jGroot deel ondervraagden oor promenade in Goes [MTS-Vlissingen ertoont rustige gebreken MISLUKKING DREIGT Bil PAASTOERNOOI Vervuiling Westerschelde in het geding Goed Wonen herdacht vijftigjarig bestaan TOCH ACTIVITEITEN IN JACHTHAVEN ïNQUêTE OVER BESTEMMING GROTE MARKT Bejaarde man gewond bij aanrijding VEILINGVOORZITTER P. DEKKER NAM AFSCHEID Open riool joes Burgerlijke stand „Witte sigaret" stimuleert omzet V oorlichtingsavond van Goese Lyceum Excursie PZEM VEEL SCHADE BIJ BOTSING Goes Middelburg Vlissingen Terneuzen Braakmanschor PAK-congres DE STEM VAN WOENSDAG 1 APRIL 1970 goed atstetlen. Zorg uchtfilter. Ben goed I bevat de meeste (Van een onzer verslag gevers) MIDDELBURG Het I vraagstuk van de verontrei- I niging van het oppervlakte- I uater in Zeeland is sedert de vorige week opnieuw in I de actualiteit gebracht door [verschijning van een rap- port van de Belgische Ver- bruikersunie. Daarin wordt meegedeeld, dat het zeewater Ivoor de Walcherse kust „in {gevaarlijke mate" met bac teriën besmet is. De Ver- bruikersunie stelde dit vast, La onderzoek van water monsters die genomen zjjn [bij driehonderd badplaatsen |jn Europa. In Nederland [werden de plaatsen Vlissin- [gen en Scheveningen uit- I gekozen. I Naar wethouder F. G. Umil (openbare werken) van Iviissingen heeft verklaard, hal het gemeentebestuur van de Scheldestad zich over de kwestie beraden en indien nodig advies inwinnen van het Rijksinstituut voor de Zuivering van Afvalwater (RIZA), welk instituut ove rigens toestemming aan Vlis- singen heeft verleend om ongezuiverd afvalwater op de Westerschelde te lozen. Het zal hierbij vooral gaan om de vraag welke criteria men laat gelden ter om schrijving van het woord „gevaarlijk". Over de inter pretatie van dat woord lo pen de meningen van de Verbruikersunie en het RI ZA aanzienlijk uiteen. Des ondanks is de Belgische waarschuwing van belang voor het beleid in Neder land op het gebied van de milieuhygiëne. Naar het Zeeuwse G.S.-lid J. van Dongen heeft mee gedeeld, geeft het departe ment van Sociale Zaken en Volksgezondheid als richt lijn aan, dat de vervuilings- grens van de Westerschelde de lijn Vlissingen-Breskens niet zal mogen passeren. De aanwezigheid van besmet zeewater voor de kust van Walcheren zou er op kun nen duiden, dat de Wester schelde, wat de waterver vuiling betreft, zijn verza digingspunt nadert of reeds heeft overschreden. De Westerschelde is een open riool aan het worden. Niet alleen enkele Zeeuwse gemeenten, zoals Middel burg en Vlissingen lozen ongezuiverd afvalwater op deze zeearm, maar ook een groot deel van West-Brabant perst via een manshoge lei ding zijn vuil in de Wester-t schelde. Sedert 19G3 is men in Ne derland met een gecoördi neerd onderzoek van de openbare wateren begonnen. In Zeeland worden elk kwartaal de belangrijkste oppervlaktewateren bemon sterd. De buitenwateren worden bemonsterd door het rijk, dat echter met betrek king tot de Scheldemonding nog geen rood signaal heeft gegeven. Dat is wel gebeurd voor de binnenwateren, en wel door de provinciale raad voor de volksgezondheid in Zeeland, die op grond van de uitkomsten van de be monstering door de provin ciale waterstaat heeft gecon cludeerd dat in verschillende gebieden, waaronder Wes- terschouwen en Valkenisse (Walcheren) rioolzuiverings installaties zullen moeten worden gebouwd. Deze kun nen gevaren voor de volks gezondheid voorkomen. Het gevaar voor epidemieën is vooral ir het toeristen