Geruchten over strijd om macht houden aan Boeing-gijselaar - opgelucht - terug in Tokio Kritisch congres D'66 eist vernieuwing in eigen partij Oplossing van celibaatsprobleem niet in zicht jazeker voor u £hann KARDINAAL ALFRINK IN NOORDWIJKERHOUT d DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND BREZJNEV TERUG IN MOSKOU; KOSYGIN EN PODGORNY Ontvoerders Von Spreti rekken ultimatum Arsenal-Ajax op televisie gemakkelijker hugo kayser editie voor I zeeland jp I Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx i Hoofdredacteur: L. Leijendekker I Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 I Telefoon 22341. Postgiro 1114111 Brandt Voorlichting Mor aal-theologen Geweten hoogste gezag voor christen In najaar congres DS'70 vormt voorlopig bestuur BELEIDSPLAN IN DECEMBER Te°:en t.b.-onderzoek Docent Zeeuwse muziekschool geschorst Noordkoreaans schip tot zinken gebracht 24 a 'n irie r 'n nog'n dybeer, ?en. 9 i niet U stuiter toch f aan moeten -Mennen, mevrouw,* fat vader gelijk yt. Vaders hebben gelijk als ze hebben. En vóór s't weer stover 'eer naar jsmann mag.Denkt dat uKet een Moet? Vader wil geen zo, maar alsu jiann gaat voor de \jd met zóveel terug Yk krijgt d. *11fllSSA it Slobbroek van acryl links gebreid, in wit 195) Maten 68 en 74. (4.50) ;nog Babygarnituur Courtelle met gallon- garnering en dubbele knoopsluüing. In de kleuren witdel en rose.(10.95) Ier is nog veel meer j ]0e jaargang no. 26394 maandag 6 april 1970 Weerbericht Enige sneeuw Vrij veel bewolking met af er» toe enige sneeuw. Matige wind. De zelfde temperaturen als gisteren. KANTOREN: ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45, TEL. 37150 BERGEN OP ZOOM, ZUiVELSTRAAT 26, TEL. 6850 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14, TEL. 4957 GOES, KLOKSTRAAT 1, TEL. 8030 HULST, STEENSTRAAT 14, TEL. 3751 (Van onze redactie buitenland) MOSKOU De Russische partijleider Leonid Brezjiuw is zondag I per trein uit Hongarije naar Moskou vertrokken, waar het gonst I van de geruchten over het grote aantal zieken in de top en over mo 1 gelijke vervanging van hoge functionarissen in de ideologische en voorlichtingssfeer. Breznjew woonde in Hongarije de 25ste verjaar van de bevrijding van dat land bij. Russische functionarissen zeggen I dat hij zijn partners in het „trokia", I premier Alexei Kosygin en president Nikolai Podgorny, ziek zal aantref- lfen, Volgens onofficiële berichten I zijn bovendien twee vooraanstaande I leden van het elf man tellende polit. Itaro ziek. Het zijn de partij-ideoloog ■Hichail Soeslov, die weer aan tuber- Italose zou lijden, en vakbondsleider 1 Alexander Sjelepin, die een galblaas. operatie zou hebben ondergaan. Het I tweetal is de afgelopen tijd vaak ge- I noemd in verband met vermoedelijke [pogingen Brezjnew en Kosygin te i vervangen. GUATEMALA-STAD/BONN (D.P i A.) De pogingen om de vrijlating k bewerkstelligen van de in Guate- l»ala ontvoerde Westduitse ambassa deur Karl graaf von Spreti zijn in I bet weekeinde vastgelopen. Ondanks I oproepen van talrijke diplomaten en |wn de regering in Bonn, weigerde Guatemalaanse regering ook zon- yag aan de voorwaarden te voldoen |tan de linkse partizanenbeweging |»Far", die de 63-jarige diplomaat, die l^o een hartkwaal lijdt, vorige week Misdag op straat ontvoerde. Het enige lichtpunt in de kwestie Mat de ontvoerders het ultimatum, I e vrijlating van 25 politieke gevan- IjMien en een losgeld van 700.000 dol- I van zaterdagavond 22 uur ('Ned. I'-M) voor onbepaalde tijd hebben (Verschoven. De pauselijke nuntius in Guatema monseigneur Gerolama Pri- |Si°ne, die als bemiddelaar optreedt, I e' dat het ultimatum „zeer rekbaar" B geworden. -Vanuit de Verenigde Staten heeft Ira Willy Brandt direct I w'i" aanE°mst een beroep op Gua- Ido ®edaan »al het mogelijke te dpf11 0m de vesting van ambassa- Mi o011 sPreti tè bewerkstelligen. LJ\ Guatemalaanse kranten publi- raen de oproep van Brandt Bericht: Nieuws ontbreekt voorts van vice- premier Dmitri Polyanski, die belast is met landbouwzaken. Langer