De Stem VRIJSTATERS - DIE NAÏEVE JONGENS VAN HET GELUKZALIGE EILAND Zuidamerikaanse guerrilleros geloven in succes van ontvoeringen HYPOTHEEK IS GOEDKOPER DAN MEN DENKT fuca lavona Schoolfronter William Roodenburg: Kunstgebit? AFTELLEN APOLLO 13 BEGONNEN NIJMEEGSE DOCENTEN VRAGEN ONTSLAG DIRECTEUR DECATES Von Spreti: architect die in de politiek ging Een beste krant in elk opzicht Een nieuw Plantaardig produkt SCHIJN AANVAL REVOLUTIE HUISDEUR DOEL: MACHTSVERTOON EN UITLOKKEN VAN ONPOPULAIRE MAATREGELEN Jongste reeks Het geweer IN AUGUSTUS A.S. WEER NAAR LA COURTINE Prof. Röling: We hollen naar een catastrofe POGING TOT ONTVOERING MISLUKT Man schiet op studenten 15 DE STEM VAN DINSDAG 7 APRIL 1970 15 Bij exploit van ondergete kende, Martinus Degen, deurwaarder bij de, Arron dissementsrechtbank te Breda, wonende te Bre da, Zaanmarkstraat no. 18, d.d. 3 april 1970, is ten verzoeke van de Raad voor de Kinderbescherming te Breda, zetelende te Bre da, aan Georgette Julie van Hijfte zonder bekende woon- of verblijfplaats, betekend de grosse van een vonnis d.d. 19 maart 1970, gedaan en gewezen door de Arrondissementsrechtbank te Breda, bij welk vonnis is uitgesproken de adoptie van Jacqueline van Hijfte door de echtelieden van I Pelt-van Steen, beide wo-1 nende te Tilburg. M. Degen, deurwaarder. Bij exploit van ondergete- kende, Martinus Degen, deurwaarder bij de Arron dissementsrechtbank te I Breda, wonende te Breda, Zaanmarkstraat no. 18, d.d. 3 april 1970, is ten verzoeke van de Raad voor de Kin derbescherming te Breda, zetelende te Breda, aan i Margaretha Ludovica Helt- na Maria van Weert, zon der bekende woon- of ver blijfplaats, betekend de grosse van een vonnis d.d. 19 maart 1970, gedaan en gewezeh door de Arrondis- sementsrechtbank te Breda, bij welk vonnis is uitge- j sproken de adoptie van minderjarige Roland v: Weert door de echtelieden van Pelt-van Steen, bei den wonende te Tilburg. M. Degen, deurwaarder, dat in vele landen reeds -net succes •vordt toegepast •s Fuca excellent. {eerlijk-werkende uca-dragees! Probeer ze ook en u zult het merken en voelen. Fuca excellent bevordert de spijsvertering op doeltreffende wijze. Door zacht-laxerende werking van plantaardige stoffen wordt uw stofwisseling bevorderd. U voelt ziek weer prettig en opgelucht. Fuca excellent ls eenvoud# ue gebruiken. U neemt 3 maal per dag voor of n* de maaltijd 1 of 2 dragees met wat water. 45 Fuca-dragees elegante verpakking 0,0 in dubbele verpakking BREDA Met William Roo denburg, student aan de Bre dase sociale academie, hebben we een gesprek over de achter gronden van de experimentele school, die o.a. in Breda door middelbare scholieren vorige week op touw werd gezet. Hij is een van de deelnemers. Eigen lijk gaat het om de achtergron den van dat hele schoolfront- idee. Wat willen ze eigenlijk En heeft het ook iets te maken met zoiets als de Oranje Vrij staat Waar komt dat schoolfront van daan WILLIAM: Ik denk dat het des tijds in de eerste plaats gemotiveerd werd vanuit onze opleiding, ik be doel op de sociale academie. De stu die wordt gekarakteriseerd met al lerlei lege ethische begrippen, die eigenlijk door iedereen worden ge propageerd: het gaat om de ont plooiing vam de mens, heet het dan, een ontplooiing in vrijheid en ver antwoordelijkheid, het gaat om een kritisch bewustzijn. Van links tot liberaal kun je dat vandaag de dag overal horen. Maar betekent het