•PEN WAGENZIEKTE SLECHTE ADEM RTHANDEL I daarom hondkat of parkiet? Kunst van de bakker rritsen 56 Tendens huwelijksmarkt 4273 LER! J ren kennen, ig met onze erd worden nobielen die ral de gloed- "1 )e hond in opmars Paasbest Belangstelling voor de kinder kleding is in Nederland pas de laatste jaren goed op gang geko men. Voorheen bestond de kleding voor de jongen uit een zo stevig mogelijke broek en een bloes of trui en bij het meisje uit een sime- pele jurk of een rokje met bloes of jumper. Het werd toch immers bij het spelen zo gauw zwart. Alleen met Pasen wil men dat men er zelf niet alleen „op zijn paasbest" bijloopt, maar dat ook de kinderen er netjes uitzien. Met schone gewassen kleren is men er vandaag niet meer. Bovendien: de kinderen stellen ook zelf eisen. Ze willen dat hun speelpakjes niet al leen inderdaad speelpakjes zijn maar dat die speelpakjes hen ook de allure geeft die hen toekomt. Een van de ontwerpsters die deze kindermodetaal bijzonder goed verstaat, is de uit Amerika afkom stige, maar sinds 1962 in Amster dam woonachtige Barbara Farber, die stelt: „Mode ontwerpen om de mode zelf heeft geen enkele zin. Zeker niet wanneer het om kinder kleding gaat. Die moet doelgericht en functioneel zijn, gemakkelijk in het dragen en eenvoudig om aan en uit te trekken. Belangrijk is dat ook de verhoudingen juist zijn. In de praktijk betekent dit, dat b.v. voor kinderjurkjes alleen het empi- re-model of de A-lijn geschikt zijn omdat er van een taille op deze leeftijd nog nauwelijks sprake is". De foto links toont twee modellen van Barbara Farber: hij en zij in een blouse in oranje en beige met drukknoopsluiting en een ring- ceintuur, die door een drukknoop op z'n plaats wordt gehouden. Het meisje draagt bij haar blouson een rok met twee klepzakken; de jon gen combineert een effen oranje bermuda eveneens met twee ronde opgenaaide klepzakken. De stof: ka toenen scrubbed denim (sterke soe pele kleding die luchtig is, prettig om te dragen en gemakkelijk in het onderhoud). De Franse ontwerpers^ van kinder kleding weerspiegelen 'zich aan de volwassenen en aangezien de mini- mode terrein wint, vindt men dat daar ook terug' in de kinderkleding. De Franse kindermode is echter ook gebaseerd op een andere leef wijze. De kinderen gaan in een be paald tenue naar school en thuis gekomen, krijgen ze andere kleren aan. Dat gebeurt in Nederland niet, al zullen vooral de meisjes die er het feit dat steeds meer mensen Is meer aandacht besteden aan huisdier, leiden psychiaters af it steeds meer mensen andere isen afwijzen. it is dat het dier en met name hond veel mensen helpt de een- amheid te boven te komen. De liefde van en voor het dier helpt in Het Parool hoe een weduwnaar iemand het gemis aan liefde van medemensen te boven te komen. Dat klinkt allemaal wat sentimen teel, maar het is nuchtere werke lijkheid. De schrijver Simon Car- miggelt beschreef vorige week in zijn dagelijkse rubriek „Kronkel" in probleem voor veel honden- tóbers is de relatie tussen auto Vooral wanneer die hond ij gekocht is en nooit in een au- heeft gezeten. luimige honden springen die auto en ondergaan het rijden als de jrmaalste gang van zaken. Maar veel honden laten door pie- te geluiden voelen dat ze zich taiaal niet op hun gemak voe- Wanneer ze dan ook nog moe- overgeven, dient men wel langs wg snel een parkeerplaatsje te feil, want het is in de auto "t om uit te houden". De hond tel wel dat ellendige gevoel in maag een beetje kwijt, maar Wagenziekte is daarmee nog «szins over. Wanneer hij dan pr de auto weer in moet, gaat plat op de grond liggen en de zal hem op moeten pakken hem in de auto te zetten. t djn dierenartsen die tabletjes [takken tegen deze wagenziek- -r zijn ook dierenartsen, die Jiiet doen, maar adviseren, de langzaam aan