Breda afeten..." ...en dan kunnen de heren AL 4 MAANDEN OP DEUGDELIJKE HUISVESTING TURKEN WACHTEN BELLFIRES KLM-STEWARDESS MAG VANAF 1 APRIL TROUWEN VIJF DAGEN OORLOG (IV) openhuismet openhaarden ONTEUR BELOFTE PROBLEEM VERGUNNINGEN alle meisjes zijn hier blij 95 Bevrijdingspostzegel Trillend Afschuiven Geleuter Overtuiging Onder de voet Dood spoor (I) Dood spoor (II) Op nieuw spoor (I) OECUMENICA door ds R. F. Snow Op nieuw spoor (II) Goed spoor DE STEM VAN VRIJDAG 27 MAART 1970 IJpelaar-wijk en meisjes LIJK ZWAKKERE lezondheid gehinderd g van het leerproces. waardoor het kind meer DE DRIE HOEFIJZERS >p korte termijn een schriften L.T.S. dag- trisch en autogeen- le funktie kunnen 14.00—17.00 uur, -19.00 uur inlich- loneelszaken, Ceres- inkt deze school aandacht len van deze kinderen. (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE Een groep van 38 Turkse gastarbeiders leeft nu Dam aan de Emmastraat te Enschede. Met een dunne wand van spaan- al vier maanden op de eerste verdieping van de textielfabriek Van plaat (met ijzerdraad versterkt) is eendeel van een oude sterkerij afgescheiden. In. die ruimte zijn op provisorische wijze drie „vertrekken" afgetimmerd, die elk plaats bieden aan 16 bedden en dus aan even zoveel Turken. De wanden tussen de vertrekken zijn ook van spaanplaat en niet ho ger dam 1,75 m. De ruimte erboven is vrij. Geen van de 38 mannen beeft dus de mogelijkheid tot enige priva cy. Een wat langer persoon kijkt ge makkelijk over de wandjes heen in het belendende vertrek. Er zijn twee toiletten en een was gelegenheid, waar enkele kranen al leen maar koud water produceren. De ruimte wordt warm gehouden door twee heteluchtkachels die, als ze werken, vrij veel lawaai maken. Bij de toiletten staan twee vuilnis emmers en een sinaasappelkistje. De mammen komen via een smalte ijze ren en erg stijle brandtrap naar de sterkerij, die met een schuifdeur van de buitenwereld is afgesloten. Het is de enige mogelijkheid om de sterkerij bijvoorbeeld in geval van brand te verlaten. Tenslotte dient nog vermeld te wor den, dat er in de ruimte, waar 38 mannen slapen geen ventilatie aan wezig is. De gastarbeiders zijn in dienst van de Koninklijke Textielfabriek Gebrs. Van Heek Schuttersveld. Toen ze vier maanden geleden uit Turkije naar Nederland vertrokken is gezegd, dat ze voor een periode van zes weken in een noodhuisvestimg zouden wor den ondergebracht. Daarna zou een gebou-w klaar- zijn waar ze definitief konden verblijven. Met de bouw van het nieuwe woonoord moet nog een begin gemaakt worden. De klachten van de Turken stapel den zich na enkele maanden op: de ploegenwerker3 konden niet slapen omdat overdag de machines elders in het bedrijf van Van Dam normaal werken. De heteluchtkachels produ ceerden zoveel lawaai, dat ze de men sen uit de slaap hielden. Het samen zijn van zo'n grote groep in een be perkte ruimte leidde tot spanningen onder de mannen. Er waren er zelfs die elders in de stad onderdak gingen zoeken. Toen dook er een nieuw probleem op. Schuttersveld trok de kostgeldtoeslag in zodra iemand naar elders ging. De mannen waren dus wel ge dwongen te blijven. Het dagelijks toezicht Op het verblijf vam de Tur ken berust bij de heer Berfelo, be drijfsleider bij Schuttersveld. Hij is de mening toegedaan, dat het er alle maal in vergelijking met de pen sions bijvoorbeeld nog wel aardig uitziet. „De jongens moeten natuur lijk zelf ook meewerken. Als ze 's avonds laat thuiskomen moeten ze niet met deuren slaan en hun kame raden wakker maken. Ze moeten rekening met elkaar houden". Het directoraat-generaal van de ar beidsvoorziening in Den Haag geeft de werk vergunn in gen voor buiten landse arbeidskrachten af. Een van de voorwaarden daarbij is, dat voor goede huisvesting is zorggedragen. Een ambtenaar van het directoraat, de heer Haverman, is belast met de controle op deze voorwaarden. Hij was gisteren verrast