Irene Brigade redde Nederlandse eer „Band met Nederland strakker aanhalen" Gastvrijheid Aanpassingsvermogen Prachtkerels Oproep Plezier DE STEM VAN ZATERDAG oorjaarsshow van pjjj. aikte automobielen. m garantie. Inruil ên ring mogelijk. Hier een lit onze collectie. peu' '66 en '67 als nieuv, 404 '67. BMW 2002 '7„ I cessoires. Taunus 17 1 968. Simca 1500 '67. pO '66 2 stuks. Austin Ford Taunus 17 >6 vanaf f 2450. Taunus 5-'66-'67 vanaf f 2250 GT '64-'65 vanaf Fiat 1500 Comfort '65 I t 1300 Familiale '65 '65-'66-'67 vanaf Fiat 600 '65-'66 vanaf Renault R 8 '66-'67-'6! I 2350. Renault R 10 -65 1 1 Kadett '65-'66 vanaf Opel Rekord '65-'66 motor. VW kever 'f- 1 68 als nieuw vanaf VW 1500 '65-*66. Autobi I 36. VW Variant '65.^ 65-'66-'67. Simca 1000 vanaf f 1950. Daf '63. Opel Kadett Coupé 66 vele andere. Wij zijn i van 9 tot 21 uur. Zon- m 10 tot 18 uur. Garage luorg. Almkerkseweg, chem bij Gorinchem' 33-700. op 2, 3, of 4 aprij as 3 Audi Show bij Garae i mdersmarck te KapeÜe ite Audi Show bij Ga- ige (bij het station) 01102-1416. jzen. Autobedrijf Het -n, Gageistraat 33, Etna- I bij station, ca. 70 auto', i, financieren, garantie essen, Peugeots 204, 4üi I 2250, Opeis. Taunussen 2750, Slmca's, Cortina* s f 1700, Sevens, Gliders 1968 vanaf f 2750, 1800. Fiat's 850 coupés naf f 3250, Renaults R vanaf f 2750, Flat's 12« I Spiders sportwagens naf f 3750, zo nog veei oopjes. Geopend van jur, ook 's zondags. tohandel ,,'t Vliegtuig- Gastel staat te koop 01 I deze week '67 Fiat 850 t van nieuw le eig, '67 Fiat 124 le eig. 100 I it 3500,-, '65 Daffodil e le eig. 1850,-, '65 orsair type GT 2950,-, rcedes Diesel 190D iou I at 3950,-, '64 Opel Ka- I Luxe 1875,-, '64 Fiat zuinig 1150,-, '66 NSlï 000 mooie wagen 2350,. d Cortina 100 pet staat '64 Peugeot 403 f 1150,- de Luxe 650,-, '61 Opel de Luxe 650,-, '59 unus 17M i.pr.st. 300,- ault R8 Major f 2250,- wagens worden in el- I rkplaats nagezien en ge. ;rd, wij geven goede en garantie. Ook inruil 't adrse, Kralen 8 naast net van Rijksweg 17, tel 443. fcopen en auto inruilen? higarage, Breda. onze permanente auto- Belcrumgarage, Breda „De Berk" te Eindho- ïdt aan: Renault R '63 17 v.a 3250 BMW "10-2000 65-67 v.a 2750.-. adett, Coupé, Rekord 10 65-68 v.a. 1750.-, )-850 (ook coupé) f 130b 1 1-125, 65-68 1350.- - 3 st VW 1500 '66 v.a. VW 1600 TL '60 ƒ3750.-. 1000-1300 '66 v.a. 1950.- Triumph Herald 12-50 (75.-, Saab *66 2250.- 201-404 '66 v.a. f 2750,- las 1304, als nieuw, '66- 2150.-, NSU Prinz '65 Ford Taunus 12M-17M 150.-, 2 st. Cortina *65-'67 650.- en nog vele ande- 's. Garantie, inruil en *rlng v.a. 200.- aanbe- .Garage „De Berk" tr 97a (Ingang poort) en Tel. 040-23706. Ge- an 9-21 uur en de s tot 18 uur, unus 17M (S) 1968 unus 17M 1966 unus 17M 1961 ■rtina 1963 ID 19 B 1967 0-1965 (Grijs) 0-1965 (Blauw) -1964 ravan 1967 kord 1967 .ravan 1961 kord 1961 s Diesel 1965 Viva 1965 gen 1300-1964 gen 1500-1964 Diesel 1967 en 1965 - :t Chevelle 1966 (type it nieuwe gasinstaUa- et 1960 Sedan en vrachtwagens Diesel 1965 2000 kg grondversnelling :s Diesel 1963! 1700 kg itz. 1963 gesloten met enten enz.) luxe rij be- Bestel 1967 (1650 kg) jbewijs) stel 1964. 