Zuid-Vietnam wil weer betrekkingen met Cambodja Groningse boeren protesteren tegen beleid Lardinois Enquête moet lokale democratie verstevigen I JerelFd Straaljager neergestort Kooplieden willen geen politiek op markten President Ngoeyen van Thieu Leesbereik landelijke dagbladen onderschat acryl jersey Jress pak. }e, f»se, groen. 75,- Commentaar Politieke bedrijven Verder kijken LSD hij de vis Televisieploeg Utrecht stelt leegstaande panden ter beschikking __I Lardinoisha, ha, ha Ah Tories winnen Delegatie School voor de Journalistiek naar staatssecretaris Onderzoek EEG naar bod op Thomassen Drijver Carswell neemt eérste hinderpaal fff Uniek onderzoek in Veldhoven Leeftijd Nieuw kerkelijk wetboek wil klok terugdraaien HIRO heeft teveel uitgegeven Prof. Fortmann (57) overleden J Dominicaanse republiek bedreigd door onrust 3x per week Waalwijk-Keulen v.v. in rechtsfreekse lijndienst APPELS WAALWIJK N.V 13 DE STEM VAN DINSDAG 7 APRIL 1970 13 Ijapon van ll/wol/zijde Istborduursel. rose, ■Jen bleu. - 45,- I jurkje van jkatoen/linnen, wit en andere larstinten. 35,- HET afgelopen weekeinde werd gekenmerkt door de bijeen komsten van twee nog jonge poli tieke formaties van een uitdrukke lijk gedateerde democratische ge zindheid, de ene vier jaar geleden, de andere van nog dit jaar. In beide gevallen werd weer eens bewezen hoe moeilijk het is eens spontaan gevormde bewegingen een gestalte te geven die de aan vankelijke supporters blijvend be vredigt en het kiezersvolk voldoen de aanspreekt. Velen zullen zich trouwens af vragen of de politieke duidelijkheid gediend wordt door de oprichting van steeds meer partijen die, juist door hun aantal, tot samenwerkings- compromissen genoopt zullen wor den. Hun werfkracht zal trouwens meer bepaald worden door de doel treffendheid van hun propaganda- apparaat dan door hun programma. Wat eens zo geestdriftig begon, dreigt te verzanden in de routine van schrijf- en stencilmachines. Uit eindelijk sneuvelen al die frisse po litieke initiatieven in de circulaires van ijverge secretarissen en de con tributiekwitanties van wanhopige penningmeesters. DE moord in koelen bloede op de Westduitse ambassadeur in Guatemala valt op geen enkele wij ze goed te praten. De op zichzelf gerechtvaardigde zaak van de oppo sitiegroepen tegen het aan Ameri kaanse economische belangen on derworpen bewind wordt er dan ook onnoemelijk zwaar door ge schaad. Het enige wat de opstande lingen wellicht zullen bereiken is dat andere landen, voorzover ze al enig belang hechten aan een diplo matieke vertegenwoordiging in Gu atemala, hun vertegenwoordigers terwille van hun persoonlijke vei ligheid terugroepen. Dat zou inder daad een morele verzwakking van de positie van de ultrarechtse presi dent Arana betekenen. Intussen mag de verontwaardi ging over deze laffe daad onze be langstelling voor de achtergronden van de situatie in Guatemala niel overschaduwen. De sociale, econo mische en politieke knechting van een geheel volk gaat uit boven het tragische lot van de enkeling. ÖEN HAAG (ANP) Gistermid dag ij een F 84 F Thunderstreak'van «e koninklijke luchtmacht in Noor wegen bij het plaatsje Sola veronge- I m vIreger, tweede luitenant F. de Kort uit Helmond (24 jaar) beeft zijn vliegtuig per schietstoel reelaten en is veilig aan de grond Bekomen een gebroken arm is J, Per helikopter naar een nabij- Seiegen ziekenhuis vervoerd. Het ongeval vond plaats toen vier Hwnderstreaks van de vliegbasis ~ndhoven assistentie verleenden bij een oefening van de koninklijke ma- rme m de wateren voor Bergen en «avanger. SANTA MONICA (Rtr) ,„„v?n''en personen moesten aag van een party in een luxe ppartement in Santa Monica aufonié)overgebracht worden *J* e™ ziekenhuis, nadai een mijj e Het halueinogene l, f el LSI) dooi de via en patai 'f '-en politieman dit na middernacht in het ap tement aankwam zei dat som Be gasten luidkeels schreeuw da?