Elke dag minder vrijheid in Zuid-Amerika VROUWEN KIEZENEIGEN AUTO VAN HET JAAR' Aantal misdrijven blijft stijgen STUDENTEN DEDEN NIET MEE IN NIJMEGEN Dublet VAKBONDSLEIDER EMILIO MASPERO: MASSA MOBILISEREN ongevallen GRAVIN VON SPRETI AAN BAAR Democratisering universiteit Onderzoek naar REVOLUTIONAIR COCA-COLA DE KERK ONTWIKKELING Hartinfarct Paradepaardjes Wedstrijd Nieuw van Edet. 15 DE STEM VAN WOENSDAG 8 APRIL 1970 15 (Van een onzer verslaggevers) EGMOND AAN ZEE „Elke twee van de drie arbeiders in Zuid-Amerika leven onder een regime, dat sterke pressie uit oefent op de vakbonden. In La- tijns-Amerika bestaat een sterk militair-fascistische tendens om de vakbeweging de kop in te drukken. Elke dag is er minder vrijheid voor de arbeidersbewe ging, elke dag zijn er meer vor men van fysiek geweld. Met moord, gevangenisstraf en ver banning wordt getracht de macht van de bonden te breken. Zuid-Amerika heeft de meest aristocratische maatschappijen, die je je kunt voorstellen. Een regerende minderheid contro leert heel het politieke, econo mische en culturele leven." Emilio Maspero beschrijft de feo dale situatie op het continent vol strekt zakelijk. Hij zwijgt over de terreur van het structurele geweld, hij noemt de martelingen in de fol terkamers van de geheime diensten niet. Hij stelt slechts vast dat zijn CLASC al jarenlang tracht de V.N. en andere internationale organen zo ver te krijgen, dat er eindelijk eens een officieel onderzoek wordt ingesteld naar de voortdurende schending van de rechten van de mens. Tot nu toe is elke reactie uitgebleven. Zuid-Amerika is pas in de publie ke belangstelling gekomen na het slagen van de machtsovername door Castro op Cuba. De marxistische richting, die de Cubaanse revolutie vrij plotseling insloeg, bezorgde de heersende elite in heel Zuid-Ame rika bijna een hartverlamming. De Verenigde Stalten trachtten in 1961 de dreigende ontwikkelingen in hun winigewest te keren door de „allian tie voor de vooruitgang", een idee dat inmiddels door de Nixon-rege- ring is getorpedeerd. Vooruitgang is dan ook uitgebleven, al zijn er sinds 1961 wel 17 militaire staats grepen gepleegd. De Cubaanse uitdadiging is met geweld beantwoord. Emilio Maspe ro: „De CLASC doet moeite om de blokkade van Cuba opgeheven te krijgen. Cuba moet in staat zijn ge wone relaties aan te knopen met de rest van Latijns-Amerika. Wij heb ben altijd de Cubaanse revolutie ondersteund en hebben goede con tacten met de vakbond op het ei land, maar ik weet niet of Cu ba een exemplarisch model biedt. De Cubaanse revolutie zit nog mid den in een overgangsfase, maar het JTMILIO Maspero (37) is sedert 1965 secretaris-generaal van de CLASC, de confederatie van christelijke arbeiders in Latijns- Amerika. De in Argentinië ge boren ex-machinebankwerker begon zijn loopbaan in de vak beweging bij het Argentijnse CGT, waarvan een aantal pro minenten op dit moment door het regime in dat land worden vastgehouden. In 1959 kreeg Maspero opdracht de vakbewe ging in het Caraïbisch gebied en in Midden-Amerika te organise ren en hij werd toen overge plaatst naar Caracas, waar hij sindsdien woont. Maspero ver bleef deze week een paar dagen in Egmond aan Zee, waar hij een internationaal congres van actiegroepen bijwoonde. Cen traal thema op dit congres, ge organiseerd door de gToep X-Y: „Wat moeten de rijke landen doen om de derde wereld een reële kans te geven?" is zeker zo dat je op Cuba positieve symptomen kunt waarnemen. Het eiland kan misschien best een model worden als de overgangspe riode achter de rug is. In het alge meen geloof ik overigen® niet dat het model van het ene land ook ge schikt is voor