G.S. weigert discussie met vereniging milieuhygiëne Gevangenisstraf voor beschadigen lichtmast ARCHIEF GOES WORDT GEÏNVENTARISEERD Lardinois is bereid tot directe uitkering Binnenschippers tegen afschaffing van evenredige vrachtverdeling gSS1 HENST Dorpsraad in VHeerenhoek voorbereid Schieting in TAKEN ONDER B. W. MIDDELBURG VERDEEED Inwoners van Goes plaatsen borden langs ParralelwejJ Fruittelers maken tam-tam over crisis «m- mm voor de |porten in en ie |gen, >rres- mtatie. Kolenschip maakte water op Westerschelde <anten en uitlopende Kermis in Hansweert verlengd Politierechter Middelburg In Goes Groot Limburgs Toneel met anti- oorlogstuk Opbrengst collecte in Rilland-Bath mode de nieuwste t Als crisis in fruitteelt voortduurt Concurrentie Toekomst papier uw pen Roddelen DE STEM VAN VRIJDAG 3 APRIL 1970 - cl ,r - - I? I U dan aan de (Van onze correspondent) WALSOORDEN Op de Wester schelde nabij Walsoorden is donder dag het Nederlandse 2000 ton meten de sleepschip Temporalis, geladen met kolen en onderweg van Antwerpen naar Terneuzen in moeilijkheden ko men te verkeren. Het sleepschip werd getrokken door de Nederlandse sleepboot Harmonie. Ter hoogte van Walsoorden passeer de een zeeboot met grote snelheid en veroorzaakte zo'n golfslag dat het sleepschip veel water maakte en dreigde te zinken. De Co-bie M en Holland van Muller uit Terneuzen en de Jacomina en Zeewolf van Van de Akker uit Vlissingen wisten al pompende het schip voor zinken te behoeden. Het is naar Hansweert ge sleept, waar het van de verdere on nodige waterballast zal worden ont daan. 's-HEERENHOEK In de verga derzaal van de pastorie te 's-Heeren- hoek had een vergadering van de werkgroep, ter voorbereiding van een dorpsraad plaats. Nadat de gast heer, pastoor C. C. Kroon de werk groep had verwelkomd, opende de heer P. J. van de Waard de verga dering. Door de heer Van de Waard werd bekendgemaakt dat dr. Van Opdorp, mevrouw Van den Dries - Sanders, de heren P. Vermue, J. IVerri, L. Moison, W. van den Dries, A. Engelbert, J. Pompernolie, A. van Craenenbroeck, J. Martens, A, van Dijke, P. Raas en nog enkele „vrije kandidaten" zich verkiesbaar hadden gesteld voor de dorpsraad. Tijdens de vergadering werd het doel van een dorpsraad aam de orde gesteld. Dit is in hoofdzaak het be hartigen vam de elangen van de be volking vam 's-Heerenhoek als spreekbuis van de bevolking. Men sprak zelfs van een forum. De dorpsraad client namens de bevolking contact op te nemen met andere dorpskernen, en zal zich bezighouden met het indienen van voorstellen aan het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Borsele en het verstrekken van adviezen aan hen die daarom vragen. Er werd benadrukt dat een dorpsraad geen enkele bevoegdheid heeft en zich geen bevoegdheden zal aanmatigen. Verder zal de dorpsraad als coördi nator van verschillende verenigingen en instanties optreden en zal aan de gemeenteraad namens deze instel lingen vooratellen doen, zoals tot het verlenen van subsidies. De heer J. Pompernolie stelde voor een forum samen te stellen uit b. en w., dorps raad en bevolking. De heer Man Dij ke vond dat de dorpsraad een dele gerende taak moet krijgen om de goede zaak van 's-Heerenhoek te ac tiveren. Tijdens deze vergadering was men het eens dat 's-Heerenhoek zonder een dorpsraad een dode hoek wordt. Verder werd een agenda voor een volgende openbare vergadering sa mengesteld. Voor deze vergadering wordt een lijst van kandidaten voor ie dorpsraad, die de stemgerechtig de leeftijd hebben, samengesteld en die zal huis aan huis worden be zorgd. De dorpsraad zal uit 10 .13 personen bestaan. Er zijn 20 offici ële en nog enkele vrije kandidaten. De openbare vergadering zal plaats vinden