stor ttitel klein Slechts Janssen, Dolman en Karstens voorin De Koning sloeg in laatste kilometers toe Bravenboer sterkste in duel met de storm Etappewinst van Altig op Majorca ERIC LEMAN VERRASTE GODEFROOT ïistitels rika naar ralië 1 f18.35 OMLOOP VAN DE BARONIE .van Ssiintfjer Ronde van Vlaanderen vEYPLOEG GELIJK OMLOOP VAN DE BRAAKMAN LICHTDRUKKEN FOTOCOPIEëN STENCILWERK VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 6 APRIL 1970 ;n de slotpartijen tussen uit Zierikzee en Schon- lit Zevenbergschenhoek i Minkels uit Veghei en )ss anderzijds gespeeld. de mocht zich bij een op Schouwenaars kaïm- en en daarbij^ was het elangrijk dat hij mieit zijn emidldelide beneden 0,600 afvaardiging naar d'e na- ipuoenschappen niiet mis p de andere tafel stonden Jansen respectievelijk titel te pafeken en af,ge. worden naar de Neder- itrijd. Omdat Hoogerhei- i 164 voorsprong ver- ir toen duidelijk uit zijn jeiraakte door de opmars enaars, toch won met 25- irten, behaalde hij echter de andere tafel was Mi», lig uit zijn slof geschoten, rapte de 25 caramboles in ieurten bijeen; zijn rivaal op 18 punten blijven t was geen gek resultaat, oogenheide werd door het bestuur en de organise- igimg Libre uitbumdiig ge. bijzonder sterk gespeeld irabants-Zeeuwse finale, finalisten promoveerden noyennes niaar de deide banden groot biljart. H, e, J. Minkels, F. Jansen en ngden voor dit wapenfeit «wenaars en Maatjes met nes net tegen de promotie M. Maatjes uit het West Moerstraten zorgde ook en andere prestatie, want serie niet minder dan boles bleek de beste hele toernooi, dat orgaru- >ed verzorgd was. g: 1. R. Hoogeriheide uit 112, gem. 0,594, hoogste r. Minkels uit Veghei, 7- >57, hoogste serie 5; 3. F. Oss, 78, gem. 0,519, ie 5; 4. M. Maatjes uit i, 78, gem. 0,495, hoog- I; 5. C. Maas uit Btten- gem. 0,521, hoogste serie >uwenaars uit Zevenberg- 77, gem. 0,495, hoogste Ars uit Axel, 72, gem. te serie 3; 8. H. Garissen >ven, 72, gem. 0,441, ie 4. (A.N.P.) Het Neder- delftai, bestaande uit spe en 15 jaar, heeft zater- op het WHC-terrein in jk gespeeld tegen Enge- tweeduizend toeschou wden de barre weersom- n. Gedurende de gehele el er sneeuw. De Engel- technisch beter, maar de i bracht een grotere do- iasme in de strijd. Men nbinaties in de voorhoede ort. Uitblinker was doel- Versloot van DFC. ESBURG Beide enkel n het toernooi om de lafrikaanse tenniskam- en zijn naar Australië lat Rod Laver bij de he- IcMillan had venslagen et Court de Amerikaanse King te bedwingen. rmengd dubbelspel kwa® m Marty Riessen (V.SJ et Court (Austr.), lan en Pat Walkden (Z- egen; 7—5, 3—6, 7—5. De die van het heren dub- naar Rob Hewitt-Fre* i.-Afr.). Zij versloegen in ijd Roger Taylor-CW' :t 6—3, 6—3 en 6—2. ie van het dames enkel; t internationale toen®01 Carlo was MarÜjje opgewassen tegen de latalin Borka. Zij verlo® -6. In de eindstrijd heren ersloeg de Poolse nu®' ieslawi Gaiorek de 0°sj iter Pkorny met 6-" heeft in Manilla de Da' oeting tegen de Phil®" id voor de Aziatische z"; gewonnen. Het we® DVERTENTIE) /ERPLAATSf'U De kopgroep in beeld. Tweede van rechts de latere winnaar Wim Bravenboer. (Van onze sportredactie) PHILIPPINE Rotterdamse Wim Bravenboer bleek uiteindelijk de sterkste. De wind was in de eerste Omloop van de Braakman voor ama teurs zijn grootste tegenstander ge weest. De alles vragende wind, die onbarmhartig vanaf de start het deel nemersveld teisterde. Wim Braven boer was de sterkste van een kop groep van zeven man, die in Philip pine de