t Reimerswaalplan doorgedrukt VLISSINGSE SLOTVOOGD ZUÏDBEVELANDS DORP IN oppen en DRS. L. VAN DE LAAR: GEEN TIJD OM MET BUREN TE PRATEN Overste A. J. van Thiel per 1 april bevorderd Mr. M. Somers nieuwe eerste burger Elontenisse Pleidooi voor werkgroepen in tuinbouw Irkaveling iTORING MEI VEERBOOT STUNTVERKOOP IN ZIERIKZEE STOPGEZET Zeeuws boekenbal SNELHEIDSCONTROLE VAN POLITIE GOES Stationsbrug Middelburg bleef open Ivoud Succesvolle inzameling en loterij Z.-Vlaamse dierenasiel De liobby van een volhouder nEN ïcht [ULST Oud-burgemeester Hoedekenskerke Keuze VREES BETALEN LEZING VOOR BEHOUDENDE KATHOLIEKEN Botsing te Middelburg Plattelandsvrouwen te Oostburg bijeen Jachthuis Doorzetters DE STEM VAN VRIJDAG 27 MAART 1970 en Terneuzen. voor een of meerdere enveloppen. Gemeente- |en ze graag voor hun filatelisten zijn eT ten [geporteerd, want voor ling zal het een mooie om deze geheel afge- |e, ter herinnering aan Bjke herindeling, te be- onzer verslaggevers) Br. Van Megen heeft op eve bijeenkomst van de ig in Kieldrecht 'n toe ven op de begroting lerkavelingsplan. In mei inning voor dit project losten voor de uitvoering Ymd op achttien miljoen, Ili miljoen gulden wordt Ihet rijk. Het resterende door de betrokken be- ln worden opgebracht. Is, die de ingelanden per let alen, is berekend op Jlucties van het water- Ie financiële faciliteiten leid kan het nettobedrag {gebracht tot f '15,- een emeen als acceptabel rerkt. lonzer verslaggevers) 1 is de nieuwe veerboot ct Kruiningen-Perkpol- rleden week in de vaart vegens motorstoring uit ■omen. aar de oorzaak van deze met de Prins Willem- in onderzoek ingesteld. ,rdt door een der kleine- lovergenomen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De commandant van het district Middelburg van de rijkspolitie, overste A. J. van Thiel (56) is per 1 april bevorderd tot ko lonel. De heer Van Thiel is sedert maakt 1958 districtscommandant in Middel burg, Hij is in mei 1934 zijn carrière begonnen als inspecteur bij de Haag se politie. Enige jaren later is hij adjunct-districtscommandant van de rijksveldwacht in Middelburg ge worden. In september 1944 is hij be noemd tot commandant van de Ko ninklijke Marechaussee in het be vrijde gebied van zuidelijk Neder land. Als kapitein bij het korps rijkspo litie is hij in augustus 1946 comman dant van het district Dordrecht ge worden Een jaar later volgde zijn bevordering tot majoor en begin 1960 tot overste. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Met ingang van 1 april is de oud-burge meester van Hoedekenskerke, mr. M. Somers, benoemd tot burge meester van Hontenisse. Een benoeming die volgens de heer Somers al enige weken in de lucht hing en dus niet geheel onverwacht afkwam. ,,Je hebt in die tijd natuurlijk altijd je oren goed gespitst en dan hoor je wel eens het een en ander. Uit diverse opmerkingen heb ik kunnen opmaken, dat mijn kansen niet al te slecht wanen en zodoende groeide de hoop. Niettemin was ik bijzonder blij toen ik donderdagmorgen eindelijk vernam dat ik burgemeester van Hon tenisse zou worden". De heer Somers (KVP) werd 26 I november 1920 in Vlissingen gebo- I ren, In 1949 studeerde hij af aan de I universiteit in Nijmegen, waarna Hij 1 Sen jaar lang werkzaam was op de [gemeentesecretarie in Groede. Op 1 november 1960 werd mr. So- I mers benoemd tot burgemeester van [Hoedekenskerke. Een functie die hij I tot 1 januari 1970 heeft bekleed. In 1968 werd de heer Somers ver- Her belast met het loco-burgemeester- schap van Ovezande en Heinkens- zand. In de