Weinig interesse voor gouden handdruk CLUBS: NIET TERUG NAAR AMATEURS ren [e ;t(e) ders Russische schakers- „rest van de wereld' Saldanha: Waarom kreeg ik ontslag TRAINING VOOR DUFFEL qctief I 3 NEC-GYAV op 14 april IJFWACHT VAN PELE tl WEDSTRIJD VAN DE EEUW Vlucht Bredase Bond eerste paasdag ^PHILIPS] 1 i Mp RH taillip n Vier spelers werden uit veld gestuurd BRAZILIAANSE COACH IEDING S SporttotO 17 Van Wanrooy mnshebber \in Schijndel Lo Bello leidt finale van Europa Cup I CARAVANS ons altijd asdag z JW VOORDEEL Axel de Graaf [REN N.V., LAPVLUCHT 400-700 voor uw oude televisie voetbal in kleur VEILING JONGE MENSEN MEE" 24 25 DE STEM VAN ZATERDAG 28 MAART 1970 27 i jSISSSSjSSgKfSSW Z (Van onze sportredactie) UTRECHT Zoals wij gisteren reeds in een aantal van onze edi ties meldden, zal het betaalde voetbal in het lopende seizoen een I uitkering van een miljoen gulden extra krijgen uit de sporttoto. I Vormaal ontvangen de clubs van Q z O DEN HAAG (ANP) De cijfers van sporttoto 33 van de afgelopen Iweek zijn: Aantal deelnemers: 771.638 Bruto inleg: 1.673.481,60. Prijzenbe- drag 753.066,72. Eerste prijs beschik baar 225.920,02: drie winnaars, per ifinnaar bruto 75.306,60. Tweede I prijs, beschikbaar 150.613,34, 90 Ininnaars per winnaar brt 1.673,50. ij Derde prijs: beschikbaar 225.920,02 O winnaars, per winnaar 191,40. .«„.ra prijs: beschikbaar 150,613,34, 1430 winnaars. Per winnaar 350,20. *1 (Van onze sportredactie) SCHIJNDEL Op zondag 5 april iwordt voor de motorracers het sei nen geopend met nationale snel heidswedstrijden op het fraaie 4,5 kin, lange wegcircuit te Schijndel. Er worden wedstrijden gehouden in jde 50 cc A- en B-klasse de 125, 250, 350 en 500 cc soloklassen en voor motoren met zijspan. Vooral de kwartliterklasse belooft uitermate lannend te worden. Tot de deelnemers behoren Frans .engkeek (Den Haag), Henk Ree- ;ers (Hoensbroek), Piet van Wan- loy (Oosterhout), Harrie van der [Kruys (Oisterwijk) en Rob van Zan- len (Rotterdam). In de 350 cc klasse starten o.a.: Frans Holtkamp (Hengelo) en Berman Muyen (Borculo); in de cc klasse A. van der Eden. (Eindhoven), kampioen Hans Hut- Apeldoorn) en Van der Vaart (Amsterdam) en in de 125 cc klasse Bert Smit en Juut Kotte (beiden Den Haag), Gerrit Zijderveld (Rot terdam) en Theo Roelofs (Lith). de semi-profsectie een bedrag van een miljoen gulden per jaar. Te vens zal er f 500.000 worden gere serveerd uit de toto-inkomsten van 19701971. Tot uitkering hier van zal worden overgegaan als blijkt dat er goede mogelijkheden zijn voor een verdere sanering van het semi-profvoetbal. De wensen van het betaalde voet bal gaan uit naar een bedrag dat aanmerkelijk boven de 2.500.000 gul- zou behoren. De heer D. Stoop, voor- Coler, voorzitter van de sectie Be taald Voetbal, die de vergadering in hotel Terminus te Utrecht leidde, noemde later op de avond in een pers conferentie als voorlopig minimaal aanvaardbaar bedrag een som van 5,000.000 gulden. Hij wees er op dat de voetbalclubs 85 procent van de in leg van de sporttoto opbrengen. Het plan Stoop vijftien clubs met een gouden handdruk terug naar het amateurvoetbal is nauwelijks in bespreking geweest. Het kreeg weinig steun van de afgevaardigden. Geen enkele vereniging toonde be langstelling om met een bedrag van 200.000 gulden in de hand over te gaan naai- het amateurvoetbal, ook als een plaatsing in de eerste klasse van die sectie tot de mogelijkheden zou behoren. De heer DStoop, voor zitter van DWS had, zo zei hij, ook niet anders verwacht. „De