een ander. Waar schijnlijk is het maximaal een prik kel om te zoeken naar een nieuw model van verandering dat betrok ken kan worden op de eigen situa tie." Maspero noemt zijn organisatie uitdrukkelijk revolutionair. De CLASC wenst principieel bij te dra gen aan de revolutionaire hervor ming vain de maatschappelijke structuren in Zuid-Amerika. Op welke wijze moet dait Maspero: „Punt één is het mobi liseren van een massa en daarbij moeten we drie basis-aspecten on derscheidienhet organiseren, het bewust maken en het politiseren. Samen met andere organisaties zijn we bezig te proberen het volk, de massa, te organiseren. Dat is ont zettend moeilijk, te meer daar er maar een paar landen zijn waar vrijheid van vereniging voor de ar beiders bestaat. Het gaat ons om de stadsarbei- ders, de boeren, de werkende jeugd en vooral om de „marginale bevol kingsgroepen", waartoe 25 procent van de hele Zuidamerikaanse popu latie behoort. Dat zijn dus de men sen die aan de rand van de steden in onafzienbare krottenwijken wo nen. Hun percentage stijgt met het jaar. Behalve deze organiserende taak ontwikkelen we actie-, vor- mings- en organisatiemodellen." De secretaris-generaal van het overkoepelende christelijke vakver bond in Latijns-Amerika heeft niet de illusie concreet aan te kunnen geven hoe de nieuwe Zuidameri kaanse maatschappij er uit zou moe ten zien. Zijn betoog sluit ongeveer aan bij Rosa Luxemburg, die ruim vijftig jaar geleden al zei dat „slechts het negatieve kan worden gedecreteerd, het positieve niet." Maspero zegt dat het basis-pers pectief voor de CLASC een authen tieke vorm van politieke, sociale en culturele democratie is: „Voor ons staat in de nieuwe maatschappij centraal, dat de verandering tot stand moet komen door een dyna misch, creatief proces. Ons doel is daarom voorlopig het creëren van nieuwe centra van volksmacht, die zelf in staat zijn de bestaande machtsconcentraties en mechanis men, die de grondslag vormen van de bestaande Zuidamerikaanse sa menleving, te doorbreken." politiek van de kerk in dit gebied, waar Camillo Torres en dona Helder Camera een duidelijk alternatief beleid hebben gesteld. Het oordeel van de christelijke vakbeweging: „We zijn een leken organisatie en we hebben eigenlijk niets te maken met de kerk. Uiter aard hebben we sympathie voor de progressdef-revolutionaire priesters. Camillo Torres heeft enom veel steun van de CLASC-vertegenwoor- diger in Argentinië gehad. Kijk eens, tot voor kort hoorde de rooms- katholieke keik tot de zwakke re actie, maar er is verandering. In ieder geval gaat het met de kerk sneller in de goede richting dan met de legers en de nationale olig archieën", aldus Maspero, die daar aan toevoegt dat er een duidelijk onderscheid gemaakt moet worden tussen „christelijk" in de ziin van strikt religieus en „christelijk" in de zin van een filosofie als ideolo gie. „Christelijk heeft voor ons uit sluitend betekenis als filosofie. Het mensbeeld, dat daarin centraal betekent iets voor ons." Onlosmakelijk verbonden aan het idee van fundamentele structurele veranderingen is het vraagstuk van het geweld. In hoeverre is geweld aanvaardbaar als middel in een ge vecht tegen de bestaande structu ren De guerrilla-bewegingen in Zuid- Amerika rechtvaardigen hun ge welddadig optreden met de oude leer van „oog om oog, tand om tand". Zij constateren in geheel Latijns-Amerika het bestaan van structureel geweld: de oorzaak van de onvoorstelbare ellende, waarin miljoenen mensen verkeren, is de maatschappelijke structuur. Die el lende is een gewelddadige situatie en daarop mag en moet in deze vi sie met geweld worden beantwoord. Maspero vertelt