Frans van de Enden: definitief standpunt DE SPONSORS BOYCOTTEN KLASSEMENT W egcoach Middelink: laat ze maar komen POOLSE PERSSTEMMEN Premier Wilson voetbalminded Gebrek aan p verleg..... Kampioensc wielrennen in Helmond happen dit jaar EVERTON kampioen Zuidema en Scholl aan de leiding liiiiief Tweede keus Gematigd optimisme VRIJSPRAAK VOOR STRIK Recordaantal inschrijvingen Head of River ANDERLECHT LAAT GERECHTELIJK ONDERZOEK INSTELLEN 25; Engeland kansrijk 01626-316. m oon 4646. 85. Walcheren. id. n fe fijnste jongens- schoen JÊê% TV-VERSLAG ONZEKER Radioreportage Arsenal-A jax NK SCHAKEN DE STEM VAN VRIJDAG 3 APRIL 1970 21 (Van onze sportredactie) I BREDA „Ik ben er van overtuigd dat de sterkste renners zullen [deelnemen. Ik geloof dat de sponsors hen niets in de weg zullen leggen. |\Vegcoach Joop Middelink bleek met deze woorden, waarmee hij de linsteHing van het Skoll-klassement voor wielerclubs in Nederland [lijn goedkeuring gaf, wel wat te voorbarig. Nu alles definitief is ge ld en gepropageerd blijkt namelijk dat de wielersponsors het met l'de gang van zaken helemaal niet eens zijn. En voorlopig ziet het er dan ook naar uit dat de sponsors de opzet van Skoll zullen boycotten lof tenminste de woorden van Joop Middelink zullen logenstraffen. Cabïllero-manager Frans van der Iaden, die namens de sponsors het «oord voert: „Voor de ronde van Lente zijn we bij elkaar gekomen la hebben eens over de gang van za- ken gesproken. Vroeger deden we Kit vaker, maar dat is steeds meer (verwaterd. Het werd nu echter weer loog tijd dat we de koppen eens bij llkaar staken. Kijk, ik, en dan spreek lik namens mijn collega's heb niets legen Skoll en ook niets tegen de KNWU, maar wij worden zonder keer voor een voldongen feit gesteld tonder dat men met ons heeft over- f®L (laar men wil wel van onze renners lebruik maken; jongens, die wii Isn materiaal voorzien, die wij bege leiden en waar we handn vol geld [n steken. Ik vind dat we dan toch Jeker recht van spreken hebben. Bo- lendien moeten de jongens in twaalf ltedstrijden met de clubtruien rijden, «oor ons dus geen reclame. Wel loor Skoll, die de prijzen beschik- laar stelt en de organisatie in han- len heeft. Dan gaat Skoll in zeke- Ve zin met ons geld reclame maken. Ia daar willen we niet aan. Wij ge leven onze renners dan ook geen Bestemming om te starten in de tedstrjjden om dit cjubklassement". j Van de Enden is definitief in zijn Ifepraak en dat betekent gezien het feit dat alle sponsors het met hem s zijn, dat de toprenners, die na genoeg allen een sponsor hebben, liet in de SkoII-competitie vertegen- jwrdigd zijn, waardoor de room i de saus is. De sponsors hebben |et recht deelname van hun renners i weigeren omdat er een overeen- fomst tussen renners en sponsors, i overleg met de KNWD bestaat, lat slechts drie wedstrijden per sei nen voor de club zijn gereserveerd, ten aangezien het Skoll-klassement 'ter twaalf koersen is verdeeld, is lit volkomen afhankelijk van de wil Ier sponsors. En die wil blijkt niet tawezig. .Vroeger", vevolgt Van de Enden Itoen we contact met elkaar hadden, P'erd alles steeds in overleg met de |SWU gedaan. De KNWU overleg- ook steeds met ons. Maar sinds f® contacten zijn verwaterd zijn er feeds meer punten 'bijgekomen, zon- |tr dat wij enige zeggenschap had- nu komt dat Skoll-klassement er bij. Nee, het werd hoog tijd dat i] er eens een stokje voor staken". heerst bij dè wielersponsors, "minste wat het amateurisme be- dus nogal wat ontevredenheid J®. R®t eigenhandig handelen van Kk'WU. Het verzet tegen de Bond de loop der jaren gegroeid. F® zijn steeds tevreden geweest dj KNWU", stelt Van de En- «Steeds hebben we goed met el- kunnen opschieten en een accep- c >okje tor wer»W 0. 