1400 ,kg ■ansit 1967. dubbel pers ansit bestel 1000 kg ansit bestel met ruiten j kg ansit bestel met ruiten Diesel 1968 Chassis 6 1 chassis ;je 1967, 1966 en 1965 kup 1967 kup 1966 kup 1966 (dubbel cam- kup 1963 (dubbel cabi- kup 1964 pader 1964 - 6000 kg r Caravan Astral ^wagentje achter mz. 20 stuks rijf C.P v.d. Mast weg 2, Terheijden 01693-677. rken en typen steeds raad. Belcrumgarage kort? Belcrumgarage inanciert vlot. Automobielbedrijf He- koop aan: Mercedes 20D 1968, Mercedes 167, Renault R JJf Karmann Ghia 196 J01 1967, 1968, 1966. ton 1968, VW 1600 TL 1200 1967, 2 maal 000 1967, 1968, 1966. 1967, 1966. 1965Op» eurs 1967, Opel 1 Jw el 1700 1966. 1965. Herald Sport 196' unus Coupé 12 MM®. L 4 1968, Fiat 1» ige Dart 1965 4-W insit 1968. Opel Aalï' Taunus Caravan Verder diverse anoe' te veel om op te n deze wagens zen iiOok keuring toe- en worden in on ,j, irkplaats getest, ol en van nieuwe on orzien. Garantie op ?n en arbeidsloon. financiering mog ■s Academiesingel renover KMA, in*JJ langs de P°°^ Spoorstraat 32 vw*t station Geopend 8" 's avonds. Zondags - 6 uur. Tel. 39870 >93. motor merk pr.st. A. Heeren. *a len. - garage vraagt igvrije auto's vaja coop. Min. Kansg* •eda. tel. OieOOjf^ betrouwbare gc- :uto naar een betro" ;es. Belcrumgarag^ reuaratiesT^j^^ v>rk of servirebeur rumgarage Breda. CONGLETON VERGAT NIET Het stadhuis van Congleton. In maart 1941 was prins Bernhard twee dagen in Congleton bij de oefenende Nederlandse troe pen. In tegenstelling tot de Nederlandse voet ballegioenen die regelmatig door Europa daveren, moeten de soldaten van de Prinses Irene Brigade die tijdens de oorlog in Enge land verbleven, bedaarde engelen van ke rels zijn geweest. Want nu, bijna dertig jaar later praat men er in het stadje Congleton nóg over hoe „handsome" en „nice" de Nederlanders waren. Daar steekt meer achter dan alleen maai de beleefdheid van een bevolking die op de hele Britse eilanden bekend staat om zijn opmerkelijke gastvrijheid. Alleen al in Congleton, dat in die jaren hoogstens tien duizend inwoners telde, trouwden meer dan vijftig meisjes met Nederlandse soldaten. De helft van hen ging mee naar Nederland, de andere helft wist de mannen te bewegen in Engeland te blijven. Een onzer redacteuren reisde dezer dagen naar Congleton op zoek naar herinnerin gen aan de Prinses Irene Brigade, die ruim 25 jaar geleden zo'n belangrijk aandeel had in de bevrijding van ons land. Het speur werk werd hem alleszins gemakkelijk ge maakt door de intensieve medewerking die hoofdredacteur A. John Condliffe en diens redactiestaf van de „Congleton Chronicle" verleenden. (Van een onzer verslaggevers) CONGLETON (Engeland) Het bijna 20.000 inwoners tellen de stadje Congleton ligt ongeveer een uur rijden van Manchester. Men praat er als in Coronation Street en als je bier drinkt in „The Bull's Head" of in de „Lamb Inn", luisterend naar de stemmen om je heen zou je je in de „Rovers Return" van Jack Walker kun nen wanen, ware het niet dat je vergeefs uitziet naar Elsie Tanner of Ena Sharpies. Congleton is een markt-, industrie ën veeteelt-centrum. Het vormt een trotse gemeenschap Trots op de ban den mei het Britse verleden, trots op de eeuwenoude stadsrechten die Congleton het recht geven op een aparte afgevaardigde in de graaf- shapsraad en op een eigen, gekozen burgemeester Allemaal zaken die de rechtgeaarde burger van Congleton je vertelt als je noE maar nauwelijks een uur in zijn stad vertoeft. Het klapstuk is het monumentale Gods huls van het oeroude, schilderachti ge en tegen Congleton aanleunende gehucht Astbury, dat evenals zo veel oude Britse kerken de revo lutionaire republikein Cromwell tot paardestal heeft gediend. Congleton ligt