dat zijn CLASC weigert een oordeel te vellen over geweld als expliciet filosofisch idee. Hij pleit voor een pragmatisch standpunt: „Geweld is een taktisch en strategisch instrument. Het is geen dogma, waarvoor reclame moet worden gemaakt als voor co ca-cola. We moeten flexibel reage ren op de omstandigheden. We wij zen het geweld niet principieel af, maar het volk zal zelf op een ge geven moment moeten antwoorden op de vraag welke middelen aan vaardbaar zijn." EMILIO MASPERO Volk zal zelf moeten antwoorden Een vam de grootste grondbezit ters is in Latijns-Amerika ongetwij feld de rooms-katholieke kerk. Lang niet aille religieuzen aanvaarden de Het boeiende van de Zuidameri- kaainse ontwikkeling is de diversi teit van oplossingen, die men han teert als antwoord op de Cubaanse uitdaging. Behalve de algemeen be kende guerrilla-bewegingen en het domweg gewelddadig onderdruk ken van verzet door militair-fascis tische regimes, biedt bijvoorbeeld Bolivia sinds een half jaar een der de oplossing. Daar hebben jonge nationalistische officieren het be wind overgenomen en zij begonnen met de nationalisatie van de Ameri kaanse olie-industrie. Emilio Maspero wenst vooralsnog een afwachtende houding aan te ne men: „Dat regime heeft een kapita listische modernisering op het oog. Voor ons is bepalend de mate, waar in de georganiseerde bevolkings groepen deel kunnen hebben aan die processen van verandering." De CLASC is bijvoorbeeld in Bar- zilië een organisatie, waarvan de leden fel worden vervolgd. De vak beweging is principieel tegen het doen en laten van het fascistische generaals regime en dragen die op vatting op. Emilio Masperio tenslotte: „De geschiedenis heeft bewezen dat het volk altijd een antwoord heeft op het optreden van een dergelijk be wind. Het optreden werkt in ons voordeel. Het historisch proces is moeilijk te beïnvloeden. Kapitalis tische structuren domineren op dit ogenblik. Het gaat ons er pin, de. massa in de kortste keren te orga niseren in een volksbeweging, die strijdt voor structurele veranderin gen." (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Dat vrouwen i,toch beter rijden" en niet alleen achter de kinderwagen, gaat het ak- tiecopiité „Vrouwen achter het stuur" dit jaar voor de derde maal bewijzen tijdens de autosportweek Noordwijk, die in de week van 22 tot 27 juni wordt gehouden. Daarbij wordt tevens een „Lady Automo biel" gekozen. In liet Amsterdamse Esso Motor Hotel waren gisteren tien van deze handidaat.ladies aanwezig, die on. der leiding van de organisatrice, de Haagse Patricia Moolenbel alvast een negental auto's in de goedkope klasse gingen testen, omdat ook de auto van het jaar voor de vrouw tal worden gekozen. Na het weg vallen van Noorwijk als eindpunt van de TulpenraUy heeft men zich in deze badplaats met alle energie op de Autosportweek gegooid; een week die minder met sport, maar vooral met auto's te maken heeft. De bijzonderheid dit jaar is, dat men, gekoppeld aan deze week, een actie voor de Nederlandse Hart stichting op touw heeft gezet. „Door te weinig beweging, teveel in de auto zitten en zich haasten en ergeren in het verkeer, krijgen veel mannen een hartinfarct", aldus Patricia Moolenbel. Het is een van de oorzaken van de veel voorko mende hart. en vaatziekten. Vandaar dat men in Noordwijk gaat starten met de leuze „Ren hard voor een har„t"renwagen" Deze leus is vooral tot de mannen gericht: „Reageer eens snel zonder auto en steun de Hartstichting". Een dergelijke „har"t„renwagen" die sinds kort hier en daar in het land is aangeschaft, drie ton kost en uitgerust is met speciale ambu- lance-apparatuur, zal tijdens de Autosportweek