op maandag 13 april om half acht 's avonds in het gebouw •■de Jeugdhoeve" te 's-Heerenhoek. (Van onze correspondent) n HANSWEERT De driedaagse Paaskermis in Hansweert is dit jaar letterlijk en figuurlik in het water jjavallen. De kermisexploitanten heb- ™n geen zaken kunnen doen zoals ®en zich dit had voorgesteld. Het college van Reimerswaal heeft de exploitanten dan ook toestemming 'e8evan hun tenten en kramen te la- 'w staan tot en met zaterdag aan bande. KAPELLE Traditiegetrouw gaf 'e handboogvereniging Willem-Teil" 'P tweede paasdag een schieting op liggende wip bij Gerda. Zoals ge woonlijk had het bestuur weer voor ?le prijzen gezorgd. Van 11 vereni- 'Wgen waren 41 schutters aanwezig. J uitslag is als volgt: hoofdvogel II .la«i. Koens van Spes-Nostra uit I ».ïe2??^e! 3e zij vogel: M. Verdonk Vios uit 's-Heerenhoek; 2e zij- rS P' van Mios uit 's-Hee v7Tk; le bovenkal: J. Boonman I ,5\ Vi°3 uit 's-Heerenhoek; 2e bo- I kj J°k Koena van Victoria uit I dendamme; le onderkal: mevr. it?) boo van Doel naar Hoger uit Dr?„ tsdijk; 2e onderkal: Jac. uw. f van Victoria uit Kwadendam- sJ» k'eP: Math. Koens van Spes- Rni Ovezande; 2e klep: J. de kiener. van Diana uit Yerseke; 3e tót van ^ios uit 'S-Heeren- Kn„ heeste punten met beker: Job o»s van Victoria uit Kwadendam- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het col lege van GS van Zeeland heeft zich niet bereid verklaard om in discussie te treden met de Vereniging Milieuhygiëne Zee land. Deze organisatie had, naar aanlei ding van enkele uitspraken van het lid van gedeputeerde A. Kaland over de wenselijkheid van industriële ag glomeratievorming, een brief aan GS gestuurd. Het Zeeuwse bestuurscollege heeft daarop geantwoord, dat het zich niet geroepen voelt om allerlei vragen of vraagstukken in behandeling te ne men, die in verband met de persoon lijke mening van één lid van het col lege gesteld worden of te berde wor den gebracht. In de brief van GS wordt opge merkt, dat het college zich daarmee niet wil distantiëren van de opvat tingen van de heer Kaland. Het meent alleen, dat de uitspraken van de heer Kaland, die op de één of andere manier in de publiciteit ko men, voor de verantwoordelijkheid van de spreker zelf komen. De bewuste uitspraken van de heer Kaland hadden betrekking op de wen selijkheid om in Zeeland de vesti ging van een olieraffinaderij te be vorderen, om een industrie-agglo meratie aan de Westerschelde te vol tooien. De luchtverontreiniging door een dergelijk bedrijf zou, aldus de heer Kaland, minimaal zijn indien de in stallatie onder andere zou worden voorzien van een schoorsteen van 150 meter hoog. De vereniging milieuhygiëne Zee land wilde daarom weten of een ho ge schoorsteen het probleem van het milieubederf feitelijk niet verplaatst. Daarbij werd gewezen op het feit, dat de zwavelstand van Pernis op 30 km afstand te ruiken is. Verder informeerde de vereniging welk soort industrie-agglomeratie het college voor ogen staat.. Gaat het om een agglomeratie met zoveel moge lijk arbeidsintensieve bedrijven, of één waarbij ieder ook maar enigszins aanvaardbaar bedrijf een plaats krjjgt? „Wij hebben de indruk dat dit laatste het geval is", merkte de ver eniging in haar brief op, „met als resultaat, vrijwel uitsluitend ruim te-verslindende, chemische bedrijven, met een minimaal aantal arbeids plaatsen per hectare en een maxima le verontreiniging van lucht, water en bodem". Voorts stelde de vereniging nog enkele kritische vragen met betrek- Icing tot de Péchiney-vestiging on der andere of het waar is dat men ten gerieve van deze vestiging, het ontstaan van een strook woestijn rondom dit bedrijf heeft aanvaard. Op deze concrete vragen gaat het college van GS niet