n.v. Snacks en eieren ïr dan dat! I GERECHTIGHEID?... Minder rijden - meer wandelen Diverse soorten hernia n geld en ilow, ge- rjsvanu het bos rtegels geld '597 en 35591 aar u vrij, slijk appartement een volledig r> brochure en klare modelflats opofferend bloedend hart DE STEM VAN ZATERDAG 28 MAART 1970 ungalow kunt ïsen: direct aan laar toch niet meer winkelcentrum! S stellen hoe groot slaapkamers. groot. 14 x 1.80 m met eede toilet, c 2.60 m. En een s auto èn fietsen een massa andere neer dan normale rmeren vloertegels badkamer. Een de entree, een ïxe keuken- voor geringe kosten woonkamer. bungalow, die in meer dan een :hts 66.700,— k.k. 90% betekent dit ivestering van gen op Zoom, 3 april: 37713) 608 - 2487. opend van maandag 12.30 en van insdag- en 7 tot 9 uur. 01765 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii in in iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii min mi min ii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii zen van de flats be- bij f 69.000,-, inclusief ixclusief garage-stand- De minimum-kosten rzorging en exploitatie (tee personen bedragen oer maand. De verzor- „nvat het verstrekken trme maaltijden, dienst- ng van administratie en peel, huishoudelijke huiP schoonhouden van net v. Maar u wilt er na- méér van weten. Niet» ikkelijker. en briefkaart of een ntje en u krijgt geheel rend en gratis een ire met uitgebreide in; oegezonden. Bovendien modelflats ingericht van harte welkom be ■i kijkje te nemen. U K" If zien, welke mogelip" erin de komendezom or zullen openstaan- In veel gezinnen worden met de Paasdagen extra veel eieren ge kookt. Tijdens het ontbijt morgen vroeg krijgt men dan niet één eitje geserveerd zoals gebruikelijk, maar twee, drie of net zoveel als men er hebben wil. Met het gevolg, dat velen na de Paasdagen voorlopig geen eieren meer kunnen zien. Er zijn echter ook andere manie ren om de eieren nuttig en zeer aangenaam te nuttigen. Men kan er bv. snacks van maken voor de avond. De middeltjes die men daar bij nodig heeft, zijn vaak wel in de keukenkastjes te vinden Toastjes besmeren met ansjovis pasta. Leg op elk toastje een plak je ei en garneer met kappertjes. I Toastjes bedekken met een kip perragout en bestrooien met ge kookte hardgekookte eieren en pe terselie. Toastje besmeren met boter. Leg er een paar puntasperges op en schenk er een kaassaus over. Laat het in de oven gratineren. I Toastje besme ren met boter. Leg er een plakje ham op, een half ei, wat zuurkool en als laatste een plakje ossetong. Toastje besmeren met boter, er op: een blaadje sla, een plakje ei en een stukje gekookte tóp. Over het geheel wat kerriesaus schenken en garneren met een stukje ananas. Toastje besmeren met boter, leg er een half hard gekookt ei op, daarop een plakje ham en een plak kaas. Zet het in de oven en laat het gratineren. I Toastje besmeren met boter, leg er een plak ham op, een halve to maat, 2 puntasperges, kleine reep jes sla, en plakjes ei. Afmaken met een beetje mayonaise. Toastje besmeren met boter, een salade maken van stukjes kip, eppel, knolselderij, radijs, kom kommer, stukjes ei en wat mayo naise. Door elkaar roeren en op smaak brengen met zout, peper en aroma, De toastjes besmeren met Je salade en bestrooien met gehak te walnoten. 