in Noordwijk te be zichtigen zijn. De activiteiten van de vrouw in Noordwijk gaan naast uiteraard het verbeteren van hun image als autobestuurders om het kiezen van een eigen merk; een wellicht door de automobielindustrie inge fluisterd idee. Patricia Moolenbel „De vrouw heeft zich langzamer hand een plaats in de kuipstoel ver worven en raakt steeds meer prak tisch ingesteld. In tegenstelling tot de man ziet zij de auto alleen als een gebruiksvoorwerp, handig om boodschappen mee te doen. De vrouw is ook wat zuiniger, gezien haar belangstelling voor de lagere prijsklasse", Gistermiddag gingen tien dames een auto in de prijsklasse van f 4.800,tot f 5.500,proberen. Het waren Ria Bremer van Televizier, voormalig tv-omroepster Elisabeth Hilhorst-Mooy, Jenny van Lennnep (echtgenote van autocoureur Gijs), de Zwitserse mevrouw L. Wuerz, radioverslaggeefster Inge Kortlang, de autocoureurs Liane Engeman en Mabel 't Hooft, Ineke Sirach, me vrouw W. Tesselaar (zo maar een huisvrouw uit Oostvoorne) en mej. Westerveld van de felicitatiedienst. De gelukkige onder die automo bieltjes zal gevonden worden tus sen Austin Seven (de bekende mi- nicar), DAF 33, Fiat 850, de Eend, R 4, Honda, Simca 1000, NSU Prinz en VW 1200. Ze worden vooral op het gebruik In de stad beoordeeld. Naast de autoslalom, waaraan ook een speciaal politiekorps deelneemt en de Concours d'EIegance zullen vooral de autorijdende vrouwen de trekpleister moeten worden van de ze Noordwijkse week. Behalve de verkiezing van „La- dycar '70" en „Lady Automobiel" (de een is als prijs voor de ander bestemd) zullen de dames deelne men aan een verkeersquiz. Dat is niet alleen een zaak van de tien genoemde paradepaardjes; alle Ne derlandse vrouwen kunnen deelne men aan deze wedstrijden en ver. kiezingen. De quiz, samengesteld door het verbond van veilig verkeer, bevat vragen op verkeersgebeid, geïllus treerd met situatiefoto's, die moeten worden beantwoord als bij het mon delinge rij-examen. De opbrengst van deze quiz zal aan de Hartstich ting worden afgedragen. De Lady Automobiel, die tijdens een Grand Gala in een van Noord- wijks gerenommeerde hotels wordt uitgeroepen, wordt niet gekozen op grond van uiterlijke bekoorlijkhe den, maar louter door haar omgang met de automobiel. Het karakter van een miss.verkiezing heeft men duidelijk willen vermijden. (Van onze pari. redactie) DEN HAAG Het veilig heidsinstituut in Amsterdam Saat een onderzoek instellen "aar het mogelijke verhand dat er bestaat tussen ongevallen in de privé-sector en leeftijd, ge slacht en sociale status. Door dit onderzoek zou aangetoond bunnen worden of bepaalde be volkingsgroepen een hogere kwetsbaarheidsgraad bezitten, staatssecretaris Kruisinga (So ciale Zaken en Volksgezond heid) heeft zijn medewerking aan het veiligheidsinstituut toe gezegd. Het onderzoek zal zich over een jaar uitstrekken, tegelijk ,S! worden gekeken naar moge- Jke samenhang tussen het aan- en de aard van de ongeluk- en de graad van verstede- «king en het seizoen. Ook wordt voorlichting op veiligheidsas- onflerzocht naar zijn uit- ll,?i,M s' Vooral de groepsvoor- hJa op Seb'ed van gezond en „g' .huishoudelijke zaken °Pv°eding zal onder de loep SS®" worden. De stichting VAP(i* doorlichting en -op- meewerkén! h6t 0nder20ek De vrouw van de vermoorde Westduitse ambassadeur, gravin Helena Sabina von Spreti, bij de kist met het stoffelijk overschot van haar man. Het lichaam is gisteren vanuit Guatemala naar West-Duitsland overge bracht. DEN HAAG (ANP) Volgens voorlopige gege vens van het centraal bu reau voor de statistiek be droeg het aantal ter kennis van de politie (incl. ko ninklijke