„Fotograferen in het weekend? Ik héb al een foto'' F. B. DR. F. B. VENEMA (BIO-REVALIDATIECENTRUM) Revalidatie is een filosofie pen geschilderd textielfabriek i deefn'adding houdt verband met I "hl-Ten van de N.V. Nijver- ONTVOERDERS VAN MURIEL McKAY VOOR RECHTBANK Artsen zeggen vertrouwen in NVSH-hoofdbestuur op Moord-zonder-lij k MAARSCHALK TIMOSJENKO OVERLEDEN Akkoord over oefenterrein La Courtine Samenspel Belangrijk ISalarisverhoging bij PTT in Maak in't weekend géén foto's U mocht er eens plezier in krijgen. Weken APELDOORN (ANP) De medische raad, waarin ongeveer 150 artsen, werkzaam bij de 57 Dr. .1. Rutgersliuizen en Aietta Jacobshuizen (de consul tatiebureaus van de NVSH), verenigd zijn heeft het vertrouwen in het hoofd bestuur van de NVSH opgezegd, omdat het hoofdbestuur weigert het prin cipe van overleg en overeenstemming te aanvaarden, aldus de medische raad in een communique. De artsen zeggen niet langer de verantwoordelijkheid te kunnen dragen voor een beleid, waarin z(j niet voldoende inspraak hebben Zij wensen hun adviezen voor geboortenregeling en seksualiteit steeds verantwoord en aangepast aan do wensen van een ieder te geven. Het hoofdbestuur heeft, aldus de medische raad, zonder overleg en overeen- stemming willeningrijpen in de hulpverlening aan de Amsterdamse Aletta Jacobshuizen. Dit is door de 18 Amsterdamse artsen niet aanvaard. Hierop werd de medisch leider van de Amsterdamse bureaus door het hoofdbe stuur ontslagen. De gehele medische raad heeft nu ultimatief geëist dat dit ontslag voor 11 april zal worden ingetrokken. Indien dit niet gebeurt dan zal men zijn me dewerking aan de stichting consultatiebureaus beëindigen. De artsen die de hulpverlening waarvoor zij thans jaarlijks reeds meer dan honderdduizend consulten geven door de handelwijze van het hoofdbestuur ernstig bedreigd zien, zeggen vast besloten te zijn de hulpverlening in stand te houden. Dit streven zou volgens de medische raad in de toekomstige Paitge'r"' ting veilig gesteld worden. (Van onze correspondent) UTRECHT. Kortgeleden werd Nederland opgeschrikt door het bericht dat er een groot tekort zou zijn aan revalidatieartsen. Op een ran de voordrachten, die tijdens de tentoonstelling Medica in Utrecht waren gehouden, kwamen de volgende getallen naar voren: meer dan een miljoen mensen wordt in Nederland per jaar in een ziekenhuis opgenomen. Drie tot vijf procent daarvan heeft revalida tie nodig, dus zo'n 40.000 mensen. Aangenomen dat de gemiddelde kehandelingsduur een halfjaar is, zou dit betekenen dat zo'n 20.000 mensen tegelijkertijd behandeld moeten worden. Voor 20.000 patiën ten zijn 250 revalidatieartsen nodigt. Nederland heeft er maar 80. Beweging is leven. functieverbetering. Deze noemt hij de eenvoudige vorm van revalidatie. Het is de vraag of daar per se een revali- datiehuis voor nodig is. Er is een tweede groep mensen die veel meer nodig heeft. Die moeten niet alleen zuiver fysiek-motorisch herstellen maar krijgen daarbij aanpassingspro blemen op maatschappelijk gebied en op hun werk. Een psychologische pro blematiek dus. Dat zou je de revali datie in zijn volledige vorm moeten noemen." Zo nuchter achter elkaar gesteld llijkt het een wiskundesommetje en Ivan een wiskundesom is de uitkomst I te bepalen. Het gaat hier om mensen en daarmee wordt het een ander pro- I bleem. In hoeverre komen deze cij fers overeen met de werkelijkheid? |Wjj meenden dit niet beter te kunnen ■vragen dan aan de pionier in Neder- liand op het gebied van revalidatie, lnu voorzitter van