afgelopen tien jaar heeft de Jeuwe burgemeester van Hontenisse, in Kloosterzande gaat wonen, [zich vooral beziggehouden met de Uiholenbouw en de aanleg van een iemeentehaven in Hoedekenskerke. Op de vraag, welke zaken het eerst a Hontenisse ter hand genomen moe- worden, moet de heer Somers, list wordt hard gewerkt ing van de beschikbare e. In de omgeving van gemeentehuis wordt mo- eneens uit prefabele- semi-permanent bouw- ()kken. en andere voorzienin- geheel klaar zijn, het gemeentehuis in een bestemming kry- pndance, waarin een, secretarie wordt onder" t ook in de voormalige gemeente in Groot-Huisi J toekomst spreekuur ge- Iworden is nog niet be- I Vooruitzichten Ivoor zaterdag Ivo zondag, I «Besteld door |w K.N.M.I.: Inklaringen, 1" en toe ook l'Ben of natte sneeuw en koud voor de tijd van |,(1 jaar. 'eersvooruitzichten in cijfers ge- ijddeid over Nederland. Ut, saterdag: aantal uren zon: 2 I 7; min.-teimp.: 1 tot 5 graden on- I - normaal; max.-temp.: 2 tot 5 gra in," on?er normaal; kans op een dro- Periode van minstens 12 uur: 60 I ;otent; kans op een geheel droog Ïïal: 30 procent. El i?" ?ondag: aantal uren zon: 1 I min.-temp.: van ongeveer nor- «1 tot 4 graden onder normaal; ji, "lemp.: l tot 5 graden onder p'nnaal; kans op een droge periode J fflfflstens 12 uur: 80 procent: U P een geheel droog etmaal: 40 althans voorlopig nog het ant woord schuldig blijven. „Ik ben nog niet zo erg op de hoogte van de gang van zaken in Hontenisse. Ik moet eerst uitvoerig oriënteren'. Waarom heeft de heer Somers wel gesolliciteerd naar het burgemees tersambt in Hontenisse en niet naar Borsele? „Ik heb deze keuze gemaakt en het zal velen duidelijk zijn waar om. Na de constellatie van het vo rig jaar heb ik er weinig behoefte meer aan om in die gemeente werk zaam te zijn. Overigens verwacht ik niet dat er zich moeilijkheden zullen voordoen nu ik van een gemengde plaats in een gemeente met overwegend katho lieke inwoners terechtkom". Nu ook de burgemeester van Hon tenisse bekend is, is Sluis de laatste gemeente in Zeeuwsch-Vlaanderen waar nog een burgemeester benoemd moetw orden. Een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Za ken vertelde dat er over een be noeming in deze gemeente tot toe nog niets bekend is. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Op zaterdag april wordt het traditionele Zeeuwse boekenbal in hotel Britannia te Vlis singen gehouden In het voorpro gramma zal de cabaretier Rients Gratama te zien zijn. Aan dit cabaret- programma werkt o.a. ook Mady Missiet mee. Muziek en teksten zijn van Harry Bannink, Jelle de Vries, Joop Verbeke en Rients Gratama. De muziek op het boekenbal zal ver zorgd worden door het orkest Jean Benee uit Den Haag. De versiering van de zaal wordt weer door de Christelijke Detailhandelsvakschool te Middelburg verzorgd. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM „Wij hebben „Reimerswaalplan en Scheldezoom op de drempel van de 70'er jaren", de tech nische visie van onze dienst gemeentewerken, gepousseerd om de realisering van het Reimerswaalplan te versnellen. Dat we niet eerst met de buren (Zeeland) en andere instanties zijn gaan praten is gebeurd omdat het anders nog minstens twee jaar had geduurd voor er een plan was gekomen". „Het is geen kwade wil. Integendeel. Het gesprek met de buren gaat toch op gang komen, met name in de werkgroep Reimerswaal. Daarin zitten de provincies Zeeland en Brabant en de gemeenten Reimerswaal en Bergen op Zoom". Zoom" zei de burgemeester: Die fi nanciering zal ook met rijkssteun