30-31 90 32-35 - 27.90 36-40 - 29.90 Herenmaten 34.90 S'ilburnKïestr.aat 27. "mterL U„Velstraat 70 &tn Hs hiedam Vlaardingeri "Haa9 Leiden Dordrecht horen het van de jongens. „We ver wachten je daar en daar", wordt dian tegen de coureurs gezegd. En als of dat nog niet genoeg is zeggen ze dan ook nog; „Ga maar naar je sponsor en vraag daar maar een paar- wielen en banden". De stem van Frans van de Enden klinkt deels iro nisch, deels teleurgesteld. „Of het ons gelegen komt om die jongens te mis sen komt helemaal niet ter sprake" vertelt de Caballero-manager spijtig. „Maar dat is toch reclame voor jul lie als jullie renners in het buiten land rijden", zegt de KNWU dan te gen ons. Net alsof wij er wat aan heb ben, als de jongens een oranje truit je en een rood-wit-blauw petje op hebben en door het buitenland dave ren." De spot in de stem van Van de En den heeft nu de overhand gekregen. „Men laat dan de sponsor met de tweede keus", verzucht hij. „Kijk, soms heb je renners genoeg om in het eigen land een goed figuur te slaan wat voor ons het belangrijk ste reclame-object is maar soms heb je, door ziektes, blessures, of renners, die uit vorm zijn, nog maar net genoeg om een goede ploeg te vormen. En als dan de KNWU je beste renners nog pikt voor het bui- ftenjand, ben je de reclame in het binnenland kwijt. De jongens zelf durven geen nee te zeggen, bang, dat ze de KNWU dan tegen het hoofd stoten en nooit meer voor selectie in aanmerking komen. Als de KNWU nu overleg met de sponsors zou plegen zou alles veel beter geregeld zijn. Dan konden we onder elkaar kijken, welke ploeg wel en welke geen renners konden mis sen. Nu komt het voor dat de ene ploeg geen volwaardig team meer kan formeren, terwijl een ander goe de renners langs de kant moet laten staan". De twee genoemde punten, het Skoll- klassement en het afvaardigen van renners naar het buitenland, vormen de voornaamste gronden van de wre vel, dde groeit tussen wielersponsors en de KNWU. Het Skoll-klassement wordt definitief door de sponsors ge boycot. Wat betreft het tweede punt. „Het wordt tijd dat we eens opstap pen naar de KNWU", zegt Frans van de Enden. Per slot van rekening kunnen we er in alle redelijkheid over praten. Dat ging vroeger ook en ik zie niet in waarom dat nu niet zou kunnen. Wij streven er naar om de wieler sport omhoog te brengen, want dat komt ook onze reclame ten goede. Maar van het Skoll-klassement zie ik dat niet best. Dat ze dan de minde re goden, jongens, die de centen nog goed kunnen gebruiken, maar latgn meerijden. Dan hebben die ook een kans wat te verdienen. Maar onze jongens krijgen beslist geen toestem ming". JO SIMONS Joop Middelink: voorbarig met de uitspraak dat de sterkste renners zouden deelnemen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Bondscoach Joop Middelink van de KNWU is niet erg gelukkig met de houding van de sponsors, waarvoor Caballero-mana ger Frans van de Enden het woord voerde, en die zich verzetten tegen het Skoll-klassement en bovendien niet bepaald tevreden zijn met de gang van zaken bij de uitzending van renners naar het buitenland. „Ik dweep gewoon met dat klassement", aldus de bondscoach. „Ik ben een clubman in hart en nieren. En zo'n klassement vind ik fantastisch. Zo iets kan in onze sport uitgroeien tot een echte Europacup voor wieler clubs. En wat die firma daarvoor op ta fel heeft gelegd! Daar kunnen de an dere wielersponsors een voorbeeld aan nemen. Voor de clubs vind ik het een enorme stimulans. Stel je voor, al die mensen, die