D. ROEMERS "TELEURSTELLING T. SCHORER: EBROKEN" Zeehavenclub staat achter aangescherpt beleidsadvies TEERWAGEN RIJDT HUIS BINNEN Beiieliix-horecabeurs in Breda geopend Fruitteelt Zeeland is teleurgesteld WESTERSCHOUWEN OP ZIJN KOP DOOR RIOLERINGSPLAN Kabouters toch niet ontevreden Recreatiedag in Middelburg SPRING UIT HET RAAM, SPRONG IN 'T DUISTER gericht Vj STUDIEGROEP LANDELIJKE PRIMEUR IN TURFSCHIP FILOSOFIE Inschrijvingen in handelsregister Opklaringen KRITIEK OP AFD. WEST-BRABANT N.F.O. Middelburgse jeugdraad Op 5 mei wellicht actie voor politieke gevangenen J. Bruinzeel is beste kadrist van Ovezande DE STEM VAN DINSDAG 7 APRIL 1970 3 (Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG Door onderlinge tegenstellingen bij de partners in het overlegorgaan Zeehavenontwikkeling Zuid west-Nederland heeft het een jaar geduurd eer het algemeen bestuur van de „Zeehavenclub" eenstemmig een advies over het zeehavenbeleid in de gehele Delta heeft kunnen uitbren gen. Maar gisteren is dat dan toch in de eerste openbare vergadering van het overlegorgaan, welke in Middelburg werd gehouden gebeurd. Het is een stuk met bijlagen waaruit blijkt dat er van een sluitende onderlinge coördinatie bij het tot ontwikkeling brengen van zeehaven- en industrie terreinen in de Delta althans op lange termijn nog geen sprake zal zijn. Het is, zoals mr. T. Schorer lid van het dagelijks bestuur van de zeeha venclub, het gisteren uitdrukte „een gebroken resultaat" dat nu in onver hulde vorm aan de regering zal wor den aangeboden. Gehoopt wordt dat het gisteren geaccepteerde beleidsad vies zal bijdragen tot een spoedige zeehavenbeleid. Burgemeester D. Roemers van Vlissingen, eveneens lid van het da gelijks bestuur van de zeehavenclub, stak niet onder stoelen of banken dart hij het beleidsadvies dat na een uit voerige argumentatie tot een vijftal magere conclusies komt, met teleur stelling had gelzen. Het voornaamste resultaat van de vergadering van gisteren is intussen geweest dat de conclusies een beetje meer vet om de ribben hebben ge kregen nademaal een aantal amen dementen van Zuid-Holland, Zeeland en de Rijnmondraad, wat duidelijker naar voren is gekomen dat het in- richtingsbeleid in de delta niet kan gedijen zonder dat er een duidelijk inzicht omtrent de zeehavenpolitiek op lange termijn wordt geschapen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De kabouters van Breda Oranje Vrijstaat zijn de chaotische en slecht georganiseerde happening van afgelopen vrijdag, die 's avonds in een anti-climax dreigde uit te lo pen, alweer te boven. Zij hebben de voorbije dagen veel gesproken over alles wat fout is gegaan en over de oorzaken daarvan. Als voornaamste redenen voor de onbevrediende gang van zaken noemen zij de onverwacht grote opkomst van vooral de Bredase underground en het wat strakker rea geren dan verwacht van de gevestig de maatschappij in de vorm van een snel en resoluut politieoptreden. Daar tij vinden zij, dat burgemeester Merkx de confrontatie met de nieu we maatschappij bijzonder slim heeft gespeeld. Door zijn houding en hu morvol optreden op het stadhuis nam tij heel wat wind weg uit de zeilen van de Oranje Vrijstaat-klanten. Niettemin vinden1 de kabouters dat de actie wat meer zinvol is geweest dan zijzelf tijdens het optrekken van de stofwolken vrijdagavond beseften. Er zijn zeven departementen opge richt en er was grote belangstelling voor het uitroepen van Breda Oranje Vrijstaat. Als negatieve