het rijden in auto te wennen. Dat laatste is 20 heel moelijk. P dient natuurlijk wel de oorza- van de „wagenziekte" bij hon- la leren kennen. Die oorzaken I1' niet zo heel ver te zoeken. reukzin van een hond is 15 H sterker dan die van een mens. wat ruikt die hond'wel niet in F' auto Lichaamsgeuren van de benzinedampen van de au- L waarin hij zit en van de autos' langs razen etc. Is de auto J)n hij zit ook nog slecht ge lild6an 's lucht v°or de om inderdaad „kotsmisselijk" 'e worden. Maar behalve de reukzin zijn ook het gehoor en de tastzin van een hond sterker ontwikkeld dan die van de mens. Sommige geluiden zijn voor hem tweemaal zo hard als voor het menselijke oor. En voor de mens is het op de weg al vaak om „stapelgek' 'van te wor den, laat staan voor de hond, wiens hele lichaam bovendien het schok ken van de wagen ondergaat en voor wie elke scherpe bocht en slecht geplaveide weg een „hel' 'is. Men kan de hond daaraan wennen, door hem langzaam met de auto vertrouwd te doen geraken. Eerst zonder motor aan, dan met draai ende motor, dan eens een stukje rijden. En als hij eenmaal gewend is aan de auto, dan blijft het ver standig vooral wanneer er veel mensen in de auto zitten, om voor een goede ventilatie te zorgen en lange ritten te onderbreken door tussenpauzes om hem even wat frisse lucht te doen ademhalen. s' morgens in zijn bed 'bleef liggen omdat niemand hem noopte er eens uit te gaan; 's middags als het hoogst noodzakelijk was vluchtte hij even de straat in om een bood schap te halen en 's avonds keek hij naar de tv op kroop hij vroeg het bed in omdat hij anders niets te doen had. Tot een pesterig hond je de levensloop van die man dras tisch wijzigde. De man moet s' morgens wel met het hondje naar het park wandelen; „hij kijkt je dan aan alsof hij wil zeggen: kom, even een luchtje scheppen". Tussen mens en dier ontstaat dan een ver standhouding, waar die man vóór hij het hondje had tevergeefs naar hunkerde. Maar er was niemand die zich om hem bekommerde. De liefde tot het dier en met na me tot de hond wint steeds meer terrein. Het blijkt uit de nuchtere cijfers van een groeiend aantal honden (meer dan 750.000 momen teel in Nederland, omdanks de hondenbelasting waarde hond als enige huisdier aan wordt onder worpen Merkwaardig genoeg blijft het katten-bestand op zo'n 450.000 staan en gaat gezien de be volkingsgroei in feite dus achteruit. Honden spreken veel mensen meer aan (wie van katten houdt), zal datzelfde overigens zeer terecht van katten zeggen) en zijn gemak kelijker mee te nemen in de auto, ook al komt bij honden wagenziek te voor. Dat de stadsmens zich steeds ster ker voelt aangetrokken tot het huisdier dan de mensen op het platteland, is niet zo verwonder lijk. En ook nu ondanks het feit, dat in veel stadswijken nog altijd bepalingen in huurovereenkomsten zijn opgenomen, waarbij het de huurders verboden is bepaalde die ren te houden. Veel mensen doen het toch. Ze zorgen eenvoudig dat hun medebewoners in de flat geen last hebben van onnodig geblaf. Het groeiend aantal honden heeft economisch op de markt een ware revolutie ontketend. Vervangt de liefde van en voor een hond vaak het gemis bij veel mensen aan wat menselijk begrip; de reactie is dat men het voedsel voor het dier ook steeds menselijker maakt. Na Ame rika en Engeland blijkt Nederland het willigste land voor de reclame- K ean onzer verslaggevers) [•'Louis Harris Instituut in Lon- tvra 2,462 mensen in Engeland ïsd naar hun lievelingen. De I» sPande daarbij de kroon: rna volgden de kat (18%), waet (6%), de vis (1), kanarie t nen en hamaters (1), ove- Is W en overi&e dieren °°k gevraagd naar de re- n iaar°m men voorkeur gaf aan |iM.CI>aaW dier. Keden voor de goede kameraad (44%), fijn cr (26%), intelligent (17%). betrouwbaar (5%), goed