8 Toastjes besmeren met boter, hen salade maken van stukjes boandarijn, gesneden augurk, appel, komkommer en kip en het geheel aanmaken met piccalilly. Besmeer hiermee de toastjes en strooi er verse tuinkers over. Toastjes besmeren met boter. Jen crème maken van 100 gram Joquefort en 100 gram boter. De noquefort door de zeef wrijven, vermengen met de boter. De crème OP de toastjes smeren en deze be strooien met gebruneerde gesnip- I derde amandelen. Toastjes besmeren met boter, neg op ieder toastje 2 ansjovisjes, garnalen, in stukjes gehakt ei n als laatste wat gesnipperde cham pignons. Toastje besmeren met boter, eg op ieder toastje een plakje to maat, een half ei en er over heen i Plakje bacon. Plaats op het hr, in de oven en laat het -Wn en knappend worden. voor wie het gezin op de eier- sWechten wil onthalen, kan mis- Men uit de volgende suggesties '"doen putten Jowaten met ei on de romaten het kapje afsnij- uithollen en van binnen be- Gevulde eieren 4 eieren, 50 gram boter, zout, pe per, nootmuskaat, aroma. Pel de hard gekookte eieren, halveer ze, haal het eigeel er uit en roer het door een fijne zeef. Roer de boter zacht en vermeng het met het ei geel. Breng op smaak met zout, pe per, nootmuskaat en aroma. Doe de eiboter in een spuitzak en vul hier mee de eieren. Garneer de eieren met paprikapoeder en peterselie. Op dezelfde wijze kan men ook ei eren vullen met een kerrieboter. Men roert dan door de eiboter een klein theelepeltje kerriepoeder. Hetzelfde geldt voor eieren gevuld met ansjovisboter. Door de eiboter roert men wat ansjovispasta. Toast Oriëntal 4 eieren, 100 gram garnalen, 4 bol letjes gember, 2 schijven ananas, 100 gram gehakte noten, mayonaise, zout, peper en aroma, gehakte pe terselie. Snijd de ananas en de gember in kleine stukjes. Pel de hard gekook te eieren en maak ze met een vork fijn. Roer de ananas, gember, eieren, garnalen en de gehakte no ten door de mayonaise en breng op smaak met zout, peper en aroma. Serveer tijdens de lunch op toastjes met wat gehakte peterselie. Op vele manieren kan men verder nog hard gekookte eieren verwer ken. Men bebotert een ovenvast schoteltje, plaatst de gehalveerde eieren er in en overgiet het geheel met een van de onderstaande sau zen en laat dit gedurende 5 minu ten in de oven gratineren. Dit gerecht kan men serveren met droge rijst en salade. Een burgerman in de deuropening, met aan zijn voeten een vrouw in slaafse houding. De titel: „Stop Woman Slavery". Dat is de affiche die de bekende Amsterdamse fotograaf-ontwerper Jean-Paul Vroom heeft ontworpen ter gelegenheid van het landelijke congres van de Dolle Mina's vol gende week 4 en 5 april in Arn hem. De affiche wordt gedrukt bij Ver- kerke's reproduktiebedrijf. Het ont werp dient ook als omslag voor een boek over de doelstellingen van de Dolle Mina's. Dat boek komt even eens begin van de komende maand uit. De rol van de vrouw in de maat schappij werd ook besproken op het internationaal symposium in Moskou, dat als titel had: „Lenin en de rol van de vrouw in de maatschappij, en de ervaringen bij de oplossing van het vrouwen vraagstuk in de socialistische lan den". Bekend werd, dat in de Sovjet- Unie 30 instituten zich bezig houden met de arbeidswetgeving en specia le voorzieningen voor vrouwen, met name voor de moeders. De Cu baanse Lupe Velis vertelde, dat de helft van de Cubaanse scholieren en een kwart van de technische studenten uit meisjes bestaat. „Dolle Mina heeft het Liet is eigenlijk onbegrijpelijk 8 dat zo weinig mannen de ac ties van de Dolle Mina-groep steu nen. Als deze kloeke