IOW 9.75 55.- fen vilte kuikentje om lieren warm te houden EL tructeur éê.v-L i Euromast een „stuk" hoger DIENSTPLICHT VOOR MEISJES? Zo maak je mooie eieren Lente LAMP Het jongetje en de paaseieren fE HOEVE" ÏG VOOR IRZORG(ST)ER F w. v. IKWERKERS 'ERKERS S Ie Jonge rooimachines e Jonge „ivoor mij alléén de béste! ROYAL CROWN COLA Tekenwedstrijd voor de vastenactie DE STEM VAN ZATERDAG 28 MAART 1970 fEN GROTER Jie 't 'm doet! te jaar is men practischl pn van de afdelingen voort of demente bejaarden van! Lis. Een dag per week wor-| |essen gegeven. |.s. de leeftijd van 11 jaa het Lager Onderwijs ten-J oortgezet algemeen onderj lioten. Loden in een moderne vrij gtehuis staande personeels (eldende salarisregelingej voor onregelmatige dien} Repassing. ustus a.s. dient men (treding is mogelijk. van de Blaauwe Hoeve] Tuist, telefoon 01140- 3458 RIJF machines) voor derden vaamheid en ijver wor- iiërsoneelsvervoer vanuit L 01105 -555. 's Avonds Het is weer lente In het plaatsje Drenthe. Maar ook in ons land. 't Staat in onze krant: Komt de lente; Dus niet alleen in Drenthe. Toch zegt meneer Wolk Die heeft al zijn volk Al naar Nederland gestuurd. Maar ja, die waren zeker gehuurd, Want Dagblad de Stem Heeft de rem. Die meneer Wolk Met zijn weerdolk heeft geen rem Die de lente stoppen ken. Thea en Liesbeth Timmers, 8 en 14 jaar, Prinsenbeek. |0m dit leuke eiermutsje in de vorm een kuikentje te maken moet van de tekening eerst een pa- on maken. Daarna knip je twee akjes vilt volgens figuur A en één kje blauw vilt volgens figuur B. twee rode stukjes moeten daarna kleine steekjes aan alkaar ge- id worden, en wel vanaf het punt- ivan de bek over het kopje naar staart. Daarna maak je van een bi zwartje reepjes een mooie taart en zet hem op zijn plaats. IVervolgens wordt stukje B aan de pt vastgemaakt. Dit onderdeel is moeilijk. Je kunt het beste zo |ginnen: naai het puntje van B vast het puntje van het bekje, vouw [daarna zodanig dat het mooi bij van A aansluit en naai tdaarna vanaf het puntje naar be ta vast met het zelfde steekje |t je ook hebt gebruikt om de twee aan elkaar te naaien. Dit is ;ig karwijtje, en als je het lit helemaal goed hebt gedaan, dan pdt je kuikentje nooit zo mooi. lisschien wil je moeder of een oude- zus je wel even helpen. s je zover bent is de rest niet l'erzo moeilijk. Knip uit twee stuk- f donker vilt figuurtje C na (twee idusd) en lijm ze aan beide kan ji van de bek vast, waarbij je er [moet letten dat de bovenkanten 'i aansluiten. Het laatste knip- p is figuur D. Deze figuur moet fier maal uitknippen: twee maal l'ilt van een lichte kleur en twee 1 in vilt met een donkere kleur. deze stukjes maken we de ogen. s iedere kant van het kopje lijm l'erst een donker stukje vast en pia een licht stukje erboven. Nu ('et mutsje klaar om op figuur E lult wel begrepen hebben dat dit ei voor moet stellen) gezet te (tien. 7mn- OH jongetje is dol op paas eieren en hij zit zich juist af te vragen welke twee hij het eerst op zal eten. Ja, twee. Maar ze moeten dan wel precies hetzelfde beschilderd zijn. Helpen jullie hem even die twee eieren te vinden apjiazyaq uCiz i; ua J.uuuinu )8ui uajaia ap ONISSOTJO (ADVERTENTIE) BI1-70 Zonder eieren is het geen Pasen. Hier zijn nog enkele manieren waarop je eieren kunt versieren. Als je moeder niet genoeg eierdopjes heeft of als je ze niet mag gebruiken, kun je er zelf wel een maken van een stukje karton waar je een kokertje van maakt. De eierdopjes of de kokertjes kun je dan met gekleurd papier beplakken of beschilderen. Je kunt natuurlijk ook allebei doen. Met een paar dunne viltstiften kun je de eieren heel gemakkelijk en toch mooi versieren! a ervaring in de 'an sector tot aanbeveling gstelling voor produd iratesse verwacht, kan medewerking w°r I een dynamisch bedrijf Hiernaast zien jullie de teke ning waarmee Monique Heyens uit de tweede klas van de St.