ook wat? Ja, toch wel: ons bestaan moet aardiger gemaakt worden; dat vindt meneer Philips ook en die mannen hebben maar wat graag dat ie mensen kritischer worden. Dat kan uitstekend ingepast worden in het systeem. Bij Philips heb je in derdaad ai jaren project-onderwijs. Nou, en! aanvankelijk zelfs de autoriteit zélf in betrokken en dat gebeurt eigen lijk nog steeds. Dat zou je inder daad in Moskou niet lukken, ze zouden het daar veel beter door hebben. Je wilt zeggen: de autoriteit daar is van ijzer en je loopt je er op te pletter: die van ons is een gummi bal, je kunt er op boksen en er te gen trappen, maar hij verandert niet echt. WILLIAM: Maar het schoolfront heeft tot nu toe zelf ook maar een heel vage anti-autoritaire instelling, die helemaal niet doorgezet is. Wat zijn er in Breda aan anti-autoritaire acties geweest? Helemaal niks toch en er waren gelegenheden genoeg geweest. We hebben alleen de har de kantjes een beetje zitten afslij pen. Jij vindt dus, dat er eigenlijk niets verandert, wanneer scholen een schoolparlement krijgen met in spraak en zelfs beslissingsbevoegd heid? WILLIAM: Wezenlijk gebeurt er dan inderdaad niets. Aanvankelijk hebben de dragers van ons econo misch en maatschappelijk systeem wat moeite met deze dingen, maar het zal hun gauw blijken, dat net allemaal noodzakelijk is en trouwens ook best kan zonder wer kelijk iets te veranderen aan „de ideologie van het Westen". Kijk, ken we met het schoolfront start ten, was dat expliciet wel een aan val op het systeem, maar impliciet met: we vertaalden het niet naar de basis van het systeem waarop ons onderwijs, onze opvoeding en ®ze arbeid rust. We hebben er Vind jc dat erg? Is dat niet de geleidelijkheid van de verandering? WILLIAM: Dat zou het kunnen zijn als je elke stap bewust binnen een bepaalde strategie bracht; wan neer het een fasering was van de verandering waar je bewust op af stuurde. Maar dat is helemaal niet het geval. Het zijn namelijk alle maal maar schijn-veranderingen, vorm-veranderingen, die tot nu toe het systeem alleen nog maar per fectioneren. Een schoolparlement wordt onmiddellijk ingepast in het systeem. Dat is het juist. Het onder wijs staat immers helemaal in func tie van onze maatschappij. Je zou moeten beginnen met de hele par lementaire democratie in discussie te stellen. En denk je ook iets te bereiken? WILLIAM: Ik denk heus niet bin nen een paar jaar een revolutie te bereiken, maar dat is wel het uit eindelijke doeL Laten we maar eerlijk wezen: een socialistische staat. Misschien 3at we over 500 jaar zover zijn, maar dan moeten we er wél nu mee bezig zijn. Neem nou het onderwijs. Het is doodge woon een uitgestelde produktiefac- tor. Het gaat in het onderwijs hele maal niet om mij, maar om mijn bruikbaarheid straks, binnen een systeem dat ons 'uitbuit. Je kunt heel wat mensen best duidelijk ma ken dat ze in het onderwijs gebruikt worden om dragers te worden van dat systeem. Maar zo gauw je con- oreet wordt, blijkt het niet aain te slaan. Neem een politieke discussie over Oranje Vrijstaat. Mijn kritiek erop: het is in wezen systeem-bevesti ging, het is bewust op een elite gericht. De maatschappij wordt door de Oranje Vrijstaters niet geanaly seerd en aan een analyse van hun eigen doelstellingen komen ze niet eens toe. Het zijn die jongens van het gelukzalige eiland. Verschrik kelijk naïef. Ik weet wel, dat ook wij de arbeiders nog niet aanspre