/11 t'a' naderen beweerden ?e muren bewogen. Een man werden 'lil,K'en s'eeds grote» J2er van de bijna 200 gasten h»> ,r! ""der invloed van wa« Een 38-jarige mat mn na het innemen var VP».?1 in een coma en had biieob m,r' nadat hij weer was ""•luetaatTei n°g Ste6dS 'aSt (Van onze redactie buitenland) PHNOM PENH/SAIGON President Ngoeyen van Thieu heeft gezegd dat de Zuidvietnamese regering bereid is onmiddellijk met het nieuwe Cambod jaanse bewind een aantal dringende kwesties te bespreken om de verbroken betrekkingen te herstellen. Thieu drong ook aan op overleg tussen de lan den, die de Geneefse overeenkomst van 1962 hebben ondertekend, gezien de ernstige toestand in Laos. iemand 1.000 dollar (ongeveer 4000 gulden) per week geboden, plus een week vakantie in Taiwan per vier weken te velde. De Belgische televisieploeg van vier man, die op 25 maart in het noorden van Laos is verdwenen, zou in leven zijn, nadat zij ontsnapt was aan een per vergissing uitgevoerde mitrailleuraanval van een Laotiaans vliegtuig. Het viertal zou in gezel schap van een compagnie van de Pa- thet Lao op weg zijn naar Noord- Vietnam. In Saigon heeft maandag een woe dende menigte invaliden een achter volging ingezet op de oproerpolitie, die een demonstratie van invaliden voor het presidentieel paleis had om singeld. De invaliden ex-militai ren die betoogden voor betere socia le voorzieningen zetten na de ach tervolging van de politie hun demon stratie voort. Hun woede was opge wekt door een incident in een bui tenwijk van Saigon zondagavond, waar de politie het vuur opende op invalide ex-militairen, die een stuk grond bezet hadden. Vier mannen en een vrouw zouden hierbij zijn ge wond. NGOEYEN VAN THIEU gesprek met Cambodja Cambodja is gisteren begonnen op grote schaal troepen, artillerie en ge vechtswagens over te brengen naai het bovenste stuk van de grens met Zuid-Vietnam. De bedoeling zou zijn de opdringende Vietnamese commu nisten een halt toe te roepen. In het weekeinde zijn ongeveer 50 Cambod jaanse regeringssoldaten gesneuveld in gevechten met aanhangers van prins Sihanoek in het Zuidvietname se grensgebied. Volgens het Amerikaanse week blad Newsweek zijn in Saigon geves tigde agenten van de CIA bezig Amerikaanse burgers te werven om als huurling in Laos te dienen. Ver leden week is volgens het blad aan (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Volgens een proef onderzoek van het bureau voor makt- onderzoek van 't bureau voor markt- reik van landelijke dagbladen aan zienlijk zijn onderschat en dat van de damesbladen overschat. Gemiddeld genomen zouden de kranten 25 pro eent meer mensen bereiken en de damesbladen 15 procent minder dan op grond van het zogenaamde TON- onderzoek kan worden aangenomen. De resultaten van dit proefonder zoek zijn gepubliceerd in Ruim Zicht, het officiële orgaan van het NKV. Het Centraal Bureau Courantenpubli citeit zal het echte onderzoek finan cieren. Als in het voortgezet onder zoek deze voorlopige gegevens wor den bevestigd, dan zouden de dagbla den hun positie op de advertentie markt aanzienlijk kunnen verstevi gen. Als blijkt, dat het TON-onderzoek inderdaad „fout" zat bij de vorige onderzoekingen, dan moet volgens 't NKV worden gezocht naar de oor zaak daarvan. In verband hiermee wijst Ruim Zicht erop dat het TON- de VNU. Het doet vreemd aan dat van de