dan een week is hij niet in het openbaar gezien. Volgens Oosteuropese com munistische kringen zou Kosygin af willen treden ten gunste van Po lyanski. Voorts zou worden gedacht aan de opvolging van Soeslov door Kirelenko, lid van het politburo. Volgens onofficiële berichten zou den vier functionarissen uit sleutel posities bij het ministerie van voor lichting zijn verwijderd. Het zijn: Vladimir Stepakow, hoofd van de afdeling agitatie en propaganda van het centrale comité, die benoemd zou zijn tot ambassadeur in Peking. Nikolai Michailow, voorzitter van de staatscommissie voor de pers, wel ke instelling als een soort censor werkt (hij zou met penioen zijn). Alexei Romanow, voorzitter van de staatscommissie voor de film (ook hij zou met pensioen zijn of hem zou een ambassadeurspost aijri aangebo den) en Nikolai Mesyatsew, voorzitter van de staatscommissie voor radio en te levisie (ook bij hem is sprake van een ambassadeurspost). Volgens sommige geruchten is er sprake van een nieuw, alles overkoe pelend, ministerie van voorlichting, terwijl andere berichten willen dat het ontslag van het viertal het ge volg is van scherpe kritiek door vi ce-premier Mazoerow op de wijze, waarop zij de ideologische campagne voor de viering van de 100ste ver jaardag van Lenin hebben gevoerd. In maart begonnen berichten over „vernieuwing" in het Kremlin los te komen. Drie leden van het 11 man sterke politburo zouden in een rond schrijven ernstige kritiek hebben ge leverd op het beleid van Breznjew en Kosygin, en geëist hebben dat de Sovjet-Unie een leiderschap krijgt dat „beslissender" optreedt. De drie briefschrijvers waren Ma zoerow, Mich ail Soeslow en Alexan der Sjelepin, die zouden trachten Breznjew en Kosygin de schuld te geven van de economische moeilijk heden in het land. Precies zo'n be schuldiging leidde tot het aftreden van Kroestjev, in 1964. en uit Bonn, volgens welke '~'and de betrekkingen met zou verbreken in het ge- l^atemala ÏCJ yon Spreti zou ■Werden worden vermoord, van officiële zijde niet be- teri! minister van bui- Eft v zaken- Walter Scheel, amhto ecater zUn Guatemalaanse betrJ?"00' Séwaarschuwd, dat de .li. lnSen tussen beide landen verslechteren als von Spreti 10 in vrijheid komt. ■niet s gisteri?1^ Premier. Tsjoe en-Lai, Mn—j ,.n voor een officieel bezoek in IV vo I °®d;Korea aangekomen. nreaanse premier, Kim Zetóen m'ma? dze men hoo§st Li\enrdk' 5e». P m het openbaar ziet verschij- 33 naar het vliegveld van yÏA i uaai I1G ^Soot^tThata! zïn Chinese De Japanse onderminister xan vervoer Shinjiro Yamamoera stapt (zwaaiend) uit de Boeing. (Van onze correspondent) HILVERSUM Het dagelijks be stuur van de KNVB heeft gisteren alsnog besloten de NOS toestemming te verlenen voor een rechtstreekse uitzending op woensdag a.s. van de voetbalwedstrijd Arsenal-Ajax in de halve finale van de jaarbeursbeker in Londen. Onder druk van een groot aantal clubs uit het betaalde voetbal had de KNVB in eerste instantie geen toe stemming voor de uitzending ver leend. De clubs hebben bezwaren te gen al te veel topwedstrijden op de t.v. gemaakt, omdat de belangstel ling voor de competitiewedstrijden er door zou teruglopen en de clubs erdoor in hun financiële belangen zouden worden geschaad. De uitzending van de voetbalwed strijd begint woensdag om enkele minuten voor 19.30 uur op Nederland 1. De wedstrijd wordt ook recht streeks door de radio verslagen. PADUA Het persoonlijk gewe ten is voor de christen het hoogste gezag, boven dat van de paus, wan neer het niet om dogma's gaat. Dit besluit, dat een belangrijke stap is in de evolutie van de r.