ken, maar zij doen dat bewust niet. Zij spelen parlementje en zijn lief voor de autoriteiten. Natuurlijk kan Merckx daaraan mee doen. Het is zonder gevaar. Een prachtige vlucht -mogelijkheid voor potentiële linkse krachten. Het is verleidelijk om er in te kruipen als je denkt aan de moeizaamheid waarmee de ideeën zich in werkelijkheid ontwikkelen. Oranje Vrijstaat biedt de „we-zijn- er-al"-filosofie. „Kom er ook maar bij," zeggen ze lief en kinderlijk en dan denken ze de maatschappij te hebben hervormd. Die jongens houden geen rekening met het per fectionisme van onze maatschappij, dat dit soort uitingen (de Play-boy- filosofie; het nudisten-eilandje op Texel; de vrije seks voor de elite van de NVSH) gemakkelijk in zich opneemt. Met het bezetten van een leegstaand huis heb je de woning nood economisch nog niet verklaard. En het helpen van bejaarden? Dat doen de verkenners al jaren. Wat willen jullie dan? WILLIAM: Je kunt in de eerste plaats constateren dat de mens ver vreemd is van zichzelf. Dat zie je in het groot en in het klein aan oorlogen en dat gedoe. En dat komt omdat men niet uitgaat van de mens, maar van het systeem. Oké, dat zegt iedereen. Maar daar doe je pas wat aan als je een nieuwe rich ting wijst en zegt: sociaal-econo misch moet onze maatschappij tot verandering komen. Uiteindelijk be- tekent dat: de stichting van een socialistische maatschappij. Dat zal uiteindelijk revolutie betekenen: de weerstand van de behoudsgezinden zal groeien en dan blijkt dat alleen een gewelddadige omwenteling het antwoord is. Je gelooft dus in de klassenstrijd? WILLIAM: Ja, die is er nog steeds. Maar alleen niet duidelijk. De arbeiders zijn schijnbaar opge nomen in de bezittersklasse. Op het oog is alles keurig gekanaliseerd in stichtingen als de Sociaal Economi sche Raad. Officieel vallen alleen de a-socialen buiten het systeem. We WILLIAM ROODENBURG ..„Revolutie.... zullen de arbeiders bewust moeten maken. Onze politieke pretenties zouden waardeloos zijn als we zou den menen, de arbeider niet nodig te hebben. En dat betekent: de men sen benaderen vanuit hun directe woon- en werksituatie. Die zullen we eindeloos moeten ontleden, niet om daarna met een alternatief te komen. Dat zou even autoritair zijn als wat die Oranje Vrijstaat-jongens doen. Ik bied geen nieuwe maat schappij aan, dat is'fascistoied. Dat is: pak aan, hier moet je aan mee doen. Nee, de betrokkenen moeten het zelf doen. Wat ik wil bieden is: een groeiend bewustzijn van de huidige sociale werkelijkheid waar ik kritiek op heb. In die kritiek probeer ik zoveel mogelijk mensen te betrekken en dat is bepaald geen waardevrij bewustzijn. Maar is het doel van Oranje Vrij staat, schoolfront en dergelijke dan niet hetzelfde? WILLIAM: Ga nog maar verder. Het is ook het doel van de VVD! Iedereen vindt immers dat de mens mens moet kunnen zijn. Maar de VVD vindt bijvoorbeeld niet dat het dan ook nodig is dat de produktie- middelen van iedereen moeten wor den. En voor het gemak stellen de Oranje Vrijstaters dat ze socialis tisch zijn,, omdat ze het privé-bezit hebben afgeschaft. Maar ik ben niet socialistisch omdat ik mijn huisdeur open laat staan. Het verschil is dat zij niet in de gaten hebben dat'een instelling als ons parlement alleen maar over secundaire zaken te be slissen heeft en dat het bedrijfs leven zijn eigen beslissingen neemt. We leven in een schijn-democratie en natuurlijk weten de