damesbladen juist die bladen geflatteerde cijfers bij TON opleve ren, die door de VNU worden uitge geven, aldus het NKV-blad. (Van onze correspondent) UTRECHT Het gemeentebestuur van Utrecht is bereid om op korte termijn een aantal panden, die over enige jaren worden gesloopt, tijdelijk ter beschikking te stellen aan een nieuw op te richten beheersstichting. In de panden zullen jongeren worden gehuisvfest, die in grote woningnood verkeren. Dit heeft de Utrechtse raad voor jeugd en jongeren gisteren mee gedeeld. Een commissie van de stichting „Bijzondere en aanvullende huisves ting", die binnenkort zal worden op gericht en het beheer van de betrok ken panden op zich zal nemen, gaat beoordelen welke jongeren als „zeer urgent" aanspraak kunnen maken op woonruimte in deze panden. De minst draagkrachtige jongeren beneden ongeveer 30 jaar zullen het eerst in aanmerking komen, waarbij mede wordt gelet op psychologische of so ciale omstandigheden. Reeds is één groot pand ter be schikking gesteld. Nadat het voor be woning is gereedgemaakt zullen er over enkele weken de eerste bewo- ners hun intrek kunnen nemen. DE MINISTER van binnenlandse za ken van Soedan heeft meegedeeld dat 300 personen zijn gearresteerd na de recente ontdekking van een komplot tegen het nieuwe bewind UTRECHT (ANP) De centrale Vereniging voor de Ambulante handel meent dat het marktterrein geen politieke arena is en dat verkiezingspro pagandisten de markten moeten mijden om de aandacht op hun partijen te vestigen. De vereniging heeft dit protest aangetekend naar aanleiding van klachten over het bedrijven van politieke propaganda op marktterreinen tijdens de recente Statenverkiezingen. Afgezien van de bezwaren tegen de „lawaaierige politieke propaganda", richt de gramschap van de vereniging zich ook tegen het. onttrekken van ruimte aan dewarenmarkt en aan de kooplieden ten gunste van politieke propagandisten. j. (Van onze correspondent) BEDUM Enkele duizenden boeren hebben gistermorgen in de Gro ningse gémeente Bedum heftig geprotesteerd tegen het landbouwbe leid van minister Lardinois. De bewindsman arriveerde om elf uur in de Groninger gemeente om daar in de melk- en ijsfabriek DOMO een bespreking bij te wonen. De eerste tijdens een werkbezoek van drie dagen aap de drie noordelijke provincies. In spreekkoren hieven de Gronin ger landbouwers kreten aan als „Lardinois', ha, ha, ha, terwijl span doeken getuigden van de wensen van de agrariërs: een spandoek vermeld de de leuze „de prijzen omhoog of de minister omhoog". Een strop werd er ter illustratie bijgehouden. Toen minister Lardinois het ge bouw van de DOMO wilde binnen gaan, trachtten enkele verhitte de monstranten hem te volgen. Volgens de demonstranten moet men de oetoging zien als een sym pathiebetuiging met de landbouwor ganisaties die hun wensen niet door de minister zien gehonoreerd. „Wat we duidelijk willen laten zien is dat het landbouwbeleid moet ver anderen. Als ze dat in Brussel niet voor elkaar krijgen, zullen we de he ren in Den Haag moeten wakker- schudden". Ook gisteravond werd er gedemonsteerd. Gisteravond pleegde de minister overleg met de raden voor bedrijfsontwikkeling uit de drie noordelijke provincies in het Drentse Zuidlaren. Vandaag bezoekt de be windsman Friesland, morgen staat de orovincie Drente op het programma. LONDEN (AP) Op twee na de grootste Britse vakbond overweegt een landelijke staking van 24 uur af te kondigen, als de conservatieve par tij de volgende verkiezingen zou winnen. Het voorstel zal de volgende maand door de afdeling Londen gedaan worden aan het congres van de vak bond van gemeentepersoneel