voor de wielren ners de hele week in de weer zijn, en die dan enkel driemaal in het jaar hun renners in de clubtruien zien en dan pas het gevoel krijgen van „daar heb ik aan meegewerkt". Die krij gen met dat klassement nog twaalf maal dat warme gevoel, waar ze, vanwege hun verdiensten, recht op hebben. En als meneer Van de En den dian per se reklame wil maken, compromis gesloten. Maar dit Pbeurt nu lang niet altijd meer. eens die renners, die door ■ftNWU worden uitgezonden. Naar buitenland, naar klassiekers of wwedstrijden. Met ons wordt dan p«j et overlegd. De renners krij- ■i fan bericht van de KNWU en wij (ADVERTENTIE) geweldige ta pper van glan- N schaduw- P-Leukc 'erster./YH Jïrilt). te- 5 fcooUf l'leel/lt? Frans van de Enden: „Skoll gaat in zekere zin met ons geld reclame maken". (Van onze sportredactie) HILVERSUM De NOS-radio zendt woensdagavond 8 april van 19.25 tot 21.20 uur via Hilversum 2 vanuit Londen een rechtstreeks ver slag uit van de eerste wedstrijd tus sen Arsenal en Ajax voor de halve finales van het toernooi om de jaar- beursstedenbeker. Verslaggevers zijn Wim Hoogendoorn en Joop Niezen. Of de wedstrijd ook rechtstreeks op de televisie zal worden uitgezonden, is nog onzeker. Wel heeft de pro grammaleiding van de NOS-televisie zich tot de BBC-televisie gewend met het verzoek om ten behoeve van de Nederlandse kijkers technische facili teiten ter beschikking te willen stel len. In Hilversum wacht men nog op een gunstig antwoord. dan, nou ja, dan vraagt hij maar aan de clubs of hij het strookje Ca- ballero op de clubtruien van zijn renners mag plakken. Dan heeft-ie ook zijn zin. En dat geldt ook voor de andere sponsors. Trouwens ik ge loof niet dat alle sponsors er zo over denken". „Neem nou die uitzending naar het buitenland. Dat gebeurt al acht jaar en nog nooit hebben we er last mee gehad. Kijk, ik ben de hele week in de weer, ik selecteer een aantal ren ners, ik ben 's zaterdags en 's zon dags bij de wielerkoers, ik praat dan met de ploegleiders over het uitzen den van renners. En moet ik dan nog alle sponsors eerst van tevoren gaan raadplegen? Kom nou, dat is toch te gek. Boven dien heb ik er nog nooit last mee ge had. De meeste ploegleiders zijn blij als er leden van hun ploeg worden afgevaardigd. Vaak genoeg komen ze me vragen of het een hele ploeg mag zijn. Per slot van rekening is de uit zending naar het buitenland toch van belang voor de ontwikkeling van de renner zelf. En de heren sponsors moeten niet vergeten dat wij een bond zijn, dat wij met amateurs te doen hebben en dat wij, uit dien hoofde, de belangen van de jon gens voorop stellen. De heer Van de Enden en de sponsors, die het met hem eens zijn en dat zijn ze lang niet allemaal denken te veel in proftermen. Ze moeten niet verge ten dat ze met amateurs te doen heb ben. Ze moeten tevreden zijn als renners van hen worden uitgestuurd. Ze hebben dan heus wel hun re klame. Ik snap het niet. Er zijn nooit geen strubbelingen geweest. En het gebeurt toch al zo lang. Twee maal per jaar hebben we een bijeenkomst en nooit heeft iemand een protest ge uit. Trouwens de bond heeft toch ze ker wel het recht op een amateur corps! En, het spijt me voor Frans (Van de Enden - red.), maar ik ga echt niet elke keer nog eens alle ploegleiders opbellen en vragen of het de heren misschien gelegen komt. Twee jaar geleden geloof ik, heeft Frans me er eens een keer over aangesproken en toen heb ik tegen hem gezegd: Jij denkt te professionalistisch. Je hebt met amateurs te doen en met een bond, die deze renners ook als ama teurs behandeld". Wat betreft het Skoll-klassement erkent Joop