te horen, dat er nog geen voorziening was getroffen voor de Turken. „Ik dacht dat het ge bouw dezer dagen geopend zou wor den. Het verrast me, dat men nog moet beginnen of net begonnen is. We hebben indertijd tekeningen ge kregen van een woonoord voor 80 mensen. Het zag er allemaal keurig uit. Daarop zullen de arbeidsvergun ningen wel verleend zijn. Waarschijn lijk is er ook gesproken over een noodoptoissing. Daarmee willen we dam wel akkoord gaan, mits op een redelijke termijn de zaak voor elk aar komt. We gaan niet vaak naar de tijdelijke huisvesting kijken. Een beetje risico moet je natuurlijk dur ven nemen". De Turken „profiteren" nu van diat risico. Het duurt zeker nog enkele maanden voor het woonoord gereed is. En begin april komt er nog eens een groep van 14 Turken bij. (ADVERTENTIE) Wat staat dit leuk en wat 'n leuke kleuren: rood met wit. helemaal het einde. Kom ze gauw passen. 28-31 32-36 19.90 Breda Karrestraat 27, Tilburg Heuvelstraat 70 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Den Haag Leiden Dordrecht SCHIPHOL (ANP) KLM- stewardessen die gedurende hun vijfjarige contractperiode in het huwelijk treden, zullen voortaan hun functie kunnen blijven uit oefenen. In overleg met de Vereniging van KLM Cabinepersoneel is in geval van een eventuele zwan gerschap een regeling getroffen. Wanneer een stewardess wegens zwangerschap haar functie niet kan uitoefenen zal zij tijdelijk elders in het bedrijf te werk worden gesteld. Indien zij dit niet wenst, zal worden voorzien in een financiële overbrugging. Het ligt in de bedoeling om reeds gehuwden als stewardess niet in dienst te nemen. De nieuwe regeling gaat 1 april DEN HAAG (ANP) Ter gelegen heid van het feit, dat ons land 25 jaar geleden werd bevrijd, geeft de PTT een bijzondere postzegel van 12 cent (zonder toeslag) uit. Deze zegel zal van 21 april tot en met 31 decem ber 1970 of zoveel langer als de voorraad strekt op alle Neder landse postkantoren verkrijgbaar zijn. Op de postzegel, die in de kleuren rood, blauw en bruin is uitgevoerd, is een V-teken afgebeeld, dat als vrij- neidssymbool oprijst uit het donker 'an de bezetting. Als bijzondere tekst 'tornt op de zegel voor „1945 Neder- md vrij". Het ontwerp wer,d ver- :orgd door de heer Otto Treumann uit Amsterdam. De opmars van het Duitse leger dwong honderdduizenden te vluchten. ski door: Ulvenhout. 614-2749. „Ik ben nooit zo geschrokken van onze Nederlandse re gering, als op de beruchte avond van de 14de mei." Die ver klaring legde de heer A. Pelt, vijftien jaar later af: Hij was uit Genève, waar hij hoofd van de afdeling voorlichting van de Volkenbond was, naar Londen gekomen om er de uitge weken Nederlandse regering op voorlichtingsgebied te hel pen. Op verzoek overigens van de minister van Buitenlandse Zaken, mr. E. N. van Kleffens. Hij vond er mannen die, enkele uitzonde ringen daargelaten, niet wisten wat ze moesten doen. Heel wat ministers waren nooit in Engeland geweest. Verschillende hunner waren de Engelse taal niet machtig. Dat alles echter zou niet zo erg zijn geweest, als zij persoonlijk heden waren geweest. Maar zij ontpopten zich als weifelmoedige, besluiteloze en kortzichtige politici die in de extreme omstandig heden die hem hadden overvallen volkomen de kluts kwijt waren. De enkele bladzijden die dr. L. de Jong in zijn 3de deel over ,Het Koninkrijk der Nederlanden in de 3 zijn veelzeggend en jagen de lezer &ott Urv rood naar de wangen. SIÏSïIRfeltjliif Pelt wenste, terecht, dat die rege- N rins onmiddellijk een verklaring zou HFB N afleggen over_de inmiddels bekend De wereldpers zat hem, de woord- i*'dfsSri voerder van die regering, op de telernDe koningin wist precies wat 9M *aarin met zoveel woorden werd s' ■.li heeft immers een [handeling ondergaan). In Stijlgroep kostuum voe Ier als man. Omdat het Si van stijl is, chic vars'0'' lelijk van afwerking fm. lu daarom nooit meer