-k. kerk, is genomen op het derde moraal-theo- logische congres in Padua. Aan dit congres, dat vier dagen heeft ge duurd, is door 300 theologen deelge nomen. Na een levendige discussie sprak een meerderheid zich voor de slotverklaring uit. In een toespraak aan het slot van het congres zei de Duitse theoloog Bernard Haering onder meer„Had Sixtus de Vijfde gelijk toen hij de „onoverwinnelijke Armada van Phi lips de Tweede zegende vóór de ne derlaag aan .de Engelse kust Urba- nus de Achtste toen hij Galilei ver oordeelde Andere pausen toen zij de inquisitie, de slavernij en de mar telingen rechtvaardigden Beslist niet. Moet men ook als bindend be schouwen de encycliek Syllabus van Pius de Negende over de fouten van zijn tijd, die volgens de liberale kar dinaal Newman tegen de vrijheid van geweten ingaat Of Humanae Vitae van Paulus. de Zesde over de geboortenregeling die talrijke katho lieken irriteerde TOKIO Reuter/AFP) De door studenten gekaapte Japanse Boeing-727 is zondagochtend uit Noord-Korea in Tokio terugge keerd. Aan boord bevond zich be halve de bemannig de Japanse onderminister van vervoer die zich als gijzelaar beschikbaar had gesteld. Het vliegtuig landde om 09.09 uur plaatselijke tijd op de lucht haven van Tokio, vijf dagen na dat het door studenten op een binnenlandse vlucht boven Japan gedwongen was naar Noord-Ko rea te vliegen. Daarmee begon een van de langste en meest dramatische vliegtuigkapingen uit de geschie denis. Donderdag tenslotte stelde de Japanse onderminister van ver voer, Jamamoera, zich als gijze laar ter beschikking in plaats van de passagiers, op welk aanbod de kapers ingingen. De autoriteiten van Noord-Ko rea hadden inmiddels toestem ming voor een landing in Pjong jang gegeven en toegezegd het vliegtuig met de bemanning, twee piloten en een steward, en de vrij willige gijzelaar te laten terug keren nadat de kapers zouden zijn uitgestapt. Noord-Korea liet overigens blij ken niet erg gelukkig met het incident te zijn. Het sprak van een „intrige, die de indruk moet wekken dat de Noord-Koreanen graag trotzkisten en misdadigers opnemen." Men zou onderzoeken wat met de achtergebleven kapers moet gebeuren. Sommigen gelo ven dat zij over enige tijd zullen worden uitgewezen, omdat Noord- Korea er niets voor zou voelen een tweede Cuba, het walhalla van de vliegtuigkapers, te wor den. Drie zichtbaar opgeluchte be manningsleden en een vrolijk lachende Jamamoera stapten gis teren in Tokio uit de Boeing. La ter op een persconferentie zei de onderminister, dat de Noordkore- ancn hen in Pjongjang als illegale reizigers hadden behandeld en dat hun was gezegd dat ze schuldig waren aan illegale grensover schrijding. Het viertal was naar een hotel gebracht, dat ze niet mochten verlaten. Na een kort verblijf daar kregen ze echter toestemming met de Boeing te vertrekken. Radio Pjongjang zond een com muniqué nit waarin werd gezegd dat „het Japanse iijntoestel dat op Noordkoreaans gebied was doorgedrongen, Pjongjang had verlaten." (Van onze pari. redactie) DEN HAAG De nieuwe partij Democratisch-Socialisten '70 zal in het najaar een congres houden om te praten over een beginsel- en een verkiezingsprogram voor 1971. Dat heeft de voorzitter van het voorlopi ge bestuur, drs. A. van Stuijvenberg uit Eindhoven, zaterdagavond mee gedeeld. Hij deed dat na een besloten vergadering in Den Dolder, waar zo'n 120 uitgetreden leden van de P.v.d.A. en andere sympathisanten bijeen waren gekomen. Zij hebben een voorlopig bestuur gekozen, be staande uit negen leden, van wie ze- van uit de P.v.d.A. komen. Op het congres in het najaar zal een definitief bestuur worden ge kozen en zal de beleidslijn voor de Tweede-Kamerverkiezingen in 1971 worden uitgestippeld. De naam van de nieu-we partij is in zo'n 50 gemeenten geregistreerd. In hooguit 8 gemeenten zijn de jon ge afdelingen levenskrachtig genoeg om aan de gemeenteraadsverkiezin gen deel te nemen. DS '70 zal in Eindhoven, Gorkum, Leiden, Zeist en Ermelo met een ei gen lijst uitkomen. Misschien ook in Apeldoorn en Amsterdam. Verwacht wordt dat DS '70 in Eindhoven drie van de zes zetels van de P.v.d.A. zal veroveren. DE CONSUL van Ecuador in Phila delphia is gearresteerd op beschul diging van het illegaal invoeren van cocaïne voor een waarde van een mil joen dollar in de Verenigde Staten. (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM Op het programcongres van D '66 van vrijdagavond tot zondagavond