„Er werden twee fouten gemaakt" ia-Feijenoord ij na niet op tv. LEGIA-TRAINER ZIENTARA:, „FEIJENOORD SPEELDE TE HARD" FEIJENOORD VOORAL VERDEDIGEND GOED LEGIA-FEIJENOORD DOOR Ton Koomen Polen niet op schot TEVREDEN OPSTELLINGEN Geniet van alle B3 fruitsappen puur geperst uit appels, tomaten, druiven, sinaasappelen, abrikozen, peren en perziken Wim van Hanegem: door Happel j geroemd als de beste. (Van onze speciale verslaggever) WARSCHAU „We hebben twee fouten gemaakt. Op de eer ste plaats speelden we in de eerste helft de bal te laag over de grond, en dat is zinloos met zo'n modder poel, waarin het leer steeds blijft steken, en in de plassen. En ten tweede werd er te weinig gescho ten uit de tweede lijn", zei Feije- noord-trainer Ernst Happel na af- (Van onze sportredactie) HILVERSUM De rechtstreekse '.-reportage van de voetbalwed- njd Legia Warschau-Feijenoord is is op het laatste ogenblik voor de ■atch mogelijk geworden, omdat de orden met Nederlandse siuikrecla- ie toen op last van de Poolse tele- tsie zijn verwijderd. Dinsdag werd de NOS op de hoog- gebracht van het feit, dat een Ne- erlands reclamebureau in het sta- lion van Warschau borden liet aan jagen met merknamen van grote lollandse bedrijven, speciaal met 't °°g op de t.v.-reportage naar Ne- irland. Men deze borden niet verwij- waren zou de NOS zich genood- 'sat hebben gezien de t.v.-repor- sf te gelasten. Dit in verband M oe internationaal geaccepteerde igei. dat alleen bestaande en per- snente stadion-reclame in beeld »jj verschijnen. woensdag heeft de NOS-leiding "act opgenomen met de bedrijven °P Heze wijze gratis via het lenn.reclame wilden maken. Ook betrokken bureau, dat de bor den had geplaatst, werd gewezen op een door de Nederlandse bond van adverteerders aan haar leden uitge bracht advies omg een sluik-reclame aan te brengen op plaatsen waar een t.v.-reportage kon worden verwacht. Zulks om de kijkers niet te duperen en daarmee anti-reclame te maken voor hun eigen artikelen. De NOS deelde aan de eigenaar van het betrokken Nederlandse bu reau mee, dat de kijkers niet alleen op de hoogte zouden worden gesteld van de redenen waarom de uitzen ding niet door zou kunnen gaan, maar dat bovendien de namen van de aan de sluik-reclame deelnemen de firma's publiekelijk hekend zou den worden gemaakt. Er is de gehele woensdagmiddag overleg geweest tussen de NOS en onder andere de Poolse televisie, welke aan Hilversum liet weten, dat zij de extra reclameborden uit het stadion zou laten verwijderen. Dit geschiedde een half uur voor de uit zending en eerst toen kon de pro grammaleiding van de NOS haar fiat geven voor een rechtstreekse t.v.- reportage van deze voetbalslag in Warschau. loop van het voor de Rotterdam mers succesvol verlopen duel te gen Legia Warschau. Tevreden met het gelijke spel dat bijzonder gunstige perspectieven biedt voor de return op 15 april in Rotter dam, maar ontevreden dus over de te geringe schotkracht in de aanval. Happel: „Onze opzet is in elk ge val geslaagd. We speelden voorzich tig. We moesten het op 00 zien te houden. Je kunt immers niets riske ren. Alleen jammer dat het in de voorhoede niet klopte. Er werd te weinig geschoten. We hebben echt wel mogelijkheden gehad, want Legia Warschau is niet zo'n sterke ploeg. Te vergelijken met het kaliber van een Vorwarts Berlin. Ik reken thuis dan ook op een over winning. Dat moet kunnen. Toch zul len we in Rotterdam voorzichtig moe ten zijn, want maakt Legia toevallig het eerste doelpunt, dan zijn we ver plicht er twee te maken om de finale te halen. Ook thuis dus niet al te veel risico's nemen, al zal er natuur lijk wel meer aanvallend