seizoen, als gebieden in de recreatie- Zeeland veelvoud van hun normale bevolking herbergen, acuut. De oplossing welke pro vinciale waterstaat en de provinciale raad voor ogen staat wordt gevormd door de aanleg van centrale rio leringen met biologische zui vering van het afvalwater in de kuststroken van West- Zeeuwsch-Vlaanderen, Wal cheren en Schouwen. Met het totale aantal objecten is een bedrag van bijna 50 mil joen gulden gemoeid. De financieringsmiddelen zullen in hoofdzaak door het rijk verschaft moeten worden. Zoals bekend wil met name de gemeente Wester- schouwen proberen om des noods geforceerd tot tijdige aanleg van een centraal rio leringssysteem te komen. Hierover wordt in de raads vergadering van maandag beslist. Geboren: Petronella, d.v. J. de ■onge-Suijkerbuijk te Goes; Marinus, gv. M. Noteboom-Krijger te 's-Heer (rendskerke, Martin, z.v. 'A. Boo- laard-van der Kuijl te Wilhelmina- ïorp; Johannes, z.v. F. Soeters-Nuy- Jen te Goes; Apollonia, d.v. H. Wis- i Nijssen-Mol te Kapelle; Gerardus, |y. G. Bakkenes-Schippers te Co leman te Goes, Marinus, z.v. M. Zou- Ijnsplaat, Etiënne, d.v. S. Chu-Wel- Jewelle-Hofstede te Goes, Levinus, l.v. M. de Kok-Hijman te Goes, Paul partin, z.v. G. Bom-van de Vreede e Goes, Antoinette, d.v. K. Zonder- |an-van Dullemen te Goes, Johan- z.v. L. Wolterman-van Dijk te foes, Cornelis, z.v. G. A. Boone-van s te Yerseke, Clementina, d.v. K. lan den Berge-van Huffel te Goes. ^Getrouwd: S. Kroonenberg, 23 te msterdam en C. de Dreu, 22 te J. vam Waarde, 26 te Woi- haartS'dijk en J. Schaaltje, 26 te Goes I. den Boer, 25 te Goes en J. van Boezelaar, 22 te Goes. I Overleden: Johanna Hilgenstock, II te Goes echtgen. v. J. Topper, Ja- tobus Kloosterman 75 te Wolphaarts- pijk, wedn. v. J. Zuiddijk, Meeuws pleeuse' 81 te Wilhelminadorp, wedn. M. C. Kramer, Neeltje vam Hek- Jon, 77 te Yerseke, wed. v. J. Min ed, Pieterneila Hoogenbooin, 71 te i echtgen. v. H. de Vriend. (Van een onzer verslaggevers) GOES Van de 264 ondervraagden bij de Goese enquête oyer de be stemming van de Grote Markt in Goes was 40,9 procent er voorstander van, dat de helft van de Grote Markt gehandhaafd blijft als parkeer gelegenheid en dat het resterende gedeelte wordt ingericht als pro menade. Dit is een van de conclusies van de enquête die tijdens de stedebouw- kundige tentoonstelling in Goes is gehouden. De enquête handelde over de vraag of de Grote Markt gehandhaafd moet worden als parkeergelegenheid of in gericht moet worden als promenade. Van de ondervraagden was 35,23% van mening dat de markt helemaal als promenade moet worden inge richt. 22,35% van de geënquêteerden was van mening dat de markt als par keerruimte gehandhaafd moet blij ven; 1,52% hield er een geheel afwij kende mening op na. Typerend was dat het grootste ge deelte van de ondervraagden geen reden voor hun standpunt hebben op gegeven (39%); 15% gaf als reden op de praktische overwegingen, 14% verkeerstechnische overwegingen, en bij 12% bleek het gevoel een grote rol te spelen, terwijl 11% een com binatie van de bovengenoemde rede nen opgaf. Op de vraag waar de weekmarkt zou moeten staan, bleek maar liefst (Van onze correspondent) VLISSINGEN Het gebouw de gemeentelijke MTS te uissingen vertoont zeer ernstige preken. De rijksgebouwendienst F de gemeentelijke bouwpolitie pben geadviseerd slechts die Natregelen te treffen, die nood- pkeljjk waren om levensgevaar- Nor leerlingen en personeel te Nrkomen. De muren van het ge- pv vertonen