in Koop imitatiepak praten. Ig een Stijlgroep kostuum r scheerwol, ilemaal niets. blies: ïao,- 250,- 325,- en Graaf W. van Bylandt, gezant in %pte maar toevallig in Londen wen de oorlog in ons land uitbrak, SmS, in afspraak met o.a. Pelt naar osvenor House om de regering 111 te lichten over de kapitulatie en om te vertellen dat Pelt een rege- 'mgscommuniqué zou opstellen. Pelt wist, dat de wereldpers zou "'gen, of dat besluit van Winkel- r® betekende dat ook de regering jet bijltje er bij neerlegde, of dat 41 bleef doorvechten. Daarover Mocht geen onduidelijkheid blijven estaan. Bovendien drong de tijd. 1 Britse landelijke dagbladen ver oenen alle 's morgens en dus ™est het communiqué vroeg in de "W zijn. De Jong schrijft o: Om kwart voor acht kwam an Bylandt in Grosvenor House. m!'?gend vroeS hÜ De Geer te iKen',Er is gecapituleerd,' be- Ja> zei De Geer, daar p al iets van door luitenant "iterweer (een van de twee «"ta.db Dijxhoorn (minister "ofensie) mee naar Londen ge lipt!611 had en die blijkbaar inge- otf' ™as)- Jk zei hem,' aldus Van M- in llet verslag dat hij kort 2®.' nog trillend a?'<jjging, schreef: j;' '™n wij naar boven gaan en van d het concept-communiqué ïn p0lt?' De Geer antwnnrrtH». van veront- De Geer antwoordde: vfn :igSa' u maar aIleen naar bo- - an Sa ik terug naar de eetzaal Och, en j. «-ciug U4«ir ac eetzaal eMn kunnen de heren rustig af horen!' heeft gcen zin' hen te 4«tJ*eer vertrok. Hij ging .rustig niet zo maar overnemen.' Pelt belde vlak daarop de tekst door van het communiqué dat Win kelman de opperbevelhebber had uitgegeven over de kapitulatie. De overige leden van de minister raad kwamen binnen. De Geer bracht hen op de hoogte. ,Hij stelde voor, dat het beter was te wachten op de tekst van de proclamatie al vorens over het concept-communi qué dat ik intussen had voorgelezen te discussiëren. Laten wij naar be neden een kopje thee gaan drinken.' Ik bleef achter met Steenberghe minister van Economische Zaken en uitte mijn verontwaardiging over de wijze waarop het tragische nieuws door de heren was ontvan gen. Na geruime tijd kwam het ge zelschap weer boven.' Het ging ,in vergadering'. Dat wil zeggen er werd in kleine groepjes gediscussieerd. .Langdurig en ver ward'. Er was onenigheid over de te volgen koers. ,De tekst van Win kelmans proclamatie werd weer eens op een goudschaaltje gewogen; dat leidde, aldus Van Bylandt, tot ,een eindeloos geleuter". Saf Van Bylandt het concept 17 Pelt het communiqué. De Geer bezw de eetzaal en .hij had tom te§en de vorm van het je uniqué; wat de motieven van "^«bevelhebber waren, was 3 zaak die kon de regering ,Om middernacht stond nog geens zins vast, dat de regering een com muniqué zou uitgeven. Onzerzijds en van de zijde van de heer Steen berghe werd steeds betoogd dat de regering de plicht had, een commu niqué uit te geven, en dat niet vol staan kon worden met een verwij zing naar de proclamaties. Ger- brandy ondersteunt dit op klare De Waffen-SS had een niet gering aandeel in de strijd tegen Ne derland. wijze en ook de heer Albarda ge voelt dit. Van den Tempel mi nister van Sociale Zaken .driftig als een nukkig kind, wil er niets van weten. De overigen blauw- blauw. Na lang vechten werd het vol gende .compromis' bereikt: De re gering zal een communiqué uitge ven; de tekst, zoals Pelt die had op gesteld, doch met mededeling dat (in overeenstemming met de pro clamatie Winkelman) in Zeeland wordt doorgevochten. Dit zal tussen aanhalingstekens moeten staan om duidelijk te doen uitkomen dat de regering daarvoor geen verantwoor delijkheid neemt. De marine wordt niet genoemd, omdat hij niet in de proclamatie is vermeld.' De Jong merkt verder op: .Pelt had op die afloop niet ge wacht. Hij was (,kort na half twaalf, schrijft hij; het kan iets later ge weest zijn) uit de vergadering weg gelopen en had de tekst, .zoals die op dat ogenblik vaststond', telefo