gespeeld worden". Happel noemde één uitblinker in zijn equipe: „Wim van Hanegem was grandioos. Hij was de spielmacher. Een man als Blaut bij Legia War schau". Bernard Blaut, de 29-jarige Pool se international, werd door alle Feijenoorders geroemd. Rinus Israël: „Legia Warschau is me als geheel tegengevallen. Het speelt primitief voetbal. Er was ech ter één grote man bij die Polen. Blaut speelde geweldig. Hij bleef steeds komen. Hij stuwde goed en was voor onze verdediging'het meest gevaarlijk. Bruehczy en Deyna zijn me tegengevallen. Moeilijk heb ik het alleen in de tweede helft gehad. Toen gingen ze er iets feller tegenaan. Voor rust had ik weinig gevaarlijk werk op te knappen. Het grootste probleem was het zware veld. Volgens mij was dat voor ons echter een voordeel. Een verdedigende ploeg kan de zaken dan beter overzien". Last van het zware veld hadden alle spelers van Feijenoord, in het groen begonnen maar in het zwart (van de modder) geëindigd. Theo La- seroms hierover. „De bal kreeg je ge woon niet weg als je een pass laag over de grond afgaf. In het begin vooral was dat wennen. De eerste tien minuten verliep de samenwer king niet erg goed tussen Theo van Duivenbode en mij. Ik heb wat ge scholden, maar dat was niet kwaad bedoeld. Dat doe je im het heetst van de strijd. Later ging gelukkig alles goed". De Polen klaagden erover dat Feijenoord en met name Laseroms bijzonder hard gespeeld had. Soms zelfs te hard. Laseroms: „Je zit in de halve fina les en dan gaat het natuurlijk hard tegen hard. Wat cfacht je van Leeds en Celtic. Dat zijn ook geen lekkere jongens. Als we de finale halen zal het nog wel harder gaan. Dit is nu eenmaal ons speltype. Dat hoort bij Europa-cup-voetbal". Dik tevreden was Wim Jansen, met Wim van Hanegem de zwoeger op het middenveld. Jansen; „Happel had opdracht gegeven vooral het over wicht op het middenveld te houden. Vertragen en vandaaruit proberen tot aanvallen te komen. Het was wel zwaar door het slechte terrein, maar het is toch gelukt". Eddy Treytel, de Feijenoord-goalie, die enkele keren in moeilijkheden is geweest, bij kansen van Bruehczy (eerste helft) en invaller Mautiewiez (na rust) was gelukkig met deze uit- Treytel: „Vooral voor de doelen was het veld slecht. Je zakte tot je enkels in de modder. Ik heb twee keer geprobeerd na een buitenspel situatie de bal laag over de grond buiten het strafschopgebied te krij gen. Maar dat ging gewoon niet. De bal bleef steken in de modder. Die scheidsrechter dacht dat ik tijd wilde rekken, maar dat was niet zo". Franz Hasil voelde zich minder prettig. Happel had hem in de twee de helft vervangen door Ruud Geels. Happel: „Hasil verloor voor rust alle kopduels van Bernard Blaut. Daarom heb ik Wery, die beter tegen hem op kon, tegenover Blaut gezet en Geels op de rechtsbuitenplaats". Hasil: „Jammer, het ging niet, maar ik hoop er in de thuiswedstrijd weer bij te zijn". Eén Feijenoorder en één Legia-spe- ler kwamen in het boekje te staan van scheidsrechter Francesco. Kindvall en Legia-doelman Gro- tynsky gingen even op de vuist en daar kwam het beruchte boekje bij te Of dit nog verdere gevolgen heeft voor beide spelers? Francesco: „Dat niet. Ik heb ze wel opgeschreven, maar dat was meer een veiligheids maatregel. Ik wilde de boel niet uit de hand laten lopen. Ik zal de namen niet doorgeven aan de UEFA, zodat er geen schorsing te verwachten is. Het was een hard duel, maar toch fair. Ik heb het niet moeilijk gehad. De beste speler bij Feijenoord was Van Hanegem, die ongelooflijk veel werk verzette, en bij Legia vond ik Bruehczy de beste man De opstellingen van Legia en Feijen oord waren: Legia: Grotynski, Stachurski, Z. Blaut, Zygmunt, Trzaskowski, B. Blaut, Brychezy, Dejna, Zmijewski Pieszko (Malkiewicz), Gadocna. Feijenoord: Treytel, Haak, Israel, Laseroms en Van Duivenbode, Jan sen, Van Hanegem en Hasil (Geels) Wery, Kindvall en Moulijn. ak en Eddie Treytel klaren de situatie voor Legia-speler Zmuijewski gevaarlijk kan worden. m~mmmm twee spelers door het kille stadion. Maar ook Stachurski en Deyna kon den geen wonderen verrichten. Het schot dat eerstgenoemde vlak voor rust loste en dat oversuisde, werd dan ook niet genoteerd. In de tweede helft kwamen beide ploegen met twee invallers tussen de lijnen. Ruud Geels had de plaats in genomen voor Frans Hasil, om Feij enoord aanvallend meer kracht te geven, want Happel wilde nu iet<- meer riskeren en bij de Polen was Pieszko vervangen door Mautie wiez. De eerste tien minuten leek het er echter niet op dat de Rotterdammers aanvallend een kans zouden krijgen De druk van Legia hield in die eerst" minuten onafgebroken aan en Feijen oord moest met man en macht in de verdediging. Een foutje van Guus Haak leek gevaarlijk te worder maar de teruggekomen Ove Kind vall notabene loste het zaakje aan d<" cornervlag netjes op. Kindvall bleef hierna eenzaam ir de spits. Feijenoord ontworsteld zich langzaam aan de druk. Vooral Moulijn werd nu meer in gezet en dat gaf de verdedigers g<~ noeg tijd om steeds weer op adem t komen. Kindvall liep op iedere hs die er maar richting Legia-doel gkr en uit zo'n situatie ontstond het ver velende incident, dat zowel de Zwer als doelman Grotynski in het boekje bracht. Kindvall bracht buiten de lij nen Blaut ten val en de Poolse doelman reageerde onmiddellijk. H;> sloeg de Zweed tegen de modderige aarde. De minuten verstreken, het spel van Legia werd steeds krampachti ger. Nog één goede mogelijkheid zou den de Polen krijgen. Gadocha week uit naar links en bediende Deyna. Maar ook nu weer faalde de Poolse schutter. In een droompositie schoot hij toch nog naast. Het zou het laatste wapenfeit va Legia zijn. Feijenoord hield de ter gels nu strak. Het gaf geen enkei gelegenheid meer weg. Het kreet zelfs ook nog een keer de kans op een treffer. Kindvall kreeg de bal in het strafschopgebied plots voor zijn voeten, maar de lage schuiver werd door Grotynski gestopt. Kindvall kon geen sportieve wraak nemen voor de klap die de Pool hem had toegediend. Met een laatste wanhoopsoffensief van Legia kwam het einde. Feijenoord had zich een ideale po sitie verschaft om op 6 mei finalist te zijn. Vandaar dan ook de tevreden glimlach van Guus Couwenberg, van daar ook die brede grijns van Piet Romeyn. DE STEM VAN DONDERDAG 2 APRIL (Van onze speciale verslaggever) WARSCHAU In het kamp van Legia Warschau, had men van het duel tegen Feijenoord meer verwacht dan een doelpunt loos gelijk spel. Trainer Edmund Zientara: „Ik had gehoopt op een kleine 1-0 overwinning. Het ging niet. We kwamen niet in ons beste spel, omdat Feijenoord zo hard speelde. Echt weieens te hard. Lase roms bijvoorbeeld speelde ruw volgens mij. Wat me opgevallen is bij Feijenoord, dat is de geweldige conditie en de snelheid waarover de ploeg beschikt. Dat is formidabel. Het is voor mij de sterkste ploeg die we tot nu toe ontmoet hebben. Ster-spelers zijn van Hanegem, die grandioos voetbal liet zien, en verdediger Israël. Magnifiek, wat die knapen presteerden. Ik heb na rust Pieszu vervangen, omdat hij niet voldeed. Dat gebeurt wel meer in wedstrijden dat ik hem uit het elftal haal, dus dat was niets bijzonders. We hebben in die tweede helft meer geriskeerd. Dat moest, want ik wilde een doelpunt. Jammer, maar het lukte niet. Toch heeft