- Josephschool in Hulst de eerste prijs heeft gewonnen in een te kenwedstrijd voor de vasten actie. Bijna alle lagere scholen in het dekenaat Hulst hebben mee gedaan met die wedstrijd. De jongens en meisjes konden voor een kwartje een tekenvel kopen bij hnn onderwijzer. AI die i kwartjes samen zijn bestemd voor de bouw van een lagere school in Ghana. Er zijn heel veel mooie tekeningen binnen gekomen, zodat het erg moei lij! was de besten er uit te halen Naast Monique Heyens, die di dekenale prijs kreeg, waren e twee extra prijzen voor A. Bec' uit Terhole en voor Virgin! Blommaert uit St.-Jansteen. Monique Heyens, 8 jaar, Hulst. ROTTERDAM De 104 meter hoge Euromast te Rotterdam, op zich al tien jaar lang een trekpleister door de uitzonderlijke vormgeving, zoekt het een behoorlijk stukje hogerop. Er wordt een nieuwe zoge naamde „space tower" bovenop gebouwd. Dat betekent dat de top nog eens 81 meter hoger boven de nij vere havenstad komt. Deze nieuwe toren op de bestaande Euromast plaatsen is een wereldprimeur. Voor dit gigantische karwei moest Van Twist n.v. te Dordrecht een 350-tons kraan inzetten, de grootste mobiele kraan ter wereld. Om nog even met geweldige cijfers door te gaan: de kraan heeft een totale gieklengte van maar liefst 170 meter. De „space tower" is een holle stalen mast met een diameter van 2,5 meter. Daarop staat een machineka mer, die een stalen ring, rondom de mast, via kabels in beweging kan zetten. Op die stalen ring komt een uitkijkcabine op rolletjes. De passagiers kunnen dus heerlijk op deze niet geringe hoogte in een spiraal van boven naar beneden gaan. Vanuit de lucht heeft Dick Lemcke de nieuwe Euromast, die begin mei klaar moet zijn, gefotografeerd. Als je praat over de rechten van de vrouw, dan kun je niet zwij gen over de plichten die automa tisch met deze rechten verbonden zijn. Nu de vrouw in toenemende ma te maatschappelijk en politiek de zelfde rechten als de man opeist, valt steeds vaker het begrip „dienstplicht voor de vrouw". Voor mij persoonlijk is dienst plicht op zich al een moeilijk ver teerbaar begrip, maar dat is een discussie op zich. We gaan er nu van uit dat de re gering van een land het noodzake lijk en nuttig acht, om op elk mo ment over een aantal geschoolde in dividuele en massamoordenaars te kunnen beschikken. We gaan er ook van uit, dat de regering in deze niets voelt voor beroepsmatige oplei ding, maar ervan uitgaat dat elke jongen die achttien is, gedurende an derhalf jaar van zijn leven het moor den in alle variaties die de huidige techniek kent, vakkundig moet leren. Een regering die, met goedkeuring van het overgrote deel van de bevol king, zo redeneert heeft automatisch het recht om elke jongen boven de achttien, mits hij voldoet aan de geestelijke en lichamelijke eisen, van zijn vrijheid te beroven. De vraag of die onderbreking van anderhalf jaar deze jongeman niet verhindert verder te studeren of een net begon nen carrière verder op te bouwen, komt niet in discussie. Hij heeft maar te doen wat men van hem eist. Het meisje van gelijke leeftijd kan onder tussen vrolijk doorgaan met stude ren of werken. Dat is dus een duide lijke vorm van discriminatie van de man ten opzichte van de vrouw. Sim pele zielen stellen nu meteen dat de vrouw dan ook maar in dienst moet. Ze willen die dienst dan weliswaar in het sociale vlak zien als deze dienst maar verplicht gesteld wordt, net als voor de jongeman. Dat lijkt op het eerste gezicht zeer redelijk. De man in dienst, daar waar Je regering hem zo graag wil hebben Jus ook de vrouw in dienst, daar waar de regering haar zo graag wil hebben. Op deze wijze onderbreken man en vrouw, beiden, op onvrijwil- 'ige basis, studie of werk om zich n dienst van de gemeenschap te i stellen. De bezigheden die de vrouw DOOR GREET BUCHNER ten dienste van de gemeenschap verricht zouden in dit geval