in. Wel wordt in het algemeen geantwoord, dat het college bij het streven om de belan gen van de provincie te behartigen, niet alleen de industrialisatie op het oog heeft, maar daarbij zeer zeker alle aandacht schenkt aan de even tueel nadelige gevolgen welke uit de industrialisatie kunnen voortvloei en. „Het behoud van de leefbaarheid van deze provincie, waarvoor uw ver eniging kennelijk wil waken, is daar bij een eerste doel", aldus de ant woordbrief. Gewezen wordt daarna op de in het beleid op dit punt ingebouwde zeker heden, waaruit blijkt dat het de pro vincie ernst is met haar streven. In dit verband worden genoemd: de instelling van de provinciale raad inzake de luchtverontreiniging, de technische commissie luchtverontrei niging Kanaalzone Zeeuwsch Vlaan deren, de bestuurlijke commissie voor hetzelfde gebied en de uit de convenant-partners gevormde tech nische werkgroep, die ten aanzien van Péchiney adviezen voor het stellen van Hinderwefsvoorwaarden geeft. „Wij mogen u er ook op wijzen", zegt het college, „dat op instigatie van deze provincie jaarlijks kost bare metingen van de luchtveront reiniging worden verricht. Op het ge bied van de bodem- en watervervui ling in de provincie Zeeland worden studies gedaan om tot verbetering van de op deze gebieden bestaande situatie te geraken". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In het college van b. en w. van Middelburg zijn de taken, als gevolg van de komst van de heer P. A. Woiters ais burgemees ter, opnieuw verdeeld. De burgemeester gaat de porte feuilles ruimtelijke ordening, econo mische zaken, sport en jeugdzaken, politie, brandweer, bescherming be volking en „dubbelstad" beheren. Elke woensdag van 11 tot 12 houdt de burgemeester spreekuur in het stadhuis. De wethouders hebben de volgende taken op zich genomen: W. P. J. Baars: openbare werken, volks huisvesting, woonruimt^beleid, reini gingsdienst, ontsmettingsdienst, grondbedrijf. M. A. L. Hubregtse: financiën, onderwijs, personeelszaken. J. J. van der Weel: gas-, water- en elektriciteitsbedrijf, slachthuis- en keuringsdienst, culturele zaken. J. A. van Bennekom: sociale zaken en volksgezondheid. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De Middelbur ger L. S. is door de Vlissingse po litierechter mr. P. van Empel ver oordeeld tot zes weken gevange nisstraf waarvan drie weken voor waardelijk omdat hij na 'n echte lijke onenigheid met de auto van zijn vrouw tegen een lichtmast botste en hieraan voor f 2200, schade toegebracht. De veroordeling behelst ook een proeftijd van drie jaar, toezicht van het Zeeuws consultatiebureau voor alcoholisme en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. De verdachte was, hangende het onderzoek, door zijn werkgever ontslagen. Ook de postbesteller A. D. was door zijn werkgever ontslagen, zon der dat het vonnis van de rechter was afgewacht. Hij had een girostor ting van f 187.68 niet bij de PTT ge deponeerd maar gebruikt om zijn ei gen schulden af te lossen. Hij werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Het was de eerste keer dat de man zich voor een dergelijk vergrijp moest verantwoorden. Op 13 november van het vorig jaar liep de Vlissingse mevrouw O. H. de hulp in van de politie. Zij voelde zich bedreigd door de Am sterdammer P. O., die vanuit een Middelburgs café opbelde om te zeggen, dat hij eraan kwam om het een en ander te „regelen". De rechercheur H. W. uit Vlissin gen zag ter plaatse hoe de Amster dammer in kennelijke staat van dron kenschap zijn auto bestuurde, stop te, uitstapte en de voordeur met een loper opende. Mevrouw O. H. ver borg zich in paniek in de douchecel, zodat zij niet kon getuigen. „De rechercheur kan mij niet ge zien