aan de voet van he grauwe, met mijngangen doorsneden heuvels van Stoke en aan het begin van de malse, glooiende weidevlakte van Cheshire. Niet ver van de stad richt het reusachtige, schotelvormige oor van Jodrell Bank zich naar de melkweg. De werelberoemde sterren wacht is echter niet het enige teken van deze tijd. De sterk wisselende gunst van he welvaart heeft zijn sporen achterge laten in de oude stad waar het ge meentebestuur thans de handen vol heeft aan saneringsprogramma's. Maar tegelijkertijd is de stad °ok een nieuwe bloeiperiode aan te, zien. Vriendelijke, moderne woonwijken, nieuwe fabrieken en winkels en een levendig verkeer, bewijzen dat Con gleton weer meedoet. De stad heeft ook eigentijdse pro blemen, zoals een grote inkomende pendel van vrouwen tegenover een even grote uitgaande pendel van mannen. Geen wonder dus dat Bar bara Castlés droom van „gelijke be taling voor mannen en vrouwen", juist in Congleton waar de vrouwelij ke textielwerkers de arbeidsmarkt beheersen, de nodige zorgen baart. Het meest kenmerkend voor Con gleton echter is de gastvrijheid die die geen grenzen schijnt te kennen en die naar men zegt krakteris- tiek is voor de hele streek rond Manchester. In deze omgeving streken in het oorlogsjaar 1940 honderden Nederlan ders neer. Voor velen van hen ein digde hier voorlopig de langdurige en gevaarlijke zwerftocht, die begonnen was in de meidagen van 1940 toen zij door de binnenvallende Duitsers uit de zwakke Peelstellimgen werden verdreven- Anderen arriveerden er alg Engelandvaarder en zeer velen kwamen uit alle hoeken van de we reld. Engeland, toen Europa's laat ste bastion van de vrijheid, werkte als een magneet op honderden jonge mannen die Nederlandse namen droe gen. Niet weinigen spraken de taal van hun vaders niet eens meer. In de Nederlandse onderkomens in Con gleton werden bijna dertig talen ge sproken! En hoewel de Engelse les sen verreweg het drukst bezocht wer den, waren er toch ook nog heel wat die moeite moesten doen om de Ne derlandse taal te leren. Voorbeelden daarvan waren de zes gebroeders Van Pelt. Als kleine kinderen ver huisden zij met hun ouders naar En geland en toen de oorlog uitbrak was hun spraak niet meer te onder scheiden van die van de meest on vervalste cockney. Ook nu nog spreekt Theo van Pelt een ander En gels dan dat van zijn eveneens in Congleton teruggekeerde oud-wa penbroeders. In de voorzaal vam The Bull's Head hebben zij zich verzameld. Ruim twintig welvarend uitziende mannen van middelbare leeftijd. Sommigen hebben hun echtgenotes meegebracht. De mannen hanteren hun hele of halve pinten Mild of Bit ter als de meest doorgewinterde Britse pub-gast. Het zijn trouwens Britten deze mannen met namen als De Coninck, Van der Maas, Keizer. Gelens, Zoon, Van Schijndel en Hey- nen. Slechts één van hen is wettelijk Nederlander gebleven, alle overigen hebben de Britse nationaliteit en het valt op dat zij ook onder elkaar En gels spreken. „Dat doe je vamzelf", zegt de heer I. van Elsacker, „we doen nooit an ders. Bovendien weten we dat het voor Engelsen r.let leuk is als je in hun aanwezigheid een vreemde taal spreekt". De oud-soldaten van de Irene-Bri gade zijn volledig opgenomen in de Britse gemeenschap. Zij klitten ook niet aan elkaar in allerlei Neder landse verenigingen. Zolang de kin deren kleiner waren was er een „Dutch Club" in Congleton. Jaar lijks hoogtepunt was het Sinterklaas feest. Maar nu