clubs we ten op dit moment niet welke moge lijkheden er voor de toekomst zullen zijn". Het plan werd in de ijskast geplaatst. De KNVB hoopt dat een eventueel komend marktonderzoek, dat op het ogenblik wordt voorbereid, meer dui delijkheid zal brengen en dat de clubs daardoor juister zullen kunnen beoordelen of zij al dan niet toe komstmogelijkheden in het betaalde voetbal hebben. Dat onderzoek zal overigens alleen worden uitgevoerd als de meerderheid van de vereni gingen er achter staat, hetgeen lang niet zeker is. NIJMEGEN (ANP) De inhaal wedstrijd NEC-GVAV, die aanvan kelijk op 15 april zou worden ge speeld, is in verband met de ont moeting Feijnoord-Legia een dag vervroegd. De wedstrijd vindt nu plaats op dinsdagavond 14 april in het stadion De Goffert. en 1 mei a.s. - of zo log eerder - een rvaring strekt tot |ng- gaarne schriftelijk bouwprojscten in de 0,n" Breda en Rotterdam- ERS 81, I 1343 b.g.g. 1950. v - I^.jl °®^Ufen°meen peie oefent hier op het terrein van de Itanhanga- I o 'j Ploots waar de Braziliaanse voetballers ondergebracht I van de achtergrond een robuuste lijfwacht die ter bescherming ster aanwezig was. Pele verklaarde evenwel geen angst te n om ..gekidnapt" te worden. Tot Iaat in de avond vergaderde de sectie Betaald Voetbal van de KNVB over een aantal punten betreffende het betaalde voetbal. Na afloop werd een persconferentie gegeven door (van links naar rechts): de heren Meuleman (voorzitter KNVB), Coler (voorzitter sectie Betaald Voetbal van de KNVB), Zon (bestuurslid van de sectie), Huy brechts (secretaris van de sectie) en Stoop (bestuurslid van DWS). BELGRADO (ANP) Zondag aanstaande begint in Belgrado een schaakwedstrijd tussen Rusland en een team bestaande uit de sterkste spelers van de „rest van de wereld". Het is voor de eerste maal in de ge schiedenis van het schaken dat een dergelijke prestige-wedstrijd wordt gehouden. Rusland is reeds meer dan twintig jaar veruit de sterkste schaak natie ter wereld. Het heeft steeds de wereldkampioen binnen de lands grenzen gehad en in die periode geen enkele landenwedstrijd verloren. Voor de komende strijd bestaan de teams uit tien spelers, die in acht da gen viermaal tegen dezelfde tegen stander aantreden. De Russen hebben in hun ploeg niet minder dan vijf we reldkampioenen opgesteld, onder wie de huidige titelhouder Boris Spassky. Het bijzonder sterke team van de „rek: van de wereld", aangevoerd door Bobby Fischer en Bent Larsen, is samengesteld door de Nederlandse oud-wereldkampioen dr Max Euwe. Het is Bobby Fischers' eerste inter nationale optreden sinds hij zich an derhalf jaar geleden als kluizenaar in Californië terugtrok. Volgens de statistieken is het tearu van de „rest van de wereld" iets jonger dan dat van Rusland: gemid delde leeftijd van 38,7 jaar tegen 43 jaar. De oudste speler is opgesteld bij „de rest": de Argentijns/Poolse groot meester Najdorf, die volgende maand zestig jaar wordt. De jongste is Hort, die in januari 26 jaar is geworden. De ploegen zijn als volgt samengesteld: RuslandBoris Spassky; Tigran Petrosjan; Viktor Kortanoj; Lev Po- lugejevsky; Efim Gelier; Vassily Smyslov; Mark Taimanov; Michael Botwinnik; Michael Tail; Pavel Keres. Reserves: Leonid Stein; David Bron- stein. Rest van de wereldRobert Fischer (VS); Bent Larsen (Denemarken); Lajos Portisch (Hongarije); Vlastimil Hopt. - (Tsjechostowakije): Svetozar Gtfgbric (Zuid-Slavië) f ëamuel'*fo schevsky (VS); Wolfgang Uhlmann (Oost-Duitsland); Milan Matulovic (Zuidslavië); Miguel Najdorf (Ar gentinië); Borislav Ivkov (Zuid slavië). Reserves Fridrik Olafsson (IJland); Klaus Darga (West-Duits- land). VOETBAL Jan Remmers, die negen jaar trainer is geweest van NEC, zal met ingang van het vol gende seizoen in dienst treden bij FC Den Bosch als opvolger van Ben Tap. Remmers, die vroeger ja renlang voor BW heeft gespeeld, is ais trainer semi-prof. Hij werkt slechts in de avonduren met voetbal lers, overdag is hij procuratiehou der op een bank. Boris Spassky: wereldkampioen. RIO DE JANEIRO (AP) Joao Saldanha, de vroegere coach van Brazilië, zegt nog steeds niet te we ten waarom hij is ontslagen. In een artikel in het sportweekblad ,.Pla- car" schreef hij: „als iemand me vraagt waarom ik ontslagen ben kan ik alleen antwoorden dat ik het niet weet. Ik geef mijn woord van eer, zweer op mijn vrouw Teresa en mijn kinderen dat ik geen idee heb. Ze hebben me geen uitleg gegeven. Ze wilden dat ik zou bedanken, maar wisten heel goed dat ik er de man niet naar ben me over te geven. Toen zeiden ze dat de technische commis sie was ontbonden. Ik vroeg: „wat betekend dat? Tenslotte ben ik geen ijsje dat smelt. Ben ik ontslagen? Toen ze ja zeiden, verliet ik de ka mer omdat ik van dat ogenblik af er niets meer te maken had". Saldanha zei verder dat hij Pele niet wilde vervangen wegens zijn slechte prestaties, zoals vele mensen zeggen. Ik wist dat Pele niet in zijn beste vorm stak. Dat vond ik vreemd. Hij miste gemakkelijke kansen. Een paar maal heb ik ploegarts Lidio To ledo gevraagd wat er met Pele aan de hand was. Hij antwoordde steeds dat physiek gesproken Pele 100 pro cent fit was. Maar toen kwam hij op zekere dag vertellen, dat Pele enigs zins bijziende was, maar niet erg. Toen werd dus bevestigd dat ik ge lijk had. Er was iets niet met Pele in orde. Ik wilde hem alleen vervan gen op een advies van coach Vicente Feola die me enige tijd geleden zei: „Joao, ik wil niet dat je spelers htm top voortijdig bereiken. Het is van groot belang, dat zij dit in Mexico doen". Saldanha prees „koning" Pele, zeggende dat hij een eenvoudig mens was, een goede collega en de beste speler die de voetbalwereld ooit heeft gekend, maar hij was ook erg naïef. Saldanha zei dat wat de managers Pele aandoen meer dan een misdaad is. Pelo wordt opgeofferd, moet ge middeld 86 wedstrijden per jaar spe len ten voordele van het bestuur. „Ik herinner wat in 1963 in Milaan gebeurde. Brazilië zou zonder Pele tegen Italië spelen omdat hij ernstig gewond was. Maar de organisatoren van de wedstrijd dreigden de wed strijd af te gelasten als hij niet op zijn minst 20 minuten zou spelen. Een groot offer brengend, trok hij zijn schoenen aan en ging het veld op, God weet hoe. Hij vertrok na 25 mi nuten, maar het bestuur had meer geld binnen gekregen". Saldanha schreef verder dat hij Pele en Gerson nu alleen wat rust wilde geven, opdat ze in Mexico in goede vorm zouden zijn. Saldanha zei dat hij druk ondervond van dege nen die jaloers op hem waren omdat hij geen trainersdiploma heeft. Maar mijn werk is goed geweest anders zou ik niet geprezen zijn door Sir Matt Busby des werelds grootste voetbaldeskundige die heeft ge zegd dat mijn leiding Brazilië tot een van de favorieten voor de wereld beker had gemaakt. (ADVERTENTIE) MILAAN (AP) Concetto lo Bel lo, men noemt hem „De prins van de fluit" in Italië, zal scheidsrech ter zijn bij de finale van het Euro pese voetbaltoernooi voor lands kampioenen, die op 6 mei in Milaan zal worden gespeeld. Lo Bello is door de Italiaanse voetbalbond