hebben, want hij stond binnen", beweerde de verdachte. De rechter, mr. P. van Empel, hechtte echter meer waarde aan de verklaring van de rechercheur. O. hoorde twee weken gevangenisstraf en 1 jaar ontzegging van de rijbe voegdheid tegen zich eisen. De rech ter vonniste conform. De Vlissinger I. S. had in sloop- huizen ongeveer 30 kilo zink wegge nomen. Hij werd veroordeeld tot veertig gulden of vier dagen. Twee schepelingen C. D. en G. V. uit Den Helder van een betonnings- vaartuig hadden geprobeerd of een niet afgesloten Volkswagenbus niet op gang te krijgen was. De politie zag ze scharrelen en ging poolshoogte nemen. Dit stuitte op hevig verzet van de beide heren. Er werd ge plukt, geduwd en zelfs geslagen vol gens het politierapport. Beiden wer den veroordeeld tot een boete van f 100,- of tien dagen. (Van een onzer verslaggevers) GOES Naar aanleiding van de restauratie van het stadhuis heeft de Goese gemeentelijke archief dienst destijds moeten omzien naar een andere huisvesting. Als tijde lijke oplossing werden de admini stratie en de handbibliotheek in sep tember van het vorig jaar onderge bracht in een drietal lokalen van het pand aan de Wijngaardstraat 3A. Het ongeveer 375 strekkende meters grote archief werd voor een gedeelte eveneens ondergebracht in een daartoe ingerichte kelder in hetzelfde pand. De resterende archiefbestandde len zijn nog geborgen in de archief- kluis van het stadhuis. Naar aan leiding van de problemen rond de huisvesting van dit archief (door het uitvallen van de verlichting in het stadhuis is raadpleging en be heer van dit archiefgedeelte vrij wel onmogelijk) weiden de beschei den van het archief van de burger lijke stand en het archief van de Weeskamer door het rijk terugge vorderd en overgebracht naar de provinciale archiefbewaarplaats in Middelburg. In december van het vorige jaar werd echter bericht ontvangen van de minister van C.R.M. dat de ar chiefkelder in het pand van de Wijngaardstraat was goedgekeurd als tijdelijke bewaarplaats. In het jaarverslag over 1969 wordt mee gedeeld dat dit belangrijke archief gedeelte mogelijk nog in het begin van dit jaar weer naar Goes zal kunnen worden overgebracht. Met betrekking tót de gemeente lijke hei-indeling van 1 januari 1970 werd contact opgenomen met de gemeente-secretarissen van de om- liggende gemeenten. Voor de on derbrenging van de archieven Kloe- tinge, Kattendijke, Wolphaartsdijk en 's-Heer Arendskerke zal een tij delijke huisvesting in het gemeente huis 's-Heer Arendskerke tot stand komen. gaan belasten. Deze tijdelijke berging van de archiefbestanddelen zal t.a.v. raad pleging en beheer de dienstverle nende taak van het archief zwaar Een spoedige realisatie van het irchiefplan Kohnstammschool zal daarom aldus dit jaarverslag dringend gewenst zijn. Het totaal van de archieven zal in de komende jaren veel aandacht vragen voor wat betreft „de ver pakking". Veel stukken moeten in nieuwe portefeuilles of archiefdozen wor den geborgen. Een groot aantal re gisters en delen zijn aan herbinden toe. De toestand van het negentien- de-eeuwse archief is bijzonder slecht. Niet alleen zijn de archief stukken erg stoffig, maar een groot deel van de portefeuilles heeft de strijd tegen de tands des tijds op moeten geven Hierdoor is een groot aantal stukken chaotisch door elk aar geraakt. Dit gehele archiefbestanddeel zal tegelijk met de inventarisatie on derhanden genomen moeten wor den. Dit laatste is met betrekking tot de raadpleging een zeer urgen te zaak. Zolang er echter geen be- betere berging mogelijk is, zullen deze werkzaamheden achterwege moeten blijven. In verband met de moeilijke ber ging van de archieven werd in het afgelopen jaar aan uitgebreid