Middelink dat er een afspraak is dat de renners, die ge sponsord worden, slechts drie maal aan de club behoeven te worden af gestaan. Of de sponsors het Skoll. klassement daarmee kunnen boycot. WARSCHAU (ANP) De Pool se sportpers liet zich gisteren ge matigd optimistisch uit over de kansen van Legia Warschau om de finale te bereiken van het toernooi om de Europa Cup voor landskam pioenen. De kranten zijn het erover eens dat Legia in de tweede helft goede mogelijkheden onbenut heeft gelaten zich een gunstige uitgangs positie te verwerven voor de twee de wedstrijd in Rotterdam. Volgens „Zycie Warszawy" is 00 het gunstigste gelijk spel dat Legia had kunnen behalen. Het biad is van mening dat de Poolse kampioen in Rotterdam in staat is Feijenoord op 11 te houden, in welk geval Legia de finale zou be reiken. „Trybuna Ludu" ziet het anders: „De score van 00 is in het voordeel van de bezoekers. Feijenoord is sterk favoriet voor de totaaloverwinning, maar Legia is uit niet zwak. Ook Saint Etienne is op eigen grond overtuigend verslagen." Het sportblad „Przeglad Sportowy" verwijt Legia dat het zijn spel niet heeft aangepast aan de mogelijkhe den van het terrein. Het noemt Feijenoord een moeilijk te Icloppen tegenstander, vooral door het uit stekende spel van Israël, Laseroms en Van Hanegem. „Przeglad Spor towy" was teleurgesteld in de be roemde Kindvall, die tegen Zyg- mund Blaut geen enkele kans kreeg. ten? „Dat weet ik niet", zegt de bondscoach. „Die afspraak is er, maar toen was het klassement er nog niet. Dat wordt een kwestie van de sport- commissie. Die zal daarover moeten beslissen. Maar voor mij mogen de sponsors, als ze daar daii per se be hoefte aan hebben, een reklame- strookje op de tricots plakken. Het zou wat Joop Middelink tilt er allemaal niet zo zwaar aan. „Laat Frans van de Enden zijn problemen maar hier te sprake bren gen", stelt Middelink. „We zijn nooit te beroerd geweest om te praten. Als hij komt zullen we dat in alle rede lijkheid doen en dan zal er best een vergelijk worden gevonden. Maar dat Skoll van andermans centen rekla me maakt, dat blijft voor mij een Jan Klaassen. Dat is een sprookje. En als erover wordt gepraat zal ik dat heus wel de wereld uit helpen". (Van onze sportredactie) BREDA Het is zo goed als ze ker dat de Nederlandse kampioen schappen wielrennen voor profs, amateurs en dames dit jaar in Hel mond gehouden worden. Daarmee zou dan onverwacht een eind komen aan de „Limburgse" traditie, die de laatste elf jaar in stand werd gehou den door „Berg en Dal" uit Beek. De definitieve beslissing van de KNWU om van Beek te verhuizen naar Hel mond, is op zeer korte termijn te ver wachten. Wellicht komt de officiële mededeling vanavond al, tijdens de jaarvergadering van de wielerbond in Utrecht. De kansen van Helmond liggen zo goed, dat men ervan uit mag gaan, dat deze Oostbrabantse plaats de ti- telwedstrijden krijgt toegewezen. Sportcommissielid A. Zwartepoorte, onder wiens leiding het Helmondse parcours gekeurd werd: „Het zal wel voor elkaar komen, denk ik. Een de finitief besluit namen we nog niet, maar ik acht het zeker niet uitgeslo ten, dat het in het voordeel van Hel mond zal uitvallen". Wanneer dat dan zo is, zal het vertrouwde par cours van Beek, met de beroemde Adsteeg, plaats maken voor 'n stra- tencircuit in Helmond en een stuk parcours, dat net buiten de stad loopt. Men kan zich afvragen of dat verschil niet al te groot is. Of Helmond geen te lichte opgave zal worden. Zwarte poorte: „Ach wat is zwaar? Men zegt, dat Beek zwaar is, maar in Frankrijk telt zo'n parcours niet eens mee. Ik bedoel maar. Volgens mij heeft