aanmer kelijk positiever zijn dan die van de man, het blijft onvrijwillig. Toch is deze oplossing bij nader inzien min der eerlijk en redelijk dan ze lijkt. Daar is ten eerste het feit dat mo menteel twee van de drie mannen afgekeurd, dan wel buitengewoon dienstplichtig gesteld worden. Heel eenvoudig omdat er noch vol doende plaatsen in de kazernes, noch voldoende geld is, om alle jongeman nen te leren piefpaffen en bajonet steken. Dat is dus al een brok discri minatie binnen de gelederen van de jonge mannen. Degenen die geeste lijk en lichamelijk zodanig gestruc tureerd zijn, dat ze voldoen aan de eisen die Het Militair stelt, zijn de klos. Zij moeten in dienst. De jongemannen die lichamelijk net iets minder uit de bus komen, vaak dank zij zeer onnozele kwaaltjes zoals dikke brilleglazen of voetbal knietjes en zij die geestelijk iets ge nuanceerder gestructureerd zijn, wor den afgekeurd of buitengwoon dienst plichtig gesteld. Zij behouden hun vrijheid. Ze mogen verder blijven studeren of werken. Bij een verhouding van twee die niet in dienst hoeven op één die wei in dienst moet, 'n aardige vorm van dis criminatie tussen de mannen onder ling. Gaat men ervan uit dat meis jes ook in dienst moeten, dan voegt men dus alleen een nieuwe vorm van discriminatie aan de reeds be staande toe. Temeer daar ook zeker een groot aantal jonge vrouwen af gekeurd zal worden voor sociale dienstplicht. Men zou deze afgekeurde jonge vrou wen dan op één lijn kunnen stellen met die van de afgekeurde jonge mannen, op de lijn van de boffers. Maar alle vormen van discrimina tie zijn daarmee zeker niet opgehe ven. In het beste geval kan men zeg gen dat er een groep gediscrimineer de mannen en vrouwen is, hetgeen passend en heilzaam lijkt in een tijd van emancipatie van de vrouw. Maar zelfs dat argument gaat niet op, als men nog wat verder redeneert. We stellen om te beginnen dat onze hui dige maatschappij ervan uitgaat dat zowel de man, alsook de vrouw recht heeft op een studie in overeenkomst met de eigen capaciteiten en daarop volgend op een werkkring, waarbij deze capaciteiten ten volle tot ont plooiing kunnen komen. Wil men de volle honderd procent uit de eigen mogelijkheden halen, dan mag men de opbouw van deze werkkring niet doorbreken. Dat grap je gaat op voor die jongemannen die niet in dienst hoeven. Het gaat ver der voor vrijwel geen enkele vrouw op, afgezien van elke vorm van dienstplicht. Want de jonge vrouw die, statis tisch, niet ongehuwd kan blijven in een land met een toenemend mannen- overschot in de huwbare leeftijds klasse, zal vroeg of laat zeker ook een kind ter wereld brengen, naar alle waarschijnlijkheid zullen het er zelfs twee of misschien drie zijn. Die kinderen zijn noodzakelijk voor de instandhouding van ons volk. De vrouw is de enige die daadwerkelijk haar bijdrage aan deze instandhou ding levert in de vorm van het ter wereld brengen en begeleiden van het jonge kind. Zelfs de meest handige, geëmanci peerde en intelligente vrouw, zal het niet klaar spelen om haar werk niet minstens gedurende enige maanden te onderbreken bij de geboorte van een baby. De meeste vrouwen zullen hun werk zelfs gedurende enkele ja ren moeten onderbreken, mede om dat we in een land leven waarin de regering niets, maar dan ook niets doet voor de gehuwde vrouw en moe der. Integendeel, ze belast haar extra zwaar door een fors deel van haar inkomen af te trekken, zodat een be taalde oppas voor de baby een on haalbare kaart wordt. Waarmee ik maar wil stellen, dat eventuele dienstplicht voor de vrouw in feite geen discriminatie opheft, maar slechts nieuwe vormen van dis criminatie aan de huidige toevoegd. De vrouw immers onderbreekt stu die en of werk toch al voor de ge meenschap, lees, voor de zorg voor de nakomelingen Dat is meer dan el ke jongen, al dan niet in dienst kan zeggen.

de Stem | 1970 | | pagina 23