Legia zeker nog kansen. In Rotterdam hebben we fifty-fifty kans om de finale te halen. Daar zullen we laten zien dat het ook anders kan". T.K. Een aanval op het doei van Feijenoord. Keeper Eddie Treytel onderschepte de actie tijdig. Als een veldheer die de slag gewonnen heeft, stapte Theo Lase roms temidden van Poolse tegenstanders van het veld. Hij had een voortreffelijke wedstrijd gespeeld. „Maar", zei Legia-trainer Zientara, „Laseroms was te hard". strijd tegen Legia was buiten ver wachting goed verlopen. De 00 uit slag geeft Feijenoord alle kans om de finale op 6 mei in Milaan te halen. Feijenoord had stand gehouden. Het was niet door de knlieën gegaan onder de Poolse druk, het had zich zelfs miet laten intimideren door het bijzonder fanatieke Poolse publiek, dat zich een uur voor de wedstrijd al schor schreeuwde en de naam Legia luid scandeerde. Het was zelfs staan de gebleven op de modderbrei, die vooral na de rust steeds drassiger en zuigender werd. Het was een teleur stelling voor vele duizenden Polen, dit doelpuntloze gelijke spel. Men had vast gerekend op een zege van de Poolse kampioensploeg. Immers was Legia niet glansrijk dooir de an dere wedstrijden heengekomen? Had het niet slechts drie doelpunten te- gengekregen en bovendien alleen nog maar in uitwedstrijden? Feijen oord is er ook niiiet in geslaagd dit recordje te breken, maar de Rotter dammers zullen er niet rouwig om zijn. Feijenoord heeft vooral verde digend een zeer goede wedstrijd ge speeld. Met name Theo Laseroms gaf zijn tegenstander (Pieszko voor de rust en Mautiewiez (in de tweede helft) geen schijn van kaïns. Theo Laseroms was in zijn element. Sliding na slliidiing werd door hem verricht. Ze vonden geen genade in de ogen van de toch wel zeer zwak leidende scheidsrechter. Er kwamen zodoende verschillende vrije trappen tegen, maar zij lever den alleen niets op voor de Polen, die beslist niet op schot waren. Het was bijzonder moeilijk te schieten in dte blubber en die enkele ballen die Treytel moest stoppen waren niet al te gevaarlijk. De Polen probeerden het weliswaar met loeiers uit de tweedie rij vam Deyinia en de verdedi ger Stachurski, maar de bal ver dween steeds weer in de donkere tri bunes. Feijenoord begon zeer nerveus. Het duurde even voor men elkaar ge vonden had, maar al spoedig liepen de combinaties vanuit de verdediging en zover de toestand van het veld het toeliet, steeds beter. Van Hanegem, zwoeger als altijd, en Wim Jansen voerden de ballen aan voor Moulijn en Wery, maar aam de rand'van het strafschopgebied liep het steeds vast in de verdediging. Kansen deden er zich zodoende hoegenaamd niet voor, maar ook Legia kreeg weinig gelegenheid. De eerste helft was al een aardig eindje op weg toen er even gevaar dreigde voor de Rotterdammers. Theo van Duivenbode gleed weg, Zmijewski snelde langs de lijn en gaf een pass naar binnen. Bruehczy, de gedrongen Poolse aanvoerder, mis te echter jammerlijk. Nog geen mi nuut later kan Legia van geluk spre ken, toen Wim van Hanegem na een cornier van Henk Wery net naast kopte. Het Poolse publiek schreeuwde om een doelpunt. Het rekende op Deyna en verdediger Stachurski. Steeds wanneer er een vrije trap werd ge nomen klonken de namen van deze (Van onze speciale verslaggever) WARSCHAU Feijenoord-voor- zitter Guus Couwenberg knikte te vreden tegen de iets hoger op de tribune zittende Piet Romeyn. Het was een gebaar van, „zo, dat zit wel snor. Dat zullen we in Rotterdam wel klaarspelen." Romeyn knikte te vreden terug en lachte ontspannend. De met zoveel spanning en ook wel met zorgen tegemoet geziene wed- ADVERTENTIE)

de Stem | 1970 | | pagina 13