die 780.000 leden telt. Het zal bij het vakverbond (TUC) aandringen op een algemene staking van een dag als de conservatieve winnen. (Van onze correspondent) UTRECHT Een deputatie van ae School voor de Journalistiek be staande uit docenten en studenten, gaat vandaag praten met mr. Gros heide. staatssecretaris voor onderwijs en Wetenschappen. Het gesprek zal gaan over het opstellen van een voor lopig leerplan en de impasse die is ontstaan in het huidige leerplan. Het zal er op uitlopen, dat een ga rantie zal worden gevraagd bij voort zetting van het onderwijs op de School voor de Journalistiek voor 'n nieuwe subsidie. Mogelijk is als een toestemming afkomt, dat ook de nieu we eerstejaars tot de school zullen worden toegelaten. BRUSSEL (ANP) De diensten van de Europese Commissie in Brus sel zijn bezig met een onderzoek naar het bod dat Continental Can heeft uitgebracht op de aandelen Thomas. sen/Drijver/Verblifa. Met name wordt onderzocht of de positie van Continental Can na de eventuele overname van Thomassen/Drijver/ Verblifa verenigbaar is met de bepa lingen van het EEG-verdrag inzake kartels en marktbeheersende posities- Het onderzoek bevindt zich nog in het stadium van. inlichtingen inwin nen. Aan belanghebbenden zijn brie ven gestuurd met verzoeken om in lichtingen om een eerste analyse te kunnen maken. WASHINGTON (Rtr.) De Ame rikaanse senaat heeft maandag de weg vrijgemaakt voor de benoeming van rechter Harrold Carswell tot lid van het Amerikaanse opperste ge rechtshof. De senaat verwierp een motie waarin werd voorgesteld de voor dracht van president Richard Nixon terug te sturen naar de senaatscom missie voor justitie, een parlemen taire manoeuvre, die, wanneer zij zou slagen, de benoeming van Cars- weU bijna zeker onmogelijk gemaakt had (Van een onzer verslaggevers) VELDHOVEN. Afgelopen week is in opdracht van het ge meentebestuur van Veldhoven een onderzoek ingesteld naar de werking van de plaatselijke de mocratie Het onderzoek werd verricht door het Instituut voor Politieollege van de Nijmeegse universiteit. De resultaten zullen waarschijnlijk in september vol ledig bekend zijn. De onderzoe kers hebben kans gezien om nog een vragenserie over de Provinci ale Statenverkiezing van 18 maart j.l. in hun enquête op te nemen. Een analyse van de opkomst of beter gezegd van de wegblijvers bij de jongste verkiezing biedt weinig hoop voor de plaatselijke democratie. Veldhoven, met zijn 27.500 inwo ners is een woongemeente van het stadsgewest Eindhoven. Ongeveer de helft van de beroepsbevolking werkt in Eindhoven. Van de circa 15.000 kiezers bleef bij de statenverkiezing 35 procent thuis. OpvaUend is de verdeling van het aantal niet-stemmers over de diverse leeftijdsgroepen. Ook in Veldhoven werd de verkiezingsuitslag voorna melijk bepaald door de ouderen. De bejaarden stemden het trouwst. Van de kiezers boven 65 jaar ging 85 pro cent naar de stembus. Procentueel tweemaal zo veel als van de jongere kiezers. Van de 21- tot 25-jarigen stemde namelijk slechts 43 procent! Mét de leeftijd steeg het percen tage stemmers: 2535 jaar 63 pro cent, 3545 jaar 72 procent, 4565 jaar 73 procent. Deze percentages komen nauw overeen met die van de gemeente Tilburg. Naar wij vernemen zullen zij ook niet veel afwijken van die van Maastricht, welke gemeente ver moedelijk eind deze week de op komstpercentages van de verschillen de leeftijdsgroepen bekend zal ma ken. In het Veldhovense onderzoek werd 500 willekeurige inwoners boven 18 jaar gevraagd naar hun mening over het functioneren vam de ge meentelijke en stadsgewestelijke de mocratie. Daarnaast werden