hiertoe aangewezen. De wedstrijd zal worden gespeeld in het stadion van San Siro, dat plaats biedt aan 80.000 toeschouwers. De aftrap zal gebeuren om 's avonds 9 uur. De finalisten zijn de winnaar van Leeds (Engeland) tegen Celtic (Glasgow) en die van Fe ij enoord te gen Legia (Polen). (Van onze duivensportmedewerker) BREDA Ik kreeg een schrijven uit Duitsland waarin geklaagd werd over het barre winterweer. Het ver haal van die hongerige wolven uit de Karpathen geloof ik niet meer, ik ben trouwens aan veel zekerheden gaan twijfelen, in deze dagen. Wel schijnt er onlangs in Keulen op klaarlichte dag, een dame gebeten te zijn in het dikke van haar bovenbeen. Volgens zeggen van een beer, Ja wij beleven middeleeuwse tijden. Sinds mensen heugenis hoorde je daar niet meer van. De vroege Pasen herinnert ons er aan dat de zomer wel lillek op zich laat wachten. Daarom niet ge treurd, ondanks de sneeuw en de ha gelstenen, die rond een mens zijn oren vliegen, moet de africhting doorgang vinden. In de Bredase Bond wordt op Eer ste Paasdag van Schoten uit gevlo gen, generale repetitie voor good old Duffel op 5 april. Menig sjareltje is zinnens er maar seffens boven- erms op te springen. Geef ze onge lijk, ze hebben al zo lang moeten wachten. In de jaren Twintig, in Ou- de-Tonge, maakten wij er een paas eieren vlucht van. Meeuwis en Van Peer hanteerden de kwast en zelfs de grootste krabber stond er gekleurd op. Tegenwoordig vinden sommigen dat te omslachtig, ze hebben gewoon liever fritten met biefstuk van de haas. Hoe dit zij, de ware animo om vroege duiven te pakken is er nog niet. Zo sprak ik met Sooi van Gils uit Ulvenhout. Hij moest ook duiven in gaan korven, maar had er even veel zin in als een dief in 't hangen. Voor mij hoeft het nog niet zei Sooi. Oudergewoonte zal ik van Duf fel een ooggetuigenverslag geven, voor vandaag iets over het Luiks systeem in het voorseizoen. Volgens degenen die het pratikeren, moet het zeer doeltreffend zijn. Mijnheer Krabbers kon geen papier raken, al le weken los er onder door. De fout: te vroeg kweken, overdadig kweken bij zover dat er geen lood vlees meer op zat ten tijde dat, bij de aanvang van het vliegseizoen, de derde ronde jongen in het nest lag te schreeuwen. Zijn duivinnen afgevallen van het vele azen. Slecht in de hand, graat mager, slap, stekende pluimen. Daarom de raad van een vriend: Alswanneer ge toekomend jaar in het vroeg eens niet kweekte.Het advies werd opgevolgd. Baat het niet dan schaadt het niet peinsde Krabbers en doet gij zo voort met vliegen in slakkegang dan wring ik u pertang, einde seizoen, allemaal de nek af! Straffe pekel en wel raai om van te verschieten (De duiven zaten met de poepers den Br.) Hier volgt het Luiks systeem: Duivers en duivinnen werden op het speelhok ge laten de zaterdagmorgen. Er werd niet naar omgezien, 's Middags enige van die mannen de mand in voor een lapvlucht van ach ter 't Hoekske. Lappen geblazen. Al leen de duivers-thuisblijvers moch ten op het kot blijven. De duivinnen die thuis bleven er af gezet tot de af- ketsers van 't lapvluchtje terug thuis waren. U voelt wat ik bedoel. Na thuiskomst alles bijeen op het hok. Acht dagen later hielden sommi ge duivinnen nest, er waren er die al reeds haar eerste ei gelegd hadden (Paasei -den Br.) Bij wijze van voorzorg werden de in te korven dui vers nu reeds de vrijdagmorgen van 't kot gehaald; hun dulvin kregen ze niet meer te zien. Zaterdag gingen ze de mamd in en op reis, veertig kilometer. Weer acht dagen later kregen de duivinnen, en enkele duivers, de gelegenheid te la ten zien dat ze geen zaagmeel in hun ne kop hadden. En toen werd het menens! De donderdag daarop wer den de duivinnen weg genomen. Zo als te doen gebruikelijk werden ze voor het inkorven even getoond. En zo vervolgens alle weken. Nooit of nooit speelde iemand sterker. Zon dag op zondag rats aan de kop. 