de Nederlandse «Vereniging van Revalidatieartsen, Idokter F. B. Venema, geneesheer- Idirecteur van het BIO-revalidatie- |ccntrum in Schaarsbergen. Zijn me- |ning is wat minder cijfermatig. In de wijde bossen rond Arnhem Idezon schraalt nog door kale takken, |maar uit de grond stijgen lentegeuren ligt het BIO-revalidatiecen- Itrum, Helle kinderstemmen klinken lussen de paviljoens. In zijn lichte (werkkamer zit dokter F. B. Venema, rustige vijftiger. Revalidatie is |voor hem een filosofie. „Ik ben niet iemand voor slogans, i ben geen zendeling. Belangrijk 3 vind ik de benadering van de gehan dicapten door de maatschappij. Hoe I prachtig je ook de revalidatie zou op- ietten, zelfs al zou je vijfhonderd re validatieartsen hebben, wanneer de maatschappij de gehandicapten niet |eanvaardt als een van de hunnen dan revalidatie praktisch zinloos. De gehandicapten niet zien als de ander |toar als een van ons, dat is het be- rijke punt. Maar als bet over die gepubliceerde cijfers gaat: over dat entage drie tot vijf kun je i twisten, dat hangt er vanaf wat je onder revalidatie verstaat. Wat dat I oetreft zijn er nog niet zo vreselijk veel onderzoekingen gepleegd. Een aantal jaren geleden is er een onder zoek gedaan in Denemarken door dr. K. H. Backer naar revalidatiebehoef- ten in een algemeen ziekenhuis. Hij onderscheidt de revalidatie allereerst in voorzieningen die voornamelijk liggen op puur fysieke verbetering, „Het is voor mij heel erg de vraag, wanneer je over drie tot vijf procent spreekt en je bedoelt daarmee reva lidatie in zijn volledige vorm, dus het samenspel van medische, maatschap pelijke, psychologische maatregelen om een patiënt weer tot een zo opti- DR. VENEMA maal mogelijke aanpassing te bren gen, of je wel aan die drie tot vijf procent komt. Dat zal dan stukken lager liggen. En ik heb daar veel mee te maken gehad, wamt voor ik hier kwam ben ik ruim vijftien jaar werkzaam ge weest in Enschede waar ik directeur vain het revalidatiecentrum was. Daar werd'en wij juist met deze pro blemen geconfronteerd. Voor de nieuwbouw van een centrum daar moesten we natuurlijk een behoefte peiling doen. Toen kwamen wij aan een behoefte tot volledige revalidatie van nauwelijks één procent. Het is heel erg de vraag of voor al deze vormen van revalidatie ook per se revalidatieartsen noodzakelijk zijn. Dam dïe vijfhonderd revalidatieart sen die nodig zouden zijn. Dat is dui delijk aanvechtbaar. Ik dacht dat het daarop terug te voeren was dat men de revalidatie te veel uitsluitend als een techniek ziet. Terwijl revalidatie in de eerste plaats eigenlijk een in stelling is. Veel meer een filosofie, en die hoeft niet gebonden te zijn aan een bepaald specialisme. Een filoso fie, die in wezen iedere arts zich eigen zou kunnen gaan maken. Natuurlijk, die kan zeggen, nou lukt het me toch echt niet meer, nou heb ik toch be hoefte aan een gespecialiseerde lei ding. Goed, dan is er een revalidatie- arts. Het is echt een misvatting te menen dat revalidatie alleen gebeurt in revalidatiecentra. Want die reva lidatie moet in wezen overal kunnen gebeuren. Een huisarts moet als hij daar de juiste feeling voor heeft, ook kunnen revalideren. Dat doet een goede huisarts ook. Bovendien heeft hij eigenlijk ook een heel team tot zijn beschikking. Een fysiotherapeut, een wijkverpleegster, een maatschap pelijk werker. Hetzelfde geldt voor het ziekenhuis, voor de specialist. In die ziekenhuizen waar een revalida tiearts aan het ziekenhuis verbonden is, zijn de mogelijkheden uiteraard al weer veel