eindoverwinning moest be kampen. De kopman van Trico Noble/ Acifit had het vooral te danken aan zijn „collega" Ben Jurriaans. De Am sterdammer ging in de laatste kilo meters zo onstuimig in de aanval, dat kanshebber nummer één Jan Aling niets anders overbleef dan mee gaan. Jan Aling pakte in de finale van een zeer slopende koers Jurriaans inder daad terug, maar verspeelde daarmee zijn scherpte in de eindsprint. Voor Wim Bravenboer bleef er in die laatste kilometer maar een taak over: zorgen voor de eerste positie in de laatste tocht voor de „meet" De lepe Rotterdammer, gelouterd door veel koerservaring, kreeg het voor elkaar. Hij kwam als eerste de laatste bocht door en toen was hij winnaar van de eerste Omloop van de Braak man voor amateurs. Ondanks het feit, dat er nog driehonderd meter te gaan waren. Bravenboer spurtte op zijn grootste „mes" en daar was voor Aling geen houden aan. Ook Piet van Stralen had het in die laatste kilo meter van de bijzonder enerverende omloop geprobeerd om aan de greep van de kopgroep te ontkomen. Maar Sjef van de Burg offerde zich op voor de kansen van zijn ploeggenoot Bra venboer en trok de kopgroep weer bij. Het was een schitterende finale van een schitterende koers. De mensen, die zich niet zo erg verdiepen in de wielersport zullen zeggen, dat het een vlakke koers was, die zijn beslissende slag al vroeg kende. Maar de echte kenners waren het er over eens, dat het een koers van de waarheid was. De keihard beukende storm sloeg het deelnemersveld al in de eerste omloop van 38,5 kilometer genadeloos uit el kaar. Slechts de klasse bleef over. En zelfs de allersterksten konden het niet houden. Theo van Poecke, de aller grootste favoriet kreeg te kampen met pech en moest opgeven. Louis Westrus, toch geen kleine jongen, waaide doodeenvoudig naar achteren. Zo waren er meer. Het was gewoon verschrikkelijk zo als de wind het rennersveld liet kreu nen. In de eerste omloop vormde zich al een groep der sterken van ongeveer 25 man. Daarachter ploeterden de minder goeden, die overigens snel op gaven. Voor hen was het geen doen. Maar ook de pech was een grote scherprechter. In de eerste kilometers mocht er geen materiaalwagen in de koers. Door de vaak op kop staande wind werden er veel waaiers gevormd en dat was de oorzaak van vele val partijen. Onervaren knapen trachtten zich in de waaiers te wringen, maar belandden in de berm van de zeer smalle wegen. De mannen met het moraal bleven dus over. In de eerste grote ronde al. In de nabijheid van Hoek vormde zich een kopgroep van acht renners, hetgeen later de beslissende slag zou blijken. Jurriaans, Duijker, Braven boer, Van de Burg, Aling, Leeferink, Schür en Van Stralen zaten plotseling in de goede waaier en het was ge beurd. Achter de koplopers verbrok kelde de zaak meer en meer. De grootste tegenstander van deze mid dag, de wind was ongenaakbaar. De renners, die het niet zo nauw geno men hadden met de voorbereiding werden onherroepelijk terug gewor pen. Slechts de sterksten bleven over. Achter de leiders ontstond een jaohtgroep van ongeveer vijftien man waaronder de Zeeuwen Westerweele, Clayssen en Bal. Verder zaten Ber- tou, Stander, Heeringa en Berkhout er bij. Een groep vol talent, die het de koplopers nog danig lastig zou maken. Eerst liep de achterstand van de tweede groep de rest lag ver deeld in nog eens drie groepen op tot en minuut en twintig seconden. De leiders zaten op dat moment „ge bakken". Maar de jachtgroep, waar ook een Wim Evertse en