ernstige scheuren pÜl ook het dak niet zo best TJeer is. "ei acht jaar oude gebouw begon "1I spoedig na de ingebruikneming scheuren, aldus de directeur G. Doom. ,"®r zijn al veel reparaties aan ver- si maat' het gebouw is er nu wel 'ik aan- 'oe' Verdere reparaties p weinig zin meer. Het is goed hear kwaad geld gooien", aldus tar Van Doorn. (^gebouwendienst en de bouw- >e hebben geadviseerd geen kost- 'hprtics meer te laten verrich- levensgevaarlijke situatie, die oepaald moment ontstond heb- 'tn o verl,°lpen door het aanbren- ,e" van stutbalken". ok het dak van de school is niet J°!n heste conditie. Hoewel Icnlo u ng n°g niet zo lang ge- is hersteld vertoonde het vorige jweer lekkage, aldus de MTS- De F*h»» MTS heeft Platl' Viool A bouw van een nieuwe 'i,»feveer twee maanden ge Deze afstand plaatste de schoollei ding, die niettemin zeer verheugd is met dit onderkomen, voor extra moeilijkheden bij de indeling van het lesrooster. De grote afstand, waartussen dan nog de kanaalbrug, stagneert een vlotte leswisseling. „Als mogelijke op lossing zouden we een noodhuisves- ting op het schoolterrein kunnen bou wen, maar ik geloof dat dit de situa tie maar zou verergeren in verband met de nieuwbouw, die op het terrein tussen de nieuwe HTS en de huidige MTS-gebouw is gepland", aldus de heer Van Doom. Blijft dus de enige mogelijkheid, aldus de directeur, om het gebouw de drie jaar, die mogelijk nog resten tot de nieuwbouw is ge realiseerd, met lapmiddelen in stand te houden. mS?ei? de schetsplannen bij |Van rw^ne ingediend. De heer verwacht dat de realise- uleiw„ Plannen circa drie jaar rffiuiv®?1, Vot zolang zullen de i met 'Hl gebrekkige ge- 1 Voor doen. i Icbtuilrt6!!1 1 van de lessen wordt J^bouwJ!emaakt van de oude hulp- Sleh de HTS aan het Stad- 1 afdelïU -e dependance, die door l^lt is r etnisch tekenen in ge- 1 °P drie kilometer af-1 I «w van het hoofdgebouw. (Van een onzer verslaggevers) BREDA „De witte sigaret ls niet van invloed op de omzet van merksigaretten in mijn zaak. Inte gendeel: ik trek juist nieuwe klan ten aan door deze goedkope siga retten". Dit zegt de heer Bodar uit Breda, een der twintig in het land onder de naam E.R.O. opererende tabaks handelaars Deze organisatie intro duceerde onder eigen naam in ons land de zgn. witte sigaret 20 king-3izesigaretten voor één gulden. De aanval Op de merksigaretten werd door de fabrikanten gepareerd met 'net op de markt brengen van 25 sigaretten voor één gulden veer tig. De organisatie heeft opnieuw van zich doen spreken door afgelopen vrijdag een pakje van 25 sigaretten te introduceren voor de prijs van één gulden. „Ik heb een flinke voorraad ingeslagen, want ik ver wacht veel vraag naar deze nieuwe sigaretten", aldus de heer Bodar. 83,9% van mening te zijn dat de Gro te Markt standplaats moet blijven. Over de uitwerking van de plan nen in de Goese binnenstad is verder no-g niets bekend. Het wachten is op het rapport van het E.T.I. Dit rapport bevindt zich aldus een woordvoer der van Gemeentewerken al in een vergevorderd stadium. De plannen van de winkeliers in de Lange Kerkstraat en de Klok- straat zijn nog vaag en ongewis. Zo als bekend hebben de winkeliers in deze straten in aansluiting op de plannen met de Grote Markt het idee opgevat om in de Lange Kerkstraat en de Klokstraat een promenade in te richten. "\F, Gerritsen, een van de initiatief nemers, was echter niet bereid te vertellen of er al enige vorderingen zijn gemaakt. „Op het