graag kwam. De zaak bestaat nog steeds en men kan er een schat van antiquiteiten en raritei ten kopen. Op de foto staat het Blackheath-mannenkoor voor de winkel, gekleed in 19e eeuwse kostuums (links boven). Dit is Dickens huis in Doughty Street in Londen, het eerste huis van de schrijver na zijn huwelijk in 1836. Het huis is voor het publiek open gesteld en bevat veel herinneringen aan de schrijver (rechts boven). De Leather Bottle was een van de vele herbergen in Kent, die Dickens tot hun klanten mochten rekenen. Op de foto staat de Pickwick-eet- kamer van de herberg afgebeeld, (daaronder) In het stadje Bowes in Yorkshire staat een stenen huis, dat nu een café is. Toen Dickens er in de buurt was om materiaal te verzamelen voor zijn roman Nicholas Nickleby was het een kostschool. Het huis stond model voor Dotheboys Hall, een van de bekendste, alleen in Diekens' verbeelding bestaande scholen, (links onderaan) Dickens bracht de laatste jaren van zijn leven door in Gad's Hill Place te Higham bij de oude stad Rochester (Kent). Rochester heeft een kathedraal, een Normandisch kasteel en veel Dickens-associaties. Dic kens wilde in de schaduw van het kasteel begraven worden, maar zijn graf staat in de Londense Westminster Abbey. De foto toont hoe het kasteel er vandaag de dag uit ziet, (rechts onderaan)

de Stem | 1970 | | pagina 9