een Rinus Remijn bijzaten, heten zich niet zo maar van de kaart rijden. In het be gin van de derde grote omloop gin gen er eerst tien seconden van de achterstand af. Intussen hadden Wim de Waal en Bart Solaro de ongelijke strijd tegen de wind opgegeven. Maar niet de jachtgroep. Het werd 52 se conden, het werd 33 seconden, het werd zelfs 25 seconden. De karavaan trilde van de spanning. Zouden de leiders nog worden achterhaald Het feest ging niet door. Opgezweept dooi attente ploegleider Piet Liebregts werd de eenheid in de kopgroep her steld. Na 93 kilometer koers met nog 32 van de 80 vertrokken renners in de wedstrijd liep de achterstand weer op tot 34 seconden. De slag was definitief een feit. Er kon nog bewon dering worden opgebracht voor Frits Schür die door een lekke band uit de kopgroep wegviel, maar in wonder baarlijke stijl terug kwam. De finale was het enige wat nog restte. In de drie omlopen van tien kilometer ont stond enige verwarring, omdat de achterblijvers zij hadden een ach terstand van elf minuten in het spel van de koplopers terecht kwa men, maar niemand liet zich van de wijs brengen. Uiteindelijk bleek Wim Bravenboer dus de renner met de meeste reserve. Of met de meeste klasse ROB VAN DEURSEN De uitslag: 1. W. Bravenboer (Trico Noble/Acifit) 144 km in 3.35.40, 2. J. Aling (Ketting), 3. B. Jurriaans (Tri co Noble), 4. P. van Stralen (Batavus/ Vredestein), 5. F. Schür (Ketting), 6. A. Dugker (Peugeot/Michelin), 7. S. van de Burg (Trico Noble/Acifit), 8. G. Heeringa (Batavus), 9. C. Bal (Trico BEN JANBROERS is gisteren als tweede geëindigd in een wegwed strijd in het Engelse plaatsje Bea- consfield. De Belg Dehaes legde de 160 kilometer als snelste af in 4.14,05. Janbroers had een achterstand van twaalf seconden. De Franse amateur Guy Maignon legde beslag op de derde plaats. Noble), 10. H. Stander (Clarijs/Braat). 11. M. Bertou (Peugeot/Michelin), 12. T. Tabak (Ketting), 13. S. Berkhout (Batavus/Vredestein), 14. A. Clays sen (Trico Noble/Acifit), 15. W. Evertse (Clarijs/Braat), 16. G. Lee ferink (Ketting), 17. J. Westerweele (Trico Noble/Acifit), 18. N. Vermeu len (Peugeot/Michelin), 19. W. van Steerus (individueel), 20. A. van de Bunder (Trico Noble), 21. P. Vonek (Trico Noble/Acifit), 22. P. Remijn (Ketting), 23. K. van de Valk (Bata vus/Vredestein), 24/25. S. Boekhout (Normstahl/Kanteldeuren), B. Broe- re (Theo Middelkamp), 26/27/28. W. van Breukel (Theo Middelkamp), A. van Opdorp (Toyota), S. Wielhouwer 'individueel). Eduard van de Wijngaard overhandigt de overwinningsbloemen aan Mat- th ijs de Koning. (Van onze sportredactie) BREDA De elfde Omloop van de Baronie, die bekend staat als de Parijs—Roubaix van de Nederlandse amateurklassiekers, kreeg een winnaar met een grote naam: Matthijs de Koning, vorig jaar glorieus eerste in de Ronde van Oostenrijk en een week voor zijn zege reeds triomfator in een criterium in Berlijn. De 21-jarige Scherpenzeelse automonteur, die momenteel zijn militaire dienstplicht vervult' was echter geenszins de coureur, die de meeste aanspraken op de over winning mocht maken. De Koning, die gisteren zijn eerste klassieker won, liet zich namelijk pas helemaal aan het slot, in de laatste twee kilometer zien. Hij kwam er ook eerlijk voor uit, dat hij helemaal zijn dag niet had. „Ik reed slecht. Vooral in het begin. Toen heb ik ver schrikkelijk af moeten zien". het verdere verloop van de wedstrijd speelde Oosterhof een belangrijke rol. Peter van den Donk en Louis Westrus „maakten" de