punten staan daar tegenover het gebrek aan orga nisatie, het gemis aan een alterna tieve ruimte voor het geval geen stadhuis gekraakt zou kunnen wor den (wat ook gebeurde) en de wat onnodig felle reactie van sommige nogal nerveuze kabouters. De doelstellingen van Oranje Vrij staat houden zij onverminkt voor ogen. Zo'n zestig kabouters zijn be gonnen de departementen van pu blieke werken, sabotage van macht on geweld, huisvesting, behoeftebe vrediging, publicviteit en bejaarden hulp meer inhoud te geven. Ondanks de chaos is de totstandkoming van deze departementen gelukt en daar mee zijn de kabouters best tevreden. Minder gelukkig zijn ze met de om standigheid, dat het Bredase publiek door het politieoptreden en het ru moer daaromheen de indruk heeft Eekregen dat weer eens een groepje ■langharig en werkschuw tuig" aan "et werk is. Over het optreden van de politie ™ier de kabouters woensdag bij burgemeester Merkx graag praten. De kabouters: „De politie liet ons Seen tijd om uit onszelf uit het pand vertrekken. Afgezien van de vraag we dat gedaan zouden hebben, vas dat wel verstandiger geweest, binnen een minuut na aankomst van een overvalwagen, een bus met man- ppen e" twee inspecteurswagens erd snel driemaal achtereen gesom- ee™ het pand te verlaten. Tien se- Men later stond de politie al bin- iW kregen wij geen kans om on- do r overleggen. Wij vinden dat al k jle erg SesPannen optrad. Voor z J korpsleiding stonden de ge- W enorm strak. Het was alsof ze »«S van ons waren. We hopen dat b-Jburgemeester de zaken wat beter -Jp®' en ons de mogelijkheden van eea «gen gebouw geeft", of h i kabouters niet schelen W. een slooppand is of een oud *u, -^staand huis. „Wij willen van daar mest'nen werken. Onze departe- van j moeten van daaruit in dienst Waan" ®eke'e bevolking kunnen v^iabout«s gaan door, getuige de „De Oranje Vrij- "-ft nog geen eigen gezicnt. ook nog niet, omdat het ge- gemaakt wordt door de deel- Op voorstel van Zuid-Holland wordt nu overwogen voor dit onderwerp 'n studiegroep in het leven te roepen bestaande uit vertegenwoordigers van de regering en van de zeehavenclub. die moet nagaan wat in Zeeland de meest gewenste ontwikkeling op lan ge termijn is. Bovendien zou deze studiegroep moeten ^onderzoeken waar op korte termijn in Zuidwest-Nederland ruim te kan worden gevonden voor agglo meratie-industrieën. De zeehavenpartners zelf zien de noodzaak van een lange termijn po litiek verschillend. Rotterdam houdt de zaken voor de toekomst graag open terwijl met name Zeeland onvervaard en voor de lange duur het Wester- scheldebekken gevolgd door het Rei- merswaalplan, boven op de lijst van de nationale inspanning geplaatst wil zien. De Rotterdamse havenplannen zouden in deze visie gebaseerd moe ten worden op het diepstekende schip. Zuid-Holland neemt het in het bij zonder op voor de leefbaarheid en het welzijn in het waterweggebied en Brabant speelt een beetje de rol van degene die moet wachten - behalve 't reeds binnengehaalde Moerdiikpro ject - wat van de rijkbeladen zeeha ventafel overblijft. Niettemin: allen zijn liet er over eens geworden dat voor de komende vijf jaar het inrichtingsbeleid in de delta het accent op de zuidelijke del ta en West-Brabant moet liggen. De eerste openbare vergadering van het overlegorgaan bewees wat al eerder in vertegenwoordigende colleges is gezegd: de partners in het zeehavenoverleg werken samen in 'n duidelijke wilsovereenstemming. De vraag of deze zover gaat dat het