KANKER Clikken) ZENDT SIGNALEN UIT Onderminister werpt zich bp als gijzelaar >ont. JUMBO'S VOORJAARSMASSAGE Openhartig jezuïeten- symposium Episcopaat krijgt steun uit Latijnse landen BELFAST WEER ééN SLAGVELD I )e^e|Ud Gangsterkermis met happy-end PERS TEVREDEN ïtqrote ebeeld >orjaar: rvoets- zelaar Artsen laten verbandgaas in buik achter BOEVEN ZIJN POLITIE TE SLIM AF: Wijzigingen in pleiding lid er wijzers W aarschuwingen Studiecentrum Identiteit N-oep-2000 behouden Vangrail van 100 km spaart per jaar 20 levens Tweede gesprek Brandt-Stoph in dot hotel Kassei School journalistiek BIJEENKOMST DOCENTEN CURATOREN AFGELAST Amsterdamse agent „Peuk brandde niet" Stimulans A DE STEM VAN VRIJDAG 3 APRIL 1970 17 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Succesvolle be handeling van kanker hangt dik wijls af van vroege opsporing. Op sporing, voordat uitzaaiingen optre den. Bijna alle huidkankers en meer dan tachtig procent van kwaadaar dige gezwellen van de baarmoeder hals bijvoorbeeld, kunnen worden genezen als zij vroeg behandeld worden". Aldus de directeur-gene raal van de Wereld Gezondheids Or ganisatie, dr. M. G. Candau. Dit sluit aan op het thema van Wereldge- zondheidsdag (7 april): „Vroege op sporing van kanker spaart mensen levens". „Hoe eerder de behandeling be gint, hoe beter de kansen op een succesvol resultaat", aldus dr. Can dau. Vandaar zijn klacht, dat veel mensen, die menen dat zij kanker hebben, het nalaten om zo vlug mo gelijk hun arts te raadplegen. „Nog afgezien van de behandeling, zou de geruststelling van patiënten die ten onrechte menen aan kanker te lijden, veel leed besparen als zij medisch advies zouden inroepen in plaats van hun persoonlijke agnsten en hun vrees voor de ziekte te koes teren". Dr. Candau stelt, dat longkanker te voorkomen is, omdat die In de eerste plaats wordt veroorzaakt door het roken van sigaretten Te voorkomen zijn ook sommige .in dustriële vormen van kanker, ver oorzaakt door chemische en ande re verbindingen". Internationaal speurwerk zal er toe leiden, dat ge vaarlijke stoffen onder controle ko men, maar voorlopig moet nog het feit worden erkend, dat vele vor men van kanker niet te genezen en nog niet te voorkomen zijn. Dr. L. Meinsma, de medisch di recteur van het Koningin Wilhelmi- na Fonds, noemt enkele waarschu wingstekens, waarbij hij opmerkt, dat het signaleren ervan geen be wijs is, dat een gezwel de oorzaak is van de klachten. De kans erop be staat echter en daarom moet in zo'n geval de huisarts worden geraad pleegd. Die waarschuwingen zijn: abnormale bloeding of etterige af scheiding; iedere knobbel in de borst of elders; een zweer die niet spoedig geneest; blijvende verandering in de stoelgang; blijvende heesheid of hoest; blijvende stoornissen van de spijsvertering of moeilijkheden bij het slikken; veranderingen in een wrat of een moedervlek. De ervaring heeft inmiddels ge leerd, dat naast deze „beginsymp- tomen" ook aieer bekend wordt omtrent het ontstaan van sommige gezwelsoorten. Vandaar de drievou dige waarschuwing: vermijdt te veel zonlicht; rook geen sigaretten en onderzoek van tijd tot tijd uw bor sten. Prof. dr. P. Muntendam, voorzit ter van het Koningin Wilhelmina Fonds, herinnert aan de conclusie van een KWF-rapport: „Er moet een studiecentrum voor de vroege opsporing tot stand komen". Dit centrum is er inmiddels en binnen kort zal een directeur-arts zijn func tie aanvaarden. Bij de vroege op sporing van kanker doet zich ech ter ook een medisch-economisch aspect voor: moet men hierbij over gaan tot een ongericht, kapitaalver slindend, bevolkingsonderzoek of moet men zijn onderzoek richten op bepaalde bevolkingsgroepen, waar van men weet dat zij door leeftijd, arbeidsomstandigheden of leefge woonten het eerst geëigend zijn om kanker te krijgen? Volgens