marechaussee) gekomen misdrijven in het afgelopen jaar 240.000 te gen 216.000 in 1968, dit is een toeneming van 11 per cent. Het aantal opgehelderde misdrijven bedroeg bijna 105.000 of 44 percent (v.j. 46 percent). Per 100.000 inwoners kwamen 1.880 misdrijven ter kennis van de politie (v.j. 1.713). De grootste toeneming vertonen de vermogensmisdrijven 1.314 per 100.000 inwoners tegen 1.167 13 percent). De agressieve misdrijven stegen tot 199 per 100.000 inwoners (v.j. 185), terwijl de seksuele misdrijven een geringe daling te zien ga ven: 70 tegen 73. Voor de verkeersmisdrij- ven werd een stijging tot 268 per 100.000 inwoners 3 percent) geconsta. teerd. In totaal werden 109.000 verdachten hij de politie bekend tegen ruim 104.000 in 1968. Daarbij waren 74.500 mannen van 18 jaar of onder (vj. 71.000), 9.300 vrouwen (8.700), 23.300 jongens beneden 18 jaar (22.700) en 2.100 meisjes (1.900). Et werden 1.910.000 over tredingen door de poli tie geconstateerd tegen 1.982.000 in het voorafge gane jaar 4 percent). In 1.110.000 gevallen werd proces-verbaal opgemaakt (vj. 1.125.000) en 800.000 overtredingen werden met transactie door de politie afgedaan (857.000). De po litie inde bij deze transac ties 7,2 miljoen gulden (v.j. 7,6 miljoen). (Van onze correspondent) NIJMEGEN Democratisering van de Katholieke Universiteit te Nijmegen is een feit. Reglementen van een nieuwe bestuursstruktuur zijn vastgesteld. Op 26 mei zullen verkiezingen worden gehouden. Van dat ogenblik af zal het hoogste orgaan van de universiteit de universiteitsraad zqn. In de praktijk zal dan moeten blij ken hoe 3e nieuwe struktuur fun geert. Prof. A. van Melsen, presi dent-curator, heeft een redelijk ver trouwen „dat het allemaal wel zal lukken". Twee en een half jaar zal men met deze struktuur experimen teren, dan heeft een evaluatie plaats Rond deze bestuursstruktuur is veel gepraat Begin september publi ceerden de curatoren het „bruine boekje" waarin een nieuwe demo cratische struktuur werd voorge steld. Op 20 december verscheen het „grijze boekje", met een reeks amendementen op het „bruine" er in verwerkt. De struktuur lag toen in grote lijnen vast Er moest nog al leen een vertaling komen in regle menten. Dit is nu gebeurd. De uni versiteitsraad bestaat uit 52 leden. In de raad heeft men vastgehouden aan oen gelijke vertegenwoordiging van alle geledingen. De belangrijkste grondslagen voor de nieuwe struktuur zijn: Medebeslissingsrecht op alle ni veaus; Openbaarheid van het beleid; Verantwoordingsplicht van alle bestuurscolleges; Eenheid van besturen ten aanzien van onderwijs en een onderzoek naar het algemeen financieel beleid; Eenheid van het wetenschappelijk corps: hoogleraren en wetenschappe lijke staf stemmen in de nieuwe struktuur mee over eikaars kandi daten. Op 26 mei zullen de verkiezingen voor de universiteitraad plaatsvin den. Kiesregisters liggen ter inzage en over ongeveer een maand dienen de kandidaatstellingen te hebben plaats gevonden. De studenten heb ben de laaitste maanden niet meer deelgenomen aan het overleg over de nieuwe struktuur. Veel zal afhangen over hun deelname aan de verkiezin gen. Als maar de helft van een grote faculteit zou opkomen, komt er maar een studentenvertegenwoordiger in de raad. Komen er minder, dan komt er helemaal geen. De vraag is of de studenten zullen meedoen aan de verkiezingen en zodoende de nieu we bestuursstruktuur zullen accepte ren. (ADVERTENTIE) Wat neet mooi Dubletisdenaam. Zes rollen dubbel toilet papier in handige plastic draagtas. Dubbel tissuepapier, dus dubbel zacht, dubbel absorberend. Inderdaad, erg mooi. dubbel toiletpapier I

de Stem | 1970 | | pagina 15