Helmond heus wel een pittige route. Ik heb het stuk gereden en ik ben er tevreden over. Het parcours is zwaar genoeg, vooral waar de renners bui ten Helmond om rijden. De ronde is in totaal negen kilometer lang". Wanneer de kampioenschappen in derdaad naar Helmond gaan, berust de organisatie bij wielerclub Buiten- lust, dat al ruim een jaar bezig is om die toewijzing te krijgen. Voorzit ter Jan Relou: „Wij hebben op alle mogelijke manieren ons best gedaan, we kunnen nu alleen nog maar ho pen. Ik verwacht binnen nu en een week de uitslag te horen". LIVERPOOL (ANP) Everton is kampioen van Engeland geworden door een overwinning van 2-0 op West Bromwich Albion op eigen ter rein. Hierdoor kwam de club uit Li verpool op 63 punten, negen meer dan titelverdediger Leeds United, dat niet meer zo hoog kan reiken. Indien Everton ook de resterende twee wedstrijden wint, wordt het record van Leeds, dat vorig jaar 67 punten verzamelde, geëvenaard. Everton heeft het kampioenschap nu zeven keer behaald. Dit presteerden eerder alleen Manchester United, Ar senal en Liverpool. LONDEN (AP) Premier Wilson acht de Engelse kansen om in Meci- co de wereldvoetbalbeker te behou den „tamelijk goed" maar hij be twijfeld of het verstandig is een der gelijk belangrijk toernooi in het hoog gelegen Mexico te houden. In ant woord op vragen van het Britse voetbaltijdschrift Goal zei Wilson die een verwoede voetballiefhebber is bang te zijn dat hij niet naar Mexi co zal kunnen gaan maar dat hij in ieder geval zoveel mogelijk wedstrij den op tv wil volgen. Op de vraag van hoofdredacteur Alan Hughes hoe hij als hij voetbal manager zou zijn een ploeg zou op bouwen zei Wilson te menen dat daarvoor dezelfde kwaliteiten nodig zijn als een goede ministersploeg karakter, finesse en vechtlust. „Het andere belangrijke ding voor een re- gerings- of een voetbalploeg is na tuurlijk team spirit en het vermogen om samen te werken". Wilson betoogde dat succes op het voetbalveld gunstig is voor de uit voer van een land. „Het is een punt waarover veel in het buitenland door onze exporteurs wordt gesproken' Over het breken van het diplomatie ke ijs zei Wilson: „De meeste spor ten schijnen meer problemen voor het internationale staatsmanschap te scheppen dan zij oplossen. Ik geloof niet dat dat van voetbal kan worden gezegd". Hij wees er op dat hij met buitenlandse staatslieden altijd graag over voetbal spreekt. „Ik kwam in Moskou juist aan toen Rusland in het toernooi om de wereldbeker speelde en mr Kosygin (de Sovjet-premier) en ik hebben samen de wedstrijd op tv gevolgd. Een paar dagen later won ik vijf doHar van de Canadese pre mier met een weddenschap over de finale voor de wereldbeker (in 1966). EINDHOVEN (ANP) De com missie van beroep van de KNVB heeft gisteren de aan de PSV-speler Pleun Strik door de strafcommissie opgelegde straf twee weken schor sing en een boete van 250 gulden ongeldig verklaard. De Eindhovenaar zou in de ontmoeting NEC - PSV een tegenstander tegen de voet hebben ge trapt. Strik heeft reeds één ontmoe ting van zijn club gemist in afwach ting van rijn zaak in beroep. Premier Wilson: „Engeland heeft ta melijk goede kans op de wereldbe ker". Dat dat nieuws hoogstwaarschijn lijk positief zal zijn, moge ook blij ken uit de mededeling van de heer Zwartepoorte: „We willen ook wel eens een andere provincie. Misschien verhuizen we volgend jaar weer naar een ander deel van het land". Inmiddels wacht „Limburg" af wat er gaat gebeuren. Maar het is geen gespannen wachten. De Beekse pro motor Willem Pos (11 jaar op de bres voor de Nederlandse kampioenschap pen) maakt zich geen zorgen. „Ik