koers door ruim vijftig kilometer lang alleen aan de leiding te rijden. Het tweetaf dat een maximale voorsprong van 1 minuut en 55 seconden had, werd tenslotte even voorbij Gilze met on geveer nog dertig kilometer voor de noeg achterhaald. Wicher Vlot blaakte ook van strijd lust. En hij bewees zijn grote vorm van het ogenblik. De man uit Wan- neper smakte kort na de doorkomst van Oud-Gastel tegen het wegdek waardoor hij het contact met de kop verloor. Wicher Vlot kwam echter bijzonder sterk terug. In het slot stel de hij zelfs nog alles in het _werk al leen vooruit te komen. Hij had te veel energie verbruikt om ook nog in de spurt voor de tweede plaats mee te kunnen doen. Reeds in de eerste kilometers raak ten serieuze kandidaten voor de zege kansloos. Sjef van de Burg en Tino Tabak werden door materiaatpech ge veld en voor Cor Leunis kwam het einde van de strijd bij een valpartij. De Amsterdammer viel zo ongeluk kig, dat hij met een gebroken sleu telbeen moest worden opgenomen in de bezemwagen er was geen am bulance beschikbaar. Later werd hij met een personenwagen naar Breda teruggebracht. Op de vlakke weg tussen Terheijden en Lage Zwaluwe, waar de wind vrij spel had, vond de eerste schifting plaats. Het peloton werd een langge rekt lint, waar vier groepen van overbleven. Bij Zwingelspaan, waar FedoT den Hertog al direct ach tergeraakt opgaf ontstond een kopgroep van dertig man, die in de Hel van Moerstraten gereduceerd werd tot vijf: De Wit, Oosterhof, Van der Kruys, Westrus en Bakker. Van den Donk, die in Wouw aansluiting vond, ging daarna samen met de schitterend rijdende Westrus op avontuur. Aanvankelijk liep de voor sprong snel op, maar toen de achter volgers er, eendrachtig samenwer kend, hard aan gingen trekken donk hij ook weer even vlug. De twee had den echter voor het nodige spektakel gezorgd, toen zij werden ingelopen door Van der Kruys, Oosterhof, De Wit, Bakker, Wicher Vlot en De Ko ning. Het kopgroepje, dat na Gilze werd gevormd alleen Westrus viel door een lekke band bij Alphen te rug besliste ten slotte de strijd. HEIN GROOTHUIS De uitslag1. M. de Koning (Scher- penzeel de 168,8 kilometer in 4 uur 22 min. en 23 sec.; 2. P. Oosterhof (Eelde) 4.22.55; 3. P. van den Donk (Rosmalen), 4. N. Bakker (Wierin- germeer), 5. G. de Wit ('s-Graven- deel); 6. P. van der Kruys Helmond, 7. W. Vlot (Wanneperveen), 8. R. Cornelisse (Amsterdam) 4.24.31; 9. M. van Hoogstraten (St. Anthonis), 10. J. Bruessing (Bovenkerk), 11. G. Harings (Scheulder) 4.24.54; 12. C. Priem (Goes); 13. J. Vlot (Wanne perveen), 14. H Schoofs (Bladel), 15. J. Kuiper (Denekamp), 16. L. Westrus (Amsterdam); 17. C. Fra ters (Zegge) 4.27.20; 18. B. Solaro (Den Bosch), 19. T. Blom (Haarlem) 4.28.34, 20. S. Berkhout (Schiplui den), 21. A. Huizebosch (Meppef), 22. J. Pronk ('t Zand), 23. G. Bruins- ma (Westerbork), 24. H. Boterhuis (Zandbeek), 25. L. Embregts (Stam persgat), 27, A Komings (Sprun- del), 28. Kees Koeken (Acht maal), 33 C. van de Berge (St. Maar tensdijk), 37. T. Damen (Ulvenhout) 38. J. Kemps (Sprundel), 42. K. Fic- torie (Bergen op Zoom). Het ploegenkiassement: 1. Amstel A 12 punten, 2. Caballero 37, 3. Trdco Noble/Acifit A 47. in de finale echter was De Ko ning warm gedraaid. En wat Popke Oosterhof en Wicher Vlot enkele malen tevergeefs probeerden, geluk te de Limburger ter hoogte van kas teel Bouvigne wel. Ineens flitste hij weg van zijn zes vluchtmakkers, die te beduusd waren om het gat van tweehonderd meter, dat De Koning in een