machtheb bers dat heel best. Daarom zal hun al die vorm-veranderingetjes van Oranje Vrijstaat een zorg zijn. Want alle veranderingen, die niet bewust zijn ingegeven door anti-kapitalistische kritiek, zijn systeem-bevestigend. Die zor gen er alleen maar voor dat hèt systeem wat lekkerder loopt. Dat betekent nog niet dat die acties geen waarde hebben, maar ze moeten vertaald wor den naar het fundamentele idee. JAN HüSKEN (Van onze redactie buitenland) LONDEN Latijnsamerikaanse guerrilleros hebben de laatste drie jaar tien diplomaten ontvoerd, van wie zes in de afgelopen maand. Uit de jongste (en mislukte) poging tot ontvoering van de Amerikaanse consul in Porto Alegro in Zuid-Brazilië zaterdag wordt opgemaakt dat zij nog niet van plan zijn er mee op te houden. Een mislukking vorige maand in Argentinië en de tragische afloop in de zaak van de ontvoerde Westduitse ambassadeur in Guatemala, die gisterochtend vermoord is gevonden, wegen kennelijk niet op tegen het aantal succesvolle resultaten in het verleden. In vrijwel alle gevallen zijn de verzetsbewegingen erin geslaagd de vrijheid van politieke gevangenen te bewerkstelligen in ruil voor de vrij lating van hun gijzelaars. De enige uitzondering hierop was de ontvoe ring van de Paraguaise consul Joaquin Waldemar Sanchez vorige maand in Argentinië. De ontvoerders eisten de vrijlating van twee politieke gevan genen, maar de regering weigerde (mede omdat een vam hen zich niet iin gevangenschap zou hebben bevon den) en de guerrilleros lieten San chez ongedeerd gaan. De jongste reeks ontvoeringen be gon in -Brazilië waar vorig jaar sep tember de Amerikaanse ambassa deur, Charles Burke Elbrick, werd ontvoerd, gevolgd door de Japanse consul-generaal in dat land, Noboeo Okoetsji op 16 maart. In Guatemala zijn achtereenvol gens de minister van buitenlandse zaken, Albert Fuentes Mohr, de Ame rikaanse attaché voor arbeidszaken Sean Holly, de bankier Gabriel Rico en de Westduitse ambassadeur Karl graaf Von Spreti ontvoerd. In de Dominicaanse republiek hiel den opstandelingen de Amerikaanse luchtvaart-attaché van 24 tot 27 maart vast. In Argentinië werd vorige maand ook nog een poging gedaan een Rus sische diplomaat te ontvoeren. Deze actie zou echter zijn voorbereid door een rechtse beweging, waarbij een politiefunctionaris betrokken was. De Argentijnen hebben ais eersten getracht een oplossing voor de kwes tie te vinden. Zij zullen de leden van' de organisatie van Amerikaanse sta ten verzoeken geen politiek asiel te verlenen aan - politieke gevangenen die in vrijheid worden gesteld in ruil voor ontvoerde diplomaten. In de politiek in Guatemala, waar zich het drama-Von Spreti heeft af gespeeld, heeft het geweer een voor name rol gespeeld sinds de laatste van een reeks vaak meedogenloze DEN HAAG (ANP) In augus tus a.s. zullen Nederlandse troepen weer gaan oefenen bij het Franse plaatsje La Courtine, aldus blijkt uit een brief van de minister van De fensie, W. den Toom, aan de Twee de Kamer De oefeningen zullen beperkt blijven tot kleinere verbanden d.w.z. ver sterkte compagnieën of eskadrons. Een Frans aanbod in Zuid-Frank rijk te oefenen, is gezien de afstand ten minste vijf dagen reizen voor gemotoriseerde collones afgesla gen. (ADVERTENTIE) Met Dentofix zit het steviger Dentofix vormt eer» zacht, beschermend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit. Dentofix ver mindert de voortdurende angst