de kinderen groot zijn, hoeft het niet meer. De klein kinderen hebben zelfs nooit van Sin terklaas gehoord- Dit volledig opgaan in hun nieuwe nationaliteit, hun nieuwe omgeving is de logische consequentie van het aanpassingsproces dat gedurende de oorlog al begon en dat het de toen malige soldaten zo gemakkelijk maakte contact te krijgen met de bevolking. Dat hen voor altijd popu lairder maakte dan de Ieren, de Amerikanen en zelfs de uit andere delen van het land afkomstige Britse regimenten die destijds de gastvrij heid van Congleton met de Neder landers moesten delen. Nederlanders staan in het buiten land al zou je dat niet zeggen als je de toeristen en de voetbal- of schaatsfans bekijkt bekent om hun grote aanpassingsvermogen. Vooral in Engeland heeft dat voor de oud-soldaten ook een praktische kant. De -ltijd voor vreemdelingen gevoe lige Engelsman heeft met deze Ne derlanders geen enkele moeite, zelfs niet als hij van hen op het werk lei ding heeft te accepteren. En dat zegt heel wat over het Nederlandse aanpassingsvermogen. Stuk voor stuk kunnen deze man nen zich dan ook geslaagd noemen Zij hebben allemaal een goede baan of een florerende zaak. De „Congle ton Chronicle" schreef een paar jaar geleden al: „Wij realiseren ons niet eens meer dat er iets vreemd is aan namen als Van pelt, Zoor of Van Elsacker. Zij klinken ons even gewoon in de oren als Smith, John son en Whittacker". Toch; het bloed kruipt waar het niet gaan kan en af en toe komt de oude aard nogeens boven. Zoals kort geleden toen het Engelse elftal er niet in slaagde het voor Mexico uit geschakelde Nederland te verslaan. En enkele jaren geleden toen lands kampioen Ajax in twee legendarische wedstrijden zijn meesterschap over Liverpool (dat ligt niet zo ver van Congleton) oewees, hadden een paar ex-Nederlanders net zoveel verpak kingen van een wasmiddel, Ajax ge naamd, verzameld als ze vinden kon den om die in het bedrijf waar ze werkten neer te zetten op de meest in het oog lopende plaatsen. jes, probeert Congleton de banden die het met Nederland meent te heb ben, strakker aan te halen. In de plaatselijke krant verschijnen de laatste maanden regelmatig ingezon den stukken over de brigade en een oproep van de redactie, gericht tot alle ingezetenen die destijds contac ten onderhielden met Nederlanders leverde een indrukwekkende lijst na men en adressen op van mensen die naast- hun herinneringen ook over foto's, brieven, hantekeningenboeken enz. beschikken. De meest opvallende naam op de lijst is Mrs. Jackson. Zij is een vriendelijke, levendige vrouw van 83 jaar. Zij ontvangt ons in haar piep kleine, gezellige salon bij een lekker open vuurtje. Haar ogen schieten vol tranen als herinneringen één voor één opkomen. Mrs. Jackson heeft tal van Nederlanders gekend, waar van sommigen haar „moeder" noem den Zij heeft een boek waarin hon derden Nederlandse handtekeningen staan. Zij werkte destijds in Goodwins Westminster Café, waar zij de solda ten voorzag van de schaarse maar felbegeerde eiren. „Er was toen dis tributie", herinnert zij zich, „je kon maaj één ei per maaltijd krijgen. Maar die jongens wilden er min stens twee natuurlijk. Als het een beetje meezat, kon ik dat wel rege len. Eén ei ging dan onder de gebak ken aardappelen vanwege de con trole begrijpt u? en het andere er bovenop". Voor één man in het bijzonder had mrs Jackson een zwak. Dat was voor sergeant Gerard Dreese. Zij laat een