groter. Revalidatie behoort dus eigenlijk overal geïntegreerd te zijn. Te beginnen met de huisarts, verder in het ziekenhuis en je zou dan kunnen zeggen voor de zeer bij zondere gevallen, gevallen die veel tijd en begeleiding vragen, zijn de centra. Het is dus duidelijk dat je geen vijfhonderd gespecialiseerde re validatieartsen nodig hebt. In Nederland beginnen we langza merhand dicht bij het optimale te ko men, wat bezetting en mogelijkheden van revalidatiecentra betreft. Er zul len er heus nog wel wat bijkomen en dat zal dan ook zeker kunnen, maar de behoefte is niet zo vreselijk groot meer. Wel nodig is dat de revallidatde in de ziekenhuizen verder tot ont wikkeling wordt gebracht. Je zou kunnen zeggen dat de behoefte aan revaiidatieafdelingen in ziekenhuizen groter is dan aan werkelijke revali datiecentra. Juist die revalidatie in het ziekenhuis is in wezen vreselijk belangrijk. Dat je daar optimale be geleiding en voorzieningen krijgt voor de patiënten. En dat je daar wordt beoordeeld of een patiënt in het ziekenhuis zelf gerevalideerd kan worden of dat het nodig is hem door te sturen. De groep mensen die door gestuurd wordt is klein in verhou ding met die groep die in het zieken huis zelf behandeld kan worden. Als je in de ziekenhuizen een opti male verzorging wilt geven dan heb je nog wel een tachtig revalidatie artsen nodig. Voor deze ontwikkeling de reva lidatie al bij de huisarts te laten be ginnen en voort te zetten in .de zie kenhuizen behoeven de 'revalida tieartsen zich echt niet bezorgd te maken. Hij zal er beslist niet brode loos door worden. Eerder het omge keerde, men gaat dan meer begrip krijgen voor zijn plaats en functie. En elke revalidatiearts weet dat re validatie in zijn eenvoudige vorm zo vroeg mogelijk, al bij de huisarts moet beginnen. In ieder organisme dat te lang ver plicht ongebruikt wordt gelaten, tre den veranderingen ten kwade op, Gedwongen rust is voor het lichaam in alle opzichten niet goed noch voor de circulatie, noch voor het spierstel sel, noch voor de gewrichten, noch voor het beenderenstel. Beweging is de basis van ons leven, kun je wel zeggen. Dat is eigenlijk iets wat iedere arts in zijn bagage behoort te hebben." (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De Amerikaan- S! regering is akkoord gegaan met W verhoging van zes procent voor Jl'e postambtenaren. Deze verhoging (»t met terugwerkende kracht in op 'januari van dit jaar. De regering toeft aangeboden de salarissen op een ["tor tijdstip met nog eens zes pro pt te verhogen. Volgens de vakbonden gaat het voorstel van de regering gepaard met (en hervorming van de Amerikaanse Posterijen en bevat het voor de eerste Oaal het recht op collectieve over komsten. vakbonden hadden een salaris- vorhoging van 12 procent gevraagd, ™met terugwerkende kracht in ok- ,er v°rig jaar had moeten ingaan, I trec^' °P collectief onderhandelen ®s' bindende arbitrage en nog "I salarisverhoging waarover later onderhandeld zou moeten wor- (ADVERTENTIE) Bent precies zo? Heeft u ook uw laatste foto gemaakt op een zonnige julidag in 1959? O nee zult u zeggen ik niet. Ik schiet iedere vakantie filmpjes vol. Kijk maarEn u toont vol trots de envelop vol negatieven plus kleurenfoto's. Of nóg beter: u heeft ze zelfs, voorzien van onderschriften, keurig in een album geplakt. Bravo! Alleen krijgen u, uw vrouw en uw kinderen over een paar jaar wel een vreemd vertekend beeld van het verleden. Altijd zomer, altijd in het buitenland of op de Nederlandse camping. U vergeet blijkbaar, dat