prof. Muntendam gaat de voorkeur zeer duidelijk uit naar het gerichte on derzoek. (Van onze redactie buitenland) EOEL De kapers van de Japanse Boeing727, die nu al ruim drie achten in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel aan de grond staat, ;bben meegedeeld, dat zij bereid zijn de pasagiers uit te wisselen gen de Japanse onderminister van vervoer, Yaamamoera en het icialistische parlementslid Soekeya Abe. De onderminister heeft journalisten ;d, dat hij zichzelf als gijzelaar ad aangeboden. Inmiddels is de derde nacht ver leken, dat de 100 passagiers van de oeing worden vastgehouden. Ze zou- tn nog altijd zijn vastgebonden aan m zitplaatsen. Eén van de passa- iers heeft een zenuwtoeval gekre. >n; een andere werd door een hart- anval getroffen. De kapers een groep linkse stu nten eisen, dat Abe naar Seoel int om Yamamoera te indentifice- a. Hij is inmiddels vanuit Tokio sar die bestemming vertrokken. De leider van de kapers heeft zijn entiteit onthuld. Hij zei Takamoro ïmiya te heten, 27 jaar oud te zijn fn afgestuurd aan de universiteit an Osaka. Hij zou een van de voor. aamste leiders zijn van de uiterst- akse organisatie „Het Rode Leger" iet de titel „Kapiteit van het een. ale leger", en al sinds vorig jaar avember door de Japanse politie Mden gezocht. De Japanse minister van verkeer, uit Tokio in Seoel is aangeko- herhaalde gisteren dat Zuid- orea en Japan het vliegtuig niet i8r.Noord-Korea zullen laten ver- 'ekken vóór de passagiers in vrij- •L" zijn gesteld. "ok de luchthavenautoriteiten zei- eft de nieuwe modieus tintje, narmante blok- gezien? Kom n veel nieuwe veel kleuren, it modebeeld: Kroko! den, dat de kapers gisteren een an dere toon aansloegen. Hun leider had de Japanse minister van verkeer, die voor de zoveelste maal op vrijlating van de passagiers aandrong, op be leefde wijze geantwoord, al was dat antwoord opnieuw negatief. Gister ochtend accepteerden de kapers medi camenten, vitaminen en water voor de passagiers, benevens scheermessen en tandenborstels, 's Middags Wegier- den ze echter de inzittenden opnieuw te laten bevoorraden. S ÜAA,G (ANP) Staatssc hip'5 «rosheide van Onderwijs en ««"schappen heeft in een nota mi .P'6 en Tweede Kamer een walgingen aangekondigd in „„^'«orsopteiding; Er komt een fti» flrieiarige beroepsoplei- ahtn s'rakke wekeliikse lessen- ailJe1 worden vervangen door aan- i,™ lessen voor de hele cursus je, formele voorschriften, dat alle inetol?en oepaalde aantallen lessen *rapt gen» zullen worden ge- «LV00^genomen wijzigingen, die tomer, wejsontwerp zullen zijn opge- zijn bedoeld als interim-re- (ANP) De Stichting 2000 F®kroetlert failli.et verklaard Het P® Eeëffo ,at dreigde kan niet wor- van 1iS?eerd omdat de raadsman yMe AMRO-faank, mr. N M Mul- »»-'i ZlttinP Van Annhömo^ I H 1111. IN. IV! IVIU1- l'echtWu z'tting van de Arnhemse Jittrekken Va" vandaag zijn eis moest l'wr'de5 Werd namelijk niet op de ■«i,... wet vereiste wijze onder een tweede crediteur. lindhoven, Ensched* Utrecht. alien v-nrt en Prins C1aus Soelt ag v0°r een particulier ork e?.keie dagen naar New Bvia Honoinii Vervolgens vliegen zij lnst Jan r '°e en H<>ng Kong door r" aaa te komem °P 14 h°~ |%hen''aaü<iiE n'A A' Woldws uit Van een kt? ^Ün> veiligheidsman termorgen tü« wUdsploeg' is gis" Staven don woerden en Bode men en'gelooi06^6^6"1 a™" AMSTERDAM (A.N.P.) Opmer kend dat op het ogenblik bijna alle autosnelwegen in ons land zijn voor zien van een middenbermconstructie, waarmee in 1963 werd begonnen, heeft de directeur van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid, ir. E. Asmussen, het pas bekend geworden verloop van middenbermongevallen met dodelijke afloop bekendgemaakt. Was het aantal dodelijke ongeval len in 1963 31, in 1965 40; in 1966 zakte het aantal tot 16, in 1967 tot 8 en er