foto van hem zien. Een donkere, knappe jongeman in 'n uni form dat hem als gegoten zit. Toen hij vertrok uit Congleton gaf hij haar een prachtig cadeau. Sindsdien heeft zij nooit meer iets van hem ge hoord. Zij weet niet eens of hij de oorlog heeft overleefd. Dat stelt haar nog altijd zichtbaar teleur- Nu, bijna dertig jaar nadat de eer ste Nederlandse soldaten hun intrek namen in enkele leegstaande fabriek- Er is in Congleton nog maar één pub te vinden waarin dezelfde fami lie de scepter zwaait als in de oor logsjaren. Dat is The Lamb Inn in Blake Street. Mrs. Lotti Green nam een aantal jaren de zaak over van haar vader Bill Beckett. The Lamb is een échte pub, met (genummerde) vertrekken gegroe peerd rond het buffet. Het grootste vertrek, de saloon, was in de oorlogs jaren een verzamelplaats voor Ne derlanders. Mrs. Lotti Green: „We hebben de piano die toen zulke goe de diensten bewees, er nog maar pas geleden uitgehaald". Zij toont ons de brandschone sa loon met zijn Edwardiaans aandoend bloemetjesbehang en zijn ouderwetse, goed in de boenwas zittende café- meubelen. Met een breed armgebaar schijnt ze de sfeer van toen te wil len oproepen: een rokerige kamer, gevuld met lachende, Engels en Ne derlands doorelkaar pratende en zin gende soldaten. „Het waren pracht kerels", zegt ze. „Wij hebben nooit ook maar een greintje moeilijkheden met ze gehad sinds we voor het eerst kennis met ze maakten. De eerste woorden die de Nederlanders ons riepen hadden met koffie te maken. Sinds die eerste kop zijn ze altijd blijven komen" Mrs. Green laat ons brieven zien. Zij heeft nog lang met Nederlanders gecorrespondeerd. Er is een brief bij een oude al van een zekere J. Plouvier uit Goes. Zij heeft nu al lang niets meer van hem gehoord, zegt zij. Meer in de huiselijke sfeer liggen de herinneringen die Mrs. F Gibson van Howey Hil] aan de Irene Briga de heeft. Zij was toen 14 jaar en haar ouders waren bevriend met een Tilburger, J. van Dartel. „Hij was wat ouder dan de meeste. Hij was getrouwd en vader. Ik weet nog dat hij via het rode kruis de eerste brief van zijn vrouw kreeg", zegt Mrs. Gibson die nog regelmatig contact heeft met de familie Van Dartel. Mrs. Gibson: 's Zondags waren er altijd concerten in het park. Wat hadden we dan een hoop plezier met de Nederlanders". Een hoop plezier. Dat hebben de Irene Brigade en Congleton met el kaar beleefd, ondanks de zorgen e. de problemen van de oorlog. Congle ton herinnert zich dat nog altijd erg goed. Men hoopt er in mei, als het daar carnaval is, de kapel van het Gaideregiment fuseliers Prinses Ire ne te kunnen begroeten Weet men in Congleton veel over de bezuinigin gen bij de Nederlandse defensie waar men wikt en weegt of de kapel er wel heen kan en waar men eigen lijk hoopt dat Congleton zelf de kos ten betalen zal? Het zou jammer zijn als het niet doorging. Congleton zóekt het contact met Nederland. En dat te merken is na Belgische boekjes vol kaas- koppen-humor en Italiaanse en Spaanse NL-woordspelingen tóch een heel aangename ervaring. W. KOCK CONGLETON Congleton's af gevaardigde in de graafschapsraad de heer R. (van Reggie) Wor- thington is ziek. Hij is het slacht offer van de achterhoedegevech ten dit de griepvirussen leveren na een winter waarin zij Enge land zwaarder dan normaal teis terden. Hij wilde mij op de lucht haven van Manchester ophalen, samer, met super-intendant T. Le wis (die er wel was) en „Chro- nicle"-redacteiir