ogenblik heb ben wij enige interne moeilijkheden en wij achten het echt niet wenselijk om deze naar buiten te laten treden". (Van onze correspondent) GOES De Rijksscholenge meenschap Het Goese Lyceum, houdt 14 april een voorlichtingsavond in de aula van het gebouw van de Van Dusseldorpstraat. De rector van het Goese Lyceum dr. A. Schaper zal voor de ouders van aanstaande leerlingen, onder wijskrachten en eventuele andere be langstellenden een inleiding houden over het onderwerp „Wordt de Mammoet al weer begraven". Hierbij zal hij enkele gedachten naar vorer. brengen over de nieuw ste ontwikkelingen bij het voortge zet onderwijs. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Het personeel van de n.v. Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij zal op zater dag 18 april deel kunnen nemen aan een excursie naar de Elektrische Centrale Zeeland te Vlissingen. De excursie (aanvang 14.00 uur) neemt ongeveer 2,5 uur in beslag. Zij zal bestaan uit twee delen: een lezing over de werking van een elektrische centrale en een rondleiding. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De 78-jarige B, C. uit Middelburg is gisteren met ernstig hersenletsel opgenomen in 't Gasthuisziekenhuis te Middelburg, nadat hij door een auto was overre den aan de Noordweg in Middelburg. Het slachtoffer wilde met zijn fiets aan de linkerhand de weg overste ken toen hij werd gegrepen door een bestelauto, bestuurd door C. A. M. uit Middelburg. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Gisteren her dacht de woningbouwvereniging Goed Wonen te Vlissingen haar vijftigjarig bestaan. Het middelpunt van de receptie was de 79-jarige oud-voorzitter A. C. van de Velde. Hij was namelijk 47 jaar en 2 maanden voorzitter van deze woningbouwvereniging. Hij heeft de hele ontwikkeling van de voor- en na-oorlogse woningbouw meegemaakt. Hij was degene die vijftig jaar woningbouwgeschiedenis uit de doeken deed. Op 30 juni 1920 werd de eerste le denvergadering gehouden en werd overgegaan tot het kiezen van 3 be stuursleden waarvan de heer San- derse voorzitter werd. Zij stelden zich ten doel de arbeidersmensen aan betaalbare woningen te helpen. In 1923 werd begonnen met de bouw van de eerste 48 woningen. Op 22 februari 1923 werd de heer Van de Velde gekozen tot tweede secre taris. Onder zijn bewind groeide het woningbezït van Goed Wonen uit tot 1800 woningen, dat is ruim dertien procent van het huidige woningbe stand. In kapitaal uitgedrukt bete kent dit dertig tot veertig miljoen gulden. Op 27 november vorig jaar werd Van de Velde benoemd tot ere-voor- zitter van de vereniging, een titel 'die hij beschouwde als het mooiste ca deau dat hij had ontvangen. Het voltallige college van b. en w. was aanwezig in Brittania. Zij moch ten uit handen van de huidige voor zitter J. J. Kempe een tweetal ge schenken in otnvangst nemen: een stuk grond in de nieuwe wijk Paau- wenburg, dat bestemd moet worden voor een kinderspeelplaats, en een cheque ter gaarde van vijfduizend gulden voor het nieuwe wijkcentrum Pauwenburg. De directeur van de nationale wo ningraad C. M. van den Hof, wierp een blik in de toekomst. De zelfstan digheid en de verantwoordelijkheid van de woningbouwcorporaties zal meer en meer toenemen. We zullen meer te maken krijgen met bewo- (Van onze correspondent) TERNEUZEN De autobestuur der C. de B, uit Axel verleende op het kruispunt nabij St.