in- ventarisatiewerk niet veel gedaan. Geordend en beschreven werden de omvangrijke collectie reglementen, ordonnanties en publikaties van de stad Goes (1578—1937). Hiermee is een belangrijke bron voor de bestuursgeschiedenis van Goes snel te raadplegen. De gehele archiefinventaris op losse strookjes papier werd op tekst gecontroleerd en op nieuwe archiefkaarten over getypt. Hierdoor werd een betere berging mogelijk. De uitgebreide verzameling zes tiende- en negentiende-eeuwse be stekken, werd geheel opnieuw ge ordend en beschreven. Deze verza meling bevat veel waardevolle ge gevens betreffende bouw en onder houd van vele stedelijke eigendom men. De voorgebonden boeken van Goes (14691998) werden van een inhoudsopgave voorzien. Na dit tijd rovende werk is deze bij uitstek belangrijke geschiedenisbron voor snelle raadpleging beschikbaar. Dit is ook het geval met de vervaardi ging van inhoudsopgaven van or donnantieboeken (15091683). Het maken van een alfabethische klapper op de onderwerpen, behan deld in de gemeenteraad (periode 18511885) vordert goed. De topografische en historische atlas is nu voor een groot gedeelte geborgen in passe-partouts of op gezet op karton. Met de beschrijving van deze omvangrijke collectie werd in het najaar begonnen. De ordening en beschrijving van de archiefbibliotheek werd dit jaar voltooid. De nogal dooreen geraakte incomplete verzameling erfpachten werd opnieuw geordend en beschre ven. Van de drie nog bewaard ge bleven veertiende-eeuwse dorpsre keningen van Goes werden kopieën ontvangen. De originele berusten in het algemeen rijksarchief in Den Haag. Deze rekeningen zijn geheel over geschreven en zullen indien moge lijk in druk worden uitgegeven. Deze rekeningen over de jaren 1384 - 1389 - 1390 - 1396 - 1397 be vatten vele waardevolle gegevens over de vrijwel onbekende geschie denis van Goes in die tijd. Veel tijd werd gevraagd voor de behandeling van de corresponden tie en het ontvangen der bezoekers. Ook de voorbereiding van de ver huizing van archief en bibliotheek nam veel tijd in beslag. GOES Donderdag 9 april speelt het Groot Limburgs Toneel in de Prins van Oranje in Goes het stuk „Gevallen als een bom" van Joseph Heller, in een vertaling van Guus Baas. Medewerkenden zijn o.a. Ward de Ravet, Jan Gorissen, Gaston van Erven, Alex Wilequet, Fred Vaassen, Thera Verheugt. Het stuk heeft als oorspronkelijk titel „We bombed in New Haiven". Het is het eerste stuk van de in 1923 in Brooklyn geboren Joseph Heller, Hij vocht in de Tweede Wereldoorlog bij de luchtmacht op een B-25 bom menwerper. Het stuk zelf heeft betrekking op de strijd van de luchtmacht, al gaat het hier om een gefingeerde strijd in een toneelstuk. Naarmate het stuk vordert gaan fictie en werkelijkheid door elkaar heen lopen. De schrijver heeft met het schrijven van dit stuk de bedoeling gehad bij het publiek een diepe en besliste afschuw te wekken voor de oorlog in onze tijd. RILLAND-BATH De opbrengst van de gehouden collecte voor de reumabestrijding heeft in Rilland- Bath 880,45 opgebracht. (ADVERTENTIE) Kreuklak veterpumjw f in vrolijke kleuren.:; bruin-wit, rood-wit, ofblauw-wit.Leren voering en inleg zool. Lenteprijs 32.9° Breda Karrestraat 27, Tilburg Heuvelstraat 70 RoUerdam Schiedam Vlaardingen Dordrecht Den Haag Leiden (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Minister Lardi nois van Landbouw is bereid om bij voortduren van de crisistoe stand in de fruitteelt voor het vol gende seizoen de kosten van le vensonderhoud van de fruittelers direct uit te keren. Dit zei de voorzitter van de Ne derlandse Fruittelersorganisatie, ir. C. Staf, donderdagmorgen in zijn (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De