de 50 andere weekends van het jaar ook boordevol zitten met onvergetelijke momenten. Of onvergetelijk? Wie van ons heeft een fotografisch geheugen? Zo'n moeite is 't toch niet om de camera mee te nemen in het weekend. Hij neemt maar zo'n bescheiden plaatsje in uw auto in. Natuurlijk, u moet even op 'n knopje drukken op de momenten dai u mi alleen nog vertederd, schaterend of verbaasd toekijkt. Teveel moeite? Toch niet, als u bedenkt, dat u ook over IS» (ANP) Nadat in de 1 t.,5 ,van maandag °P dinsdag in Nij- J fabriek van de N.V. Nij- I (p i. n Cate beschilderd was met ®e;,"Deze fabriek steunt Grieks I to I keeG de afgelopen nacht |il "7«vestiging van de firma in een beurt gekregen. I de kantoormuren van het be- Merd- t met letters geschil - I ciw, Gate steunt Grieks fas- Izev po"tie heeft ter plaatse 'ouden e2-ien^arige jongeman aange- I s 5ewt,'JWaarschijnlijk betrokken Verden -8 de beschildering, de stjd ZIJn op enkele plaatsen in Wop ramen en deuren stickers len Cat n n?et de leuze: „Ilios- verft stoffen met Grieks I land". "Griekenland Ten Cate ''ks-xèn catg in de Griekse N-v een paar jaar nog kunt zien, hoe blij Marijke was met haar luchtballon. Hoe verdrietig Piet om z'n gevallen ijsje. En hoe gelukkig opa en oma tijdens het onverwachte bezoek. Te duur? Ach, over 'n paar jaar zijn de foto's die u iiu neemt onbetaalbaar. En dat is pure winst. Haal 'n filmpje in huis. Zorg voor een geladen fototoestel. Want eigenlijk is filmen uw enige excuus om in 't weekend geen foto's te maken. (Van onze correspondent) LONDEN Het voor-proces in de zaak van de kidnapping van mevrouw Muriel McKay, die sinds 29 december jl. vermist wordt uit haar woning in de Londense gemeente Wimbledon, zal vermoedelijk pas over vier weken beginnen. Dit werd meegedeeld door twee Indiase broers, de 33-jarige Arthur Hosein en de 21-jarige Nizamodeen Hosein, voor de achtste maal m Wim bledon voor de politierechter verschenen, onder beschuldiging van moord op mevrouw McKay en pogingen om haar echtgenoot, de Australiër Ahck McKay een miljoen pond af te persen als losgeld. overschot van mevrouw McKay ooit gevonden zal worden. Geheel de boer derij van de gebroeders Hosein, als mede de omliggende gronden, wer den door de politie zonder succes uit gekamd. Het bewijs dat de misdaad wel degelijk gepleegd werd, ont breekt nog steedis. Er zijn wel mogelijkheden, die een moord-proces zonder lijk mogelijk maken. Voor de politie komt het er blijkbaar slechts op aan, voldoende andere bewijzen te hebben. Toch zal het proces-McKay geschiedenis ma ken, want het zal het eerste moord- geding zijn, volgend op de kidnap ping van een volwassene. Er vonden in Groot-Britiannië we' enkele moord-processen-zonder-lijk plaats, waarin men de verdachte tei dood veroordeelde. Onlangs werden in een dergelijke zaak drie beklaag den vrij gesproken bij gebrek aain voldoende rechtstreekse bewijzen. Het waren drie beruchte Londense gang sters, Ronald, Charles, Reginald Kray, beschuldigd vain moord op Frank Mitchell, de z.g. „man met de bijl", die zij uit de gevangenis van Dartmoor hielpen ontsnappen. Hoe wel het vaststaat dat Mitchell nadien op brute wijze vermoord werd en dit vermoedelijk door of in opdracht van de gebroeders Kray gebeurde, slaag de de politie er niet in enig spoor van een lijk te vinden. De politie meent te weten, dat bel de broers mevrouw McKay, die 56 jaar was, tussen 29 december en 7 februari ontvoerd hebben. Deze kid napping blijft echter een zeer raad selachtige zaak, want tot op heden werd nog geen lijk