't Was effenaf terribel. En een gebuur die er drie keer los onder door vloog? Die deed zeer lillek en ze konden voor zijn part zijn nobele voeten kussenHet jaar daarop pratikeer- de ook hij het Luiks systeem. Ze hou den nu speciale kwekers die de mand niet meer in moeten om voor het jong geweld te zorgen. 8 11 12 13 14 enz. Langres (375 km): 1 2 3 4 5 6 8 10 11 15 17 24 38 44 45 46 59 64 83 enz. De fijnste Belze rassen, niet aan te kluiven. Geen hoekske de punt af. Allemaal goeie. Den Bruinen Straks wereldkampioenschappen Actief betaalt u onder bepaalde voorwaarden 400-700 terug voor uw t.v. (geen super) die max 10 jaar oud mag zijn bij aankoop van Philips kleuren-t.v. Geen inruil? Toch even naar uw voordeel informeren. Bel even naar de zaak met tip top-service (ook 's avonds) L. BRUGSTR. 4, BREDA 01600 - 40250 (3 lijnen) RIO DE JANEIRO (ANP) Twee leden van de Braziliaanse se lectie voor het wereldkampioen schap zijn gisteren van het veld ge stuurd na een vuistgevecht op het middenveld tijdens de oefenwed strijd tegen een Chileense selectie in Rio de Janeiro. De Brazilianen wonnen uiteindelijk met 2-1. Zij beëindigden de wedstrijd met negen man, evenals Chili. Twaalf minuten na de hervatting gingen de spelers van beide elftallen tot hand tastelijkheden over, die de scheids rechter oploste door Jairzinho en Roberto van Brazilië naar de kleed kamer te verwijzen en hetzelfde ge baar te maken tegenover de Chüe- nen Laube en Silva. Volgens ooggetuigen was het een van de allerslechtste wedstrijden, die het Braziliaanse elftal ooit heeft gespeeld. Een groot gedeelte van het publiek verliet vroegtijdig de tribunes. Gedeeltelijk uit protest te gen het ontbreken van Tostao. De opstelling van de Braziliaanse ster speler was wel aangekondigd. (ADVERTENTIE) Maandag 30 maart, Tweede Paas dag, veiling van de eerste ronde jon ge duiven van de schrik van Limburg Jac. Beiten te Roermond, aanvang 11 uur in het Bondslokaal van de Bredase Bond aan de Haagdijk 149. Bezichtigen vanaf 9 uur. Jac Beiten won in 1967 de kleinigheid van 452 prijzen, in 1968 idem 570 en in 1969 idem 612 prijzen, met alle eerste kampioenschappen. Hij won acht weken lang de vijf eerste, de negende week elf bij de twaalf eerste. Arlon: 1 2 3 8 9 15 18 32 36 37 40 41 42 51 enz. eenentwin tig bij de honderd eerste. Metz1 2 3 5 8 10 12 13 18 19 20 24 26 28 29 36 44 49 50 enz. Compiègne: 1 2 6 7 9 10 11 13 17 28 enz. Macon (551 km): 12 5 Op diverse afdelingen van ons assurantiebedrijf is plaats voor Onze gedachten gaan uit naar jonge mensen met belangstelling voor het verzekeringswezen met mulo-A of gelijkwaardig diploma Leeftijd 16 - 20 jaar. Kandidaten moeten bereid zijn om zich mid dels vakstudie (waarvoor een studiekostenregeling bestaat) te bekwamen in het verzekerings wezen. Wij bieden een prima begin salaris en vakantieregeling. Na enkele jaren opleiding be staan er goede mogelijkheden tot promotie. Sollicitaties gelieve U te richten aan de afdeling Personeelszaken van Meeüs Assurantiën N.V. Postbus 234 te Breda. U kunt ook telefonisch een af spraak maken (01600) 2 21 21, toestel 113.

de Stem | 1970 | | pagina 25