mum van tijd sloeg, nog te kunnen dichten. De Koning„Het ging heel gemakkelijk. Ik heb maai eenmaal gedemarreerd. Ik wist niet hoe ver het nog was („Er stonden helemaal geen borden op de laatste twee küometer", vulde zijn uiterst contente ploegleider Herman Krott aan), tot ik de plek zag, waar ik vo rig jaar in de Westbrabantse Pijl ontsnapte. Daar heb ik toen onmid dellijk aangezet." Twee andere coureurs van Amstel, Nanno Bakker en Wicher Vlot, maakten ook deel uit van de kop groep. Had De Koning hulp van zijn ploeggenoten in de slotfase Waren er afspraken tussen het drietal De Koning „Wij waren alleen overeen gekomen, dat als er een van ons de marreerde, hij weg mocht blijven. En dat was ik toevallig". De renners, die de meeste indruk maakten in deze bijzonder zware koers, waren Popke Oosterhof, die de sprint van De Konings achtervolgers won. Peter van den Donk (derde), Wicher Vlot (zevende) en Louis Westrus (zestiende). Popke Oosterhof imponeerde reeds in de Hel van Moerstraten. Op de lange kasseienweg richting Roosen daal danste hij in prachtige cadans in zijn eentje voor de rest van het veld uit. De coureur uit Eelde, win naar van de Ronde van Drente, de monstreerde daar reeds dat hij tot de grote kanshebbers behoorde. Ook in RUDÏ ALTIG heeft de vierde en laatste etappe van de 20e internatio nale wielerronde van Majorca ge wonnen. Hij legde de laatste etappe, 172 kilometer lang, af in vijf uur 2 minuten en 39 seconden en won de sprint. Winnaar in het algemeen klassement is de Spaanse renner An tonio Ponton geworden. GIANFRANCO BLANCHINI zege vierde in de wielerronde van Tosca ne. Hij won bovendien de laatste etappe. Tweede werd Ernesto Jotti, derde Romano Tumellero en vierde de Belg Julien van Lindet, allen in dezelfde tijd. SCHUITEN uit Amsterdam was de snelste in een amateurkoers te Oos- terbeers. Tweede werd Van der Knaap, derde Hobo, achtste T. Hezë- mans, negende K. Librechts en 16e Van der Wiel. Bij de nieuwelingen zegevierde Rob Aversteeg (Rotter dam). Jan Raas (Heinkenszand) werd derde, Tonnie Huijzen (Kloe- tinge) 13e en Kees Stoutjesdijk (Sint Maartensdijk) 14e. KOOS AKKERMANS uit Nieuw Vossemeer ontving de bloemen bij een amateurwedstrijd voor nieuwe lingen in Esch. Kees van Bracht uil Lage-Zwaluwe werd 2e, Jan Selder; (Roosendaal) 3e, Joost Voeseneli (Prinsenbeek) 6e, J. Luisterburj (Nieuw-Vossemeer) 7e, L. Schenk Huübergcn) 15e. Winnaar Koos \kkermans reed de 40 kilometer ir. 1 uur 3 minuten en 12 seconden. HERMAN NACK eindigde al tweede in een amateurkoers te He- miksem. Cor Swinkels moest zich te vreden stellen met een tiende plaats THEO VAN POECKE reed ziel naar een achtste plaats bij een wed strijd voor amateurs te Vichte. Win naar werd K. Bruggeman, die vooi de 108 kilometer een tijd van 3 uui en 2 minuten liet noteren. Peter van Stralen eindigde als 9e, Henny Gijzel (Heikant) als 19e, Adrie Duyker als 21e en Wim de Waal (Axel) als 22e. Peter van den Donk (links) en Louis Westrus aan de leiding. Even voor Gilze zouden ze worden teruggepakt. De doorkomst in Hoek. KO TOLHOEK werd vijfde bij een wegwedstrijd voor amateurs te Reet. Hij werd onmiddellijk gevolgd door Van der Meulen, terwijl Willem Mid dellaan, Anton Strijker en Sjaak Coevermans eindigden op de respec tievelijk 12e, 15e en 20e plaats. (ADVERTENTIE) en snellere service Halen en brengen wanneer U wenst. Waalwijk Wilhelminastr. 