voor los raken en verschuiven Yan het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte. Den tofix houdt ook ae adem fris. Geen onaan gename smaak, of hinderlijk gevoel. Prijs oer strooibus slechts- f. 2,51, bij apotheken ïn drogisterijen. Ban onze redactie binnenland) De redactie van de Consumenten- fl s:elt in ''aar laatste nummer n interessant overzicht op van de schillende mogelijkheden ter ver- nm "S van een hypothecaire le- v„ ^oals daaruit blijkt, kan bij ™ongaande sterke inflatie lie, le- in die vorm goedkoop zijn. se». e"en wordt duidelijk weer- totai^ï1' wa* maandelijkse en tare. Lasten zÜn> de rentepercen- den de aflossing kan geschie- vowSi0nsumen'ent>i<js komt tot de tin» .eonclusie: Inkomstenbelas- lenL6n 1?flatie maken, dat geld huitlmoP |ange termijn, ondanks de sopHiff' .oge rentestand tamelijk afin„0-np ls- Soms betaalt men aan dan e,n ren,-e zelfs niet meer lanse tl ®e!?en<te bedrag. Lenen op 4erna„ rmiJn gebeurt vooral op on- CheekVan hUiZGn' Dit heet dan Èen i da=!?Pg 8ez'n, dat een huis koopt °P een hypothecaire lening neemt, heeft doorgaans de eerste jaren de meeste financiële zorg; naast het huis moet ook de inrich ting worden gefinancierd en hogere inkomsten zijn meestal pas in de loop der jaren te verwachten. De hypotheek, die hieraan het best tegemoet komt, is de annu iteitenlening. Dit is de lening, waar bij de regelmatig te betalen som van aflossing en rente van het begin tot het einde gelijk blijft. Inflatie en inkomstenbelasting meegerekend, zijn alle lasten vai dit type hypotheek over de helt looptijd te zamen genomen niet o nauwelijks hoger dan die van eer gewone hypotheek. Anderzijds is degene, die in de toekomst juist met vermindering van inkomsten moet rekenen bij voorbeeld iemand, die tegen zijn pensioen loopt en niet op een waar devaste uitkering kan rekenen beter af met een gewone hypotheek. De regelmatig te betalen som van aflossing en rente wordt dan lang zamerhand minder. De inflatie ac centueert dat nog eens. Hypothecaire leningen met een relatief laag rentepercentage wor den verstrekt door: pensioenfondsen (veelal te benaderen via het GAK te Amsterdam), spaarbanken en Boerenleen- en Raiffeissenbanken.. Een koophuis voor een jong ge zin, dat een hypothecaire lening sluit, betekent doorgaans de eerste jaren de meeste financiële zorg. Niet al deze instellingen geven an nuïteitenleningen. De GAK-pen- sioenfondsen, de Boerenleenbanken en sommige spaarbanken wèl. Wie zijn nabestaanden niet met een hypothecaire schuld wil achter laten, kan een risicoverzekering sluiten. Bij overlijden kan de hypo theek hieruit geheel of gedeeltelijk worden afgelost. Voor dit soort ver zekeringen kan men voordelig te recht bij de Crediet-Maatschappij Venlo „C.M.V." Bij de vergelijkingen waarop voornoemde conclusies werden ge baseerd, ging men in de Consu mentengids er van uit, dat: de geldontwaarding, evenals de afgelopen tien jaar vier pet. per jaar zal bedragen; de inkomstenbelastingtarieven van 1970 ook in de toekomst zullen gelden; het belastbaar inkomen met zes pet. zal stijgen; het rentepercentage gedurende de looptijd van de leningen on gewijzigd zal blijven. dictators in 1944 werd afgezet. President Jaco'bo Arbenz, in 1950 gekozen, ging bij zjjn sociale hervor mingen zo ver, dat de Amerikanen vonden dat hun belangen gevaar lie pen. Arbenz werd in 1954 afgezet door een invasieleger, waarvan men geloofde dat