gevonden. Het dossier over de verdwijning van me vrouw McKay, wier echtgenoot een belangrijke functie heeft bij d'e Lon dense krant „News of the World", telt ruim 4000 pagina's. Het werd op gesteld door meer dan 20 politieman nen uit Zuid-Londen, die zich sinds 29 december haast zonder onderbre king met deze vreemde zaak hebben beziggehouden. Nog nooit tevoren heeft in Groot- Brittanmië de verdwijning van een persoon aanleiding gegeven tt 'n der gelijke hoeveelheid processtukken. Het omvat onder meer verklaringen van 800 persnen. De belangrijkste van de duizenden, die in verband met de ze zaak ondervraagd werden. Het ar chief gaat bovendien vergezeld van meer dan 100 bewijsstukken en tal rijke foto's. Als de twee verdachten aan het einde van het voor-proces naar een hoger gerechtshof verwezen worden, zal het daarna vermoedelijk nog ver scheidene weken duren eer deze zaak in Londen voor de rechtbank komt. De gebroeders Hosein bewoonden sa men een eenzame 17e-eeuwse boer derij, de z.g. „Rooks Farm", in Stock ing Pedham in Hertfordshire. De oudste van het tweetal is kleermaker, gespecialiseerd in broeken, maar mo menteel meer geïnteresseerd in var- kenstieelt en landbouw. Zijn jongere broer werkt mee op de boerderij, die zij zich twee jaar geleden aange schaft hadden voor 16.000 pond. De zaak-McKay heeft tot nu toe al meer dan 100.000 pond gekost. In ge rechtelijke kringen wordt de vraag gesteld of een moord-proces mogelijk is zonder lijk. Scotland Yard, die het dossier ter inzage heeft gekregen, twijfelt er stierk aan dat het stoffelijk DE STEM VAN VRIJDAG 3 APRIL 1970 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Den Toom (Defensie) zou met zijn Franse col lega Debré tot een akkoord zijn ge komen over oefengelegenheden voor het Nederlandse leger in Frankrijk. Daardoor zou het Nederlandse le ger nog deze zomer kunnen beschik ken over het terrein van La Cour tine, dat 1000 hectare groot is. Offi cieel is echter op het ministerie van Defensie in Den Haag nog niets be kend over resultaten van de bespre kingen tussen de ministers Den Toom en Debré. Oefenmogelijkheden in Frankrijk, zo heeft minister Den Toom eerder laten weten, zullen echter niets af doen aan de noodzaak van vier be- taljons-oefenterreinen (rond 3000 ha elk) in Nederland. Het terrein van La Courtine is door zijn beperkte omvang slechts geschikt voor oefe ningen op compagnie-niveau. Minis ter Den Toom zou daarom de voor keur hebben gegeven aan een ter rein in Frankrijk van minstens 2500 ha. Het huidige terrein van La Cour tine echter zou voor uitbreiding vat baar zijn. Oefenen in Frankrijk brengt voor het Nederlandse leger hoge huur- en vervoerskosten met zich mee. Boven dien zouden in La Courtine slechts op beperkte schaal tanks ingezet kun nen worden omdat het terrein wordt doorsneden met asfaltwegen. MOSKOU (RTR/DPA) Maar schalk Simion Timosjenko, een van de vooraanstaande Russische bevel hebbers uit de tweede wereldoorlog, is na een langdurige ziekte op 75- jarige leeftijd overleden. Maarschalk Timosjenko was van 1925-1940 volkscommissaris vain de fensie. In het begin van de oorlog tussen Duitsland voerde hij het op perbevel aan het westelijk front. In de herfst van 1941 werd hij overge plaatst naar het zuidwestelijk front en in 1943 kreeg hij het bevel over het noordwestelijk front. Hij heeft tweemaal de titel „held van de Sov jet-Unie" ontvangen en vijfmaal de orde van Lenin, de laatste maal in februari van dit jaar ter gelegenheid van zijn 75e verjaardag.

de Stem | 1970 | | pagina 15