weet niets van de kansen, die Hel mond heeft. Het is wel zo, dat ik an dere jaren rond februari al een be vestiging kreeg, maar dit keer tot op heden niets hoorde. Ik hen er niet door verontrust. Komt de organisa tie weer bij ons, o.k., maar is het af gelopen, even goeie vrienden. Daar zijn we hier in Limburg nogal ge moedelijk in. Als de KNWU ergens anders geluk zoekt, is dat het goede recht van de bond. Ik zeg maar zo: iemand die beter kan, moet gaan". LEEUWARDEN (ANP) In de don derdagmiddag gespeelde voorlaatste ronde van het Friesche Vlagtoernooi om het schaakkampioenschap van Nederland is de afstand tussen de kanshebbers en de volggroep op nieuw sterk vergroot. Zowel Zuidema, Sehoil als Larrge- weg wonnen hun partijen tegen res pectievelijk Kerkhoff, De Ruiter en Kort. Dit betekent dat in de zater dag te spelen slotronde de beslissing zal moeten vallen. Op papier heeft hierbij Zuidema de beste kansen. Hij speelt met zwart tegen Marcus, ter wijl de concurrenten Scholl en Lan- geweg elkaar ontmoeten. Daarbij heeft Langeweg de handicap, dat hij een half punt op Zuidema en Scholl achter ligt. In de tiende ronde was de zege van Van Baarle op Hartoch van belang voor de vijfde plaats. De uitslagen van de partijen uit de tiende ronde: De Ruiter-Scholl 0-l,Lanigeweg-Kort 1-0 Hartoch-Van Baarle 0-1 Jongsma-Marcus 0,5-0,5, Zuidema-Kerkhoff 1-0 Vogel-Van der Weide 0,5-0,5. De stand na tien ronden: 1-2 Scholl en Zuidema 7,5- 3 Langeweg 7, 4-5 Van Baarle en Van der Weide 5,5 6 Hartoch 4,5 7-10 Kerkhoff, Marcus, De Ruiter en Vogel 4, 11 Jonigsma 3,5 en 12 Kort 3. AMSTERDAM (ANP) Een re cord aantal van 93 roeiploegen heeft ingeschreven voor het lange afstand- kampioenschap van De Amstel voor heren, beter bekend als de Head of the River, dat zondag 5 april wordt gehouden. De deelnemende achten, verdeeld in zes divisies, starten te Ouderkerk aan de Amstel om de vijftien seconden voor de tocht over acht kilometer naar het clubhuis van De Hoop in Amsterdam. Voor de eerste divisie kwamen vijf inschrij vingen binnen. Voor de tweede zes. De deelnemers in de hoogste afde ling zijn Nereus, Laga, Asopos, Aegir/Hollandia en Argo/Triton. Twintig ploegen meldden zich aan voor het kampioenschap voor dames De Vliet, Thetis en Charon/Opopoi komen uit in de eerste divisie van de achten. Gyas, Anutilus, Ondline, Argo DDS, Willem III en Thetis in die van de dubbel vieren. (Van onze sportredactie) BRUSSEL Anderlecht heeft de nederlaag (01) tegen Internazionale Milan hoog opgenomen. Dat blijkt wel uit het feit dat het bestuur van de paars-witten tot op de bodem wil zien uitgezocht onder welke omstan digheden Pol van Himst, Jan Mulder, Tom Nordahl en Johan Devrindt een vismaaltijd (tarbot) hebben veror berd. Zoals bekend liep Vam Himst een lichte voedselvergiftiging op, waar door hij niet mee kon spelen tegen de Italianen. Ook de andere drie wa ren echter niet in hun normale doen tijdens de wedstrijd. Jam Mulder: „Het is een belachelijke zaak. Wij moesten de hele nacht naar de wc. Van Himst was er het ergst aan toe. Hij moest 's middags voor de wed strijd weg gedragen worden, wamt hij kon niet meer op zijn benen staan. Devrindt en Nordahl speelden er ver beneden hun vorm door. Ik had er zelfs trouwens ook last van. Vijf mi nuten voor de wedstrijd moest ik nog overgeven. In de tweede helft kon ik het goed merken. Het laatste kwar tier stond ik gewoon te tollen. Die vis was overigens niet bedorven, maar ook verre van vers." Het Anderlecht-bestuur zal nu, om dat men vermoedt dat er opzet in het spel is, een gerechtelijk ondersoek laten instellen.

de Stem | 1970 | | pagina 17