moeten gebeuren. De mogelijkheden hiervoor zijn aanwezig. Daarbij wordt o.m. gedacht aan de mogelijkheid van een Incoretsubsidie. Directeur E. van Vianen zei, dat men met de uitvoe ring van het plan in 1978 bezig moet zijn, omdat dan grote delen van de Oostersehelde droogvallen. Aldus burgemeester drs. L. van de Laar van Bergen op Zoom tijdens de raadsvergadering waarin hem dooi de raadsleden o.m. werd gevraagd waarom liij niet eerst met de buren was gaan praten. De burgemeester zei, dat het plan zo snel op tafel was gekomen, omdat de niet ongegronde vrees bestond, dat Reimerswaal door alle Rotterdamse en Zeeuwse plannen op de achter grond zou raken. Hij dacht, dat het bestaan van het Bergse plan er ze ker toe had bijgedragen, dat de mi nister er in de Tweede Kamer on langs meer over heeft gezegd, dan ooit het geval is geweest. „Zeeland vreesde in eerste instan tie", aldus burgemeester Van de Laar, „dat het met een leeg Sloegebied zou blijven zitten als de Rotterdamse plannen met betrekking tot de Hoek se Waard en Voorne-Putten door zouden gaan. Nu de regering daar duidelijk een rem op heeft gezet, ge loof ik dat Zeeland rustig door kan gaan met de realisering van de eigen plannen zonder in het Reimerswaal plan een bedreiging te zien". De burgemeester verklaarde, dat de bestuurlijke visie op het Bergse plan ontbreekt om de eenvoudige re den, dat dit niet tot de taak van de dienst gemeentewerken behoort. Die visie zal ontwikkeld worden in de werkgroep. Hij wees er op, dat hoewel de werkgroep kan fungeren als „vader van het plan", de staat het plan zal moeten betalen. Bij de financiering op lange termijn zag hij geen moei lijkheden, wel bij de financiering van de initiële kosten, ook voor 'n „rijke vader staat", zoals hij opmerkte. Over de financiering van het re- vreatieplan „Het Verdronken Land van het Markizaat van Bergen op (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De heer D. C. Iloug, technisch tekenaar bij de PZEM in Terneuzen, is de winnaar geworden van de DAF 33 personenauto, de eer ste prijs van de loterij die de Stich ting Dierenasiel Zeeuwsch-Vlaande ren had georganiseerd. Overigens was het toch een goede week voor de heer Houg. Een door hem gemaakt rijmpje in een wed strijd van Esso leverde hem een prijs van f 250,- op. De gelukkige win naar van de DAF vertelde dat hij vier loten had gekocht. Drie ervan had hii later van de hand gedaan. Het lot dat hij behield bleek goed te zijn voor de hoofdprijs. De loterij van de Stichting Dieren asiel Zeeuwsch-Vlaanderen is een doorslaand succes geworden. Binnen korte tijd waren alle vierduizend lo ten a f 5,- verkocht. Het beroep dat de stichting op de gemeentebesturen in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft ge daan om een financiële bijdrage te verlenen in de bouwkosten van het nieuwe dierenasiel in Terneuzen heeft in brede kring weerklank gevonden. Op het ogenblik heeft het stichtings bestuur van ongeveer 60 procent van de inwoners van Zeeuwsch-Vlaande ren de toezegging ontvangen dat een subsidie zal worden gegeven. De tweede prijs van de verloting, 'n door het reisbureau Reburo in Ter neuzen te organiseren vakantiereis ter waarde van duizend gulden, is gewonnen door kapper Van de Hout aan de Axelsestraat in Terneuzen. (Van onze correspondent) GOES Op vrijdag 17 april zal pater dr. H. van Dijk, van de Pries ters van het H Hart, in zaal Baa- rends aan de Voorstad te Goes een lezing houden met als onderwerp: „De toekomst van de katholieken in Nederland". Deze lezing wordt ge houden op initiatief van een groep behoudende katholieken in de paro chie Goes, die actie voert onder de naam Signalement. Deze lezing or ganiseert zij onder het motto dat de voorlichting over de kerkelijke pro blemen eenzijdig is. De lezing begint om 19.30 uur. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Op de kruising Volderijlaagte - Herenburg heeft een aanrijding plaatsgevonden tussen een personenauto, bestuurd door me vrouw M.A. van O. uit Amsterdam, en een personenauto, bestuurd door J.F.M. V. uit Middelburg. Hierbij liep mevrouw Van O. een hersen schudding op. Haar auto werd geheel vernield. De personenauto van V. werd zeer zwaar beschadigd, jiet on geluk ontstond doordat mevrouw Van O. uit Amsterdam op de voorrangs kruising geen voorrang verleende. (Van onze correspondent) GOES Sedert enige maanden zijn werkzaamheden gaande aan de hoofdrijbaan van de Middelburgse straat te Goes. Zolang wordt het verkeer omgeleid via de noordelijke en zuidelijke parallelweg. Uit veilig heidsoverwegingen en tot wering van de schade aan de langs de weg gelegen* bebouwing, is de snelheid ter plaatse teruggebracht van 50 tot 30 km per uur. Niettegenstaande dat. de wegbeheerder van deze omstan digheid door het plaatsen van ver keersborden met het opschrift van „30 km" heeft doen blijken, trekt het motorrijdende verkeer zich van deze beperking hoegenaamd niets aan. Het gevolg daarvan is geweest dat de gemeentepolitie van Goes in de morgen van 26 maart 1970 een uitgebreide snelheidscontrole heeft gehouden. Hierbij werden tientallen bekeuringen opgemaakt. Deze con trole zal te zijner tijd worden her haald. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Door een defect aan de Stationsbrug te Middelburg, veroorzaakt door een mankement in de schakelkast, kon deze niet wor den dichtgedraaid. De brug bleef cir ca 35 minuten geopend, waardoor het verkeer op de route Middelburg-Vlis singen zeer werd opgehouden. Via omleidingen heeft de gemeentepolitie van Middelburg getracht daar waar mogelijk in te grijpen. „DJM HAAG (AUP) Voorzitter vein ns van het Centraal Bureau de Tuinbouwveilingen heeft vi Bepleit voor het vormen u" "Tie werkgroepen voor de tuin- >,,1 deed dit op een jaarver- in ermB in Sclieveningen. Hij stel- c voor «en werkgroep voor de fruit- eelt die op korte termijn moet «studeren welke aanvullende «maatregelen nodig zijn om de mst van levensvatbare bedrij- veilig te stellen; bm WerItgroep voor de glastuin- uw die advieS uitbrengt over maatregelen die in de naaste Komst nodig zijn om de con currentiekracht te vergroten; een werkgroep voor de volle- grondsteelt, die een prognose moet geven van de ontwikkelin gen in deze sector als gevolg van de sterk toenemende mechani satie en de aanpassingen, die hiervoor noodzakelijk zijn. De heer Prins zei uitderukkelijk, dat wat hij een „kritische analyse noemde van het overheiSsbeleid", dit niet bedoeld was als een aan val van het bedrijfsleven op de overheid. Hij wenste een samen werking tussen overheid en be drijfsleven in een teamgeest. In zijn redevoering had de heer Prins geen bewondering voor de mate waarin de overheid bereid is in de tuinbouwsector beleidsinstru menten te hanteren, lien prijspoli tiek, zoals in de landbouw is in de tuinbouw niet of nauwelijks toe te passen. Hoewel de tuinbouw deelt in de grote bedragen, die voor de landbouw beschikbaar komen, zei' hij: „We hebben vaak het gevoel dat we op diverse punten te karig behandeld worden. Misschien wreekt zich op dit punt niet alleen de opbouw van het ministerie van Landbouw, maar