-Annapolder geen voorrang aan D. O. uit Terneu- zeh, toen deze komende uit de rich ting Zaamslag, naar de brug reed. De auto van O. liep zeer zware scha de op. De auto van de B. werd min der ernstig beschadigd. ners die inspraak en betrokkenheid in het beleid zullen wensen, aldus de heer Van den Hof. Een lange rij van sprekers wenste de feestvierende vereniging en zijn scheidende voorzitter geluk. Voorzitter J. Kempe dankte tot slot alle gevers voor de bloemen en de cadeau's. (Van onze correspondent) KAFELLE Dinsdagmiddag heeft de heer P. J. J. Dekker te Wemeldin- ge afscheid genomen als voorzitter van de veiling in Kapelle-Biezeiinge. In verband met zijn vele verdienste werd hij bij zijn afscheid benoemd tot ere-voorzitter van de veiling. Dit deelde vice-voorzitter B. Leys mede aan het eind van de toespraak waarin hij de verdiensten van de heer Dekker voor deze veiling had geschetst Vanaf 1937 is de heer Dekker voor zitter geweest van deze veiling die onder zijn leiding een grote groei en ontwikkeling heeft doorgemaakt en nu reeds vele jaren de grootste fruit veiling van Zeeland is en ook in lan delijk verband gezizen tot de groot ste fruitveilingen van ons land be hoort. De heer Leys stond uitvoerig stil bij de grote verdiensten en het kun dige leiderschap van de heer Dekker. Hij noemde hem een man die gezag had en bemind was. De heer Dekker neemt afscheid omdat hij binnenkort 70 jaar wordt. In heel veel commissies en besturen had hij zitting en was hij voorzitter. In veiUngverband was vooral van be lang zijn voorzitterschap van de pro vinciale veilingorganisatie en het lid zijn van het Dagelijks Bestuur van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen. Namens het personeel sprak vei lingdirecteur A. C. de Klerk de af scheidnemende voorzitter toe en ook uit deze toespraak bleek de waarde ring en het respect van het perso neel van de veiling voor haar voor zitter, die een man werd genoemd met een sterke sociale inslag. Namens het personeel bood hij de twee delen van de geschiedenis van Zeeland aan. Op de receptie die volgde was het bijzonder druk. Afgevaardigden van vele verenigingen en organisaties uit heel Zeeland gaven blijk van hun waardering voor het werk van de heer Dekker die zich in de komende tijd uit vele van zijn ontelbare funk- ties zal losmaken. (Van een onzer verslaggevers) GOES De regenval van de afgelopen dagen heeft de organi sators van het paasvoetbaltoer- nooi in Walcheren en Zuid-Beve land voor een groot aantal proble men gesteld. Niet alleen de voor dinsdag vastgestelde programma's moesten worden afgelast, het is niet uitgesloten dat het hele toer nooi met name in Goes en Mid delburg dit jaar keen doorgang kan vinden. In enkele dagen tijds zijn de vel den in Middelburg, Goes en Vlissin gen veranderd in grote modderpoe len en de weersverwachtingen zijn nu ook niet direct hoopgevend, zodat alle kans er in zit dat de ongeveer 2500 schoolvoetballertjes het dit jaar zonder paastoernooii moeten stellen. In Goes, waar ongeveer 90 elftal len de strijd met elkaar zouden aan binden, had men vandaag als uit wijkmogelijkheid genomen. De toe stand van het gemeentelijk Sport park is echter dusdanig dat de kans minimaal is dat er vandaag gespeeld kan worden. Blijkt dit inderdaad het geval te zijn dan is dit toernooi, althans in Goes van de baan. De organisators die er van overtuigd zijn dat er heel wat jeugdige voetballertjes naar dit paastoernooi hebben toegeleefd, zul len dan echter trachten om op korte termijn nog iets voor de schooljeugd te