meeste schip pers van de binnenvaart zijn tegen afschaffing van de wettelijke rege ling van de evenredige vrachtverde ling. Staatssecretaris Keyzer (Ver keer) heeft in november vorig jaar bij de Tweede Kamer een wetsvoor stel ingediend dat het stelsel der evenredige vrachtverdeling per 1 juli a.s. wil afschaffen. Slechts het centraal bureau voor de Rijn- en bin nenvaart, waarin de grotere rederij en zijn vertegenwoordigd, juicht de afschaffing tóe. Donderdag hield de Tweede-Kamercommissie die het wetsontwerp behandelt in Den Haag een hoorzitting waarop schippers en verladersorganisaties hun kritiek konden spuien. De evenredige vrachtverdeling werd ingevoerd in de vooroorlogse crisis jaren, toen er veel meer schepen wa ren dan nodig was om het geringe vervoersaanbod te verwerken. De re geling was bedoeld om alle schepen beperkt van lading te voorzien, zodat de armoede in de binnenvaart onder alle schippers verdeeld werd. Dit systeem echter staat de nodige sane ring van de binnenvaart in de weg. Omdat het ook de kleine, onrenda bele schepen in de vaart houdt. Bo vendien is het systeem in strijd met de principes van het E.E.G.-vervoer, aldus staatssecretaris Keyzer in de toelichting op zijn wetsvoorstel. De Stichting Nederlandse Particu liere Binnenvaart (waarin opgeno men de vier schippersverenigingen) en de Stichting Nederlandse Particu liere Rijnvaartcentrale, die samen vrijwel alle schippers vertegenwoor digen, vrezen een moordende onder linge concurrentie wanneer het plan van Keyzer doorgaat. Zij willen dat de schippersbeurzen worden overge dragen in handen vam de schippers- organisaties. Op de schippersbeurzen laten de verladers hun vervoersop- drachten inschrijven. De leiding van de beurs, bestaande uit ambtenaren, verdeelt de opdrachten naar even redigheid onder de aanwezige schip pers met lege schepen; voor de tarie ven zijn minimum en maximum ta rieven vastgesteld. De heer Kroes, die sprak namens de beide sehippers- stlchtingen, ziet als grootste bezwaar tegen de huidige situatie dat de amb telijke beursleidingen niet commer cieel zijn ingesteld en niets doen aan acquisitie van vervoersopdrachten. Wanneer de schippers de beurzen zelf leiden, kan dat veranderen. Sinds 1959 is de vervoersmarkt per binnen schip sterk gestegen. De schippers van de wilde vaart hebben echter niets van. de gegroeide markt meege nomen. Alle extra vervoer werd ver richt door eigen vervoerders en de relatie-vervoerders. De heer Kroes vroeg de kamerleden het wetsvoorstel van Keyzer te ver werpen, en in de plaats daarvan de regering te vragen zo snel mogelijk de schippersbeurzen over te dragen aan de schippers. De heer Kroes pleit te voor geleidelijke afschaffing van de evenredige vrachtverdeling, die gepaard moet gaan met extra sane- rings- en ontwikkelingsmaatregelen van de overheid. Hij was het ermee eens dat de huidige evenredige vrachtverdeling gedeelten van de binnenvloot in stand houdt, die eco nomisch en sociaal gezien zouden moeten verdwijnen. Abrupte afschaf fing van de evenredige vertegen woordiging echter brengt te grote ri sico's voor de schippers mee, aldus de heer Kroes. Wanneer de schippers de beurzen zelf in handen hebben, kunnen ze in tijden van tekort aan vervoersopdrachten de evenredige vrachtverdeling volgens beurtlijsten weer tijdelijk invoeren, want, zo be toogde de heer Kroes, overcapaciteit aan seheepruimte zal er steeds kun nen zijn, omdat het binnenvaartver voer onderhevig is aan seizoeninvloe den en de waterstand. Zo worden bij laag water de schepen slechts gedeel telijk volgeladen, waardoor een deel van de capaciteit aan scheepsruimte onbenut moet blijven. De heer De Meester van het bureau voor de Rijn- en binnenvaart