ook nog vijftig mensen geënquêteerd, die een of andere bestuurlijke functie heb ben. De medewerking van de bevolking aan het onderzoek was uitstekend, al dus de enquêteurs. Slechts twee a drie procent van de uitgekozen on dervraagden weigerden hun mede werking. Veel minder goed bleek volgens de eerste indrukken de kennis te zijn over de bestuurlijke taken van de gemeente. Relatief veel antwoor den werden met „geen mening" of „geen antwoord" afgedaan. Dat veel inwoners bitter weinig vertrouwen hebben in de invloed die zij praktisch hebben op het bestuur lijk beleid is een van de andere (voorlopige) conclusies. Het jammer lijke is, dat nog al wat kundige, ge- inspireerde mensen deze mening zijn toegedaan. Ook de vragen over politieke en plaatselijke verbondenheid zuUen wellicht onthullende antwoorden op leveren. Gevreesd wordt, dat de jon ge generatie, evenals bij de Provin- ciale-Statenverkiezing het geval was, zich apathisch za] gaan gedragen bij de gemeenteraadsverkiezing op 3 juni. Het gemeentebestuur van Veldho ven zint op middelen om de eerste resultaten van het onderzoek naar de lokale democratie nuttig te maken voor de kiezers, die in de gelegenheid zjjn hun stem uit te brengen bij de a.s. raadsverkiezing. (Van onze redactie buitenland) DEN RAAG Voordat de Tune sische minister van buitenlandse za ken Bourguiba jr. en Tweede-Kamer voorzitter Van Thiel beiden een over eenkomst tekenden tussen het Neder landse Gomité Hulp aan Tunesië en de Tunesische regering inzake de hulp aan de slachtofjers van de wa tersnood, beproefde de Tunesische minister de stoel van Van Thiel in de Tweede Kamer. NEW YORK Een groep katho lieke geleerden heeft verklaard dat een geheim Vatikaanse document een kerkelijk wetboek voor de kerk wil, dat de vooruitgang in de kerk tot stil stand zou brengen. Als dit wetboek zou worden ingevoerd, dan zou deze „een crisis van grote afmetingen" veroorzaken, zo verklaarde pater William Bassett, die kanoniek recht doceert aan een katholieke universi teit in Amerika. Ook de theoloog Hans King bevestigde dit bericht. Het bestaan van het document dat strenge regels aanbeveelt voor het bestuur van de kerk, werd bekend gemaakt op een symposium dat hier gehouden wordt onder auspiciën van de Amerikaanse vereniging voor het kanonieke recht. Het document dat opgesteld zou zijn door de Vatikaanse commissie voor de herziening van het kanonieke recht zou onlangs ver trouwelijk zijn toegestuurd aan een aan een aantal uitgekozen bisschop pen wier mening is gevraagd Peter Bassett zei dat als de nieuwe code zou worden ingevoerd de kerk zou terugkeren tot de periode van voor Vaticanum 2. DEN HAAG (ANP) In opdracht van de regeringscommissaris voor de omroep is een accountants-onderzoek ingesteld naar de administratie van de Hiro, voor zover deze op de om roeptaak betrekking heeft Het rapport van dit onderzoek ver meldt dat „de financiële verantwoor ding is afgekeurd vanwege het finan ciële wanbeheer". Aldus blijkt uit het antwoord van minister dr. M. A. M. Klompé (erm) op de schriftelijke vragen van het PvdA-kamerlid drs. J. J. Voogd Per 31 december van het vorig jaar was 78.400,te veel uitgegeven, zo blijkt uit het antwoord. (Van onze correspondent) NIJMEGEN Na een langdurige ziekte is op 57-jarige leeftijd in Nij megen overleden prof. dr. Han M. M. Fortmann. Hij was hoogleraar in de psychologie van godsdienst en cul tuur. In die functie verrichtte hij voortreffelijk werk, maar vooral was prof. Fortmann zielzorger. Donderdag zal zijn stoffelijk over schot op kerkhof Jonkerbos in Nij megen worden begraven. In de aula van de universiteit aan de