vrouwen na melijk hun zin krijgen, breekt er voor ons mannen een fenomenale tijd aan. Nooit zullen wij ons dan nog hoe ven te laten afbekken door grotere en kleinere bazen. Eindelijk krij gen wij voldoende tijd om naar de kapper te gaan en aandacht te be steden aan onze schoenen, hemden en pakken. Wij hoeven ons niet meer waar te maken in de harde competitie van het produktieproces en als wij al werken hoeven wij alleen nog maar te voorzien in het levensonderhoud van onszelf en de helft van de kinderen, die ons ge zin rijk is. Dat wil zeggen, als onze dolle partner ons tenminste nog toestaat om voor iemand buiten ons zelf te zorgen. Het kan namelijk best ook nog eens een keer zó worden, dat onze vrouwen ons gewoonweg ver bieden om nog buitenshuis te gaan werken. Misschien dat onze man nelijke bezigheden zich binnen niet al te lange tijd zullen beper ken tot gesprekken over de eerste tandjes van onze jongste telg en de summiere zorg voor uit diepvries geputte maaltijden en de verzor ging van de robots, die snel en zonder dat wij er naar hoeven om te zien alle mogelijke huishoude lijke karweitjes opknappen. Natuurlijk moeten wij dan nog wel eens per week naar de supermarkt om inkopen te doen, maar gelukkig verrichten onze Mina's dan het vervelende sjouw- en chauffeurs- werk. Kortom: wij zullen het als mannen eindelijk krijgen, zoals wij ons dat vanaf het prille bestaan van de mens, zo net even na de ijstijd, al altijd hebben gewenst: namelijk fijn en zonder zorgen. Het is dan ook bijna ongelooflijk, dat wij zo lang gp deze stap naar het ludieke leven hebben moeten wachten. Als je er goed over na denkt, is het bijna verbijsterend, dat de zo lang verbeide gerechtig heid uitgesproken van de vrouwen moet komen. Alhoewel: bij nader inzien is de hele zaak toch minder verbijste rend. Vrouwen zijn misschien toch van huis uit van nature heette dat vroeger opofferingsgezind en daarom ligt het wellicht gewoon in de lijn van de menselijke evolu tie (vrouwen zijn immers op zijn minst volgens hen zelf óók mensen) dat de vrouw pas haar uiteindelijke ontplooiing bereikt, als zij alle zorgen van de man af neemt. met ons mannen voor Eerder kon zij dat natuurlijk nog niet, want voordat de huishoude lijke apparaten hun huidige perfec tie bereikten, was werk ten behoe ve van het gezin veel te zwaar om door mannen te worden ver richt. Het heeft de vrouw natuur lijk altijd wel gespeten, dat zij de man niet méér moeilijkheden uit handen kon nemen, maar de tech nische ontwikkeling was tot voor kort nog te gebrekkig om de man zonder bezwaar op het huishoude lijk werk los te laten. Want dat is toch kennelijk de be doeling die schuilgaat achter de ac tie van de Dolle Mina's naar gelijk heid voor man en vrouw op alle punten; in arbeid, lonen, onderwijs mogelijkheden en ga zo maar door. „Dolle Mina wil helemaal niet, dat de man psychische schade lijdt om dat hij zijn (vermeende) rechten langzamerhand gaat verliezen. De Dolle Mina-beweging is niet opge zet om de man te beconcurreren," aldus de 48-jarige Nijmeegse Dolle Mina mevrouw Brinkhof. U ziet het. Dolle Mina heeft slechts het beste met ons mannen voor. En dus verkneukel ik mij bij de gedachte aan de tijd die komen gaat. De tijd waarin ik eindelijk mijn eigen baas zal zijn, geen beginuren meer heb en fijn rondgereden wordt door mijn voor alles zorgende vrouw. Toch kan ik een gevoel van wee moed niet van mij afzetten, maar dat