met kin deren (4%), en altijd een hond ge had (4%). Waarom katten Weinig last (31%), zindelijk (11%), omdat ik van katten houd (10%), goede ka meraad (10%), gemakkelijk te ver zorgen met vakantie (7%), heeft geen beweging nodig (7%), doodt muizen en ratten (6%), huiselijk heid (5%), houdt ervan gestreeld te worden (8%), en overige ant woorden (11%). Opmerkelijk is in Engeland de op komst van de parkiet, en dan spe ciaal de grasparkiet die men enkele woorden kan leren. Hij heeft in Engeland de naam budgie, een vo geltje dat afkomstig is uit Austra lië. De eigenlijke naam is „budgeri gar" (budgie is een slang-term). De Latijnse naam luidt Melopsittacus Undulatus. Hij behoort tot de fami lie van de papegaai-achtigen (Psit- taci). Populair worden ze in Enge land ook wel „liefdesvogel" (Lo- verbird) genoemd. In Nederland zijn ze beter bekend onder de naam grasparkiet. Er bestaan onge veer 30 officieel erkende kleurva- riteiten. campganes van de voedselfabrikan- ten voor honden en katten. De om zet van verkocht voedsel steeg het afgelopen jaar met liefst 15% en vergeleken met twee jaar geleden met 25%. De winkels waar men al lerlei soorten voer en snoep voor hond, kat, kanarie, papegaai, vis of wat ook kan kopen, schieten als paddestoelen uit de grond. Het af gelopen jaar werd maar eventjes voor 50 miljoen gulden aan voedsel ingeslagen. Blikvoedsel is inzet van een felle concurrentiestrijd tussen de drie grote leveranciers Felix-Bonzp (die na eerst samenwerking te zijn aan gegaan met de vogelvoerfabriek Kon. P. Sluis afgelopen jaar tevens samenwerking aanging met de grootste fabrikant van dierenvoed- sel in de wereld. Ralston Purina, V.S.), Quakers Oats uit Rotterdam en Effem uit Amsterdam (hoort eveneens tot een Amerikaans voe dingsmiddelenconcern). FOKKERS De groeiende belangstelling voor de hond heeft uiteraard ook gevol gen voor de kynologie en de ras hondenfokkers. Er zijn in Neder land uitstekende en internationaal bijzonder hoog gekwalificeerde rashonden te koop. De vraag voor veel mensen is alleen waar die fok kers zijn gehuisvest. Want behalve de erkende fokkers zijn er helaas ook bijzonder veel niet-erkende de zgn. broodfokkers die het alleen maar te doen is om zoveel moge lijk honden te verkopen en zoveel mogelijk geld te verdienen. Hèt adres voor inlichtingen voor wie een goede hond wil kopen, ver gedwongen wil worden; wie een maal gewend is met een hond da gelijks even een uurtje op stap te gaan, zal zo'n uurtje wandelen met een dier alleen maar op prijs stel len. Aan de honden-hausse zijn natuur lijk ook nadelen verbonden. Een Amerikaanse zangeres vertelde on langs dat ze Amsterdam een heer lijke stad vond, maar dat die in druk alleen verpest was door de hondenpoep op de stoepen (ze had kennelijk een keer niet uitgeke ken). Het is een kleine moeite de hond wanneer hij zon' behoefte lo pend op het trottoir krijgt, mee te lokken naar de goot. Een ander merkwaardig verschijnsel is de op mars van dierenboetieks die men momenteel in Amerika kent en die hier en daar ook in de Randstad reeds gevestigd worden. In die die renboetieks kan men van robijnen voorziene halsbanden kopen voor veel geld, kleren, make-up, oog- winpers etc. Dan gaat men het dier vermenselijken en voor een rasech te dierenliefhebber is niets zo ver schrikkelijks als een vermenselijkt dier. Misschien wel omdat hij dan zijn evenbeeld vervolmaakt een hele garderobe op na houden, wel graag na schooltijd even iets anders aantrekken. De moeders zijn daar echter gezien de omvang van de was niet zo gelukkig mee. Een ander bezwaar vindt men in Nederland wat de midi-mode voor kinderen betreft de nadelen voor het spelen. In de kindermodezaken was de laatste weken overigens veel vraag naar jongenspakjes, losse pantalons met vestjes en tuniekpakjes