del tagebied zelf in staat is een coördi natie van zeehavenplannen tot stand te brengen is ook na gisterenmiddag blijven liggen. Een der verbeteringen in de con clusies van het beleidsadvies is, dat de partners overeen zijn gekomen dat voor direct de mogelijkheden van W. Brabant (met name genoemd) en het zuiden van de delta, krachtig moeten worden gestimuleerd en dat het be ginsel van selectie bij industrievesti ging in de noordelijke delta, dus het gebied rond Rotterdam, wat verder is aangescherpt. Dat kan hcht n?.at. beeft oog geen eigen gezicnt. nog -.„„kt tjAj"1'® mpnsen. Er is geen bepaal- Seon vaste omrastering, Sc ml ewegmg vorm krijgt door «en h? «n 2c!lfl Zo ka" er d$s bin- schil ,?„Pran'e. Vrijstaat steeds van timir»l"T meninë bestaan._.Bepaaide •«ent tegen een deParte' van sail1 name het departement list n)„. van macht en geweld toch lr V°0r ledereen lekker. Maar Sior P Ir,en kab°uter zijo en daar- ideaai „ewerken aan doelen of het no^akelUkmzeiët"Zelf 313 h6t "KeSt Er is bovendien een filosofie aan toegevoegd. De haven- en industrie uitbreidingen in de noordelijke delta zullen vooral moeten plaatsvinden ter wille van de reeds aanwezige be volking, terwijl voor West-Brabant en de zuidelijke delta moet gelden, dat het beleid gericht zal zijn op vergro tong van de aantrekkingskracht van dit gebied, mede om migratie naar deze gebieden te bevorderen. Bij de industrievestiging zal men - aldus het geamendeerde beleidsad vies - selectief te werk moeten gaan waarbij voor Rotterdam nog extra-se lecties gelden met het oog op de si tuatie op de arbeidsmarkt en de in Nederland beperkte aanwezigheid van diep vaarwater. Een verdere verbetering in het ont- werp-beleidsadvies is dat aan het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Centraal Planbureau zal wor den gevraagd om regelmatig informa tie over de verhouding tussen inves teringen en rendement in de gehele delta te verschaffen. (Van een onzer yerslaggeefsters) BREDA Een 35-tal toeleve ringsbedrijven aan het horecawe- zen exposeren tot en met 9 april in Het Turfschip te Breda nieu we artikelen en produkten. In de grote tentoonstellingshal zijn hon derd stands ingericht, die op over zichtelijke en smaakvolle wijze in formatie geven over wat er op horeca-gebied leeft. Een landelij ke primeur is het gesloten TV- circuit van Jongeneelen Audio- video-recording (JAVR) uit Roo sendaal. Dit bedrijf heeft een reportagewa gen ingericht, die op de beurs recla me-spots zal verzorgen. Deze worden opgenomen met een Japanse came ra annex geluidsrecorder, waarvan de film via een televisietoestel kan worden vertoond. Volgens de heer Jongeneelen wordt dit het middel van de toekomst om o.a. congres sen, recepties en bruidsreportages in beeld vast te leggen. Het zal foto en film gaan verdringen. De firma heeft reeds énkele congressen op de- de manier verslaan. Organisator L. de Groen uit Bos- schenhoofd wees er in zijn welkomst woord gistermiddag op, dat dit de eerste Benelux-horecabeurs is en dat het (nieuwe) bestuur zich nu niet meer hoeft te behelpen wat be treft de expositieruimte. Adjunct directeur J. Horsten van de Bredase VVV constateerde, dat de belang stelling, die men hier voor het eigen vak toont, een bijdrage kan zijn aan de gemeenschap. Hij meende, dat deze beurs tevens een stimu lans voor anderen kan zijn en voor zag dan ook een belangrijke uitbrei ding van dit evenement voor het vol gend jaar. Ook wees hij op de nood zakelijkheid van het op