organiseren. Ook in Middelburg ziet het er niet al te rooskleurig uit. Ook hier heeft men gisteren alles af moeten gelas ten. Als uitwijkmogelijkheid heeft men hier donderdag en vrijdag genomen. Indien dan nog mocht blijken dat de velden onbespeelbaar zijn valt ook in Middelburg het voetbaltoernooi in het water. Evenals in Goes is men er zich echter van bewust dat er dan toch ,nog iets voor de lagere school jeugd moet worden gedaan. Op woensdagmiddag 15 april zal er dan alsnog een toernooi voor de lagere schoolelftallen worden gehouden zo dat dan tenminste nog 16 van de 67 ploegen in het veld kunnen komen. lil Vlissingen heeft men besloten het toernooi in zijn geheel een maand uit te stellen. Het oorspronkelijk programma dat voor-dinsdag was gepland wordt op geschoven naar maandag 4 mei. De wedstrijden van vandaag zullen op vrijdag 8 mei worden gespeeld. Door dit gehele programma een maand uit te stellen heeft men toch niet kunnen voorkomen dat 7 van de 58 elftallen niet aan het toernooi kunnen deelnemen. In de tijd dat het toernooi in Vlissingen gehouden wordt bereidt een groot aantal leer lingen zich voor op het eindexamen. Deze week zullen de schoolvoet ballertjes in Terneuzen ook niet in de gelegenheid zijn de eer van hun school te verdedigen. In eerste instantie had men de mo gelijkheid overwogen om het pro gramma donderdag en vrijdag af te werken, maar de velden blijken evenals in de andere gemeenten, zo slecht te zijn dat hiervan geen spra ke kan zijn. Over een eventuele andere datum is niets bekend. In Hulst is er nog geen beslissing genomen over het al dan niet door gaan van dit toernooi. Oorspronke lijk is gepland om donderdag en vrij dag te laten spelen. Men wil op die dagen de toestand van de velden nog eens bekijken alvorens een be slissing te nemen. DRIMMELEN Hoewel de watersportliefhebbers het door de koude tijdens de paasdagen lieten afweten, werd toch van de jachthaven te Dom melen een intensief gebruik gemaakt. Belgische vissers profiteerden van de afwezigheid van boten en bevisten het water, waarin normaliter plezier jachten afgemeerd liggen. In enkele regionale dagbladen verschenen in de week van 23 tot en met 28 maart j.l. was te lezen dat minister Bakker nog niet defini tief besloten heeft het schor voor de Braakman ter inpoldering aan Dow Chemical te Terneuzen toe te wijzen. Het lijkt me goed dat alle daartoe bevoegde instanties bij de minister met klem aandringen dit ook niet (en nooit) te doen. En wel om de volgende redenen: De natuurwetenschappelijke re- creatieve-agrarische waarde van de Braakman zal zeer sterk worden aan getast, zo niet vernietigd als dat ge bied omsloten wordt door industriële complexen. Afgezien van het feit dat het handhaven van recreatieruimten voor de werkende mens de hoogste prioriteit verdient, is het ook econo misch gezien niet zo zinvol, daar al le iin de Braakman geïnvesteerde ka pitalen daardoor ook weer in het wa ter gegooid blijken te zijn. Is het niet wat achteloos en in ieder geval inconsequent als Rijkswaterstaat in poldering van gebieden en aanleg en onderhoud van zeeweringen over draagt aam een particuliere buiten landse maatschappij? Door Dow een halt toe te roepen tegen de oostelijke Braakmandijk kan mogelijk de ongeldigheid van de gemeentelijke herindeling alsnog worden gecompenseerd. Volgens een streekplan nl. is Oost Z-Vl. bestemd voor industrie-vestiging en West Z-Vl. voor agrarische-recreatieve doelein den. Door een gedeelte van