betoog de, dat juist in deze tijd van gunstige conjunctuur en goed vervoersaanbod uitermate geschikt is om de even redige vrachtverdeling af te schaf fen. Hij ziet het plan van staatssecre taris Keyzer in een groter verband, waarin ook bijkomende overheids maatregelen van sanering en ontwik keling van de binnenvaartvloot op stapel staan. Volgens de heer De Meester is er voor schepen beneden de 300 ton geen economische toe komst meer. Het werk voor kleine schepen over korte afstanden wordt overgenomen door de vrachtwagens en treinen, aldus de heer De Meester. De Nederlandse Vereniging van Readers in de Binnenvaart meent in meerderheid dat abrupte afschaffing van de evenredige vrachtverdeling nu de moeilijkheden in de binnen vaart slechts zal vergroten. De klei ne schepen, aldus de vereniging, moe ten de kaïns krijgen te verdwijnen. De vereniging bepleit een pakket van overheidsmaatregelen, waaronder gunstige financieringsmaatregelen voor modernisering van grotere sche pen, voor aanpassing aan nieuwe ver voerstechnieken en voor vernieuwing van de vloot. verslag over de bespreking die het Landbouwschap woensdag met de minister over de crisistoestand in de fruitteelt heeft gevoerd. De huidige overbrugginigsregeling vocxr perspectief biedende, maar in moeilijkheden zijnde bedrijven zal tot 1 oktober aanstaande gelden. Als op diie datum geen verbetering is in getreden, dan zullen de rentefacili teiten voor hen, die ingevolge deze overbruggingsregelinig, kredieten heb ben opgenomen, worden verlengd. Na 1 oktober zullen nieuwe kredieten kunnen worden genomen en zullen nieuwe faciliteiten gelden. Voor kosten van levensonderhoud zal van 1 oktober 1970 tot 1 oktober 1971 een onmiddellijke uitkering, overeenstemmend met de gemiddelde inkomsten over 26 weken per jaar worden verleend. Intussen zal ook de aflossing van opgenomen kredie ten kunnen worden uitgesteld. Een verbetering in de fruitprijzen, die deze nieuwe maatregelen over bodig zou maken, zal volgens de mi nister wel van reële betekenis moe ten zijn. De minister had blijkens het ver slag van ir. Staf voorlopig geen be hoefte aam een objectieve maatstaf, maar zei nadrukkelijk een verbete ring van de netto-opbrengst vam het fruit met enkele centen niet als een verbetering te beschouwen. Verder bleek uit de bespreking met de minister dat er druk achter wordt gezet die roodregelimg in de verschil lende EEG-landen in werking te doen treden. De minister acht het geven vain subsidies voor verzekeringspremies onjuist. Daarom wil hij niet ingaan op het van de kamt van de fruittelers gedane voorstel een bijdrage te ge ven in de premie voor hagelverzeke- rimg. Ir. Staf zei gistermorgen in zijn openingsrede dat de situatie in de Nederlandse fruitteelt ten hemel schreiend is: een eens zo bloeiende tak van de Nederlandse tuinbouw is aain het wegkwijnen. „Men mag verwachten", aldus de heer Staf, „dat iin deze welvaarts staat de overheid de helpende hand geeft om deze bedrijfstak door de moeilijkheden heen te helpen. In de jaren 1967, 1968 en 1969 varieerde het negatief netto-overschot per hec tare van duizend tot vierduizend gul den. Dit kan men maar kort volhou den. Iemand die tien hectare heeft", aflldus dte heer Staf, „kan niet veel jaren 20.000 gulden of meer per jaar tekort hebben. Het persoonlijk leed dat hierachter zit bij de fruittelers en hun gezinnen is groot." U zult zich misschien afvragen ol er in deze tijd nog taboes zijn. In 1970, het jaar waarin men zo dik wijls over vrede praat. Wat dacht u van de roddel? Is roddel niet in strijd met de vrede? Zal er ooit vrede en roddel samengaan? Wist u dat er verschillende mensenlevens door gebroken worden? Mogen wij niet verlangen, dat de mensen, in