een gevari eerde manier reclame maken en op de opgaande lijn in het aantal in Het Turfschip gehouden beurzen en de variatie daarin. De heer Horsten vertelde bovendien nog het een en ander over het propaganda-consorti um van de VVV, dat een gemeen schappelijk fonds van gelden voor Breda-promotion wil creëren. Voorts sprak hij de hoop uit, dat op het huidige horeca-congres in Allernaar zal worden besloten, dat het volgen de congres in Breda gehouden zal worden. Op de beurs, die dagelijks van 14.00 tot 22.30 uur geopend is> zijn o.a. aanwezig: volledige keukens met magnetronovens, snacks kant en- klaar-maaltijden, barmeubelen, moderne geluidsinstallaties, juke boxen, koeltechnieken, pnuziekinstru- menlen, een kantoor van de Alge mene Bank Nederland en bloem- sierkunst. De beurs ziet er door de omvangrijke ruimte en de aankle ding daarvan een stuk eigentijdser uit dan de vorige drie horecabeur- zen. die op kleinere schaal in Breda gehouden werden. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Maandagmorgen omstreeks negen uur boorde zich een teerwagen in de woning van de fa milie W. de Bokx aan de Kraak 87 langs de rijksweg Zaamslag-Terneu- zen. Er werd een enorme ravage aangericht. Er zal een nieuwe gevel aan het huis moeten worden aange bracht. De heer (74) en mevrouw (76) De Bokx liepen op enkele schrammetjes na geen letsel op. Wel was de verslagenheid van hun ge zichten af te lezen. De vrachtwagen reed met normale snelheid door de bocht, slipte en ramde zijdelings het huis. De bestuurder van de wagen was de 21-jarige A L. uit Philippine. Op de foto een beeld van de ravage. ge MIDDELBURG In het handels register van de Kamer van Koophan-, del vpor Midden- en Noord-Zeeland in Middelburg, zijn ingeschreven Schoonmaakbedrijf Herscho in Zierikzee. Expeditiebedrijf A. van der Linde in Borsele. Kleinhandel in textielgoederen „In tershop" (Pil.) in Zierikzee. Schoonheidsverzorgings - bedrijf Marianne Gudde in Zierikzee. Domi's Souvenirshal in Vlissingen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De provinciale raad voor de recreatie in Zeeland or ganiseert dinsdag 12 mei een Zeeuw se recreatiedag. Deze wordt gehou den in de schouwburg te Middelburg, aanvang 10 uur. Het thema van deze studiedag is „De recreatieve functie van Zeeland in de toekomst". Er zullen over dit onderwerp inleidingen worden gehouden door de heren A. van Geesbergen, lid van GS van Zee land en voorzitter van de provinciale recreatieraad, B.M. van Griethuy- sen, hoofd van de afdeling open luchtrecreatie van liet ministerie van CRM en N..T.M. de Rooy, ad junct-directeur binnenland van bet nationaal bureau voor toerisme. Tijdens de middagbijeenkomst zal een discussie worden gehouden die wordt geleid door de commissaris va/i de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen. De concrete vragen waarvoor men zich gesteld ziet zijn o.a.: Welk beeld moet het Zeeuwse kustgebied krijgen? - Hoe moet Vlissingen tot een bad plaats van stedelijke allure ontwik keld worden? Hoe sticht men slecht weer-voor- zieningen? Is er een groot aUractiecentrum voor dagrecreanten in Zeeland no dig? Hoe moeten de nieuwe recreatie gebieden, die van landelijk formaat zijn, worden ingericht? Wil de recreatie één der drie pij lers van de Zeeuwse economie blij ven, dan is een antwoord op deze en andere vragen van groot belang, zeg gen de organisatoren van de studie dag. Zij wijzen erop dm Zeeland nu reeds 5,5 miljoen toeristische over nachtingen per jaar boekt en dat het aantal dagjesmensen op een mooie zomerdag ongeveer 250.000 bedraagt. Grof becijferd gaat er in het toeris me in Zeeland jaarlijks ongeveer honderd miljoen gulden om. Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opge steld door het KNMI Af en toe regen, ook opklaringen en minder lage temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers middeld over Nederland. Voor woensdag Aantal uren zon 0 tot 5. Min. temp.van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal, Mav. temp. 0 tot 4 graden onder normaal. Kgns op een droge periode van min stens 12 uur70 procent. Kans op een geheel droog etmaal30 procent. Voor donderdag Aantal uren zon 1 tot 6 Min. temp.omstreeks normaal Max. tem. omstreeks normaal Kans op een droge periode minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal 30 procent. (Van onze correspondent) KRUINGEN Het actiecomité Fruitteelt Zeeland, waarin Fruit telers uit alle delen van Zeeland zitting hebben en waarvan de heer A. Suy uit Kruiningen voorzitter is, heeft zich niet een schrijven ge richt tot het bestuur van de Kring Zeeland van de N.F.O. en voor stellen gedaan voor wat er dient te gebeuren om de fruitteelt niet teil onder te doengaan Een afschrift van de brief is ge stuurd aan alle NFO-afdelingen in Nederland die ingevolge een besluit van de vorige week gehouden lande lijke vergadering, deze week zullen bespreken wat ze verlangen van hun hoofdbestuur. In het schrijven wordt kritiek geuit op de afdeling West-Brabant van de NFO die op de in Utrecht gehouden vergadering het hoofdbestuur lof heeft toegezwaaid. Deze lof was vol gens het actiecomité niet verdiend. Kritiek heeft het actiecomité voorts op het feit dat het fruitteeltbeleid bij de overheid en de organisaties is afge dwaald naar het sociale vlak. De so ciale maatregelen worden toegejuicht maar de Nederlandse fruitteelt komt er niet mee uit de nood. Gevraagd wordt aan de NFO afde lingen, gezamenlijk te vechten om het voortbestaan van de Nederlandse fruitteelt te waarborgen. Noodzake lijk is volgens het actiecomité dat er schadeloosstelling voor de fruittelers komt voor de discriminerende subsi dies in andere EEG landen. Dat kan voor de Nederlandse telers zijn: a. een bedrag per kg (15 cent) op het geleverde fruit van de kwaliteitsklas sen 1 en II in 1969; b. rentesubsidie op het geïnvesteerde vermogen, re sulterend in een bedrag van 1500,- tot 2500,- per ha; c. een uitkering ineens van 2000,- per ha. Voorts wordt gevraagd te strijden voor subsidiëring van de afzet van fruit en het garanderen van een re delijk inkomen voor de telers op de goede bedrijven. Akkoord gaat de ac tiegroep met het voorstel van de Zeeuwse NFO-kringvoorzitter om 'n actieve landelijke werkgroep te for meren om de gerechtvaardigde eisen van de fruittelers kracht bij te zet ten. De brief besluit met het uitspreken van de wens van de eenheid in de NFO en de goede verstandhouding tussen hoofdbestuur en leden spoedig hersteld mag worden en dat de NFO de fruitteeltbelangen weer krachtda dig zal gaan behartigen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De oecuraeni sche jeugdraad van Middelburg ver gadert vanavond dinsdag over de te houden activiteiten rond de herdenking van de bévrijding. De voorlopige plannen zijn onder meer een oecumenisch jongerenap- pel, waarin de betekenis van het vrij zijn, dat door de meeste jongeren als iets volkomen normaals wordt be schouwd, centraal staat. Tijdens deze dienst