John Condliffe (die zich ook ai wegens griep moest laten vertegenwoordigen door zijn assistent David Johnson). County-counceller Reggie Wor- thington kon dus de deur niet uit en er zal niets anders op dan dat ik hem thuis ging opzoeken. Over enkele maanden zal Reggie Wor- thington de nieuwe mayor (bur gemeester) van Congleton zijn. Dat staat nu al vast omdat de mayor gekozen wordt door de le den van de stadsraad en omdat Worthmgton de nummer-één-kan- didaat van de meerderheid is. De heer Worthington loopt al heel lang rond met het plan om zijn stad te verbinden met een Nederlandse stad. „Twinning" noemt men dat daar. Hier spreekt men wel van jumeleren. Nu Reg gie Worthington een oud-po litieman mayor wordt, heeft hij zich voorgenomen van een broe derschapsverbintenis tussen Con gleton en 'n Nederlandse stad, een programmapunt voor zijn ambts termijn te maken. Vandaar dat de county-coucellor er zo op stond in contact te komen met de Ne derlandse journalist „Sinds de oorlog zijn wij twee- lingstad met het Franse Trappes" zegt hij. „Dat gaat heel aardig, maar het ligt voor de hand dat wij met een Nederlandse stad moeten „twinnen". Welke Engelse stad behalve misschien Londen heeft zoveel banden met Ne derland? Er zijn hier meer dan vijftig Nederlands-Britse huwelij ken gesloten. Vriendschappen tus sen Nederlanders en families uit Congleton hebben de eerste gene ratiewisseling al overleefd. Wij kennen de Nederlanders hier een beetje. Wij mogen ze...." Mevrouw Worthington valt hem in de rede; „Toen wij trouwden, wa ren er verschillende Nederlanders van de Prinses Irene Brigade op onze bruiloft". De aanstaande mayor van Con gleton is vastbesloten zijn plan nu door te zetten. „Als de raad niet meewerkt", zegt hij met een blik van verstandhouding naar „Chro- nilc"-redacteur John Condliffe, „dan richten we er een apart co mité voor op. De mensen willen wel. Reken maar!" Ook de tegenwoordige burge- meestei, de heer G. A. Campbell, is een groot voorstander van Wor thing!,on's idee. Hij ontvangt mij, kort voor de aanvang van de we kelijkse raadsvergadering, in zijn statige ontvangstkamer. Met een glas whisky en een handtekening in het gastenboek worden de vriendschapsbanden van Congle ton met Nederland onderstreept. Gemeentehuis-bode Eric Stand- ring neemt deel aan de toast en daartoe heeft hij alle recht als veteraan van de Slag om Arnhem. Mayor Campbell somt ook nog eens de banden op die zijn stad mei Nederland heeft. Hij wijst mij in de hal op een drieluik dat de herinnering levend houdt aan stadgenoot George H. Eardley die als sergeant tijdens de Slag bij Overloon door een buitengewoon moedige solo-actie een doorbraak in de vijandelijke linie forceerde en daarmee Engelands hoogste militaire onderscheiding, het Vic toria-Cross, verwierf. Alvorens mayor Campbell zich naar de wachtende raadsleden rept, zegt hij nogeens; „Ik hoop dat hel nu spoedig komt tot een vriendschapsverbond tussen Con gleton en een van Uw steden." Waarvan akte! W. KOCK WORTHINGTON CAMPBELL (Van een onzer verslaggevers) CONGLETON-DEN HAAG „Ik weet niet meer welk jaar het was, maar wel op welke dag: 31 augustus, koninginnedag. We werden door een Duits vliegtuig getorpedeerd. Vijf ■lagen zaten we op een vlot voor we werden opgepikt Na vier weken wachten aan de wal het was in Afrika hadden ze op die manier a, weer 1400 man aan drenkelingen elkaar Genoeg om per schip "aar Engeland af te