Wilhelminasingel zal die dag om 10 uur een academische rouwzitting worden gehouden. En zo, vrienden en vriendinnen dezes tijds, zijn u en ik een nieuwe week ingedropen, even nat en triest als de vorige, maar er blijft één zekerheid, dat namelijk hoop en niets dan hoop ons ter been houdt. Ik moet er niet aan denken dat over zo'n vijf maandjes de eerste blade ren alweer van de bomen zullen val len. Er zit nog niet eens iets aan I 1 We zitten, zoals u hopelijk al wist, in de boekenweek en dat is een zeer nuttige week, al begrijp ik niet waar om ze zoiets niet in het najaar doen. Immers met de lange winteravonden in het vooruitzicht koop je eerder een boek dan met vakantieplannen in je hoofd. De week is, traditioneel, geopend met een feest. Edoch, niet het snobistisch „boekenbaT'-anderonsje, waarvoor vroeger al wat zich literair noemde gretig ettelijke zwarte guldens neer telde, maar een beatfeest zonder ver plichte avondkledij en veel ludieks. Ludiek bedoeld was kennelijk ook het speenvarken, dat volgens in ternationaal culinair gebruik le vend en gillend door de feestzaal in de Amsterdamse RAI werd gejaagd. Wie het beest aanraakte stond geluk te wachten, heette het. Mijn bewon dering kan slechts wegdragen het keukenmeisje dat de moed had tij dens het festijn een microfoon te pakken en te protesteren tegen dit smakeloos gedoe. Gelukkig lieten Harry Mulish en andere schrijvers weten ook hun etenstrek te zijn kwijtgeraakt. Later gingen alle schotels met speen varkensvlees nagenoeg onaangeroerd terug naar de keuken. Sommige feestvierders konden zelfs geen boek meer zien. D'66 heeft het afgelopen weekeinde op een congres de beschuldiging van Schmelzer dat ze voor sterilisatie zou zijn, beslist van de hand gewezen. Maar nu, na de verkiezingen zal Nor- bert dat een zorg wezen. Het congres is hier verder niet op doorgegaan maar heeft op hoge toon kritiek geleverd op het partijbestuur. Een triest bericht is het volgende. Een meisje in Deal, Engeland, heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een sjaal die zij bezig was te breien voor de beatle John Lennon. De sjaal is gemakkelijk te herkennen want hij is meer dan 150 meter lang, zo vertelde de 22-jarige Carolyn Lazarus (zo heet ze). Top-less in Moskou. Overigens klinkt het wat gek te ho ren dat die grote mannen in het Kremlin nu pas ziek zijn. Ze lopen al jaren met zulke zure gezichten rond, dat ik nooit iets anders heb gedacht. Rode hond Gegroet MERIJN SANTO DOMINGO (Rtr) De innerlijk verscheurde Dominicaanse Republiek stond zondag aan de rand van een politieke opstand, als gevolg van een dreigement van /even in oppositie tegen de regering zijnde partjjen om de presidentiële verkie zingen op 16 mei te boycotten. De oppositiepartijen zeggen dat pre sident Joaquin Balaguer met de ver kiezing wil knoeien door zich herkies baar te stellen, terwijl hij aan het hoofd van de regering blijft staan. Zij willen dat hij vóór zijn verkiezings campagne aftreedt en het gezag over draagt aan het hooggerechtshof. (ADVERTENTIE) f In samenwerking met West-Friesland Keulen intro duceert Appels Waalwijk een belangrijke uitbreiding van haar wijdvertakte net van lijndiensten naar han dels- en industriecentra in Duitsland WaalwijkKeulen v.v. 3 x per week. Vaste afvaart tijden. Appels doet de groupage en distributie in de Benelux West-Friesland verzorgt deze taken in Keulen en wij de omgeving. Ook voor deze lijndiensten geldt weer de kortste weg en de langste begeleiding. internationaal centrum voor transport, expeditie, douane, opslag en distributie Altenaweg 8 - Waalwijk TEL. 04160-4031»

de Stem | 1970 | | pagina 25