in Rotterdam gehouden, is veel kritiek geleverd op de gang van zaken binnen de eigen partij. In woord en geschrift werd hetoeverloze gepraat" ge hekeld. „We zeuren over punten en komma's, bedrijven woordwegerij en vangen elkaar vliegen af", zo luidde de kritiek. Ook over het onvoldoende functioneren van een be hoorlijk secretariaat en over de slechte organisatie van het congres werden bijtende opmerkingen gemaakt.. Oud-voorzitter Van Lookeren Cam pagne was een van de ondertekenaars van een pamflet, waarin onder meer werd gezegd: „Wij zijn een kleine groep beroepscongressisten, die het vakjargon verstaan. Wij ademen amendementen. We zeuren de kiezers suf. En kijken naar de winst die be neden verwachting bleef. Wij zijn be droefd. Sudder maar rustig door, het gaat allemaal vanzelf. Wellicht blij ken we een koekoeksjong in het poli tieke leven. Wellicht is D '66 binnen afzienbare tijd verdwenen". Ook mondeling kwam diverse keren kritiek op de slechte organisatie en op de „stapels en stapels papieren waar aan we niks hebben om duidelijk te zijn". Op het programcongres werd onder meer gesproken over het buitenlands beleid, over de defensie, de gemeente politiek, de democratisering van het bedrijfsleven, de milieubeheersing en de bevolkingspolitiek. De onderwerpen ontketenden een vloedgolf van amendementen en mo ties. Het beleidsplan zal niet voor het najaar klaar kunnen zijn. Op een con gres in december zal het behandeld kunnen worden. Dat beleidsplan moet aangeven welke politiek D '66 op een aantal belangrijke punten voorstaat. Op het congres van december moet tevens een antwoord gegeven worden op de vraag of D '66 volgend jaar eventueel regeringsverantwoordelijk heid wil dragen. Onder welke voor waarden dat zou moeten gebeuren en met wie D '66 eventueel een rege ringssamenwerking zou willen aan gaan. Enerzijds werd gezegd dat alleen in de oppositie het standpunt van D '66 zo duidelijk mogelijk kan zijn, ander zijds werd er op aangedrongen zo gauw mogelijk aan een kabinet deel te nemen, zo nodig met de grote con fessionele partijen. Op een congres in mei zal de kritiek op de gang van zaken in de eigen par tij aan de orde komen. In een motie sprak het congres uit dat het hoofd bestuur met spoed (en nog voor de- gemeenteraadsverkiezingen) een pri oriteitenschema moet opstellen. Voorzitter Beekmans moest beloven „binnen enkele weken met een dui delijk stuk te komen, waarin D '66 zijn standpunt bepaalt over zaken als: welvaart en welzijn, een rechtvaardi ger verdeling van de welvaart, de leefbaarheid van ons land, en vrede en vrijheid in de wereld. Het congres sprak zich uit voor verlaging van de kiesgerechtigde leef tijd tot 18 jaar. Als men 21 jaar is, moet men lid van de gemeenteraad kunnen worden. (Van onze redacteur geestelijk leven) NOORDWIJKERHOUT De Nederlandse bisschoppen hebben be sloten de directeuren van de dioce sane pastorale centra te belasten met de begeleiding van de verdere ont wikkelingen binnen het priesterambt. Zij hebben tot taak, „goede experi menten inzake de pastorale werk zaamheden van priesterkandidaten en van priesters te begeleiden". Aan dit college van directeuren, die met het priestervraagstuk dagelijks te maken hebben, zullen theologen en andere deskundigen worden toe gevoegd. Dit deelde kardinaal Al trink zondagavond mee, tijdens de opening van de zesde en laatste ple naire vergadering van het pastoraal concilie. Sprekend over het celibaatsvraag- stuk verzekerde de kardinaal dat de bisschoppen, na de bewogen concilie zitting van begin januari en hun eigen verklaring van 19 januari, niet hebben stilgezeten. In aansluiting op de brief van 2 fabruari van paus Paulus aan zijn staatssecretaris, kar dinaal Villot, heeft het Nederlands episcopaat diverse contacten met bis schoppenconferenties en kerkelijke leiders in het buitenland gelegd. Dit werk zal worden voortgezet. „U be- begrijpt dat dit niet betekent dat het probleem op de lange baan is ge schoven", aldus kardinaal Alfrink ge ruststellend. Bij deze contacten