voor de meisjes. Wordt de variatie in de kleding voor de man en de vrouw steeds groter; dezelfde' tendens vindt men vandaag bij de kinderkleding. Zelfs voor de babys' kan men een hele linnenkast met alle soorten kleer tjes vullen Het langdurige koude weer en de vroege datum van Pasen zijn er overigens schuldig aan, dat veel mensen wachten met het aanschaf fen van een nieuwe jurk of een nieuw pak. De Paasaankopen zijn dit jaar bijzonder matig. Misschien komt daar komende week nog ver andering in maar dan moet het toch snel zacht voorjaarsweer wor den wil de vraag bij de heren naar lichtgewicht kostuums wat opleven. De losse pantalon-koop is goed momenteel evenals de vraag naar gebreide colberts, hoofdzake lijk in groene tinten, en naar spor tieve ruiten. Dezelfde tendens treft men bij de damesmodezaken aan: vraag naar gebreide japonnen in zachte kleu ren. De kleur van de schoenen (rood, wit en blauw) hebben een wat remmende invloed op de kleurkeuze van de kleding. Het weer bepaalt in feite de verkoop van de kleding momenteel, met na me in de dames-sector. Geen won der dat veel modezake hopen op een voorjaarszonnetje teneinde met name de dames te verlokken om vóór Pasen toch nog iets fleurigs en nieuws te kopen Denkt u er aan, mannen: uw echt genote of verloofde stelt wel dat ze vanwege de lijn niet meer snoept, maar ze verwacht volgende week zondag toch minstens een fraai paasei Ze zijn er (nog) in overvloed: prachtige eideren, waar de banket bakker geweldige creaties van marsepein op versierd heeft. Het ie zelf is vaak gevuld met crème au beurre, waarin canache wordt gebruikt als smaakgevende basis. Daarnaast chocoladecrème au beurre met vanillesmaak, een rijke garnituur van gesteriliseerde vruchten, versieringen van marse pein en een klein laagje licht groe ne fondant als bewijs dat het voor jaar is. Er zijn eieren met strikjes en kwikjes, met staniol en met geplis- seerde lintjes; er zijn zelfs bakkers die een ware corsage maken van paaseitjes, linten etc. Creaties die vanwege de schoonheid met Pasen onaangeroerd blijven, maar na de Pasen worden stukjes er toch van afgeknabbeld (en dat is ook de be doeling). Behalve de eieren zijn er ook weer een grote collectie paashazen en kippetjes en de in opkomst zijnde paastaarten, waarvan niet alleen degene die het cadeau krijgt, maar ook de schenker met de Paasdagen bij de koffie van kan meegenieten. Datzelfde geldt voor de Kirschpun- ten. De bekendste produkten waarvan de paashazen gemaakt worden, zijn zanddeeg of harde Wener deeg, marsepein en schuim met crème au beurre. Zon' paashaas slaat bij de kinderen vaak meer aan dan een ei. Met alle risico van het tandbederf, maar ja; het is maar eenmaal Pasen zoals het ook maar eenmaal Sinterklaas, Kerst mis en de verjaardag is Een onderzoek naar de huwelijk sadvertenties in de Duitse bladen heeft uitgewezen dat 61,4 procent van de verzoeken van trouwlustige dames komen, die niet zozeer af gaan op het uiterlijk van het man spersoon of diens inkomen, maar wiens karakter, vrolijkheid en in telligentie bepalend, zijn voor een definitieve keuze. De man houdt echter vast aan zijn eeuwenlange keuze van „een at tractieve vrouw, goed verzorgd, en natuurlijk met een mooi figuur". De socioloog Peter Kraupp uit Mainz, die het onderzoek leidde, noemt de overeenstemming van het vrouwelijk zelfportret met de man nelijke wensen zoals omgekeerd het mannelijk zelfportret met de „marktconform gedrag". De ten dens op de huwelijksbeurs is overi gens: wel kennismakingen, maar gen bindende. Dit is sterker bij de vrouwen (60%) dan bij de mannen (30%). (Van onze redactie-wetenschap) Slechte adem is een bijzonder vervelende zaak. Niet alleen vormt die slechte adem vaak een belem mering voor een goed sociaal con tact, maar bovendien is