ook van het orga nisatiepatroon in de tuinbouw. Met name in de groentesector ontbreekt een krachtige vakorganisatie, die binnen de totale groentesector voor de vakbelangen op de bres kan staan. In andere takken van de tuinbouw is de situatie beter. maar daar wordt toch ook te weinig bereikt," Voor de tuinbouw is er alle aan leiding voor nader beraad over een „sector-structuurpolitiek" voor de jaren zeventig, waarbij de overheid in nauw overleg met het bedrijfs leven een duidelijke politiek moet gaan voeren. Op zich is dat geen nieuwe zaak, maar wat wordt ge mist is een gecoördineerd en doel bewust beleid, aldus de heer Prins. Wat de EEG betreft zei de heer Prins, dat daar waar de partner- landen zich zelfstandig gaan gedra gen, Nederland dit ook moet doen. „De fase van zelfkastijding uit EEG- fanatisme mag wat ons betreft nu wel definitief worden afgesloten", zo zei hij. (Van onze correspondent) OOSTBUR.G De vier afdelingen van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen in West Zeeuwsch-Vlaande ren hebben in het kerkcentrum te Oostburg een bijeenkomst gehouden. Dr. N. Schulte sprak over het onder werp „mensenmakers". Na de pauze bestond gelegenheid om vragen over dit onderwerp te stellen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE Zoals gemeld beeft de confectiefabriek Superdam n.v. enige dagen een stuntverkoop gebon den, waardoor de middenstanders in Zierikzee zich in ernstige mate be dreigd voelden. Doordat dit bedrijf, dat op 1 maart wegens faillissement sloot, kostuums tegen een bedrag van ongeveer honderd gulden verkocht, vreesden de Zierikzeese middenstan ders een ramp, omdat vele kopers zich meer dan een kostuum aan schaften. De middenstanders waren bang voor een grote daling in hun omzet over een langere periode. In de laatste raadsvergadering ga ven de middenstanders uiting aan hun ongerustheid en verzochten de burgemeester maatregelen te nemen tegen deze stuntverkoop. De burge meester verklaarde toen, dat hij, voor de verkoop was begonnen, al contact had opgenomen met de officier van justitie in Middelburg. Deze ver klaarde echter geen maatregelen te kunnen nemen. Dit is inmiddels ver anderd. Het is gebleken dat ook kle ding, die niet in het bedrijf werd vervaardigd, voor droomprijsjes van de hand -ging. Voor een dergelijk soort verkoop is echter een vergun ning vereist, welke niet in het bezit van Superdam was. De officier van justitie, mr. Th. Lebret, heeft, in overleg met de Eco nomische Controledienst, besloten om de fabriek te sluiten en de hele voorraad in beslag te nemen. Bij de Kamer van Koophandel is inmiddels een vergunning aangevraagd, zodat de verkoop indien deze vergun ning wordt verstrekt alsnog kan plaatsvinden. In de drie dagen, dat de fabriek tegen dergelijke stuntprijzen heren kostuums verkocht, is er een omzeti van ongeveer 83.000,gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) BAARLAND In het stille, vlakke land van Zuid-Beveland, waar een enkele eenzame boer kilometerslange voren in zijn vette akkers ploegt; waar de tijd lijkt te hebben stilgestaan, daar ligt het plaatsje Baarland. De toevallige bezoeker, die naar bezienswaardigheden infor meert, wordt door de dorpsbewoners verwezen naar: „het slot". De gene die dit slot gaat bezoeken, valt van de ene verbazing in de andere. Het is namelijk de privé-hobby, tevens de vakantiewoning van de Vlissingse familie Feenstra. De heer Feenstra, een zakenman uit de Scheldestad, heeft met zijn gezin in zes jaar tijd een fascinerend hoofdstuk aan de geschiedenis