zal wel voortkomen uit het vanaf de oertijd ingekankerde mannelijk egoïsme. Hoe moet dat nu met het eeuwiggeroemde vrou welijk schoon. Zijn nu ineens al die minnedichten, waarin zo ly risch het tijdeloos vrouwelijke werd bezongen, helemaal passé Of krijgen wij nu liederen, waarin krijgshaftige Dolle Mina's de zachtgolvende haren en frêle han den van ons mannen bezingen Welke ideale maten moet een man hebben om aan een mister World verkiezing te kunnen meedoen Of telt modern als wij geworden zijn het uiterlijk van de mens helemaal niet meer mee Afgezien van het feit, dat dat een catastrofe zou betekenen voor de cosmetische industrie, zou dan het leven toch ook wel wat erg grauw worden. Want alle terechte opmerkingen en goede bedoelingen van de Dolle Mina's ten spijt, alle water van Rijn, Maas en Waal wast niet weg, dat de mens uiteindelijk ook nog een biologisch wezen is, dat behept is met sedert het begin van de mensheid aan alle mannetjes en vrouwtjes bekende driften. Bij de menselijke soort speelt het wijfje nu eenmaal de verlokkende rol. Hoe jammer dat voor de Dolle Mi na's ook is, mensen zijn geen para dijsvogels en dus zullen er waar schijnlijk althans in het over grote deel van de culturen nog toestanden voorkomen, die verge lijkbaar zijn met Miss World-ver- kiezingen en dergelijke. Natuurlijk moeten vrouwen voor gelijke arbeid gelijke beloningen krijgen als de mannen. Er twijfelt geen mens aan de juistheid van de stelling, dat de vrouw, die haar zwangerschap wil onderbreken, een allerbelangrijkste stem in het eventuele abortuskapittel moet heb ben. Dit laatste actiepunt krijgt naar mijn mening een groot deel van zijn urgentie door de nog heersende autoritaire houding van de artsen, die nog steeds de tijd niet kunnen vergeten, dat zij niet méér waren dan wat geheimzinnig doende medicijnmannen. Alhoewel de medici eindelijk de lijdende mensheid echt wel het een en an der hebben te bieden kunnen zij nog maar moeilijk de praktijk ver geten uit een tijd, toen zij met wat magische gebaren hun patiënten niet meer dan wat troost konden verschaffen. De Dolle Mina's kun nen er ongetwijfeld het hunne toe bijdragen, dat de artsen hun pa tiënten eindelijk als met verstand begiftigde wezens gaan beschou wen. Voor de rest wens ik de Dolle Mi na's veel succes. Zij het zoals gebleken zal zijn met een bloe dend hart. Ondanks alles zullen met mij de meeste mannen toch wel de voorkeur geven aan de nog steeds gangbare mannenrol, net zo als wij de nog steeds heersende vrouwenrol als de meest juiste er varen. Het lijkt erop, dat ook Dolle Mina diep in haar hart niet kan verge ten, dat zij door de eeuwen heen niet alleen het zwakke geslacht werd genoemd, maar zich daar bij weliswaar de rol van het mooie vrouwtje spelend toch ook niet al te rot heeft gevoeld. W. KOOLEN Pasen zal, naar men algemeen aan neemt, minder druk worden op de autowegen dan voorgaande jaren het geval was. Daar zijn drie rede nen voor: het feit dat Pasen dit jaar vroeg valt de wetenschap dat straks, eind april, begin mei, velen anderhalve week vakantie te wachten staat (Koninginnedag, Bevrijdingsfeest, Hemelvaartsdag) het slechte voorjaarsweer, onge twijfeld de belangrijkste factor. Uö"'6n me'; kruidenmelange no 1. hJ elke tomaat een half ei en spint met mayonaise. Garneer Peterselie of kappertjes. Peterseliesaus liter water, 1 tablet Goudvlees bouillon, 40 gram bloem, 40 gram boter, 2 eetlepels