wil men briefkaarten van de internationale hulpverleningsorgani satie Amnesty International gaan verkopen. Deze kaarten, voorzien van speciale teksten, worden naar buitenlandse politieke gevangenen gestuurd, die uit de teksten nieuwt moed kunnen putten. Bovendien kan een groot aantal van dergelijke kaar ten een dusdanige indruk op de auto riteiten maken, dat de gevangiene een betere behandeling krijgt. Bij deze verkoop en het versturen van kaarten wil de jeugdraad ook de Middelburgse lagere scholen inscha kelen. OVEZANDE In zaal Doene is afgelopen week het kampioenschap kader 38-2 verspeeld. Dat de meeste deelnemers voor het eerst kader speelden, blijkt uit de gemiddelden. De sterksten waren Bruinzeel en Goense, van wie eerstgenoemde net aan het langste eind trok. De uitslag: resp. alg. gem., punten. 1 J. Bruinzeel 8,77 12, 2 J. Goense 3,61 12, 3 P. Bruinzeel 6,16 10, 4 C. de Jonge 6,42 8, 5 F. Melse 5,71 6, 6 C. Westdorp 5,23 4, 7 V. de Winter 5,56 2, 8 W. Sandee 3,85 2. AMERIKAANSE regeringsfunctio narissen hebben gezegd dat er een aanzienlijke stijging is in het aantal Russische raketproeven sinds het vo rig najaar in Helsinki de Amerikaans -Russische besprekingen ter beper king van strategische wapens zijn begonnen. GOES Dimitri Frenkel Frank heeft „Spring uit het raam, schat, we gaan trouwen" geschreven op ver zoek van Luc Lutz. Nu heeft Bilder- dijk al genoteerd: „Gedicht uit plicht gelukt niet licht". Vrijdagavond za gen we deze stelling in een volledig bezet Britannia duidelijk bevestigd. Frank is natuurlijk toneelman en taalkunstenaar genoeg, om een ac ceptabel niemendalletje in elkaar te zetten. Maar daar is dan de kous ook helemaal af. Na de pauze was zelfs het accep tabele niet meer aanwezig. Er is nu eenmaal echt wel iets meer nodig dan enkele aardige vondsten, spitse teksten en .veel dubbelzinnigheden, ,om een goed toneelstuk te creëren. Nog afgezien van de soms vrij goed kope lol, is het niet aardig van een schrijver om de toeschouwers twee bedrijven lang een veel te logisch ge heel als droom voor te schotelen, en ze dan te willen laten geloven dat het toch echt een droom was. Daar vandaan waarschijnlijk de opvallende zwakte van het derde bedrijf, waar overigens wél iets van de droomsfeer in te bespeuren viel. De auteur had tevens de regie in handen genomen. Ook hier bleek dui delijk. dat hij beslist wel meer met dit bijltje had gehakt. Er zal volop vaas-t in en er waren heel wat lekker gekke vondsten. Zowel Luc Lutz als Sebastiaan Bodemwit, violist en vrij gezel na huwelijksadvertentie, als Trudy Labij in de rol van de „ge droomde" Tillv wisten er wel raad mee. Erg jammer alleen, dat zij bei den hun eigen spel niet au serieux schenen te nemen. Luc Lutz bespied de met argusogen de reacties uit de zaal en sloeg meer dan eens hevig aan het „schmirren", terwijl hij er tussen neus en lippen door nog zo veel aardige en nieuwe zaken zei en deed, dat zijn tegenspeelster herhaal delijk moeite had om haar lachen te bedwingen in scènes waar dit toch zonder meer van haar gevraagd kon worden. Wij hopen van harte, dat het „spelen in de provincie" daar niets mee te maken had. Misschien wordt daar pas gelachen als het echt leuk is. Gelukkig bleven er, naast deze kwa lijke fouten, nog heel wat goede mo menten over, zodat we, vooral voor de pauze, ons uitstekend hebben kun nen vermaken. Het geheel speelde zich af in een verbazend aardig de cor van Keith Norman. Verder valt alleen liog te vermelden, dat