30 Grotestr 323 01600-32950 04160-2757 Een dolgelukkige Eric Leman finisht als eerste. rug te beschermen. Jan Janssen weerde zich als geen ander, maar gaf toch de indruk niet zo sterk te rij den als in GentWevelgem van de vorige week woensdag. Een keer scheen de gebrilde Jans sen zijn oude vechtlust herwonnen te hebben, dit was na de beklimming van de Valkenberg op zowat dertig kilometer van de eindstreep. Pingeon ingehaald door Merckx en Verbeek hadden zich zo'n 300 meter voor sprong verzekerd. Het rondegebeu- ren ging naar zijn c'imax. Toen zette Janssen alles op alles om de drie vluchters in te halen. Hij sleurde in zijn ijver Rogier en Eric de Vlaminck, Leman, Van Rijckegem, Godefroot. Gimondi, Monseré. Sercu. Dolman en Rosiers mee. Toen deze kopgroep zich had ge formeerd wist iedereen, dat hierin de toekomstige winnaar schuilging. Al de overigen waren onherroepelijk verslagen. In deze enige aanval had Jan Janssen zich blijkbaar volkomen uitgeput, want in de laatste twintig kilometer van de ronde had hij geen fut meer. De uitslag: 1. Leman (Belg) 268 Km in 6 uur en 29 minuten; 2. Godefroot (Belg) op 1 lengte; 3. Merckx (Belg) op 3 lengten; 4. Verbeek (Belg) op 10 sec; 5. Rosiers (Belg) z.t; 6 Mon seré z.t; 7. Sercu (Belg) op 25 sec; 8. Janssen (Ned) z.t; 9 Van Rycke- ghem (Belg) z.t; 10. Dolman (Ned) z.t; 11. Pingeon (Fr) z.t; 12. Gimondi (It) z.t; 13 R de Vlaeminck (Belg) z.t; 14. E. de Vlaeminck (Belg) z.t; 15. V. Schil (Belg) op 5.00; 22 Kar stens (Ned) op 5.15: 33. H. Jansen (Ned) op 7.00. BRUSSEL De vierentwintig jarige Eric Leman uit Ooi gem bij Kortrijk heeft de 54ste Ronde van Vlaanderen gewonnen. Hij versloeg daarvoor Walter Godefroot en Eddie Merckx in de spurt. Godegroot, de hele dag in de spits van de wedstrijd ontwikkeling, snelde op nauwelijks negen kilometer van de eindstreep weg uit een kopgroep van veertien, waaronder de Nederlanders Jan Jans sen en Evert Dolman. Eric Leman en Eddie Merckx vlogen hem dadelijk achterna. Ofschoon deze drie renners nooit meer dan twintig seconden voor sprong namen, kwamen ze tot aan de finish van een buitengewoon slopende Ronde van Vlaanderen niet meer in gevaar. Ze spurtten voor de zege en de ereplaatsen. Eddie Merckx leidde blijkbaar voor Godefroot de eindrush in. Een leeglopende achtertube be lette hem evenwel op volle snelheid te komen. Op zowat driehonderd me ter van de finish kwam Eric Leman aan de leiding. Hij schakelde onmid dellijk op zijn grootste versnelling over. Godefroot wekte luttele secon den nog de indruk te kunnen terug slaan: het was evenwel gezichtsbe drog. Erik Leman zegevierde Hij won zijn eerste klassieker, tevens zijn eerste koers van het seizoen in België. Met zijn twee rit-overwinningen in de Ronde van Andalusië en één in de jongste ParijsNice, behaalde de be schermeling van sportdirecteur Briek Schotte dit seizoen al vier interna tionale zegepralen. Een pracht van een spurter is hij; een verstandige werker van het laatste uur, een sterk coureur met onvermoede atletische eigenschappen. Hij paste in het harde karakter van de Ronde van Vlaan deren: een martelgang onder buiig weer over acht stekelige klimmen en veel kasseien. Van de Nederlander» zijn slechts Jan Janssen, Dolman en Karstens vooraan in de wedstrijd geweest. Dolman trok zich van het hele ge beuren niet teveel aan. Hij profiteer de van de omstandigheden. Karstens spande zich vanaf Nederbrakel (eer ste doortocht na 170 km) tot de be klimming van de Valkenberg bij zonder in om zijn ploegmaat Pingeon, die dat ogenblik de leiding van de koers alleen in handen had, in de

de Stem | 1970 | | pagina 21