gehakte peterse lie, zout, peper en aroma. Breng het water met de Goudvlees bouillontablet aan de kook. Smelt de boter, voeg de bloem toe en schenk er al roerende de bouillon bij. Laat het even doorkoken. Breng op smaak met zout, peper en aroma. Voeg even voor het serve ren de gehakte peterselie toe. Men kan met het bovenstaande re cept talloze malen variëren door in plaats van peterselie de volgende ingrediënten toe te voegen voor Tomatensaus: 3 eetlepels to matenpuree; voor Mosterdsaus: 1% eetlepel mosterd; voor Kerriesaus: 2 theelepels kerriepoeder; voor Kaassaus: 75 gram geraspte oude kaas; voor Uiensaus: 1 rauwe ge schaafde ui; voor Champignonsaus: 250 gram gesmoorde champignons; voor Paprikasaus: 1 eetlepel papri kapoeder en een klein gesneden uitje. ""«niiiiiimmumiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiii Niettemin zullen er mensen de wa gen of de fiets pakken om eruit te gaan, al was het maar om tijdens een wandeling in het bos een frisse neus te halen, regen of geen regen. De ANWB-wandelingen blijken een enorm succes. Tijdens deze dagen wordt voornamelijk nog gewandeld in de fraaie omgeving van Baarn en Ede. Het mobiele ANWB-kan- toor in Ede, morgen en overmorgen geopend van 9-14.30, fungeert als vertrekpunt .Er zijn routes van 6, 14 en 19 km uitgezet. Het kantoor staat tegenover het station Ede- Wageningen. In Baarn zijn ook drie routes uit gezet en wel van 6, 12 en 18 km. Ze gaan door het bosrijke en histo risch belangrijke gebied van de Hooge Vuursche. Vertrekpunt is het mobiele ANWB-kantoor bij ho tel-restaurant Groot Kievitsdal, Hilversumse Straatweg 19 te Baarn, eveneens geopend van 9- 14.30. Honden mogen aan de lijn worden meegenomen. De kosten zijn 1,voor leden en personen beneden de 18 jaar en 2,voor de niet-leden. Wie elders met de ANWB wil wan delen, moet nog even geduld heb ben: volgend weekend staat op het Berkelplein in Valkenburg een ANWB-kantoor (zelfde tijd) voor de Geul- en Gerendalwandeling (6, 12 en 18 km). Datzelfde weekend staat er ook een ANWB-kantoor bij het bondshotel „De Gouden Leeuw" in Laag-Keppel voor drie prachtige wandelingen door de streek iets terzijde van de ver keersweg Doesburg-Doetinchem. De routes zijn 7, 14 en 20 km. Wie het op de Veluwe blijft zoe ken, kan 11, 12, 18 en 19 april naar de Otterlose ingang van het nationaal park, waar, eveneens weer tussen 9 en 14,30, een mobiel ANWB-kantoor staat opgesteld voor wildwandelingen van 7%, 14 en 18 km. KAAL De bollenstreek is nog kaal, dus fervente autorijders behoeven daar nog niet naar toe te gaan. Wie toch bloemen wil zien, kan in de Keukenhof te Lisse terecht. Er zijn behalve die Keukenhof met de Paasdagen nog twee „nationale evenementen" los: Madurodam in Den Haag en de Efteling in Kaats heuvel. Het noorden van het land vraagt vrij vroeg de aandacht: tweede Paasdag is in de Frieslandhal van Leeuwarden de bekende internatio nale hondententoonstelling (10-15 uur), in Zuidlaren wordt een kam peer- en watersportshow georgani seerd (Prins Bernhardhoeve) en in veel plaatsen in Overijssel en Drente worden morgenmiddag en tweede paasdag paasvuren ontsto ken (Denekamp, Oldenzaal, Assen, Losser, Oltmarssum e.a.). Tenslotte worden in Balkbrug tweede paas dag internationale grasbaanraces georganiseerd. ZEILEN Zeilliefhebbers kunnen hun hart ophalen langs de Loosdrechtse plassen waar de traditionele Paas- zeilwedstrijden (vanmiddag om tien voor twee