de ge meente Biervliet bij Terneuzen te voegen is op ergelijke manier ge sjacherd met dit streekplan. Dow blijkt niet bij machte te zijn calamiteiten te voorkomen. Wij mogen wijzen op de ondragelijke stank waarvan Terneuzen te lijden heeft gehad en de installatie van de naftakraker, waarvan de (minstens) roetverspreidende vlam reeds veel langer brandt dan was voorgenomen Als op zeker moment blijkt dat de opdrachtgevers de zaak niet in de hand kunnen houden, moet het hun verboden worden verder te gaain met experimenteren. Het is niet geheel onwaarschijn lijk dat binnen niet al te lange tijd het merendeel der arbeidsplaatsen bij Dow niet meer bezet zal zijn door Nederlanders, met als gevolg dat winsten, salarissen en lonen afvloei en naar het buitenland. Het enige wat wij dan overhouden is verontrei nigde lucht en dood water. HULST G.M.P. SPONSELEE Hoewel het mijn gewoonte niet is om op ingezonden stukken in de krant te reageren, wil ik nu een en ander niet meer vertroebeld wordt door een verkiezingsstrijd in het geval van F. Maurer te Ber gen op Zoom een uitzondering ma ken. Als Maurer vindt, dat ik me op glad ijs ga begeven, vraag ik me af op welk ijs een (gesalarieerde) vakbondsbestuurder als Martijn zich via de KVP-politiek gaat bege ven. Of is het KVP-ijs minder glad dan het PAK-ijs? De opmerking, dat er geen geld van de vakbeweging voor politiek gebruikt moet worden, heeft mijn volledige instemming. Ik vraag me alleen af, waarom Maurer nu een insinuerende opmerking in die rich ting maakt nu het NKV in het PAK meedoet, terwijl er vroeger altijd duidelijk door het NKV (KAB) politiek binnen de KVP bedreven is en daar ook geld voor werd uitge geven. Denk in dit verband aan KVP-propaganda in vakbondsbladen en de gesalarieerde bestuurders, die in de „baas zijn tijd" aan politieke vertegenwoordigingen deden. Dat de heren Mertens en Lanser het bij het goede einde hebben door zich niet uit te spreken over politieke zaken is nog niet bewezen door de instemming van een vergadering in Bergen op Zoom. Deze vergadering had zich naar mijn mening beter kunnen afvragen, waarom bijvoor beeld de voorzitter van een midden standsbond zijn leden wel adviseert om op de KVP te stemmen. Zijn onze middenstanders tegenwoordig minder ontwikkeld dan onze werk nemers? Het is nu toch wel duide lijk een fabeltje gebleken dat bij voorbeeld de werknemers zo wel weten op wie ze het beste kunnen stemmen na de uitslag van 18-3-'70. Dertig procent van de kiezers en vaak meer bleef thuis, omdat ze door de politieke bomen het politie ke bos niet meer zagen. Een duide lijke uitspraak (ook van vakbonds leiders) zou de democratie meer gediend hebben. Door zich niet uit te spreken heeft de confessionele vakbeweging een grote politieke verantwoordelijkheid op zich gela den. Dit is toch wel het meest spre kende bewijs, dat de vakbeweging zich niet buiten de politiek kan en mag houden! Tot slot nog iets over de „PPR"- Tweede Kamerleden. In tegenstel ling met de mening van Maurer zou men het ook zo kunnen bekij ken, dat 39 KVP-Tweede Kamerle den ten onrechte zijn blijven zitten, toen zij het verkiezingsprogram van de KVP gingen verloochenen door samen met de liberalen te gaan re geren. Daardoor waren er de laat ste drie jaar 39 zetels minder voor de realisering van een progressief sociaal beleid, waarvoor de kiezers zich toch hadden uitgesproken. Is dit rechtvaardig of vuile politiek? BREDA JAN M. KWAKKENBOS

de Stem | 1970 | | pagina 7