de bezitter ervan soms helemaal niet op de hoogte van de lucht die hij of zij met zich meedraagt. Een slechte adem bemerkt men namelijk zel den zelf en er is heel wat moed en tact voor nodig om iemand op een dergelijke onplezierige lucht te attenderen. De meest voor de hand liggende en waarschijnlijk ook wel meest voor komende oorzaak van slechte adem is de zgn. caries, tand- of kieze- naantasting. Gaten in tanden en kiezen zijn verzamelplaatsen van bacteriën die leven van voedselres- ten die in dergelijke gaten gemak kelijk achterblijven en daar dan rotting veroorzaken. Maar niet al leen in gaten vindt men deze bac terién, ook in de kieren van slechl gelegde vullingen, onder stiftanden en onder kunstgebitten verzamelen zich soms deze onplezierige geur- verwekkers. Bij dat kunstgebit maar dat doet niets af aan het feit dat die aanslag vaak onaangename geuren veroorzaakt. Die aanslag bestaat namelijk uit eiwitrijk mate riaal waarin bacteriën weer welig kunnen tieren met alle gevolgen van dien. Een slechte 'adem hoeft echter niet noodzakelijk van bacte riën te komen, ook uitdrogen of ontsteken van de slijmvliezen kan cc„ „w..,. v-cj.wcjvtt.cis. J-'Jj uaj tt-unstgeou schaft de Raad van Beheer, Emma/ komt daar bovendien nog het risico loon 14 in Amotflr/iom Uil /lr.4 laan 16 in Amsterdam (020—722450). De hond beantwoordt niet alleen liefde; hij brengt in veel gezinnen ook de nodige fleur. Kinderen le ren met een dier omgaan; vader of moeder wordt gedwongen dagelijks met hem op stap te gaan, naar het plantsoen, het bos of de polder, waar hij even uit wil razen. Wie geen hond bezit, zal stellen dat hij of zij door een dier daartoe niet bij dat de slijmvliezen enigszins ontsteken waardoor ook een onaan gename geur kan ontstaan. E^n hoofdstuk apart vormt onze tong. Vroeger werd dit orgaan als een graadmeter voor de gezond heid beschouwt, maar daar begint men nu aardig van terug te komen. De aanslag die soms op de tong voorkomt. Onbekende oorzaken gezien als een ziekteverschijnsel, de oorzaak zijn. Het slijmvlies is de bedekking van o.a. de mond-, keel- en neusholte en wordt zo ge noemd omdat er veel slijmklieren in voorkomen. Door uitdroging bijvoorbeeld door s' nachts door de mond adem te halen ontstaat prikkeling van deze slijmvliezen en daardoor kan een slechte adem bruik en koffie drinken kan tot de ze uitdroging leiden. Ontsteking van het slijmvlies kan ontstaan door gebrek aan vitamine- C en heeft dan tot gevolg dat er in de mond pijnlijke blaasjes, zgn. haften, opkomen die op hun beurt een onaangename geur verspreiden en dus weer leiden tot slechte adem. Eenzelfde ontsteking kan ook worden veroorzaakt door ver giftiging van o.a. lood. Slechte adem hoeft echter niet hoofdzakelijk uit de mond te ko men, ook de neus kan de oorzaak zijn alhoewel dit minder vaak voorkomt. Inbekende oorzaken kunnen er toe leiden dat in de neusholte en de bijholten van die neus ontstekingen ontstaan, die dan in goed Nederlands „stinkneus" worden genoemd. Soms heeft de erfelijke aanleg er iets mee te ma ken, maar vaak moet men naar de oorzaak van een dergelijke stink neus gissen. Een onaangename lucht uit zowel de neus als de mond kan tenslotte ook komen door maag en darmstoornissen, ook hier gaat het soms om rotten van achterblijvend voedsel en ook hier geldt dat men zelf vaak niet in de gaten heeft dat men een onprettige lucht met zich meevoert. Slechte adem is een ernstige zaak, niet omdat het erg schakelijk is maar bijde ontdekking kan deze adem vooral bij pubers en jonge vrouwen aanleiding zijn van een enorm minderwaardigheidscomplex en depressiegevoelens. In bijna alle gevallen is er echter iets aan te doen, raadplegen van arts en tan- ontstaan. Ook roken, alcoholge- darts brengt meestal uitkomst.

de Stem | 1970 | | pagina 9