het toch al zware leven, geaccepteerd worden zoals ze zijn? Iedereen; ^mis- dadigers, alcoholisten, gebruikers van verdovende middelen, dolle mi- na's, etc., hebben het beste voor. Iedere mens is uniek en zeker niet gek omdat ie anders is. RIJEN JACQUES BAETEN (Van een onzer verslaggevers) GOES Op een gedeelte van de Middelburgsestraat in Goes zijn be halve enkele officiële verkeersbor den, die de automobilisten een ma ximum-snelheid van dertig kilome ter per uur opleggen, ook enkele bor den door een aantal bewoners van de straat geplaatst. Nu er werkzaamheden aam deze weg worden verricht, wordt af het verkeer langs de parallelweg vam de Mididelburgsestraajt geleid. Deze pa rallelweg loopt echter vlak langs die huizen zodat de bewoners personen auto's en zware vrachtauto's vlak langs hum tuinhekjes zien denderen. Op verzoek vam de bewoners heeft het gemeentebestuur besloten om op deze weg een maxunumsméiheild van dertig kilometer per uur in te stel len, maar het overgrote deel van de automobilisten trekt zich hier weinig van aan, zodat de bewoners terecht menen dat de huidige situatie gevaar op kan leveren voor hun kinderen. Om de automobilisten nog eens extra op dilt gevaar te wijzen hebben zij zelf nog een aamtal borden ge plaatst waar zij er bij de autobe stuurders op aandringen zich voorsul aan de ingestelde dertig kilometer te houden. Het plaatsen van deze borden heeft echter ook nog een andere reden. De bewoners zijn, behalve bang voor de veiligheid voor hum kinderen, ook bevreesd dat voorbij denderende vrachtauto's door de triiHnigen schade aanrichten aam de huizen. UTRECHT (ANP) De Ne derlandse Fruittelersorganisatie wil grotere ruchtbaarheid gaan geven aan de noodtoestand in de fruitteelt. In de gisteren in Utrecht gehouden algemene ver gadering kwam men na een be wogen discussie tot een compro mis over de manier waarop men dit zal aanpakken. Voorzitter ir. C. Staf, die sug gesties van de leden vroeg, kreeg er vele, waaronder nogal radicale. Er was zelfs iemand die een fruittelersstaking wilde en de secretaris van de actie groep Fruitteelt Zeeland, de heer Van Iwaarden, wilde een telegram naar minister Lardinois sturen. Deze zou binnen veer tien dagen moeten zeggen hoe hij zijn woord, dat hij de fruit teelt in Nederland wil behou den, gestand wil doen of an ders zouden 15.000 fruittelers met hun vrouwen het antwoord in Den Haag komen halen. Bovendien wilde de heer Van Iwaarden een compensatie van 2.000 gulden per hectare voor discriminerende maatregelen in andere EEG-landen en een mi nimum uitbetalingsprijs voor de telers van 35 cent per kilo, an ders zouden de fruittelers ande re maatregelen nemen. De heer Van Iwaarden moest echter zijn telegram in de zak houden nadat voorzitter Staf had gewaarschuwd dat men op deze manier de publieke opinie niet aanspreekt. De heer Staf wilde liever eerst een bespre king van enkele vertegenwoor digers van NFO-kringen met het dagelijks bestuur en met men sen die ideeën voor acties heb ben men zou dan zo snel moge lijk kunnen bepraten wat uit te voeren is. Tussen de radicale ideeën van de heer Van Iwaarden en ande ren en de voorzichtiger benade ring van de heer Staf werd ten slotte een compromis gevonden, voorgesteld door de heer Stout- jesdijk uit Zeeland. Alle NFO- kringen zuilen volgende week een kringbestuursvergadering houden en de week daarop zui len uit iedere kring twee afge vaardigden naar Utrecht gaan om er met het landelijke hoofd bestuur of het dagelijks bestuur te vergaderen. Binnen de orga nisatie kan dan een groep ont staan die zich in enkele dagen tijds beraadt over een construc tieve ondersteuning van het normale overleg met de rege ring.

de Stem | 1970 | | pagina 7