voeren. Een jaat later, weer op koninginne dag en bijna op dezelfde plaats als waar we waren getorpedeerd, wer den we opnieuw door Duitse vlieg '"'ken aangevallen. En toen haalde den"1'!11 fcers'e vliegtuig naar bene Dat is het verhaal van de heer J van Oss (afkomstig uit het Brabant- as Oss maar nu in Congleton wo- "end) Het is een van de mini-sto- H Te deze avond in „The Buli's ead de ronde doen, nu de herin Vinger, worden opgehaald. De heer Van Oss was een van de <h 6 s0y3'611 van de Irene Brigade m "S aangewezen om aan boord n Nederlandse koopvaardijschepen als dutter te dienen. ln,j1Lderer' werden belast met de ^ustoewaking Weer andeien wer ft uitgezonden naar Indië om daar te laat aan te komen en zich ver volgen;, aan te sluiten bij de Britse troepen in Ceylon en India Er werd ook een groep uitgekozen om te wor den opgeleid voor geheim agent. Zij zouder worden afgeworpen boven be zet Nederland De heer M. J. van Dartel (een van degenen die op de ze avond zijn vrouw heeft meege bracht) bracht veertig van hen mei zijn bus naar hun opleidingsbestem- ming Var- 39 man is niet of nau welijks bekend hoe zij aan hun einde kwamen De veertigste overleefde de oorlog. Hij werd voor dienst als geheim agent afgewezen omdat hy in Nederland te gemakkelijk herkend zou kunnen worden. De wonderlijkste verhalen en be levenissen komen voor de dag. Niet alleen belevenissen van de hier in „The Bull's Inn" verzamelde man nen, maar ook avonturen van hun oud-wapenbroeders, waarvan er veel gesneuveld zijn Sommige verhalen lijken wat sterk, andere vertonen duidelijk de eerste sporen van legen devorming En in alle gevallen zijn de hoofdpersonen de mannen die uit alle windstreken in Congleton bijeen kwamen om wapens, kracht en er varing te verzamelen en deel te ne men aan de eindafrekening aan gene zijde van de Rijn en aan de bevrij ding van Nederland. Het merendeel van de Nederlan ders die m 1940 en 1941 in Congleton bijeengebracht werden, vormde de Prinser Irene Brigade, die in 1944 en in 1940 zich vechtend een weg zou banen van Normandië naar de Sei ne, naar de brug bij Hedel, naar Til burg en naar Walcheren om tenslot te als eerste geallieerde eenheid Den Haag binnen te trekken. De officiële oprichtingsdatum van de brigade is 11 januari 1941 De een heid «vas toen echter nog niet op vol le sterkte en verbleef nog in Congle ton in afwachting van het gereedko men van het kamp dat speciaal voor de Nederlandse troepen werd opge trokken nabij Wolverhampton 't Af scheid van Congleton kwam in de zomermaanden van 1941. maar toen waren de banden met deze stad ste vig aangehaald, zoals vooral het hu- welijksregister bewijst. In juli 1943 werd de Irene Briga de ingedeeld bij de 21ste legergroep waarvar, het leeuwedeel gevormd werd door het Canadese Eerste Le ger en het Britse Tweede Leger en dat onder bevel van Montgomery, ge reed gemaakt werd voor het tweede (runt in Europa. De Irenebrigade arriveerde begin augustus in Normandië op 't moment dat de Duitse legers die opgesloten zaten in de „Zak van Falaise" als sneeuw voor de zon verdwenen door onophoudelijke beschietingen en bombardementen. De brigade werd ingedeeld (samen met de Belgische „Libération") bij de Zesde (Britse) Luchtlandingsdivisie. Met deze een heid, voornamelijk bestaande uit Ro de en Groene Baretten en eigenlijk bestemd voor korte, krachtige acties, rukte de Irene Brigade op naar de Seine waarbij zij Pont Audemer be