zijn aanwijzingen dat dit aan tal in 1968 nog gereduceerd is. Dit be tekent een winst van ca. 20 levens per jaar per 100 km middenbermbe veiliging, aldus ir. Asmussen. KASSEL (DPA) Het tweede gesprek tussen bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland en premier Willi Stoph van Oost- Duitsland op 21 mei zal plaats vinden in het in Kassei gelegen Slothotel. Baron van Wechmar wil het slot Wilhelmshöhe als perscen trum laten, inrichten. In dit kas teel zullen voor radio, televisie, persbureaus en dag- en week bladen studio's en werkkamers worden ingericht. SOESTERBERG (KNP) Op het driedaags symposion hebben de Ne derlandse jezuïeten hun bestuur ver zocht om het groepsproces onder des kundige begeleiding in de commu- neauteiten te bevorderen en waar nodig, hiertoe een stuk mentale voorbereiding op gang te brengen. Op dit symposion zijn een aantal zaken in alle openheid besproken, die tot tegenstellingen binnen de jezuïe tenorde in Nederland hebben geleid, zoals de kwestie Vrijburg, v. d. Stap en Oosterhuis, welke uiteindelijk tot het ontslag van provinciaal Hermans leidde. Hoewel de sneeuwstormen nog niet van de lucht zijn, worden de dieren toch al uit hun „win terslaap" gewekt. Voor de dier lijke kunstenmakers van circus Boltini te Soesterberg staat weer een nieuw seizoen voor de deur. Jumbo wordt voor de première van het nieuwe programma op 17 april in Utrecht, eens flink op gekalefaterd. Het barre weer deert hem niet. Maar daar moet je dan ook een olifantehuid voor hebben. UTRECHT (ANP) De bijeen komst tussen curatoren en docenten van de School voor de Journalistiek, die was vastgesteld op maandag 6 april in Zeist, gaat niet door. Het curatorium heeft behoefte aan intern beraad nu is gebleken, dat de docenten niet als aparte groep met het curatorium willen praten, maar alleen binnen de gehele schoolge meenschap van docenten en studeren den. Woensdag zijn de besluiten van de schoolvergadering aan de curatoren toegezonden, waarbij in een begelei dende brief wordt gevraagd de uit nodiging aan de docenten in te trek ken en in plaats daarvan maandag avond naar de school te komen om er te discussiëren over de bestuurs structuur. Het is niet bekend, of aan deze uit nodiging gevolg zal worden gegeven. De verenigingsraad van de Neder landse Vereniging van Journalisten komt dinsdagavond in Hotel Gooiland te Hilversum bijeen. Dit gebeurt op verzoek van 81 leden van de NVJ. AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse hoofdagent J. G. heeft gis terochtend bij zijn verhoor door de rijksrecherche gezegd, dat hij geen brandende sigarettepeuk door de raamopening in de voordeur van een der twee op 22 maart j.l. bezette pan' den in de Sarphi.tistraat heeft gewor pen Hij zei de sigaret te hebben uit gemaakt en toen naar buiten te heb ben geponeerd, zo deelde de inspec teur der rijksrecherche, de heer D. Koops mee. De rijksrecherche wil nu ook nog de originele filmopnamen zien die van de gebeurtenis zijn ge maakt. (Van onze correspondenten) ROME/PADUA/LA CORUNA Het Nederlands episcopaat heeft van uit Italië en Spanje opvallende steun gekregen voor zijn beleid, met name ten aanzien van het celibaat. In Rome werkende theologen uit verschillende landen hebben in een open brief de paus gewaarschuwd voor „het gevaar van een breuk" in de kerk als gevolg van zijn onverzet telijke houding met betrekking tot het celibaat. De brief tekent verzei aan tegen de wijze waarop de paus het conflict met het Nederlandse episcopaat heeft behandeld, nadat het Nederlands pastoraal concilie zich met overweldigende meerderheid had uitgesproken voor ruimte in de kerk voor gehuwde priesters. Volgens in Rome gepubliceerde be- richten hebben de theologen hun handtekeningen onder de brief weg gelaten, uit vrees voor vergeldigings- maatregelen door het