nisch aan de pers doorgegeven.' In overeenstemming met de door de Nederlandse regering genomen be slissing duurt de staat van oorlog tussen het Koninkrijk der Neder landen en Duitsland voort' zo luidde de belangrijkste zin. Van de voorzetting van de strijd in Zeeland had Pelt geen melding kunnen maken, althans niet in zijn officiële mededeling aan de pers, maar tegen iedere journalist die hij die nacht tegenkwam, zei hij dat de strijd in Zeeland voortgezet werd, ,er mondeling aan toevoegend dat wij dit niet in het communiqué had den gezet om de Duitsers geen in lichtingen te verschaffen'. De Jong eindigt dan dit verslag over de gebeurtenissen op 14 mei 1940 in de kring van de Nederlandse regering in Londen met Pelts op merking vijftien jaar nadien ge maakt waarmee dit verhaal werd geopend. Een dag later ontving koningin Wilhelmina haar regering op een der gazons achter Bückham Palace, waar zij gastvrijheid genoot. Dr. G. Bolkestein, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, schreef daorover: mocht er ooit in vorige dagen twijfel bestaan hebben of het gerechtvaardigd was, land en volk te verlaten, bij deze eerste nieuwe ontmoeting met de koningin groeide de overtuiging, dat het genomen be sluit het enig mogelijke was ge weest.' Was hij de enige wie zij door haar kordaatheid een hart on der de riem stak? Wij weten het niet. Evenmin weten wij of de korte, slechts uit drie zinnen bestaande, zeer persoonlijke radiotoespraak die de koningin, uit Buckingham Palace sprekend, diezelfde avond om acht minuten over elf hield, tevoren aan één of meer der ministers bekend is geweest. Het is mogelijk waarschijnlijk is het niet. Want waar de ministers geen overeen stemming hadden kunnen bereiken om in hun communiqué de voort zetting van de strijd in Zeeland onder hun verantwoordelijkheid te laten vallen, daar besefte de konin gin dat men die verantwoordelijk heid duidelijk op zich moest nemen; voorts, dat er, aangezien zich bij de eenheden die al in Zeeland ston den, losse, uit Limburg en Noord- Brabant gekomen detachementen gevoegd hadden, behoefte was aan eenhoofdige leiding; tenslotte, dat een woord ter bemoediging niet misplaatst was. ,Ik heb de commandant in Zee land, de schout-bij-nacht Van der Stadt,' zei zij, „benoemd tot bevel hebber van alle strijdkrachten ter zee en te land in Zeeland. Ik weet dat mijn gehele volk in Nederland en in de gewesten overzee met be wondering en vol hoop uitziet naar hun plichtsbetrachting, waarop ik vertrouw te kunnen rekenen. Mijn gedachten verlaten u geen ogen blik.' Drie dagen later, 18 mei, in specteerde Wilhelmina voor het eerst eenheden van de Koninklijke Marine die in Engeland aangeko men waren. 16 mei keerde prins Bernhard naar het vasteland terug. De Duitse stoomwals rolde verder, Zeeland werd onder de voet gelo pen, België ook en Frankrijk volgde later. Op de vijf dagen in mei 1940 volgden vijf jaren van bezetting en terreur. JACQUES LEVIJ Dr. L. de Jong. ,Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede We reldoorlog.' Deel 3. ,Mei '40'. (Popu laire ed. 18,50 (488 pag.), weten- sch. ed. 45 (558 pag.). Vele illu straties. Openingstijden "Schouwzaal" en "Winkeltje": Op werkdagen van 09.00-17.30 uur •n op zaterdagen van 09.00-16.30 uur. (ADVERTENTIE) De indertijd met veel tam-tam aan - gekondigde samenwerking tussen protestantse kerken en de R.K.K. in het nieuwe Amsterdamse stadsdeel de Bijlmermeer, lijkt wat op dood spoor geraakt. De gezamenlijke kerk diensten op zondagmorgen met beur telings eucharistie en avondmaal werden de laatste tijd steeds slechter bezocht. Met name viel het wegblij ven van de katholieke parochianen op. Dit alles leidde tot een stopzet ten van de diensten. De redenen, waarom deze breed- interkerkelijke diensten opdroogden zijn nog niet duidelijk. Verantwoor delijke pastores menen, dat het aan- vangsuur (10.30 uur) vooral voor de katholieken