het door Amerika werd gesteund. De leider van de invasie, kolonel Carlos Castillo Armas, werd staatshoofd. In 1957 is hij door een paleiswacht vermoord. De volgende president, generaal Miguel Ydigoras Fuentes, nam het jaar daarop zijn ambt op. Hij is in 1963 door het leger afgezet. De leider van de staatsgreep, ko lonel Enrique Paralta Azurdia, hield het drie jaar vol. In 1966 werd hij opgevolgd door president Julio Cesar Mendez Montenegro. Tijdens zijn bewind deden zich herhaaldelijk gewelddaden voor, zo wel van rechts als van links. In 1968 vermoordden linkse guerrillastrijders de Amerikaanse ambassadeur-en twee Amerikaanse militaire adviseurs, ter wijl mensen van extreem rechts de aartsbisschop van Guatemala ont voerden. Door Cuba gesteunde guerrilla strijders kwamen van het platteland in de hoofdstad opereren Het kwam vele malen tot een treffen tussen hen en rechtse groepen. Bij verscheidene gelegenheden kondigde de overheid de staat van beleg af. De recente ontvoeringen door de linkse revolutionaire strijdkrachten hebben een tweeledig doel: machts vertoon en een uitdaging aan de overheid drastische en daardoor on populaire maatregelen tegen alle linkse activiteit te nemen. UTRECHT (ANP) 8 „Zoals we nu reilen en zeilen hollen we naar de catastrofe. Het oorlogsvraagstuk wordt hoe langer hoe meer een vol komen uitzichtloze zaak". Prof. mr. B. V. A. Röling, oprichter en direc teur van het polemologisch instituut in Groningen, voegde hier dezer da gen op de studieconferentie van de Nederlandse vereniging voor medi sche polemologie in Utrecht aan toe, dat het slechts enkele onzekerheden zijn die giond bieden voor het blij ven doorwerken aan de vrede. Het zal niet lang meer duren voor de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie elk in staat zijn tot „perfekte vernietiging" bij de eerste aanval. Daarom hebben ze nu onderhande lingen geopend over het handhaven van de mogelijkheid, in een tweede fase bommen op de burgerij te gooi en. Dit immorele middel, aldus prof. Röling, wordt daarbij gehandhaafd voor een moreel doel. Het enige lichtpuntje ziet prof. Rö ling in een mogelijke de-escalatie. Steeds meer mensen gaan in die richting denken, zo zei hij, en mis schien brengt dat nog iets teweeg. PORTE ALLEGRE, BRAZILIë (AP) Zondag heeft men in Porto Alle- grede Amerikaanse consul in Bra zilië, Curtis Cutter, willen ontvoeren. Het ging echter niet door. Een aantal gewapende mannen had de straat geblokkeerd en wilde Cutters auto aanhouden, doch deze had het door, draaide recht op hen af en gaf vol gas. Kort daarop werd bij beschoten. Hij werd slechts zeer licht gewond. Thuis gekomen belde hij de politie en ging toen naar een ziekenhuis om zich te laten verbinden. In verband met de mislukte poging rijn veel arrestaties verricht. Uit vei ligheidsoverwegingen heeft de politie alle woningen van diplomaten onder bewaking gesteld. KAAP KENNEDY (Reuter) Het aftellen voor de Apollo-13 is zondag om 22 uur plaatselijke tijd (04.00 uur in Nederland) begonnen, ondanks een technisch probleem dat de lan cering zou kunnen vertragen. Het probleem is: warmteverlies van het zeer koude helium, dat wordt gebruikt om de tanks van de lan- dingsmo-tar van het maanlamdings- vaartuig onder druk te zetten. De directeur van de lancerings- operafcies, Walter Kapryan, besloot door te gaan met de aftelling en 12 uur af te wachten hoe de toestand zich ontwikkelt. (Van