Vaticaan of hun meerderen in de universiteiten. De theologen stellen de vraag of een louter disciplinaire maatregel het risico van een schisma waard is. Zij pleiten voor een open en eerlijke dia loog in de kerk, met respect voor de wensen van de plaatselijke kerk. Een groep van 105 priesters uit de vijf bisdommen van Galicië in Noord- Spanje hebben openlijk hun steun be tuigd aan kardinaal Alfrink, de Ne derlandse bisschoppen en het pasto raal concilie. De priesters geloven dat het pas toraal concilie in Nederland een sti mulans betekent voor de publieke opinie en de medeverantwoordelijk heid in de hele kerk. In een brief aan de voorzitter van de Spaanse bisschoppenconferentie kritiseren zij de eenzijdige uitspraken vóór het verplichte celibaat van de Spaanse bisschoppen. De praktische vernieuwing van de kerk in Nederland en de theologie die daarachter zit, blijken tenslotte grote invloed uit te oefenen op het internationaal congres van moralis ten, dat in Padua (Italië) gehouden wordt. In twee van de drie inleidin gen (biecht- en boetepraktijk en pro gressieve evolutie van het dogma), waren de inleiders duidelijk geïnspi reerd door de moderne denkrichting in Nederland. In de derde inleiding raakte prof. Moiolo van het groot-seminarie van Venegono aan de basis van het pries tercelibaat, toen hij pleitte voor een herziening van de inzichten van het concilie van Trente op dit punt. DE GROEP van ongeveer 60 zigeu ners, die bij Eindhoven, bij een on bemande grenspost, over de grens met België is gezet, bevindt zich op Frans grondgebied, op weg naar Pa rijs. (Yan onze correspondent) ARNHEM Het directorium van het Arnhemse gemeenteziekenhuis heeft erkend, dat er een fout is ge maakt bij de operatie van de 5-ja- rige Mardie Hojnmerson uit Ochten. Een stuk verbandgaas werd na de ingreep niet verwijderd, zodat het in de urineleiders van het meisje bleef zitten en buikpijn veroorzaakte. De zaak kwam aan het licht, toen het kind na terugkeer uit het ziekenhuis nog steeds klaagde over pijn in de onderbuik. Twee leden van het vijf man sterke directorium bezochten de familie Hommerson en boden namens de staf hun excuses aan. BELFAST (AFP/Reuter) De Noordierse hoofdstad Belfast en met name de wijken bij Springfield Road en Whiterock Road zijn in de nacht van woensdag op donderdag weer het toneel geworden van hevige gevech ten tussen katholieken en protestan ten enerzijds en demonstranten en Britse soldaten anderzijds. Hoewel de berichten vooralsnog erg vaag zijn, kan men er wel uit op maken, dat er tijdens heftige botsin gen weer vele schoten zijn gevallen, dat de Britse militairen van traangas gebruik hebben gemaakt en dat rond drie uur gisternacht weer een tiental barricades was opgericht. Volgens militaire woordvoerders raakten 17 Britse militairen gewond. De schermutselingen zijn de ern stigste die Belfast sinds maanden ge kend heeft. Er zijn verschillende schoten gelost, waarschijnlijk met karabijnen. Er zijn beslist enkele baantjes, die ik zeker NIET zou willen hebben. Goed, er kleven aan allerlei beroepen allerlei nadelen. Eén nadeel hebben alle beroepen; je moet er voor wer ken. Maar omdat we dat allemaal tóch doen zijn er zoveel beroepen. Het zal wel niet helemaal kloppen, maar er zit een grond van waar heid in. Daar hadden we het overigens niet over. Ik zou beslist géén diplomaat willen zijn in een van de Zuidameri- kaanse landen. Ten eerste: omdat het daar allemaal niet zo lekker zit met die onderdrukking van hele volks stammen en ten tweede: omdat je het risico loopt op een kwade dag gekidnapt te worden. En hoewel het avontuur natuurlijk in ieders bloed zit, stel ik daar niet zovee' prijs op. De guerrilla's (mooi woord) wèl, als ik tenminste diplo maat zou zijn. Maar..., enz. U begrijpt het, ik blijf gewoon in dit landje langzaam