de be diening wéér uitermate traag verliep. A. H. (Van een onzer verslaggevers) WESTERSCHOUWEN „Recreatie in de westhoek van Schouwen-Duive- land is een nationale zaak. Het is on verantwoord dat de gemeente 5 mil joen gulden gaat investeren in een enorm rioleringsplan, dat voorname lijk ten goede komt aan mensen uit de randstad en Brabant. De gemeen teraad moet nu nee durven zeggen tegen de Rijksoverheid, die maar de helft van de kosten wil vergoeden". Dit was één van de opmerkingen die gisteren de meeste bijval oogstte' in Renesse, waar bijzonder veel be langhebbenden (campinghouders) en belangstelldenden naar het dorps huis waren gekomen om over het rio leringsplan te spreken. Het gemeen tebestuur van Westerschouwen had in het dorpshuis een speciale open bare rearing belegd. De recreatie-gemeente Wester - schouwen (8000 inwoners i herbergt nog tal van mogelijkheden in zijn gebied, om recreatie-terreinen (cam pings, zomerbungalows en -huisjes) op te zetten. Ronds" 1990 moet het aantal slaapplaatsen in Schouwens Westhoek meer dan verdubbeld zijn. Dan moeten er ruim 120 000 men sen kunnen overnachten. Voorlopig is daar echter geen kijk op, want alle recreatie-uitbreiding is „bevroren" vanwege het feit dat er in de gemeenten alleen maar open riolen zijn. De meerderheid van het college van burgemeester en wethou ders wil nu een plan tot riolering la ten uitvoeren dat begroot is od een slordige 12 miljoen gulden. „Die in vestering zal voor jaar en dag toe reikend zijn", aldus burgemeester H P. Everwijn van Westerschouwen De P. v. d. A.-fractie, onder aan voering van wethouder L. van dei- Klooster heeft een alternatief plan. Zij stelt voor het aantal zuiverings installaties in de dorps- en cam pingskernen te verbeteren en uit te breiden. En het afvalwater op de sloten te blijven lozen. Volgens deskundigen van het Rijksinstituut voor zuivering van af valwater (RIZA) en het ingenieurs bureau uit Deventer dat de riole ringsplannen heeft ontwikkeld, is de oplossing van de wethouder niet goedkoper, maar wel moeilijker te verwezenlijken. Achtergrond van de riolering^ perikelen in Westerschouwen is dè' financiële aanslag die de gemeente op de houders van de kampeerterrei nen, weekendhuisjes etc. pleegt, en die veel reacties heeft opgewekt De meerderheid van b. en w, stelt voor de tent- en caravanterreinen naar wijze van entree te belasten met een bedrag van" 3.750,per hectare en de terreinen voor huisjes met 7500,Verder za] jaarlijks een rioolbelasting van 15.— per slaan plaats en f 35.per huisje gevraagd worden. De Schouwse campinghouders noe men het bedrag dat ineens betaald moet worden „onoverkomelijk". Ze voegen in hun commentaar op de nota van b. en w. aan toe dat „wil de recreatie in de westhoek met alle daarmee samenhangende nevenbe- drijven blijven bestaan, er zeker een goedkopere oplossing voor de be drijven moet komen". „IIetv is zeer de vraag of alle bestaande terreinen voldoende kapitaa] kunnen aantrek ken om de heffing ineens te finan cieren", aldus het commentaar van de campinghouders. „Door de top zware rioleringslasten komen we in een zeer slechte concurrentiepositie want alle lastenverhogingen zullen moeten worden doorberekend". Wet- fiouder van der Klooster zelf commercieel sterk betrokken bij de recreatie in de westhoek noemt het plan „te massaal en veel te duur voor deze gemeenten". Hij schat de kosten voor de riolering zelf' op „minstens 16 miljoen gulden".

de Stem | 1970 | | pagina 3