startsein, morgen om 10.20 en maandag om 9.50) de opening van het zeilseizoen vor men. Wie het rustiger wil houden, kan in hotel Nieland te Apeldoorn de nationale damtitelstrijd volgen. Datzelfde geldt voor degenen die van antiek houden: zij vinden in kasteel Bouvigne in Breda bijzon der fraaie spullen verzameld (Van onze redactie-wetenschap) De naam hernia wordt over het al gemeen verkeerd gebruikt. Wan neer mensen over hernia spreken bedoelen ze daarmee namelijk bij na altijd alleen de rugaandoening waarbij het kraakbeen tussen de wervels is aangetast, maar in wer kelijkheid betekent hernia: breuk, een breuk waarbij zachte delen be trokken zijn. Naast „rug-hernia" vallen ook navelbreuk, liesbreuk, bijbreuk en de zgn. beklemde breuk onder de naam hernia. Het meest bekend is echter de her nia in de rug en het is daarom al leszins begrijpelijk dat in de volks mond deze aandoening met de ver zamelnaam hernia wordt aange duid. Deze rug-hernia vindt plaats in de zgn. tussenwervelschijven. Onze ruggegraat bestaat uit een aantal ruggewervels en tussen deze ruggewervels zitten die tussenwer velschijven. Door deze tussenvoeg sels wordt de beweeglijkheid van de wervelkolom vergroot en de elasticiteit gewaarborgd. Deze tus- sen-wervelschijven bestaan uit een stevig kraakbenig omhulsel met daarin een zachtere kern, zo onge veer als een meloen maar dan in de vorm van een pannekoek. Door een plotselinge grote belas ting (druk) kan deze weke kern door de harde buitenbast breken en een bobbeltje vormen dat dan op het ruggemerg of een andere ze nuw kan gaan drukken. Door deze druk op die zenuwen kan verlam ming en/of gevoelsstoornis optre den; in ieder geval veroorzaakt de ze uitstulping pijn wanneer door vermoeidheid of anderszins de ze nuwen extra gevoelig worden. Soms is deze vorm van hernia te genezen, bijvoorbeeld door lange rust. Maar er zijn dus ook andere vor men van hernia. Navelbreuk een aandoening die nogal eens voorkomt bij kleine kinderen is eveneens een uitzakking van een week deel, in dit geval de darm. Op de plaats waar een ge zond mens de navel heeft, zit bij deze kinderen een gat in de buik wand en door deze opening stulpt het buikvlies enigszins naar buiten. In dit buikvlies geklemd, zit dan vaak een stukje darm of iets derge lijks. Vaak verdwijnt deze vorm van hernia door een eenvoudig pleisterverband, slechts zelden is een operatie noodzakelijk. Liesbreuk komt voornamelijk bij mannen voor. Ook bij liesbreuk ontstaat er een opening in de buik wand, maar deze opening mondt meestal uit in de balzak. Ook hier stulpt de buikinhoud in een uitzak king van het buikvlies naar buiten. (Het buikvlies is een vlies dat aan de binnenkant tegen de buikwand ligt). Zowel deze liesbreuk als de iets lager liggende bijbreuk (vooral bij vrouwen) moet meestal door een operatie worden verholpen. Een beklemde breuk ontstaat wan neer dat gedeelte van de buikin houd dat in de uitzakking terecht is gekomen zo wordt afgeknepen dat ze niet meer in de buikholte terug te dringen is. Een dergelijke afbinding hoeft niet ernstig te zijn, maar wordt vaak gevaarlijk door dat ook de bloedvaten worden af gesneden. Hierdoor sterft het afge knepen deel af en zal door lijken gif gemakkelijk ontsteking kunnen ontstaan met alle gevolgen van dien. Weekend 15-10-10 DERIKX „Dolle Mina heeft het 5 kol. 72 hermes goed met ons mannen voor 1" 47 cic. breed 72 hermes

de Stem | 1970 | | pagina 9