vrijdde, de eerste stad die de briga de alleen voor haar rekening nam. Na de bliksemopmars door België en na bij Beringen en Diest in hevi ge gevechten gewikkeld te zijn ge weest, overschreed de brigade in de nacht van 20 op 21 september in de buurt van Eindhoven de Nederland se grens In oktober werd de brigade ondei bevel geplaatst van de 7e Pantser divisie om deel te nemen aan de operaties m Midden-Brabant. Alge meen bekend is het aandeel dat de brigade heeft gehad in de bevrijding van Tilburg, opererend op de scheids lijn tussen het Eerste Canadese Le- gei en het Tweede Britse Leger, een lijn die liep van Baarle-Nassau via Alphen Gilze en Breda naar Geer- truidenberg. Na hevige gevechten om de Tilburgse buitenwijk Broekhoven was net de brigade niet gegund de stad binnen te trekken. In plaats daarvan werd doorgestoten naar Hui ten waar de troepen in stelling gin gen. Terwij] de Polen Gilze bevrijd den en met een dubbele boog via Ba- vel en Dorst tegen Breda oprukten bezette de Irene Brigade vanuit Hui ten het station en het centrum van Rijen. Met de val van Breda werd het in het operatiegebied van de bri gade weer rustig en kon een andere taak verwacht worden. Op 31 okto ber vertrok de brigade dan ook uit Rijen naai een sector rond Raams- donksveei Het volgende operatieterrein van de Irene Brigade wa3 Zeeland, voor namelijk Walcheren en Zuid- en Noord-Beveland. Hier had de briga de hoofdzakelijk een bewakingstaak en dat dit niet zomaar een rustkuur was bewijst het oorlogsdagboek van de brigade dat herhaaldelijk spreekt van artilleriebeschietingen en ge vechten met infiltrerende Duitse een heden Op eerste Kerstdag bracht gevechtsgroep 2 van de brigade bij Domburg twee kleine Duitse onder zeeboten tot zinken met mitrailleur- vuur vanaf de wal. De zwaarste beproeving die de brigade onderging wachtte haar nau welijks een maand voor de capitula tie. Op 19 april had de eenheid waar toe de brigade op dat moment behoor de opdracht gekregen de Bommeler- waard te bezetten. Daartoe moesten twee bruggehoofden over Maas worden gevormd Eén bij Alem dat Britse mariniers voor hun rekening zouden nemen en één bij Hedel waar voor de Irene Brigade werd aange wezen. De operatie van de Irene Bri gade bij Hedel lukte, ten koste van zware verliezen. De mariniers ech ter werden teruggeslagen en van een bezetting van Bommelerwaard moest worden afgezien. Drie dagen handhaafden de Nederlanders zich, soms vechtend met de bajonet, op hun kleine bruggehoofd in het ver woeste Hedel. Toen kwam de order zich terug te trekken op de weste lijke oever van de Maas. Twaalf mannen verloren het leven in deze laatste grote operatie van de Brigade Twaalf mannen van de op merkelijkste eenheid die de Neder landse krijgshistorie heeft gekend. Een eenheid waarin de verslagen, maar ontsnapte veteranen van 1940 vochten naast voor de goede zaak ge droste leden van 't Franse vreemde lingenlegioen; jongens uit Indië naast emigrautenzonen uit Canada, Ameri ka, Engeland en Zuid-Afrika, mari niers naast marechaussees, Enge landvaarders naast verse oorlogsvrij willigers uit het bevrijde zuiden van Nederlahd De dodenlijst van de brigade (de meeste kruisjes staan achter de na men Bréviile, Diest, Tilburg, Walche ren en Hedel) is een afspiegeling van de offers die dit internationale en toch Nederlandse gezelschap bracht voor de zaak van onze vrijheid. Vijf entwintig jaar gelenen W.K

de Stem | 1970 | | pagina 9