is gebleken, „dat geleidelijk aan de indruk verdwijnt, die voor ons verdrietig en voor vele anderen veronrustend was, als zou de kerk van Nederland met geweld, één enkele oplossing van het celibaats probleem willen stellen tegenover de regel van het priesterlijk celibaat die nog van kracht is, aldus de kardi naal. Met grote nadruk wees de kardi naal er op dat de bischoppelijke ver klaring voorstellen bevat, die ten dele in het buitenland al waren be pleit, zoals de priesterwijding van reeds gehuwden. Ook paus Paulus heeft deze mogelijkheid, zij het met reserve, onder ogen gezien Weerstand en reserve echter on dervindt het Nederlands voorstel om priesters, die gehuwd zijn, in het ambt te herstellen Men beroept zich daarbij op het „eenmaal gegeven woord". Hoe terecht de oproep tot trouw hieraan ook is, „men hoeft anderzijds niet noodzakelijk te denken dat een priester, voor wie het celibataire le ven ondanks ai zijn pogingen te zwaar is geworden, daarmee de trouw heeft opgegeven aan het pries terschap, dat hem was toevertrouwd" meende de kardinaal. „Op zeer korte termijn zal er geen oplossing komen", zo zei mgr Al frink verder. De bisschoppen wen sen dit vraagstuk alleen te benaderen in overleg met het wereldepiscopaat en de paus. De bisschoppen willen de last der verantwoordelijkheid die de paus draagt, niet verzwaren. In tegendeel, zo verzekerde kardinaal Alfrink zijn toehoorders, „Wjj zou den ze tot de onze willen maken". Ontevreden met de weinige re sultaten die kardinaal Alfrink inzake het celibaatsvraagstuk te bieden had in zijn openingstoespraak, drong on verwacht de Bredase delegatieleider M. Nooren aan op een nadere uit leg. Voorzitter J. Steenkamp kon al leen beloven dat in de komende da gen tijd zal worden uitgetrokken voor nadere vraagstelling over de eelibaatskwestie. Intussen zullen de delegatieleiders door de bisschoppen in besloten zitting verder worden ge ïnformeerd. (Van een onzer verslaggevers) GOES In een brief van de heer G. VV. Bergman, directeur van de stichting Zeeuwse Muziekschool, is de ouders van een veertigtal leer lingen van de muziekschool in Goes meegedeeld dat hun kinderen voor lopig geen les in piano, harmonium of elektronisch-orgelspel kunnen krij gen omdat de betreffende leraar W. S. M. de Kort heeft geweigerd zich voor een t.b.c.-onderzoek te laten doorlichten. Het besluit om de heer De Kort voorlopig geen les te laten geven is genomen op grond van de wet be scherming leerlingen tegen besmet tingsgevaar. De heer De Kort heeft uit principiële bezwaren geweigerd zich te laten doorlichten. In de brief verzoekt de heer Bergman de ouders voorlopig enig geduld uit te oefenen omdat er op korte termijn geen be slissing in deze zaak is te verwach ten. Inmiddels heeft de heer De Kort zelf in een brief aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid zijn bezwaren tegen de röntgenbe- straling uiteengezet. SEOEL (RTR) De Zuidkoreaan- se marine heeft zaterdagochtend vroeg een 50 ton metende snelle Noordko- reaanse boot met 15 mensen aan boord ter hoogte van de Westkust tot zin ken gebracht, aldus de commandant van de contraspionage, luitenant-ge neraal Koen-Sjang Yoe. De opvaren den zijn vermoedelijk verdronken. De Zuidkoreaanse torpedobootjager Koje-Ham heeft de spionageboot 3% uur achtervolgd vanaf de haven Koen- san. Met de hulp van een tweede ma rineschip werd de boot tot zinken ge bracht na een zeegevecht van een uur. De boot voer zonder licht met een snelheid van 28 knopen en moest spi onnen aan de Zuidkoreaanse kust aan land brengen, aldus de generaal. (ADVERTENTIE) Wij zijn gespecialiseerd in verhuur van slagers-, bakkers-, horeca-, cafe taria en noem maar op kleding veel gemakkelijker want 't wordt ge wassen, gestopt, vernieuwd en elke week gehaald en gebracht. Steeds uw eigen kleding en als 't ka pot is krijgt u nieuwe, 't is niks duur der maar wel vraag zelf maar aan TORENSTRAAT 7, BREDA TEL 01600 - 37789 verhuur en verkoop van alle v»k- kleding in geheel Brabant.

de Stem | 1970 | | pagina 1