vochtig worden tot aan mijn borstrok. Guerrilla's: met de ambassa-deur in huis vallen'. Over het feilen van de moderne maatschappij; een man moest een pakkingringetje in zijn auto laten vernieuwen. Dat gebeurde in een mo derne garage. Een werk van niets. Een monteur ging daarop de reke ning halen, in het bezit zijnde van een codenummer van het ringetje. Drie kwartier later komt hij terug met de nota: de kosten bedroegen 1,34.' Excuus van de firma: sorry, maar de rekeningen van twee andere klanten moesten eerst in de com puterI Coanp(u)t-er nog wat van? We hadden het hier niet zo lang geleden over het duelleren. Die mid deleeuwse methode om een tegenstan der te overtroeven. Een gebruik trou wens dat zelfs tot in deze eeuw aan hangers kende. De meesten hier ga ven de voorkeur aan het lijf-aan-lijf- werk boven het schieten of steken tijdens die duels. Maar goed, ook nu bleek de voorkeur voor boksen, judo, karate enz. bij de diverse figuren ver schillend te zijn. Er was er slechts één die zei zelf goed te zijn in wor stelen. En bovenkomen! Ik weet niet hoe dat bij u zit, maar tijdens de voetbalwedstrijden van woensdagavond heeft de heer Jimmy Johnstone de meeste indruk op mij gemaakt. De Vliegende Vlo noemen .ze hem en dat is een juiste bijnaam vind ik. Trouwens Celtic haalt die cup volgens mij wel. Jam mer voor Feijenoord. Leeds/Warschau/Brussel: voet-ballet. Processen in Athene: E(u) th(a)nos( ie). Dat is ook al een vorm van (be)- eindigen. De groeten in ieder geval. MERIJN (ADVERTENTIE) (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Het drama of, zo men wil, de kermis in het hotel Versailles te VUle- franche is afgelopen. De laatste twee gijzelaars zijn vrji gelaten en verkeren in goede gezondheid, maar de vier boeven zijn weg. Ze verdwenen spoorloos in on bekende richting. Tot laat in de avond is in het hotel, verlicht door schijnwerpers van de poli tie, onderhandeld over een compromis waarbij de po litie alles moest doen om bloedvergieten te voorko men. Dat maakte de positie van de vier gangsters vrij sterk. „Wij laten de Duitse toerist vrij. maar houden de Parijse gijzelaar, Jacques Lespag- non in de auto, die de poli tie ons ter beschikking moet stellen" eiste de gangsters, „daar in nemen wij de heer Lespagnon en een commis saris van politie mee om te voorkomen, dat er onderweg op ons wordt geschoten. Wij zullen hen op een bepaalde plaats vrij laten en boven dien moeten twee motor rijders van de politie ons vooruit rijden, die wij de te volgen route zullen opge ven". Dit was de politie teveel gevraagd. Voor de vier boe. veu zou dat een al te eer volle aftocht zijn geweest. Men werd het dus tegen middernacht eens over een compromis. De Duitse gijzelaar, een man van 73 jaar met een hart- aandoening, zou worden vrij gelaten. De vier zouden het grootste deel van hun wa pens In het hotel achterlaten en de Parijzenaar Lespagnon zon in zijn eigen wagen het viertal wegrijden, richting Nice. Dit gebeurde. De politie trok zich terug, de auto reed voor en de vier reden in snelle vaart weg met de heer Les pagnon aan het stuur. De klok stond toen op half twee midden In de nacht. Onder weg veranderden de vier gangsters van rich ting en sloegen de weg in naar Marseille. Tegen het aanbreken van de dag werd mevrouw Lesnaenon door haar man opgebeld, die ver zekerde dat hij zich in goe de gezondheid bevond en dat hij weer onder weg was naar Villefranche. De vier boeven had hfl ergens on der weg achtergelaten. De politie trof Lespagnon gisteren tegen het middag uur aan in Aix en Provence. Dankzij het moedige op treden van de heer Lespag non Is het avontuur, dat 20 uur heeft geduurd, goed af gelopen. De jacht op het viertal kan thans beginnen, ofschoon de politie niet goed weet waar zij zal moeten zoeken.

de Stem | 1970 | | pagina 13