van het slot Baarland toegevoegd. Het hoofdstuk verdient de titel „De hobby van een volhouder", en het vertelt hoe een Vlissingse burger ook in onze tijd nog slotvoogd kan worden Ongeveer zes jaar geleden, toen het tweede huis nog geen modear tikel was, zochten de heer en me vrouw Feenstra een vakantiewo ning. Zij kwamen terecht bij een vervallen bedoeninkje, dat in de boeken vermeld staat onder de naam „Het Slot Baarland". Het wérd omgeven door een halt dicht geslibde gracht, die in de winter als ijsbaan werd gebruikt door de ijsclub „Baarland". De Feenstra's werden er op slag verliefd op. De eigenaresse van het slot peinsde er echter niet over haar eigendom te verkopen. Maar aangezien de heer Feenstra zich als zakenman de leu ze „de aanhouder wint" had eigen gemaakt, lukte het hem mevrouw Poempoenen, de eigenaresse, over te halen het slot toch van de hand te doen. Dit wilde evenwel niet zeggen dat de Feenstra's nu onder de pannen waren. Er zou eerst een complete restauratie moeten plaatsvinden. De heer Feenstra vatte het plan op om deze restauratie zelf ter hand te ne men. In musea, op tentoonstellingen en in bibliotheken werd gezocht naar afbeeldingen van het vroegere slot Baarland. Naar het voorbeeld van gevonden .tekeningen toog de hele familie zelf aan het restaure ren. Het slot Baarland, zo ontdek ten de Feenstra's. moet omstreeks vijftienhonderd gebouwd zijn. In de buurt stond destijds ook het slot „De Hellenburg". Dit was waar schijnlijk een echt verdedigingsfort, terwijl het slot Baarland eigenlijk een ambachtsheerlijkheid was. De muren of wallen waren in vroeger jaren hoger dan tegenwoordig. Het slot was gebouwd in de zogenaam de „coulissenstijl". Dit wil zeggen, dat het echt leek, maar het niet was. De torens hadden dan ook, in tegenstelling met die van de Hellen burg, een decoratieve functie. Het huis werd door de familie Hoboken Vair Baarland uit Rotter dam gebruikt als buitenverblijf. Een maal per jaar kwam een uitgelezen gezelschap gasten jagen in de om geving. De oude bewoners van Baarland weten nog te vertellen, dat er binnen de wallen een enorm houten bouwsel in Oosterse stijl stond. Er moeten wel tweeëntwin tig kamers met de meest luxueuze inrichting in zijn geweest, allemaal ten behoeve van de gasten. Na het intrekken van het jachtrecht in 1923 en na de verkoop van het land goed omstreeks diezelfde tijd ble ven de gasten echter weg. QUICK Van al die luxe was zes jaar ge leden niets meer terug te vinden, toen de familie Feenstra aan het karwei begon. Door de steeds wis selende bewoners had het slot een heel aryder aanzien gekregen. Van het koetshuis was een keuken ge maakt, dè zware balken in de zol der waren door middel van plan ken weggemoffeld. Van het eigen lijke hoofdgebouw was niets meer over. Het slot Baarland bestaat nu eigenlijk alleen nog uit het koets huis. De slotgracht was gedeeltelijk dichtgeslibd. Er moest een graaf machine aan te pas komen. Het echtpaar toog op zoek en vond ergens in het toen nog maag delijke Sloegebied een oude, smeri ge graafmachine, waar de eigenaar wel voor een zacht prijsje vanaf wilde. Met veel olie,, smeer, verf en liefde werd het apparaat opge knapt en bedrijfsklaar gemaakt. Popelend van ongeduld beklom de heer Feenstra het „mesjien". De boeren in de omtrek hadden hem kunnen vertellen dat zo'n zwaar werktuig door hen alleen gebruikt wordt als de grond droog is. anders zakt het weg door zijn eigen ge wicht. De heer Feenstra had echter geen geduld. Op een vrije mórgen besteeg hij het stalen gevaarte, on danks