te vroeg en te ongetooon was. Commentaar lijkt hier* overbo dig Twee algemene opmerkingen zyn hier echter wel te maken 1. dat bij de oudere generaties de typisch Nederlandse behoefte naar EIGEN groepsvorming nog sterk speelt. Juist en zeker ook in de grotere anonieme samenle- s vingsverbanden; 2. dat dit soort experimenten bij de jongere generaties alleen maar aanslaan als ze staan in een dui delijk kader van maatschappelijk engagement. Worden de pogingen van bonds kanselier Brandt t.a.v. de D.D.R. overwegend met waardering begroet, weinig sympathie kan opgebracht worden voor het besluit van de sy node van het Oostduitse deel van de Evangelische Kerk van Berlin-Bran- denburg, de banden met het West- berlijnse deel nan. deze kerk door te knippen. In hoeverre genoemde sy node tot dit besluit gedwongen werd laat zich vooralsnog raden. Maar in een situatie als deze, waar de kerken reeds veel deden en zouden kunnen doen, moet een dergelijke ontwikke ling als hoogst betreurenswaardig be titeld worden. De ontmoeting van 40 theologen van christelijke, islamitische, boed dhistische en hindoeïstische huize, de ze week in Beiroet, mag tegelijker tijd uniek en belangwekkend heten. Uniek, omdat het de eerste ontmoe ting van deze wereldreligies is op mondiaal niveau. Belangwekkend, omdat een beter verstaan van elkaar en een nauwer contact, samenwer- king op sociaal-maatschappelijk vlak alleen maar kan bevorderen. Ook el ke leek op ontwikkelingsgebied zal dat direct inzien. Het initiatief tot de een week lang durende conferentie, ging uit van de Wereldraad van Ker ken. De belangrijkste buitenstaander van dit wereldorgaan, de Rooms- Katholieke Kerk, zond eveneens een aantal afgevaardigden. Gewend aan en tegelijkertijd ver wend door de snelle oecumenische ontwikkelingen in ons land, is er vaak ten onzent weinig besef van de veel moeizamere ontwikkelingen in het grote buitenland. Vanuit inter nationaal oogpunt gezien is het 'sa men een dienst leiden in de beroem de Riverside Church (herv.) te New York door kardinaal Saenens van België en de anglicaanse bisschop Ramsey een oecumenisch gebeuren van de eerste orde. Beiden spraken zich duidelijk uit voor de eenheid onder christenen en merkten op dat de oecumenische beweging niet een soort achterhoedegevecht is van een stervende kerk maar het resultaat van moed en geloof. Het is hoop gevend, dat ook kerkleiders zich op deze wijze onomwonden engageren en niet alleen zgn. progressieve pries ters en predikanten op het lokale vlak. De duidelijke stellingname van de kerk in Rhodesië tegen de nieuwe constitutie ah door angst geïnspi reerd en „in tegenspraak met liet geloof in Godaldus bisschop Skeltonop een bijeenkomst van de raad van kerken van Rhodesië duidt erop dat niet allen daar het spoor zijn bijster geraakt. HAPERT - Tel. (04977) - 1851* Telex 51475 In de fabriek van Bellfires in Hapert (jazeker, vlakbij) worden niet alleen open haarden gemaakt, ze worden er ook getoond. U kunt er zo "De Schouwzaal" binnenlopen terloops kijkend naar één van de kunst- of ambachttentoonstellingen) en u laten voorlichten. Met open haarden in natura en vaak brandend om u heen. Deskundig advies over stoken en inbouwen is uiteraard geen probleem - u bent tenslotte in de fabriek op bezoek. En u kunt niets kopen; Bellfires open haarden worden door de bouwmaterialenhandel geleverd. Maar dat geldt niet voor corn dollies uit Wales, of voor bloemenschilderijtjes uit Llanfairpw/igwyngy/lgog- erychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, flesjes uit Italië koektrommels uit Denemarken, Nederlandse naaldkunst. Allemaal oergezellige dingen voor uw huis. Ontdekt in de uithoeken van Europa. Te koop in 't Winkeltje" van Bellfires en nergens anders. Stap binnenkort eens in uw auto en ga bij Bellfires kijken wat er te weten en te kopen valt. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1970 | | pagina 15