onze redactie buitenland) BONN De gisteren in Gua- temalastad vermoord gevonden Westduitse ambassadeur Von Spreti werd op 21 mei 1907 ge boren op het Karpfing kasteel bij Landshut, waar zijn twee broers nog wonen. In 1930 ging Von Spreti stu deren aan de technische univer siteit van München en na ver scheidene semesters aan de uni versiteiten van Ulm en Berlijn, behaalde hij zijn titel als archi tect. Van 1935 tot 1938 werkte hij als architect in Bombay. He gevaar van de Tweede We reldoorlog bracht hem terug naar Duitsland waar hij van 1939 tot 1940 dienst deed in het Duitse leger, waaruit hij ontslagèn werd om als architect het land te kunnen dienen. In 1944 werd hij weer onder dienst geroepen en na de capitulatie kwam hij in een Amerikaans krijgsgevange nenkamp. In 1933 werd Von Spreti lid van de conservatieve Beierse volkspartij en na de oorlog trad hij toe tot de Christelijke Sociale Unie, de Beierse afdeling van de CDU. In 1948 werd hij gekozen in de gemeenteraad van Landshut, dat 50 km ten noordoosten van München ligt. In 1949 werd hij gekozen in de hondsdag, waarin hij zitting had tot 1956 toen hij in de buitenlandse dienst ging. Tijdens zijn twee ambtsperio den in het parlement was hij af gevaardigde naar de Europese raad in Straatsburg. Zijn eerste diplomatieke func tie was als ambassadeur in Lu xemburg, waar hij drie jaar ge stationeerd was, totdat hij be noemd werd als ambassadeur in Havanna. Hij bleef daar totdat West-Duitsland de diplomatieke betrekkingen in 1963 verbrak. Hij werd vervolgens naar Jordanië gestuurd, waar hij bleef tot hij naar Guatemala werd overge plaatst. Hij was populair bij de dorps bewoners die bij het kasteel Karpfing wonen, die hem „Graf Karl" noemden. Hij had de ge woonte de omwonenden op het kasteel uit te nodigen voor films en dia's over zijn diplomatieke ervaringen in Jordanië en. Cuba. De graaf is in 1941 in het hu welijk getreden met gravin He- lene Sabine von Spreti die hem drie kinderen heeft geschonken. UPPSALA (Reuter) In de Zweedse stad Uppsala heeft een nog onbekende man zonder enige aan wijsbare reden met een machinege weer een groepje van zes studenten (vier jongens en twee meisjes) be schoten, toen zij uit een club naar buiten kwamen. Volgens de politie is de toestand van een van de studenten ernstig. De twee meisjes-studenten hebben reeds een operatie ondergaan. Na het incident heeft de politie een 26-jari- ge man gearresteerd. Ooggetuigen in Uppsala vertelden dat de man de straat op rende met de kreet: „Dit is een revolutie"! (Van onze correspondente) NIJMEGEN „Door haar een half uur te slaan beeft de directeur van de Martinus van Beekschool ge tracht de wil van een vierjarige leer ling te breken. Dit is een van de klachten, die acht van de twaalf docenten van de school voor gehoorgestoorde en spraakgebrekkige kinderen te Nijme gen heeft doen besluiten om het ont slag van directeur Decaites te vragen. Andere klachten rijn ondermeer, dat de docenten worden geïntimideerd door grof uitschelden en het dreigen met ontslag. Odk wat betreft het di recte onderwijs voelen de docenten zich teleurgesteld. Inmiddels zijn ook de ouders in be weging gekomen. Er is een commis sie gevormd, die ervoor wil zorgen dat de situatie op de school zo snel mogelijk verandert. (ADVERTENTIE) haarkleur-versteviger I in 18 tinten I flakon voor 2 a 3 1 behandelingen 1.95 kent u een betere?

de Stem | 1970 | | pagina 27