de modder. Even ging het goed, maar ineens ging het zaakje hellen en daar lag de machine op zijn kant. De heer Feenstra kwam met de schrik vrij, doch hij moest wel de hulp inroepen van meesmui lende boeren uit de omtrek. Een poos later moest de gracht leeg, want twee muren, die aan het water stonden, waren aan hun res tauratie toe. Na veel zoeken werd een oude pomp op de kop getikt en kon de gracht "worden leeggezo gen. Soms steeg de ellende van mod der en vieze troep de familie wel eens te hoog In de afgelopen zomer, toen er nog een groot gat in de voorgevel zat, het dak nog gedeeltelijk ont brak, er nog geen w.e. en keuken waren en vader met de oudste doch ter op de grond in het tochtige huis moest slapen, terwijl moeder zich met de andere kinderen be hielp in een caravannetje, werd het gezin geteisterd door een muggen plaag. Midden in de nacht stapte het gezin in de auto en vluchtte naar Vlissingen terug. Er werd heel wat keertjes een beroep gedaan op het doorzettings vermogen van de familie. Zo was het de taak van de vrouw des hui zes om alle oude stenen, gekocht of gevonden, af te bikken en op stapels te zetten. De buitenmuren heeft ze met behulp van zoutzuur en een handboormachine schoonge maakt. De heer Feenstra begon met deskundige hulp van een jongen uit het dorp te bouwen aan de eerste stenen wal van zeventien meter lang. Om beton uit te sparen gebruikte hij een partij afgekeurde vuilnisbak ken! Hij zette die op hun kop in de muur. Eromheen stortten ze beton. Dat wordt nog een leuk vraagstukje voor de onderzoekers, die zich over een paar honderd jaar suf zullen piekeren om het probleem welke bouwtechnieken hier toch wel ge bruikt werden. Na een dag van twaalf uur aan één stuk metselen, ze stonden net op een afstandje het werkstuk te bekijken, stortte de muur in zijn geheel voorover! Grote verslagen heid maakte zich van de bouwers meester. Maar er werd direct op nieuw aangepakt. Een andere pa niektoestand deed zich enige tijd la ter voor. De buitengevel van het slot was meter voor meter afgebro ken en moest precies zo weer wor den opgebouwd. Op een morgen zag mevrouw Feenstra de betonmo len zachtjes de gracht in glijden Met behulp van de dorpsbewoners werd hij weer op de kant getrok ken. De drie blonde blauwogige doch tertjes Annelies (11), Nienke (8) en Joke (6) lieten zich ook niet onbe tuigd. Ze hebben letterlijk en fi guurlijk hun steentje bijgedragen. Als er in Vlissingen een huis ge sloopt werd dan riep pa; „Voor elk geglazuurd tegeltje dat jullie vin den betaal ik een kwartje". Mevrouw Feenstra had tussen de bedrijven door voor nog een nieuwe slotbewoonster "gezorgd. Dat is de nu vijftien maanden oude Margre- tbe. Voor de binnenkant van het slot werd heel Zeeland afgestroopt. De twee stenen kolommen van de schouw, daterend uit 1600, werden voor een tientje op de kop getikt De Delftsblauwe tegels stammen uit eigen verzameling. De plavuizen zijn van de kinderen. Het onderste gedeelte van de onder het slot ge bouwde garage bestaat uit originele Vlaamse moppen. Ze werden om streeks 1300 in de fundering van de wallen gebruikt. De klokkestoel op het dak, stammend uit de zeven tiende eeuw, is weer in ere her steld. Ma luidt de bel als het etens tijd is. Deze zomer moet het hele slot klaar zijn. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de daken van de uitkijktorens. De ophaalbrug zal er wel niet meer komen, maar ook zonder dat kan de heer Feen stra er zich op beroemen op een unieke manier slotvoogd te zijn ge worden

de Stem | 1970 | | pagina 3